DIE ONS ON ZEEUWEN, JIMMY en de Crescepresfo-korrels Klanken uit de aether De onverwachie erfenis ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11. Jimmy was toch blij, dat hij de hark mee in huis had genomen, want toen hij een stap in de richting van de raadselachtige gedrochten had gedaanhad een van die vreemde wezens een kolossale sprong gemaakt en was recht op hem afgezeild. Jimmy weerde het ding af door intuïtief zijn hark naar voren te steken maar op hetzelfde ogenblik tuimelde hij bijna achterover, zo zwaar bleek het monster te zijn, dat met zijn hark in aanraking was gekomen. Het leek Jimmy toch raadza mer het huis maar weer te verlaten, want hij meende in zijn eentje niet opgewass te zijn tegen de gezamenlijke kracht, die deze monsters konden uitoefenen. Maar nauwelijks stond hij weer in de tuin, nog altijd met zijn hark in de handen of een der gedrochten volgde hem met sprongen van wel drie meter wijdte.... Op zijn beurt zocht Jlmmy dekking achter een rhododendron- struik. meer verbaasd dan angstig kijkend naar het vreemdsoortige schouwspel dat zich voor zijn ogen ontrolde. Het groene gedrocht, dat hem hoe langer hoe sterker aan een monsterachtige kikvors deed denken, ha'd het helemaal niet op hem gemunthet sprong met kolossale sprongen door de tuin en deed klaarblij kelijk zijn best er vandoor te gaan. Toen verscheen ook nummer twee in de deuropening gevolgddoor nog drie andere....! Zij sprongeen als razenden in het rond en volgden elkander in de richting van het tuinhek, dat Jimmy open had laten staan. Twee waren er reeds door verdwenen en toen eerst was Jimmy van zijn verbazing bekomen. Hij rende naar het hek en klapte dat juist voor de neus van nummer drie dicht.... 1 J. v. d. Maas, Zierikzee, leidende figuur Ger. Kerk van Oosterland en Zierikzee. J. v. d. Ouden, Zierikzee, water staatkundig ambtenaar. L. Padmos, Burgh, waterbouwkun dig opzichter polder Burgh en Westland. A. van der Poest Clement, Nisse, oud-burgemeester en -secretaris van Nisse, kassier Coöp. Boerenleenbank, ridder Oranje-Nassau. A. J. v. d. Velde, Breskens, oud raadslid. Mevrouw J. F. Vleugels Schutter- von Glahn, Oosterland, echtgenote van wijlen de heer G. H. Vleugels Schutter, arts te Oosterland. J. Wondergem, Middelburg, oud raadslid en wethouder van Sint-Lau- rens, bestuurslid CHU-kiesvereniging en woningbouwvereniging „Huis en Hof", mede-oprichter Oranjevereni ging- October D. Coppoolse, Biggekerke, oud wethouder en oud-diaken der Geref. Kerk. Mr. J. F. van Deinse, Middelburg, advocaat en procureur, oud-deken Orde van Advocaten arrondissement Middelburg, lid Raad van Toezicht, was verder onder meer president commissaris van het Bad- en Strand- hotel, van de Domburgse Zeebadin richting, en president van de Dom burgse Golfclub, penningmeester van het Groene Kruis te Middelburg. Mevrouw T. D. M. Leeflang-v. d. Vliet, Goes, onderwijzeres. A. W. Nieuwenhuize, Oudelande, ontvanger-griffier van de water schappen Baarland en Ellewoutsdijk, secretaris-ontvanger van de Ned. Herv. kerkvoogdij, penningmeester van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. J. A. Roest, Breskens, vroeger be kend beurtschipper Breskens-Rotter- dam. Z. C. Salomé. Kortgene, oud-wet houder, ridder Oranje-Nassau. A. L. Hageman, Clinge, textielfa brikant, penningmeester fanfare „Weldoen door Vermaak". A. C. Heijboer, Delft, vroeger raadslid en wethouder te Oud-Vosse- meer. A. de Jonge, Sint Annaland, jaren lang voorzitter van de Chr. zangver eniging „VZOS", medebouwer van de Ned. Herv. Kerk. Karl Otto Lies, Goes, muziekleraar en bekend componist. J. A. Meertens, Terneuzen, oud- aannemer, onder meer mede-oprich ter Ziekenhuisverpleging „Zeeuwsch- Vlaanderen", mede-oprichter en be stuurslid van de Ambachtsschool, had vooraanstaande plaats in ver scheidene organisaties. L. Pouwer, Kortgene, ouderling Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat, ere medaille in brons orde van Oranje- Nassau. Ir. I. van Sandick, Oostburg. inge nieur' bij het waterschap „Het Vrije van Sluis. A. J. B. Schirris, Terneuzen, meer dan 40 jaar amanuensis van het ly ceum, vele jaren directeur van de harmonie Terneuzen. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, Zierikzee, burgemeester dezer ge meente, commissaris van de Nuts- spaarbank, voorzitter van de afde ling Groene Kruis, curator van het prof. Zeeman gymnasium, voorzitter van de Ziekenhuisvereniging „Schou- wen-Duiveland", voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duive- land, plaatsvervangend kantonrech ter en ere-voorzitter van het Oranje comité, ridder in de Orde van Vasa en lid van de Orde van Sint Jan; pu bliceerde veel op het gebied van de demografie en het bevolkingsvraag stuk. D. v. d. Vreugde, Wissenkerke, ge- pensionneerd politieagent. December G. Bergsma, Epe (Gld.), in en bul ten Zeeland bekend als kunstschil der, woonde ruim 45 jaar in Zoute- lande, mede-initiatiefnemer tot aan leg van het rijwielpad langs de Wal- cherse duinen en tot aanplant van Nollebos. P. J. den Boeft, Sint-Laurens. was werkzaam bij de Landbouw Crisis Organisatie, oud-lid schoolbestuur, diaken en ouderling Ned. Herv. Kerk. E. L. van Hecke, Terneuzen, oud aannemer wegenbouw, oud-raadslid. S. P. Lako, Vlissingen, genoot be kendheid op het gebied van muziek en onderwijs, was onder meer direc teur van de muziekvereniging „Arne's Genoegen" te Arnemuiden, en onder dirigent van „Ons Genoegen" te Vlis singen, paukenist bij de Orkestver eniging. gezien onderwijzer aan de Frans Naereboutsehool. G. F. P. van der Peijl, Terneuzen, commissars, mede-oprichter en oud directeur van de Handel-, Industrie- en Scheepvaart Maatschappij „De Hoop" te Terneuzen, tevens direc teur van de Terneuzense Handel- en Scheepvaartmaatschappij „De Schel de" en president-commissaris van de N. V. Transportmij. „Terneuzen", vooraanstaande figuur in de woning bouw. J. Roelse, Westkapelle, oud-mole naar, oud-president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, erelid der mu ziekvereniging „OKK". W. L. M. P. Thieme, Middelburg, oud-bestuurslid „Handelsbelang", en Middelburg Muziekkorps, oud-pen ningmeester der „Vereniging tot in standhouding van een voorbereidende klas aan de Rijksleerschool te Mid delburg. Januari G. Ballintjjn, Middelburg, hoofdre dacteur P.Z.C., geboren te Breda, rusteloos werker op journalistiek en organisatorisch gebied, was onder meer secretaris van de Stichting „Nieuw Walcheren", secretaris van de VW Middelburg, lid Zeeuwse Ge nootschap der Wetenschappen, be stuurslid Zeeuwse Oorlogsmuseum, lid van de Stichting „Herrezen Mid delburg", en lid van de Zeeuwse Cul turele Adviesraad, op journalistiek gebied was hij onder meer perschef bij de Kon. Mij. „De Schelde", be stuurslid Zeeuwse Journalistenver eniging tevens oud-voorzitter hoofdbestuurslid van de Nederlandse Journalistenkring. Th. Blomme, Biervliet, stortte met straaljager in omgeving van Biervliet neer. Mejuffrouw J. G. Couvée, Zierik zee, oprichtster van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. M. de Goffau, Krabbendijke, oud voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur. J. Risseeuw, Oostburg, gepension- neerd hoofd van de lagere school. C. Rotman», Vlissingen, leraar staathuishoudkunde en staatsinrich ting, pionier voor het schoolschaken, competitïeleider afdeling Zeeland van de NTTB. W. F. A. J. Vaarzon Morel, Veere, vermaard kunstschilder. Februari C. J. de Backere, Aardenburg, oud rijksveldwachter. F. J. Dieleman, predikant der Ger. gemeente te Yerseke. R. Gerritsen, Zierikzee, wethouder. J. Grootjan», Yerseke, landbouwer, raadslid der CHU en onderwijzer aan de Zondagsschool. A. Gruppen, Biezellnge, predikant der Chr. Geref. Kerk. J. Lorier, Middelburg, secretaris Prot. Chr. Reclasserings Vereniging ln Zeeland, oud-secretaris CJMV-Mid- delburg. Ir. B. B. Loul», Vlissingen, hoofdin genieur en procuratiehouder bq de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", be kend als experimentator van grote begaafdheid, hield jich onder meer speciaal bezig met beproeving en ontwikkeling van dieselmotoren. J. W. Schippers, Domburg, leraar ln de klassieke letteren. K. Wouterse, Sint Laurens, raadslid en wethouder, lid college van beheer Wegschap Walcheren, secretaris ZL M-afdeling, vice-voorzitter van de CHU-kieskring. J. Zweedijk, Hilversum, vroeger predikant te Oud-Vossemeer. Maart D. Baveco, Kruiningen, timmerman, vele jaren Zondagsschoolleider, ere medaille in zilver Orde van Oranje- Nassau. W. L. Dommisse, Vlissingen, oud bode ziekenfonds „Walcheren", agent van verschillende verzekeringsmaat schappijen, oud-bewaarder Groene Kruis. Mevrouw C. L. van Hoek-van Hoek Middelburg, mede-oprichtster van „Dieren in Nood", oprichtster Stich ting Zeeuwse Dierenasyl, maakte zich voorts op velerlei gebied ver dienstelijk. J. J. Hoogvliet, Baarland, oud-ge meente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand, tal van jaren stationhouder van de PTT te Baar land, had een belangrijke rol in het verenigingsleven: hij was één der op richters en gedurende acht jaar di recteur van de muziekvereniging „Prinses Juliana", oprichter van de schietvereniging „Willem Teil", en bestuurslid van de Kolenvereniging en het Groene Kruis. F. Koole, Driewegen, voorzitter Burgerlijk Armbestuur, penning meester Ziekenhuisverpleging onder afdeling Driewegen-Ovezande. A. D. Littooij, Middelburg, drukker en uitgever, oud-voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, bestuurslid Ver. voor Handelsonderwijs en van de Ver. Chr. Bewaar- en Voorbereidings school. G. van Nederveen, Middelburg, be stuurslid en oud-voorzitter „Handels belang", oud-voorzitter van de vereni ging „De Ambachtsschool", oud- brandmeester, en oud-penningmeester van de Nederlandse Bond van Lood gieters en Fitters. H. Pagter, Middelburg, bekend no tarisklerk. W. van der Ploeg, Oud-Vossemeer, oud gemeente-secretaris. April J. C- van den Boudt, Middelburg, voorzitter van de afdeling Zeeland der Ned, Bond van Konijnenfokkers, secretaris Konijnfokver. „Nut en Sport" te Middelburg. J. C. Cornelisse, Yerseke, gepen- sionneerd controleur der Visserijpoli- tie, oud-raadslid en wethouder A.R.- fractie. J. L. van der Harst, M'burg, no taris, eerst in Vlissingen, vanaf 1930 in Middelburg, oud-commissaris en raad Polder Walcheren, secretaris der Vereniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse Dlinden, voorzitter ad viescommissie woonruimtewet Mid delburg, en ouderling der Eglise Wal- lone. J. de Hullu, Nieuwvliet, van 1912 1945 raadslid en wethouder voor de VVD, secretaris-penningmeester van de vereniging voor aankoop van kunstmeststoffen „Welbegrepen Eigenbelang", oud-voorzitter van liet Burgerlijk Armbestuur. H. J. Kruyder, Arnhem, oud-Mid delburger, firmant D. de Jager jr's Ijzerhandel, mede-oprichter Neder landse Vereniging van IJzerhande- laren. L. van Leersum, Zonnemaire, schil der .voorzitter der notabelen van de Ned. Herv. Kerk, penningmeester der muziekvereniging „Nut en ontspan ning", waarvan hij 60 jaar lid was, lid bestuur van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijk Hulp betoon, ere-medaïlle in zilver der or de van Oranje Nassau. A. M. Steketee, Baarland, raadslid en wethouder. A. Wabeke, Krabbendijke, archi tect, oud-gemeenteopzichter. Dï. Was, Yerseke, schilder en oud kapelmeester Leger des Heils. F. C. Wijsveld, Vlissingen, oud-on derwijzer, bekende figuur in kerke lijk en verenigingsleven, 40 jaar bij het onderwijs, was onder meer 53 jaar kerkeraadslid van de Evang. Luth. gemeente, 20 jaar regent Gasthuis, regent ,resp. voorzitter van het Algemeen Armbestuur, 20 jaar voorzitter van de Armenraad, 45 jaar bestuurslid Vereniging „On ze Vloot", had vele jaren zitting in het bestuur van het Bijbelgenoot- Mei J. Hannewijk, Wolfaartsdijk, raads lid, diaken der Ned. Herv. Kerk. J. J. Kerkmeijer, Middelburg, be stuurslid „Uit het Volk Voor het Volk", secretaris comité tot be houd van het garnizoen. L. K. Kramer, Yerseke, bekend middenstander, oud-autobusonderne mer GoesYerseke. P. Molhoek, Biezelinge, ouderling Ned. Herv. Kerk. M. W. v. d. Plassche, Aardenburg, voorzitter kiescollege der Ned. Herv. Kerk, vice-voorzitter van de commis sie van beheer der Ned. Herv. Dischg. Sint Jan, oud-ringbestuurder maat schappij van welstand voor Zeeuwsch Vlaanderen. Th. de Ridder, Wissekerke, vele ja ren ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken. M. Rodts, Aardenburg, lid van het RK kerkbestuur van de parochie te Eede. J. A. Smoor, Breskens, mede-firmant drukkerij Smoor en De Hulster. M. G. Dijj de Vaate, Oosterland, oud gemeenteraadslid, voorzitter van de bijzondere school. P. J. Verburg, Hoedekenskerke, oud-voorzitter bestuur Coöp. Boeren leenbank, oud-secretaris Burgerlijk Armbestuur. J. Walhout, Borssele, ouderling der Geref. Gemeente. Juni S. E. P. Bonte, Aardenburg, dijk graaf Kleine Boompolder. J. A. M. Burm, Vogelwaarde, kos ter der R.K. kerk, eremedaille in zil ver van de orde van Oranje-Nassau. M. Glas, Kapelle, oud-procuratie houder Kon. Kweekbedrijf en Zaad- handel firma D. J. v. d. Have. J. A. Gossije, Oostburg, concierge Koningin Wilhelminalyceum te Oost burg, oud-muzikant en -dirigent. Dr. H. A. van der Kamp, Dom- burg-Oostkapelle, oud-leraar Sted. Gymnasium M'burg en Rijkskweek school Middelburg, maakte zich op muzikaal gebied verdienstelijk, oud bestuurslid Natuurkundig Gezelschap, oud-hoofdcommissaris van de voor malige Middelburgsche Courant, oud secretaris Openbare Leeszaal en Bi bliotheek Middelburg. Mevrouw J. van der Linde-v. d. Linde, Sint Annaland, gedurende 20 jaar werkzaam bij de PTT. C. van Oostenbrugge, Breskens, raadslid. D- v- d- Peijl, Kruiningen, boek drukker, vele jaren brandmeester, be stuurslid Groene Kruis, bestuurslid leesvereniging en secretaris van de commissie tot wering van schoolver zuim. Juli Mejuffrouw L. van Antwerpen, Wemeldinge, huishoudster, ere medaille in zilver Orde van Oranje- Nassau. J. Ie Clercq, Sluis, genoot vooral bekendheid in landbouwkringen, was gedurende 25 jaar voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen van landbouwcursussen in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, voorzitter van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamse Exportslagerh' te Sluis, bestuurslid van de maatschap pij voor ooft- en tuinbouw in W. Z. Vlaanderen, hoofdbestuurslid ZLM, voorzitter van het Groene Kruis en van de districtscommissie dezer ver eniging, voorzitter sociale commissie „w! Z.-Vlaanderen" der stichting van de landbouw. P. Scheele, Kapelle, zeer geziene fi guur in landbouwkringen, onder meer vice-voorzitter Z.L.M., vele ja ren bestuurslid van de afdeling Zee land der Kon. Vereniging „Het Ne- derlandsche Trekpaard", voorzitter van de Bond van Zuid-Bevelandse paardenfokkers ,voorzitter Chr. Nat. school, dijkgraaf calamiteuze Wil- lem-Annapolder, ridder Oranje-Nas sau. W. Sietema, Grouw, (Fr.) gepen- sionneerd hoofdassistent A. Rrjksvee- teelt consulentschap, Middelburg, had groot aandeel in de stichting van de Vereniging voor rundvee- contröle in Zeeland, oud-secreta ris Ned. organisatie voor de geiten- fokkerij, oud-secretaris varkens- en schapenstamboek in Zeeland. H. F. v. d. Velde, Rotterdam, ge boortig van Vlissingen. oud-hoofdin specteur titulair bij 's Rijksbelastin gen. L. A. de Vos, Serooskerke (W), oud-hoofd Herv. school, inspecteur C VO, waarnemend hoofd Herv. school te Aagtekerke, oud-voorzitter CHU- kieskring, en ouderling. Augustus J. Allewnn, Middelburg, onder meer lid van de landelijke verenigingsraad der NCRV en secretaris van de pro vinciale commissie, was ouderling- voorzitter college van ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk en notabel. M. Blom, Haamstede, fruitkweker, voorzitter waterkering van de cala miteuze polder Burgh en Westland, bestuurslid Coöperatieve Boerenleen bank, Groene Kruisvereniging en vereniging tot bevordering van lager tuinbouwonderwijs op Schouwen-Dui- veland. L. Cornelisse, Serooskerke (W.)t vele jaren raadslid, sinds 1953 wet houder. M. J. Daane, Oud-Vossemeer, wet houder. Mevrouw J. Dryd\jk-MoIson, Drie wegen, oudste inwoonster. L. Hoekman, 's-Gravenpolder, voorzitter lagere school op Geref. Grondslag, gedurende 30 jaar van af oprichting lid van de kerker raad der Geref. gemeente. J. J. v. d. Hooft, Aardenburg, oud gemeentesecretaris van Sint Kruis, ontvaJigter-griffier van verschillende polders had verder bestuursfuncties bij de Doopsgezinde gemeente. J. Dl. Houterman, Middelburg, pen ningmeester Oranjever. Sint Lau rens, bestuurslid AR-kiesvereniging, secretaris-penningmeester Geref. Evang. commissie, bestuurslid „Vre derust" afdeling Sint-Laurens. A. J. de Koek, Bruinisse, oud-ge meentegeneesheer. J. W. dé Oude, Middelburg, oud bestuurslid „Handelsbelang", admi nistrateur en directeur Coöp. Ijsfa briek „Walcheren". Ir. C. Polling, Oostburg, leraar Ko ningin Wiihelminalyceum. C. Steijaert, Graauw en Langen- dam, wethouder, lid van het R.K.- kerk- en schoolbestuur. Dr. J. H. Vernhout. Oostkapelle, bekend bioloog, ontving deel van op leiding in Middelburg, was botani cus in voormalig Nederlans-Indië, conservator aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden, publiceerde tal van wetenschappelijke artikelen. I. A. J. de Wilde, Amsterdam, ge boren te Poortvliet, onderwijzer en korfbalpionier, onder meer oprichter van de Amsterdamse Korfbalbond, ere-lid KNKB. September A. A. M. Corthals, IJzcndijke, no taris. November S. Alburg, Wissenkerke, dienstge- leider der rijksbelastingen. L. van Boven, Ellewoutsdijk, be stuurslid Groene Kruis en Wijkver pleging, secretaris Weegbrugvereni ging. vele jaren koster van de Ned. Herv. Kerk. P. DL Dekker, 's-Heer Arendskerke, adjudant Rijkspolitie en groepscom mandant dezer gemeente, eremedail le in goud Orde van Oranje-Nassau. C. van Dussen, Sint Annaland, on geveer 48 jaar weger op de weegbrug „De Concurrent", gedurende 39 jaar lid van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Ons Belang", waarvan 35 jaar bestuurslid en 16 jaar voor zitter, de laatste negen jaar ere voorzitter. Mejuffrouw Dl. V. Gadaen, Clinge, oudste inwoonster. Ir. W. L. Ghijsen, Den Haag, lan delijk vooraanstaand figuur in de houthandel, directeur en later gede legeerd commissaris NV Houthandel v.n. G. Alberts Lzn en Co., bekleedde in de oorlog belangrijke functie bij houtdistributie, oud-bestuurslid Na tuurkundig Gezelschap te Middel burg. steld. „Ls het heus nodig?" informeerde hij. „Hoor eens, Eve, ik heb het erg druk, dat weet je!" „Des te meer reden om blij te zijn met wat ik je wil vertellen", ant woordde Eve. Lee zweeg even, maar zei toen: „Nu ja, goed dan. Vanavond tien uur, bij mij?" Hij stemde met tegenzin toe, maar dit ontging Eve te enenmale. Met een zucht van verlichting be dacht ze, dat dit de laatste heimelij ke ontmoeting zou behoeven te zijn. Als .Rilla bij machte was haar toe zegging gestand te doen, zouden zij. Eve en Lee kunnen trouwen en ge lukkig worden. Op dit ogenblik was ze overtuigd, dat ze niets anders be geerde dan een rustig bestendig le ven met de man die ze liefhad. Ze geloofde zelfs, dat ze haar vroegere intrigues innerlijk nooit had goed gekeurd! Eve was dan ook zozeer in haar eigen toekomstgedachten verdiept, dat ze de plichtmatigheid van Ste ven's begroetingskus niet eens op merkte. „Steven", zei ze haastig. „Rilla heeft me vandaag een heel onge woon voorstel gedaan." „En dat was", vroeg hij opzette lijk alles wat naar belangstelling zweemde vermijdend. Ze vertelde het hem in het kort en hij luisterde zwijgend, bijna som ber zelfs. „Is het niet prachtig?" vroeg ze tenslotte en toen hij geen antwoord gaf, stiet ze hem aan. „Zeg wordt eens wakker", bromde ze. „Ik geef toe, dat ik de betekenis er van niet dadelijk geheel doorgronde, maar ZONDAG 1 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de jeugd. 9.25 Kamermuz. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.00 Amus. muz. 10.25 „Twee gezichtspunten", hoorspel. 11.00 Philh. or kest. AVRO: 12.00 Nieuwjaarstoespraak. 12.05 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.33 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Ge- var. programma voor de militairen. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork. en solist. 14.45 „Het leven van Mozart", hoorspel. 15.45 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. VARA- 17.00 Strijkens. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Instr. kwint, en soliste. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Nieuwjaarstoe spraken. IKOR: Luisterclubs opgelet! 19.30 „Contact met Nieuw-Zeeland". 19.35 Voor werk voor de komende Kerkedagen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Koor, ork. en sol. 20.40 Voordr. 20.50 Lichte muz. 21.10 Gram. 21.40 Hersengym. 22.00 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 8.00 begrijp je dan niet, dat we in dat geval kunnen trouwen en genoeg geld zullen hebben om fatsoenlijk te leven zonder dat we tot oneerlijkhe den onze toevlucht moeten nemen?" „Ik ben er niet zeker van. dat Garon er ook zo over zal denken", klonk het droogjes. „Wat bedoel je?" vroeg ze op scherpe toon. „Wel je gelooft toch niet, dat zelfs een zo rijk man als hij zijn vrouw zal toestaan, alles wat ze bezit prijs te geven? Bovendien heeft hij er misschien bezwaar tegen, dat de jongen bij hen komt inwonen. De meeste mannen hebben graag him vrouw voor zich alleen." Rilla scheen er zeker van, dat hij het goed zou vinden", zei Eve, nu wat onzeker. Hij haalde de schouders op. „Nu, ik ben het niet", zei hy ronduit. „En zelfs als hij het goedvond Hij hield op, maar Eve bracht eens klaps de hand aan haar lippen. „Ga maar voort", zei ze met schrille stem. „Zelfs als hij het goed vond, wat clan?" Andermaal haalde hij zijn schou ders op. „Goed, als je het dan met alle geweld wilt horen", hernam hij onverschillig. „Het is te laat lief ste!" Een van de voornaamste redenen voor onze wederzijdse genegen heid was de noodzaak, die geheim te houden, het gevoel, dat we iemand voor de gek hielden. We vonden ons zelfs slimmer dan mensen, die beza ten wat wij misten geld; ja we achtten ons ver boven hen verheven! Dat weet je toch zeker even goed als ik!" (Wordt vervolgd) KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. 10.00 Geref. kerkdienst. 11.30 Gram. 11.45 Meisjeskoor. KRO: 12.15 Gram. 12.45 Idem. 12.50 „De K.V.P. in 1956", caus. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gram. 14.00 „1956en nu". 14,30 Promenade ork. 15.05 Gram. 15.15 Gram. en groeten zeevarenden. 15.45 Gram. 16.10 „Drie jaar Europa", klankb. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Nieuwjaarstoe spraak. 17.05 Jeugddienst. 18.00 „De Kerk aan het werk", caus. 18.15 Filmrubriek. 18.30 Overpeinzingen van een dorpsdomi nee. 18.40 Muz. caus. 18.45 Discussie." NCRV: 19.00 Boekbespr. 19.10 Samenzang. 19.30 „Het Evangelie in een draaikolk: de brie ven aan de Corinthlërs", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 „Gijsbrecht van Aemstel", treurspel. Daarna: „De Bruiloft van Kloris en Roosje", kluchtspel met zang. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Gram. MAANDAG 2 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 ke/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Quatre-mains. 8.30 Strijkork. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Viool en piano. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en t'uinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Instr. trio. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 „De geisha's van Kapitein Fisby", hoorspel. 15.20 Gram. 15.30 Zestig minuten voor bo ven de zestig. 16.30 Gram. 17.00 Orgelspel. 17-20 Dansmuz. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.25 Klarinetens. 18.40 Pari. overz. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 Ka mermuz. 19.45 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: „De komgronden, probleemgebie den in ons land", 20.00 Nws. 20.05 „De 50e Doorsnee", rep. 20.10 „De familie Door snee". hoorspel. 20.45 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.10 Dansmuz. 21.45 „Het volle pond", caus. 22.00 Omr. ork. en solist. 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 21.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewij de muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor dc dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Sport uitsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.35 Mastklim- men. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Gewar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.» Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 13.55 Omr. ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de kleuters. 1715 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Z.Exc Dr. R. H. Pos: Suri name. 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 Gram. 18.30 Idem. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Gamba-kwartet. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. muz. 20.40 „De Theedokter", hoorspel. 21.50 Gram. 22.05 Clavecimbelrecital. 22.25 Kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20 Gram. 23.35 Het Evangelie in Espe ranto. 23.52—24.00 Gram. FEUILLETON Door Margaret Malcolm Eve haalde haar schouders op. „Ik zie niet in waarom niet!" riep ze uit. „Per slot van rekening had hij me in de waan gebracht, dat hij rijk was en nooit de moeite genomen me te vertellen, dat zijn eerste vrouw het geld had meegebracht!" Rilla geloofde wel, dat Eve in dit geval de waarheid sprak. Haar va der was op het stuk van geldzaken al buitengewoon slordig en achte loos geweest. Toch was hij of schoon hij gedurende zijrt leven zijn tweede vrouw had onderhouden met het hem door haar voorgangster na gelaten vermogen rechtvaardig genoeg gebleken om ervoor te zor gen, dat na zijn dood dit kapitaaltje alleen ten goede kwam aan de kin deren uit het eerste huwelijk. „We behoeven er niet verder over te praten", zei Rilla kalm, „want ik wil iets voorstellen, dat misschien de zaak kan vereenvoudigen." „O, ja?" vroeg Eve, terwijl ze het meisje nieuwsgierig aankeek en daarbij voor de zoveelste maal in stilte constateerde, hoezeer Rilla er, wat uiterlijk en optreden betreft, op was vooruitgegaan. „Ja, en wel dit: Je hebt de con trole over Jerry's geld tot hij één- en-twintig is. Wanneer je al je rech ten als voogdes wilt afstaan en hem bri Piers en mij laat wonen, terwijl wij dan ook zijn kapitaaltje zullen beheren, wil ik je alles geven wat ik bezit!" „Watblief?" vroeg Eve op scher pe toon. „Zeker", zei Rilla bedaard. „Ik meen het en ik geloof, dat het best geregeld zou kunnen worden; bij voorbeeld als je naar het buitenland ging, zodat je niet voor hem kon zorgen „Je .wilt wel graag van me af, nietwaar?" hernam Eve sarcastisch. „Nu, dat neem ik je niet kwalijk. Per slot van rekening hebben we het nooit goed samen kunnen vinden!" Rilla antwoordde niet. Ze begreep, dat Eve alleen maar praatte om tijd tot nadenken te winnen en inderdaad was dit het geval. Eve had tot haar grote spijt be merkt, dat ze alle terrein, in het be gin bij Piers gewonnen, weer had verloren. Hij was, dacht ze toornig, tot over de oren op Rilla verliefd en daarmee waren haar eigen kansen om hem tot andere gedachten te brengen tot een minimum geredu ceerd. Rilla's aanbod was, vergeleken bij het bedrag, dat zij, Eve, als vrouw des huizés op Normanshurst tot haar beschikking zou hebben gekre gen, van weinig betekenis. Maar die beschikking, de mogelijkheid om dat geld te besteden, zou altijd slechts voorwaardelijk zijn geweest. Haar echtgenoot zou immers steeds het laatste woord hebben gehad. Terwijl dit dit van Rilla afkom stige geld haar eigendom zou zijn. Steven Lee had Rilla om dat geld willen trouwen. Welnu, waarom zou hij dan niet met Eve in het huwe lijk treden als zij er de eigenares van werd? „Goed", antwoordde ze langzaam, „maar ik beloof niet, dat ik buitens lands zal gaan. Wel zou ik in lek geval Normanby verlaten. Ben je daarmee tevreden?" Rilla haalde diep adem. „Ja", knikte ze en liet er toen spontaan op volgen: „Hoor eens, Eve als het mijn schuld is geweest, dat we niet mét elkaar overweg konden en ik neem aan, dat het tot ze kere hoogte zo was spijt het me!" „Och", lachte Eve goedgeluimd, „ofschoon je blijkbaar in je hart denkt, dat de meeste schuld op mij neerkomt! Mijn lieve kind, het was immers de natuurlijkste zaak ter wereld! Tenslotte vindt geen enkele vrouw het prettig wanneer ze ziet, dat in haar naaste omgeving een meisje van maar tien jaar jonger hoe langer hoe knapper wordt, ter wijl ze zelf wat begint af te takelen. Dat is nu eens openhartig gespro ken, nietwaar? En aan de andere kant was jij al te oud om het leuk te vinden, dat er in het huis waar je jarenlang je eigen gang had kun nen gaan, een nieuwe meesteres op trad. Hierbij zullen we het maar la ten!" Een poosje later belde Eve haar vriend Lee op en zei, dat zé hem wilde spreken. Misschien klonk haar stem een tikje te bevelend, want Lee scheen weinig op de ontmoeting ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7