WERELD VOL CONFLICTEN, OOK IN 1955 Genève veranderde van geest in enkele maanden tijds Een druk jaar voor staatslieden: conferenties, reizen, onlusten RADIOACTIVITEIT noor i wegfh) EXPLOSIE finland 'ïWeOEN 'Goten. l Durg p^Curte engf- t> land' [atoomgeheimen wést F grut inlgrnatlonolg c.nfgrgnt/g ovgr vrttcf- 100m gtbruilt von Ot otoomtn* rgi g gcncvc duitsl. frankrijk IatoomaccoosoI EURATOM spanjfj. EUROPA IN HET ATOOM JAAR 1955 L Uranium vondtic Sowjti blok verein land bij: de Soedan verklaarde zichzelf onafhankelijk, een jaar eer der dan de vroegere bestuurders met Egypte en Engeland hadden af gesproken. Tito op tournee. Op 18 April stierf prof. Einstein. Op 29 Juli kondigden de Ame rikanen aan, dat zy in 1957 1958 onbemande satellieten van de aarde zullen lanceren. Pakistan en Afghanistan demonstreerden, dat on danks de in de Verenigde Naties ge toonde verbondenheid van het Afri kaansAziatische blok de verschil len tussen deze landen onderling he vig en gevaarlijk kunnen zyn. De Russen normaliseerden hun be trekkingen met Tito, waarvoor Kroesjtsjew naar Canossa kwam. Ti to zelf reisde verschillende landen af en verzamelde trofeeën in Ethiopië, Egypte, Birma en India. De Verenig de Naties herdachten in Juni met een vloed van woorden en mooie gedach ten hun tienjarig bestaan in hetzelfde operagebouw in San Francisco, als waarin de overwinnaars van de twee de wereldoorlog de organisatie had den opgericht. Argentinië werd op 19 September eindelijk van het bewind van Peron en zijn partij verlost. Op 28-October verwierpen de Saarlan- Üers het statuut, dat hun gebied een Europese status zou hebben gegeven. Op Cyprus kwamen de Britten in steeds grotere moeilijkheden te ver keren. Indonesië beleefde zijn eerste De conferentie van de Grote Vier te Genève. De lieren MacMillan, Pinay, en Dulles bespreken de situatie. De Bandoengse conferentie zal men als het uitgangspunt kunnen be schouwen voor de AfrikaansAziatische politiek, die daarna door de Chinezen en de Russen is ontwikkeld. Na Bandoeng vestigde Peking vriendschappelijke betrekkingen met India en Birma en de reis van Boelganin en Kroesjtsjew naar India, Birma en Afghanistan ligt Ieder een nog vers in het geheugen. Lenin heeft al gezegd, zo zei Boelganin by zyn terugkomst, dat de Sowjet-Unie, China en India tezamen onover winnelijk zyn; Lenin heeft verder gezegd, dat de weg naar het Westen over Azië loopt. Intussen moet men nog afwachten, hoe de Aziatische landen op de toenaderingspogingen van de Sowjet-Unie zullen reageren. In India heerst op het ogenblik een katterige stemming en Nehroe heeft pas nog eens de belangrijkheid van de banden binnen het Britse Gemene best onderstreept. Nog is Nehroe India, maar wie komt er na Nehroe? In het Westen wordt men het er langzamerhand over eens, dat men desnoods met vergrote bijstand de Aziatische en Afrikaanse landen moet trachten zo niet in het eigen kamp te brengen, dan toch uit het Sowjet- kamp te houden. Het afgelopen jaar heeft in de eer ste helft feitelijk een verslap ping van de Westelijke waak zaamheid te zien gegeven. Frankrijk bleef 'n politieke warboel. In Januari werd Mendès-France ten val ge bracht, in December besloot zyn op volger Faure de Nationale Vergade ring te ontbinden en verkiezingen uit te schrijven. West-Duitsland werd op de dag af tien jaren na het einde van de tweede wereldoorlog souverein en werd even later lid van het Atlan tisch Pact. De oude Britse veteraan Churchill trad op 5 April af (ztfn ja renlange tegenspeler Attlee in De cember). Malenkow werd in Februari als Russisch premier door Boelganin opgevolgd en tot vandaag weet men in het Westen nog niet wat dit eigen lijk te betekenen had. Op 25 Februari begonnen in Lon den de ontwapeningsbesprekingen van een subcommissie der Verenigde Naties, die overigens nog steeds niet tot enig resultaat hebben geleid, ook al deed president Eisenhower op de topconferentie in Genève een opzien barend voorstel tot wederzijdse lucht- inspectle om een verrassingsaanval te voorkomen. De Russen bleken zowaar bereid, Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven en in het paleis Schönbrunn tekenden Dulles, Molotow, Pinay en MacMil lan op 15 Mei eendrachtig het staats verdrag. De wereld had, het Verre Oosten niet meegerekend (maar dat is ook wel erg ver) die eerste helft van het jaar niet zo heel veel aanlei ding om zich ongerust te maken. De Verkiezingen on 2 Mei in Engeland, een sip kijkende Attlee en een la chende Eden. algemene verkiezingen, die het nuttig effect van het aftreden van het onbe kwame kabinet-Ali Sastroamidjojo weer ongedaan maakten en alle vra gen voor de toekomst openlieten. En prinses Margaret nam het besluit niet met kolonel Townsend te huwen Degelijker defensie Aau hot begin van 1956 staat de wereld voor ernstige moeilijk heden. Dp Atlantische Raad Is een paar weken geleden tot de con clusie gekomen, dat de afschrikwek kende werking van de waterstofbom als middel om alle oorlogen te voor komen niet wel bruikbaar is. Agressie zo'concludeerde men in Parijs, kan zich blijven voordoen in gebruik van geweld op kleinere schaal of als poli tieke pressie met dit geweld op de achtergrond. Dat betekent, dat West- Europa met man en macht zyn con ventionele bewapening zal moeten versterken. Voor de Atlantische lan den zal dit probleem wel de grote opgave van 1956 worden, een weinig opwekkend vooruitzicht, waarin slechts vastberadenheid en vertrou wen een tegenwicht kunnen opleveren voor de krachten der duisternis, die de vrye wereld bedreigen. Harlow Curtice van G.M. Man van het jaar". Het tijdschrift „Time" heeft Har low H. Curtice, de president van de General Motors Corp., uitgeroepen tot man van het jaar omdat hij in 1955 het Amerikaanse bedrijfsleven leiding heeft gegeven. Curtice, die 62 jaar is, staat aan het hoofd van 's werelds grootste bedrijf, het eerste dat in een jaar meer dan een milliard dollar winst heeft geboekt. Door zijn voorbeeld van doortas tendheid en durf tijdens de koude oorlog, aldus „Time", strekte hij het gehele Amerikaanse bedryfsleven tot voorbeeld. Bradley hoofd Amerikaanse militaire missie Duitsland Het ministerie van defensie der Verenigde Staten heeft bekendge maakt, dat generaal-majoor Joseph S. Bradley is benoemd tot hoofd van „M.A.A.G." (Military Assnstance Advisory Group Germany). „Maag" wordt in Bonn gevestigd tengevolge van het Duits-Ameri kaanse verdedigingsverdrag. (United Press De verhouding tussen de twee grote wereldblok- ken, het Sowjetblok en de Westelijke alliantie met als ruggegraat de kracht van de Verenigde Sta ten, heeft ook het afgelopen jaar de wereldpolitiek beheerst. Deze verhouding is aan veranderingen on derhevig geweest. Op 10 Mei van het afgelopen jaar stelden de Westelijken de Sowjet-Unie voor, een con ferentie op het hoogste niveau te beleggen. Van 18 tot 23 Juli kwamen Eisenhower, Faure, Eden, Boel ganin (en Kroesjtsjew) in Genève bijeen en een ogen blik kon men denken, dat er een ontspanning voor de deur stond. De ministersconferentie, die tegen eind October hierop volgde, liep echter op niets uit; prac- tische resultaten waren niet te bereiken. En langza merhand werd het steeds duidelijker, dat de Sowjet- Unie waarschijnlijk wèl inzag dat een oorlog met atoom- en waterstofbommen ook haar zou vernieti gen, maar dat dit nog niet betekende, dat zij tot een werkelijk vreedzaam samenleven bereid zou zijn. In tegendeel: aan het einde van het jaar wijst alles erop, dat de Sowjet-Unie de strijd om de wereldheerschap pij met alle middelen, behalve die welke een kans op zelfmoord meebrengen, zal voortzetten. Het begin van het jaar was niet zozeer door deze strijd getekend: het waren toen nog meer de gevaren in het Verre Oosten, die de wereld bezig hielden. In Januari reisde de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Hammarskjöld, naar Peking en dat was de inleiding tot een wat soepeler verstandhouding tus sen de Amerikanen en de Chinese communisten. De spanning rond Formosa nam slechts geleidelijk af; nog in de dagen van de conferentie der AfrikaansAzia tische landen in Bandoeng in April, was de mogelijk heid van een gewapend conflict In deze contreien allerminst uitgesloten. Het is waarschijnlijk, dat het laaiende nationalisme van de Chinese communisten door de Russen is gekoeld zonder de Russen zijn de Chinezen militair machteloos en dat anderzijds Tsjoe En Lai in Bandoeng eerst duidelijk de mogelijk heden zag, die een vreedzame politiek zou kunnen inhouden. later wel duidelijk werd, bedoeld was als middel om Oost-Europa nog krachtiger by een te kunnen houden en vooral hét productie-potentieel van dit gebied in een gezamenlyke krachtsinspanning aan te wenden voor de versterking van- de .Sowjet- wereld. West-Europa kon er in het afgelopen jaar nog maar weinig te gen inbrengen: de conferentie van Messina, waar de zes landen van de zich verheugend ontwikkelende Kolen- en Staalgemeenschap zich be raadden over ëen verdere econo mische eenwording en in het bijzon der over het scheppen van een ge- meenschappelyke markt, wierp tot dusver geen reële resultaten af. West-Duitsland werd in West- Europa weer een factor van be lang, niet alleen economisch, maar nu ook politiek. Evenals in India (en op Formosa en in Ko rea) luidt de vraag: wat gebeurt er als de leidende politieke fi guur zal heengaan? Acties van Arabieren In de Arabische wereld ontwikkelde zich een gevaarlijke situatie. De Franse weigering om Marokko, AI- gerië en Tunesië grotere vrijheid te schenken moest —orden opgegeven volgens het klassieke patroon: eerst de uiterste koppigheid, veel bloedver gieten, een te hoop lopen van alle an ti-kolonialistische naties en dan plot seling de ineenstorting van. deze po litiek. In Tunis keerde de verbannen na tionalistische leider Habib Bourguiba terpg, in Marokko de verbannen sul tan: Mohammed Ben Yoessef en in beide gebieden ontstaan nu weer spanningen tussen de gematigde en de extreme elementen, welke tegen stellingen zich in het komende jaar nog wel zullen verscherpen. In Al- fèrië hielden de Fransen vast aan un\ fictie, dat dit Arabische gebied een, deel van Frankrijk is: de moei lijkheden naderen in dit land nu lang zamerhand hun explosieve hoogte punt. Verder naar het Oosten kropen de Russen over het in Bagdad gesloten defensieverdrag tussen Engeland, Turkije, Irak, Iran en .Pakistan door; zy boden in de tweede helft van dit jaar Egypte, Syrië en Saoedi-Arablë wapens en economische hulp aan. De j halt jegens Israël, dat steeds ■r. - krachtiger van zich af begon te slaan, bereikte tegen het einde van dit jaar nieuwe hoogtepun ten. De toestand blijft hier uiter mate moeily'k en het volgend jaar zijn hier nog allerlei zetten en tegenzetten en gewapende conflicten mogelijk.- Er kwam dit jaar één nieuw sou- inval, die Nicaragua in Costa Rica ondernam trok veel aandacht in de kranten. Konrad naar Kremlin Intussen hadden de Russen Adenauer op 7 Juni naar Mos kou uitgenodigd. De West-Dunltse bondskanse lier wachtte tot na de bij eenkomst der regeringsleiders. In Moskou wist hij niets anders te verkrijgen dan de vrijlating van een restant der Duitse krijgs gevangenen, in ruil voor 't aan knopen van diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie. Alle hoop, dat de machthebbers in het Kremlin bereid zouden zijn, de Oostelijke zóne van Duitsland los te laten, bleek ydel en de mi nistersconferentie in Genève be vestigde dit nog eens. De Russen stelden tegenover West- Europa op de conferentie van War schau in Mei een „Oostelijke N.A .T.O." op, die aanvankelijk niet zo ernstig werd genomen, maar die naar Niet overal feest van de oliebol Als we de wereld konden rondrei zen op een won- dertapijt om een kijkje te nemen, hoe -Nieuw jaarsdag in andere lan den wordt gevierd, zou den wij een bonte reeks van feesten voor ogen getoverd krijgen,. Het feest der Lanta rens, dat twee weken lang met' grote opge- wektlieid gevierd wordt, luidt voor de Chinezen het nieuwe jaar in. In Japan gaat het op Nieuwjaarsdag nog vro lijker toe. Hoe arm een Japanner ook is hij zal toch alles op alles zet ten om op aeze dag in nieuwe kleren te ver schijnen en hjj zal een paar dagen vrij nemen om vrienden en fami lieleden te bezoeken of te onthalen. Elke deur post is versierd met donkergroene pijnboom- takken en lichtgroene bamboestengels; boven de deuropening hangen rode kreeften en krab ben en donkerrode vruchten als symbolen van een lang en geluk kig leven. De straten zyn vol vrolijk lachen de kinderen, iedereen straalt van vreugde en wenst alle voorbjgan- gersi ook volkomen on. bekenden,met 'n vrien delijke buiging „Geluk kig Nieuwjaar'. In Schotland wordt Oudejuarsavdhd met een uitbundigheid ge vierd die zijn weerga niet kent. De traditie, dat hij die na twaalven het eerst een huis bin nentreedt, geluk brengt voor het gehele jaar, brengt velen op de been. Onze Nieuwjaarsdag gaat in de Arabische Wereld ongemerkt voorbij, men is daar nog midden in het jaar 1576; de Kopten in Egypte en Ethiopë draaien de cijfers om: 1673 voor de Joden zal in September het jaar 5617 ingaan, terwijl Ja pan pas aan jaar 31 toe is van Showa, de naam die Keizer Hirohito zal dragen na zijn dood. In India symboliseert het grote lichtfeest Di- wali de triomf van het licht over de duisternis, van de waarheid over de onwaarheid. Op Rosh Ha' Shanah, de eerste Tjshri Sep tember-Octoberher denken de Joden het feit, dat volgens hun telling 5716 jaar gele den de wereld werd ge schapen. Twee dagen duurt' liet feest en tij dens de dienst in de sy nagoge wordt op de Shofar (ramshoornge blazen, om de Jóden te herinneren aan hun plichten en verantwoor delijkheid in het komen de jaar. De Shofar moet een ramshoorn zijn en niet de hoorn van een kalf of koedaar dit een herinnering zou zijn aan de viering van het gou den kalf in de woestijn. Zo is er op de wereld grote verscheidenheid in Nieuwjaarsvieringen. En de oliebollen, die by ons in overvloed worden gebakken, moeten de meeste buitenlanders node missen. (Unesco Courier.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 22