HOFNAR KAPPIE EN DE SHOWBOAT KOSTWINNERSVERGOEDING VAN MIUTAIREN WORDT RUIMER 1 Super Bolknak JE BOEKEMK De onverwachte erfenis 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 MET INGANG VAN 1 JANUARI 1956 Nieuwe regeling geldt voor grotere groep Met ingang van 1 Januari 1956 zullen de bepalingen betreffende kostwinnersvergoeding in verband met verblijf in militaire dienst, gun stiger worden. Het belangrijkste is wel, zo deelt de Legervoorliehtingsdienst mede, dat de zogenaamde gezinsmaxima (dat zijn de bedragen van de gezins- inkomsten waarboven geen vergoe ding wordt toegekend) met 15 pro cent zijn verhoogd. Hiermede wordt bereikt, dat degenen, die thans ver goeding genieten, met ingang van ge noemde datum veelal een hogere ver goeding zullen kunnen krijgen en dat voor degenen die thans buiten de be palingen vallen, de kans bestaat, dat zij voor vergoeding in aanmerking worden gebracht. Deze verbetering houdt in, dat van 1 Januari 1956 af. slechts dan geen vergoeding kan worden toegekend, wanneer de bruto-gezinsinkomsten van de achtergebleven gezinsleden (waarbij de bruto-inkomsten van broeders en zusters van de militair slechts voor 70 procent en in som mige gevallen slechts voor 40 procent worden meegerekend) bedragen voor 1 persoon 75, 2 personen '80, 3 personen 85, 4 personen 90, 5 per sonen 95, 6 personen 100, 7 of »InfraphiI« oolc bij: spicrrheumaliek, ver» wondingen, steenpuisten, vep* koudheid, winterhanden en win tervoeten. Raadpleeg Uw dokter. Een belangrijke verbetering is ook, dat komt te vervallen de be paling, dat de echtgenote van de militair, die met verwanten sa menwoont, minder vergoeding ontvangt dan de echtgenote die een eigen huishouding voert. Evenmin zal er nog onderscheid worden gemaakt m het gezins maximum voor de echtgenote en de alleen achterblijvende moeder, broeder of zuster van de militair. Het maximum wordt dus voor al deze personen gelijk en wel 75 per week. Zg, die thans reeds kostwinnersver goeding genieten, behoeven niet naar ae gemeentesecretarie te gaan om op grond van de nieuwe bepalingen her ziening van de toegekende bedragen te verkrijgen. De herberekening zal Interparlementaire Beneluxraad. Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer Is Ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 5 November 1955 te Brus sel gesloten overeenkomst nopens de instelling van een raadgevende in terparlementaire Beneluxraad. Het proces van eenwording, dat zich in de betrekkingen tussen de drie Beneluxlanden op verschillende terreinen afspeelt, heeft reeds geleid tot een intensieve samenwerking tus- sen de regeringen dier landen, welke in verschillende vorm tot uiting komt. Het is wenselijk, thans over te gaan tot de instelling van de par lementaire tegenhanger van die sa menwerking en de parlementen te voorzien van een gemeenschappelijk forum in het Beneluxverband. De regeringen zijn tegemoet geko men aan de gerezen parlementaire bezwaren tegen de oorspronkelijke opzet de griffie van de raad in han den te stellen van het secretariaat- generaal van de NederlandsBel gischeLuxemburgse douaneover eenkomst. De raad is vrij te bepalen op welke wijze in het griffierschap zal worden voorzien. De regeringen hebben, in afwijking van hun gevoelen ten tijde van het sluiten van het protocol van 24 Juli 1953, besloten het tijdstip van in werkingtreding van de overeenkomst niet afhankelijk te stellen van het ogenblik, waarop de economische unie tussen de Beneluxlanden tot stand komt. Derhalve is thans be paald, dat de overeenkomst in wer king zal treden zodra zij door de drie landen is bekrachtigd. Kerstrede Koningin Juliana Koningin Juliana zal op Eerste Kerstdag des middags om 1 uur een kerstrede houden over beide radio zenders. (Advertentie) RIGOLETTO nooitffineb too,4t/ AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Weinig stimulerend nieuws Nederland 1955 (3%) Nederland 1951 (314) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3 Nederland 1937 8 Dollarlening 1947 3 pot. Investeringscertificaten 8 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indlë 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. HandelmlJ. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabrlek Philips Wilton-Feij enoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland [.V.A. Dell Mij. l A.K.U. 3 Bank van Ned. Gem. 4% Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B Baltlmore-Ohlo Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Shell Union Tide Water 20 Dec. 21 Dec. 98^ 98 100% 100% 1. 98% 97% 99 99 99% 99% 77% 77% 97% 97% 97% 97% 162% 162 249% 250 344% 343% 302 304 315% 317 370 380 381% 382% 304% 305 360% 360% 263% 651% 653% 137 137% 206% 207% 199% 196 185% 185 195% 195% 197% 196% 148% 149% 152'% 150% 102 102% 105% 210% 211 227 227 49% 49 26% 26% 72% 72% 163% 163% 138 137% 82% 83% 120% 120% 49 48% 58 e.d. 57% 62% 62% 33% 33% PRE MIELENIN GEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 Et Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 n Utrecht 1952 184 134% 107% 107% 106% 106% 109% 109% 138% 136% 143 142 138% 128% 128% Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 21 Dec. Londen 10.62%—10.63%, New York 3.82H— 3.38ft, Montreal 3.83—3.83%, Parijs 1.0820—1.0840, Brussel 7.60—7.61, Frankfurt 90.59—90.69, Ztlrlch 86.73— 86.83, Ztlrlch (vr. francs) 89.31—89.41, Stockholm 73.17—73.27, Kopenhagen 54.92—55.02, Oslo 53.07—53.17, Milaan 60.43r-60.53, Argentijnse verr. dol lar 3.76%—3.77%, Japanse verr. dol lar 3.76%3.77%, Turkse verr. dol lar 3.79%—3.80% nom. ANP-CBS BEURSINDICES 1953 ls 100. 19/12 20/12 21/12 Intern. Concerns 289.77 288.44 288.60 Industrie 162.95 162.79 163.49 Scheepvaart 162.66 160.99 160.81 Banken 165.36 165.95 167.02 Ind. fondsen 159.67 159.12 158.76 Algemeen 222.30 221.48. 221.74 BEURSOVERZICHT. Stimulerend nieuws voor de beurs ls er gisteren niet geweest. Zowel publiek als beroepshandel lieten weer verstek gaan en ook de belangsteUing uit het buitenland was zeer gering, zodat de activiteit giste ren veel te wensen overliet. Niettemin was de ondertoon ter beurze niet ongunstig. Bij de internationale soorten wist Kon. Olie een winst van circa 2 punten te be halen. Philips en Unilever handhaafden zich op de noteringen van Dinsdag en AKU was een fractie luier. Voor Hoog ovens was de belangstelling eveneens ge ring. Dinsdag tegen slot ls dit fonds vijf punten Ingezakt tot 370, maar dit verlies werd gisteren ruimschoots ingehaald. Ge adviseerd werd op 378. Ook op de scheepvaartsector viel uiter mate weinig te beleven. Hier was Holland- Amerlka Lijn ln herstel. Dit papier verr liet de markt op 208% tegen Dinsdag 206%. KPM daarentegen zag zich circa 3 punten ontgaan. De overige actieve soorten on veranderd. Van de Indonesische sector valt al evenmin veel interessants te ver tellen. De hoofdfondsen noteerden prijs houdend tot een kleinigheid hoger. Gul densbeleggingen stil en onveranderd. Prolongatie 2% pet. BEURSSLUITING OP 30 DECEMBER. Gezien het voorstel van de commissie van bijstand voor de uitvoering van de Beurswet 1914, Ingediend Ingevolge het verzoek van het bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel, heeft de ml- nistër van financiën besloten, dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel op 30 December 1955 gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschrlften 1914 niet als werkdag zal worden beschouwd. Stinkbommen en bedorven tomaten in stembusstrijd. Tumult op vergaderingen in Frankrijk. Ook de laatste vier en twintig uur hebben in de Franse verkiezingscam pagne meer scheldpartijen, meer tu multen en meer rotte tomaten ge bracht dan gebruikelijk was als Frankrijk ter stembus moet gaan. Bij een bijeenkomst van de MRP in Parijs liep het tumult zo hoog, dat de politie, doorgaans nogal afzij dig, ingreep. Een politieagent werd gewond. Bijeenkomsten in Angoulème, waar de sociaal-republikeinen Jae- Sies Furaud en Nean-Marie Bouvier Cattereau spraken, werden door luid gillende aanhangers van Pouja- de gestoord. Poujade zelf kreeg er ook iets van te merken, toen hij m het sterk com munistische Champigny (Z.O. Parijs) sprak en onbekenden de volle zaal on bruikbaar maakten met stinkbom men. Maar de „knokploegen" van Poujade, getooid met armbanden waarop doodshoofd en gekruiste doodsbeenderen, maakten snel schoon schip. Poujades rede wemelde van uit drukkingen als „bende verdorven bandieten" (de regering), „die mest hoop" (de Assemblee) en „misdadige" belastingwetgeving. (United Press.) 27. Ongeduldig liep Kappie op de kade rond, wachtend, tot de douane de showboat zou hebben onderzocht. Dat duurde erg lang, want na de bezwarende verklaring van Daniël Krisp, waren de douanemannen ervan over tuigd, dat daar ergens aan boord smokkelwaar verbor gen was. „Hoe haalde de vent het ln zijn hoofd om te verklaren, dat het een smokkelschuit ls?" gromde hij. „Het is een snertkerel", zei Okki, hij wil ons dwarszit ten, dat is duidelijk. Kijk, nou staat hij daar weer met die lefpetten te smoezen 1" Inderdaad was Krisp weer ln gesprek met het hoofd van de douane en wat hij zei, was helemaal niet zo best. „De smokkelwaar is heel listig aan boord ver borgen", merkte hij op. „Om die te vinden zullen jullie de hele schuit van on der tot boven moeten afbre ken". „Hoorde je dat?" siste Kappie opgewonden, „die vent lijkt ja wel dol! Maar dit gaat te ver l Een zeeman laat z'n schuit niet door een stelletje uitge- taande landrotten afbreken! Ik ga hem bij z'n lur- ven pakken! Ik ga het dek met hem zwabberen I" Reeds rende hij briesend naar de loopplank om Krips tot dekzwabber te verwerken, toen Olckl hem tegenhield. „Wacht even, Kappie", zei de scheepsjongen. „Ik heb een plannetje. Laat MIJ dit maar even op knappen ~üan en occt „Parijs in négligé In „Parijs in négligé" de oor spronkelijke titel luidt:- „Paris Ori ginal" leidt de schrijfster, Alexan dra Orme, haar lezers binnen in een van de beroemde modehuizen van de Haute Couture: „Maison Des- champs". Zij doet dit niet langs de fraaie, gebeeldhouwde statietrap naar de luisterrijke ontvangstzaal, maar langs een vuile, houten trap. aan de achterkant van het gebouw, de ingang voor de verkoopsters, helpsters, mannequins en coupeurs, het ganse legertje personeel of beter gezegd de slaven en slavinnen van „Maison Deschamps". Alexandra Orme laat in dit voor treffelijke werk de schamele keerzij de zien van de schitterende voorkant der médailles, die de mannequins, en verkoopsters aan het publiek vertonen. De mannequins, die hon- gerkuren moeten doen om een bepaalde maat van een nieuwe creatie niet te overschrijden. De help sters, die door de verkoopsters wor den uitgebuit en voortgejaagd. De hoofdpersoon in het boek !a Kristina, het Poolse meisje van de „Receptie" in „Maison Deschamps"* „Parijs in Négligé" is verschenen bij de uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn, in een vertaling van C. M. RitterLandré. Band en omslag zijn van J. F. Doeve. „Tristan en Isolde" Joseph Bédier „Tristan en Isol de", Wereldbibliotheek, Amster dam (Vertaling Marie Loke). Van de vroeg Middeleeuwse roman „Tristan en Isolde" is slechts weinig bewaard gebleven. De enige bronnen, die nog bekend zijn, worden gevormd door gedichten van Thomas en Be- doul en enkele fragmenten van een onbekende dichter. De Fransman Jo seph Bédier heeft van deze documen ten jarenlang een studie gemaakt ett getracht het verhaal te reconstru eren en het resultaat van deze stu die in het Nederlands uitgegeven als „Tristan en Isolde". Een reizende zanger vertelt de lotgevallen van het beroemdste liefdespaar uit de wereldliteratuur in een poëtisch pro za van een wonderlijke schoonheid, dat hier en daar doet denken aan de heldenzangen uit de oudheid. Tristan gaat overzee een bruid voor zijn ko ning halen. Op de terugweg drinken hij en de vrouw, Isolde, ongewild van een liefdesdrank en zijn dan ge doemd voor altijd van elkaar te hou den. De dood, hoe tragisch ook, komt tenslotte voor hen beiden als een verlossing van een martelende angst voor ontdekking van hun illegale ver houding en als een verlossing van houding en 'n verlossing van een kna gend schuldgevoel tegenover hun bei der heer, de edele koning Mare. Een twintigtal decoratieve tekeningen van v. Stuyvaert in prachtige kleu ren maakt het boekje een waardig deel van de wereldliteratuur. Tweetal meisjesboeken In de Sneeuwbalserie verscheen „Zo lag het leven voor hen" van T. Jager-Meursing. Het is een boeiend verhaal van twee vriendinnen, die er naar streven „zelfstandig" te worden.- Gewone meisjes, die kampen met le vensproblemen, maar zich niet ter neer laten slaan. Er komt een be langrijk moment wanneer de beide hoofdpersonen, Meta en Julie, tijdens een prettige vacantie aan zee een man ontmoeten, die een beslissende rol in hun toekomst zal spelen. Ook beschrijft het boek huiselijke moei lijkheden, die de meisjes ei-varen. „Zo lag het leven voor hen", is dan ook een boeiend werkje, dat zeker gretig zal worden gelezén. (Kluitman, Alk maar) Voor wat jongere meisjes is een nieuw deel van de Marjoleinserie be stemd. dat Freddy Haeers „Marjo lein op nieuwe wegen doopte". De „heldin", wier belevenissen reeds dui zenden volgden, bevindt zich hier in het buitenland. Op vacantie in Pargs ontmoet zij een jonge man, die naar haar hart dingt. De wijze, waarop zich vele verwikkelingen voordoen, is zeer de moeite van het lezen waard. Bovendien komt er een onverwachte wending na een aantal dwaze avon turen. Aan het slot komen Marjo- lein's „nieuwe wegen", namelijk door haar huwelijk. Een alleszins aanbe velenswaardig boek! (Kluitman, Alk maar) FEUILLETON Door Margaret Malcolm En ging ze hartstochtelijk voort ter wijl ze haar arm door de zijne stak, „zo zal het steeds blijven, Jerry, ook als ik getrouwd ben. Ik zal van Piers fedaan zien te krijgen, dat jrj bij ons omt wonen". Ze zag, hoe het jongensgezicht ver helderde 'en begreep, dat Jerry, al had hij er niets van gezegd, vreselijk had opgezien tegen het feit, dat hij na haar huwelijk alleen zou blijven. „Dat is fijn van je!" bracht hij er met moeite uit. „Haar denk je, dat Eve het goed zou vinden? Ik bedoel dat nu ze jouw geld kwijt raakt, ze ook niet het mijne zal willen verlie zen voor ze daar aan toe is!" „Ik heb een plannetje om dat met haar te regelen", antwoordde Rilla vastberaden. „Maak je daarover maar geen zorgen!" Eve keek Steven kritisch aan. Hij zag' er moe uit en leek ouder dan ze vroeger ooit bad beseft. „Ja", zei hij langzaam. „Ik geef toe dat ik het niet verwacht heb. Voor zover ik wist, had ze een afkeer van hem en vond hij haar een onaantrek kelijke wildebras. Ik begrijp nog niet hoe ze tijd hebben gevonden om op elkaar verliefd te raken!" Eve haalde de schouders op. „O, zoiets gaat heel gemakkelijk als twee mensen beginnen met het land aan elkaar te hebben. Alleen wanneer ze elkander totaal onver schillig zijn, bestaat er niet veel kans op!" „Ja, misschien heb je gelijk", gaf hij toe, „maar hoe dan ook, ik ge loof, dat er weinig aan te doen is". „Daar ben ik niet zo zeker van", zei Eve nadenkend. „Wat bedoel je?" vroeg hij, haar scherp aanziende. „Och, ik ben overtuigd, dat Rilla niet helemaal op haar gemak is met die verloving", sprak Eve kalm. „Ze is over de oren verliefd als 'n school meisje", ging ze wat spottend voort, „en dus in een bijzonder nederige stemming. Ze vreest, niet goed ge noeg te zijn voor haar hoogvereerde Piers of misschien ook voor Nor- manshurst. Rilla is bang dat ze fou ten zal begaan en openhartig ge zegd heeft ze daarin tot op zekere hoogte mijn sympathie, want zo voelde ik mij ook ten opzichte van Rex! O, niet omdat ik verliefd op hem was, maar omdat die Garrons zo lastig zijn. Ze hebben van die 1 vooropgezette ideeën over de manier, waarop de vrouwen in hun familie zich moeten gedragen!" „Maar hoe weet je, dat Rilla het zo aanvoelt?" vroeg Lee. „Ze heeft jou toch zeker niet in vertrouwen genomen?" „Lieve help, neen!" lachte Eve spottend, „maar iemand met een beetje opmerkingsgave heeft het da delijk in de gatenT'. Hij dacht even na en hernam daarop: „Nu ja, maar wat kun je doen, zelfs al hèb je gelijk? Je kunt niet bewerken, dat ze fouten maakt!" „Dat zal ook niet nodig zijn", ver zekerde Eve koeltjes. „Ik behoef en kel maar te wachten tot ze die zelf maakt... en zal me bepalen tot er voordeel uit te trekken! Per slot van rekening willen ze pas over een maand of drie trouwen. Dat is tijd genoeg; je zult het zien!" Lee keek haar peinzend aan. „Ik hoop, dat je het bij het rechte eind hebt", merkte hg op, „want als dat niet zo is..." „Je staat er vrij slecht voor, niet waar?" vroeg ze, hem op haar beurt scherp gadeslaande. „Ja", gaf hij grimmig lachend toe. „Zó slecht, kindlief, dat het moeilijk slechter kan! Wat misschien in ze kere zin een troost is!" „O", riep ze, terwijl ze rusteloos de kamer op en neer liep, „waarom hebben sommige mensen alles wat ze maar begeren en anderen alleen maar hun verstand? Het is aanlei ding genoeg om hen tot misdaad te drijven!" „Dat heb ik Garron ook gezegd!" merkte Steven op. „Heb je hem dét gezegd?" vroeg ze - angstig. „En wat zei hij, in vre desnaam?" Lee haalde de schouders op. „Niet veel. Vermoedelijk koester de hij zich in de gedachte, hoe fijn en knus hij 't zelf toch had! Rijke lui worden steeds graag benijd!" Ze zweeg een ogenblik en vroeg toen: „Hoor eens, Steven, heeft hij nog iets gezegd over... over Rex en dat ongeluk?" „Geen woord", verklaarde hij wat opgewekter. „Ik geloof dat hij er helemaal niet meer aan dacht. Vol gens mij stelde hij teveel belang in al zijn nieuwe bezittingen om zich nog bezig te houden met de dood van de man, wie ze feitelijk toekwa men". „Ik weet het niet", Zei Eve na denkend. „M.i. is hij iemand, die niet zal rusten voor hij de oorzaak van het gebeurde weet! Juist zijn stil zwijgendheid op dit punt maakt me ongerust!" besloot ze huiverend. „Och", lachte Steven, „nu zie je niet alleen molshopen voor bergen aan, maar maak je de molshopen eerst zelf! Kwel je mooie hoofdje daarmee niet langer alsjeblieft! Tus sen twee haakjes, vanavond is het al bijzonder mooi! Ik begrijp niet, hoe een man in jouw bijzijn nog naar 'n andere vrouw kan zien!" Eve schonk hem een kwijnend lachje. Van zulke vleierij kreeg ze immers nooit genoeg. Die was als 't ware het zout van haar leven. „Jullie moeten een diner geven", drong juffrouw Susan aan, toen Ril la en Piers haar op een zwoele Aif- gustus-Zondag kwamen bezoeken. De oude dame had Piers al verwe ten, dat hij zijn buren geen gelegen, heid had geboden, met Rilla kennis te maken en hem met zijn verloving geluk te wensen. „O, ja, ik weet wei, dat er bezwaren zijn, maar die kun nen overwonnen worden. Laat dat maar aan mij en aan mevrouw Ho- neysett over! En ik zal wel als gr~L vrouw optreden, Piers". „Het lijkt me wel een goed idee", antwoordde hij nadenkend. „Vind jij ook niet, Rilla?" „Ik heb nog nooit een diner bijge woond", zei Rilla weifelend. „En wel allerminst een feest, zo'n beetje ter ere van mij. Ik geloof niet, dat ik zou weten wat ik do%n of laten moest". „Onzin!" verklaarde juffrouw Su san scherp. „Er zijn maar twee re gels, die je in het oog moet houden. De eerste is, hoe het tafelzilver is gelegd, zodat je verstandig doet met het buitenste paar te beginnen en naarmate het maal vordert dichter bij de borden te komen en de twee de, dat je de tafelheer over zichzelf laat praten. Dan vindt hij je het liefste meisje te wereld. Mannen praten graag over zichzelf!" „Vrouwen niet?" vroeg Piers goedmoedig. Zgn tante keek hem spottend aan. „Waarschijnlijk Souden ze het graag doen", antwoordde ze, „als ze er de kans toe kregen; maar de meeste vrouwen besteden driekwart van hun leven met te luisteren naar hun mannen!" „Ja, we zijn slecht", zei Piers wei nig berouwvol. „Ik begrijp niet, hoe U nog met ons kunt opschieten!" „Och", hernam juffrouw Susan, zich tot Rilla wendend, „die jongen is veel te slim. Je kunt hem nooit eens aftroeven en dat weet hij bestj Ik waarschuw je, dat je nog last met hem zult krijgen, kindlief! Hij weet veel te veel!" Rilla lachte, maar was blijkbaar; niet op haar gemak. „Zal ik een avondjapon moetefl dragen?", informeerde ze. Juffrouw Susan keek haar oplet tend aan. „Heb je er geen?" vroeg ze ronduit. Hevig blozend schudde Rilla het hoofd. „Er is nog geen gelegenheid ge weest", mompelde ze. „Neen, dat denk ik ook niet", gaf de oude dame toe. „Ik zie ie meestal in die rijbroek en jij bent één van de weinige meisjes, die zo'n ding kunnen dragen. Maar wat die japon betreft, dat wordt mijn verlovings cadeau voor je. Afgesproken dus!" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12