Herverkaveling verwerkte in 1955 bijna 45 millioen gulden Voorn Naaibox naar OUDE MANNEN-VROUWENHUIS IN MIDDELBURG IS TE KLEIN VAN TOT <3.ijpe Zppiiwsp Almanak NV.vh.GEBR. POLAK VLISSINGEN INTERESSANTE NATIONALE KONIJNENEXPOSITIE TE GOES Agenda PROVINCIALE ZEEUWBB COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER 1958 SEIZOENWERKLOOSHEID THOLEN WORDT BESTREDEN. Reeds voor 8 millioen aan werken gegund voor 1956 In 1955 heeft de Herverkavelingscommissie Zeeland voor niet minder dan 44,8 millioen aan werken doen uitvoeren. Hiervan kwam er 28,7 millioen ten goede aan het Herverkavelingsgebied Schouwen-Duiveland, 9,3 millioen aan Tholen, 4,7 aan de Zak van Zuid-Beveland en 2,1 millioen aan Waarde. Voor 1956 is, zoals bekend, een cricdiet van 40 millioen beschikbaar gesteld. Hiervan is thans reeds een vijfde deel, nl. 7,9 millioen, aan werken In uitvoering gegeven. In de laatste vergadering van de Herverkavelingscommissic werd weer voor een bedrag van bijna 814 millioen nan werken gegund. De fa. J. de Oude K. T. de Jonge te Biervliet zal voor f 340.000 onge veer 5-3 km wegen aanlegen en ver beteren in de Viorbannenpolder, ter wijl de fa. M. de Oude K. T. de Jonge te Zierikzee in dezelfde polder een duiker zal bouwen voor 28.200. De aanleg van 4.4 km wegen ten Z. van Ellemeet werd gegund aan het Aann. bedrijf E. Blok, Rotterdam voor 256.700. Hetzelfde bedrijf zal 54 ha grond in het waterschap Schouwen egaliseren voor 147.000. Het aannemersbedrijf J. A. Leijs, Kapelle kreeg voor 395.000 op dracht tot bouw van een gemaal aan de zeedijk bij Ouwerkerk, waarop in de toekomst geheel Dulveland zal lo zen. De fa. M. de Oude K. T. de Jon- fe, Zierikzee ontving opdracht voor e bouw van een brug by Prommel- sluis in de prov.weg Zierikzee-Re- nesse voor f 151.500. Op Tholen zal de fa. J. D. Janse, Middelburg 100 ha egalisatiewerk uitvoeren voor 69.700 en J. van Vossen K. Moerland te St. Anna- land 150 ha rond Stavenisse voor 193.000. Interessante vondst op Schouwen Personeel van de herverkavelings- dienst en de Grontmij. heeft Vrijdag bij opruimingswerkzaamheden van een brug aan de Zwaardweg onder de gemeenten Duivendjjke en Ellemeet een z.g. sluitsteen gevonden, waarop de naam geschreven was van Henri- cus van Alphen, burgemeester anno 1737. De steen, die enkele tientallen kilo's zwaar woog, werd naar het bu- reau van de stadsarchivaris van Zie rikzee gebracht, die in oude geschrif ten kon nagaan dat het hier om een burgemeester ging, die in het jaar 1737 aan het hoofd van de stad Zie rikzee stond. Hoe de steen by de brug in de Zwaardweg gekomen ié, blijft vanzelfsprekend moeilijk uit te zoeken; wellicht dat het hier een eerste of laatste steenlegging betreft, juist in het jaar dat genoemde ma gistraat bevorderd werd tot reken meester van de generaliteit. Overi gens is het interessant na te gaan, welke belangrijke functies burge meester van Alphen, wiens vader landrechter van Schouwen was, be kleed heeft na zijn huwelijk met An na Maria den Blaauwen. Achtereen volgens waren dit nl keurmeester van de meekrap, thesaurier van de stad en pensionaris van Zierikzee (secreta ris in onze tijd) en kolonel van de schutterij. De nalatenschap van bur gemeester van Alphen bedroeg de des tijds respectabele som van r 60.600. De heer van Alphen woonde in de burgemeesterswoning, die thans door ir. M. A. L. Beun op het Havenplein bewoond wordt. Vermeldenswaard is nog dat de voorganger van burge meester van Alphen, dus bij jaarlijk se verkiezing in 1736, reeds een Schuurbeque is geweest. De fa. J. D. Janse, Middelburg werd 110 ha egalisatiewerk rond Tholen gegund voor 126.450 en 115 ha rond Stavenisse voor 326.450. De bouw van 2 bruggen in de polder Schakerloo werd opgedragen aan de fa. J. H. Eleveld Zn., Groningen voor 86.360. Het egaliseren van 125 ha egalisa tiewerk in de 1500-gemetenpolder zal wordon uitgevoerd door de N.V. Del ta, Middelburg voor 190.900. Voorts verzorgt de Ned. Heide Mij. 68 ha egalisatiewerk in de Vierbanncnpol- der voor f 262.135, 312 ha drainage werk rond Stavenisse voor 141.110, 183 ha drainage rond Tholen voor 50.470, 252 ha drainage nabij Sta venisse voor 143.170, 80 ha draina ge in de polder Waarde voor 111.652, 100 ha drainage in de ge meente Tholen voor 64.890 en 125 in dezelfde omgeving ha drninage voor 50.470. Daar er eind November reeds twee honderd soizoenwerklozen op het eiland Tholen werden geteld, werd ter bestrijding van de werkloosheid voor het uitvoeren van 115 ha egali satiewerk rond Stavenisse, het cguli- seren van 125 ha in de 1500-geme- tenpolder pn het draineren van rrsp, 100 en 125 ha in de gemeente Tho len, speciale toestemming gegeven om deze werken reeds nu te doen uit voeren. Aanleg van havenplateau bij „De Val" werd aanbesteed Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd Vrijdag in het gebouw van de Provinciale Waterstaat aanbe steed het maken van een havenplateau bij de haven „De Val" onder Zierik zee. Zoals bekend, zal hier de nieuwe veerhaven worden ingericht. Op dit werk kwamen de volgende inschrijvingen binnen: 1. Aann. bedr. J. C. v. Oord N.V. Utrecht, f 493.670; 2. Aann. bedr. Dirk Verstoep, Den Haag, N.V. Baggermij. Bos en Kalis, Sliedrecht en N.V. Aann. bedr. v.h. T. den Breejen v. d. Bout, Aardenhout, f 474.000; 3. Aann. Mij. v.h. fa. E. J. Bakker en Co. N.V., Gorkum, f 455.000; 4. N.V. S. A. Sanders Aann. bedr., Rijswijk, f 445.000; 5. N.V. Aann. en Hand. bedr. Van Oord, Wer kendam, f 444.000. De gunning van dit bestek werd aangehouden. Redacteuren vieren Kerstfeest Teneinde de redacteuren en medewerkers van de P.Z.C. de gelegenheid te geven 't Kerst feest in de huiselijke kring te vieren, zullen tijdens de Kerst dagen geen verslagen worden gemaakt van vergaderingen enz. Mochten besturen van or ganisaties toch prijs stellen op de publicatie van een vergade- ringsverslag, dan worden ze zelf een zenden. (Advertentie/ wan wutu, hierbij uitgenodigd zeil beknopt overzicht in te z VWWVVWSWWWWAW Met 'n naaibox maakt U haar gelukkig. 'n Sierlijk, handig, meubeltje, dat dagelijks wordt gebruikt. Nieuwste modellen in diverse houtsoorten vanaf 21. tot 47.50 Schilderijenexpositie Kunstkring „Het Zuiden' Geopend door burgemeester van Vlissingen. De Kunstkring Het Zuiden houdt een tentoonstelling van schilderijen in het expositie-lokaal van de schilder Frans Maas aan de Vrouwenstraat nabij de Oude Markt te Vlissingen. Met uitzondering van Frans Maas, die zijn jongste werk bewaart voor een eigen tentoonstelling namen aan deze expositie vrijwel alle schilderende le den van „Het Zuiden" deel. Hoewel men moest worstelen met een tekort aan ruimte bleek het toch mogelijk aan alle exposanten een be vredigend muuroppervlak toe te staan voor het tonen van hun werk. De voorzitter van de kunstkring „Het Zuiden", burgemeester mr. B„ Kolff heeft Vrijdagavond de tentoonstelling officieel geopend. Hij wees er op, dat werk in verschillende stijlen en werk wijzen wordt geëxposeerd, zodat het niet mogelijk is van deze tentoonstel ling een karakteristiek te geven, die al het geëxposeerde werk zou omvat ten. Spreker betreurde het, dat de be langstelling voor schilderijen-exposi ties in Vlissingen te wensen overlaat. Men heeft geëxposeerd in het gemeen temuseum en nu wil men het eens pro beren in een ander lokaal, in de hoop dat de toeloop van bezoekers groter zal zijn. Er wordt ook een werk geëxposeerd van de kunstschilder G. Bergsma, die enkele weken geleden aan de kring door de dood is ontvallen. Na dank gebracht te hebhen aan tie heer Maas voor het beschikbaar stellen van de expositieruimte, verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De vrij talrijke aanwezigen bezich tigden daarna de geëxposeerde wer ken. Een beschouwing over deze ten toonstelling zal in een volgend nummer van de P.Z.C. gepubliceerd worden. De expositie zal circa veertien dagen geopend blijven. JAARVERSLAG BESTUUR GODSHUIZEN 1954 Situatie in ouderwets gebouw vraagt oplossing. In het verslag over 1954 van het Bestuur der Godshuizen in Middelburg wordt uitvoerig gesproken over problemen in verband met het Oude- Man nen en Vrouwenhuis. In dit tehuis is een ruimtekort, dat elk jaar nog stijgt. De grote gemeenschappelijke slaapzalen en eetkamers z(jn niet meer van deze tyd. In 1951 en 1952 werden aanmerkelijke en kostbare verbeteringen aangebracht. Toen werd echter geen oplossing van het ruimteprobleem ge vonden. De situatie van het gebouw, dat in typische „gestichtsstyi" van de 18e eeuw is opgetrokken, leent zich niet voor vleugeluitbreiding. Waar de bovenruimte dit toeliet zyn de mogelijkheden om kamers te bouwen reeds benut. Hier gaat het ora een vijftal vertrekken, dat zeer In de smaak valt en steeds is bezet. Thans is de nood zo hoog gestegen, dat de dames-regen tessen hun vergaderzaal in het tehuis aan een bewoonster hebben afge staan. Maar ook dit gaf geen uitkomst genoeg! Enerzijds vraagt het bestuur zich af of het verantwoord is in deze toe stand te berusten, anderzijds staat het wegens financieel onvermogen machteloos een bevredigende oplos sing te vinden. Het bestuur is er echter van overtuigd, dat er in de naaste toekomst verbetering in deze situatie zal moeten komen. De ruimte en de bezetting van de administratieve afdeling, die in het ziekenhuis is gevestigd, is ge heel onvoldoende, zo staat verder in het verslag te lezen. De steeds toenemende werkzaamheden kun nen slechts met de uiterste krachtsinspaning worden afge daan. Men troost zich met de hoop, dat de verbouwing van het bestaande gebouw gelegenheid zal geven om aan de meest urgente wensen tegemoet te komen. Eerst daarna zal de administrateur meer vryheid krygen om zich aan ailer- lei zaken van huishoudelijke en organisatorische aard te w"den. De bed-bezetting van het Gast huis vertoonde in net verslau-'aar een niet onbelangrijke teruggang, zo wordt vervolgens betoogd. De wacht lijsten doen daarentegen nog een hoog cijfer zien. De wisselende en oneven redige bezetting van het verpleeg sterscorps is hieraan niet vreemd. Plaatselijke omstandigheden speel den ook een rol. Aan het einde van het jaar was er een belangrijke ver betering op komst. Wat de apparatuur betreft, wordt vermeld, dat in 1954 een nieuw Rönt- gen-diagnostiek-apparaat werd be steld, hetgeen een bedrag van onge veer 45.000 vergt. In de loop van het jaar werderr., twee diathermie- apparaten aangeschaft, waarvan één voor oogheelkunde, en een micro scoop voor het laboratorium. Cijfers. In het Gasthuis werden gedurende 1954 2707 patiënten opgenomen en 2697 ontslagen. Hiervan waren ach tereenvolgens 1186 mannen en 1497 vrouwen en 1194 mannen en 1478 vrouwen. In het Oude Mannen- en Vrouwen huis was de bezetting per 1 Januari In Souburg werd Vrijdagavond een grote tentoonstelling van pluimvee konijnen en sierduiven geopend, die meer dan driehonderd van de mooiste dieren bijeenbracht. Vol trots toont de heer C. L. Sloof zijn zwarte Rus die de medaille van de Prins der Ne derlanden in de wacht sleepte, heer G. J. van Zweeden (1) keurt met kennershand nog eens de prachtige vacht, terwijl de loco-burgemeester van Souburg, wethouder J. de Pries ter, lachend toekijkt. Foto P.Z.C.) Min FRANSE LOF In een Frans blad trof een onzer cor respondenten een artikel aan, waarin veel lof werd toegezwaaid aan allen, die een werkzaam aandeel hadden in de geslaagde proeftocht van de moder ne oesterkotter van de Franse vissers vloot,- de „Haai" („Le Squale"). Een deel van deze lof komt toe aan de ma chinefabriek L. Padmos te Bruinisse, die de vierkopslier vervaardigde, waar mee dit moderne schip is uitgerust. Dit instrument maakt het de „Haai" name lijk mogelijk om met vier korren te vissen in plaats van met twee, zoals te doen gebruikelijk. Ook voor de kor ren gaat de eer naar Bruinisse, want die werden gemaakt door de smederij A. Kriger. De heer Madec, de eigenaar van de „Haai" is blijkbaar een vooruit- KLEERMAKER In een van de drukste Zeeuwse stra ten stapte een jonyeman verlegen la chend uit een kleermakerszaak. Zijn handen streken nog wat onioennig langs '11 kennelijk nieuwe jas. Dat hy zich, wat men noemt, 'n beetje „opge laten" voelde, was duidelijk te zien, maar zijn verloofde kneep hem bemoe digend in de arm en keek fier naar zijn nieuwe verschijning op. Dit moment koos de kleermaker uit om 'n idylle te verstoren. Met 'n sjofele hoed in de hand stapte hij naar buiten en riep het paar achterna: MijnheerWilt u uw hoed nu meenemen of zal ik hem op sturen?" En hij genoot zelfs nog van de diepe blos, die over het schuchtere gezicht van zijn klant streek. Zo zijn die kleermakers strevend man, want hij wil nu een duikerpak aanschaffen om onder water zijn oestervoorraad te kun nen controleren. Zijn perceel is ook vrij uitgebreid, het beslaat meer dan 120 ha ZILVEREN KOSTER De heer M. C. Deurloo te Tholen herdacht Donderdag het feit, dat hij vijfentwintig jaar als koster in dienst was van de Nederlands Hervormde kerk te Tholen. In tegenwoordigheid van kerkbestuur en kerkeraad werd hij des avonds in de pastorie gehul digd. Het kerkbestuur bood de jubi lerende een fraai geschenk aan. Ver tegenwoordigers van kerkvoogdij en kerkeraad prezen de heer Deurloo om de ijver en hulpvaardigheid, waarmee hij gedurende een kwart eeuw zijn taak uitvoerde. (Advertentie) HÉJ ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. Egalisatiewerkzaamjieden op Walcheren aanbesteed In Noord- en Oostwatering Namens de Herverkavellngscom- missie Walcheren heeft de Nederland se Helde Maatschappij Vrijdag in het gebouw Ruilverkaveling in Middel burg een viertal bestekken aanbe steed. De werken omvatten het egali seren van percelen en het graven van kavelsloten met bijkomende werken achtereenvolgens In de Noordwate ring twee maal in de Oostwate ring en nogmaals in de Noordwate ring van de polder Walcheren. Op bestek L 117 werd als volgt in geschreven: 1. fa. G. J. Eland, Vlis singen, f 81.844; 2. Hillen en Roosen, Amsterdam, f 95.000; 3. G. J. Volker, Vlissingen, f 85.000; 4. W. Uyl, Am sterdam, f 83.000; 5. Aann. Mij. Zee land, Middelburg, f 84.900; 6. Amster damse Aann. Mij. Den Haag, f 83.000; 7. fa. Gebrs. Van 't Verlaat, Hardinx- veld, f 99.500; 8. fa. J. D. Janse, Mid delburg, f 91.900; 9. fa. De Oude en De Jonge, Zierikzee, f 92.500; 10. G. van Herk, Nieuwerkerk a. d. IJssel, f 96.000. De volgende inschrijvingen kwamen binnen voor bestek L 130: 1. fa. Eland f 120.000; 2. Hillen en Roosen, f 121.000; Volker, f 120.000; 4. Yyl, f 112.000; 5. Aann. Mij. Zeeland, f 121.980; 6. Amsterdamse Aann. Mij., f 117.900; 7. fa. Janse, f 113.400; 8. «De Oude en De Jonge, f 113.000; 9. *G. van Herk, f 118.000. De inschrij vingen voor bestek L 132 lulden: 1. Eland, f 124.500; 2. Hillen en Roosen, f 123.900; 3. Volker, f 126.000: 4. Uyl, f 108.000; 5. Aann. Mij. Zeeland, f 124.900; 6. Amsterdamse Aann. Mij. f 124.900; 7. Gebrs. Van 't Verlaat, f 137.700; 8. fa. Van Herk, f 122.000; 9. J. D. Dekker, Veere, f 144.000. Op bestek L 133 tenslotte, kwamen de volgende inschrijvingen: 1. Eland, f 145.000: 2. Hillen en Roosen, f 129.500; 3. Volker, f156.000; 4. Uyl. f 138.000; 5. Aann. Mij. Zeeland, f 135.900; 6. Amsterdamse Aann. Mij. f 137.000; 7. fa. Janse, f 146.400; 8. De Oude en De Jonge, f 145.000; 9. Van Herk, f 144.000. De gunningen van dit viertal werken werden aange houden. Aan de eerste Nederlandse Slagers Vakschool te Utrecht slaagden voor het volledige vakdiploma de heren E. Rossmadl en A. Biesbroeck te Hulst en H. C. van Sabben en J. A. M. van Stee te Goes. ZIJ DIE OVERBLEVEN.. Jubileumtentoonstelling van 12ek?ï niet eenvoudige taak 3 I dacht om al deze honderden ïdi litre Tw toege- I dacht om al deze honderden dieren „Z.eelandia o5 jaar. op hun bouw, uiterlijk e.d. te beoor- In zaal-Krijger te Goes wordt er delen. Zij hebben zich in vlot tempo vandaag en Tweede Kerstdag een 1 ^an hun taak gekweten, zodat Vry- nationale konijnententoonstelling ge- dagavond reeds de uitslagen van de houden, welke tevens de jaarlijkse keuringen bekend waren. - - - - - 1 De voornaamste uitslagen zyn als volgt: Ërovlnciale expositie van onijnenfokkersbond fijli Ned. vormt. De Goesse vereniging „Zeelandla" had ditmaal, in verband met haar 35 ja rig bestaan de organisatie toegewe zen gekregen. Hoewel vele langoren hun leven hebben moeten offeren om als Kerstbout te fungeren, leert de ze tentoonstelling wel, dat de Zeeuwse konijnenstapel nog niet is uitgestorven. Vier honderd vijf en ze ventig prima fokdieren, waarvan er ook zelfs nit Limburg en Utrecht werden ingezonden, hebben hier Vrij- om de kampioenstitel gestreden, ïndeljjk was het een van de kleinste uit het „gezelschap", een Pool. roodoog, voedster oud (kooi- nummer 439), eigenaar M. v. d. Wee- Ie te Middelburg, die met de ere-titel ing strijken. De heer v. d. Weele wam hiermee in het bezit van een medaille, beschikbaar gesteld door Z. K.H. Prins Bernhard. In lange rijen getraliede hokken kan men de fraaie dieren aantreffen. Achttien verschillende rassen, over- irige en jonge, in allerlei kleuren, lekende en zeldzame rassen. De grote Vlaamse reuzen, vindt men er naast de in Zeeland weinig voorko mende kolossale hangoren. Groot is ook het aantal van de specifiek voor de liefhebberij gefokte kleine rassen, als de prachtige kortharige Rex, de zilvervossen, dé Rijnlanders, de klei ne Polen enz. Ja zelfs ook enkele cavia's ontbreken niet op deze ten toonstelling. Aan de vijf keurmeesters, de heren J. van Schraven en A. v. d. IJssel uit Den Haag, J. Boers uit Tilburg, A. A. Clement uit Arnemuiden en P. H. Dieleman uit Terneuzen, was de a het kampioenschap werd de re serve-kampioenschap van de tentoon stelling gewonnen door de Wit Vlaamse reus, kooinummer 132, voed ster, jong, eigenaar C. Schrier, Wol- faartsdyk, die de medaille van de Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland ontving. De medaille van de gemeente Goes werd gewonnen door de heer J. H. Bakker te Zierikzee met de beste Blauwe Wener, welk dier de mooiste op twee na van deze tentoonstellinj was. De heer C. Karelse te Middel burg; verkreeg met een Alaska, het mooiste dier op drie na, de medaille, beschikbaar gesteld door de burge meester van Goes. De lauwertak van de Vereniging „Zeelandla" kwam aan de heer L. Geschiere uit Heinkens- zand met het mooiste tekenkonijn, De „J. C. v. d. Boudt"-beker, tei herlnering aan de overleden voorzit ter van de N.K.B. in Zeeland, wijlen de heer J. C. v. d. Boudt, werd ge wonnen door de heer Schrier voor noemd, met het mooiste dier, gefokt door een lid van de prov. afdeling. C. H. J. G. in Zeeland De Christelijk Historische Jongeren Groepen in Zeeland hebben dezer da gen een voorlopig provinciaal bestuur gekregen. Dit Is gevormd uit de vol gende personen: de heer A. J. Kaland, •Middelburg; mej. G. A. Bakker en de heer J. J. van Willigen beiden te Kapelle, mei. H. D. de Ryke te Goes en de heer P. M. Baas te Krabbendijke. Vrachtauto in sloot. Door de gladheid van de weg slipte een lege vrachtwagen van een kolen handelaar uit Vlissingen nabij de Schependomse Kreek op de rijksweg Eede-Aardenburg en kwam hierbij in een sloot terecht. Nadat de wagen door een kraanwagen uit de sloot ge-- takeld was. kon de reis, met slechts „koprot". maar over het geringe materiële schade, worden is dit belangrijk minder dan het vo- voortgezet. Irige jaar. Uienhandel blijft vlot. De uienhandel blijft een levendig beeld vertonen. In de uiencentra van ons land worden dagelijks belangrij ke zendingen verladen en de voor naamste afnemer ls nu reeds enkele weken achtereen de Engelse markt. Het overgrote deel van onze uienex- port gaat naar dit land. Bij een to tale export in de <veek van 27 No vember tot 3 December van 2640 ton uien, ging 1774 ton naar Enge land. In de periode 4-11 December werd in totaal 2732 ton uien geëx porteerd en hiervan ging 1992 ton naar Engeland. West-Dultsland nam ln deze twee weken in totaal 875 ton uien af en België 580 ton. Ver- der gingen nog enkele duizenden ki lo's naar Afrika. West-Indië enz. Maar dit is van ondergeschikte be tekenis. Het is de Engelse markt die de toon aangeeft en door deze 7oede vraag ls de prijs steeds vast. /oor de voor export geschikte mid delkwaliteit wordt thans ongeveer 27 ct. per kg. betaald. De kwaliteit „grof" ligt hier enkele centen per kilo beneden en voor de drielingen wordt enkele centen per kg. meer betaald. Hoofdzaak bij do aanvoer is echter de kwaliteit „middel". De kwaliteit is dit jaar goed. Er zijn partijen, die te lijden hebben van algemeen 1954 46, waarvan 27 mannen en 19 vrouwen. Er werden 7 mannelijke en 2 vrouwelijke opgenomen. Van de verpleegden overleden 6 mannen en 1 vrouw, terwgl 1 man en 1 vrouw vertrokken. Op het eind van het jaar was het aantal verpleegden dus Ijet- zelfde als aan het begin. Er werd voor de verpleegden een bedrag van 42.268,50 (v.j. 40.321) ln rekening febracht. Het aantal verpleegdagen edroeg 16.937 (v.j. 16.117). De gecombineerde balans per 31 December 1951 van de Godshulzen meldt in totaaltelling een bedrag van 3.177.662,16 aan weerszijden. Uit de gecombineerde verlies- en winst rekening blijkt een totaalverlies over 1954 van 90.962,47. Hsrverkavelingscommissie Loste electrificatieproblemen op. (Slot van pag. 1) Wettelijke regeling Zoals Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel reeds vorige week in de Staten zitting mededeelde, zal er een wettelijke regeling komen, waarbij het Rijk i.e. de Herverkavelings- dienst en de belanghebbenden geza menlijk 60 zullen betalen en het resterende deel door de Provincie (10%), electriciteitsbedrijven (10%) en gemeenten 20 Door de grote medewerking van Rijk en Provincie is het mogelijk gebleken een dorgelijke regeling reeds thans voor de herverkave- lingsgebieden toe te passen. Nu de rijks- en de provinciale over heid tot het uiterste gegaan zijn om een oplossing voor dit moei lijke vraagstuk te verkrijgen, mag verwacht worden, dat de be trokken gemeentebesturen, op korte termijn hun medewerking zullen geven. De agrarische vertegenwoordigers in de herverkavelingscommissie neb ben ook sterk op spoed aangedron gen, daar vele nieuwgebouwde boer derijen reeds geheel zijn geïnstal leerd en alleen op aansluiting wach ten. Voor wat het aandeel van de belanghebbenden in de kosten be treft, kan nog wordon medegedeeld, dat de bijdrage van gemiddeld 18 alleen betaald moet woelen, wanneer hun huis of bedrijf tot™ dusver nog niet in het electriciteitsnet was aan gesloten. Voor boeren, die reeds elec- triciteit hadden, doch hun bedrijf nu elders moesten herbouwen, zal de Herverkavelingscommissie de 60 geheel voor haar rekening nemen. Bij uitvoering van de plannen zul len alle percelen in de betrokken ge- hieden worden aangesloten. Het aan deel van de belanghebbenden zal in de vorm van herverkavelingsrente worden ingevorderd. Concentratie waterschappen Tijdens dezelfde vergadering kwam ook de concentratie van waterschap- pen ter sprake. Nabij Zierikzee Is bijv. het gemaal 't Sas gesticht, waarop een aantal polders afwate ren. Hiervoor zal een beherende in stantie moeten komen. Het G.S.-lid, de heer C. Phillpse, verwachtte dat begin 1957 de concen tratie van polders en waterschappen op Schouwen-Duiveland, Noord-Be veland en Tholen een feit zal zijn. VANDAAG. Middelburg Electro: „The conutry girl", (H jr.), 19 en 21.15 uur: Schouw burg: „Complot in de tropen". (14 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie boeken over beeldende kunst, 10—12.30, 13.30—17 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Japanse en Chi nese prentkunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „3 Ring circus", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ontvoerd uit de harem", (14 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „3 Ring circus". (a.l.)„ 14, 16, 19 en 21 uur; Zaal Krijger: Dul- vententoonstelllng, 1018 uur. EERSTE KERSTDAG. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg; „Het laatste vuurgevecht", (14 jr.), 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: Als vandaag, 15. 19 en 21 uur; Luxor: Als vandaag, 19 s Grand: Als vandaag, 19 en 21 uur ?n „Sangaree", (14 jr.), 15 uur. TWEEDE KERSTDAG. Middelburg Electro: „Three ring elr- cus" (a.l.), 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als Eerste Kerstdag; Schuttershof: Kerstbal, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „The country girl", (14 jr.), 15, 19 en 21 uur; Luxor: „Wraak van het monster", (14 jr.), 15, 19 en 21 jr. Goes Grand: „The country girl", (14 Jr.) 19 en 21 uur: Zaal Krijger: Duiventen- tentoonstelling, 15—22.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2