PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nog geen nieuwe afspraken op de conferentie met Indonesië Capaciteit veerboot „Koningin Juliana" na verbouwing minder Op alle punten sterk verschil van inzicht tussen delegaties ISRAËL WIL CONFERENTIE MET EGYPTISCHE REGERING FABRIEKSMEISJE VAN 17 JAAR IN ENSCHEDE VERMOORD DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 304 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Dec. '55 ADVERTENTIEPRIJS 15 een» per mm. Minimum p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemuai tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 cent pei regel met een minimum var» J 1.„BrieveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2238). Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2. Zlenkzee N Bogerdstraat teut 28. „ONBESTEMDE TOESTAND" In kringen van de Nederlands-Indonesische conferentie wordt niet ver heeld, dat een „onbestemde toestand" is ontstaan in de besprekingen. Vrij dag j.l. heeft in Den Haag het laatste contact plaats gehad op een bij eenkomst van de financieel-economische werkgroep van de conferentie. Voor de dagen na de onderbreking van de besprekingen tijdens de Kerstdagen schijnen geen nieuwe vaste afspraken voor ontmoetingen te zijn gemaakt, al acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat nog vóór het einde van dit jaar op 29 of 30 December een korte vergadering in Genève zal worden gehouden van de politieke werkgroep van de con ferentie. De kans hierop schijnt echter gering te zyn. Inmiddels verblijft van de Indone sische delegatie nog een aantal le den en adviseurs in Zwitserland. Van de Nederlandse delegatie zijn in Ge nève slechts enkele administratieve krachten achtergebleven. De reeds onmiddellijk aan de dag getreden verschillen van inzicht tus sen de Nederlandse en Indonesische opvattingen over de basis van de ga rantie van de Nederlandse belangen in Indonesië, hebben het werk van de financieel-economische deskundigen uiteraard zeer bemoeilijkt. Zo ook 't overleg in de politieke werkgroep van de conferentie, daar immers de van Nederlandse zijde verlangde overgangsbepalingen, die moeten voorkomen, dat er een hiaat ontstaat in het gehele complex der in 1949 ge regelde zaken, een principieel ac- coord op het stuk van de financieel- economische betrekkingen noodzake lijk maken. Overigens ziet het er niet naar uit, dat een dichter bij elkaar brengen Auto te water in Hillegom Jorige vrouw verdronken Omstreeks 12 uur is in de nacht van Maandag, op Dinsdag nabij de Wethouder Balverkade te Hillegom een personenauto, bestuurd door de 20-jarige mej. J. uit Hillegom, in het water gereden. De naast mej. J. zit tende J. M. wist zich bijtijds in vei ligheid te stellen. Direct nadat M. zich had bevrijd, heeft hij zich weder om te water begeven om te trachten het meisje te redden. Door dé koude bevangen moest hij te strijd echter opgeven. De brandweerauto, die spoedig ter plaatse was, wist de auto zo ver op te takelen, dat men het meisje uit de auto kon halen. Door doktoren en le den van de E.H.B.O. werd kunstma tige ademhaling toegepast, dóch dit mocht niet meer baten. Het ongeluk is vermoedelijk geschied, doordat bei de personen waarschijnlijk even wer den afgeleid, zodat een ter plaatse aanwezige bocht niet goed werd ge nomen. Zwarte Kerstmis In de Verenigde Straten spreekt men over de „zwarte Kerstmis" van 1955 voor wat betreft het aantal doden bij verkeersongelukken op de feestda gen. Het record voor de twee dagen werd gebracht op 602 doden langs de weg! Bij andere ongelukken kwamen nog 198 mensen om het leven, zodat het „zwarte register" voor de beide dagen 800 namen bevatte. Nu zijn :1e Verenigde Staten een groot land met een bevolking van meer dan 164 mil- lioen zielen. Maar zelfs voor die grote bevolking is dat aantal verkeersdoden ontzettend. De oorzaak van de vele ongelukken is gemakkelijk vast te stellen. Men is in een feestelijke bui., men haast zich naar goede vrienden.. men eet veel en drinkt wel iets men let niet opmen neemt te grote risico's en dan gebeuren er ongeluk ken. En nu moet men zich niet inbeelden, dat de weggebruikers in de Ver enigde Staten zoveel roekelozer zouden zijn of zoveel losbandiger dan in Nederland. Die weggebruikers zijn vrijwel gelijk aan de Nederlandse weg gebruikers en wat in de Verenigde Staten gedurende de Kerstdagen is gebeurd, dat is evengoed in Nederland mogelijk als men daar in een massale optimistische feeststemming zou ge raken. Wanneer de rem van het verant woordelijkheidsgevoel even wordt los gelaten, vliegt het ongelukkencijfer omhoog. Dat is een waarschuwing voor ieder een Wiar hier het verantwoordelijk heidsgevoel ter sprake kwam, mag ook wel even een konink lijk besluit gememoreerd worden, dat deze week in de Nederlandse Staats courant stond vermeld. De Kroon heeft een beslissing afgewezen van de gemeenteraad in het dorp Vuren. Die gemeenteraad wilde op een kruispunt van provinciale- en rijksweg, nabij een benzinepomp en een auto-toonka- mer, een café-restaurant laten verrij zen. De raad gaf daarvoor een drank- vergunning. Neen, heeft de Kroon ge zegd, geen drankvergunning voor een café bij een auto-toonkamer en een benzinepomp. De Kroon ging zelfs ver der. Bij de beweeggronden voor de af wijzing, werd gezegd, dat voor motor bestuurders elk drankgebruik als mis bruik bestempeld moet worden. Hel is voor de eerste maal, dat in Nederland op deze grond een drank- vergunning wordt geweigerd. Men kan er slechts dankbaar voor zijn Hier wordt een groot verant woordelijkheidsgevoel getoond! van beide standpunten ten aanzien van de" financieel-economische rege lingen waarbij van Indonesische zijde de toekomstige nationale wet geving als basis wordt voorgesteld en van Nederlandse zijde de voor der gelijke zaken gebruikelijke intersta- telijke overeenkomsten worden ver langd een onmiddellijk bereikbare mogelijkheid is. Ook de punten drie en vier van de agenda zijn weinig dichter bij een afdoening gekomen. Een door Indonesië in Genève voorgestelde over de kwestie Nieuw- Guinea uit te geven gezamenlijke verklaring,die er op neerkomt, dat Nederland erkent, dat de souvereini- teit over dit gebied een geschilpunt tussen beide landen is, heeft geen kans op Nederlandse instemming. Anderzijds heeft bij de tot dusverre gehouden besprekingen van punt vier men van Indonesië een voor Ne derland weinig aanvaardbaar stand punt ingenomen ten aanzien van de voor de Nederlandse delegatie zo be langrijke kwestie van de Nederland se arrestanten in Indonesië. Bouw van kern-physisch laboratorium te Arnhem. De N.V. tot Keuring van Electro- technische Materialen (K.E.M.A.) heeft bij het gemeentebestuur van Arnhem een verzoek ingediend om vergunning tot het bouwen van een kern-physisch laboratorium op een terrein gelegen in de vork van de spoorlijn Arnhem-Ede en Arnhem- Nijmegen. Van de zijde van de KiE.M.A. ver nemen wij hieromtrent, dat het plan tot de bouw is bespoedigd door de stichting Nederlands Reactorcen trum. Drankvergunning geweigerd Op grond van verkeersveiligheid. Blijkens een ln de staatscourant van 27 December verschenen Ko ninklijk besluit is een voorstel van de gemeenteraad van Vuren om het maximum aantal drankver gunningen voor die gemeente met één te verhogen afgewezen op gronden van verkeersveiligheid. Dé vergunning was namelijk aan gevraagd voor een in de nabijheid van de buurtschap Leuven, ongeveer op het punt, waar de rijksweg no. 15 en de provinciale weg no. 42 elkaar zul len kruisen, te vestigen café-restau rant waarbij tevens een benzinesta tion en een showroom voor automo bielen zouden worden gevestigd. Het is de eerste maal, dat deze mo tivering in een dergelijk geval is ge bruikt. „VOOR HERSTEL VAN DE VREDE" Plan van Hammarskjöld aanvaard 1 Israël heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat het een conferentie met Egypte wil voorstellen op grond van artikel 12 van de Egyptisch-Israëlische alge mene wapenstilstandsovereenkomst van 1949, „om bij te dragen tot het her stel van de vrede tussen de twee lan den". Generaal-majoor Burns, het hoofd van de bestandscommissie der Verenigde Naties in Palestina, is van het Israëlische voornemen op de hoog te gesteld. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken, die een en ander heeft me degedeeld, zal Israël gebruik maken van zijn recht om een dergelijke con ferentie te beleggen „na de totstandko ming van een doeltreffend bestand en de nauwgezette naleving van een be standsovereenkomst door Egypte". De woordvoerder verklaarde, dat Is raël onvoorwaardelijk het plan van secretaris-generaal Hammarskjöld van 3 November aanvaardde. Het plan voorziet in het volgende: 1) voltooiing van de afbakening van de oude Egyptisehe-Palestijnse grens langs de Westelijke grens van de ge- demilitairiseerde zóne 2) beperking aan Egyptische zijde van alle controleposten en verdedigde posten tot punten ten Westen van de Westeilijke grens van de gedemilitari seerde zóne en verwijdering van ver sperringen en mijnen uit alle punten binnen de zóne. 3) gelijktijdige opruiming door Israël van alle beletselen en mijnen en be perking van Israëlisch personeel in de zóne tot de inwoners van de nederzet ting Kzioth en 30 politie-agenten. Nieuwe incidenten Tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille in het gebied Be chauffeurs van garnalenauto's. (van links naar rechts) A. P. Poppe B. de Ridder en Jac. de Ridder, vrezen dat de capaciteitsverminderingvan de veerboot „Koningin Juliana" on aangename consequenties voor hen zal hebben(Foto P.Z.C. van Gaza is het Dinsdag tot een vuur gevecht gekomen. De Israëliërs leden geen verliezen. Dit was het tweede incident in 24 uur in het gebied van Gaza. Een woordvoerder verklaarde, nog, dat drie Egyptische vliegtuigen Dinsdag het Israëlische luchtruim geschonden heb ben. Droef record in V.S. De „Zwarte Kerstmis" van 1955 heeft een record gevestigd wat be treft het aantal doden bij verkeers ongelukken op feestdagen. Het record s'ond tot dusverre op het vierdaagse Kerst weekeind van 1952. Hoewel het weekeind nu slechts drie dagen telde, werd het record van 1952, dat 538 bedroeg, op 002 ge bracht. Voorts kwamen 69 jiersunen om het leven bij branden, 4 oy vlieg tuigongelukken en 125 bjj ongelukken van diverse aard. Gevangenen ontvluchtten ferwii! collega's zoisen xrrwijl hun lotgeiut.en luidkeels Kerstliederen zonven. "raagden enige ingezetenen van de gevangenis te Orlando. Florida, S.A., de tralies van hun cel door. In een Kerstbrood hadden zij dit instrument van welwil lende zijde toegestuurd gekregen. Maandag wisten zrj te ontvluchten met behulp van een touwladder van 25 metër lengte, vervaardigd uit stro ken matras. De cel lag namelijk op de vijfde verdieping. (United Press) Op een speciaal gebouwde wa gon is de pasgebouwde en grootste transformator van Eu- ropa onderweg van Aix les Bains naar Geertruidenberg in Nederland waar hij een plaats zal vinden in de Amer-Centrale 2. Deze reusachtige transforma tor is in staat een stad van 200.000 inwoners van stroom te voorzien. Het gevaarte weegt J/5 ton. Illllllllllllllllllllllllllllll^lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Grote fabrieksbrand te Deventer Meer dan een ton schade Te Deventer is het hoofdgebouw van de N.V. R. S. Stokvis en Zn., waarin o.a. de magazijnen zyn geves tigd, door een felle brand zwaar be schadigd. De zeer kostbare Inhoud, die onder meer bestond uit radio- en televisie-apparaten, badkamer-toe stellen, rijwielen en vele andere arti kelen, ging deels verloren of werd deels zwaar beschadigd. In het middaguur, te ongeveer één uur, had het gehele personeel het ge bouw, gelegen op het industrieterrein van Deventer, verlaten. Men ver moedt, dat het vuur na één uur is ontstaan in een kantoortje nabij de pakkamer. Toen de brandweer met veel materiaal aankwam, brak zij ijzeren deuren los om in de magazij nen te komen. Men bestreed het vuur o.a. met ne velblussers. Na één uur was men de brand meester. Het feit, dat de gebouwen van Stok vis op een vrij en open terrein liggen in de onmiddellijke nabijheid van een der beide havenarmen, vergemakke lijkte de blussing zeer. Het bleek, dat het gebouw. 1200 m2 groot, waarin de brand had gewoed, zeer zwaar was beschadigd. De schade wordt op meer dan een ton geschat. Alles was verze kerd. Vermoedelijke dader in Heerlen gearresteerd. Omstreeks negen uur heeft een woonwagenbewoner Dinsdagmorgen het stoffelijk overschot van de 17-jari- ge H. B. aangetroffen, die door wur ging om het leven is gebracht in een moerassig terrein achter de algemene begraafplaats te Enschede. De ver missing van het meisje was in de afgelopen nacht door de ouders opge geven aan de gemeentepolitie. De politie werd Dinsdagmorgen op gebeld door een man, die zeide dat de 21-jarige J. S. hem-had meegedeeld, dat hij op de avond van de Tweede Kerstdag, een meisje had vermoord. Onmiddellijk ging de politie naar de woning van S., doch men trof hem niet aan. S. heeft in de afgelopen nacht thuis geslapen, doch is er daarna van door gegaan. Hij werkte met het meisje op 'dezelfde fabriek, nl. de spinnerij „Transvaal" te Enschede. Onlangs had hij tegen zijn moeder gezegd dat er iets zou gaan gebeuren en dat hij daarna zou verdwijnen. Het meisje was Maandag om twee uur d$ deur uitgegaan. Zij bleef wel vaker een nacht van huis Het lijk werd gedeelte lijk ontkleed aangetroffen. Nader wordt vernomen, dat de ge meentepolitie van Heerlen Dinsdag avond de verdachte van de moord heeft gearresteerd. De politie van Enschede hield het niet voor onmo gelijk, dat de vermoedelijke dader, de 21-jarige J. S. uit Enschede, zich naar Heerlen zou begeven, waar hij TWEEDE KLASSE BENEDENDEKS GEBRACHT Chauffeurs van grote vrachtauto's mopperen over Vlissingen-Breskens De veerboot „Koningin Juliana" van de Provinciale Stoombootdiensten, die Zaterdag weer in dienst kwam op het veer VlissingenBreskens v.v. na een kleine verbouwing, kan sedertdien per vaart vier tot vijf personen auto's minder vervoeren. De consequenties van deze vermindering der ver voerscapaciteit tydens drukke uren laten zich licht begrypenvyf personen auto's per vaart minder betekent ongeveer twee zware vrachtauto's minder en dientengevolge zullen chauffeurs van deze wagens, die in andere geval len nog juist meegekund zouden hebben, sinds Zaterdag j.l. „de boot mis sen" De meningen over het benedendeks brengen van de tweede klasse het kosteloze vervoer dus zijn verdeeld. Een aantal forensen laat het feit tamelijk onverschillig; het uitzicht uit de bovendekse salons kennen zij reeds van buiten en dus missen zjj er niet veel aan. De kop koffie smaakt beneden even goed als boven en zij, die tydens de overtocht een kaartje leggen, hebben van de verplaatsing helemaal geen last. Anderen echter geven de benedendekse „salons" onparlementaire benamingen en geven te kennen het uitzicht wel degelijk te missen, evenals trouwens de frisheid. Dit bleek ons tydens gesprekken, die wy gisteren tydens een aantal over vaarten met passagiers voerden. Zoals men zich zal herinneren, kwam het benedendeks-brengen van de tweede klasse ter sprake in de on langs gehouden winterzitting van Provinciale Staten. Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje deel de toen mede, dat het betrokken be sluit reeds geruime tijd geleden was genomen. De maatregel op zichzelf kon hij niet bewonderen, maar men diende dit besluit te zien in het licht van de onderhandelingen, zoals die toen werden gevoerd o.a. over verlen ging van de „Dordrecht", bouw nieu we schepen en tarieven, zo meende hij. De minister stelt als eis, dat tijdens de vaart geen overgang mogelijk moet zijn van de tweede naar de eer ste klasse, hetgeen alleen op deze ma nier kan worden opgelost. Uit deze opmerkingen mag men dus concluderen, dat noch het provinciaal bestuur, noch de directie van de Stnombüotdicnstcn met deze maatre gel Ingenomen waren, en dat zy slechts node voor de aandrang van de minister zyn gezwicht. De passagiers, die thans van de tweede klasse gebruik wensen te ma ken, begeven zich niet meer op het bovendek, maar op het rijdek aan boord. Daartoe is naast de beide rol deuren een kleinere openslaande deur aangebracht en de doorgang voor de tweede-klasse-passagiers is van het eigenlijke rijdek afgescheiden door een ijzeren balie, 'jie diagonaal over een deel van de zy-rijdekken loopt. Daardoor kunnen aan beide zijden in de zijpaden minder personenauto's een plaats vinden. Deze moeten naar het midden-rydek en nemen aldus de plaats in, waarop één of meer vracht auto's kunnen staan, die niet in de zijgangen gereden kunnen worden. De salons De vroegere eerste-klasse-salon heeft geen veranderingen ondergaan. De voormalige tweede-klasse-salon is thans voorzien van tafels en losse stoelen en maakt een prettige en rui me indruk. (Vervolg op pag. 2) Amerikaanse militair in Oost-Berlijn gearresteerd. De Oostberlijnse politie heeft de Amerikaanse sergeant Mike Kliman gearresteerd nadat zijn auto in bot sing was gekomen met een Duitse auto. De sergeant was in gezelschap van zijn vrouw. Zij zegt dat het auto ongeluk van weinig betekenis ge weest is. Volgens de Oostduitse radio was Kliman dronken en heeft hij het ongeluk veroorzaakt door op een kruising door het rode licht te rijden. De Amerikaanse autoriteiten heb ben verzocht Kliman terug te sturen, maar tot dusverre is de sergeant nog niet komen opdagen. In de auto van Kliman hebben behal ve de sergeant zelf. zijn in Berlijn ge boren ouders, hun zoontje van zes jaar en de ouders van mevrouw Kli man gezeten. Op de militair na zijn allen naar West-Berlijn teruggekeerd. (United Press) al eens eerder bij kennissen verblyf heeft gehouden. Van Enschede uit waurschuwde men daarom de Heerlense gemeente politie, die een aantal rechercheurs op pad stuurde. Gisteravond zagen twee dezer rechercheurs op de Hee- reweg S. lopen en arresteerden hem. Westduitse ambassadeur in Moskou. Bonn vraagt agrement voor Wilhelm Haas. De Westduitse regering heeft de Russen verzocht agrément te verle nen aan de benoeming van Wilhelm Haas, 59 jaar en thans ambassadeur in Turkye, als eerste Westduitse am bassadeur in Moskou. Haas ls personeelschef van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn geweest. Hij werd aangewezen nadat vyf andere candidaten hadden laten weten dat zij een benoeming niet ambieerden. Het waren de vice- voorziter van de Bundestag Carlo Sehmid, de voorzitter van de commis sie van buiténlaridse zaken van de Bundestag Kurt Georg Kiesinger, de staatssecretaris van het ministerie van economische zaken dr. Ludger Westrick, het hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het ministe rie van buitenlandse zaken Hilger von Scherpenberg, en het hoofd van de buitenlandse bureaux in het ministe rie van buitenlandse zaken Baron Wolfgang von Welck. Een deel van de bom, zoals die door één van de kapelaans van de Parijse Sacré Coeur-kerk bij het altaar wérd gevonden met de afgestelde wekker. (Telefoto) AANHOUDEND ZACHT. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot "•cracn- tige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht. ZON KN MAAN 29 December Zon op 8.50 onder 16.37 Maan op 17.25 onder 8.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1