WENNEKER oxo Zeedijk bij Schore krijgt hoogfa van 8 meter plus N.A.P. AMERIKAANS LIBERTY-SCHIP LIEP TWEEMAAL VAST AFSCHEID WETHOUDER BOON VAN RAAD ST. LAURENS Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 „BREEDE WATERINGKWAM BIJEEN Karwei zal vier milliaen gulden vergen Mep het vaststellen van de begroting: voor 1956, namen de ingelanden van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" in de Don derdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering, het belangrijke besluit, om de 2500 meter zeedyk langs de Westerschel- dc bij Schore één van de als zwakke plaatsen in Zeeland aangeduide zeeweringen te verhogen en te verzwaren. Met dit werk, dat ongeveer vier millioen gulden zal vergen, zal na het verkrijgen van de Rijksgoed keuring, zo spoedig mogelijk in '56 worden begonnen. In verband hiermee werd het Waterschapsbestuur ook gemachtigd tot de aankoop van 7>/2 ha bouw- en weiland en boomgaard alsmede van 10 k 11 ha zeedijk. plm. 30 m moeten worden verlengd. Daar de technische dienst met de uitvoering van dit werk zeer bezet zal zijn, zijn er voor 1956 geen an dere bijzondere werken in d- begro ting opgenomen. Er is bijv. geen Voordat de begroting werd vast gesteld, gaf de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker een uitvoerige toelich ting. De gehele begroting wordt be heerst door het grote werk van de dijkverhoging en -verzwaring te Schore. De eigen technische dienst maakte hiervoor plannen op, die reeds door Ged. Staten werden goed gekeurd. Het wachten is thans op de rijksgoedkeuring. Hoewel er nog niets bekend is over de financiële regeling voor verbetering van de zwakke plaatsen en evenmin voor de werken, welke onder de Delta wet zullen vallen, was het bestuur van mening, dat de zwakke plaats zo spoedig mogelijk verbeterd moet worden. Ged. Staten hebben by het Rijk ook voor dit werk op een voorschotregeling aangedrongen. Het bestuur hoopt, dat de uit dit werk voortvloeiende financiële las ten voor het Waterschap zélf, zul len meevallen. Het gehele werk is begroot op 4.189.176, waaronder 200.000 voor herstel. De kruin van de nieuwe dük zal een hoogte van 8 m plus NAP en een breedte van 2>/2 m krijgen. Er komt een buitenberm met een hoog te van 5.50 ra plus NAP en een breedte van 5 m. De huidige zeedyk heeft een hoogte van 5.50 m plus terwijl er geen buitenberm is. Het buitenbeloop wordt 1 op S '/2 en het binnenbeloop 1 op 3. De bin- nenberm, die op NAP komt te lig gen, krijgt een breedte van 6 m met daarop een verharde weg. Voorts zal in het kader van deze werken ook de bestaande uitwateringssluis met renpolder onder Yerseke en tussen dijkpaal 13 en 14 nabrj Kattendijke, worden verbeterd. Voorts zal een dijkvak Vilvoordse glooiing met be ton worden volgegoten. Voor wegen- onderhoud werd 66.000 uitgetrok ken. Op de begroting werd onder de inkomsten een verhoogde bijdrage van de vier op de Breede Wate ring suerende polders, nl. de Mo lenpolder. de Goesse polder, de Buitenpolders van Nisse en het Waterschap Kruiningen geraamd. Nadat de financiële commissie verslag had uitgebracht, werd daarop de begroting 1956 vastge steld met een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van 4.812.521,59, waaronder een post onvoorziene uitgaven van 50.938,50. Het dykgeschot bleef ongewy- zigd, nl. 40 per ha voor schot- bare gronden, 33,60 per ha voor vronen en vrijlanden en 8 van de belastbare opbrengst volgens schatting voor grondbelasting, voor de gebouwde eigendommen. OVERZICHT WERKZAAMHEDEN. Na de opening deelde de dijkgraaf mede, dat het verbeteren van de glooiing in het dijkvak aan de Bu- renpolder te Yerseke en het ingieten met beton van de Vilvoordse glooi ing in enkele dijvakken tussen We- meldinge en Yerseke zijn gereedge komen. Het gedeelte van de nieuwe lei ding van de Monnikendjjk te Katten dijke en het spoorwegviaduct te Kloetinge is machinaal gedolven, waarmee de beide hoofd waterlei din gen geheel op diepte zijn gebracht. Het zuiveren van de waterafvoerka nalen is niet op tijd klaargekomen, wegens gebrek aan arbeidskrachten. In het gehele waterschap is men nog bezig met het schonen van de weg sloten. Aan de weg door de Vienve- gen zijn voorzieningen getroffen in verband met het toenemende inten sieve en zware verkeer, als gevolg van het openstellen van de tertiaire weg onder 's-Gravenpolder, de z.g. Lange weg. De voorzieningen be staan in het aanbrengen van uitwijk plaatsen, waarschuwingsborden en reflectorpal en. De beide gemalen te Kattendijke en Yersekemoer zijn dit najaar we gens de geringe regenval weinig in bedrijf geweest. De uitkomsten van de peilingen zijn dit jaar bevredi gend. Van 1 Mei tot neden kwam viermaal stormweer met betrekke lijk hoge vloeden voor, nl. op 7 en 18 Mei en op 6 en 7 October. De aangerichte schade kon echter ge ring genoemd worden, zo deelde de dijkgraaf tenslotte nog mede. (Vervolg op pag. 7.). De heer Van der Peijl te Leiden overleden. In het Sint-Elisabeth-ziekenhuis te Leiden overleed Donderdagmiddag na een langdurig ziekbed, de heer G. F. P. van der Peijl, commissaris, me de-oprichter en óud-directeur van de Handel-, Industrie en Scheepvaart Maatschappij „De Hoop" te Terneu- zen. De heer Van der Peijl, die de leef- tyd van bijna 70 jaar bereikte, was tevens directeur van de Terneuzen- se Handel en Scheepvaart Maat schappij „De Schelde' en president commissaris van de N.V. Transport maatschappij „Terneuzen." De overledene nam in 1907 een kalkblusserij en handel in bouwma terialen van zijn vader over en bouwde dit bedrijf uit tot een onder neming, die thans ongeveer vierhon derd werknemers telt en aan enige honderden gezinnen in Terneuzen en omgeving een regelmatige brood winning verschaft. In de loop der jaren werd aan het door hem uitge breide bedrijf, dat een belangrijke import- en exportfirma is geworden, nog verbonden een betonfabriek, een kraan- en expeditiebedrijf, een steen- fabriek enz. De laatste jaren hield de heer Van der Peijl zich bezig met woningbouw te Terneuzen en Sluiskil, door welke activiteit reeds enkele honderden woningen werden gebouwd. De begrafenis van deze vooraan staande Terneuzenaar, die tot de ontwikkeling en de bloei van de stad in grote mate heeft bijgedragen, is in het begin van de volgende week te Terneuzen vastgesteld. OP HET STRAND VAN VLISSINGEN Storm veroorzaakte stagnatie bij veerdiensten. Donderdagavond omstreeks tien voor half zeven is het 7255 brt. metende Amerikaanse Liberty-schip „Transunion" by de Nolledyl. te Vlisslngen op een paalhoofd gelopen en vast blyven zitten. Het schip was leeg op weg van Gent naar Baltimore en de kapitein wilde de boot door het Oostgat naar buiten brengen. Vermoedelijk is het lege schip, dat hoog op het water lag, door de sterke wind uit de koers gelopen en te dicht onder het Vlissing- se strand gekomen. De „Transunion" voer met de boeg dwars over het paalhoofd heen en bleef daarop vastzitten ter hoogte van ruim II ongeveer 25 tot 30 meter achter de boeg. Te tien over twaalf raakte het schip echter weer los maar even later kwam het, nadat het gedraaid had weer vast te zitten, ditmaal op het strand ter hoogte van Huize Trulda. De kapitein wachtte de vloed af en te kwart over één lukte het zonder sleepboothulp ook hier weer vlot te komen. Daarna zocht het schip een ligplaats op de rede van Vlissingen. Na het bericht, dat de „Transunion" was vastgeraakt, voeren de sleepboot „Goeree" van L. Smit en Co. en een bergingsvaartuig van Van der Tak onmiddellijk ter assistentie uit. Later kwam ook de John P. Best van Union de Remorquage uit Terenzuen er brj. Ongeveer een uur nadat de boot bij de Nolledrjk vastliep was het ter plaatse laag water. Na acht uur be gon het water weer op te komen, dat het kans zag te tien over twaalf vrij te komen. Inmiddels hadden zich vele Vlissin- gers op de Boulevard verzameld om het schouwspel gade te slaan van de stranding van het Amerikaanse schip, dat zeer dicht onder de wal lag. Naarmate het water verder steeg groeide de spanning of de „Trans union* 'er in zou slagen op eigen kracht los te komen. Te half één zag men reeds beweging in het schip komen maar het zou nog tot kwart Peijl zich bezig met woningbouw over gén duren, eer de Amerikaan Vrnpii7.pn pn Sluiskil, rïnnr welkejaj j „Het Nederlandse Trebaard" vergadert. De afd. Zeeland van de Kon. Ver. .,Het Nederlandsche Trekpaard" zal Vrijdag 27 Januari a.s. in „de Prins van Oranje" te Goes in algemene ver gadering bijeenkomen. Na afhandeling van de jaarstukken zal de heer G. Grootenhuis, adjunct-di recteur van de Prov, Gezondheids dienst voor dieren in Zeeland, een cau serie houden onder de titei „Practische wenken voor de paardenfokkerij". Voorafgaande aan deze vergadering zullen, zoals gebruikelijk, weer de 'ngvergaderingen worden gehouden. Hiervoor is het volgende programma vastgesteld: Zaterdag 21 Januari voor Oost-Zeen wscJi-Vl aan Heren te Axel en voor St. Phiïipsland te St. Philipsland Maandag 23 Januari: voor het eiland Tholen in Tholen; Dinsdag 24 Januari: voor Zuid-Beveland te Goes; Woens dag 25 Januari: voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg; Donderdag 26 Januari: voor Schouwen-Duiveland te Zierikzee, voor Noord-Beveland te Kortgene en voor Walcheren te Mid delburg. Tijdens een speciale vergadering heeft Donderdagavond wethouder P. Boon sr. afscheid genomen van de ge meenteraad van St. Laurens. Bij die gelegenheid werd hem een foto van het huidige college overhandigd. V.l. mevrouw Boon, de heer Boon en burgemeester W. Baas tijdens het overreiken van dit geschenk. (FOTO P.Z.C.) ROXANE Examen. Te Amsterdam slaagde voor de akte Q van M.O. Handelswetenschappen A. de heer J. van de Repe te Goes. VAN 3>u)i in TOT Wijfie „GOED"SCHOT Een inwoner van een West- Zeeuwsch-Vlaamse grensgemeente in de omgeving van welke gemeente veel wordt gejaagd ontdekte dezer dagen bij zijn thuiskomst, dat drie ruiten in zijn woning waren ver nield. Hoewel betrokkene geen speur der is, kostte het hem toch weinig 'Lmmv Almanak KATTIG De automatische ontsluiting van de benedendeur in de Vlissingse flat ha perde. Voor de derde maal ratelde de huis bel, wat nijdig nu. ,yiDa's de melkboerdacht de vrouw, want het was tegen negen uur. Haastig schoot zij over haar nacht gewaad een ochtendjas aan en snelde naar beneden om met handkracht de technische storing op te heffen. 't Was de melkboer niet. 't Was de dokter. Want de heer des huizes was ziek en de dokter had dit uur gekozen om hem te bezoeken. Toen het tweetal vrouw en dok ter de slaapkamer, tevens zieken kamer betrad, heerste daar enige consternatie. De heer des huizes werd geschrok ken wakker. De twee katten die een slaapplaats gekozen hadden tegen zijn schouder, eveneens. Verontwaardigd vluchtten de beide laatsten, ontstemd met de ogen knipperend. Kattig onthaal", zei de dokter moeite om na te gaan, wat de oor zaak van deze vernielingen was. Ha gelkorrels uit een jachtgeweer ver haalden stilzwijgend de geschiedenis van een mislukte jacht Hetgeen de hetrokkene tevens gedupeerde deed concluderen dat of de loop van het geweer krom was, of de haas een plotselinge luchtsprong heeft ge maakt, of de jager zich nodig in ver binding moet stellen met een oog arts HET VIEL MEE. De reden, waarom de brand weersirene ln Kamperland Woens dagmorgen om half negen on rustbarend tekeer ging, bleek by nader inzien nogal mee te vallen. De brandweer was gewaarschuwd omdat in de woning van de heer A. de Looff te Ströodorp een schoorsteenbrand was ontstaan. Dé lieden van de' gemeentelijke vuurverdelgingsploeg behoefden echter niet meer in te grijpen, want bij hun aankomst waren de vlammen reeds gedoofd. UITBREIDING. Het Belgische vogelreservaat bij en in het Zwin, waaraan wij ook gis teren reeds enige aandacht wijdden, zal belangrijk worden uitgebreid. Het meer voor de watervogels wordt aanzienlijk vergroot en voor de in sectenetende vogels wordt een kooi gebouwd van dertig meter lengte. Ook de kraai-achtigen krijgen een apart verblijf, daar zij moeilijk met de andere vogels kunnen opschieten. Een bijzondere attractie zal de put voor zeehonden worden. Er zij nog op gewezen, dat dit reservaat ook in de wintermaanden voor het publiek i is geopend. NA AMBTSPERIODE VAN 36 JAAR Tijdens speciale vergadering werd hem dank gebracht voor zijn werk. Wethouder P. Boon Sr. van St. Laurens heeft Donderdagavond tijdens een speciale raadsvergadering afscheid genomen van het college, waarin hy sinds 1919 als raadslid en sedert 24 jaar ook als wethouder zitting heeft. Van verschillende zijden werd de heer Boon die thans 75 jaar is toegesproken en dank gebracht voor al het werk, dat hij gedurende 36 jaar voor St. Laurens deed. Met twee fractiegenoten van de A.R.-partij deed de scheidende in 1919 zijn intrede in de raad. Juist dit drietal maakt de enige nog levende raadsleden van toen uit. De andere twee zijn de heer J. W. van 't Hoff later burgemeester en de heer S. Simonse. In zijn afscheidstoespraak herinnerde de heer Boon aan die tijd. Hij ver meldde daarby een gewoonte, die onder de vroede vaderen van St. Laurens toen heerste. Na afloop van de vergaderingen dronk men namelijk wijn. Deze drank werd uit de presentiegelden bekostigd. De heer Boon die, zoals bekend, ook op het gebied der drankbestrijding zijn sporen heeft verdiend heeft er aan meegewerkt, dat die traditie het veld ruimde. In die jaren ging het namelijk in en om de café's, waarvan St. Laurens er toen nogal wat telde vaak minder oirbaar toe. Om hieraan een einde te maken, werd de politieverordening veranderd. Tegelijkertijd besloot de raad geen wyn meer te drinken. Vroede vaderen geven immers het voor beeld? Nadat burgemeester W. Baas de vergadering had geopend richtte hij zich tot de neer Boon. Spr. zei, dat de raad min of meer droefgeestig is ge stemd, nu een oudgediende zijn gele deren gaat verlaten. Reeds ter gele genheid van wethouder Boon's 50-ja- rig huwelijk in 1954 en nog maals toen de scheidende dit voorjaar een onderscheiding mocht ontvangen, werden diens verdiensten in het licht gesteld. De heer Baas memoreerde, dat wethouder Boon 36 jaar geleden zyn intrede deed in het oude raad huis, slechts een klein vertrek, er inderdaad in slaagde weer vry te komen. Juist toen de sleepboten wilden vasthaken kwam er scnot in en onder een gejuich van de toe schouwers schoot het achteruit het vrye vaarwater in. Maar bij het keren ontstond op nieuw een angstig moment, daar het schip door nog te ver op het strand weer in te varen, duidelijk hoorbaar met de boeg op de basaltkeien kwam. Ook dit had verder geen gevolgen, zodat de „Transunion" tenslotte ge heel vrijkwam. Het schip eigendom van de „American Union Transport Inc." te New-York zou via Dover naar Bal timore gaan. „Wel de bioscoop is uit", verzucht te een der Vlissingers toen de „Transunion" na nog even om de boei heen gezwenkt te hebben, doorvoer om een ligplaats op de re de te kiezen. VEER GESTAAKT. De felle Westenwind en het hoge tij waren er de oorzaak van, dat de steigers bij Katseveer, Zierikzee, Wol waar alles gebeurde, wat er moest gebeuren. De scheidende heeft het inwonertal van zijn gemeente zien verdubbelen. Jammer Is, dat juist de laatste 16 jaar het bevolkings cijfer van St. Laurens stabiel is gebleven. De heer Boon is iemand, die met zijn tijd meegaat. Daarvan getuigt het feit, zo meende spre ker, dat hij indertijd de Walcherse dracht heeft afgelegd. De burge meester meende echter te moeten betreuren, dat de heer Boon thans „op zyn burgers" is gekleed. Verder herinnerde spr. er aan, dat de scheidende tydens zjjn ambtspe riode speciaal belast is geweest met de volkshuisvesting. Dit stelde hem vaak voor raoeilyke problemen. Na zich nog in het bijzonder tot mevrouw Boon te .hebben gericht, wenste de burgemeester de heer Boon in diens verdere leven Gods onmisba re zegen toe. Tot slot mocht de ver trekkende wethouder uit handen van de heer Baas een foto van de raad ontvangen, die speciaal als herinne ring voor dit doel was vervaardigd. Andere sprekers Hierna sprak wethouder J. Koole Dzn. een woord van afscheid aan het adres van zijn ambtgenoot, met wie hij slechts korte tijd mocht samen werken. Voor de prettige verstand houding in het college bleek de heer Koole de scheidende zeer erkentelijk. Spr. betoogde nog, dat de heer Boon zeker met voldoening op de achter hem liggende jaren kan terugzien. Namens de gehele raad sprak als oudste lid de neer Joh. Marinissen. Ook deze zegde de heer Boon dank voor de prettige samenwerking. Hij releveerde het feit, dat wethouder Boon er aan heeft medegewerkt, dat de dorpskom werd doorbroken en dat de gemeente uit haar isolement werd verlost. Verder deed spr. de moeilijkhe den tijdens de bezettingstijd toen burgemeester Van 't Hoff was ver bannen en de heer Boon geheel al leen aan het hoofd van de gemeen te stond, de revue passeren. De heer Boon sprak tenslotte woor den van erkentelijkheid, waarby hy God dankte, dat hy al deze jaren mocht helpen aan de groei en bloei van St. Laurens. Sprekende over het achter hem liggende werk, betoogde de scheidende nog, dat hem het meest bedroeft het stelselmatig te gengaan door de landsoverheid van de bevolkingsaanwas ln Zeeland en speciaal in St. Laurens. Bij de aanvang onderzocht een daartoe benoemde commissie de ge loofsbrieven van de heer A. Simonse, die als opvolger van de heer Boon tot raadslid is benoemd. De commissie, bestaande uit de heren K, A. Hame link (G.B.) en i\ A. Abrahamse (S.G. P.) bevond deze documenten in orde en kon dus tot toelating van de nieuwbenoemde adviseren. Advertentiej OUDE GENEVER faartsdyk en Kortgene Donderdag middag onder water kwamen te staan. In Zierikzee kon hierdoor de veerboot van twee uur niet vertrek ken. De dienst van vyf uur uit Zierik zee werd normaal gevaren. Op de lyn WolfaartsdijkseveerKortgene moest de veerdienst na de boot van 13.35 uur uit Wolfaartsdijk worden ge staakt tot half vyf. VLOEDPLANKEN GEREED. Het water ln de haven van Zierik zee steeg door de harde Westenwind Donderdagmiddag tegen drie uur zo snel, dat de vloedplanken werden klaargelegd om direct geplaatst te kunnen worden. Na enkele meters over de kade te zyn gestegen, was er geen merkbare vloed meer, zodat de bescherming geen dienst behoefde te doen. Advertentie) Kent U het verschil tussen bier en champagne Jawel, zult U glimlachend zeggen, zo op he» eerjte ge- zicht ziet het er wel eender uit, maar de smaak Zo is het ook bij verpakte toepen Op het eerste gezicht lijken ze veel op elkaar, maar zodra U gaat proeven bemerkt U het grote verschil. Dan proeft U dat OXO soepen, wat be treft smaak en kwaliteit, toren hoog uitsteken boven elk ander product. Neem zelf die proef, neem het beste en verlang uit sluitend OXO. SOEPEN „Chicken"-kippensoep. Toma tensoep, Juliennesoep. Cham pignonsoep. Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruine bonen soep VANDAAG. Middelburg Electro: „A C als waag halzen", (a.l.), 19 uur; Schouwburg: „Sinuhe, de Egyptenaar", (clnemasc.), (18 Jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Ex positie van boeken over beeldende kunst, 10—12.30, 13.30—17 en 19—21 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Japanse en Chinese prent kunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Het purperen Masker", (18 jr.). 19 en 21 uur; Luxor: „De overloper", (14 jr.). 20 uur; Kunst zaal Bikker: tentoonstelling werken schilder P. Bulthuis; Zaal Frans Maas: tentoonstelling werken schilders Kunstkring „Het Zuiden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2