ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER DE KLEINE ALK ZAKTE AF UIT HET HOGE NOORDEN KAPPIE EN DE SHOWBOAT In mijn plaats zou U 'm ook het beste gegeven hebben! 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Invasie van zeldzame watervogel Op 19 December ontvingen we uit de tweede hand een telefoontje uit Middelburg, dat aldaar een vogeltje was omgekomen, dat buitengewoon goed kon duiken, donker van kleur was, een klein snaveltje had en toch wel een heel bijzonder eendje scheen. Daar het heel moeilijk is op be schrijvingen vogels een naam te geven uitten wij het vermoeden, dat het geval waarschijnlijk een dodaarsje gold, kleine duikertjes die hier nog al veel in de winter binnengaats vertoeven. De volgende dag echter ontving ik ter determinatie twee, eveneens omgekomen vogels, die onmiddellijk als kleine alken konden worden herkend. Dit is een sterke aanwijzing, dat ook het Middelburgse „duikeendje" een kleine alk is geweest en dat we hier te doen hebben met een invasie van deze vogelsoort. Het gelijktijdig omkomen van twee exemplaren, een in Eversdijk, het andere in Dom burg, doet vermoeden, dat de winter van 1955-'56 wel eens één van die opvallende winters kon worden, waarin de vrij zeldzame kleine alk hier in groten getale is binnenge vallen. Wat de Decembermaand 1955 be treft, wij hoorden van snelle invallen de, strenge koude in Skandinavië, waarbij ongekend krachtige stormen optraden. Daar het bekend is, dat de door BAREND ZWERFMANS kleine alk zeer gevoelig is voor zwa re stormen, die haar zelfs landwaarts doen trekken, ligt de conclusie voor de hand, dat de vogels de invloed van de Skandinavische stormen heb ben ondergaan en Zuidwaarts zijn getrokken in meer dan gewoon aan- Beschrijving. Om het doorgeven van waarne mingen te vergemakkelijken geven we een afbeelding van het vogeltje, een onzer kleinste zeevogels, en te vens een korte beschrijving. Het kor te dikke snaveltje is dubbel gebogen, van onderen nog gedeeltelijk wit be- veerd, aanzet van de schedel vrij vlak, de bevedering donker, bijna diepzwart, juist onder het oog door met een boom over de hals en verder langs de vleugels tot de staartpunt, dus over de gehele bovenzijde; on derzijde wit. Verder wit: een viertal streepjes bij de vleugelbasis en aan de basis van de basis van de vleugelpunt. De poten staan zeer ver naar achteren, achtige wijze te zitten en te lopen. De wat het vogeltje dwingt op pinguin- alken zijn dan ook de „pinguins" van 't Noorden al behoren ze tot een ge heel andere vogelgroep. De beschrij ving betreft het winterkleed en de variabiliteit daarin bij de gezonden exemplaren doet vermoeden, dat ze zich nog slechts in een (hoewel ver- Eevorderde) overgangstoestand naar et volledige winterkleed bevinden. De kleine alk, die door de Duit sers „krabbenduiker" (Krabbentau- cher) wordt genoemd, leeft op zeer hoge breedte en voedt zich met klei ne schaaldieren, die ze heel snel en handig weet te vangen, eventueel door zeer lang te duiken. Brehm vermeldt er van, dat het kleine vogeltje door zijn levendige manieren, grote aantallen en de zeer Noordelijke verblijfplaatsen sterk de aandacht van poolreizigers heeft ge trokken. Men vindt ze nog in groot aan tal tussen de 81e en 82e breedte graad, enkele gaan zelfs nog ver der Noordelijk. Spitsbergen, Jan Mayen-eiland en Nova Zwembla behoren tot de gewone verblijf plaatsen, waar de nesten van de vogels zich diep in rotsspleten be vinden. Als wintergasten komen ze onge veer tot het Kanaal, maar daar ui terst zelden; in de Noorzee kan men ze dan aantreffen maar lang niet elke winter. Het is voor vogelwaarnemers dus wel aardig dezer dagen eens naar het vogeltje uit te zien. Mocht men zekerheid hebben het te hebben ge zien dan houden we ons aanbevolen voor meldingen betreffende plaats, datum en aantal. De grootte van de vogel komt tot circa 25 cm, maar schijnt meestal nog wat kleiner te zijn; ongeveer 20 cm. Daar het ge- vederte dicht is, maakt het diertje een opmerkelijk mollige indruk. Het is in staat op het water te slapen, met de kop in de veren. De mogelijkheid bestaat, dat men het vogeltje zeer bevuild als stook olieslachtoffer zal aantreffen. In dat geval geven de zeer ver naar ach teren staande zwempootjes en het gedrongen, dubbelgebogen snaveltje goede kenmerken. De gezonden exemplaren werden doorgezonden naar het Rijksmu seum van Natuurlijke historie te Leiden, waarheen ook de meldingen zullen worden doorgegeven. Inmiddels is gebleken, dat ook de derde vogel een kleine alk was. Amerikaanse vinding: radio-cardiograaf Met een nieuw apparaat, dat ont wikkeld is in het medisch centrum van de Amerikaanse marine te Be- thesda (Maryland), worden radio uitzendingen mogelijk van de werking van het hart. Tot op een afstand van 400 meter is het mogelijk met deze uitzending de conditie van het hart na te gaan van de persoon, terwijl hij werkt, rondwandelt, golf speelt of in bed ligt. Met de nieuwe radio-cardiograaf kunnen daarentegen veranderingen in de hartslag onder vrijwel alle om standigheden van lichamelijke inspan ning worden geconstateerd. Voor hartpatiënten zal het nieuwe apparaat vermoedelijk van grote waarde blijken te zijn, omdat er mee bepaald kan worden hoeveel beweging de patiënt zonder gevaar mag nemen. Oostenrijkse taxichauffeurs willen zich wapenen. Een functionaris van de Oostenrijkse kamer van koophandel heeft bij het graf van een vermoorde taxichauffeur geëist dat de chauffeurs en hun helpers vergunning krijgen wapens te dragen om hen tegen bandieten te verdedigen. „Wij kunnen niet langer tolereren, dat onze taxi-chauffeurs willoze slacht offers zijn van moordenaars", aldus Margiol. Verleden week hebben de Parijse taxichauffeurs gestaakt om een zelfde wens, voor het verkrijgen van vuur wapens, kracht bij te zetten. Japan breidt zijn handelsvloot uit Het Japanse ministerie van verkeer heeft Donderdag een vijfjarenplan voor de scheepsbouw aangekondigd dat er op gericht is, het volume van de Japanse handelsvloot tot 4,500.000 ton op te voeren. Het programma, gedeelte van een de gehele economie omvattend vijfja renplan, zal per April 1956 in uitvoe ring komen. Onder dit schema zal voor een ton nage van 1.080.000 aan nieuwe scheepsruimte worden bijgebouwd. V.S. treffen schikking met Onassis Herbert Brownell, de attorney ge neral der V.S., heeft medegedeeld, dat de scheepsmagnaat A. S. Onas sis heeft toegestemd in een schik king, waarbij hij zeven millioen dol lar zal betalen. Daarmede zou dan een reeds lang slepende kwestie over de onwettige verkrijging van sche pen uit het Amerikaanse oorlogs- surplus een einde nemen. Luitenant-generaal A. T. Opsomer ls bevorderd tot commandeur ln de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Dag Hammarskjöld wil ook naar Djakarta Dag Hammarsköld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft Donderdag medegedeeld, dat hij voornemens is in Januari en Fe bruari verschillende hoofdsteden in Europa, het Nabije-Oosten, het Verre Oosten en het gebied van de Stille Oceaan te bezoeken. Die hoofdsteden zijn: Londen, Athene, Ankara, Cairo, Tel Aviv, Damascus, Beirut, Bagdad, Karachi, New Delhi, Rangoon, Bangkok, Dja- Karta, Canberra en Wellington. (United Press) 29. Terwijl Okkl de deur voor hen openhield, stapten de twee douanebeambten een beetje aarzelend naar binnen. De ruimte daarach ter was aardedonker en dat beviel hen niet helemaal. „Dit schip geeft me de kriebels", bromde beambte Snuf, „ik zal blij zijn, als dit karwei achter de rug is". Op dat ogenblik trok Okki de deur met een slag achter hen dicht. Hij grijnsde, toen hij de verschrikte kreten van de douanemannen hoor de opklinken: „Doe open Doe open We kunnen geen hand voor ogen zien „Ik zal ze even een lichtje 5 ven", grinnikte de scheepsjongen, op een knop je drukkend, „dan zullen ze handen zien en nog heel wat meer Meteen werd de ruimte daarbinnen helder verlicht. De twee mannen waren even verblind door het felle schijnsel; toen slaakten zij een kreet van verbazing. En dat was geen wonder: overal om zich heen zagen zij douanemannen, die met knipperende ogen rond staarden en precies de- l spiegel-doolhof waren verzeild In hem eerde ik 't hele corps! Ik gaf de Gele Rijder, die mij vlot Hielp, toen ik bij Vianen panne had» natuurlijk het beste King's Cross Virginia... v-e-r-f-ïj-n-d rookgenot voor iedereen. fZiKQA 01644 1/OtqiKi4, 'k 6leL4AC Cctd f ówsje's avonturen <2/ (Advertentie) 20 st. 80 ct. n de ,jNew York Herald Tribune?' stélt David Laiorence de vraag of het geven van economische huig ook inderdaad juist is. Het Congres zal de beslissing moe ten nemen en daarbij speciaal rekening moeten houden met het probleem hoe lang de Amerikaanse belastingbetaler door kan gaan met billioenen dollars uit te geven aan het buitenland, zonder een direct voor deel te krijgen wat betreft de nationale vei ligheid. Moeten de V.S. door hun economische hulp vragen om de vriendschap van India, Egypte en andere naties? Waarom zou men al deze landen dienen „om te kopen" ten einde ze het commu nistische gevaar reëel te leren zien. Volgens Lawrence kan men eigenlijk veel beter aan Nehroe en zijn „handlan ger" Menon te verstaan geven, dat als zij het communistische imperialisme wensen te omhelzen, zij dan maar hun gang moe ten gaan. Pas na die ervaringen zouden de V.S. zo zij zich dan nog konden los maken deze landen kunnen begroeten als loyale bondgenoten. David Lawrence vestigt er de aandacht op, dat zowel in republikeinse als demo cratische Congreskringen men de mening is toegedaan, dat het Witte Huis uiterst selectief te werk dient te gaan bij het ge ven van economische hulp. Vervolgens breekt Lawrence 'n lans voor hulp aan Is raël, dat zich niet ingelaten heeft met het spel de communisten uit te spelen tegen het Westen. (Zoals men heeft kunnen le zen, staat minister Dulles op het stand punt, dat de Amerikaanse militaire en economische hulp nog aanzienlijke tijd voortgezet zal moeten worden. Tweehon derd millioen dollar waarover het Con gres zal moeten beslissen zijn bestemd voor het Midden-Oosten, waar de Sowjet- Unie een economisch offensief begon en voor het Verre Oosten). Voorts is Lawrence de mening toege daan, dat Dulles volkomen in zijn recht stond toen hij met Portugal de verklaring over Goa uitgaf. Portugal is van oudsher de bondgenoot van de Verenigde Staten en het is duizendmaal beter, aldus Lawrence, dit land bij te staan dan India, waar het laatste maanden regent van beledigingen aan het adres van de Amerikanen. Secretaresse In deze Decembermaand gaan de ge dachten van de Amerikanen terug naar de overval op Pearl Harbour en het is in dit verband wel merkwaardig om te vernemen, welke onthulling generaal Maxwell D. Taylor deed. Hij vertelde daarbij uit zijn ervaring als adjudant van generaal Mars hall. Op het moment, waarop de onheil spellende berichten uit Pearl Harbour op het ministerie van oorlog binnenkwamen, bevond zich daar slechts één secretaresse. Weliswaar de knapste onder alle secreta ressen maar helaas ook de minst intelli gente. Generaal Marshall gaf haar een dictaat op met bijzonderheden over de gang van zaken op Pearl Harbour. Het duurde zo lang, dat de generaal de telefoon greep en zijn adjudant vroeg, waarom die tekst zo lang weg bleef. „IJlings ging ik naar miss Jones", ver télde Taylor, „en ik vroeg haar, hoever zij nu vjel was. Zij keek mij aan met tranen in haar ogen en verzuchtte: Majoor ik heb niet één woord verstaan van wat de generaal zei." Aldus moest de adjudant terug naar de generaal om hem te zeggen, dat hij alles diende te herhalen. „Ik ben er zeker van", aldus Taylor, „dat dit voor Marshall op een dag, waarop toch alles al scheef ging, de laatste zware slag was." Mr. Kefauver Senator Kefauver heeft zich thans als democratisch candidaat in de strijd gewor pen om het presidentschap van de Verenig de Staten. In de „New York Times" wordt deze mededeling met vreugde begroet want op deze wijze worden de beste can- didaten van het land op hun krachten beproefd. Ofschoon mr. Stevenson de voorkeur heeft van de democratische partij, moet Kefauver, aldus het blad, niet worden on derschat. Hij verstaat het op bepaalde cri- tieke ogenblikken de aandacht van het pu bliek te trekken en hij heeft de verdienste evenzeer veracht te worden door de grote industriëlen als door de oude, geroutineer de politici. Daarom is het helemaal niet onmogelijk dat het democratisch convent een strijd te zien zal geven tussen Kefau ver en Stevenson, al heeft de laatste thans nog de beste kansen. Hear hear!" In de „Manchester Guardian" schrijft mej. Eileen Ogden, over de salarissen van de onderwijzeres, dat zij, zélf onderwijzer es, zich niet wenst aan te sluiten bij de roep om méér salaris. Gedurende de laatste jaren, zo meent deze Engelse, heeft onze groep al meerde re malen verhogingen gehad en ik ben van mening, dat een verdere verhoging on gerechtvaardigd is. Het wordt hoog tijd, dat wij een einde maken aan deze spiraal van hogere lonen en prijzen, daar dit slechts kan uitdraaien op onheil voor iedereen. Zij bracht haar in zichten in haar eigen omgeving tot uiting en aangemoedigd door de reactie daar, ging zij er toe over deze brief naar de „Manchester Guardian" te schrijven. Na tuurlijk zullen de getrouwde mensen met kinderen er anders over denken, zo schrijft mej. Eileen Ogden, maar het probleem moet voor hen door bepaalde toeslagen dan maar anders worden opgelost. Laat de Rijn aan ons Het Duitse weekblad „Die Zeit" bericht uit Baden-Wiirttemberg over de strijd om het kanaal in de Elzas. Op de Duitse Rijn oever werden borden met grote opschrif ten aangebracht, waarin aan de Fransen gevraagd werd de Rijn aan de Duitsers te laten. Maar de Franse arbeiders van de „Electricité de France" trokken er zich weinig van aan en gingen rustig door met de bouw aan het „Grand Canal d'Alsace". In de herfst van het volgend jaar zal dit kanaal vermoedelijk in gebruik worden ge nomen. Ofschoon ontkend wordt, dat de Fransen voornemens zouden zijn de Duit sers het water van de Rijn te betwisten, denken de Duitse boeren in dit gebied er anders over. Niet uit sentimentele overwe gingen maken zij zich zorgen, aldus „Die Zeit", dat de Westelijke buren water uit de Rijn tappen en dat deze rivier misschien nu nog slechts op 211 dagen in het jaar een tiende van zijn vroegere waterpeil zal hebben. Voor het overige gaat hek Rijnwa ter over Franse bodem en zorgt het voor de werking van de turbines van de „Elec- tricé de Franse." De Duitse boeren zeggen, dat voor een goede oogst van tabak, hop, fruit en wijn, een4 samenspel van klimaat, bodemgesteld heid en bewerking nodig is, en zij zien dit nu in gevaar gebracht. Het grondwater zakt weg en deskundigen hebben uitgere kend, dat Duitsland al voor millioenen schade lijdt door de waterwerken op de Franse bodem. Het voorstel was de bouw van het kanaal te staken en de werken in de Rijn zelf te laten uitvoeren. In ieder geval heeft de Frans-Duitse commissie, die zich over dit probleem beraden moet, voorlopig genoeg te doen Kroesjtsjew In „Le Monde André Fontaine" over Kroesjtsjew: De eerste secretaris van de Russische communistische partij, een soort van Taras Boelba in colbert costuum, kenmerkt zich te allen tijde en bij elke gelegenheid door een uitbundigheid en bruutheid van taal, die kwade geesten bij voorkeur aan onma tigheid toeschrijven. Naast hem slaat maarschalk Boelganin, al kan deze ook hard zijn, een veel beter figuur. Omdat hij de leider van de Sowjetregering is en Kroesjtsjew op regeringsniveau geen offi ciële functie heeft, begint men zich in Londen af te vragen of het niet opportuun zou, zijn de opgewonden redenaar te laten weten, dat het niet absoluut nodig is, dat hij zijn regeringschef naar Londen bege leidt. Maar wellicht is het onjuist teveel ge wicht te hechten aan die redes, wier in houd niet alleen de onverschilligheid van Kroesjtsjew voor de waarheid aantoont, maar ook zijn fantastische onwetendheid van wat buiten Rusland geschiedt. Vijftien jaar geleden .vas zijn activiteit beperkt tot de Oekraïne, waar hij geen mogelijkhe den had op de hoogte te raken met dingen, die voor ons vanzelfsprekend zijn. Stalin, die wèl wist maar niet sprak was zeker veel gevaarlijker en sluwer dan deze babbelkous, wiens ontsporingen zelfs door de Prawda rechtgezet moeten wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 10