BRYLCREEM Puzzle-rubriek STEMMEN UIT DE KERKEN Van der WERFF HUBRECHT 1 De Nieuwjaarspudding JEUGD ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PROV IN O 1ALE ZEEUWSE COURANT (Slot van pag. 3) van ons land ligt hier een geweldig vraagstuk, want de gelden voor de steeds duurder wordende bouw moe ten komen van vrijwillige giften. Een gevolg daarvan is dat de bouw van kerken enz. te langzaam gaat, gezien de uitbreidingsplannen. Dit jaar zijn er in ons land drie burger lijke gemeenten geweest die een sub sidie voor de bouw van een Prot. kerk hebben verstrekt, omdat de plaatselijke overheid het belang daar van inzag. In R.K. gemeenten kende men deze subsidies reeds lang. Onze regering heeft nu onlangs een com missie ingesteld om die subsidiëring nader te bezien. Te verwachten is dat, wat dit jaar nog uitzondering was, in de toekomst regel zal worden. Organisatie. Dit jaar is het hoofd van de R.K. kerk in ons land, aartsbisschop kar dinaal de Jong, overleden. Zijn coad- iutor is inmiddels tot zijn opvolger benoemd. Wat verwacht werd, is na dien bevestigd, dat zgn dood een nieuwe rangschikking van de bisdom men ten gevolg zou hebben. Van Rome uit is er een-decreet dienaan gaande gekomen. Het getal der bis dommen in ons land is met twee ver meerderd. Het bisdom van de aarts bisschop zal belangrijke stukken moe ten missen, en ook het bisdom Haar lem zal in tweeën gedeeld worden. Voor een kerk, die bisschoppelijk ge regeerd wordt, lijkt dit nogal een voudig, maar als we de stemmen uit de R.K. kerk zelf lezen, blijkt deze verandering nog al ingrijpend te zhn en heel wat moeilijkheden mee te brengen die opgelost moeten worden. In ieder geval neeft men deze decen tralisatie nodige geacht om het werk van deze kerk beter te kunnen laten lopen. Voor dezelfde problemen staan ook andere kerken, al zijn ze nog zo ver niet gekomen dat we op bepaalde be slissingen kunnen wijzen, die dit jaar zijn genomen. Toch zijn ze hiermee wel bezig geweest. Met name in de Ned. Herv. Kerk peinst men reeds lang over de uit bouw van de provinciale organisatie. In verschillende provincies heeft men daartoe dit jaar reeds de eerste stappen gezet. Er zijn enkele pro vinciale centra bij gekomen, welker functie in de toekomst wel steeds belangrijker zal worden. Kerk en Wereld Dit jaar heeft het instituut van de Ned. Herv. kerk „Kerk en We reld" zijn tienjarig bestaan her dacht. Dit instituut is een tek ge worden dat de Ned. Herv. Kerk ook op een nadere wijze in deze wereld wil staan, dan op de traditionele al leen. Een kerk heeft een verant woordelijkheid voor het ganse volk en voor heel de samenleving. Deze gedachte heeft vruchtbaar gewerkt ook op andere Prot. kerken in ons land. Zo is er dit jaar in ons land, In interkerkelijk verband, de vraag opgekomen of de kerken een woord hebben mee te spreken in de nationale en internationale politiek. Zo hebben we dit jaar beleefd een kerkelijke advertentie-campagne in verschillende dag- en weekbladen. Zo hebben de gezamenlijke kerken in Rotterdam, tijdens de nationale tentoonstelling E 55, een actie op touw gezet om te getuigen dat ener- fie ook nog wel een andere bron an hebben dan die, welke bestaat uit machines. En als we nog Iets noemen in dit verband we hadden er misschien mee moeten beginnen dan kun nen we wijzen op het herderlijk schrijven van de Synode der Ned. Herv. kerk over het cristen-zijn in de huidige samenleving, welk schrij ven in allerlei lagen van ons volk is doorgedrongen, ook daar, waar we het niet direct zouden verwachten. Ook bjj alle critiek die er op uitge oefend is, blijkt het toch dat dit her derlijk schrijven een woord van be lang is geweest. Het Is een teken van een andere instelling van de Kerk, meer direct op de wereld ge richt. Samenbinding. Wanneer we tenslotte nog iets noe men van datgene wat er dit jaar ge weest is, zouden we willen wijzen op het streven niet langs elkaar heen te praten en te gaan. In de N.H. Kerk zit men nog al- lndonuiscbi Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 151 is verschenen Haagse Buurtspoor (li) tijd met het moeilijke probleem van derichtingen, die er niet meer zouden mogen zijn. Die zaak is nog op lange na niet opgelost, maar men werkt en spreekt toch voort. Op verschillende plaatsen is er dit jaar zo een betere verhouding ont staan. Hetzelfde kunnen we zeggen van de inter-kerkelijke contacten. We kunnen bijv. niet zeggen dat de Sy node der Ger. Kerken, het met haar Hervormde zuster hartroerend eens is, maar gebleken is toch dit jaar, dat deze beide het contact met elk aar ook liever niet weer willen ver liezen. Internationaal kunnen we dit jaar wijzen op de officiële delegatie die uit de Herv. Kerk naar Moskou is gegaan, om te spreken met de men sen van de Kerk in Rusland. Het zijn alle tekenen dat de ker ken in ons land niet vergeten heb ben het woord van het Evangelie dat spreekt van de éne kudde en de éne Herder. H. voor mooi gezond haar BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM geeft prachtige, natuurlijke glans - geen plakkende vettigheid BRYLCREEM houdt JS WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING .Ecccham (Nederland) N.V. voor Engroi: Jacq. Mol N.V., Amsterdam Allereerst de namen van de „Kerstpuzzle"-winnaars: Mevrouw L. J. Klaasse-Griep, Koepoortstraat 5, Middelburg; mevrouw H. C. Gijzeis, Ve- bena-bcs 15, Koudekerke; mevrouw Th. P. v. d. Weele, BeatrLvstraat 15, Colijnsplaatde heer D. Verschuuren, Julianastraat 14, Wemeldinge; de heer A. L. Klompe, Kleine Zelkeweg 3, Zierikzee; de heer J. Pleys, West straat 29, Aardenburg. Vervolgens de winnaars van het kruiswoordraadsel van Zaterdag 17 December: mevrouw C. van Loo-de Steur, Veerseweg 52, Middelburg; me vrouw I. van Aalst, Koestraat 16, Vlissingen; mevrouw J. Smoorenburg, Walplein 14, Sluis; mevrouw W. Raas-Schouten, Sloestraat 13, Lewedorp; de heer C. A. Kooger, Slotstraat 33, Kruiningen; de heer B. Dekker, Burgh- seweg 29, Haamstede. Al deze winnaars krijgen weer zoals gewoonlijk hun prijzen thuisbezorgd. Horizontaal: 1 esdoorn, 4 kenmer ken, 10 recht stuk, 13 voetreis, 15 ont kiemen, 16 manier, 17 onverwachts, 19 tennlsterm, 20 staat, 21 voegw. (Fr.), 22 koker, 24 fraaie kleding, 25 landb.kundig ing., 26 verbod om uit te gaan, 28 bang, 29 behoeftig, 31 toon, 33 honingdrank, 36 bloeiwij- ze, 38 haarzalf, 39 vlug, 40 Haagse prof voetbalclub, 41 voor, 43 rand van de mond, 44 zee (Eng.), 48 lig plaats, 50 hoogste luchtlaag, 54 ri vier, 56 eveneens, 57 eierproductie, 58 In Darmstad werden 27 personen gewond bij een botsing, waarbij vijf trams bij elkaar elf wagens be trokken waren. Door het weigeren van de remmen was een tram op een stilstaande tram gereden en tien mi nuten later botste een derde tram op twee tramstellen die voor de bescha digde tramwagens gestopt hadden. familielid, 59 dichter, 61 vervoerbe drijf, 63 bew. van Afrika, 65 voor heen, 66 soep, 68 haven van Vene tië, 69 alvorens, 70 stemgeluiden, 71 munt. Verticaal: 1 breedvoerig, 2 mest vocht, 3 omroepver., 5 eerstkomend, 6 meisjesnaam, 7 ingesloten gebied. 8 ontkenning, 9 voegwoord, 10 zee hond, 11 stand, 12 tapijt met recht lijnige patronen, 14 boete, 16 menig te, 18 bedrag, 20 dicht, 23 Euro peaan, 24 spoedig, 26 waterplant, 27 truck met oplegger, 28 bergplaats 30 overdreven neiging, 31 plaats in België, 32 dof, 33 slag, 34 ik, 35 windrichting, 37 Regionale Dagblad Pers, 42 werklijst, 45 deel van mole cule, 46 grap, 47 Intern. Friendship League, 48 voorschrift, 49 haven aan Kaspische Zee, 51 paard, 52 lidwoord 53 titel, 55 iedereen, 58 benevens, 60 nakomeling, 61 perbureau, 62 bid, 64 toon, 66 zich (fr.) 67 ten aanzien. De oplossingen kunnen door abon- né's worden ingezonden en moeten uiterlijk op Woensdag du» deze maal Woensdag 4 Januari in het bezit van de redactie zijn. Wilt U er ook hij vermelden of U dame of heer bent? Vermeldt uw volledig adres in bokletters cn adresseer de oplossin gen aan REDACTIE P.Z.C., VLIS SINGEN, met in de linkerbovenhoek enveloppe of briefkaart het woord PUZZLE-RUBRIEK. Voorts zouden wij onze puzzciaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle uit de krant op te zenden, maar de oplossingen op een briefkaart of een vel papier te schrijven. Wij wensen U tenslotte een gezellige Oudejaars avond en een gelukkig 1956! De vorige oplossing luidt: Horizontaal: le klapperboom; 9a.d. 10 Mei, 11 ze. 12 spel, 14 port, 16 rak, 17 bon, 18 as, 21 Mr., 22 kas. 24 erg, 26 keu, 27 ellendeling, 28 Lca, 29 eer, 30 keg, 31 op. 34 na, 35 ros, 36 rem, 38 slap. 41 loog, 43 ei, 44 wei, 46 do, 47 gelegenheid. Verticaal: 2 Lap, 3 ader. 4 p.m., 5 Eef, 6 r.i., 7 ozon, 8 oer, 12 smake loos, 13 laf, 14 pop, 15 teruggang, 19 salep, 20 order, 21 menen, 23 sla, 24 ene,25 Ger, 26 kik, 32 top, 33 wel, 35 rail, 37 mode, 39 Lee, 40 zee, 42 ooi, 44'w.g., 45 in. De oplossing van de Kerstpuzzle luidt: Horizontaal: 2 bar, 4 al, 6 lap, 8 kg, 10 kip, 12 koe, 14 e.o., 15 Ier. 16 t.L. 17 gras. 19 Ko, 20 Eef. 22 mi. 23 Arie, 25 Ier. 26 teler. 28 fel. 29 Eli, 30 etser, 33 sou,, 34 Est, 35 Eems. 39 renpaard, 41 piano, 45 terrain, 47 alleen, 49 ionen, 50 kerstgans. Verticaal: 1 Gelukkig Kerstfeest, 3 gal, 5 lak, 7 Piet, 9 Goeroe, 11 poli- Be, 13 era, 18 si, 21 faillissement, 22 mirre, 24 ree, 27 eelt, 31 Eos, 32 rut, 36 Epe, 37 Maria, 38 Saron, 40 rans, 40a die, 41 pa, 42 il, 43 alk, 44 nee, 46 n.n. Advertentie J Het weer van de komende maanden Verwacht wordt een ouder wetse winter. Van dat kille weer, waarbij - naar goede gewoonte - zo'n heerlijke I Gelderse Rookworst van Anton Hunink past. Let op het loodje aan de worst... vraag alleen de allerbeste. Hoe verser - bot lekkerder 1 ANTON HUNINK HOfLEVERANCIER - DEVENTER Er was eens een ko ning die altijd alles voor zichzelf wilde hebben. Niemand mocht hebben wat hg had. Als de ko ning een zeilbootje zag wilae hij ook een zeilboot en moesten alle andere zeilers hun bootje aan de kant leggen. Wilde hg schaatsen, dan moesten alle andere schaatsers van de baan. Zo ging het met alles. Op de Zaterdag voor Nieuwjaar reed hij in zijn koets op een landweg. Een oud vrouwtje dat niet zo gauw zag dat de koning haar achterop kwam, hield de koetsier aan en vroeg: „mag ik een eindje meerijden, koetsier? Ik moet twee eitjes halen bg de boer daar?" „Hoe durf je!", riep de koetsier, „zie je niet dat dit de koets van de ko ning is?" Het oude vrouwtje schrok en wilde al doorlopen, maar de ko ning had alles gehoord en omdat hg in een goe de stemming was. liet hij haar instappen. Heel ver legen ging het vrouwtje op de roodzgde kussens zitten tegenover de ko ning. „Wat moet je nou op de Zaterdagmiddag voor Nieuwjaar nog zi ver lopen om een eitje?' vroeg de koning, „het is toch geen Pasen? Je kunt toch wel Nieuwjaar vieren zonder eitjes?" Het vrouwtje schudde verlegen haar hoofd. „Nee koning", z „dat kan niet. Ik heb een geheim recept voor een nieuwjaarspudüing. Elk jaar opnieuw maak ik die en de hele buurt eet er van mee. Maar... er moeten twee eitjes in. En nu net ontdekte ik dat ik die niet had". „Aha", riep de koning, „een geheim recept! Dat moet ik hebben." Het vrouwtje kreeg een kleur. „Maar het ls écht geheim koning", zei ze, „ik mag het aan nie mand vertellen. Ik heb het van mfln grootmoe der en die weer van héér jrootmoeder... nee, ik ge- oof niet dat ik het U zeggen mag". ,Wel nou nog mooier!" p de koning boos, „je rijdt in de koninklgke koets om twee eitjes en dan wil je me het geheim nog niet eens zeggen. Dat is wat moois!" Het oude vrouwtje was er helemaal van in de war. Ze had echt beloofd om het aan niemand te vertellen; wat moest ze doen? Ze wist wel dat de koning altgd alles voor zichzelf alleen wilde en als ze hem nu het geheim vertelde, wat zou hij dan doen. Toch vertelde ze het. Je kunt toch tegen een koning geen nee zeg gen? De ogen van de koning glinsterden toen hij geheim van de puc Koorde. „En denkt vooral om die twee eit- tjes", zei het oude vrouwtje toen ze uitstap te, „niet meer en niet minder. Dat is heel be langrijk!" Weg was ze De koning bleef diep ir gedachten op zijn rood zijde kussen zitten. „Ho la", riep hg tegen de koetsier, „haal onmiddel lijk alle eieren die jt maar krijgen kunt bij d( boeren weg en breng ze naar het koninklijk pa leis. Span een van de paarden uit; daar moet ik zo snel mogelgk oj naar huis rijden- Hout jij de koets maar en zorg dat hij vol eieren is als je terugkomt. Tot ziens! De koning reed in galop naar zijn paleis, niet naar de voorkant met de mooie stoep, maar naar de achterkant waar de keuken was. Hij joeg er alle koks uit die druk be zig waren met het grote maal voor de volgende dag. Alleen één knechtje mocht blijven om hem de spullen aan te geven. Toen de koetsier tegen donker met zijn koets vol eieren terugkwam stond de koning met een hoge koksmuts op al te trap pelen van ongeduld. „Zie zoriep hij toen al le eieren waren uitgela den, „nu kunnen we be ginnen. Haha, dat oude vrouwtje met haar ge heim. Ik heb een veel mooier geheim. Ik maak een pudding zoals nie mand heeft. Let maar eens op. Hij roerde, hij klutste de duizend eieren, proef de eens, bromde wat, lachte wat en stond zich maar te verkneukelen omdat hij weer eens iets helemaal voor zichzelf had wat hij met nie mand hoefde te delen. Urenlang was hij bezii Omdat natuurlijk alle kommen en schalen veel te klein waren voor zgn pudding, liet hij het knechtje en de koetsier de badkuip halen. Dat was zijn puddingvorm. „Ziezozei hij en wreef zich in de handen, „nu moeten we een half uurtje wachten heeft het oude vrouwtje gezegd. Dat hoort bg het geheim. Ga jij maar slapen knecht en jij ook, koet sier. Ik waak bij de pud ding." Hij ging op een keu kenstoel zitten, vlak bg de badkuip die tot de rand toe vol was. „Hé- hé", zuchtte hg; geen wonder dat hg zich moe voelde van dat ongewone werk. Geen wonder dus ook dat hij na vijf minu ten vast in slaap was. In zijn slaap had hij nog plezier om het ge heim van zijn pudding, een geheim dat hij alleen wist. Hij lachte zachtjes met z'n ogen dicht. De volgende morgen toen de klokken voor 't nieuwjaar vrolgk luid den, was het koksmaatje het eerste uit bed. Hij was erg nieuwsgierig hoe de pudding gewor den was. Zo gauw hy zich aangekleed had hol de hg naar de keuken en duwde de deur open. Dat wil zeggen: hfl probeerde om de deur open te doen, maar het lukte hem niet. Hij rende naar de kamer van de opperkok om de sleutel te vragen, maar de opperkok zei slaperig dat de deur helemaal niet op slot was. Toen het knechtje volhield liep hg in zgn kamerjas mee om te kgken. Ja, warempel, de deur zat potdicht. „Dan moeten we buiten om", zei de kok en op zijn sloffen ging hij met het knechtje door de tuindeur naar de buiten kant van de keuken. Maar die deur zat ook al dicht. „Misschien 'wil de koning zijn geheim bewa ren", fluisterde het knechtje, „misschien heeft hij de deuren op slot gedraaid". Ze gluurden nieuwsgie rig door het keukenraam de dikke kok en het klei ne knechtje. En wat za gen ze? Nietshele maal niets! Want vlak achter het keukenraam stond een hoge gele muur. Waar die opeens vandaan kwam begrepen ze geen van tweeën. „Het lijkt wel toverij", bibberde de opperkok. „Wacht eens", riep het knechtje en hij stak zijn hand door 'n kiertje van het raam. Zó kon hij die gele muur net aanraken. Maar wat was dat? Zijn hand ging dwars door die muur heen en toen hg hem terugtrok zaten er gele klodders aan. „Laat eens ruiken", zei de opperkok en hij be snuffelde de hand van 't koksmaatje als speurder. „Pudding", riep hij,dét is pudding!" Het koksmaatje likte eens: ja, 't was pudding, heerlijk zoete pudding". „Maar dat kè.n toch niet", riep de kok, „de koning heeft een pudding gemaakt die de hele keu ken vult. Er kan geen mens meer bij. W© moe ten hem gauw vragen wat dat moet". „Er zitten duizend el- eren in", zei het koks maatje. De opperkok werd wit. „Duizend ren?", riep hij, „maar weet de koning dan niet wat er gebeurt als je duizend eieren in een pudding doet Kom mee, we halen hem uit bed". Maar toen ze hijgend van het harde lopen bij zgn bed kwamen was dat nog net zo keurig opgemaakt als de vorige avond. De koning was niet in het bed geweest, dat zag je zo. Door hun geschreeuw was het hele paleis al wakker en ie dereen dromde voor de keukendeur. Ook straat merkten z fauw dat er iets aan de and was en een kwar tiertje later stond het zwart van de mensen. „Waar is de koning? riep iedereen. „Ik heb hem het laatst in de keuken gezien", riep de koetsier. „Breek de keuken af... breek de keuken af", riep een oude generaal, die net als ieder ander be grepen had dat je daér de koning moest zoeken. Ze gingen met man hele buitenmuur van de keuken werd gesloopt en toen dat was gebeurd zagen ze pas hóe groot de pudding wel was. Een pudding kon je het niet enl noemen. Een berg, dit macht "aan het werk. De was 't. De mensen moes- 1. Mies had bij een win kelier een lange halsket ting gekocht. En ze voelde zich een da me, Had al lang er naar gezocht. 2. Oh, 't stond haar reu ze snoezig. „Ja" zei ze „het is een dot! Iets wat bij mijn muizen snoet past: niet gekleed en niet de vlot!". 3. Toen ze echter, vlak na Kerstmis 't boompje aan het ontsieren was. Bleef ze haken aan een deurknop. Och, zoiets kwam niet te pas 4. „Help!" riep ze maar., 't was te laat al, D' arme Muis zwaaide halfrond en viel, met de lange ketting, voor de Kerstboom op de grond. 5. „Nu, dit zal niet meer gebeuren!" riep ze luid „Daar gaat mijn droom"! Volgend jaar hang ik mijn aanwinst... als een slinger in de boom...... ten hun halzen rekken om de top te zien. „Kijk daar eens1', riep een klein jongentje dat niet zo hoog kon kijken en hij wees op iets roods onder aan de pudding. Dat was feen kerstje of krentje, et was veel groter. Het leek opja, waar leek het op? Met twee handen groef de opperkok in de gele berg. Hij trok dat rode ding eruit en hield het omhoog. „De schoen de roodfluwelen schoen van de koning!", riep ie dereen en meteen stor ten ze zich met z'n allen op de berg en groeven wat ze konden. Niemand dacht meer aan zijn kle ren. Daar kwam 'n been.. en nog een been, toen een hand, een arm en daar. ja... daar was het hoofd van de koning. Wat z hij eruit! Hij zat als heel raar vruchtje in zijn eigen geheime pudding en schaamde zich... o, daar zijn geen woorden voor. De mensen konden het niet helpen, maar ze brulden van het lachen om die gele puddingko ning die weer eens iets had willen hebben wat niemand had. En het ou de vrouwtje dat hem het geheim had verteld stond helemaal vooraan in de rij met haar hoofd te schudden. „Ik wist wel dat ik het niet had moe ten doen", zei ze. „dat kon nooit goed aflopen". Maar toen deed de ko ning zgn mond open en wreef hij de nieuwjaars pudding uit zgn ogen. „En toch", zei hij, „toch was 't ergens goed voor". Want ik wil nooit meer iets dat een ander niet heeft. Nooit, nóóit meer! Hoera!", riep iedereen droegen hun pudding koning in optocht rond en ze waren trotser op hem dan ooit tevoren. iseiis anaia BH 0 s aHESBam i H O 0 D 3 n El El B üasaaEs E 0 ES E naac gaaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 13