Brutaal Nederlands coastertje in zware storm op de Noordzee Wijdverbreid streven in 1955: niet langs elkaar heen praten KLAMBORD REGELING VAN TELEVISIE- BESTEL IN WERKING VERKIEZINGSSTUNT WEKT OPZIEN IN FRANKRIJK Op zoek naar een oplossing voor nijpend probleem van de kerkbouw D" ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT „RUBY" LIEP HULL BINNEN Maar kapitein De Vries wilde geen noodseinen gebruiken Een brutaal Nederlands coastertje kwam Vrijdagavond aan het eind van een lange sleepkabel de haven binnen, na ruim twee dagen op de Noord zee gedobberd te hebben in een storm die vaak een kracht van 8 tot 10 bereikte. Maar kapitein Maarten de Vries, de kapitein en eigenaar van de „Ruby" uit Zaandam, weigerde de reis, die een nachtmerrie geweest moet zijn, als iets spectaculairs te zien. „Een poosje was het inderdaad behoorlijk zwaar en we konden niets doen. Maar daarna werd het beter en vanochtend werden we opgepikt." De kapitein van de „Ruby", de 42- jarige De Vries, zijn 38-jarige Engelse vrouw, Ruby Stella, een bemanning van drie koppen en een Duitse herder, verlieten Middlesborough Dinsdag avond om zes uur, om een tocht van ongeveer 50 mijl langs de kust naar Blyth te maken, waar een lading ko len gehaald zou worden. Deze tocht, naar boven langs de Noordoostkust van Engeland, vergt normaal ongeveer vijf uur. Reeds voor het land uit zicht was, omstreeks half tien 's avonds, raakten de Diesel-motoren van het schip de fect. Terwijl de bemanning met repa ratie bezig was, stak plotseling een storm op en hulpeloos werd het schip van de kust weggeblazen in Zuidoos telijke richting. De bemanning wierp een anker uit, maar de lijn brak. Nog een anker werd uitgeworpen, maar ook dat ging ver loren. Toen de ochtend aanbrak, was het land uit zicht. Kapitein De Vries zeide dat hij ge durende de nacht getracht had te sei nen naar een half dozijn passerende schepen, maar van geen enkel kreeg hij antwoord. „Ik wilde geen vuurpijlen gebrui ken", zeide hij, „want dat is een nood sein en je kon eigenlijk niet zeggen, dat we in nood verkeerden". Maar in nood of niet in nood, de tocht was geen pretje. Zware zeeën deden de „Ruby" gedurende die eerste nacht wel 45 a 50 graden rollen. „Ik sliep de meeste tijd", vertelde mevrouw De Vries, nadat zij klaar was met een telefoongesprek met haar moeder in Plymouth, aan wie zij ver telde dat zij veilig waren, „maar soms was ik wel een beetje beangst". Het schip had een radio-ontvanger, waarover ze de B.B.C. en de Neder landse radio hoorden vertellen dat ge zocht werd, maar ze hadden geen zen der. Donderdagavond was de storm der mate geluwd, dat de kapitein de brug kon verlaten om wat te gaan slapen. Terwijl hij sliep kreeg een treiler uit Huil, de „Kingston Peridot", de coaster in de gaten, en kwam langszij. Toen de „Ruby" ontdekt werd, was het schip al meer dan 100 mijl uit zijn koers gedreven en was het ongeveer 100 mijl van HulL De treiler en zijn sleep liepen daar Vrijdagavond binnen. *>AA*VVVVVVVVVVVVV\AA^^ Eenzame zeiltocht over de Oceaan Dr Hans Gunther Lindemaan, een Duitse arts uit Westfalen, is na een zeiltocht van 65 een zame dagen over de Atlanti sche Oceaan in een 18-voets zeilboot in de haven van St. Croix (Maagdeneilanden) aan gekomen. Het zeilbootje is ge maakt van de drijver van een watervliegtuig. Lindemann, die 33 jaar oud is en niet rijk ge noeg was om de oceaan op de februikelijke wijze over te ste en, vertrok van Oporto, deed Las Palmas op de Canarische eilanden aan en zeilde toen in 65 dagen de grote plas over. Hij vertelde, dat zich op zijn reis geen bijzondere gebeurtenissen hadden voorgedaan, van een periode van 17 dagen tegen wind afgezien. Onderweg heeft hij geleefd van vis, conserven en meegenomen water. (United Press) 0 Het Nederlandse stoomschip „Ternate" dat Vrijdagmorgen te Antwerpen binnen liep, is bij het zwaaien voor de rede met de achtersteven tegen de kademuur te gen afdaken terechtgekomen. De kade muur en het schip werden daarbij ernstig gehavend. Verruiming van het deviezenverkeer. Was tot dusverre op grond van een algemene vergunning contante han del ln buitenlandse vorderingen slechts tussen deviezenbanken geoor loofd, thans is ook voor andere inge zetenen de mogelijkheid geopend aan de contante handel in bepaalde bui tenlandse vorderingen deel te nemen. De Nederlandse Bank heeft per 2 Jan. a.s. een algemene vergunning ver leend, die de contante aankoop van vorderingen ln een aantal Westeuro- pese valuta's toestaat, ongeacht of er, zoals tot dusverre was vereist, een be talingsverplichting tegenover het bui tenland bestaat. Deze valuta's zijn: ponden sterling, Belgische en Franse franken, Zwit serse „c" franken, Duitse marken, Italiaanse lires en Deense, Noorse of Zweedse kronen. Het vereiste, dat contante aankoop slechts is toege staan indien voor de naar het buiten land te verrichten betaling een onher roepelijk accreditief is geopend, Is mitsdien wat betreft deze geldsoorten eveneens vervallen. De deviezenbanken mogen evenals voorheen in alle geldsoorten handelen. Aan andere ingezetenen is krachtens deze vergunning slechts het onderling verhandelen toegestaan van vorderin gen in met name genoemde E.B.U.- geldsoorten, en wel voor zover deze via een akkoordrekening zijn of kun nen worden geïnd en krachtens de be staande voorschriften in guldens mo gen worden afgerekend. Dionne-meisjes toch naar huis. Drie van de vier overlevenden van de Dionne-vijfling zijn in 'n auto naar Callander, de woonplaats van haar ouders, vertrokken, om het met de boze papa bij te leggen. Yvonne, Cecile en Annette beslo ten om met de jaarwisseling toch maar thuis te zijn. Marie, die altijd de zwakste van het stel is geweest, bleef thuis ln haar appartement. United Press.). TROUW. Graham Greene, de beroem de schrijver (o.m. van de film „De Derde Man"sprong dezer dagen in het ijselijke water van de Theems om zijn hond eruit te redden. „Er zijn maar weinig mensen, die U dat zouden nadoen......" zei een voorbij ganger, toen Green, blauw van de kou, weer op de kade stond. De schrijver antwoordde: „Er zijn ook maar weinig mensen, voor wie ik het zou doen". HANDLANGSTER. Maria Zolla, die negentien lente's telt, stond in Mi laan terecht omdat zij haar man ge holpen had, wanneer die 's nachts auto's stal. Zij had een excuus: „Ik ging alleen maar mee om er zeker van te zijn, dat hij niet met andere vrouwen uitging". TE KORT. De Londenaar Albert R. Killeen is van zijn vrouw gescheiden. De reden: Zij maakte hem woedend door bij allerlei gelegenheiden te zeg- fen, dat hij vyftien centimeter kor- er was dan haar eerste man. Voorlopig nog geen reclame Bij K. B. is het „televisiebesluit 1956" vastgesteld. Dit besluit regelt met ingang van 1 Januari 1956 het Nederlandse televisiebestel, dat sedert het einde van de experimentele periode bepaald werd door een overgangsrege- Terwijl tijdens de experimentele periode en onder de werking van het overgangsbestel alleen de Nederland se televisiestichting een zendmach tiging had, zal nu ook een zendmachtiging gegeven worden aan de v(jf omroepverenigingen. Ook "de kerken, die daarom verzoeken, kunnen een zendmachtiging krjjgen voor de uitzending van kerkdiensten. De zendtijd wordt door de minister verdeeld onder de omroep-organisa- ties, na aftrek van tenminste een vierde deel en ten hoogste de helft, welke tijd ter beschikking van de N. T. S. zal worden gesteld voor de uit zending van haar programma. Het grootste deel van de zendtijd zal, naar het zich laat aanzien, ook on der de wérking van het nieuwe be sluit door de omroepvereniging onder eigen vlag voor de camera gebracht worden. m Het programma van de N.T.S. zal bestaan uit de buitenlandse program ma's, waarvan het relay in Neder land door de N.T.S. wordt verzorgd, uit de programma's, die de N.T.S. uitzendt krachtens een overeenkomst tussen haar en een of meer omroep organisaties (het nieuwsjournaal bijv.) en verder uit programma's, die door een- programma-commissie van de N. T. S. in samenwerking met een of meer programmastaven van de omroeporganisaties zijn voor bereid. Aan de kerken kan in totaal 5 van de zendtijd worden toegewezen. Zij kunnen de verzorging van hun uitzendingen opdragen aan omroep verenigingen of aan daartoe in het leven geroepen organisaties (als bijv. het Ikor). Reclame in de televisie-program ma's is niet toelaatbaar, tenzij de minister daartoe toestemming heeft verleend. Er mogen uitsluitend films, die voor alle leeftijden geschikt zijn, worden uitgezonden, tenzij de minis ter daarvoor een uitzondering maakt, maakt. Weer „kleine oorlog" in Straat van Formosa. Na zeven maanden van betrek kelijke rust in de straat van Formo sa zijn er weer aanwijzingen geko men van een oplaaiing van de „klei ne oorlog" tussen de communistische en nationalistische Chinezen. Berichten uit nationale bron ma ken melding van hevige gevechten op kleine schaal tussen eenheden van marine, luchtmacht en zeemacht rond de monding van de riever, de Min, op het Chinese vasteland ten Noorden van Formosa. Sedert enkele dagen trekt, de ambte-1 met zijn gewichtige taak waarbij het naar van de burgerlijke stand te Mid- statige nieuwe kledingstuk de jilech- delburgde heer L. A. Schenk, een to- tigheid een bijzonder cachet verleent, ga aan wanneer hij een huwelijk moet sluiten. De heer Schenk hier bezig FOTO P.Z.C.) Mendès-France contra de regering. Tegen het einde van de verkiezings campagne heeft het dagblad 1' Express, waaraan Mendès-France en Mauriac medewerken, een vijftal foto's gepu bliceerd, die drie maanden geleden in twee Amerikaanse geïllustreerde bla den, Life en Quick, zijn afgedrukt. Ter verklaring van deze foto's deelt Jean Daniel, de speciale verslaggever van 1' Express, in dit blad mede, dat een Franse gendarme, die men op de beide eerste foto's van deze serie met het geweer in de aanslag ziet, een Mo hammedaan, die onder verdenking stond van deelneming aan in Augustus in Algerijê uitgebroken onlusten, in de rug heeft geschoten en gedood. Deze „abominabele affaire" zou vol gens 1' Express in geheel Algerije be kend zijn en de autoriteiten ter plaatse en te Parijs zouden in gebreke zijn ge bleven „een ernstig onderzoek" in te stellen naar de juiste toedracht van de- misdaad. De overige Franse bladen veroorde len eensgezind de sensationele uitbui ting, vlak voor de sluiting van.de ver kiezingscampagne, van een individueel feit, dat naar de algemene opvatting „Theron" vast in het ijs De walvisvaarder „Theron", 849 ton, die de leden van de Britse Zuid poolexpeditie met dr. Vivian Fuchs en Sir Edmund Hillary aan boord heeft, is in de Weddell-zee in het ijs vast komen te zitten, vrijwel op de zelfde plaats waar in 1914 de „En durance", het schip van Shackleton, door het pakijs werd verpletterd. De expeditie telt in totaal negentien le den, de bemanning eveneens 19 kop pen. Een verkenningsvliegtuig is op gestegen om een uitweg te zoeken. niet een blaam werpt op de Franse re gering, een voorstelling, die 1' Express heeft getracht ingang te doen vinden. ONTKENNING De Franse filmjournalist, Geor ges Chassagne, heeft Vrijdag ont kend, dat hij in Augustus een Franse gendarme zou hebben om gekocht om een Mohammedaan neer te schieten tijdens relletjes in Algerije, opdat hij daar een film van kon maken. Hij zegt dat twee andere cameramensen en drie verslaggevers getuige van 't incident zijn geweest. Eerst had de gendarme al geschoten op een lid van een nomadenstam, dat zich niet snel genoeg overgaf. Ook dat incident was gefilmd. De ge wraakte foto's betroffen een man van 70 jaar, die een opstandeling had verborgen. Kwestie Nieuw-Guinea. Indonesisch verwijl aan minister Luns. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de pers verklaard ten zeerste de verklaring van minis ter Luns in de Tweede Kamer, dat de souvereiniteitskwestie niet ter sprake zou komen op de besprekin gen te Genève, te betreuren. „Zulk een verklaring belemmert het bereiken van een accoord, zoals dat ook in de V.N.-resolutie wordt genoemd". In een lange schriftelijke uiteen zetting wijst de woordvoerder nog maals op het Indonesische standpunt, dat Indonesië zich souvereïn acht over West-Irian en constateert, dat in artikel 2 van het handvest van de souvereiniteitsoverdracht wordt erkend, dat West-Irian een geschil punt betreft tussen Indonesië Nederland. Het Wereldgebeuren. STEMMEN UIT DE KERKEN •Hoe Leefi afc ■Je kunt nu wel een groot vertrouioen hebben in je moeders sportieve pres taties maar dat betekent nog niet, dat het geen rare gewaarwording is, als ze over je hoofd heen gaat hoog springen. David en Barry Tyler den ken van dat hoogspringen van hun moeder, mevrouw Dorothy Tyler, in elk geval het hunne. Mevrouw Tyler, die in Lond.en, waar deze foto werd gemaakt, hard aan het trainen is voor de Olympische spelen 1956, heeft een inassa titels, waaronder de wereldti tel hoogspringen behaald. Na een athletïek-loopbaan van 2.1 jaar gaat zij 'nu op haar S5e jaar nog eens jacht maken op een gouden Olympische me daille. Welke zijn de belangrijkste gebeurtenissen in de kerken van ons land geweest in het afgelopen jaar? Wie zal dat precies kunnen zeggen? We schrijven dan ook dit jaaroverzicht, gedachtig aan de regel dat we, om de waarde der dingen te kunnen beoordelen, op enige afstand moeten staan. En in de tweede plaats willen we dit doen, gedachtig aan de wys- heid die mijn sncces-agenda voor deze week aangeeft: let op de minuten, dan letten de uren op zich zelf. We staan er nog te dicht bij om te kunnen beoordelen wat werkelijk be langrijk is geweest. Enkele zaken springen naar voren, maar zal de latere ontwikkeling zo zijn, dat er dan nog enig gewag van wordt gemaakt? Daarentegen kunnen er kleine dingen zijn, die nu niet belangrijk genoeg worden geacht ze te memoreren, maar die in de toekomstige ontwikkeling van buitengewoon belang zullen blijken te zyn. Voor de Lutherse kerk is er dit jaar een nieuw-samengesteld kerk boek van de pers gekomen. Het heeft een eigen karakter, zoals te verwach ten was. Maar wanneer we het door bladeren, wordt toch wel duidelijk dat deze nieuwe uitgave niet is los te denken van hetgeen in andere ker ken op dit gebied is verschenen. Daarvan heeft men gebruik ge maakt, hetgeen aan het geheel ten goede is gekomen. In de Geref. kerken is men ook bezig aan een uitbreiding van de gezangen. Het kleine getal dat daar gezongen kan worden, heeft van het begin af aan geen bevrediging ge schonken. Het koor van hen die roepen om uitbreiding is steeds gro ter geworden en telkens weer dringt het zo ook dit jaar in de Syno de van deze Kerken door. Een commissie, bestaande uit des kundigen van diverse kerken heeft zich ernstig bezig gehouden met een nieuwe berijming van de spalmen. Na een zitting van de Synode der Ned. Herv. kerk zijn er verschillende proeven gepubliceerd. Tot het kerkboek behoren, behal ve de psalmen en gezangen, ook de formulieren en gebeden. Ook deze hebben een ernstig onderwerp van studie uitgemaakt in de laatste ja ren. In de Ned. Herv. kerk is men ge komen tot de uitgave van het nieu we dienstboek, welke uitgave niet onverdeeld gunstig is ontvanven. In andere kerken is men nog niet zo ver, maar men is er toch ook mee bezig. Het schynt misschien dat dit klei ne dingen zijn, maar toch is het ver re van onbelangrijk wat er in het kerkboek staat; wat de kerk belijdt en wat zij daarom zingt. In het lied, als het tenminste een goed kerklied is, komt tot uiting wat er leeft aan geloof en in zo verre is en blijft een kerkboek altijd een belangrijke zaak. Kerkbouw Ook wat betreft de bouw van ker ken kunnen we 1955 een belangrijk jaar noemen. Hoe groot is het aantal kerken niet dat in gebruik is ge nomen na geheel te zijn gerestau reerd en hoe respectabel is net getal der nieuw-gebouwde kerken. Als we daarbij nog voegen de andere ker kelijke gebouwen als wijkcentra, had een gebroken been. verenigingsgebouwen, diaconale in richtingen, of hoe ze verder dan ook fenoemd mogen worden, geven ze lijk van een belangrijke activiteit. In vele gevallen is nieuwbouw noodzakelijk geworden door de enor me uitbreiding die verschillende ste den en dorpen hebben gekregen by de steeds verder gaande industriali satie van ons land. Voor alle kerken (Vervolg op pag. 5) Opnieuw gevechten in Marokko. Op verscheidene punten in het ge bied van Tahar Soek in Noord-Ma- rokko is het opnieuw tot botsingen gekomen tussen Franse troepen en opstandelingen. Officieren hebben verklaard, dat enige honderden opstandelingen, die zich vanuit'het Rifgebied in Weste lijke richting begeven, een zware aanval hebben gedaan op de Franse buitenpost Beni Oelid, bij Tahar Soek. De aanval werd na een ge vecht van twee uur afgeslagen. Het nieuwe offensief brengt de opstandelingen binnen een afstand van 70 kilometer van Fez, het Fran se militaire centrum en de tweede stad van Marokko. Troepenverster kingen en pantserwagens zijn Vrij dag uit Fez naar het Noorden ge zonden om een nieuwe aanval van de opstandelingen op te vangen. Op het station van Marchienne-au- Pont nabij Charleroi heeft zich Donder dag een treinbotsing voorgedaan waarbij 22 personen gewond werden. Vrijwel al len konden echter na verbonden te zijn Bochtige rivier Rechts op de voorpagina van het Franse dagblad „Le Monde" vindt men een wijsgerig hoekje. Daar staan de gedachten afgedrukt, die bij diverse lieden door de gang van zaken in de wereld zjjn opgeko men: geen zwaargewichtige politieke verhandelingen, maar losse opmerkin gen, soms in de vorm van een ver haal en dan liefst nog als een sprook je. Laatst mijmerde Pierre Audiat daar over de'zin van de geschiedenis. De Babylonische koning Nabussan was er zo vertelde Audiat niet hele maal zeker van, dat hij het eiland Se- rendib in de zin van de historie be stuurde. Hij zond daarom zijn raads- mar Zadig naar de beroemde geleer de Pangloss om te vragen, hoe het nu precies met de rich ting van de geschiedenis gesteld was. Met Oosterse breedsprakigheid vroeg Zadig aan Pangloss: „Grote geleerde, voor mijn heer, die piekert over het eiland Serendib, wil ik U vragen: waarheen stroomt de geschiedenis, van Noord naar Zuid, van Oost naar West, van Oost naar Noord of van West naar Zuid? Want als er een richting is, dan moet die met de wind streken zijn aan te wijzen Pangloss dacht even na, en riep toen het beeld op van een rivier. Kijk eens naar de rivier de Doubs op de kaart van Frankrijk, zei hij bedaard. Als die van haar bron komt. stroomt zij eerst van Zuid naar Noord, alsof zij zich in de Riin wil storten, daarna van Oost naar West, en tenslotte van het Noorden naar het Zu(den tot aan het punt, waar zij zich vermengt met de SaöneZo is het ook met de ge schiedenis. Haar einddoel wordt pas bereikt, wanneer haar loop ten einde is, met andere woorden: wanneer er geen mensen meer op dit ondermaan se zijn. Tot op dat ogenblik gaan we bij alles wat we doen in de 'richting van de geschiedenis. Koning Nabus- son slape in vrede! Nu wij op het punt staan om de Oudejaarsavond in gepaste vro lijkheid en weemoed door te brengen, is het goed om even aan dat verhaaltje te denken. Meer dan ooit is er reden om te vragen: „Waar gaat het heen" En dan is het vooral de dreiging van atoombommen enzo. die ons bezig houdt. Dit jaar. op 18 April, is op 76-ja- rige leeftijd de man overleden die met zijn wetenschappelijke ontdek kingen de weg baande voor het uit vinden van dat soort wapens: de eminente professor Albert Einstein. Toen deze geniale wereldburger in 1905 zijn relativiteitstheorie bekend maakte, kon hij niet vermoeden dat deze vinding uiteindelijk tot de ver vaardiging van atoombommen zou leiden. Hij wist wel, dat hij zijn ver stand in dienst stelde van de weten schap en hij zal het wel prettig heb ben gevonden, dat al in 1908 iémand over hem schreef: „Er is een tweede Copernicus geboren". Na de tweede wereldoorlog, die in het Verre Oos ten met een atoombom werd beslist, heeft Einstein herhaaldelijk gezegd, dat hij ongerust was over de ontwik keling van de atoomenergie. Hij vond, dat de mensheid nog niet rijp ge noeg was. om over zulke energiebron nen te beschikken. Maar ja, hjj moest toegeven, zelf „op de knop te hebben gedrukt", al wou hij dan niet de va der van de vrijmaking der atoomener gie heten. Toen hij in 1905 op die knop drukte, had hij er geen flauw Idee van, in welke richting de geschiede nis zou gaan, maar hy handelde naar beste weten. Ie atoomenergie is niet alleen 'n dreiging. Einstein heeft nog iets mogen meemaken van de in spanning van geleerden over de hele wereld, om de kernsplitsing in dienst te stellen van vreedzame doeleinden. En de staatslieden hebben ontdekt, dat die atoombommen alleen al door hun aanwezigheid zo'n afschrikwek kende invloed hebben, dat een derde wereldoorlog minder waarschijnlijk wordt. Zou er een atoomoorlog uit breken, dan zou dat niet alleen voor beide partijen practisch een totale vernietiging kunnen betekenen, maar zoals graaf Bertrand Russell dit jaar zei, misschien zelfs het eind van het menselijke ras. De staatslieden, die van dit feit overtuigd zijn, kunnen niets anders doen dan naar beste weten handelen in het belang van hun volken en van de mensheid, waarbij uiteraard de waakzaamheid en de weerbaarheid niet uit het oog mogen worden verloren, want het gevaar van politieke expansiedrang blijft be staan. Welke maatregelen zij ook ne men ln het belang van de medemens, steeds zullen de diplomaten zich be wegen „in de richting van de ge schiedenis", een kronkelende rivier waarvan noch de wijze Pangloss, noch Einstein wist, waarheen hy stromen zal. ALBERT EINSTEIN zyn ze er rijp voor? Het Amerikaanse leger heeft twaalf eenpersoons vliegmachines, .luchtfietsen", gekocht, waar mee de infanterie proeven zal ne men. Reeds is gebleken, dat iemand in 20 minuten kan leren vliegen met huiswaarts keren. De zwaarst gewonde dat een snelheid van 105 1 km per uur kan halen en dat reikwijdte heeft van 250 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3