DDflVIMriAl F 7FFIIWRF r.MIDANT Noord-Zeeland wordt beveiligd tegen calamiteiten Wrede gewelddaden van Algerijnse terroristen in het Auresgebergte ZONDERLING LEGDE TIJDBOM IN PARIJSE SACRE-COEUR MEER DAN VEERTIG DODEN DOOR OVERSTROMINGEN IN V.S. VERWACHT... Geheime besprekingen over Cyprus in impasse geraakt In Algerije is liet de laatste dagen weer onrustig geweest. Er vielen in totaal 24 doden. Terroristen brachten vier Europeanen (onder wie drie Fransen) en zes mohammedanen om het leven. Franse militairen doodden elf opstandelingen. Tijdens gevechten met opstandelingen sneuvelden drie inheemse soldaten. Ook van Cyprus werden weer gewelddaden gemeld. De geheime bespre kingen, welke gedurende een week waren gehouden om de problemen rond dit eiland tot een oplossing te brengen, zijn op een impasse uitge lopen. Makarios, leider van de anti-Britse beweging op het eiland. De impasse in de geheime bespre kingen over de kwestie Cyprus wordt toegeschreven aan de grote druk, die door Cypriotische extremisten zou zijn uitgeoefend op aartsbisschop Makarios om een hogere prijs te vragen voor een oplossing van de kwestie. Naar verluidt, zou de aartsbis schop hebben voorgesteld, dat een gekozen Cypriotische assemblée te zamen met de Britse autoriteiten een plan zou opstellen inzake een over gangstermijn naar zelfbestuur voor de Cyprioten. De Britten hebben hierop blijkbaar een voor de natio nalisten te vaag antwoord gegeven (United Press). Gistermorgen arriveerde per vlieg tuig uit Parijs in Algiers een Franse commissie, die van premier Faure opdracht hééft gekregen, een rap port op te stellen .over de algemene toestand en te onderzoeken of gou verneur-generaal Soustelle inder daad meer troepen nodig heeft. De drie Fransen, die in Algerije werden omgebracht, waren An- toine Ghérardi, zijn vrouw Gisèle en de oudste van hun drie kinde ren. Het gezin Ghérardi was per auto op de Eerste Kerstdag er op uitgetrokken. Ten Zuiden van Se- tif, op de hoofdverkeersweg door het Auresgebergte, overvielen terroristen de auto. Voor de ogen van de twee jongste kinderen, jongens van negen en drie jaar, vermoordden de terroristen de vader, de moeder en het twaalf jarige broertje van de twee jon- fens. Een Franse patrouille vond e twee jongste kinderen, bedekt met bloed, verscheidene uren la ter in een greppel langs de weg. Cyprus. Anti-Britse terroristen hebben op Eerste Kerstdag een bom geworpen naar een gebouw in Nicosia, de hoofdstad van de Britse kolonie Cy prus. In dit gebouw bevonden zich manschappen van de veiligheids dienst. Er vielen geen slachtoffers. De politie trok een cordon op het gebied waar het gebouw is gelegen, maar de daders hebben blijkbaar toch kans gezien, te ontkomen. Zon dag is in Nicosia aangekomen de vertegenwoordiger van de Griekse regering Alexis Liatis. Hij zal be sprekingen voeren met aartsbisschop Leider van sanatorium pleegde verduistering. De 42-jarige arts A. H. uit Zwoller kerspel, leider van he„ :n Zwoller kerspel gelegen sanatorium van de gemeente Zwolle („Zandhove"), heeft tijdens een verhoor door de po litie van Zwolle bekend, ruim vijf duizend gulden uit een door hem be heerd fonds voor de patiënten, voor zijn privé-uitgave te hebben aange wend. De arts is enkele dagen voor verhoor in verzekerde bewaring ge weest en inmiddels op vrije voeten gesteld. De Bulttussen de Oostsingel en de Kleine Kerkstraat te Goeswelke tot dusver een hindernis voor het verkeer vormde is thans verdwenen. Er is nu een mooie, nieuwe toegang tot het stadscentrum geschapen. (Foto P.Z.C.) Zwerew in Opperste Sowjet minder geld voor defensie. De Sowjet-Unie zal haar defensie uitgaven in 1956 met ongeveer tien procent verminderen om een grotere ontwikkeling op het gebied van eco nomie en cultuur mogelijk te ma ken. Dit is door de minister van fir nancïën, Zwerew, Maandag op de openingsvergadering van de Opper ste Sowjet bekendgemaakt. Ook voor zware industrie en land bouw zal iets minder worden uitge geven. Meer zal daarentegen worden besteed voor woningbouw en voor een productieverhoging van enkele verbruiksgoederen. Westelijke waarnemers merkten bij de rede van Zwerew de afwezig heid van „sabelgekletter" op. De vermindering van defensie-uit gaven is volgens deze waarnemers waarschijnlijk niet zo groot als zij lijkt, gezien de algemene verlaging van ae groothandelsprijzen, zoals door de minister aangekondigd. Zo zei de minister ook, dat de zware in dustrie zal worden uitgebreid on danks de iets lagere post op de be groting. De investering in de woningbouw zal met 14pct. worden verhoogd. Dit zal leiden tot een uitbreiding van de woonruimte met 18 pet. NA VREEMD ULTIMATUM Paus had atoomgeleerden moeten excommuniceren De Paryse politie Is op Tweede Kerstdag er in geslaagd, de man te arres teren die daags tevoren een tydbom had gedeponeerd In de Sacré Coeur, de bekende kerk op de heuvel van Montmartre te Parys. De schuldige had zelf telefonisch de politie gewaarschuwd, dat die bom er was neergelegd. Terwyl politieauto's na die waarschuwing in alleryl naar Montmartre reden, ont dekte ook de koster van de kerk de bom, die verpakt was in een metalen doos, waarover een wit kleed lag met er boven op een tuiltje viooltjes. Volgens deskundigen die de bom onschadelijk maakten, zou de helse machine een ontploffing als van een 75 mm-artilleriegranaat veroorzaakt hebben. De bom had om middernacht moeten ontploffen. In de helse machi ne was echter een goedkope wekker verwerkt, die achter liep, en de bom zou pas 's middags om twaalf uur tot explosie zijn gekomen. Van zijn plan, de Notre Dame van Parys in de lucht te laten vliegen, had de man op het laatste nippertje afge zien. De gearresteerde dader van deze bomaanslag is een 45-jarige ban ketbakker, Daniël Havas. Hij ver telde de politie kalm, dat hij Paus Pius XH naar Parijs had ontboden om alle geleerden die met kernon derzoekingen bezig zijn te excom municeren. Hy had de Paus tot 25 December de tijd gegeven om te komen. Reeds sinds Juni 1954 schreef Havas anonieme brieven aan de aartsbisschop van Parijs, Maurice kardinaal Feltin, en aan andere personen. Enkele maanden geleden had hij op een van deze brieven zyn adres geschreven. De politie zag onmiddellijk verband in de brieven en hield Havas in zijn kamer aan. „Ik ben de hand van God", zei hij tot de politiemannen. „Hij heeft mij gewapend om de mensen te sparen voor het onherstelbare. Mijn missie is vervuld". Uit een lange verklaring die hij aflegde op het politiebureau is gebleken, dat hij op zijn twaalfde jaar aan het hoofd was gewond door een kogel uit een revolver. Dat on geluk schreef hij toe aan onvoorzich tigheid van zijn vader. Hy trouwde in 1937 doch verliet In 1944 zyn vrouw „omdat zy my niet begreep. Zy toonde niet de minste be langstelling in het grote werk van myn leven, dat altijd de kwestie van het evenwicht van de aarde was". Ha vas zal vandaag door een rechtbank worden verhoord en waarschynlylt door een psychiater worden onder zocht. Hevige overstromingen teisteren Noord-Galifornië. Een 'fabriek te Guer- neville volledig door het water inge sloten. Noodlottige brand in Stocléolms centrum. Kerk in Chicago door vuur verwoest. In de vroege morgen van de Eerste Kerstdag heeft een noodlottige brand gewoed in een flatgebouw in het cen trum van Stockholm. Twee verdiepin gen brandden geheel uit. De vuurzee eiste drie doden en zes gewonden. Toen de brandweer arriveerde ston den tal van bewoners van het gebouw in de vensters en schreeuwden om hulp. Met brandladders konden zy naar beneden worden gehaald, maar zes personen bleken brandwonden te hebben opgelopen. De drie slachtof fers werden dood in hun bedden aan getroffen. De politie vermoedt dat een der ge zinnen vergeten had de kaarsen van de kerstboom uit te doen. In Chicago hebben twee grote branden Maandag grote schade aangericht. Dé eerste brand vernietigde de vier verdiepingen hoge St. Paul, een Evangelische en Hervormde kerk in het Noordelijk deel van Chicago. De schade werd geschat op minstens 300.000 dollar. Een andere grote brand brak on gemerkt uit in een pakhuis van de spoorwegen. Men verwacht, dat de schade aanzienlijk zal zijn. Kerstkindje. Een vrouw, afkomstig uit Na- =1 zareth, heeft in de kerstnacht te Bethlehemwaarheen zij een pelgrimstocht maakte, het le ven geschonken aam, een zoon. De vrouw, die Maria heet, heeft nu van de Jordaanse autoritei ten toestemming gekregen een week in Bethlehem te blijven. Intensieve hulpverlening. By overstromingen in Californië zyn, voor zover bekend, 37 mensen om het leven gekomen. In de naburige staat Oregon zyn zes doden en vyf vermisten. Men hoopt, dat men het ergste nu gehad heeft. Het water begint te zak ken. Men vreest echter, dat het aan tal doden nog met enige tientallen zal stygen. In de twee staten zyn 50.000 mensen dakloos. President Eisenhower heeft Zater dag aan alle federale regeringsin stanties bevel gegeven, alle beschik bare hulp te verlenen aan de slacht offers van de watersnood in Califor nië, Nevada en Oregon. De Amerikaanse president verklaar de hierbij de omgeving van Reno en Tsjoe En-Lai en Grotewohl spraken over Nieuw-Guinea. De premiers van de Chinese volks republiek en Oost-Duitsland, Tsjoe En-Lai en Grotewohl, hebben in Pe king drie verdragen gesloten, aldus radio Peking, en in een gemeen schappelijk communiqué aangedron gen op overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië en van Goa aan India. De drie verdragen zijn een vriend schapsverdrag, een cultureel verdrag en een verdrag over bestrijding van plantenziekten. Mistinguett ernstig ziek. De beroemde franse cabaretière Mistinguett is vlak voor Kerstmis door een beroerte getroffen en haar toestand is nog steeds ernstig. De koningin van het Franse caba ret is 82. Haar zoon, dr. Leopoldo de Lima et Silva en een andere specialist zijn voortdurend aan haar bed. VOORZIENINGEN GETROFFEN Vele plannen reeds verwezenlijkt Het is het streven van de minister van verkeer en waterstaat, dat in 1957 de zwakke plaatsen in de zeeweringen van Noord-Zeeland (Tholen, Schou- wen-Duiveland en Sint Philipsland) zo veel mogelijk vervangen zullen zijn door verhoogde en verzwaarde dyken en met doelmatige sluizen. Het is niet alleen Zierikzee, dat plannen maakt om tot de bouw van een bescher mende sluis te geraken. Ook in Brouwershaven, Bruinisse en Scharendij- ke zoekt men een oplossing voor het havenprobleem, dat niet. zozeer een probleem is voor de scheepvaart, maar in eerste Instantie gebleken is tot de meest labiele plaatsen ln de verdedtgingsring rond de eilanden te be horen. Hetzelfde geldt voor het eiland Tholen, waar in Sint Annaland de ha ven wordt afgesloten en met toestem ming van Gedeputeerde Staten van Zeeland vervangen kan worden door een geheel nieuwe los- en laadgele- genheid. Langs de kust van de drie Noordelijke Zeeuwse eilanden wordt aan algehele versteviging gewerkt of worden in nauw contact tussen pol der- en waterschapsbesturen en de provinciale- en rijkswaterstaat plan nen gemaakt. Al dit werk Is noodza kelijk, daar de bevolking we! een Del taplan is voorgezet, dat het waterge vaar menselijkerwijs opheft, maar dat in de komende winter geen enkele ga rantie biedt Het is met -.uzeei elf ramp die Dij stormweer in gedachten komt, dan ging, anderzijds kan men de voortva- wei de 23ste December van het vorig jaar, toen bleek dat het uiteindelijk toch niet veel gescheeld had of een nieuwe calamiteit had Schouwen-Dui- veland geteisterd. Het is daarom met grote erkentelijkheid dat vernomen wordt, dat de verschillende diensten dit iaar voorzieningen getroffen heb ben, die de al ehele veiligstelling na derbij komen. Wat de sluizen betreft is er voor Zierkizee weer een belangrijke stap gedaan by het bezoek van het ge meentebestuur aan het waterloopkun dig laboratorium in Delft. De groot ste moeilijkheid by de verwezenlijking van dit plan is de financiering. Ener zijds kan men zeggen dat een eon creet toegestane keersluis tenminste een basis vormt voor de stadsbeveilï- rendheid van het gemeentebestuur prijzen, dat een schutsluis in de Zie- rikzeese haven wil en waarvoor het dagelijks bestuur van de stad niet af laat de verschillende departementen op de noodzakelijkheid er van te wij zen en begrip te vragen voor de moeilijke positie voor de toch al zo zwaar getroffen stad. Een toereiken de tegemoetkoming in het verschil van prijs tussen beide sluistypen is dan ook de vurige wens van de Zie- l-ikzeeënaars. Ook In Brouwershaven zijn de plannen gereed en hoopt men spoedig tot aanbesteding te kunnen overgaan. In Sruinisse ligt de to pografische situatie moeilijker dan elders op het eiland. Hier wordt aan een plan gewerkt om de haven naar buiten te verplaatsen of deze geheel van richting te doen veran deren. In volle gang Zo rondgaande langs de kust van het eiland ziet men bij Borrendamme het verstevigingswerk in volle gang en ook in de polder Burgh en West- land bestudeert men een stuk van de duinen om de dijk te versterken. De gelegenheid om by de Val verschillen de drjksgedeelten te verhogen zal ver kregen worden bij de >.anleg van de nieuwe steiger van het provinciale veer op Katse Veer. In de Nieuw Bommenede zijn de dijken gereed. Het havendijkje in Scharendijke wordt verhoogd en met het dijkvak tussen Den Osse en de Borrenbroods- polder zal eerstdaags door het Wa terschap Schouwen worden begonnen. (Vervolg op pag. 2) Washoe tot „grote rampgebieden" die recht hebben op bijstand van de rege ring. De totale schade van de overstro mingen wordt voorlopig geschat op meer dan 50.000.000 dollar. Peronistische opstand de kop ingedrukt. De regering van de Argentijnse provincie San Luis heeft bekendge maakt, dat zij in de nacht van 23 op 24 December een Peronistische op stand onderdrukt heeft.. Een complot om de regering om ver te werpen werd Vrijdag in de stad Villa Mercedes ontdekt. Een of ficier bemerkte, dat dienstplichtige militairen van de luchtafweer onge woon vroeg opstonden. Zij hadden van onderofficieren opdracht gekre gen op het appèl te komen voor schietoefeningen. Daarzulke oefe ningen niet'op het rooster stonden, zond de officier een alarm naar het hoofdkwartier van het tweede leger. Gedurende de latere actie werd 1 soldaat gedood. 1 onderofficier ge wond en werden 20 onderofficieren van een battery luchtafweer gearres teerd. 1IIIII!IIIII!IIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIII!I!II)IIIIIIIIIIIIIII!!III!III1I!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII| Onbestendig maar 1 zeer zacht weer. i (Van onze weerkundige M medewerker) De beide Kerstdagen behoor- sj den ongetwijfeld tot de zacht- H ste welke tot nu toe in deze H eeuw zijn voorgekomen. De jp s depressie, die Zaterdag van Engeland in de richting van H ons land trok, koerste in de 3 Kerstnacht naar Noord-Frank- rijk, waarop hier een prachtige en zelfs vrij zonnige Kerstdag f§ H volgde. Maandagnacht arri- - veerde ten Zuiden van IJsland een diepe stormdepressie, die j§ met grote snelheid zachte lucht vergezeld van regen en veel wind over de Noordzee naar ons land joeg. Het weer was dan ook belangrijk ongunsti- ger dan op Eerste Kerstdag. Toch was het bijzonder zacht. In Vlissingen steeg de tempe- ratuur gisteren tot 11 graden n Celsius, hetgeen op de Kerst- dagen niet vaak voorkomt. Bo- ven de oceaan is de toestand zeer gunstig voor het ontwik- kelen van nieuwe depressies, li welke met grote snelheid naar Schotland en de Noordzee be- wegen. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat dit onbe- stendige, maar voor December zachte en af en toe regenach- f§ tige weer ook de resterende dagen van dit jaar zal aan- houden. OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Westelyke wind. Iets lagere temperatuur dan gisteren. ZON EN MAAN. 28 December Zon op 8.50 onder 16.36 Maan op 16.06 onder 7.59 Directie: F. van de Velde en F. B. HHP H0 H Wat, H Igj H jBH M H H H WH I H 1111 B B flrv&B fl Ing. mededelingen driemaal tarief, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. I tafHh, «Wffp V HM IH WJH II ILL Umm bkj WV W V HW BH w WW W I «ff ttl H Kleine advertenties (max. regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent per regel met een minimum Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok, van f 1 Brieven oi adres abonmmiotspmjs 47 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN é.sd >5 tem meer. week: 5 85 p. kw.; fr. p. p 6.10 p z c per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlissingen, Walstr. 68—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2. Zierikzee N B.igerdstr^i 24 teiei 26. ONRUST IN MIDDELLANDSE ZEE-GEBIED

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1