PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT „Azië is opgestaan", aldus de Russische premier Roelganin St. Maartensdijk is in afwachting van de „ontwikkelingskern" De Vandaag.. OPRICHTING VAN NATIONALE GARDE IN ALGERIJE GARANTIEPRIJS VOOR MELK 22,4 CENT PER KILOGRAM DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 306 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per. mm. Minimum p. advertentie t. -. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d> Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vltsslngen, Walstr. Hl. au. 2355 lijnen (B.g.g. 2861 of 9M>: Middelburg. Markt 51, IM 38H; Goes, Lange Vorststr. 62. iele.' 2G5 Ib.g.g. 22281. Oortburg. nnlandslraat 2. telel. 16; Terncuren. Brouwerijstraat 2: Zierrkree X. Bererrtsiraat n. -.lef SOW JET-LEIDERS BRENGEN VERSLAG UIT Kroesjtsjew keerde zich tegen Dulles en Israël De Russische premier Boelganin heeft Donderdag in een toespraak tot de Opperste Sowjet verklaard dat de Sowjet-TJnie nog steeds voor beëin diging van de bewapeningswedloop, afkondiging van een verbod van atoomwapens en geleide projectielen is. De geleide projectielen, zei hij, zyn thans intercontinentale wapens ge worden. Boelganin besteedde in zijn verslag over het recente bezoek aan India, Birma en Afghanistan uitvoerig aandacht aan het kolonialisme. Lenin had voorspeld dat de volkeren van Azië zich zouden verheffen en een nieuw tijdperk zouden ingaan. „Die tijd is nu gekomen", aldus Boel ganin. „Azië is opgestaan." Als voorbeelden noemde hij de Chinese volks republiek, India, Birma, Afghanistan en Indonesië. Hij voegde daaraan toe dat de Arabische volkeren en de Afrikaanse nu voor hun vrijheid en onafhankelijkheid strijden. Boelganin zeide dat in het geschil tussen India en Portugal over Goa en de andere Portugese enclaves het ge lijk aan de kant van India is. Hij ver weet president Eisenhower, John Foster Dulles en andere prominente Amerikanen dat zij zich, door zich met Kerstboodschappen via de radio te richten tot de Oosteuropese landen zich met de zaken van die landen hadden bemoeid. Kroesjtsjew, die na Boelganin sprak, deed zijn best een recente ver klaring van Dulles in een belachelijk daglicht te stellen. Hij zei dat Dulles had beweerd dat Goa Portugees is omdat Portugal dat gebied vier eeu wen geleden in bezit had genomen. Onder luid gelach zeide de Rus, dat Dulles moet bedenken dat "e Vere nigde Staten vroeger een Britse ko lonie waren. Ontwapening Kroesjtsjew sneed vervolgens de ontwapeningskwestie-aan. Hij zei dat Geen samenwerking In het. centrum en het Westen van Nederland zijn de ziekenfondsen bezig de vrijwillige verzekering wat beter op de benen te zetten. Tot nog toe berekende elk ziekenfonds voor die vrijwillige verzekering een eigen premie. Zo kon men in de ene stad voor f 1.14 per week en per vol wassene een verzekering sluiten, maar in de andere stad moest men f 1.80 per week op tafel leggen. Twintig ziekenfondsen in het cen trum van het land hebben thans be sloten tot het gelijkmaken van de premie. De verschillen worden onderling ver rekend en het komt er dus op neer, dat de goedkope fondsen een offer brengen voor de fondsen, die het door allerlei omstandigheden wat minder goed kunnen "doen. Die omstandigheden kunnen zijn een ongunstiger risico door een gro ter aantal jonge kinderen in het ge bied van een bepaald ziekenfonds, een wat hoger gebruik van geneesmidde len enz. Deze ongelijkheid is voor de sa menwerkende ziekenfondsen thans in financiëel opzicht voorbij. Men voor komt nu ook, dat het ene ziekenfonds bij een bepaalde premieheffing een aardige reserve kan opbouwen, terwijl een ander ziekenfonds met die pre mie niet kan rondkomen. k e verwachting bestaat, dat deze samenwerking, zich ook tot het Westen van net land zal uit breiden. Niet alzo echter in Zeeland. Er zijn wel pogingen aangewend om tot ge lijkmaken van de premie te komen, maar op Schouwen-Duiveland en op de Bevelanden deed men liever niet mee. Dat is te betreuren, want het gaat niet alleen om deze samenwerking, maar ook om een belangrijk feit op de achtergrond. Dat feit op de achtergrond Is de subsidie, welke de regering kan ge ven voor het verlenen van premie reductie aan de minst-draagkrachti- gen. Tot nog toe was de regering ui terst spaarzaam met die subsidie. - De betrokken minister wilde liever niet, dat ziekenfondsen, die reeds re serves kweekten ook nog voor pre miereductie een beroep op de staats kas zouden doen. Zou het kweken van die bijzondere resrves afgelopen zyn. zoals thans bij de samenwerkende ziekenfondsen in het centrum van het land, dan zou men met meer kracht een beroep 01 de minister kunnen doen om nu ooi met mildere hand gelden toe te staan voor het verminderen van de premie, die de minst draagkrachtigen beta len. Door het afwijzen van de samen werking heeft men althans ir Zeeland de kans op een grotere premiereductie voor de minst-draag- krachtigen aanmerkelijk verslechterd. Ongetwijfeld zal men zich voor het afwijzen van de samenwerking kun nen 'beroepen op enig financieel voor deel. dat de ene streek boven de an dere kan bieden. Maar het ging er juist om, dat men die kleine financiële voordelen niet meer tot gelding zou brengen en dat men eikaars lasten zou dragen. Blijkbaar kan dat laatste alleen maar in tijden van nood en gevaar. Dit nu móet waarlyk betreurd wor den! overeenstemming met de Westelijke mogendheden was uitgebleven als ge volg van een Amerikaanse koerswij ziging. Amerika schoof het plan van Eisenhower over „uitwisseling van luchtfotografieën" naar voren. Kroesjtsjew vroeg zich af of er enig verschil is tussen een dergelijke uit wisseling en vergaring van militaire gegevens. „Er is in het geheel geen verschil", zo meende hij. Het onlangs opgerichte pact van Bagdad noémde hij een „Westerse schending van de geest van Genève". Het pact van Bagdad werd onderte kend toen de inkt van de overeen komst van Genève nauwelijks droog was. Kroesjtsjew verwelkomde de verze kering die een op bezoek zijnde Iraanse parlementaire leider hem heeft gegeven dat Iran een lid van het pact van Bagdad vreedzame bedoelingen heeft. „Maar het feit blijft bestaan dat Iran zich toch bij het agressieve pact van Bagdad heeft aangesloten." Hetzelfde gold voor Turkije, met welk land de Sowjet-Unie vriendschappelijke betrekkingen had onder Ataturk en later. Arabische kwesties Op Arabische kwesties overscha kelend in zijn rapport dat bijna de sjew dat de Sowjet-Unie sympatl seert met de wens der Arabieren him onafhankelijkheid te verwerven en te behouden. Hij noemde Jorda nië als een voorbeeld van de jong ste Westerse inspanningen om Ara bieren in „-agressieve militaire blok ken" te betrekken. Wat Israël betreft zeide de Rus, dat dit land vanaf de eerste dagen van zijn bestaan een vijandige hou ding heeft aangenomen die de posi tie jegens zijn buren bedreigt. „De imperialisten zitten achter Israël, trachtend dat land tegen de Arabie ren op te zetten voor het eigen voordeel van de imperialisten". Over het Duitse probleem zeide Kroesjtsjew dat rekening moet wor den gehouden met de werkelijke si tuatie van het bestaan van twee Duitse staten indien het Westen we zenlijk Europese veiligheid wenst. De meest acute kwestie op het ogenblik is die van waarborging van de Eu ropese veiligheid. Maar, zo beweerde de Rus, de Westerse mogendheden stonden er op dat het probleem van de Duitse hereniging op de eerste plaats komt. Hun houding is dat de Duitse de mocratische republiek :.ich bij West- Duitsland voegt en dat al haar so ciale verrichtingen geliquideerd wor den. Dit en het ontstaan van een herbewapend Duitsland zou niet al leen negatief werken voor waarbor ging van de vrede en veiligheid in Europa, maar zou ook het gevaar van een nieuwe oorlog vergroten. (United Press). M viert de Nederlandse film- criticus en tekenaar van poli- tieke prenten Leo J. Jordaan, bekend door zijn flimpraatjes M voor de A.V.R.O., te Amster- dam zijn 70ste verjaardag. IlllllllllllllllllllllllllM Bescherming van Algerijnse steden tegen aanvallen van guerilla-strijders. De Franse autoriteiten in Alge rije hebben plannen ontworpen voor een snelle opbouw van een hulp corps ter sterkte van 50.000 man, dat de Algerijse steden zal moeten beschermen tegen de aanvallen van guerilla-strijders. De nieuwe eenheden zullen een „nationale garde" vormen en de ge regelde legerafdelingen vervangen in de grotere steden. De aldus vrijko mende troepen zullen dan gebruikt kunnen worden voor veldoperaties tegen het „leger van Allah." Soortgelijke hulpcorpsen, welke bewapend werden met lichte auto matische wapens, zijn in de afgelo pen zomer reeds gevormd ten plat- telande. Men heeft hiervoor de Franse reservisten gerecruteerd. Nieuwe looneisen in Engeland Via hun bonden hebben drie milli- oen arbeiders in de Britse scheeps bouw- en constructiebedrijven 15 procent loonsverhoging geëist. De vertegenwoordigers der werk nemers hebben beloofd op 2 Febru ari hun antwoord te geven. Inwilliging van de eis zou neerko men op een bedrag van 150 millioen pond per jaar. Het minimumloon voor ongeschoolde arbeiders in ge noemde industrie zou dan rp onge veer 7 pond 12 shilling per week ko men. In totaal 7^j millioen arbei ders, of bijna een derde van het Britse arbeidsleger van 24 millioen, proberen op het ogenblik loonsver hoging te krijgen. Een aanzienlijk deel van de 200.000 man Franse troepen in Algerije wordt op het ogenblik gebonden door patrouillediensten in stedelijke gebieden. Als de nieuwe nationale gardé die taak overneemt, zullen de troepen zich kunnen concentre ren op de voornaamste rebellen-ge bieden, zoals het Aures-gebergte en de Kabylen. (United Press). Koude golf in Ver. Staten Een nieuwe koudegolf is van de Noor delijke hoogvlakten op weg naar Kan sas en Nebraska, vergezeld van sneeuwstormen. Uit Canada kwam een storm opzet ten, die zich in de richting Colorado voortbewoog. In het gebied der grote meren viel Donderdag sneeuw en daal de de temperatuur tot 46 graden Fah renheit. De weerbureaus geven speciale waarschuwingen uit over dalende tem peraturen en opkomende sneeuwstor men in Noord- en West-Nebraska cn Noordwest- en Noordcentraal-Kansas. Dit iaar 38 000 verkeers slachtoffers in V S. Men verwacht, dat het aantal ver keersslachtoffers in de Verenigde Sta ten dit jgpr de 38.000 zal halen. Dit. is 2500 meer dan het aantal Amerikaanse militairen dat in de drie jaar van de Koreaanse oorlog gesneuveld is cn 2000 meer dan het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken in 1954. De Engelse hardloper, Gordon Pirie, is in Londen uitgeroepen tot „sport man van het jaar" en ontving de bij deze titel behorende trophee uit han den van MacLeod minister van arbeid en nationale diensten, tijdens een plechtigheid, in het Londense Savoy- liotel. Gordon Pirie werd verhozen in een enquête, welhe was georganiseerd door een Engels sportblad. Op de foto v.l.n.r.: Pirie, Pat Smy- the, die tot athlete van het jaar" werd uitgeroepen, en minister Mac Leod, nadat de tropheeën waren uit gereikt. Extra treinen rond Nieuwjaar Het verdient, naar van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt meegedeeld, aanbeveling er rekening mee te^hou- den, dat op Maandag 2, Januari in de eerste morgenuren niét voldoende plaats aanwezig zal zijn in alle trei nen, als gevolg van het vervoer van militairen, die na het nieuwjaarsver lof naar de garnizoensplaatsen terug keren. Evenals dat rond de kerstdagen het geval was, zullen op de oude- en nieuwjaarsdag en op 2 Januari tal loze extra treinen rijden, waarvan de dienstregeling ten dele in de reisgids tussen de vette lynerj. is opgenomen.- De overige ryden als voor- en volg- treinen kort voof of na de treinen van de gewone dienstregeling. Onderwijzers voor verbod van atoomwapens. Op de tweede dag van het drie daags congres van ae Nederlandse onderwijzersvereniging, dat thans in Hilversum wordt gehouden, is met grote meerderheid van stemmen Don derdag een motie van de afdeling Amsterdam aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedron gen, haar vertegenwoordiger in de Verenigde Naties krachtig te doen ijveren voor een algemeen verbod tot het vervaardigen en in voorraad heb ben van atoom- en andere massa-ver nietigingswapens en voorts het tege lijkertijd instellen van een internatio naal controle-apparaat, teneinde het naleven van dit verbod te verbeteren. MINISTER MANSHOLT BESLUIT: Consumptiemelk wordt echter niet duurder De algemene garantieprijs voor de melk, welke de boer over het jaar November 1955November 1956 zal ontvangen, is door de minister van landbouw bepaald op 22,4 cent per kilogram melk van 3.7 percentage vetgehalte. Tot dusver bedroeg die garantieprijs 22 cent per kilogram. De toeslag van maximaal 1,7 cent per kilogram voor producenten in de zandgebieden en daarmee gelijk te stellen gronden wordt gehandhaafd. Indien dus de gemiddelde opbrengst in deze gebieden hoger is, dan 22,4 cent, dan zal de toeslag met een overeenkomstig bedrag verminderd worden. In 1954-1955 heeft deze ga rantie, inclusief toeslag, het land- bouw-egalisatiefonds rond veertig millioen gulden gekost. By de hui dige stand van zaken kan men voor het lopende melkprijsjaar op een zelf de bedrag rekenen. In de zogenaamde verrekenprijs voor de afgeleverde consumptiemelk (de gemiddelde prijs over het jaar, welke voor melk door consumptie- melkbedryven aan de boeren zal wor den betaald in concurrentie met de industrie) wordt geen verandering gebracht. Deze blijft 25 cent per ki logram, waaruit volgt, dat de melk prijs voor de consument niet zal worden verhoogd. Te ontstane ver schillen zullen door het consumenten subsidie op melk worden gedekt. De overstromingen in de V.S. Het aantal doden ten gevolge van de watersnood in het Westen van de V.S. is tot dusver vastgesteld op 51. Een tiental personen wordt nog vermist. De schade wordt geraamd op 150 tot 170 millioen dollar. KOMT DE OUDE GLORIE TERUG De Russische regering heeft India 'n tweemotorig passagiersvliegtuig ge schonken. De foto geeft het moment weer van de overdracht, tussen de Russische ambassadeur, mr. M. A. Menshikow en de eerste minister van India, Neh ru (links). Het toestel kan twintig passagiers vervoeren, met een kruis snelheid van ruim 300 km. per uur. Aan bouw technische school wordt thans druk gewerkt „Een seer plalsierige landouwe ende midden onder het gheboomte ghe- legen", was het vriendelijke oordeel van Boxhorn in zijn „Chronick van Zeelandt", eeuwen geleden over het centrumstadje van het eiland Tholen, Sint Maartensdijk. Van de onbekende stichtingsgeschiedenis af tot nu toe lijkt het alsof het dorp, gesierd met de naam van de heilige Maarten, niet tot volle bloei kon komen en door bezetting van vreemde troepen, on dragelijke oorlogslasten en overstromingen in zijn opkomst gestuit werd. Wanneer nu de tegenslagen uitblijven, lijkt het dat 1956 voor het dorp, waar Zeelands eerste drukker Pieter VVerrecoren eenmaal pionierde, zo belangrijk worden- zal, dat het met recht het middelpunt van het eiland zal worden onder de doortastende leiding van burgemeester D. C. Bou- wense. Indien de minister wat algemeen verwacht wordt Sint Maar tensdijk tot ontwikkellngskern verklaren zal, de technische school aan het begin van de nieuwe cursus geopend wordt, de Pluympot gedicht is en 1U0 nieuwe woningen zijn bijgebouwd, dan zullen ruim 2700 burgers van Smerdiek, iets van de «rlorie terugzien die hun woonplaats kende, toen Jacoba van Beieren in 1413 in Sint Maartensdïjks bedehuis de edelman Fr-n"'- P»!on huwde een industrieterrein aangewezen ten behoeve waarvan voor de ramp door de raadsleden een millioen gul den gevoteerd was. Of de plannen van verklaring fot ontwikkelingsgebied werke- 'ïjk doorgaan, staat nog niet voor 100 procent vast, maar het ge hele streven van de gemeente is ip de nieuwe toestand ingesteld. Verscheidene industrieën zijn aangeschreven en menige fabri kant overweegt de mngeMi'-h'vlen op het eiland Tholen. Het indus trieterrein komt in de Slabbe- Vervolg op pag. 4) De afgelopen maanden draaiden de vele gesprekken van het ge meentebestuur om het ene tover woord „kerngebied". Wanneer Sint- Maartensdijk dat zou worden, be tekende dit een opbloei en een nieu we welvaart voor het dorp, maar bo venal een vermindering van de werkloosheid, die in tegenstelling met overige delen van Zeeland, op het eiland Tholen een gesel is voor de bevolking en een rem op de ont wikkeling van de jeugd. Er bestaat een uitgebreid con tact met het departement van eco nomische zaken en de raad heeft al De garantieprijs voor de melk ia dus met 40 cent per 100 kg ver hoogd. De verrekenprijs voor de consumptiemelk is daarbij echter dezelfde gebleven, namelijk 25 ct. per kg. Hierbij zit nog altijd een, naar het oordeel van de minister, redelijke winst van negen procent waardoor de consumptiemelk niet in prijs behoeft te stijgen. Opnieuw oorlog op Malakka? Besprekingen mislukt. De jongste berichten uit Malakka heben in de Britse hoofdstad de vrees doen ontstaan dat de guerilla-oorlog die er al acht jaar aan de gang is misschien opnieuw zal oplaaien, nu gemeld is dat de communistische lei der Tsjin Peng de bestandsbesprekln- gen heeft afgebroken en openlyk ver klaard heeft dat hjj de strjjd tot het einde wil voortzetten. Deze terreur heeft tot dusverre tot gevolg gehad dat 5827 terroristen ge dood zijn en nog 5191 gewond, gevan gen zijn genomen en zich overgegeven hebben. Volgens Britse gegevens hebben de communisten op hun beurt 1308 poli tiebeambten, die voor een deel spe ciaal in de stryd waren ingezet, ge dood. Hieronder bevonden zich meer dan 80 Europeanen; 2872- politieamb tenaren werden gewond en 779 wor den vermist. De strijd heeft gedurende de acht jaar in totaal aan #465 Britse en kolo niale soldaten het leven gekost; 739 man werd gewond. Officiële schattingen omtrent de kosten van de guerillaoorlog spreken van 550.000 per dag. Men neemt aan, dat op die basis elke dode terro rist ongeveer anderhalf millioen gul den heeft gekost. De regeringsamnestie voor de com munisten zal over een maand aflopen. Japanse stewardessen willen geen kimono dragen. p Onder de Japanse stewardes- sen heerst op het ogenblik groot M misnoegen over de plannen van luchtvaartmaatschappijen om hun Pacific-vluchten een exo- tisch tintje te geven door de Ja- panse stewardessen hun vlot e= gesneden uniformen te laten omruilen voor lastige kimono's. De British Overseas Airways Corporation heeft dezer dagen M vijf nieuwe stewardessen, ge- kleed in vrolijk getinte lcimo- no's, aan boord van een vlieg- H tuig naar Londen gezet, om daar opgeleid te worden. De Ja il pan Airlines heeft zijn stewar- dessen bevolen kimono's te dra- gen, wanneer zij voedsel of dranken serveren. II Maar de stewardessen kla- gen, dat velen van hen nog nooit in een kimono hebben ge- E werkt en practisch geen van hen heeft ooit getracht koffie. of een martini of een ham- sandwich te serveren, gebun- déld in de lange rokken en nau- we ,,obi" van het traditionele M. gewaad van de Japanse vrouw. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll TOENEMENDE WIND Veel bewolking met regen of regen buien. Wind draaiend naar Westelijke richtingen, toenemend tot krachtig of stormachtig. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. MiN KN MAAN. 31 December Zon op 8.50 onder 16.39 Maan op 20.16 onder 10.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1