PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël en Egypte schenden nog steeds bestands overeenkomst Goes gelukkig nog geen woestijn van huizen, zeggen „nieuwelingen" BILT ENSCHEDESE MOORDENAAR ZWIERF IN HEERLEN ROND Vandaag... S0WJETS WILLEN BLIJVEND INTERNATIONAAL CONTACT j Nieuwe spelling J DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 305 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Dec. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60,'telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telei. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telel. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerlkzee N. Bogerdstraat 24. tclcf, 26. DE PALESTIJNSE KWESTIE Generaal Burns sprak in Gaza met Egyptenaren Zowel Israël als Egypte schenden nog steeds de bestandsovereenkomst door troepen te legeren in gedemilitariseerde gebieden. Dit heeft generaal Burns, het hoofd van de V.N.-commissie voor toezicht op het bestand, Woensdag verklaard in 'n communiqué, dat in Jeruzalem werd uitgege ven, nadat hij was teruggekeerd van besprekingen met Egyptenaren te Gaza. Egypte heeft nog niet zijn uiteindelijke positie bepaald ten aanzien van de voorstellen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, voor de gedemilitiseerde zóne van El Audja. Volgens Egypte zyn de onderhandelingen nog niet geëindigd. gen bij onderhandelingen met Egyp te onmogelijk waren." Israël heeft deze voorstellen on voorwaardelijk aangenomen. Tegen voorstellen die Egypte gedaan heeft, komen volgens Israel neer op verwer ping van de voorstellen van Ham- marskjöld, doch het communiqué van generaal Bums verwerpt deze Israë lische interpretatie. Burns verklaar de, dat door de recente Israëlische vergeldingsaanval op Syrische stel lingen aan het meer van Galilea de openbare mening in de Arabische landen zo in beroering gekomen is, dat „tot op heden verdere vorderin- Vrije catacomben Deze droeve wereld kent helaas zaken, die het daglicht niet kun nen verdragen. Daarvan weet minister Algera mee te praten, want ook zijn departement kent zo'n ding. Daar zwerft namelijk nog steeds dat nare en vervelende dossier „vrije ve ren op de Westerschelde", waarin on der meer een document is opgeborgen uit het jaar 1945, dat de Zeeuwen plechtiglijk vrijdom van veren op de Westerschelde beloofde. Een verve lende kwestie, die maar beter wegge stopt kan worden ergens in het don ker, en vandaar wellicht, dat thans op aandrang van de bewindsman de (vrije) tweede klas uit de zonnige en frisse bovendekse ruimten van de veerboot VlissingenBreskens werd gehaald om ze te verplaatsen naar een donker deel van het schip, waar daglicht niet meer doordringt. Vrije veren werden vrije catacomben! En Den Haag hoopt nu maar, dat zo wei nig mogelijk lieden van deze catacom ben gebruik zullen maken. Geleidelijk- aan zouden daardoor alle sporen van dat vervelende dossier met dat beroer de document worden weggewist, zo dat men dan ten departemente ten minste weer eens verlicht en ver ruimd ademhalen kan Dat woordje „geleidelijk" is ook eens door minister Algera gebruikt, of liever gezegd door de heer Algera, want het was in December 1949 en toen was de huidige bewindsman „al leen maar" kamerlid. Zijn tegenwoor dige secretaris-generaal Spitzen was in die dagen minister en moest bij zijn begroting een kabinetsbeslissing ver dedigen om een gering tarief op de Westerscheldeveren in te voeren. Het is thans December 1955 bijzon der opwekkend nog eens na te gaan, wat daarover de heer Algera tot mi nister Spitzen zei. „Ik handhaaf mijn mening, die ik ook vorig jaar heb ge geven, dat ik de trajecten waarover het gaat als weg wil beschouwen, waarvan men kosteloos gebruik kan maken. Men kan deze consequenties eerst geleidelijk tot gelding bren genEn even later sprak de heer Algera zelfs over een „Nederlands be lang waarvan de bevordering wordt gediend door de vrije veren". En ten slotte kwam deze regionaal-denkende Fries tot deze conclusie: „Ik stel prijs op behoud der vrije veren", een opvat ting, waarover hij grondig had nage dacht, want minister Spitzen zei; „Met belangstelling heb ik geconsta teerd, dat de heer Algera na lange en gezette overweging van de pro's en contra's het bleek uit zijn betoog tot zijn opinie is gekomen". Geleidelijk tot gelding brengen Dat betekent - zo schijnt het ons - begrip aankweken hiervoor, dat de Westerschelde-veren een deel van de weg zijn, waarvan men kosteloos gebruik kan maken. Dit zei althans de heer Algera. Maar wat doet minis ter Algera Geleidelijk aan de vrije veren om hals brengen! Anders kan het benedendeks brengen van. de tweede klas niet worden opgevat! Nu is het helemaal niet erg, wan neer de bewindsman thans aan een andere zijde van de tafel zittend dan in 1949 tot het inzicht zou zijn ge komen, dat zijn opvatting als kamer lid er naast was en dat hij daarom als minister de vrije veren van zijn pro gramma diende te schrappen. Wan neer dit ruiterlijk zou worden erkend, dan zouden vriend en tegenstander van minister Algera daar slechts res pect voor hebbert. Maar dit respect wordt beslist niet opgebracht, wan neer men thans de Handelingen van de Tweede Kamer van December 1949 nog eens naleest en men zich tegelij kertijd realiseert, dat de man. die toen wei-overwogen pleitte voor de vrije veren, nu het provinciaal be stuur onder druk heeft gezet om maatregelen te nernen, die de vrije veren practisch devalueren tot nul. Er was, gezien deze tegenstelling, voor minister Algera reden te over om zijn standpunt inzake deze aangelegen heid eens openhartig en publiekelijk uiteen te zetten, waardoor een open bare discussie mede mogelijk ware feweest. Men kan dan ook voor de onding van de minister weinig waardering opbrengen. Integendeel! (Vervolg op pag. 3, eerste kolom) Burns verklaarde nog tegenover journalisten te hopen, dat de Egyp- tisch-Israëlisch gemengde bestands commissie spoedig opnieuw bijeen zal komen. De commissie heeft de laat ste drie maanden niet vergaderd. Burns zei dat de werkzaamheden der commissie gestaakt moesten wor den wegens de vijandelijkheden in El Audja, waar zij haar zetel heeft. Waarnemers merken op, dat in 't communiqué van Burns niet direct verwezen wordt naar het Israëlische voornemen om bijeenroeping te vra gen van een conferentie ingevolge de bepalingen van de bestandsover eenkomst. Noor dreef dertig uur in oceaan rond Wonderbaarlijke redding Arne Nicolaysen, een Noorse zee man die op Kerstavond van het 9800 ton metende Noorse vrachtschip „Hoegh Silverspray" tussen New Orleans en Philadelphia in zee viel is dertig uur later, na 60 mijl te heb ben rondgedreven, door het Engelse vrachtschip „British Surveyor" opge pikt. Toen Nicolaysen op Kerstavond ter hoogte van de vuurtoren „Dry Tortugas" werd vermist gaf de ka pitein van de „Hoegh Silverspray onmiddellijk opdracht de steven te wenden en de 25-jarige jongeman te zoeken. Na urenlang vruchteloos zoeken zette het schip de reis voort. Alle hoop werd opgegeven. In Noorwegen deelde de dominee, het slechte nieuws aan .de moeder van Arne mede. Dinsdag ontving de dominee echter een telegram waarin stond dat Arne gered was door het Engelse vracht- u"D„;fïc-V. C2,,rnroirnr iron rip "Rritis? schip British Surveyor van de British Tanker Company, Londen, dat op weg naarEngeland was. 6 (United Press). Bekentenis afgelegd. Bij het verhoor door de Enschedese recherche van de 21-jarige fabrieks arbeider J. S„ die heeft bekend op de avond van de Tweede Kerstdag het 17- jarige meisje H. B. te hebben ver moord, zijn nog de volgende bijzonder heden bekend geworden. De jongeman was naar het huis van het meisje gegaan op die'avond en het meisje naar het huis van S. Zij hebben elkaar in de stad ontmoet. De moord moet omstreeks negen uur zijn ge beurd. Kort tevoren had S. ingebroken bij een familie K., waar hij enig geld had weggenomen, alsmede een mes, waarmee hij zich eventueel wilde ver dedigen, indien hij zou worden ge stoord. Na de moord is S. naar zijn ou derlijke woning gegaan om andere kleren aan te trekken. Vervolgens heeft hij onder een valse naam de po litie opgebeld met de mededeling dat hij, toen hij langs de Sleutelweg fiets te, een vrouw zou hebben horen Comet-Ill terug in Engeland De Comet-IH onder gezagvoerder Kolonel Cunningham is Woensdag ochtend van een reis om de wereld te Londen teruggekeerd. De afstand MontrealLonden (5390 km) werd zonder tussenlandingen met een ge middelde snelheid van 881 km afge legd in zes uur en achttien minuten. In totaal heeft het toestel op zijn vlucht om de wereld een afstand van 53.420 km afgelegd. De machine zal niet in serie worden gebouwd doch zij dient1 slechts als vliegend la boratorium voor proefnemingen met het oog op de bouw van de Comet- IV, welke de B.O.A.C. in 1959 in dienst hoopt te nemen. Temidden van hun Tcinderen en klein kinderen hebben president Eisenho wer en zijn echtgenote dit jaar voor het eerst Kerstmis gevierd in het Wit te Huis te Washington. V.l.n.r.: ma joor John Eisenhower, de zevenjarige David Eisenhower, mevrouw Mamie Eisenhower, president Eisenhower die de driejarige Susan vasthoudt, me vrouw Barbara Eisenhower en haar zesjarig dochtertje Barbara Ann. schreeuwen. De agenten zijn naar de aangegeven plaats gegaan, doch trof fen niets aan. S. heeft vervolgens de fiets van het meisje gehaald en is daarmee over de grens gereden met de bedoeling de schuld op een ander te werpen. De volgende morgen is hij met de trein naar Heerlen gegaan, om daar, naar hij aan kennissen had geschreven, Oud en Nieuw te vieren. Ook bracht hij een bezoek aan de woning van een meisje, dat hij in de afgelopen zomer had leren kennen. Het meisje was echter ziek en hem werd geen toegang tot de woning ver leend. Vervolgens heeft S. urenlang door Heerlen rondgelopen totdat hij, zoals bekend is, werd gearresteerd door enkele rechercheurs van de Heer- lense politie. Besprekingen op Malakka. Geen erkenning van de communistische partij. De leider der communistische ter roristen op Malakka, Chin Peng, is Woensdag uit de oerwouden te voor schijn getreden ombesprekingen te voeren met vertegenwoordigers van de regering. Chin Peng arriveerde een uur en 36 minuten te laat voor zijn afspraak met Tengku Abdel Rahman, de eer ste minister van de federatie van Ma lakka, en David Marshall, eerste minister van de kolonie Singapore, in het dorp Baling. In een na afloop van de eerste zitting uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de besprekingen betrekking hadden op drie punten; erkenning van de communistische Eartij van Malakka. beperking van eweging van erkende communisten en onderzoek van communisten na hun overgave. De erkenning van de communisti sche partij van Malakka is definitief afgewezen. (United Press). Wilhelmina Johanna van Gils die op Eerste Kerstdag is geboren, is de honderdduizendste inwoner van Bre da. Het Kerstkindje is een gezonde baby van vijf pond en 120 gram. Wil helmina haar ouders zullen haar Wil ly noemen) is het zesde kind van het gezin, waarvan de vader magazijnbe diende op de Bredase veiling is. Op de foto staan mevrouw Van Gils met de borelinge en haar nieuwsgierig broer tje Peter. Van Duiken in Indonesië uit voorarrest ontslagen Het gewezen onderhoofd van het deviezen-instituut te Djakarta, de heer J. van Duiken, is in Indonesië uit voorarrest ontslagen, doch thans is hem huisarrest opgelegd. Duiken was in Augustus aangehouden op beschuldiging van malversaties met deviezen. ff viert de Nederlandse schil- deres J. E. (Betsy) Westen- li dorp-Osieck, de jongste „Am- sterdamse joffer", te Amster- dam haar 75ste verjaardag. H is het 75 jaar geleden, dat een oppervlakte van twintig- 'duizend hectare In de provin- M cies Noord-Brabant en Lim- burg door een hevige storm H werd geteisterd, waardoor cir- ca dertigduizend personen in M moeilijkheden geraakten. ZESDUIZEND TOERISTEN IN 1955 Zware wapens voor Joego-Slavië? De belde huizen van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet- Unie, hebben Woensdag eenstemmig de begroting voor volgend jaar goed gekeurd, die o.m. voorziet in verlaging van de defensie-uitgaven met tien procent en een grotere ontwikkeling van de zware industrie. De raad van de nationaliteiten heeft een resolutie aangenomen waarin wordt verklaard, dat de Operste Sowjet en het gehele volk hun volle steun zullen blyven geven aan de ontwikkeling van contacten met parlementen van andere landen, om zodoende het vertrouwen in de wereld te versterken. De voorzitter van de raad, Lacis, deelde mede, dat dit jaar veertien de legaties van buitenlandse parlemen ten de Sowj et-Unie bezocht hebben en dat een Sowjet-delegatie een bezoek aan Engeland, België en Zweden bren gen zal. Hij betreurde het, dat men in sommige landen niet gereageerd heeft op de verklaring van de Operste Sow jet van Februari j.l., waarin opgeroe-' pen werd tot meer contact tussen de parlementen. Lacis deelde voorts me de, dat in 1955 circa 6000 buitenland se toeristen naar de Sowjet-Unie ge komen zijn en dat circa 1000 Sowjet- toeristen naar het buitenland reisden. De vice-voorzitter van de raad, Avkhimowitsj, verklaarde, dat de ver betering der betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië „een slag is voor de krachten die Joego- Slavië wilden gebruiken voor agres sieve plannen in Zuid-Europa". Het rechtse Romeinse blad „Glor- nale d'Italia", zegt van „volledig be trouwbare zyde" vernomen te hebben, dat de Sowjet-Unie Joego-Slavië voor ziet van zware wapens en straalvlieg tuigen. Joego-Slavië, aldus het blad, heeft reeds 35 straalvliegtuigen van het laatste type „Mig" ontvangen. Joegoslavische piloten zouden In het Kaukasische deel van de Sowjet-Unie worden opgeleid. ZEEUWSE STEDEN ALS WOONPLAATS (II) Combinatie van stedelijke bedrijvigheid en rust van het platteland „HOE VINDT U GOES ALS WOONSTAD?" De wachtlyst van hon derden woninggegadigden zou als bewijs kunnen dienen, dat de roem over Goes als woonplaats reeds tot ver buiten de gemeentegrenzen doorgedron gen is, zodat men de in de aanhef gestelde vraag reeds afdoende ln gunstige zin beantwoord zou kunnen achten. Wy stelden deze vraag echter ook aan een aantal willekeurig gekozen inwoners uit verschillende bevolkingsgroe pen, dat zich de laatste jaren hier vestigde. Zij kwamen uit de grote ste den, uit middelgrote steden of van de dorpen. Meer nog dan de geboren en getogen Goesenaren kunnen zij een vergelyking maken met andere ge meenten. Zy hebben dit ook gedaan, eerlyk en openhartig. Critiek op detail punten „Het is een vriend, die my mijn feilen toont!" maar over het algemeen veel lof voor Goes als woonplaats. Aantrekkelijk, rustig, gemoe delijk, maar ook actief en vooruitstrevend, zyn enkele karakteristieke op merkingen, welke wij by onze vraaggesprekjes over Goes als woonstad mochten optekenen. Laten we enkele van de „nieuwelingen" aan het woord laten. WELDADIGE RUST. Voor de mensen uit de grote steden „Goes is my als woonplaats veel meegevallen", zo zei bijvoorbeeld de jonge ambtenaar. „Het heeft een ge moedelijke bevolking, al valt het voor een niet-Zeeuw heus niet altyd mee in de gemeenschap opgenomen te worden. De Goesenaren zijn, nu ja, een beetje gesloten, maar helemaal niet onvriendelijk", was zijn mening, Stadsschoon bezit Goes zeer zeker. Vooral de singels en het park rond de vesten geven deze stad een vriende lijk. rustig cachet. Veel lof had hij ook voor de huizenbouw. „Geen dorre hui zenzee, maar frisse buitenwijken met groenstroken". Critiek had deze ambtenaar weinig, üf het moest de kadedemping zijn. „Goes zit met het parkeerprobleem. Die kade vind ik heel aardig op prentbriefkaarten met de gevels spie gelend in het water, maar om er te wonen, nee, liever niet. De romantiek moet volgens mij, hier zeker niet pre valeren boven het practisch nut", meende hij. „Oh ja, wat mij, of liever gezegd myn vrouw opviel, is, dat de groenten en het fruit hier duur zijn. De hadden verwacht, dat het midden in het fruitgebied wel goedkoper zou plectra zyn echter, zvn"- zullen alle Goesena ligging van de Ganzenstad, het meest aantrekkelijke van zijn nieuwe woon plaats vindt. Goes is een gezellige winkelstad, vervolgde hij, de binnen stad is prima, maar de straten zijn er veel te smal. En dan nog iets: het parkeerprobleem. Op Dinsdag en Za terdag kunnen de bezoekers hunauto's bijna niet kwijt en zetten de wagens dan maar ergens neer. Dat is meestal voor de dear van een winkelier. Die veelbesproken kade moest daarom toch maar dicht, vond deze midden stander. Hij zag ook nadelen in de sterke uitbreiding van Goes naar het Oosten en het Westen. De mensen aan de rand van de gemeente, moeten vol gens hem te ver lopen om te winke len. De stadsbus kan hier wel ten de le uitkomst bieden, maar voor de klei ne dagelykse dingen neemt men de bus niet. Meer winkels in de buiten wijken kan een oplossing bieden. Ver der prees hy de activiteit van de mid denstand om gezamenlijk iets te or ganiseren. „Kijk alleen maar eens naar het fruitcorso, dat een groot succes werd!" CENTRALE LIGGING Het is begrijpelijk, dat de sedert kort in Goes gevestigde middenstan der waarmee wij spraken, de centrale in de Randstad Holland afkomstig. Goes een dorado van rust. „Het doet hier weldadig aan, niet de gehele dag en een deel van de nacht in het mo torgeronk te zitten", vertelde een in genieur. die de beschikking kreeg over een woning in Goes-Oost. Hij kwam met wat gemengde gevoelens vanuit de grote stad naar Goes, dat wel zo'n typisch provinciestadje zou zijn. „Het is ons meegevallen" zegt hij thans. In één adem noemt hij dan de grote activiteit van de midden stand, die met zijn tijd meegaat. Als kunstminnaar trok in het bijzonder de goede verzorging van de etalages zijn aandacht. Alleen is het hem een doorn in het oog, dat Zondagsavonds de etalages in het donker zyn gehuld. De huurprijzen zijn hier lager dan in de grote steden, terwijl de- wonin gen vaak geriefelijker zijn. Gas en •n daarin ?n trou- Jongens deden lugubere vondst in Rijn bij Eist Twee jongens in hgt dorpje Eist bij Rhenen hebben in de Rijn bij het Ingense Veer een groot deel van een menselijk geraamte gevonden. De politie en het gerechtelijk laborato rium in Den Haag, waarheen het skelet werd gezonden, hebben voor identificatie drie vage aanwijzingen: een bruine knoop, een metalen ring met een wapentje en een kroontje, en een gesp die bij de stoffelijke res ten werd gevonden. Een arts consta teerde, dat de beenderen evengoed tien als reeds twintig jaar begraven kunnen zijn geweest. Het is volgens deskundigen onmogelijk, dat het lijk op deze plaats is aangespoeld. Het geraamte lag bij het begin van een krib in het weiland onder 'n laag klei van ongeveer een halve meter. Men neemt aan, dat het stoffelijk over schot hier destijds is begraven. ^illlllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll|||||||||!ill!i||||!!lll|||||||||||^ Op 1 September 1955 zijn nieu- |e M we spellingsvoorschriften van kracht geworden voor de Neder- ff landse taal. De nieuwe regels ff bieden ruimte voor verschillen- de schrijfwijzen, maar de Ne- dcrlandse dagbladpers heeft het ff H gewenst geacht zoveel mogelijk naar uniformiteit in de spelling te streven. Een daartoe ingestel- ff de Schrijfwijze-commissie heeft een reeks aanbevelingen opge- steld voor de toepassing van de M nieuwe spelling met behoud van een zekere uniformiteit. Op 1 Januari a.s. zullen de Nederlandse dagbladen en dus ook de Provinciale Zeeuwse M Courant verschijnen in de nieu- |fj we spelling toegepast volgens de - aanbevelingen van de Schrijf- wijze-commissie, ingesteld door de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers, de Federatie van §f Nederlandse Journalisten en 't Algemeen Nederlands Persbu- reau. Aangezien de spellingswijzi- i§ gingen nogal opvallend zijn vra- gen wij tevoren de aandacht van onze lezers voor deze verande- ring. Men tone zich niet ont- hutst!! Het zal na enkele we- ken wel wennen. wens nok alle '/-■ :,,rn het wel met hem eens zijn duur der dan In de grote stad. Kleine (Vervolg op pag. 2) Opklaringen maar ook enkele bul- en. Tot krachtig afnemende Weste lijke wand. Temperaturen lager dan gisteren. ZON EN MAAN. 30 December Zon op 8.50 onder 16.38 Maan op 18.51 onder 9.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1