1955 KAVEEWEE ARNEMUIDEN TEGEN RILLANDIA DITMAAL „DUEL VAN DE DAG" In 1 ,1 SPORT EN WEDSTRIJDEN BLINDEN IN ONS LAND WILLEN NUTTIGE ARBEID VERRICHTEN De onverwachte erfenis 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 BESLISSING OVER KAMPIOENSCHAP Opnieuw winst voor VCK? Al is het OudejaaT6daft'proRTarama voor de Zaterdag-voetbalcompetitie dan niet groot, toch vermeldt het en kele belangwekkende duels. De „match van de dag" is zonder twijfel het treffen tussen Arnemuiden en Rillandia. Zeer goed mogelijk, dat hierdoor de bestemming van de titel wordt beslist. Arnemuiden heeft als thuisclub een voordeel, maar het dient de kracht van Rillandia niet te onder schatten. In het laatste geval lean verwacht worden, dat de punten pp Dr. Mas Euwe won ook derde partij van Donner. In de strijd om de nationale schaak titel tussen dr. M. Euwe en J. H. Don ner heeft Euwe na drie partyen over tuigend de leiding. By de 39e zet moest Donner het derde duel opgeven, zodat dr. Euwe nu met Z/2 tegen 1/2 leidt. Het verloop van de derde wed strijd was als volgt (wit: dr. M. Euwe zwart: J. H. Donner) 1. c2-c4 pg8-f6 2. d2-d4 e7-e6 3. pbl -c3 d7-dö 4. c4xd5 e6xd5 5. Icl-g5 p7- c6 6. e2-e3 If8-e7 7. ddl-c2 pb8-d7 8. Ifl-d3 pf6-h5 9. Ig5xe7 dd8xe7 10. pgl -e2 g7-g6 11. 0-0-0 f7-fo 12. pe2-f4 ph5xf4 13. e3xf4 de7-d6 14. thl-el-k ke8-f7 15. g2-g3 pd7-f6 16. pc3-e2 lc8 -e6 17. pe2-gl ta8-c8 18. pgl-f3 kf7- g7 19. lfcl-bl thS-e8 20 tdl-cl pf6-e4 21. pf3-e5 dd6-b4 22. i2-f3 pe4-d6 23. dc2-f2 pd6-b5 24. Id3xb5 db4xb5 25. tcl-c3 dbö-bé 26. tc3-b3 db4-é7 27. pe5-d3 b7-b6 28. tb3-c3 de7-d6 29. tel- cl tcS-c? 30. df2-c2 Ie6-d7 31. b2-b4 b6-bo 32. a2-a3 te8-e3 33. pd3-e5 fe3x cS 34. dc2xc3 Id7-e8 35. kbl-b2 kg7-f8 36. t'cl-èi tc7-e7 3J. tel-e3 dd6-f6 38. dc3-c5 kf8-g8? 39. pe5-g4 zwart geeft het op. (Advertentie) Maak op de laatste dag van x kennis met de sigaar daarna Uw sigaar zal blijven LEADER22ct.-G0MM0D0RE26ct BRILLANT 30 ot. N.V. Karei van Waly's Sigarenfabrieken-Roosendaal Walcheren zullen blijven. Krabben- dijke blijft goed by door Wemeldinge puntloos terug te sturen. Tem. Boys moet tonen wat het waard is, nu AZ VV een fcezpek brengt. Wolfaartsdyk heeft gpen hoop voor de reis naar Nieuwdorp. En Colijnspl. Boys moet bij VCK oppassen, dat hebben de Koudekerkenaren vorige week Tern. Boys geleerd. f In 2 A is er weinig interessants te bieden. Wemeldinge II ka,n de punten tegen Serooskerke n vermoe delijk wel in eigen huis houden. VCK II zal proberen Wolf aartsdijk II alle winst te gaan ontnemen. Serooskerke kan weer 2 puntje tlopen in 2 B. Daartoe zal het RCL IV met lege handen terugsturen. Meeuwen heeft zeer weinig kans op beide punten, misschien op één, nu het Bevelanders als gast krijgt. Nieuwland, altijd onberekenbaar, zal misschien Middelburg V de kous op de kop géven. Goes IV kan zich m 2 C wat naar boven werken door Beren te verslaan, waarop veel kans is. Wissekerke komt er hier niet aan te pas tegen SVD. De Driewegense club kan na de te verwachten zege de kop stevig in handen nemen. Sinoto zal in 2 D tegen Bruse Boys ook wel onaantastbaar blijven en de 9e zege in successie behalen. Mevo TL is hier voor Brouwershaven II te sterk. Tenslotte is er in 2 E Zaam- slagHoek, waarin de thuisclub zon der meer favoriet is. In 2 F wordt niet gespeeld. Programma. Het programma vpor zaterdag luidt: le klasse: ArnemuidenRillandia. Tern. Boys—AZW, VCK—Colijnspl. Boys, KrabbendijkeWemeldinge, NieuwdorpWolf aartsdijk; 2e klasse A: Wemeldinge IISerooskerke n, Wolfaartsdijk IIVCK II; 2e klasse: B: MeeuwenBevelanders, Nieuw landMiddelburg Y, SerooskerkeR CS'ÏV;"2ë klasse C: Goes IVBeren, WissekerkeSVD; 2e klasse D: Brouwershaven nMevo U, Shioto Bruse Boys; 2e klasse E: Zaamslag Hoek. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur. ,HI GR I tllU H HENGST» He» beste paard var. (de Schiedamse) stal. sprak journalist vrij. „Welhaast hysterisch betoog" geen belediging Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Utrechtse Siolitierechter tegen de 42-jarige ournalist J. de V. uit Driebergen vernietigd en deze journalist in hóger beroep vrijgesproken van de hem ten laste gelegde belediging aan het adres van mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden. „Ik acht de inhoud van het artikel van dr. H. een welhaast hysterisch betoog" had De V. geschreven in het vakblad „Vee- en Vleeshandel", waarvan hij hoofdredacteur is. Dr. H. achtte zich beledigd en diende een aanklacht in. In eerste aanleg was de Utrechtse politierecht ter het met dr. H. eens. Hij legde De V. wegens belediging 50 boete op, Het hóf achtte echter eep boete in het geheel niet op zijn plaats, aan- fezien het meende, dat van een heler iging niet gesproken kan wórden. Daaróm sprak het de journalist uit Driebergen vrij. Nederlanders te Parijs overvallen. Twee Nederlandse tourjsten, afkom stig uit Utrecht, zijn Donderdag op de Place de l'Opera in Parijs door vier jongelieden overvallen, mishandeld en beroofd. EVVC aan leiding in yo)leybalcpmpetitie. Nu de helft van de volleybalcompe titie zo ongeveer bereikt werd, is er enige tekening in de algehele rang schikking waar te nemén. In de le klasse heeft E.V.V.C. I nog steeds de leiding, met M.T.S. als voornaamste concurrent, óp dê twee de plaats. Met twee punten achter stand en een wedstrijd meer ge speeld, vólgt dan op de derde "plaats Zuidwesters, De koploper in de 2e klasse M-V.C. II heeft twee punten voorsprong op zijn naaste concurrenten Hoa Moa II en Zuidwesters n. Na de gespeelde wedstrijden van afgelopen Zaterdag zien de rang- Ie klasse: schikkingen er als volgt uit: E.V.V.C. I 7 0 1 6 13 20— 4 M.T.S. I 7 1 1 5 12 17— 7 Zuidwesters I 8 2 1 5 11 189 Marathon I 9 3 3 3 9 1616 V.C.U. I 7 3 0 4 8 14—11 M.V.C. I 6 1 3 2 7 12— 9 Hoa Moa I 8 5 2 1 3 i2—20 M.T.S. H 5 3 1 1 3 6—12 E.V.V.C. II 7 4 3 1 3 7—17 M. de Ruyter I 8 6 2 0 2 5—22 2e klasse: M.V.C. H 7 1 1 5 11 18— 5 Zuidwesters II 6 114 9 15- 5 Hoa Moa H 5 0 1 4 9 14— 3 P.Z.E.M. I 6 0 4 2 8 14—10 Marathon H 7 2 2 3 8 1411 M. de Ruyter H 6 2 2 2 6 1(W-11 V.C.U. II 5 2 2 1 4 8^-11 M.V.C. Hl 7 5 1 1 3 6—17 E.V.V.C. m 7 5 1 1 3 5—18 M.T.S. Hl 6 5 10 1 4—17 De uitslagen van Zaterdag luiden: Heren le klasse; E.V.V.C. I—Mara thon 13—1; Marathon I—E.V.V.C. II 3—0; E.V.V.C. I—E.V.V.C. H 2—2. Heren 2e klasse: E.V.V.C. m Zuidwesters n 03; Mrathon n M.V.C. H 0—3; M.V.C. n—M.V.C. m 3-^0. Samenstelling volleybalteam voor districtswedstrijden. Op 28 Januari zal te Haarlem het jaarlyks twaalf-districtentournooi volleybal wórden gehouden. In verband hiermede' worden ook in het district, waarvan de afdeling Walcheren deel uitmaakt, selectie wedstrijden gespeeld. De heren Van Loenen, Luitwieler en De Roos, allen van de volleybal vereniging'E.V.V.C. uit Vlissingen,. zijn voor deze selectiewedstrijden uit genodigd. Coppi in de ronde van Spanje. Fausto Coppi, die een nieuw con tract met Bianchi getekend heeft, zal deelnemen aan de ronde van Spanje van 26 April tot 13 Mei~1956. Coppi zei, dat dit een uitstekende voorbereiding zal zijn voor de ronde van Italië, waarin hy eveneens wil uitkomen, Actie voor nieuwe boot K.N.Z.H.-Reddingsmaat- schappij Enige tijd geleden heeft een aan tal personen uit het agrarisch volks deel van Nederland het plan opge vat om een reddingboot te schenken aan de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Reddingsmaatschappij en daarvoor 300.000 bijeen te brengen. Na overleg met verschillende or ganisaties werd besloten een oproep te richten tot het land- en tuinbouw bedrijfsleven, het visserijbedrijfsle ven, alsmede tot de industrieën en handelsondernemingen, die daarmee nauw samenwerken. Een aantal vooraanstaande Neder landers heeft zitting genomen in een comité van aanbeveling, waarvan minister Mansholt het erevoorzitter schap op zich heeft genomen. De reddingboot zal de naam dra gen van dr. ir. S. L. Louwes, overle den op 25 Januari 1953, wiens werk voor de Nederlandse landbouw en Visserij en voor de voedselvoorzie ning van onschatbare betekenis is geweest. Voorts bestaan er plannen om in het voorjaar van 1956 door middel van de radio een grote, landelijke actie te ondernemen ten bate van het Nederlandse reddingswezen in het algemeen. Vrije in-en uitvoer van goud in België. Met ingang van 1 Januari. In een communiqué van de natio nale bank van België wordt mede gedeeld, dat in het Belgische staats blad van 30 December 1955 de tekst gepubliceerd wordt van een algemene machtiging van de nationa le bank van België, waarbij e®" vrÜ regiem voor het verhandelen en het in- en uitvoeren van goud in munt stukken en in staven hersteld wordt. Deze maatregelen, die op 1 Janu ari 1956 van kracht worden, maken le goudrtransacties in België volle- lig vrij en verlenen tevens de vrij heid om goud, onverschillig op wel ke wijze, zonder beperking in- en uit te voeren, en dit zowel door alle Belgische als buitenlandse personen. De Soedanese onafhankelijkheid. Brits-Egyptische erkenning. Volgens een officiële Egyptische woordvoerder zal Zaterdag een Brits- Egyptisch communiqué gepubliceerd worden waarin de onafhankelijkheid yan de Soedan erkend wordt. De Britse gezant in Cairo, Ralph Murray, en de Egyptische onder staatssecretaris voor buitenlandse za ken, Abdel Hassan, hebben Donder dag te Cairo overeenstemming bereikt qver de maatregelen die moeten wor den genomen nu het Soedanese parle ment de onafhankelijkheid van het land heeft geproclameerd. Deze maatregelen zijn: 1) De onaf hankelijkheid van Soedan zal worden erkend; 2) De functie van gouver neur-generaal zal worden afgeschaft; 3) De internationale commissie, die toezicht zou hebben moeten houden op de zelfbeschikking, zal worden af geschaft en 4). de Brits-Egyptische condominium-overeenkomst yan 1899 zal werden beëindigd, evenals de Brits-Egyptische overeenkomst van 1953, waarbjj Soedan het recht kreeg te kiezen tussen onafhankelijkheid of gen Unie niet Egypte. Duizenden eenden met hongerdood bedreigd Bij-het secretariaat van de „Wereld Federatie ter "Bescherming van Die ren" is bericht binnengekomen, dat in 'n natuurreservaat bij Mound City in Noord-Amerika duizenden eenden de hongerdood dreigen te sterven. Door de strenge koude is het water van vele vijvers geheel bevroren. Instinct matig zijn de in nood verkerende die ren bij honderden tegelijk naar één vijvergetrokken, die zij zelf open houden, door dicht bij elkaar te blij ven zwemmen. De Wereld Federatie ter Bescher ming van Dieren heeft zich onmiddel lijk in verbinding gesteld met één van haar leden, de Little Guild of Saint Francis for the Welfare of Animals, in New York, met het dringend ver zoek, de in doodsnood verkerende eenden te hulp te komen, b.v. door het „droppen" van voedsel per heli copter. flllllllilllllll!l!llllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Eert revolver ging af.... H Even ontstond Donderdag een ij paniek in een bioscoop te Cosen- za (Italië) toen een revolver- schot klonk en een vrouw gilde |jj m „ik ben getroffen". De lichten gingen op. Sup- poosten haastten zich naar An- jj| na de Paola, 54 jaar, en bevon- den dat zij getroffen was door een schot in het been. Het bleek j| dat Pasquale Nudi, 47 jaar, die s g een paar plaatsen van de gewon- ee de vrouw vandaan z.at, zijn re- volver uit zijn zak op de vloer had laten vallen. De revolver ging af. 1 s Nudi had vergunning de re- j= volver te dragen. Signora de Paola werd niet ernstig gewond. (Slot van pag. 3) leren vest gekleed zijn, dat het voor hen mogelijk maakt met rukken en stoten de bezems op de juiste wijze te binden. Het zeer voortvarende bestuur van deze inrichting dat onder voorzitter schap staat van dr. W. Harders, oogarts te Rotterdam heeft zich afgevraagd of het mogelijk zou zyn door mechanisatie dé productie te verhogen en goedkoper te maken. Wij hebben in het Wuppertal een ma chine bekeken voor de productie van bezems, maar het bleek, dat $ege ma,= chine niet door blinden bediend kon worden. De mensen zouden teveel ge vaar lopen". Geblaf. op als het bezoek aan de blind enin- richting zich uitstrekt tot de kennel, waar tientallen géleidehonden wach ten op hun baas of bazin. Aan de meeste hekken vóór de hondenhok ken hangt de bekende witte wandel stok met het rode bandje,,,,,- Nadat een kijkje is genomen in de frisse cantine wordt nog even toegezien bij een les in brailleschrift. De (blinde) leraar onderricht een man, die op oudere leeftijd blind geworden, toon nog het brailleschrift wil leren. Oók dat kan in de blindeninrièhting! Een vraag Na zo'n bezoek dringt zich sterker nog de vraag op of het mogelijk is méér dan in het verleden de blinden te plaatsen in de vrije maatschappij en niet in een inriehting, Wanneer mén die vraag stelt aan de heer D, F. van Esveld, dan is zijn antwoord tegelijk ronduit en terug houdend. „Het is mogelijk", zegt hij, „maar men zal voor elke blinde af zonderlijk moeten nagaan hoe zijn kansen staan. De een zal wel, en de ander zal niet geschikt zyn voor- ar beid buiten een „beschutte werk plaats". Veel zal bijvoorbeeld afhan- -en van -liet aanpassingsvermogen. )oor het ontbreken van een zintuig heeft een blinde langere tijd nodig om vertrouwd te geraken met een bepaalde omgeving, en zijn aanpas sing verloopt dus moeilijker. Ook heb ben yele hliyden behoefte aan een ze kere besohéyming, De ervaring wijst uit, dat een vrij groot aantal van hen de voorkeur geeft 9-an arbeid in de bjihdeoinrjehting, omdat zy zich daar „veilig" gevoelen". Het laan. Tot zover de heer D. F. van Esveld- De Rotterdamse Blindeninrichting functionneert sociaal gezien - als eëh gewone werkplaats. De blindén wonen niet in een internaat. Zij leven normaal *n gezinsverband en gaan des ochtends naar „hun .werk", Al§ ze in de namiddag huiswaarts keren, hebben ze een redelijk loon verdiend. Dat loon kan weliswaar niet geheel üit de productie betaald wórden, maar men heeft wegen en middelen gevonden om desondanks de betaling in evenwicht te brengen met de lonen in de gewone maatschappij. Dat is dus bevredigend. Men krijgt bij een bezoek aan de blindeninrichting de indruk, dat dit bedrijf een onmisbare schakel is voor de oplqssing van het blindenyraag- stqk. Ook als er méér blinden een plaats yinden in de vrije maatschappij, dan zal er toch altijd nog een grote groep blijven, die een .beschutte werk plaats" nodig heeft, om in die ver trouwde omgeving nuttige arbeid te verrichten. ST. MAARTENSDIJK In afwachting van „ontwikkelingsplan''. (Slot vay pag: U cornepolder aan de Molendijk. Wannepr de Pluympot gedicht wordt, kan dit \yeer een verrui ming van het terrein betekenen. Vanzelfsprekend dat de nauwe straten in de dorpskom voor dqor-. nen voor het zwaardere wegverkeer. Ook heeft men het plan om de toe gang tot de markt niet via bochti ge inritten te houden, maar vanaf iet z.g. Bleekveld tot hét centrum een entree te projecteren. In het nieuwe gedeelte wordt hard gebouwd aan de technische school. Allen streven er naar begin van; het cursusjaar 1958 te starten. Voor de jongelui uit Stavenïsse, Soherpenïsse en Sint Anrialand be tekent cle nieuwe school een aan zienlijke tijdwinst, terwijl de lange busreizen naar Bergen op Zoom voor de ouders maandelijks een flink be drag eisen,.Biiiten dit is bót natuur lijk prettiger in eigen provincie les te ontvangen dan daarbuiten. Ook het verenigingsgebouw komt binnen enkele maanden klaar en zal met het aangrenzende gebouw van de geschenkschooi uit Zweden een didactisch en cultureel centrum voor oud en jong vormen. Dan is er nog het uitbreidingsplan van Sint Maartensdijk! In een ge meente waay de woningnood tot on houdbare en soms ongewenste toe standen leidt, moeten woningen ko men, die krotten vervangen en de opgroeiende jeugd de waarde van het gezinsleven werkelijk doen be leven. Voorlopig zijn er plannen voor 100 huizen, die nadat ze voltooid zijn een gelijk aantal krotten vervangen kunnen. In het eentrum wacht dj nog een belangrijk saneringsplan! waarbij de nauwe straten smallé steegjes is een betere benaming verdwijnen zullen om plaats te ma ken voor moderne behuizing. Ejeu rioolzuiveringsinstallatie zal welis waar niet tot de eigenlijke ver fraaiing van het dorp bijdragen, maar zeker de volksgezondheid goe de diensten bewijzen. Tenslotte is in het uitbreidingsplan de bouw van een bijzondere iagère school begre pen. Er zyn dus veel plannen in Sint Maartensdijk, maar men heeft de overtuiging, dat deze zeker het ko mende jaar verwezenlijkt kunnen worden of met de uitvoering ervan begonnen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Vijf dagen «en rijk leven, Voor een vijftienjarige ty- piste uit Sliedreeht is eën droom van luxe en weelde voorbij. Abrupt afgebroken door de Aihsterdamse kinder- politie, die Annie er oo attent maakte dat haar vijfdaagse Yerblijf in een Amsterdams hotel 'misschien wel minder op prys werd gesteld door haar van niets wétende ouders. Annie verdween zonder een wóói'd te zeggen uit haar ou- deriyk huis m Sliedreeht. Zy nam een spaarbankboekje met vijftienhonderd gulden mee, Aan haar pnvé-kerstdiners was niets te verbet-ren ge- weest, zij was met luxe om- ringd. en, winkelend in' de dure modemagazijnen, had zij nog een paar aardige toiletjes kocht vóór de politie hagr avontuur deed eindigen. ll||llll||ll]|lllll|llilll||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllf (Advertentie') De meest gebruikte oplosbare koffie ter wereld In bussen voor ten. minste 55 koppenf 2.45 Coffeïne-vrlj, in bussen met rood etiket. f 2.80 Grote bussen voor een minste 140 koppen f 8.85 Coffeïne-vrii f 10,25 FEUILLETON Door Margaret Malcolm „O, ja", verzekerde Rilla dadelijk. „Nog altijd moeten velén hun drink en waswater van buitenaf halen. En sommigen maken daarbij gebruik van putten, die...." Ze voltooide de zin niet, maar haalde veelbetekenend haar neusje op. „Bedoel je zulke din gen" vroeg ze. „Die en nog iets anders", ant woordde hij langzaam. „Eigenlijk dacht ik op 't ogenblik aan dingen, die heel nietig lijken.... tot je er mee bent opgescheept. Dingen, waarover niemand zich moeite geeft te spre ken, juist omdat ze zo weinig om 't lijf hebben. De kwestie is, Rilla, dat ik sinds mijn komst hier onmiddel lijk heb beseft ,in de ogen van de dorpsmensen een buitenstaander te zijn en ik heb altijd het gevoel, dat ze me zo'n beetje voor gek houden. Nu, misschien bén ik dat wel, want per slot van rekening werd ik niet voor mijn tegenwoordige „baan" op geleid. Daarom zul jij, die hier je ge hele leven hebt gewoond, me in heel veel zaken kunnen helpen". Rilla knikte ernstig, maar maakte geen enkele toespeling op de moei lijkheden, die hij in stilte had door worsteld. Ze wist immers slechts al te goed, dat ze niet gering in om vang waren. Sinds de dag van zijn komst had het dorp hem bespied, om te zien, of het iemand was met wie men desnoods een loopje kon nemen. Ongetwijfeld een zonderlinge maat staf om 'n man te beoordelen, maar 't was nu- eenmaal hun manier en daaraan viel niets te veranderen. Ook begreep ze opperbest, dat de verzekeringen van juffrouw Susan, als zouden de dorpelingen zo blij zijn om haar verloving met Piers, slechts de halve waarheid bevatten. Ze waren namelijk eveneens ver heugd om het feit, dat Eve minder aantrekkingskracht op hem had uit geoefend dan op zijn neef. Daarbij bleef het echter niet. Wat het precies was, kon ze niet zeggen, maar Piers zelf besefte ten minste, dat er iets bestond en was vastbesloten dit uit te zoeken! Plotseling begon ze zich af te vra gen, of het hem waarl'y'k zoveel zorg baarde. Zag hij er inderdaad nogal moe uit of verbeeldde ze het zich maar „Piers", zei ze eensklaps. „Heb je het nooit betreurd, dat je Zuid-Afri- ka en je werk daar in de steek moest laten? Een ogenblik aarzelde hij. Juist op dit ogenblik had hij een brief in de zak, die hij dezelfde ochtend van de jonge Ross had ontvangen. Deze had hem een lange techni sche uiteenzetting gegeven van het werk' waarmee hij bezig was; werk waarvan Pieys ten dele het begin nog had gezien. Ook had hij hem ingelicht over de eindresultaten van de arbeid, door Piers zelf voorbereid op de gróte veis, die juist geëindigd was toen hy bericht over zijn erfe nis in Engeland had gekregen. Het breedvoerige relaas had bij hem plotseling een heftig gevoel van helmwee naar land en werk daar ginds opgewekt en toch „Ik zou niet terug kunnen gaan", zei hij langzaam, „ofschoon je wel begrepen zult hebben, dat mijn werk daar bijzonder veel voor me bete kende. Wanneer mijn oom en Rex nog leefdon. zou ik heel tevreden zijn geweest met altijd in Zuid-Afri- ka te blijven. Maar Normanhurst", ging hij aarzelend voort, „heeft in de gegeven omstandigheden toch nog grotere betekenis voor mij Of- zal dat tenminste hebben zodra ik weet. dat ik het goed kan beheren. Nu ben ik nog mhar een beginne ling, hegrijp je me?" vroeg hij. la ietwat angstig aanziende, van haar antwoord alles afhing. „Ja", knikte ze. „Ik geloof, dat het komt doordat je hier niet alleen met zakelijke dingen, maar ook met mensen en hun belangen te maken hebt en dat. is toch altijd nog veel gewichtiger en interessanter." Hij keek haar verrast aan. „In derdaad", zei hij, „ik had' zover nog niet doorgedacht, maar je hebf on getwijfeld gelijk. Het gaat in de eerste plaats da&rom en vorder om het feit, dat Normanhurst me als een pand uit het verleden en voor de toekomst is toevertrouwd." Rilla antwoordde niet. Er knaag de iets aan haar hart, al verweet ze het zichzelf. Normanhurst moest immers wel een geweldige invloed op zijn" eigenaar uitoefenen. Dit bracht natuurlijk zijn verantwoor delijkheden en plichten mee en wan neer ze zo dwaas was oni jaloers te zijn had ze dat uitsluitend aan zich zelf te wijten. „Piers, ben ik wel de soort vrouw, met wie je wilde trouwen?" vroeg ze eensklaps, zodat hij er van schrok. De naïviteit van de vraag bracht Piers aan het lachen, maar toen hij zag hoe ernstig Rilla het meende, gaf hij haar ook een ernstig ant woord. „Om volkomen eerlijk te zijn, neen", zei hij, „maar als je daarover gaat nadenken, geloof ik. dat vorre- weg de meesten zulk een vraag op die manier zouden beantwoorden. Ben ik bijvoorbeeld de soort man. met wie jij gedacht had te ze len trouwen „Neen", gaf ze met een ondeugend lachje toe. „Ik had altijd gemeend, dat het prettig zou zijn met een nog al slechte man te trouwen, die Ik dan tot een toonbeeld van deugd en braafheid zou kunnen bekeren! Ik zou dan als het ware zijn goede geest moeten zijn. Daar ben ik im mers het type voor!" Piers wierp het hoofd achterover en barstte in lachen uit. „Laat eens kijken of dat uitkomt", opperde hij. Gehoorzaam sloeg Rilla haar grij ze ogen op en plooide haar lippen tot een allorliefste glimlach, Piers bekeek haar aandaohtig en schudde toen het hoofd. „Kindlief, het spijt me, dat ik je moet teleurstellen, maar je ziet er helemaal niet als een goede geest uit", beweerde hij. „Om je de waar heid te zeggen, lijk je er bitter wei nig op!" „Hm", grinnikte Rilla tevreden, „dan is het maar goed, dat jij geen bekering tot een goed mens nodig hebt." Ze namen spoedig daarna afscheid en Rilla ging vrolijk fluitend huis waarts. Wat was ze dom geweest om jaloers te zyn op het grote be zit, dat Piers met haar wilde delen! „Met dat al is het maar goed, dat ik niet de soort vrouw ben, die hij dacht te trouwen!" zei ze bij zich zelf. „Ik ben immers veel liever de gene, met wie hij wel moest trou wen omdat hij me lief heeft! Toch zou ik graag eens willen weten hoe hij zich ziiu toekomstige vrouw had voorgesteld. Zou het bijvoorbeeld zo iemand zijn geweest als Eve?" Uiteraard kon ze die vraag niet beantwoorden, maar toen ze dicht bij huis kwam, zag^ze Eve, die haar blijkbaar had gezocht. Het viel Ril la op, dat Eve ditmaal erg onzeker van zichzelf scheen. De reden ervan zou ze weldra vernemen, „Ik heb een brief van de notaris gekregen", zei ze, zonder haar stief dochter te groeten. „Kom mee en lees, alsjeblieft!" Rilla Volgde haar langzaam naar binnen en nam de brief van haar aan. Ze las het schrijven aandachtig onderwijl er zich van bewust, dat Eve al die tijd rusteloos met een paar voorwerpen op de tafel, waar bij ze was blijven staan, speelde. „Welnu?" vroeg ze tenslotte. Rilla vouwde de brief open. „Ik had je al hierover willen spreken", sprak ze aarzelend. „Dat zou ik ook denken!" barstte Eve uit. „Je vader heeft wel het on rechtvaardigste testament gemaakt, dat er bestaat! De helft van al zijn bezit voor jou en de andere helft voor Jerry. Geen penny voor mij, zijn vrouw!" Rilla maakte een gebaar van af keer, want ze hoorde niet graag zo over haar vader spreken. „Maarhij heeft toen je hem trouwde, een toelage op je vastge zet", betoogde ze. „Het geld. dat hij Jerry en mij heeft nagelaten, was (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6