Uitwijken en wind oorzaken van stranding Transunion NIEUWS UIT DE KERKEN BELICHTING VAN LANGE JAN IN MIDDELBURG VOORGESTELD Zmiiwsp Almanak Tafel-, Thee-, Ontbijtserviezen GESCHENKENHUIS AFSCHEID BIJ VLISSINGSE DIENST VAN GEMEENTEWERKEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 PECEMBERJL955 KAPITEIN MEENT: Schip bleek slechts licht beschadigd Het Amerikaanse Liberty-schlp „Transunion", dat gisternacht ten aan- schouwe van vele honderden Vlissingers, enige malen tevergeefs trachtte uit de buurt van de Boulevard te blijven, is Vrijdagmiddag de haven van Vlissingen binnengelopen om olie te bunkeren. Tevens stelden duikers een nauwkeurig onderzoek in en daarbij bleek, dat de vier schroafbladen licht beschadigd waren, maar dat roer en huid volkomen in orde waren. „Het mag dan 'n Libert—schip zyn", verklaarde kapitein Charley Bibby uit Boston ongewekt, „maar het is een beste boot!" Hoe kwam-het eigenlijk, dat de „Transunion" zo plotseling ln aanra king kwam met de Vlissingse zee wering? De kapitein sprak er los jesweg over alsof het hier een uit- wyken was van een paar fietsers op een grote weg. „Tja, de loodsdienst was gestaakt en toen besloot ik maar op eigen kracht naar buiten te gaan. Maar bij de Nolledijk kwam een an der schip en daarvoor moest ik uit wijken. Het woei nogal hard en er was ineens een rake windstoot en daar ging mijn schip naar de kant." Maar de kapitein bleef optimis tisch en vond het loskomen een nogal makkelijke zaak: „Het was niet zo ernstig" meende hij, „na een paar manoeuvres kwamen we weer vlot Dat hebben de Vlissingers gezien... Toen ze het schip zagen manoeuvre ren regende het deskundige opmer kingen. En het waren niet allemaal bij Kruiningen. Bejaarde fietser door auto gegrepen. Op het kruispunt van de rijksweg en de Zanddijk te Kruiningen is Vrij dagmiddag omstreeks vier uur de 86-jarige wielrijder P. de R. uit Yerse- ke bij het oversteken van de rijks weg door een auto gegrepen. Met vrij ernstige verwondingen werd de heer De R. naar het Sint-Joannazie- kenhuis te Goes overgebracht, waar hjj enkele uren later is overleden. Uit de richting Goes naderde over de rijksweg een vrachtauto met daarachter een personenauto, be stuurd door de heer D. uit Vlaardin- gen. De wielrijder, die over de Zand dijk uit de richting Hansweert kwam, heeft bij het oversteken van de hoofdweg vermoedelijk alleen aandacht geschonken aan de vracht auto. Vlak vóór de personenauto stak hij de weg over. Hij werd daarbij door de auto gegrepen en tegen de grond geslingerd. Imiiiiiiiiiiiii HAZETFABR1EKEN TE ZEVENBERGEN de „beste stuurlui die aan wal ston den", doch onder de kijkers waren mannen, die jaren van goed zeeman schap achter de rug hadden, bekwa me zeelieden! Maar de kapitein zag het niet zo zwaar in: „na een paar manoeuvres kwamen we weer vlot." „Vijf jaar ben ik gezagvoerder van de Transunion, maar ik neb nog nooit een schrammetje gehad Toen het schip los was ging het op de ree voor anker, waar een deurwaarder het aan de ketting leg de. De zeewering was beschadigd en de Polder Walcheren had een borgstelling geëist. Algemene vergadering Zeeuwse C.B.T.B. De Zeeuwse C.B.T.B. houdt Dinsdag 10 Januari a.s. in „De Prins van Oran je" te Goes .de wintervergadering. In de morgenvergadering zülien de huishoudelijke zaken worden afgehan deld, waarna 's middags de heer B. He ringa, directeur van de afdeling Bin nenlandse Economische Landbouw- aangelegenheden van het ministerie van Landbouw, zal spreken over enke le aspecten van het landbouwbeleid: Scheepvaartstremming. Van de zijde van de Rijkswater staat, directie Zeeland, wordt meege deeld, dat wegens het uitvoeren van schoonmaakwerkzaamheden aan de sluisvloeren van de Oostsluizen te Wemeldinge eh te Hansweert de scheepvaart door de Oostsluis te We meldinge op 9 en 10 Januari 1956 en., die door de Oostsluis te Hansweert van 11 Januari tot en met 14 Januari daaropvolgende of zoveel korter als mogelijk of langer dan nodig zal. blijken te zijn, geheel zal zyn ge stremd. Nieuwe attractie in de zomermaanden zal uitgave van 6000.vergen. B. en W. van Middelburg vragen de raad een crediet van 6000 voor het aanbrengen van een permanente belichtingsinstallatie van de Abdijto- ren, de Lange Jan. Reeds geruime tijd heeft het college dit onderwerp in studie gehad. De belichting zal de stad b\j bepaalde gelegenheden meer fleur geven en haar aantrekkelijk heid voor vreemdelingen verhogen. De belichting van de toren zal ge schieden op Woensdag- en Zaterdag avonden in de maanden Mei tot en met September en gedurende het ge hele jaar bij feestelijke gebeurtenis sen of speciale gelegenheden. Het college heeft zich over de aan Vrachtauto verloor twee linkerachterwielen.... De vrachtauto van J. C. de M. uit Groede, die Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie over de Nieuwe Vlis- singseweg in Middelburg reed, verloor plotseling beide linker achterwielen. Deze nuttige onderdelen van het voer tuig zetten hun weg op eigen houtje voort. Eén van de wielen raakte een tegenligger, een vrachtauto, bestuurd door P. B. uit Middelburg. Het andere wiel kwam in volle vaart terecht te gen een achteropkomende personen auto, waarin J. A. H. uit Middelburg aan het stuur zat. De vrachtauto werd slechts licht be schadigd, maar de andere wagen werd aan de voorzijde ernstig ingedeukt. De bestuurders kwamen er met de schrik af. Ook de chauffeur van de niet meer complete vrachtwagen liep geen letsel op. Hij wist zijn wagen tot stilstand te brengen zonder de schade, die er reeds was, te vergroten. De „ontsnapte" wie len kwamen vanzelf tot stilstand, het ene in de berm, het andere in een voor tuintje De politie maakte proces-verbaal op. Universitair examen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het vee-arts examen de heer C. J. H. Scheuerman te Zie- rikzee. YAN uitvin TOT JUBILARIS. In het postkantoor te IJzendïjke Is het veertigjarig jubileum gevierd van de plaatselijke kantoorhouder, de heer J. Pieters. Het heeft de ju bilaris, die in de gemeente zeer ge zien is, niet aan belangstelling ont broken. De districtsdirecteur uit Middelburg, de heer De Waal, hield een hartelijke toespraak, waarin hij o.m. wees op de plichtsbetrachting, die de heer Pieters in zijn veertigja rige loopbaan bij de posterijen aan de dag gelegd heeft. De directeur van Er is, zo blijkt, nog waardering voor de trouwe dienaar der mensheid: het paard. Op de agenda voor de Souburgse raadsvergadering stond een voorstel tot aankoop van een gemeente-paard. Geen gemeente-auto en geen ge meente-tractor, maar 'n doodgewoon gemeente-paard. Het was dus 'n voor- stél,' dat men een halve eeuw geleden, een eeuw geleden en zélfs langer gele den, op een gemeentelijke raadsver- gaderiitgsagenda had kunnen aan- trèffénN Het is een „hamerstuk" geworden. Dat was eigenlijk jammer. Er wordt in deze dynamische weinig gesproken over dit veiligste aller verheers- en vervoersmiddelen. Gélukkig wordt echter in sommige gevallen het paard nog verkozen bo ven de moderne krachtmiddelen, die geen gras en hooi eten, maar olie en benzine verslinden. Het paard heeft in de loop der eeu wen 'n belangrijke plaats in de maat schappij ingenomen. En vandaar deze almanak. Uit waardering voor het paard! het postkantoor Breskens, de heer Poisonnier reikte de bij het jubileum behorende oorkonde uit en speldde de jubilaris het gouden dienstinsigne van de P.T.T. op de borst. Namens het personeel bood de heer J. de Ru de heer Pieters een fraaie rookstandaard aan. Ook de ingezete nen van IJzendïjke lieten zich niet onbetuigd. Er kwamen tal van ge lukwensen binnen en in de avond uren bracht de plaatselijke muziek vereniging waarvan de jubilaris reeds sedert zijn komst in IJzendij- ke lid is hem een serenade. Al met al is het voor de heer Pieters een dag geworden, die hem als zeer aange naam zal bijblijven. 65 JAAR IN DE ECHT. Feest zal het zijn op Maandag 9 Januari in huize Koepoortstraat 14 in Middelburg. Daar woont na melijk het echtpaar K. Adriaan- seT. AdriaanseTenhuyze, dat op die dag het feit zal herdenken, dat 65 jaar geleden het huwelijks bootje afvoer. te schaffen Installatie laten voorlich ten door een lichttechnische adviseur van een grote Nederlandse onderne ming. Volgens het door deze deskun dige uitgebrachte advies dient de to ren aan 3 zijden te worden belicht. Dit kan geschieden door middel van 10 schijnwerpers op lange afstand met zoeklichtlampen van 100 W. Van deze schijnwerpers zullen er 4 worden opgesteld aan de züde van de Koórkerkstraat, 3 aan de kant van de Groenmarkt en 3 aan de achter kant van de Abdij. Verder zijn voor de belichting van de voet van de to ren nog 2 schijnwerpers op korte af stand nodig. Deze lichtbronnen, zullen zoveel mogelijk aan het oog worden onttrokken. De kosten zijn voor de 10 schijn werpers 2050, voor de zoeklicht- lampen 315, voor de 2 schijnwerpers 196 en voor lonen en bijkomende kosten van materialen in totaal 3439, dus in totaal rond 6000. De kosten wensen B. en W. ineens te dekken door te beschikken over een deel van de reserves voor culturele aard. De exploitatiekosten- per jaar worden op ongeveer 240 geraamd.. Buisleidingen naar het strand van Knokke. Een belangrijke proefneming voor het behoud van de Belgische strand.en wordt thans ten uitvoer gebracht-door het Belgische ministerie voor. openba re werken. Er wordt zeewater naar het „binnenland" gepompt, waarna dit vermengd wordt met zand, dat uit het lagergelegen polderland wordt gégra-, ven. Dit mengsel wordt vervolgens door een buisleiding, welke de kust weg nabij Knokke op een hoogte van ruim vier meter kruist, teruggepompt naar zee. Daar wordt het mengsel van zand en zeewater in zee gestort, waar het een aanvulling vormt op het zand, dat vastgehouden wordt tussen de verbeterde strekdammen. De afgelo pen vijf jaar is er voor de verbetering "dezer strekdammen een bedrag van' bijna 20 millioen gulden uitgegeven.. Men heeft berekend, dat de kosten van de eerste millioen kubieke meter nieuw zand, via de buisleiding aange voerd, ongeveer twee gulden per ku bieke meter bedragen. Motorrijder botste tegen auto. Omstreeks tien uur ontstond Vrij dagmorgen bij de watertoren in Mid delburg een botsing .tussen een vracht auto en een motor. De auto werd be stuurd door J. S. uit Middelburg, het motorrijwiel werd bereden door K. J. M. K. uit Arnhem. De laatste verleen de geen voorrang met bovengemeld gevolg. K. reed met behoorlijke snel heid tegen de auto op. Hij liep een hoofdwond op en is ter observatie naar het nabijzijnde Gasthuis gebracht. Zijn motor werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, de auto had slechts lichte schade. Bevordering. De heer G. D. B. Vermeij, die op 1 Januari a.s. de heer H. P. van der Veen» opvolgt als stationschef der N. S. te Goes, wordt met ingang van dezelfde datum bevorderd tot sta tionschef tweede klasse. De heer Vermeij wa stot dusver adjunct-sta tionschef tweede klasse te Kesteren. Zoals gemeld, werd de heer Van der Veen op 1 December benoemd tot stationschef te Breda tegen minder dan halve prijzen in onze daverende balans-opruiming. Een zeldzame gelegenheid uw servieshast aan te vullen. Middelburg, L. Delft Goes L. Kerkstraat „Rusthuizen Walcheren" heeft eigen pand in Middelburg. Ook bestemd voor Dienst voor. Geestelijke Volksgezondheid. Naar wij vernemen heeft de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen „Wal cheren" in Middelburg een pand aan gekocht, waar haar burelen gevestigd zullen worden. Het is liet huis Dam 73, dat thans nog door een particulier wordt bewoond. Voor 1 Mei 1956 hoopt men dit gebouw te betrekken. Tot dus ver huist de stichting in het pand Mol straat 2, op de hoek van de Dam. In het nieuwe gebouw zal men over aanzienlijk meer ruimte beschikken dan tot dusver het geval was. Een be tere huisvesting was dan ook dringend nodig in verband met het steeds toe nemende w.erk, dat de stichting voor haar rekening neemt. Zowel ruimten voor directie als voor de administratie kunnen thans in dit perceel worden gevonden. Tevens zal een kamer voor bestuursvergaderingen worden inge richt. Voorts zullen enkele vertrekken worden bestemd voor de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland. Tot dusver genoot deze in op bouw zijnde instelling gastvrijheid bij de stichting „Walcheren". Zij zal thans dus meeverhuizen. Ook komt in het aangekochte pand het secretariaat van de landelijke Federatie van verpleeg inrichtingen voor langdurig zieken. Ook dit secretariaat werd tot dusver bij de stichting „Walcheren" waarge nomen, daar de directeur van deze in stelling, de heer M. L. Almekinders, landelijk secretaris is. De werkzaam heden van het secretariaat zullen ech ter iets verminderen, omdat de Fede ratie thans in Bilthoven een bureau zal openen. Aan het hoofd hiervan staa't een directeur, die reeds is be noemd. Het bureau zal een deel van het werk overnemen. Centrale premiekeuring te Goes. In aansluiting op ons bericht van Vrijdag omtrent de hengstenkeuringen van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", melden wij nog, dat de centrale premiekeuring voor Zeeland op 2 Februari in Goes wordt gehouden. Toch crediet voor Renelux- congres in Middelburg? De Middelburgse gemeenteraad verwierp in zijn vergadering van 6 December jl. een voorstel van B. en W. om een crediet van 2500 be schikbaar te stellen ten behoeve van een volgend jaar in de Zeeuwse hoofd stad te houden Benelux-congres. Het college heeft hierna overleg gepleegd met de organisatoren van dit congres het comité „Benelux-Samenwer- king". Thans stellen B. en-W. de raad voor een crediet van 1000 voor dit doel te willen verlenen. Het comité wil namelijk toch nog pogingen doen .om het congres in Middelburg te hou den. Het bedrag van 1000 kan wór den gedekt door verlaging van de post voor onvoorziene uitgaven. Beslissingen Commissie Vergunningen Personenvervoer. De Commissie Vergunningen Perso nenvervoer (de Commissie Van Breen) heeft aan de Zeeuwsch-Vlaamse Tram wegmaatschappij te Terneuzeg. {de Z. V.T.M.), tot en met Ï3'November 1960 vergunning verleend voor de uitvoe ring van toerwagenritten en ongere geld vervoer met negen motorrijtui gen. Afwijzend is door deze Commissie voorts beschikt op het verzoek van J. Wisse te Zaamslag en I. M. Voet-En gels te Kloosterzande, om vergunning voor de uitoefening van toerwagenrit ten en ongeregeld vervoer met één motorrijtuig. Tenslotte werd ook de aanvrage van I. J. Puyenbroek te Aardenburg, voor de uitvoering van gelijk vervoer met twee motorrijtuigen, door de Commis sie afgewezen. Prof Wisse ernstig ziek. De vroegere Middelburgse predikant prof. G. Wisse te Driebergen, die met de Kerstdagen nog in kerkdiensten is voorgegaan, is in de nacht van Maan dag op Dinsdag j.l., ernstig ziek gewor den. In verband hiermede heeft prof. Wis se alle spreekbeurten moeten afzeg gen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Technisch hoofdambtenaar Kleisma met pensioen. Onder grote belangstelling werd te Vlissingen ln de raadzaal van het stadhuis aan de Houtkade afscheid 'genomen van de heer J. K. Kleisma, technisch hoofdambtenaar 2e klasse by de Dienst Gemeentewerken, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd de dienst ging verlaten. De burgemeester, mr. B. Kolff richtte het woord tot de scheidende, die ruim 34 jaar in dienst der ge meente Vlissingen is geweest. In tref fende bewoordingen belichtte hij diens levensloop in Vlissingen. Spreker bracht de jubilaris dank voor het vele werk, dat door hem in het belang der gemeente werd verricht. Als blijk van waardering van het Gemeentebestuur werd de scheidende een enveloppe met inhoud ter hand gesteld, waarna de burgemeester met vreugde kon mede delen, dat het H.M. Koningin Juliana had behaagd de scheidende ambte naar de ere-medaille in goud toe te Schout b.n. Callenfels vice-admiraal. Schout bij nacht J. Callenfels vroe ger directeur van het Loodswezen te Vlissingen is met ingang van 1 Ja nuari a.s. bevorderd tot vice-admiraal. Met ingang van dezelfde datum is hij ontheven van zijn functie van direc teur-generaal van het loodswezen. Zo als bekend, zal hij worden opgevolgd door schout hij nacht H. Tichelman. I.K.O.R. weert ds. Lugtigheid van microfoon. Het Ikor (Interkerkelijk overleg in radiozaken) heeft aan de bekende Hervormde Haagse predikant voor 't werk onder de buiten-kerkelijken ds. P. Lugtigheid medegedeeld, dat het geen prijs meer stelt op zijn spreken voor de Ikor-microfoon. De Commissie van predikanten van het Ikor heeft dit besluit geno men op grond van bezwaren tegen de toon van preken van genoemde Haagse predikant. Deze weigering om voor te gaan heeft in brede zowel kerkelijke, als buitenkerkelijke kring in Den Haag, grote verrassing gewekt, aan gezien ds. Lugtigheid met alleen in zijn eigen gemeente doch in het ge hele land een grote populariteit ge niet en steeds een geweldige toeloop heeft. Zijn preken voor het Ikor worden steeds aoor duizenden beluisterd, het- 'welk o.m. blijkt uit het feit, dat ge middeld 2500 exemplaren van elke preek bjj het Ikor werden opge vraagd, welk aantal van de laatst gehouden Kerstpreek zelfs 4000 be droeg. OoJc bij een vanwege het Ikor ge houden enquête is gebleken, dat de preken van ds, Lugtigheid zich in een ongewoon grote belangstelling mogen Verheugen, zowel van leden van diverse kerkgenootschappen als van buitenkerkelijken. Voorts gaat ds. Lugtigheid iedere Zondag in het gehele land in over volle kerken voor. Ds. J. Bus overleden. In de ouderdom van 71 jaar is te Zuidlaren overleden ds. J. Bus, eme ritus-predikant der Ned. Hervormde Kerk. Hij werd op 26 November 1884 te Groningen geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar, waar na hij in 1912 candidaat werd in de provincie Zeeland. Na eerst werk zaam te zijn geweest als hulpprediker te Alphen a. d. Rijn, aanvaardde hij in 1914 het predikambt te Enter. Hij diende de gemeenten van Ouddorp, Vreeswijk, Aalburg, Opheusden en ging in 1927 om gezondheidsredenen met emeritaat. In 1930 aanvaardde hg opnieuw het predikambt te Wouters- woude en diende vervolgens de ge meenten van Bergschenhoek, Poort vliet, Gameren, Kockengen en Stap horst, waar hij op 1 Mei 1952 met emeritaat ging. Ds. Bus behoorde tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk. NED. HERV. KERK Bedankt voor Andel: H. Pol. te Wllnis; voor Sneek: S. v. d. Bos te Nijeveen. Beroepbaarstelling: de heer M. J. Gols, vlc. te Eindhoven, stelt zich beroepbaar, adres: Guido Gezellestraat 35, Eindhoven. GEREP. GEMEENTEN Tweetal te Zeist: J. B. Bel te Krabben- dijke en A. Vergunst te Corsica (U.S.A.) kennen, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De directeur van Gemeentewerken, de heer J. Moll, memoreerde in het kort de samenwerking en de plichts getrouwheid van de jubilaris en over handigde hem en mevr. Kleisma enke le stoffelijke- blijken van herinnering, teneinde deze te plaatsen in de door hen te betrekken woning in het, verre „Heitel&n". Hierna werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris, de heer A. de Beyl, door de wethouder van Onderwijs,, de heer W. Poppe, door de Commissaris van Politie, de heer C. v. d. Mark, door dokter H. Veening, als voorzitter van de Bond van Buurt verenigingen, door de heer A. Schout, als oud-wethouder van Onderwijs, door de heer J. Butler, als voorzitter van het College van Regenten en Re gentessen van het Weeshuis en door mej. P. Timmerman namens het Kleuteronderwijs. Allen brachten de heer Kleisma op hartelijke wijze dank voor de onder vonden samenwerking, terwijl door velen van hen geschenken werden aangeboden. De heer Kleisma tenslotte dankte alle sprekers voor de hem en zijn echtgenote toegevoegde woorden, wensen en geschenken en sprak aan het slot van zijn dankwoord de hoop uit, dat allen, maar Vlissingen in het bijzonder, in de toekomst gespaard zullen mogen blijven voor oorlog en waterrampen, NIEUWJAARSWENSEN GAPINGE A. de Bree en Echtg. carosseriebouw. J. Lampert en Echtg., landbouwer G. de Vos en Echtg., P.T.T.-station. KOUDEKERKE A. Oste en Echtgenote P. Joziasse, Kruidenier RETRANCHEMENT S. de Putter, Agent P.Z.C. en Libelle Fam. Lüteijn, Café „Hollandais" J. Risseeuw, Melkhandel VANDAAG. Middelburg: Electro: „A. en C. als waag halzen", (a.l.), 19 uur: Schouwburg: „Sinuhe, de Egyptenaar", (cinemasc.), 18 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Ex positie boeken over beeldende kunst, 10—12.30 uur: Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Chinese- en Ja panse prentkunst, 1—18 uur. Vlissingen Kunstzaal Bikker: tentoon stelling werken schilder P. Bulthuis; Zaal Frans Maas: tentoonstelling wer ken schilders Kunstkring „Het Zui den". MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur; Schuttershof: Nieuwjaarsbal, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Purpuren Mas ker", (14 jr.), 15, 19 en 21 uur; Luxor: „De overloper", (14 jr.), 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Drie matrozen in Parijs", (a.l.), 15. 19 en 21 uur. Schuttershof: Optreden artisten Radio Luxemburg, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2