PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer vroeg: Wat is de zin van conferentie met Indonesië Domburg gaarne bereid om Z.L.M. in Juni 1956 te ontvangen BILT Vandaag... BANDIETEN OVERVIELEN EEN BANKAUT0BUIT 145.000.- ARABISCHE LANDEN WILLEN JORDANIË GELD AANBIEDEN DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 300 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Dec. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cenl per mm. Minimum p. advertentie J 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (btg.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2. telef 16: Terneuzen Brouwerijstraat z Zieuk/ee N BogerdStraat 24 lelef BRANDENDE LUCHTERS BIJ BUITENLANDSE ZAKEN „Dit heen en weer draven is een ietwat griezelig geval" (Van onze parlementaire redacteur) Veel vertrouwen stellen de meeste Tweede Kamerleden niet in de be sprekingen, die dezer, dagen tussen de Indonesische en Nederlandse mi nisters worden gevoerd. En waartoe zij dienen is hun blijkbaar ook nog niet helemaal duidelijk. Woensdag zijn althans in de Tweede Kamer, waar de begroting van buitenlandse zaken voor 1956 aan de orde was, en waar ter ere van de buitenlandse gasten, die bijna nooit komen, de luchters langs de wanden waren ontstoken, talrijke vragen daar over gesteld aan de mi nister zonder portefeuille mr Luns, die met zijn ambtgenoot van buiten landse zaken, mr Beyen, achter dë regeringstafel zat. De heer Bruins Slot (AR) sprak zijn mening uit, dat het Indonesische kabinet wat zijn houding ten aanzien van Nieuw-Guïnea betreft, geen vertrouwen wekt en dat dit vertrouwen na de verkiezingen eigenlijk nog verzwakt is. Tegen de ze achtergrond zo meende hy moeten wy 't Nederlandse beleid ten opzich te van Indonesië zien. Hij betreurde de houding van de V.S. in de kwestie Nieuw Guinea en verlangde, dat Nederland zijn eigen rechtsstandpunt on verzwakt zal handhaven. Voorts vond deze afgevaardigde, dat de zaak Ambon in Genève nog eens aan de orde zou worden gesteld en hij waar schuwde tegen mogelyke legale Indonesische infiltraties op Nieuw Guinea. Slót vreesde o.a. dat de sanering van de Indonesische pensioenen nog niet tot.stand zal komen. v Protest De heer Goedhart (PvdA) was van mening, dat het na de verkie- Over de conferentie, waarbij tussen Den Haag en Genèvé „heen en weer werd gedraafd" wordt, was Cz heer Bruins Slot niet enthousiast. „Ik vind het een ietwat griezelig geval", zo zei h\j letterlijk. De heer Bruins Slot had naar het hart gesproken van prof. Le- maire van de KNP, want ook deze noemde verhouding tot Indonesië een bedroevende zaak. Hij vroeg zich af, op welke punten wij tot een betere po litiek kunnen komen en constateerde dat het ontbreekt aan goede sfeer, ge tuige de Nederlandse gevangenen in Indonesië, de zaak Van Krieken en Nieuw Guinea. Welke stabiliteit heeft het gezag van de huidige Indonesische regering, riep de professor uit en wel ke staat kunnen wij maken op af spraken. Hij wilde wel eens precies weten, wat de regering van het over lég verwacht en of het gevaar dreigt, dat Nieuw Guinea weer on de agenda van de V.N. wordt geplaatst als de conferentie geen succes heeft. Wat verder in verband met Indone sië gezegd werd, was al evenmin op wekkend. De heer Schmal (CH) wen ste nader ingelicht te worden over het aandeel van ons land in de kosten van het secretariaat van de Nederlands-In dische Unie, welke aandeel 200.000 bedraagt. Hy beschuldigde Indone sië, wat de Zuid-Molukken betreft, er van dat het de nieuwe -rechtsorde heeft tegengewerkt door duidelijke schending van de Ronde-Tafel-Confe- rentie-overeenkomst. De heer Bruins Atoomenergie De Belgische minister Paul Henri Spaak is een man met hoge idea len. Hij hoopt op het ontstaan van een Verenigd Europa en als inlei ding tot dat ontstaan wil"hij de West europese landen de weg wijzen naar nauwere samenwerking. Voor het ogenblik gaan zijn activitei ten in de richting van een gemeen schappelijke Europese markt voor goe deren en diensten. Ook onderzoekt hij of men in West-Europa een atoomge meenschap zou kunnen stichten in de trant van de Kolen- en Staalgemeen schap. Wat de gemeenschappelijke Eu ropese markt betreft, heeft de heer Spaak teleurstellende er varingen opgedaan. De maatschappelijke toestanden in de Westeuropese landen zijn zo uiteen lopend, dat men zonder een heel lang zame „gelijkschakeling" van die toe standen niet tot een gemeenschappe lijke markt kan komen. Voor de atoom gemeenschap zag het er een ietsje roos kleuriger uit. Vooral het feit, dat dé Europese lan den een achterstand hadden in te ha len tegenover de Verenigde Staten, Rusland en Engeland, stimuleerde tot samenwerking. Bovendien was een verdeling van de aanzienlijke kosten en een verdeling van de te verrichten arbeid bepaald aantrekkelijk. Helaas wijst een bericht uit Bonn .thans uit, dat de Westeuropese atoomgemeenschap er niet/zal komen. West-Duitsland wil zijn eigen weg gaan en op atoomgebied een zelf standige grote mogendheid worden. Wel verbieden de Parijse accoorden aan de Duitsers het vervaardigen van atoomwapens, maar het atoomonder zoek voor vreedzame doeleinden is ge heel vrij. De onlangs benoemde minister voor atoomenergie, de heer Strauss, heeft Woensdag verklaard, dat. een Duitse commissie voor atoomenergie is inge steld. Er zal gewerkt worden aan een vijf- of zesjaren plan om de achter stand van West-Duitsland op dit ge bied in te halen. Nu West-Duitsland dus geheel zelf standig deze plannen uitwerkt, heeft de atoomge^ueenschap van minister Spaak geen kans meer. Het is duide lijk, dat We.iT-Duitsland verwacht bin nen afzienbare tijd resultaten te berei ken, die het met, ter beschikking van andere landen wil stellen Daarmee is dan weer en kans ver keken voor de opbouw van een stukje Verenigd Europa en de kleinere lan den van West-Europa zullen moeizaam en eenzaam moeten voortworstelen om elk voor zich de nodige vorderingen te maken op atoomgebied, opdat ze niet al te zeer achterblijven bij de landen, die het voorlopig op dat gebied nog voor het zeggen hebben. zingen in Indonesië niet mogelijk zal zijn, de politiek van mr Hara- hap ook maar enigermate voort te zetten. Naar zijn mening1 had men de huidige conferentie nog maar eèns in overweging moeten nemen. Het gehele Nederlandse volk zit deze kwestie heel hoog. Spreker herinnerde aan de proces sen, die in Indonesië tegen Neder landers worden gehouden, in ver band waarmee hij een woord van protest liet horen tegen de hou ding, die het Hoge Commissariaat en het Nederlandse bedrijfsleven in deze kwestie hebben ingeno men. De B.P.M. heeft geweigerd, de nodi- ge gegevens te verstrekken en het loge Commissariaat heeft o.a. de publicatie van een witboek over de ze zaak tegengehouden. Hij ging zelfs zo ver te vragen, of wij door het Hoge Commissariaat diplomatiek wel goed in Indonesië vertegenwoor digd zijn. De heer Ritmeester (WD) ver langde, dat Nederland op de confe rentie ook over de Zuid-Molukken zal spreken. De Ambonezen wensen onafhankelijkheid: de heer Ritmees ter vroeg, waarom er geen volksstem ming wordt gehouden. Deze afgevaai'digde gaf in over weging, Nederland financieel voor de uit Indonesië teruggekeerde militairen en ambtenaren te doen zorgen en dit niet aan Indonesië over te laten en hij klaagde er over, dat wat de rehabilitatie van de Indonesische oorlogsslachtof fers betreft, nog een kleine 40.000 gevallen moeten worden afgedaan waarmee nog 2 k 3 jaar is ge moeid. De heer De Graaf (KVP) vroeg zich af of voor redelijk overleg wel een reële basis aanwezig is. Alleen de communistische heer De Groot sprak van het Indonesische broedervolk, waarmee ons land in vrede zal moeten leven. Hoe? Dat bleek uit zijn verlangen Nieuw-Guï nea onvoorwaardelijk aan Indonesië over te dragen. begint de winter; H viert prinses Elisabeth van Luxemburg, die zich on- n H langs verloofae met prins FransFerdinand von Hohen- 1/ berg, haar 33ste verjaardag; H viert de Nederlandse to- neelspeler Jan Musch te Bla- H ricum zijn 80ste verjaardag, g llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf FILMVERHAAL IN PRAKTIJK GEBRACHT. Scotland Yard kwam in actie. Gemaskerde bandieten hebben Woensdag twee bankbedienden 14.000 pond 145.000) afgenomen op een manier die sterk doet denken aan een film van Alec Guinness die op het ogenblik in Londen draait. In de film (The Ladykillers) speelt Guinness de rol van een gekke pro fessor, die bij klaarlichte dag een roofoverval uitvoert door een bank- auto te rammen en de plaat te poet sen in een gestolen auto. Drie bandieten brachten deze les Woensdag in de praktijk. Het ver schil was dat zij de roof uitvoerden in een park in Oost-Londen, in plaats van nabjj een station bi Noord-Lon- den zoals in de film gedaan werd. Scotland Yard kwam in actie, pre cies zoals zij in de film deed. Om de stad werd een cordon getrokken. Snel werden politiehonden gestuurd naar het Victoria-Park in het East End. Depolitie haastte zich naar lucht havens en spoorwegstations om naar bekende onderwereldfiguren uit te zien. De drie bandieten ramden een zwarte limousine, die eerder die dag gehuurd was door het bijkantoor Den Helder krijgt in 1956 eindelijk een vlooischouw Een jaarlijkse vlootschouw in de grootste marinebasis van ons land is een reeds vele jaren in Den Helder ge koesterde wens. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten heeft thans in principe toegestemd tot het houden van deze marine mani festatie, aansluitend op of voorafgaan de aan de in 1956 te houden vloot schouw te Rotterdam. De nieuwe marinehaven biedt daar toe een unieke gelegenheid "en het houdt tevens de mogelijkheid in deze nieuwe havenwerken van nabij in ogenschouw te Stratford van de National Provincial Bank. Het geld was op weg naar het hoofdkantoor van genoemde bank iii de binnenstad. De bewakers werden met ploertendooiers bewerkt. De le deren riem waarmee de geld kist aan de hand van de bankbe diende was vastgemaakt werd door gesneden. De bediende liep een stevi ge jaap in de arm op. Vervolgens verdwenen de rovers in een kleine sedan. (United Press) Officieren van het Arabische legioen onderzoehen een aantal Christen-pel grims bij het betreden van Jeruzalem door het niemandsland bij de Man- tenbapoort. De weg die eens door een welgestelde wijk voerde, voert nu door ruines en is afgezet met. betonnen tankversperring en en prikkeldraad. De papieren van de uit Israël komen de pelgrims worden vergeleken met lijsten waarop de namen staan van hen, die toegelaten mogen worden. Ver. Naties in 1956 naar Italië? Er is sprake van, dat de Assemblee der Verenigde Naties in 1956 in Italië bijeen zal komen. Tussen Amerikaan se, Engelse en Latijns-Amerikaanse en Italiaanse afgevaardigden is deze kwestie, en het probleem der onder brenging van gedelegeerden en per soneel, oriënterend besproken. De zaak hangt samen met de om standigheid, dat in 1956 in de Ver enigde Staten de presidentsverkiezin gen plaats hebben. Practisch zou het niet mogelijk zijn, dat de Assemblee vergadert, terwijl in New York tege lijkertijd de verkiezingscampagne woedt. Amersfoort» pension ging geheel in vlammen op. Bejaarde vrouw omgekomen. Woensdagmorgen is brand uitgebro ken in een pension te Amersfoort. In de verwarring slaagde men er niet in om vast te stellen of alle bewoners van het pension in veiligheid waren. Later bleek, dat de 76-jarige mevrouw J. door het vuur ernstige brandwonden had opgelopen. Bijna een uur later is zij aan de gevolgen hiervan overleden. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, kon niet verhin deren, dat het meer dan 200 jaar oude pand geheel uitbrandde. Van de in boedel kon niets worden gered. NIEUWE WENDING IN MIDDEN-OOSTEN OpzetEngelse financiële steun overbodig te maken De drie gTOOtste Arabische landen die gekant zyn tegen Jordanlë's toe treding tot het Pact van Bagdad, zijn in principe overeengekomen, Jorda nië financiële steun aan te bieden in plaats van de jaarlyks door Engeland verleende bedragen, aldus werd Woensdagavond nit officieuze bron in de Syrische hoofdstad vernomen. Volgens deze bron zijn Egypte, Syrië en Saoedi-Arablë bereid, Jordanië 8.000.000 pond te geven zodat het zonder de financiële steun, „welke het land onder Britse Invloed houdt" kan stellen. Jordanië ontvangt jaarlijks naar schatting het zelfde bedrag van En geland om de begroting in evenwicht te houden. Naar verluidt, had Enge land zich bereid verklaard, deze steun nog te vergroten wanneer Jordanië tot 't Pact van Bagdad zou toetreden. Volgèns welingelichte zegslieden kwam het initiatief van Egypte en Saoedi-Arabië en was hét plan in principe door het Syrische kabinet, dat Woensdag in spoedzitting bijeen kwam, goedgekeurd. illlllllllllllllllllllltltllllllllllllllllllH Af delingsonder zoek jj 1 van Deltawet: j§ j 8 Februari. H In de Woensdag gehouden ver- gadering der Tweede Kamer is :=f medegedeeld, dat de Deltawet op Woensdag 8 Februari in de s afdelingen zal worden onder* H zocht. lllllllllllillll!illllllllllllllllll[||||||||||||||||||!l!illllllillllllllllll!llllllllll SPONTANE MEDEWERKING.. Voor het eerst landbouw- manifestatie in badplaats Op deze grauwe Decemberdag is de vriendelijke badplaats Domburg helemaal in zichzelf weggekropen. Het daglicht verdwijnt snel en even buiten de kom van het dorp kan men ternauwernood nog de huizen waarnemen. Het kost wel enige verbeeldingskracht om aan het begin van de winter in een badplaats te spreken over landbouwdagen, die het volgend jaar op 21, 22 en 23 Juni worden gehouden. Maar het blijkt weldra, dat de Z.L.M. er goed aan deed dit in binnen- en buitenland bekende Zeeuwse dorp te kiezen, juist in het vóórseizoen en óók even voor de kermis aan het einde van de Juni-maand. Burgemeester, wethouder, landbouwer, hotelier en middenstander zijn er alle trots op, dat Domburg die eer te beurt valt en de medewerking is spontaan en zonder enige reserve. Burgemeester mr. W. J. E. Crom melin ontving ons in zyn woning, een vriendelijk gastheer, die uitermate verheugd was, dat thans Domburg de Z.L.M. kan verwelkomen. Want wie mocht menen, dat juist in deze bad plaats, die door de jaren een altijd ietwat exclusief karakter mocht be houden, alles wat niet daarmede te maken heeft, zou weren, vergist zich schromelijk. Zélf heeft men een groot aantal landbouwers onder zijn bevol king en men onderschat allerminst het aandeel van de agrariërs in de Nederlandse welvaart. „Men ziet hier in de zomer een keur van Zeeuwse costuums", zo zei- de mr. Crommelin, „uit Axel, Cad- zand, de Bevelanden, kortom uit alle delen van Zeeland. Maar het aardige is nu, dat men tezamen komt en dat een nog groter deel van onze land bouwende bevolking Domburg en zijn omgeving leert kennen" er aanvankelijk dan gedacht aan twaalf h.a. Dit terrein ligt vlak by de boerderij „Hof Domburg", even buiten het dorp, op weg naar West- kapelle. Met de tentoonstellingss^cretaris, de heer J. Cevaal uit SerooskerKe. heeft mr. Crommelin het terrein in ogenschouw genomen, waarbij bleek, dat het aan alle eisen vdldoêt. Het is goed droog'vlak bij de duinrand en het bezit ook voor net drukke verkeer, dat op deze landbouwdagen verwacht wordt, voldoende mogelijk heden. In Domburg is men voorts verheugd, aldus de burgemeester, dat deze manifestatie m net vóórseizoen plaats vindt, zodat er ook volop de gelegenheid is de gasten te her bergen en te verzorgen. Voor het eersL Burgemeester mr. W. J. E. Crommelin verheugd hy niet opziet tegen alle drukte en voorbereiding voor dit grote Z.L.M.- gebeuren. „Voor het eerst gebeurt zoiets in Domburg", zei boer De Buck en er komt een potlood en een vel papier aan te pas om de térreinsituatie vast te léggen. In het terrein staan nog verschillende bunkers en een barak kenkamp, dat gebruikt wordt als re creatie-centrum doch in de winter alleen gebruikt wordt door de kamp leider. Het is niet onmogelijk, dat een deel van de barakken ook nog benut kan worden op de Z.L.M.-da- gen, maar hierover zijn nog bespre kingen gaande. Boer ae Buck is een echte Zeeuw se landbouwer, die met hart en ziel aan zijn bedrijf liangt. Zelfs tijdens Boer W de Buck: alle medewerking Op het „Hof Domburg" is boer W. De burgemeester' prijst de mede- de Buck juist in de stal bezig 'hij werking van boer W. de Buck, waar- heeft 34 koeien en 4 paarden en barre oorlogsjaren liet begon door men thans de beschikking heeft het is deze landbouwer, die al 34 jaar al Mei 1940 toen brandbommen over een terrein van tien h.a., al was J op dit bedrijf werkt, aan te zien, dat 1 (Vervolg op pag. 8), Deze zegslieden merkten op dat de drie landen Jordanië binnenkort hun hulp zullen aanbieden. Ook zouden de drie premiers spoedig bijeenkomen om het plan nader uit te werken. Koning Hoessein van Jordanië heeft Woensdag een nieuw zakenkabinet beëdigd, dat toezicht zal houden op nieuw te houden verkiezingen. Het kabinet is gevórmd door Ibra him Hasj em. De rust is in het land teruggekeerd, nadat de nieuwe premier beloofd had de orde te herstellen en verkiezingen te laten houden waarin beslist moet worden of Jordanië zich zal aanslui ten bij het Pact van Bagdad. Boelganin en Kroesjtsjew terug in het Kremlin De Russische leiders premier Niko lai Boelganin en Nikita Kroesjtsjew, secretaris van de communistische partij, zijn Woensdag van hun Azia tische reis in Moskou teruggekeerd. Zij werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door alle thans in de hoofdstad aanwezige leiders, onder wie Molotow, Mikoyan, Kaganowitsj, Worosjilow en Saboerow en door de leiders der diplomatieke missies. Een frote menigte juichte de beide lei- ers geestdriftig toe op de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Boelganin en Kroesjtsjew waren 17 November uit Moskou vertrokken. Zij brachten twee weken door in In dia, een week in Birma en vyf dagen in Afghanistan. Vele door hen in de ze landen gehouden redevoeringen bevatten critiek op het Westen. Kroesjtsjew heeft in een toespraak tot duizenden op het vliegveld van Moskou gezegd: „De Indiërs, Birma- nen en Afghanen zijn nu de bondge noten van de Sow jet-Unie in onze strijd voor de vrede". Amerikaans lijnvliegtuig in Florida neergestort Zeventien personen omgekomen. Bij Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida is in de nacht van Dins dag op Woensdag een viermotorige constellation van de „Fastern Airlines" neergestort, waardoor twaalf passa giers en vijf leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Het vlieg tuig brandde geheel uit. Het toestel onderhield de geregelde dienst tussen Miami en New York en had twaalf passagiers aan boord voor Boston, Washington en New York. Van de zijde van de politie werd medege deeld, dat het vliegtuig voorbereidin gen trof voor een landing, toen het op ongeveer een kilometer" afstand van Jacksonville neerstortte. ZONNIG RUSTIG WEER In de ochtend plaatselijk mist. Ove rigens droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind. Temperaturen oplopend.tot enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 23 December Zon op 8.49 onder 16.33 Maan op 12.31 onder 1.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1