SPORTIEVE SUCCESSEN IN ZEELAND Grootste belangstelling voor prestaties van „Vlissingen Zwemsters openden voor ons land gunstige perspectieven j_ 7*1 V Afhleien leverden in hei afgelopen jaar belangrijke wapenfeiten" JEUGD MELDT ZICH IN GROTE GETALE VOOR HOCKEY-SPORT O D NOG ALTIJD SCHRIKBAREND TEKORT AAN ZWEMBADEN D; Van onze sportredactie) TT 7 ie een terugblik slaat op 1955 als sportjaar, zal zich wellicht afvragen: welk sportief feit was nu de beste prestatie van de Zeeuwse sportlieden? Als deze vraag voorgelegd zou worden aan tien „sport- minnenden" in deze provincie, dan zou het ons niet vreemd In de oren klinken als wij tien verschillende antwoorden zouden krijgen. De één noemt de naam Willy Cijsouw; zij heeft het per slot van rekening ge bracht tot jeugdkampioene (hoogspringen en 60 me ter horden) van Nederland. Maar een volgende zegt waarschijnlijk: „onze Zeeuwse dammer Jan Sinke, die de finale van het Nederlandse kampioenschap bereikt heeft!". „Neen", zegt de ander, „de beste prestatie leverde de voetbalvereniging Vlissingen; dit team zorgde er immers voor, dat Zeeland sinds lange tijd weer een eerste klasser kreeg". Er zal er misschien ook één zijn, die de naam van Hans Lubig naar voren brengt, de zwaargewicht bokser van het Vlissingse DOS, die kampioen werd van Zuid-Holland en Zee land. En weer een ander zal belogen: „Denk ook even aan de Zeeuwse turner Jaap van der Sande, die dit jaar zulk fabelachtig goed werk liet zien, dat hij zelfs de nationale kampioen Klaas Boot een keer versloeg!" Meen niet, dat de opsomming daarmee ten einde is. Er zouden nog vee! meer sportlieden genoemd kunnen worden. En bij iedere naam, die men hoort begrijpt men, dat hef moeilijker wordt de „beste prestatie" aan te wijzen. Maar Is er eigenlijk wel een prestatie, die men de beste kan noemen? Want wie bepaalt of bokser Hans Lubig bijvoorbeeld beter werk verrichtte, dan athlete Willy Cijsouw? Even zo goed als men niet kan zeggen, dat een peer lekkerder smaakt dan een roos ruikt, is het ook niet mogelijk te beweren, dat een prestatie in bokssport van meer waarde is dan een prestatie in de athletiek, om slechts een voorbeeld te noemen. Wat men echter wel kan zeg gen is naar welke presta tie de meeste belangstel ling uitging. En welke prestatie kan dit anders zijn dan een presta tie in de voetbalsport, die altijd nog de meeste toeschouwers trekt, ook in Zeeland. Om te beginnen dus het een en ander over Vlissin gen, dat dit jaar eerste klasser werd. Een kleine inleiding is hier nodig. De invoering van het semi-beroeps- spel in Nederland heeft haar stem pel gedrukt op dit voetbaljaar. Welis waar was Zeeland niet onmiddellijk betrokken bij het semi-professionalis- me, maar toch was de invloed indirect zeer groot. Het is immers zo, dat door het splitsen in „betaald" en „niet be taald" voetbal de toplaag van het amateurisme werd afgeroomd. Ge volg: er was geen amateur eerste klasse meer. Deze afdeling was ech ter wel nodig en men kreeg dan ook een massa-promotie van tweede klas- sers naar de leeggestroomde eerste klasse te zien. Wissingen was de eni ge club in Zeeland, die er in slaa~J" in deze hoogste amateur-afdel door te dringen. Hoewel Vlissingen dus in feite speelt tegen louter tweede klassers (met uitzondering van Brabantia) mug toch worden vastgesteld, dat de rood-wïtten beter spelen dan in jaren het geval was. De doelmatige en uit stekende training van Bram de Smit zal aan de goede prestaties niet vreemd zijn! Op de keeper beschouwd, had de promotie naar de eerste klasse tot gevolg, dat de tweede klas se in feite een weinig werd gedegra deerd. En jammer genoeg bleven zo wel Middelburg als Goes in deze af deling. Een voordeel was echter, dat Hulst en Axel in de 2e klasse kon den doordringen, zodat Zeeland nu weer vier tweede klassers heeft. De afdeling Zeeland van de KNVB liet de competities in het seizoen 1954>55 draaien met 167 ploegen. Van verbetering in het spelpeil is tot dusver nauwelijks sprake. Niettemin is er vaak groot verschil in kracht te zien, hetgeen zich soms uit in monsterachtig hoge scores. Vooruitgang athletiek In de athletieksport schitterde de ster van Willy Cijsouw weer. In tal van wedstrijden triomfeerde deze veelzijdige athlete. Voor de Zeeuwse athletiek was de ingebruiltneming van de Vlis singse sintelbaan veruit de belang rijkste gebeurtenis. Toen de Zeeuwse athletiekkam- pioenschappen gehouden werden, had de regenval de baan echter te „zwaar" gemaakt, om goede presta ties van de athleten te kimnen toe staan. Marathon kwam bij deze wed strijden voortreffelijk voor de dag: 25 van de 47 titels gingen naar deze Vlissingse vereniging. De twintigste boulevard-loop in Vlissingen werd een verrassend suc ces voor de Belgische club KAC ka- gellen. Een loper van deze club L. tevens, won big de senioren (3600) meter en vestigde een nieuw record (10 min. 22 sec.). Deze Belgische ver eniging eiste zowel bij de junioren als bij de senioren alle clubpryzen voor zich op. r t Uitbreiding Handbal ^-Uitbreiding was er ook te zien in de afdeling zeeland van het Neder lands Handbalverbond. Er kwamen dit jaar twee nieuwe verenigingen bij: Hontenisse en ODI uit Kwaden- damme. De zaalhandbalsport In Zeeland ge speeld in de Middelburgse veilinghal, maakte grote opgang en in de veld- handbalsport zjjn al zoveel ploegen van de Zeeuwse afdeling in het dis trict Zuid terechtgekomen, dat men zou kunnen zeggen, dat ook deze sport uit haar isolement is gekomen. Vele korfbalclubs Uitbreiding was er ook al te zien in de korfbalsport. Niet min der dan vijf nieuwe verenigin gen werden opgericht: te Scherpenis- se, Sint Laurens, Wissekerke, Nieuw- dorp en Hoek. Momenteel telt de Zeeuwse Korf- balbond in totaal 33 verenigingen. Aan de competities werd dit jaar deelgenomen door 52 senioren- en 22 adspiran ten-twaalftallen. DAMMER JAN SINKE ZEGEVIERDE Schooltennis in voorbereiding nder invloed van de grote suc cessen van het nationale hoc keyteam, dat tot de sterkste ter wereld behoort, wordt de hockey- sport in Nederland steeds meer be oefend. Ook Zeeland deelt in deze voortuitgang. De toekomst ziet er dan ook gunstig uit, nu de jeugd zich in zo groten getale meldt. Vooral is dit hèt geval in Middelburg. Doordat en kele prominente spelers oud-inter nationals zich in Zeeland Vestig den, won de ploeg van Middelburg aan kracht. Het speltype veranderde en ook de jongeren trokken hieruit lering. Het kampioenschap van de 2e klasse A, waarin men al enkele ja ren speelt, ligt dan ook voor het grij pen en promotie zal ook wel niet uit blijven. Schaken De Zeeuwse Schaakbond trad het jaar 1955 in met 364 leden, ver deeld over 16 verenij WILLY CIJSOUW .......goede prestaties...;. geringe stijging ten opzichte van vorige jaren. Aan de top van de scha kers in onze provincie staat sedert enkele jaren W. J. Plinsinga uit Vlis singen, algemeen Zeeuws kampioen. De Terneuzenaar M. J. Quakkelaar die weinig voor hem onderdeed, is he laas uit Zeeland vertrokken. In de clubcompetitie werd Middelburg on geslagen kampioen met Zierikzee als tweede. Tennis De belangstelling voor de tennis sport neemt ook nog steeds toe. Men wil echter nog meer propa ganda maken voor deze sport. Onder meer bestaan er plan nen om onder leiding van het dis trict Zeeland van de KNLTB school-tennis te organiseren. De districtskampioenschappen wer den dit jaar door Hulster Ambacht georganiseerd en op vier banen in tuist gehouden. Kees van der Peyl behaalde bij de heren voor de derde achtereenvolgende maal de titel en mejuffrouw M. de Boy werd kampioe ne bij de dames. T afeltennis e strijd om de Zeeuwse tafelten- nistitel ging het afgelo pen seizoen tussen Sorry uit Vlissingen en Will van Zoelen uit Middelburg. Na een spannende strijd werden de Vlissingers kampioen. M. T.T.C. werd titelhouder in de 2e klas se en Sorry V in de derde klasse A. Niet alle titels bleven echter op Walcheren, want Luctor uit Hein- kenszand werd kampioen van de der de klasse B, zelfs ongeslagen, Dammen Een opmerkelijk feit heeft zich in het afgelopen jaar in de dam sport in Zeeland voorgedaan. Een Zeeuws damkampioen drong na melijk door in de finale van het kam pioenschap van Nederland. Deze prestatie werd geleverd door de heer J. Sinke uit Goes, die eerst de Lim burgse kampioen J. Okrogelnik een nederdaag toebracht en vervolgens indrukwekkend van de heer A. de uit Heusden, kampioen van -Brabant, won. Record aantal records Een record aantal records werden tijdens het afgelopen jaar in de athletieksport ver beterd! Ih 1953 sneuvelde 33 maal een record, in 1954 46 maal, maar 1955 spant overtui gend de kroon met liefst 65 nieuwe records. Bij de heren zorgden niet Amerika en Rus land voor het grootste aantal verbeteringen. De Hongaren vaagden elf maal een record weg. Rusland komt op de twee de plaats (9) en Amerika volgt als derde (6). Verder zjjn er Tsjechoslowakije (5), Enge land (4), Finland (2), Zweden (2), Polen (2), Zuid Afrika (1) Brazilië (1), België (1) en Noorwegen (1). Bij de dames bleek Rusland specialist in het verbrijzelen van records. Van de twintig gebroken records, namen de Russinnen er 16 voor him rekening. Voor de an dere landen bleef er dus niet veel meer over: Engeland (2), Oost-Duitsland (1) en Austra lië (1). Vooral het nummer 3000 meter hindernis werd steeds sneller gelopen: vjjf maal kwam er een nieuw record op papier. De Russische athlete Galina Zybina zorgde bij het kogelsto ten viermaal voor een beter re cord. De succesvolste recordja ger was Sandor Iharos: 5000 m., (2x), 3000 m., 1500 m., twee mijl, drie mijl, 4 x 1500 meter het laatste record met Tabori, Mikes, Roszavoelgyi. De Russische athlete Otkalen- ko verstond de kunst ook: 800 meter 3 x), terwijl zij verder steeds present was in de 3 x 800 meter estafette-ploeg, die drie maal het record verbeter- de. In Zeeland beoefent men korfbal dan ook zoveel, dat men reeds heeft kunnen vaststellen, dat er nergens in Nederland door meer personen ge korfbald wordt dan in deze provin- cïe. Voor De Poel was 1955 noodlottig: degradatie uit de le klasse! Vios nam de vrijgekomen plaats in. BRAM DE SMIT training Niet minder dan veertien maal ver morzelden de Nederlandse zwemster- tjes 'n wereldrecord in 1955. De Rob ben-zwemster Mary Kok tydens een geslaagde recordpoging In Londen, waar zy een nieuw wereldrecord ves tigde op de 4 x 100 yards wisselslag met de tyd van v\jf minuten. 10,5 sec. Bij nationale clubkampioenschappen behaalden Zeeuwse wielrenners veel successen Het jaar dat achter ons ligt was een gouden jaar voor sport. Een prachtige zomer schonk zwemmers en de zwem- zwemsters maanden-lang gelegenheid hun sport te beoefenen. Voor deze sport is men nog altijd aangewezen op de zomer, want nog steeds bezit Zee land geen overdekt zwembad. Nog steeds ook is er een schrikbarend tekort aan zwembaden in deze provincie. De werkelijk goede inrichtin gen zijn op de vingers van één hand te tellen. Het was daarom een ver heugende gebeurtenis, dat burgemeester mr. N. Bolkestein deze zomer in de Zeeuwse hoofdstad een uitstekend zwembad kon openen. In dit gloednieuwe bad werden op 2 en 3 Juli de Zuid-Nederlandse zwemkam- pioenschappen gehouden. De resultaten van de Zeeuwse zwemmers waren bij deze kam pioenschappen ietwat mistroostig. Niet één eerste plaats kon er af voor Zeeland. Limburg en Brabant eisten alles op. Tijdens deze wed strijden verbeterde mej. A. van Ger- ven van het Bredase" „Surea" het Zuid-Nederlandse record op de 1500 meter. Zij stelde het op 25.18.2. De Middelburgse zwem- en polo club behaalde dit jaar de clubtitel door 8 van de 12 eerste plaatsen voor zich op te eisen en ook bij de strijd om de provinciale titels in Breskens gingen de meeste titels naar Luctor (5). Bruinvis gaf blijk van een goede opmars door zes van de 12 titels voor zich op te eisen. Luctor kreeg er vijf en De Schelde één. Grote be langstelling bestond er dit jaar weer voor de Scheldebekerzwemwedstrijd. Bij de heren was Arndt Kayser de snelste, terwijl Leny de Nijs het snelste meisje was. Een dubbele ze ge dus voor de Hilversumse „Rob ben". Bokskampioenen Tot nog toe wordt de bokssport in Zeeland alleen in Vlissingen beoefend, maar daar doet men het dan ook goed. Onder leiding van trainer Nïeuwpoort zijn bij de Vlis singse boksvereniging „D.O.S." en- Aan hei begin van een Olympisch jaar AAN EEN TERUGBLIK op de sportieve prestaties van 1955 moet men bijna als vanzelfsprekend een blik vooruit koppelen. Immers 1956 is het Olympische jaar! Het is daarom, dat wij bij deze „blik over de schouder" naar de Nederlandse sportgemeenschap niet in de eerste plaats het meest tot de verbeelding sprekende voetbalspel op de voor grond plaatsen. Neen, met het oog op de Olympische spelen zijn er an dere takken van sport, die meer aandacht vragen. Voorop gaat dan de zwemsport. Gunstig, zeer gunstig is het perspectief, dat zich in deze tak van sport in 1955 voor ons kleine landje heeft geopend. Een blik op het record-lijstje van het afgelopen jaar zegt, dat onze zwemsters eigenlijk zijn het nog maar meisjes niet minder dan veertien maal een wereldrecord hebben verbeterd! Het breken en vestigen van wereldrecords is natuurlijk van onschatbare waarde, maar even belangrijk is, dat in 1955 niet twee of drie zwemstertjes naar voren kwamen, maar een hele reeks, Behalve Mary Kok, Aty Voorbij, Le- nie de Nijs, maakten Cockie Gastelaars, Doortje de Leeuw, Ada den Haan, Jopie van Alphen en nog anderen hun naam beroemd. We kun nen 1956 dan ook met een voor alle zekerheid gematigd opti misme tegemoet treden. De heren bereikten in de zwemsport weliswaar de wereldklasse nog niet, maar er was toch vooruitgang. Ook de resultaten van het Nederlandse water- polo-zevental met onder meer over winningen op België, Spanje en Frank rijk stemmen tot tevredenheid. Het succes van 't nationale hockey team doet de hoop op goede presta ties tijdens de Olympische spelen op leven. Onder de leiding van de In diër Rex Norris is de Nederlandse ploeg in 1955 tot de wereldtopklasse doorgedrongen. Deze ploeg heeft al een prachtige staat van dienst ach ter de rug: o3der meer overwinnin gen op België, Engeland en Oosten rijk en een gelijk spel tegen India. Moederziel alleen heeft zich als Olympisch candidaat in 1955 Rob van Mesdag aangemeld, die op de Europese roeikampioenschappen te Gent in het skiffnummer vriend en vijand verraste door de derde plaats voor zich op te eisen. Dat onder de Ne derlandse zeilers in 1955 weer figuren van wereldklasse waren, is geen bij zonderheid, want in deze sport hebben we altijd een hartig woordje sproken. Dat Nederland op het gebied van de athletiek internationaal nog niet is gaan meespreken, is één van de scha duwen, die over onze sportgemeen schap is blijven hangen. Wat dit be treft, zijn de vooruitzichten voor de Olympische spelen niet bepaald gun stig. De enige hoop mag gevestigd blij ven op Janus van der Zande, die mo gelijk op de marathon tot een re delijke, dat wil zeggen internationale prestatie in staat is. In de herinnering van 1955 zal al tijd blijven voortleven het ge vecht van Bep van Klaveren met Idrisse Dione om de Europese boksti- tel in het weltergewicht. De 48-jarige Rotterdammer heeft ondanks zijn pun- tennederlaag, Nederlands naam veel goeds gebracht. In de schaatssport speelde Neder land in 1955 niet meer zo'n rol van be tekenis als in voorgaande jaren wel eens het geval was. Weliswaar werd Kees Broekman bij de Europese kam pioenschappen te Falun op de nummers 10.000 en 5000 meter nog tweede ach ter de Zweed Ericsson, maar de op komst van de Russen Shilkov, Gontsjarenko, Sakunenko en de Scandinaviërs, doet toch vermoeden, dat topplaatsen voor Nederland niet meer dik gestrooid zullen zijn. Om dan nu tot een meer tot de ver beelding van het grote publiek spre kende sport te komen, richten we het oog op de wielersport. Tal van jonge amateurs hebben zich in 1955 bij de amateurs aangemeld als „beloften": Jan Rol, Van Steenselen ,Van Wetten, Stolker, Jantje Westdorp. In de Tour de France sprak Neder land ook weer een aardig woordje kele veelbelovende boksers naar vo ren gekomen. De zwaargewicht Hans Lubig be reikte een belangrijke mijlpaal in zyn carrière door een punten-over- wiiming te boeken op A. Hessing uit Den Haag, waarbij de titel van Zeeland en Zuid-Holland op het spel stond. De lichtweltergewicht Cees de Gruyter werd in de B-klasse kam pioen door Piet Visser een overtui gende punten-nederlaag voor te zet ten. In de C-klasse tenslotte behaal den lichtgewicht Frans Visser en weltergewicht Frans Riteco de hoogste eer: het kampioenschap. Judo: modesport Judo zou men een modesport kun nen noemen! Vooral in Vlissin gen, Middelburg en Goes melden steeds meer liefhebbers zich voor deze sport aan. In deze tak van sport, die door Felix Janssens in Zeeland wordt ge- instrueerd, behaalde J. Kodde uit Middelburg een goede prestatie in het afgelopen jaar. Bij de Zuid-Ne derlandse kampioenschappen werd hij derde (groene band). Wielrennen De wielersport in Zeeland floreer de in het afgelopen jaar ook. De nationale clubkampioen- schappen brachten de Zeeu wen veel succes. Scheldemond uit Vlissingen veroverde de 4e plaats en de snel opkomende Goesse vereniging „Theo Mid delkamp" werd 9e. Motorsport e Zeeuwse motorcross 1955 was in dit jaar ongetwijfeld weer het grootste evenement in de motorsport. Duizenden verzamelden zich op het industrie-terrein aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen, waar tientallen coureurs hun moto ren lieten ronken. H. Rietman uit Doetinchem toonde zich in de1 „zwaarste klasse" weer de snelste. De talrijke Zeeuwse auto- en mo torcoureurs konden in het afgelo pen jaar vele malen sportief genoe gen beleven aan oriëntatieritten, knobelritten, ritten bij duisternis, enz. Maar de belangrijkste gebeur tenis was toch de Benelux-ronde! mee: drie étappezeges (Jos Hinsen, Daan de Groot en Wout Wagtmans), een ploegzege in de tijdrit te Dieppe en étappezeges (3) voor de ploeg. Jam mer dat de Nederlandse renners bij de wereldkampioenschappen te Frascatï zo'n slechte beurt maakten. Tot besluit zetten we de schijnwer per nog even op de Nederlandse volkssport bij uitstek: voetbal. Het eerste jaar van het semi-profes- sionalisme is zeker niet onbevredigend verlopen. Oh, neen, met het competi tie-voetbal zijn we nog lang niet waar we zijn moeten, maar mag meif dat na één jaar verwachten? Zes interlands heeft het nationale team in 1955 ge speeld en slechts één ging hiervan ver loren, namelijk tegen Ierland (10). Verder won Oranje van België (10), van Zwitserland (41), van Noorwe gen (30) en Saarland (21), Een ge lijk spel tegen België completeerde de reeks. Hoewel het spelpeil in de laat ste wedstrijden (tegen Noorwegen en Saarland) nog niet om te roemen was, kan toch worden vastgesteld, dat Ko ning Voetbal in Nederland op de weg omhoog is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 20