HOFNAR Goese raad onaangenaam getroffen door grote verliezen gasbedrijf tS.ijpe GRIEP! Super Bolknak ZtMMiwsp Almanak ChefariiieA „BROMFIETSDUIVEL" DUWDE FIETSERS TEGEN DE GROND GOES GELUKKIG NOG GEEN WOESTIJN VAN HUIZEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 NIEUWE BESPREKINGEN OVER PRIJS SLUISKIL-GAS Voorschot aan Harmonie „Euphonia" zal renteloos zijn Do onaangename mededelingen over de grote verliezen van het gasbe drijf, die B. en W. van Goes In een nota aan de raad deden, vormden in de Woensdagavond-gehouden raadsvergadering een punt van drukke bespre king. Met name de heren R. Zuidema (A.R.) en J. S. Visscher (P.v.d.A.) gewaagden van hun bezwaren, dat de begrotingen en de werkelijke uit komsten zo sterk uiteenliepen. Wethouder J. J. van Melle gaf in een uitvoe rig betoog een opsomming van diverse factoren, welke tot de grote verlie zen hebben geleld. Eén der oorzaken is, dat het Sluiskil-gas moet worden betaald naar de (hogere) Amerikaanse kolenprijzen. Dit heeft het bedrijf tot dusver reeds zestigduizend gulden gekost. Tezamen met Vlissingen en Middelburg zal men nog eens met de regering gaan praten om te trachten gedaan te krijgen, dat voor Zeeland alsnog de ongunstige regeling zal wor den gewijzigd en een contract op basis van de kolenprijs-Staatsmijnen mo gelijk zal worden gemaakt. Het had op de heer Zuidema een onbehaaglijke indruk gemaakt, dat er bijvoorbeeld op de begroting 1954 een verlies van 27.000.werd geraamd, terwijl dit uiteindelijk ruim 71.000. werd. Voor 1955 werd zelfs een winst van 3700.begroot, terwijl er over het eerste half jaar reeds een verlies van rond 56.000.was. Ook wees hij op het grote lekverlies en de ko- lenprijzen, waardoor alles bij elkaar de situatie min of meer verontrustend is geworden. De bezwaren van de heer Visscher gingen vooral tegen begro tingen als voorgelegd, waarvan later niets blijkt te kloppen. Het wordt nu op de lekverliezen geschoven, doch spreker had de indruk, dat de raad niet volledig wordt ingelicht en dat men om de ware oorzaken van de ver hezen heendraait. De heer A. C. Heij- boer (C.H.) onderschreef de opmer king van beide heren. Wethouder Van Melle, die kon be grijpen, dat de raad van een en ander geschrokken is, noemde als ongunsti ge factoren voor de verschillen tussen raming en rekening o.a., dat tenge volge van de ramp een debietverlies is opgetreden, dat in 1954 en 1955 nog niet was ingehaald. Daarna speelt on der andere een grote rol, dat het Sluiskilgas wordt berekend op basis van de Amerikaanse kolenprijs. Van het begin der onderhandelingen af, was reeds getracht hierin veran dering te krijgen, doch tevergeefs. Energievoorziening, dat ook met Sluiskil moest contracteren op basis van de prys van de daar gebruikte Amerikaanse kolen, wilde geen con tract met Zeeland afsluiten op basis van de kolenprijs Staatsmijnen. LEKVERLIEZEN. De lekverliezen, die na de komst van het (droge) Sluiskilgas groter zrjn geworden, spelen eveneens een belangrijke rol bi] de ongunstige be- drrjfsuit.komsten. Het ter !et percentage lekverliezen Is ech- van 33.4 in 1954 reeds gedaald Ativer rentte Reukloze Knoflox is groen tot thans 15.2 Met alle macht wordt gewerkt om dit percentage ver der te verlagen. Voorts deed wethou der Van Melle nog de toezegging, dat de raad nader zoveel mogelijk over de oorzaken van opgetreden verliezen zal worden ingelicht. VOORSCHOT VOOR „EUPHONIA". Een ander punt dat „muziek" ople verde, was het voorstel, om aan de harmonie „Euphonia" een voorschot van maximaal 12.000.te verstrek ken voor de aanschaf van nieuwe in strumenten. Men was het er allemaal over eens, dat „Euphonia" geholpen dient te worden, gezien het belang van goede muziekkorpsen voor een ge meente. De heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) wilde echter verder gaan én kvVam met het voorstel om het voor schot renteloos te verstrekken. De heer Knibbe (A.R.) had tegen dit laatste bezwaar, terwijl zowel de voorzitter, burgemeester mr. W. C. ten Kate, als wethouder Van Melle, wezen op de consequenties ten opzich te van andere verenigingen. Er werd druk over en weer gepraat, waarbij de heer Ph. Haverhoek (P.v.d.A.) nog op zijn vraag te horen kreeg, dat B. en W. hadden besloten op het verzoek van de federatie van harmonieën voor een verhoogde subsidie aan „Eupho nia" niet in te gaan. De heer Visscher was van mening, dat de subsidies aan de plaatselijke muziekverenigingen reeds lang verhoogd hadden dienen te worden. Toen daarop de wethouder van financiën J. EL Roose had ver klaard, dat de rentederving van 240 per jaar de gemeente toch ook niet veel zou benadelen en de heer A. Ver- maire (Middenst.) als voorzitter van „Euphonia" nog eens had gewezen op wat andere gemeenten doen, kwam tenslotte het voorstel van de heer Vroome in stemming. Met acht tegen zes stemmen (tegen C.H., A.R. en. S.G.P.) werd het voorstel om het voorschot renteloos te verstrekken aanvaard. (Vervolg op pag. 7) (Advertentie) RIGOLETTO rwci/yetco^é/ Meisje ernstig verwond. De groentenhandelaar K. uit 's- H. Arendskerke stond te Stoppeldijk (gemeente Vogelwaarde) enke le klanten te helpen, toen een achter opkomende automobilist, de heer B. uit Boschkapelle, verblind werd door een tegenligger. De wagen van de heer B. reed tegen de stilstaande wa gen van de groentenhandelaar op en verwondde het 13-jarig dochtertje van B., dat achter de wagen stond, ernstig. Met een gecompliceerde been breuk en een gebroken pols werd het kind in ernstige toestand in het zie kenhuis te Hulst opgenomen. VAN TOT MOSSELCULTUUR Het jaar 1955 zal in de annalen van de mosselcultuur en van de mossel- handel bekend blijven als zeer be vredigend. Naast de goede afzet in het voorjaar kwam de bevredigende afzet in het najaar het nieuwe seizoen. Maar toch is de vreugde over deze goede afzet niet onver deeld, omdat nu bij de jaarwisseling reeds vast staat, dat verschillende kwekers de honderd procent van him standaardkwaliteitscijfer niet zullen kunnen leyeren. Reeds nu zijn im mers kwekers van levering uitge schakeld, of staan op het punt de levering tc beëindigen omdat de voorraad uitgeput raakt. Dit is in de eerste plaats een gevolg van het feit, dat in voorgaande jaren niet voldoende kon worden gezaaid en daarnaast speelt ook het zoge naamde „kwijt zaaien" een grote rol. Op de Waddenzee worden voort- Het jongetje van om en by vyf jaar stapte de slagerswinkel te Terneuzen binnen en zei in één adem: „Een - half - pond - biefstuk maar - niet - zo - taai - als - de - vorige - keer twee en - een half - ons - rook vlees - en - het - moet - op - de - reke ning". ,&o knul", zei de slager goedmoe- digdat is een mondvol maar we zul len ér direct aan beginnen De bestelling werd snel uitgevoerd: „Hou je tas maar open, dan zal ik het er in doen. Ziezo En als het op de rekening moet, voor wie is het dan?" Voor mijn moeder" zei het joggie parmantig. „Dat geloof ik graag. Maar wie ts je moeder?" „Mijn moeder is mammie van pap- De slager krabde zich eens achter het oor. ,J)at zit wel snor met die va der en moeder van jou Maar hoe heet jij dan?" Jk heet Keesje en ik lust best le verworst" Voor een stuk leverworst bleek Keesje bereid te zijn het geheim van zijn familienaam te onthullen. En ter wijl hij de winkel uitwandelde, noteer de de slager deze naam in zijn boek. Doch minder beleefd mompelde hij tot zvjn knecht: Dat is er één van dat kreng, dat altijd zeurt over de biefstukMaar die leverworst breng ili in rekening. Vast". En bloeddorstig begon hij een mes aan te zetten durend proeven genomen met het in gebruik nemen van nieuwe percelen. Lukt dit, dan is de kweker verze kerd van een goed jaar; mislukt de proef dan betekent dit een strop voor de betrokkene. Dit laatste komt he laas veel voor. De aflevering stag neert in het algemeen niet, maar toch zal het misschien na Nieuwjaar nodig zijn de leveringseisen wat soe peler te stellen. OLIESLACHTOFFERS Juist buiten het gebied, dat door deze rubriek wordt bestreken aan de Belgische kust namelijk zijn weer verscheidene vogels aangetroffen, die de slachtoffers zijn geworden van stookolie, die vermoedelijk op zee drijft, dicht bij de Belgische of Zeeuwsch- 1 Vlaamse stranden. Enkele Noorse Stormvogels en Jan van Gents werden naar het Belgische reser vaat bij het Zwin overgebracht, waar men tracht deze dieren in leven te houden. KONING EN GEVOLG. De handboogschuttersvereniging „Elk zijn Recht" te Koewacht heeft een grote koningsschieting gehouden om te bepalen wie voor het seizoen 19551956 de gebruikelijke ere-titels mogen voeren. Koning werd de heer J. Aerens. Met enkele welgemikte schoten maakte de heer A. Ver- schraegen zich eerste minister en de heer M. Scholter bracht het tot twee de minister. Het schuttersfestijn werd besloten met de traditionele maaltijd. Vier v heipon ouwbara middelen doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één lablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach- iiger is dan kon worden verwacbl. De combinatie Chelarine „4" doel werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl Sedert enkele maanden heerst in de haven van Zierikzee een bedrijvigheid, waarbij zowel Schouwen-Duiveland als Rotterdam wél vaart. Er wordt klei aangevoerd voor het rampgebied. Het rampenfonds stélde hiervoor een bedrag van één millioen beschikbaar en de gemeente Rotterdam subsidi eert een gulden per kubieke meter, 't Voordeel voor Rótterdam? Deze ge meente komt op een goedkope ma nier aan een industriehaven, want de voor Schouwen-Duiveland bestemde grond wordt daar uitgegraven. (FOTO P.Z.C.) Examen M.O. De heer W. J. Goor te Oost- en West- Souburg slaagde te Amsterdam voor het examen', handelswetenschappen M. O. a en q. Premieverhoging Algemeen Middelburgs Ziekenfonds Het Algemeen Middelburgs Zie kenfonds zal per 1 Januari a.s. zijn weekpremie voor de vrijwillige ver zekering van 1,14 op 1,80 bren gen. Evenals alle andere ziekenfond sen heeft het A.M.Z. hiertoe móeten besluiten naar aanleiding van het sterk gestegen lcostenpeil. De huidi ge premie is. één der laagste in den lande. In feite zou zij reeds geruime tijd 1,42 hebben moeten zi]n. Door het aanwenden van de reserves heeft het fonds in tegenstelling tot vele andere soortgelijke instellingen de premie nog op hetzelfde peil kunnen handhaven. Nu tengevolge van de nieuwe ho noreringsovereenkomsten en prijs stijgingen van diverse verstrekkin gen de kostep voor 1956 aanzienlijk zullen stijgen' moest het A.M.Z. ech ter ook zijn premie aan de nieuwe omstandigheden aanpassen. KANTONGERECHT MIDDELBURG „Dan moet je maar wat vlugger opzij gaan"... De Goesse schilder J. C. C. komt zo langzamerhand bij politie en justitie als een „bromfietsduivel" bekend te staan. Niet alleen, dat de man er een behoorlijk tempo inzet op zijn snelle vehikel, maar ook levert hij voor mede-weggebruikers last op. Om laatstgenoemde reden stond C. Woensdag dan ook bij verstek terecht voor het Middelburgse kan tongerecht. Terwijl hij 's morgens vroeg over het rijwielpad langs de Patijnweg in Goes naar zijn werk „scheurde" had C. het zo aangelegd, dat hij de gebroeders K., die naast elkaar fietsten en niet vlug genoeg opzij gingen naar de mening van verdachte, ten val bracht, waardoor zelfs één van hen werd gewond, zij liet dan licht. De beide K.'s kwamen nu veront waardigd hun eerder afgelegde ver klaringen bevestigen. Per rijwiel waren zij onderweg om te gaan vis sen. Achter reed een zoon van één der broers. Zij hoorden het geluid van een motor en claxongeloei. De zoon waarschuwde, dat er een brom mer aan kwam. Maar voordat de ene broer op zij kon gaan kreeg hij van de reeds passerende C. 'n duw, zodat hij tegen de andere broer aan viel, waardoor beiden onzacht met het plaveisel kennis maakten. Het was beslist opzettelijk ge weest, verklaarden beiden. C. had nog geroepen: „Net goed, dan moet je maar vlugger- opzij gaan". „Is C. een man met lang haar?" vroeg de ambtenaar, mr. T. Lebret, waarop bevestigend knikken het ant woord v/as. Nadat enkele stukken waren gehaald, kon de ambtenaar concluderen, dat dit niet het eerste onbeleefde optreden van verdachte per bromfiets was geweest. C. haalde namelijk op 8 Juli een soortgelijk staaltje uit. Na afloop van een politierechter zitting reed hij namelijk in Middel burg met grote vaart in op een twee tal meisjes, dat ter zitting tegen zijn vrouw iiail getuigd. Dit gebeurde no ta bene voor het gebouw van het Kantongerecht! C. staat dus we! be kend als brutaal, vond de ambtenaar, die een strenge eis formuleerde: 14 dagen hechtenis voorwaardeijk met 2 jaar proeftijd, ontzegging van het bromfietsen voor èen half jaar, 75 subs. 15 dagen en toewijzing van de civiele vordering voor de schade van 20.—. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, bleek een en ander echter door een aanzienlijk mildere bril te be zien. Zijn vonnis luidde: een boete van 75 subs. 15 dagen en toewij zing van de civiele vordering. i „Je rekent er niet op Voor een vergrijp per bromfiets ZEEUWSE STEDEN ALS WOONPLAATS (II) (Slot van pag. 1) gebruiksartikelen vindt zjjn vrouw hier soms ook duurder. Het gebodene is vaalt wel van een betere kwaliteit, doch het komt dikwijls voor, dat men voor een bepaald doel met artikelen van mindere kwaliteit zou kunnen volstaan. BQ een goede woonstad behoren ook recreatiemogelijkheden. Fantastisch mooi, noemde deze ingenieur de om geving van Goes, voor net maken van fietstochtjes. Wat de culturele evene menten betreft, vond hij de Ganzen- stad ook goed bedeeld. „Wanneer we tegenover kennissen over onze nieu we woonplaats spreken, zijn we daar om altijd erg enthousiast", verklaarde deze zegsman. Alleenlatere treinverbin- dindingen vanuit het Westen naar Zeeland zouden volgens hem geen overbodige luxe zjjn. De laatste verbinding uit Den Haag naar Goes is reeds om half negen 's avonds en dat is wel wat vroeg HUISMOEDER AAN HET WOORD. In grote lijnen dacht de huisvrouw in plan-Oost, ook afkomstig uit de Randstad Holland, er precies zo over als de ingenieur. Ook,zy vond de rust in Goes ideaal. De betrekkelijk grote afstand van de buitenwijk naar het centrum vond zij helemaal geen be zwaar. Men kan de kinderen in de buitenwijken met een gerust hart op straat laten spelen en dat is veel waardOver Goes als winkelstad was zij ook tevreden." Deze huisvrouw kwam echter met dezelfde opmerking over het fruit en de groente, als de ambtenaar. Aan culturele evenemen ten biedt Goes volgens haar voldoen de. Wanneer er meer toneeluitvoerin gen kwamen, zou het niet tot gevolg nebben, dat zij meer zou willen uit gaan. Eén bezwaar, had deze huis vrouw, tegen Goes als woonplaats. „Waar bljjft dat zwembad Het is toch eigenlijk te mal om los te lo pen, zo vond ze, dat er in zo'n ge meente geen behoorlyk zwembad IsDe enige en dan nog primitieve, zwemgelegenheid is aan het Sas, vyf kilometer hier vandaan. ONDERWIJS. Hoe kan het anders, dat in het ge sprek met een leraar, in het bijzonder, de onderwijszaken in Goes onder de Wethouder P. Warnier van Hulst treedt af Op 1 Februari a.s. De lieer P. Warnier, wethouder der gemeente Hulst, zal op 1 Februari als zodanig aftreden in verband met za kelijke aangelegenheden. Als zijn op volger wordt de heer J. Martens van de K.V.P. genoemd. Een wethouder uit de andere groe peringen wordt niet mogelijk geacht, daar de K.V.P., die de meerderheid in de raad heeft, ook in het college van B. en W. tot nu toe alle zetels heeft opgeëist. In dit verband werd geen medewer king verleend voor de benoeming van een tijdelijke wethouder, toen er een waarnemend burgemeester was. Met de burgemeester mee, bestaat het col lege uit drie leden van de K.V.P., ter wijl de oppositie meer dan één-derde van het aantal zetels bezit. stond ook terecht de 22-jarige Vlis- singer J. W. B., olieman van beroep. Toen hij in zijn woonplaats de Noordstraat in wilde.slaan kwam er van de rechterkant een.auto. B, ver leende geen voorrang en dat kostte hem een proces-verbaal. „Ja, je rekent niet op zo'n auto", zei verdachte. „Maar liet verlenen van voorang is juist één van de voor naamste dingen in het moderne ver keer", repliceerde de kantonrechter. B. veroorzaakte door zijn onoplet tendheid voor 24 deuken in het achterspatbord van de wagen. De els voor deze overtreding was 85 subs. 7 dagen, het vonnis 25 subs. 10 dagen. De 40-jarige landbouwer J. M. uit Oostkapelle moest voorkomen, omdat zijn bespannen wagen niet van de vereiste reflectoren was voorzien. „Ik heb er nooit eerder last mee ge had en 11: ben al zo vaak naar Mid delburg gereden". Dit excuus baatte bij de ambtenaar niet, want deze vroeg 15 of 3 dagen. De kanton rechter legde 8 of 4 dagen op, mede gezien het feit, dat de overtreding op klaarlichte dag werd geconsta teerd. loupe kwamen. Goes als woonplaats? Aantrekkelijk vond hij. Alleen wat ver van de Universiteitssteden gele gen. Voor het voortzetten van een studie, bieden de grote steden alle mo gelijkheden. De zuigkracht van de grote centra is ook wel een der oor zaken van het lerarengebrek in de kleinere steden. „Laat de gemeente Goes het belang van een vaste leer krachtenkern op de scholen bevorde ren, door hen hoger op de woninglijst te plaatsen", vond hy. Over wat Goes doet op cultureel gebied was deze leraar tevreden. Wat er komt is goed. In de winkelstraten, waar het pret tig winkelen is, zou er volgens hem zeker op Dinsdag en Zaterdag een verbod voor fietsers moeten zijn. Ver der vestigde hy de aandacht op het tekort aan goede sportterreinen in Goes. VAN HET DORP NAAR DE STAD. Dan als laatste de chauffeur, die enige tijd geleden van het platteland in Goes kwam wonen. „Het leven in Goes is voor mij heel wat duurder dan in het dorp waar ik vandaan kom", merkte hij op. Hij had daar na melijk een eigen tuin en goedkoper vlees. Maar dat is dan ook zijn enige critielc of het moet nog zijn, dat hy de gemoedelijkheid van het dorp mist, waar men elkaar allemaal kent. Goes is voor hem niet volkomen nieuw. Uiteraard kwam hij er voor dien ook geregeld om inkopen te doen e.d. De winkelstad is naar zijn mening pretig en het nieuwe gedeelte in Plan- Oost vindt hij een der meest aantrek kelijke woonoorden. „Alleen".en dan gaat het hart van de chauffeur weer spreken "voor het verkeer deugt de binnenstad van Goes niet". Niet alleen zijn vele straten te nauw en zijn er talrijke gevaarlijke knoop punten, doch de doorsnoe-Goesenaar heeft ook naar zijn smaak bovenal verkeersdiscipline nodig. Speciale wensen heeft hij verder niet. Zijn woning bevalt hem uitste kend en voor het bezoeken van uit voeringen op cultureel gebied, kan hij wegens drukke werkzaamheden geen tyd opbrengen Ziedaar, een kleine bloemlezing uit een veelheid van- meningen. Goes komt er dus goed af by deze nieuwe Inwoners, Het lijdt geen twyfel of ooit de „oude" Goesenaren zullen het in vele opzichten hiermee eens zijn. Ook wellicht met de milde critiek, welke hier en daar geleverd werd. (Het eerste artikel in deze reeks behandelde Vlissingen en werd opge nomen in de P.Z.C. van 14 December jJ.) (Advertentie 25 oer blikji VANDAAG. Middelburg Electro: „Twee stuivers hoop". (18 jr.) 19 en 21.15 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie van boeken over beeldende kunst, 10—J2.30. 13.30— 17 en 19—21 uur; Kunstzaal van Ben- them en Jutting: Expositie Japanse en Chinese prentkunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Meisjes in nood", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De wraak van het monster", (14 jr.), 20 uur; Kunstzaal Bikker: tentoonstel ling werken schilder P. Bulthuis: Zaal Frans Maas: tentoonstelling werken schilders Kunstkring „Het Zuiden". St. Laurens Gemeentehuls: Afscheid wethouder P. Boon Sr, tijdens speci- alle raadsvergaderingen. 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2