PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstig ongeval op bouwwerk in Geleen eist acht doden E.TJ. zal economische waarde van Schelpdierencultuur onderzoeken BIL! STORMEN IN ZWITSERLAND, DIJKDOORBRAKEN IN NORMANDIË Vandaag... DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. 307 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. OP TERREIN VAN STAATSMIJNEN Drie gewonden in levensgevaar Tijdens werkzaamheden, In uitvoering by een aannemingsmaatschappij uit Breda op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen, heeft zich Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk voorgedaan bij het storten van een betonvloer op een hoogte van ongeveer 34 meter. In een in aanbouw zijnde granuleertoren is de ondersteuning van de bekisting bezwe ken, zodat de gehele in aanbouw zijnde vloer met de daarop aanwezige elf arbeiders naar beneden stortte. Hierbij verloren acht personen het leven, Voor het leven van drie anderen wordt gevreesd. Alle slachtoffers waren in dienst van deze aannemingsmaatschappij. De zwaargewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Voor zover thans bekend zijn om het leven gekomen: de 37-jarige, ge huwde, G. Mohren uit Schalbruch; de 52-jarige, gehuwde, G. Janssens uit Breda; de 40-jarige, gehuwde, J. H. Speetjens uit Hulsberg; de 55-jarige, gehuwde, J. Frijters uit Geleen (deze overleed in het ziekenhuis te Sittard) de 40-jarige, gehuwde, N. J. Bouman uit Sittard; de 35-jarige, gehuwde, Th. J. Arts uit Maastricht; de 43-jarige, gehuwde, H. Penders uit Geulle en de 28-jarige, gehuwde P. M. Slangen uit Sittard. Gewond zijn de 23-jarige ongehuw de M. Maas, uit Kerkdriel, de 30-jari- fe, gehuwde A. A. Blommaerts uit usteren en de 31-jarige, gehuwde H. de la Couture uit Spaubeek. Het ongeluk is omstreeks half twee gebeurd. De vloer die op 34 me ter hoogte in de toren zou worden aangebracht was de enige vloer in de toren. Het was de bedoeling later op deze vloer nog een korte Boven bouw te maken en dan het dak aan te brengen. In de 34 meter lange cylinder van de toren zouden verder geen vloeren worden gemaakt. Nadat de melding van het onge luk was binnengekomen is de vaste reddingsploeg van het stikstofbin- dingsbedrijf direct in actie gekomen. Omstreeks half vier had men het laatste slachtoffer onder de brok stukken vandaan gehaald. De regeringsvorming in Saarland. Koerswijziging van Democratische Partij. Na urenlange onderhandelingen tus sen de produitse partyen in Saarland over de vorming van een coalitie-re gering, heeft de democratische, party zich Vrydag bij verrassing bereid ver klaard, de tot nu toe Ingediende plan nen voor de samenstelling van een re gering te aanvaarden. „De partij zegt tot dit besluit te zijn gekomen nr. kennisneming van „nieu we omstandigheden". Zij is het nu eens met het premierschap van de C.D.U.-voorzitter Ney. Schneider, voorzitter van de demo cratische partij, wordt voorzitter van de Landdag. Deze partij zou voorts de portefeuilles van binnenlandse za ken en wederopbouw krijgen. De C.D. U. economische zaken en cultuur en de sociaal-democraten arbeid en so ciale zaken. Waarnemers zeggen, dat Bonn zich krachtig met de onderhandelin gen heeft bemoeid. Verwachtingen Het afgelopen jaar is redelijk- goed geweest voor het Neder landse volk. Dat stemt tot dankbaarheid en tegelijk tot bezin ning op de dingen, waarin men faalde. Het ergst faalde men wel bij het bestrijden van de woningnood. In 1945 werd gezegd, dat de woning nood in 10 jaren weggewerkt zou zijn. In 1955 verschoof men het ein de van de woningnood naar 1965 en er is op het ogenblik geen enkele aanleiding om niet te verwachten, dat men in 1956 het einde naar 1957 zal verschuiven. Teleurstellend was ook de zware druk van de defensie- lasten. In enkele omringende landen werden die lasten verlicht, maar in Nederland kon men daartoe niet ge raken. Men mag het aantal mannen en vrouwen, dat direct bij de defen sie is betrokken of daarvoor arbeidt wel op ongeveer 200.000 schatten. Uit dat noge aantal is het huidige gebrek aan arbeidskrachten volko men verklaarbaar. Verheugend was, dat in 1955 de productie van het Nederlandse be drijfsleven is gestegen. De stijging was evenwel minder dan in voorgaande jaren en er wordt in bepaalde kringen al ge sproken van een verslapping. Dwongen de hier opgesomde za ken (woningnood, defensie en productie) tot bezinnend ach teruitblikken, dan dient er daarnaast toch ook bezinnend vooruitgezien te worden. Indien de tekenen niet bedriegen, dan zullen in 1956 ster kere verschillen in het loonpeil ont staan en het zou wel verwonderlijk zijn indien niet na de voorbeelden in België, West-Duitsland en Enge land ook in Nederland wat meer werd aangedrongen op een vijfdaag se werkweek. Onze boeren gaan geen gemakke lijk jaar tegemoet nu Amerika wer kelijk aanving met het spuien van zijn enorme landbouw-overschotten. Uit vrijwel alle andere bedrijfstak ken echter worden optimistische ge luiden gehoord voor 1956. Het gaat goed in Nederland Waarschijnlijk zal Nederland in 1956 een nieuwe regering krij gen, maar veel verandering zal dat wel niet brengen. De alge mene klacht is, dat de politieke be langstelling daalt en dat ze vooral bij de jongeren gering is. In internationaal opzicht heeft Nederland gedurende 1955 geen rol van betekenis gespeeld en het zal zeker in 1956 evenmin een rol van betekenis spelen. Het pleiten voor Europese samen, werking heeft buiten de Benelux- landen weinig weerklank gevonden. Ook op het gebied van kernenergie hebben de volkeren elkaar nog te weinig kunnen vinden. Er is erg veel optimisme nodig om in Nederland te blijven hopen op intensivering van de internationale samenwerking! Om tenslotte nog iets te zeggen over onze provincie Zeeland: men beleefde daar een geze gend jaar en voor 1956 zijn de ver wachtingen redelijk. liet. zal geen hollen worden, maar ook geen stil staan en dat is misschien wel het meest in overeenstemming met ons volkskarakter! Barfleur staat voor een deel blank. Hevige stormen, waarvan sommi ge windsnelheden van meer dan 130 km per uur hadden, hebben Vrijdag in Zwitserland grote stagnatie in 't verkeer veroorzaakt, bomen ontwor teld en hoogspanningskabels doen breken. Een golfijzeren dak kwam terecht op de electrische leiding van de spoorbaan by Bulle, waardoor kort sluiting en ernstig oponthoud in het spoorwegverkeer ontstond. In Uttigen nabij Thun werden spoorwegketen de rails opgeblazen, waardoor eveneens de treinenloop urenlang stagneerde. Door zware stormen langs de Normandische kust ontstonden dijkdoorbraken bij Barfleur, waar door een deel van het plaatsje blank kwam te staan. In de Sint Nicolaaswijk staat 60 cm water en er is ernstige schade aan huizen en eigendommen aange richt. Ook hier bereikten de winden snelheden van om en nabij de 130 km per uur. Uitstel eerste oefening voor bouwvakarbeiders. Zij dié in 1956 zullen moeten wor den ingelijfd, kunnen uitstel van eer ste oefening krijgen tot het najaar van 1956. Indien zij als vakbekwame krachten werkzaam zijn in de nieuw bouw van woningen. Het uitstel moet ter secretarie (afdeling mili taire zaken) worden aangevraagd nadat de oproeping ter inlijving Is ontvangen. Daarbij zullen uiteraard enige verklaringen moeten worden overgelegd. viert de bekende Ame rikaanse staatsman, generaal en nobelprijswinnaar George C. Marshall, oud-chef van de generale staf, oud-minister van buitenlandse zaken en ontwerper van het „Europees Herstelprogramma", te Lon- doun County zijn 75ste ver- viert de bekende Lim burgse dichter, letterkundige en journalist Mathias H. Kemp te Maastricht zijn 65ste verjaardag. In één van de staten van het dichtbe volkte Amerikaanse stadje Levittown in de staat New York, sloeg dezer da gen, na te zijn ontploft in de lucht, een Sabre-straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht te pletter. De pi loot wist zich met zijn schietstoel te redden. De vissersvloten te Fecamp, Diep pe en Le Treport waagden het niet zich buitengaats te begeven, terwijl •ote Oceaanstomers zeer veel moei- hadden om veilig de haven van Le Havre binnen te komen. Overal in Normandië werden bomen ont worteld en telefoondraden gebroken. Vrijdagmiddag is de F VII A, de eer ste door Fokker aan de K.L.M. gele verde machine, op Schiphol gearri veerd. De N.V. Koninklijke Vliegtuig fabrieken Fokker en de K.L.M. heb ben het toestel, dat intussen in Dene marken terecht was gekomen, ge kocht om. het te schenken aan het Ne derlandse Luchtvaartmuseum, dat op Schiphol zal worden ingericht. Nieuwe loon- en arbeids voorwaarden voor zeevarenden. bedrijfsgroep zee- i, aangesloten by de Chris telijke bedrijfsgroepencentrale in De Christelijke varenden, aangesloten I Nederland heeft in een extra mede deling aan haar leden de resultaten bekendgemaakt van de onderhande lingen over de loon- en andere ar beidsvoorwaarden tussen de raad van bestuur voor de zeevaart en de contactcommissie van organisaties van werknemers ter oopvaardij. In deze contactcommissie werken de confessionele organisaties samen. De resultaten zijn: 1. Belangrijke gageverhogingen voor alle rangen; 2. Overwerk 125 pet. van het oerekend uur in het dagloon. Zondagsuren lVz maal dit tarief; 3. Compensatie voor Zonda gen op zee, ook voor de erkende feestdagen; 4. Voor scheepsgezellen: voedingsgeld gedurende verlof,, bij werken en ziekte 1,80, onkostenver goeding voor bijwerken 1,50 per per dag. Voor officieren resp. 1,80 en 3 per dag; 5. 4 pet. gratifica tie in C. A .O. opgenomen; 6. 4 pet. van de aanvangsgage in de ancien- niteiten voor officieren; 7. Zondag op zee voor de kustvaart als voor de grote vaart; 8. Verbetering arbeids- tydenregeling. De voorstellen van de contact commissie en de confessionele orga nisaties waren er op gericht net loonbeeld van een zeevarende in over eenstemming te brengen met de ver houdingen aan de wal. De onderhandelingen verliepen ver re van gemakkelijk. Zowel van werk gevers. als van werknemerszijde bleek echter, naarmate de onderhan delingen vorderden, 'n groot begrij pen van elkanders standpunten en moeilijkheden. Brand in matrassenfabriek te Delft. Vrijdagavond te omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in de oude binnenstad van Delft. Het vuur woedde hevig in de geheel door woonhuizen omringde matrassenfa briek van de firma wed. J. Breetvelt in de Choorstraat. Toen de brand weer arriveerde, sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. Omstreeks negen uur had de brandweer het vuur onder de knie. Voor zover thans is na te gaan, is de fabriek grotendeels uit gebrand, doch omtrent de omvang der schade is nog niet veel met zekerheid te zeggen. Jaarwisseling met pur weer (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdag trok een vrij diepe de pressie over België en Luxem burg naar Duitsland. In de Ar dennen viel daarbij sneeuw, in Zuid-Limburg plaatselijk nog tien millimeter regen. Achter deze depressie is de wind naar Noord-West gedraaid en voert geleidelijk nog wat koudere lucht aan. Inmiddels is een nieu we depressie van IJsland af komstig naar het Noordelijke deel van de Noordzee getrokken. Deze zal Zaterdag de wind langs de kust weer tot krachtig of hard doen toener/en. Deze de pressie voert ook buien met zich mee, waarvan enkele van hagel of natte sneeuw vergezeld kunnen gaan. Dit gure en onbe stendige weertype zal tijdens de jaarwisseling aanhouden, al ver wachten wij Nieuwjaarsdag minder buien dan vandaag. In de komende nachten kan tijdens langdurige opklaringen plaatse lijk lichte vorst voorkomen. Weer terug bij zijn oude baas BELANGRIJKE OPDRACHTEN K. v. K. Ook onderzoek naar de productiviteit van woningbouw in Zeeland De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden zal Woensdag a.s. in een vergadering te Goes een bestuursvoorstel behande len om aan het E.T.I. voor Zeeland een drietal opdrachten te verlenen. In de eerste plaats wil men een onderzoek naar de economische waarde van de mossel- en oestercultuur in verband met het Deltaplan, voorts een on derzoek naar de productiviteit in de woningbouw in Zeeland en tenslotte wil men aan het E.T.I. het secretariaat opdragen van een nog in te stel len middenstands-commissie ter bestudering van de veranderingen, die in de economische structuur van het district der Kamer worden verwacht bij de verwezenlijking van het Deltaplan. Voor de financiering van deze opdrachten zal de Kamer een spe.ciale rekening openen „reserve voor on derzoekingen", waarvoor uit het batig saldo van 1955 10.000 wordt ge reserveerd. In de vergadering der Kamer, die in October werd gehouden, bepleitte de heer J. H. Bal uit Tholen, voor het verlenen van financiële steun aan een onderzoek naar de economische waarde van de oester- en mosselcul tuur. Ook van de Commissie van Dertien kwam een verzoek om steun. Als gevolg daarvan werd door de secretaris van de Kamer, de heer A. S .de Jonge, een oriënterende be spreking gehouden in en met het dagelijks bestuur van het E.T.I., ten einde de mogelijkheid van de mede werking door dit instituut te onder zoeken. Vorige maand gaf drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. een uiteenzetting voor het bestuur dei- Kamer van de problemen en moge lijkheden, die het E.T.I. met betrek king tot het behoud van de oester- en mossclcultuur aanwezig acht. Het E.T.I. werd bereid gevon den een breedvoerig onderzoek in te stellen met medewerking van de Commissie van Dertien. Met deze commissie werd in het begin van deze maand een bespreking gehouden en op 20 December jl. deelde de voorzitter van de com missie mede, dat zij het aanbod van de Kamer dankbaar zal aan vaarden. In dezelfde vergadering van de Ka mer in October stelde wethouder J. H. Roose uit Goes voor het E.T.I. op te dragen een onderzoek in te stel len naar de productiviteit in de wo ningbouw in Zeeland. Uit een bespre king met de E.T.I.-directeur bleek, dat het wenselijk is een dergelijk on derzoek niet te beperken tot het dis trict van de Kamer, doch dat het aanbeveling verdient dit uit te strek ken over de gehele provincie Zee land. Met het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen werd contact opgenomen en er werd overeengekomen, dat het bestuur van deze Kamer een voorstel zal doen dit onderzoek voor geza menlijke rekening te nemen. MIDDENSTANDSCOMMISSIE. Tenslotte werd contact opgenomen met het E.T.I. naar aanleiding van een vraag door de heer W. P. J Baars, gesteld tijdens de October- vergadering van de Kamer, over de te verwachten verandering in de eco nomische structuur van het district der Kamer bij verwezenlijking van het Deltaplan. Het bleek, dat dit pro bleem het minst urgente is van de drie, maar toch is het van groot be lang terzake diligent te blijven. Voorgesteld wordt nu aan de Ka mer in principe te besluiten tot in stelling van een middenstandscom missie voor het Deltaplan, waarbij het secretariaat aan het E.T.I. zal worden opgedragen. De commissie wordt door en uit de Kamer samen gesteld met medewerking van de or ganisaties van werkgevers en werk nemers in de middenstandssector. MEER SUBSIDIE VOOR V.V.V.-WERK. Tijdens de vergadering van Woens dag zal de Kamer ook een bestuurs voorstel behandelen om de subsidie aan de Provinciale V.V.V. te verho gen met 1000 en te brengen op 1500.—. Deze foto laat zien hoe de Japanse kroonprins Akihito, die kortgeleden zijn 22e verjaardag vierde, bij deze gelegenheid voor zijn album een opna me maakte van de andere leden van de Japanse keizerlijke familie in de tuin bij het paleis te Tokio. V.l.n.r.: kroonprins Akihito, prinses Soega, keizer Hirohito, keizerin Na- ganko en prins Joshi. KORTE PREDICATIE OUD EN NIEUW. Ik ben de eerste en de laatste, het begin en het einde. Openbaringen 1 8. Het kalenderblok is mager gewor den. Nog slechts één blaadje is er overgebleven en dat wordt er van daag ook afgescheurd. Daarmee is de scheurkalender ten einde. Het jaar onzes Heren 1955 is weer afgelopen. Aan het begin leek het zo lang. Aan het einde vragen we: wat is het ge weest Een nieuw jaar komt. Aan 't begin vragen we: 'wat zal het zijn? Aan het eind van een jaar kunnen we er iets van zeggen wat het geweest is. Doch dit is slechts heel betrekke lijk. Enkele dingen zijn er die i?t onze gedachten telkens weer terug keren. Doch, is dat nu alles geweest? Bij het begin van een jaar weten we dat we als in een nevel voortgaan. We kunnen slechts een enkele stap vooruit zien. En aan het eind? Kun nen we dan het geheel overzien? Zelfs van eigen leven zullen we dat niet kunnen. Hier en daar schiet ons iets te binnen, dat uit de nevel waar in we zijn voortgegaan opdoemde. Zo rijen zich de jaren aaneen. Ieder jaar is als de schakel van een ketting, die langer of korter kan zijn. Nu komt vandaag in dat woord uit het laatste boek van de Bijbel, God ons zeggen dat Hij de eerste en de laatste is, het begin en het einde. Hij staat hiér voor ons in Zijn al-omvat tende macht, die de jaren voor zich heen werptgelijk de landman het koren strooit; die boven onze tijd verheven is; de eeuwige God. Wij denken vandaag terug aan on ze vreugden en smarten, aan onze zoetheden en bitterheden, aan het le ven en de dood, zoals tpij er dit jaar mee in aanraking zijn gekomen. Wij buigen het hoofd. Ons leven, zoals 't geweest is, is niet buiten Hem om ge gaan. Wij hebben het uit Zijne hand ontvangen. „Ik ben de eerste en de laatste, het begin en het einde". De almach tige God heeft in de voorgaande ver zen aan Johannes iets geopenbaard van Jezus Christus, die in de keten van onze jaren en ook in de keten van de geslachten, de eerste en laat ste schakel wil zijn, ,,die het alles vasthoudt aan de hemel". Door de loop der geslachten en der jaren zijn we aan Hem verbonden en zo heb ben we ook dit jaar kunnen en mo gen leven onder Zijn oenade. Hij is gekomen in onze tijd en in de rij van onze geslachten. Zo hebben we op het Kerstfeest gehoord.. Wie kan een jaar eindigen zonder tekorten en zonder schuld? Hij wil ook nu met Zijn genade bij ons zijn en met ons gaan. Gelukkig is men aan dc hand, Desgenen die de rechte wegen En stegen weet aan alle kant, Opdat het Woonhuis wordt verkregen O, Jezus', wiens alziende oog Nooit damp no. li nevel kan [verblinden, Geleid ons over laag en hoog, Tot dat wij onze Woning vinden. (Jan Luiken). H. PLAATSELIJK BUIEN Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachti ge en langs de kust later mogelijk har de wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 1 Januari Zon op 8.51 Maan op 21.39 2 Januari Zon op 8.50 Maan op 22.58 onder 16.40 onder 10.29 onder 16.41 onder 10.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1