In geofysisch jaar wereldomvattend wetenschappelijk onderzoek lezers sch PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 KLMffl uit de AETHER j; B0WW1 WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 BIJDRAGE VAN NEDERLAND Stations in Paramaribo en in Hollandia (Van een speciale verslaggever) Hoezeer ook de moderne techniek en de huidige communicatiemiddelen vorm zullen geven aan 't Geofisisch Jaar 1957-1958 en hoezeer ook de langzamerhand steeds veelvuldiger wordende mededelingen over de ver schillende expedities en wel met name die naar de Zuidpool onze fan tasie prikkelen, een groots opgezette wetenschappelijke samenwerking ais deze is niet nieuw. En evenmin is het voor Nederland eeiï primeur, hieraan een bydrage te leveren. Deze Internationale krachtsinspanning ls namelijk de derde van deze soort en ons land was er ook belde vorige malen bjj be trokken. Men heeft, zo vertelde ons dr. J. Veldkamp, directeur van de afd. Ge ofysica van het K.N.M.I., juist het tijdvak van 1 Juli 1957 tot 31 December 1958 gekozen, daar dit samenvalt met een verwacht zonnevlekken-maxl- Wat zijn de doelstellingen van dit geofysisch Jaar en hoe heeft mgp het waarnemingsprogramma geformu leerd In de eerste plaats de naam. Men heeft hierin willen uitdrukken, dat men de plaatsen van onderzoek niet meer uitsluitend tot de poolstreken wil beperken, doch dat het gehele aardoppervlak voor de verschillende onderzoekingen van belang is. Omdat het niet mogelijk is, overal een vol doende dichtheid van geofysische sta tions .te stichten, heeft men besloten tot concentratie in een aantal gese lecteerde gebieden. Dit zijn, behalve de poollichtcirkels en de equatoriale zóne, de streken langs de meridianen van 10 0 oest, tot 140 0 oost en 70 0 80 west, gebieden welke voorname lijk bepaald werden door reeds be- Btaande stations. Daar het'niet doenlijk is, elke dag een gedetailleerd waarnemingspro- framma te doen uitvoeren, heeft men esloten, dit te beperken tot enkele dagen per maand en daarnaast is een waarnemingskalender opgesteld, welke rekening houdt met bijzondere verschijnselen en bepaalde maanfa- sen. Er is een waarschuwingssysteem ontworpen, dat verrassingen zoveeel mogelijk besluit. Zoals bijvoorbeeld bijzondere sterkè activiteit van de, zon, welke poollicht en aardmagne- tische en ionosferische onrust kan veroorzaken. Electronica en raketten. De onderzoekingen tijdens het In ternationaal Geofysisch Jaar 1957/ 1958 omvatten de volgende gebieden: Meteorologie, aardmagnetisme, poollicht en licht van de nachtelijke poollicht en licht van de nachtelijke nemel, ionosfeer, activiteit van de zon, kosmisch estraling, lengte- en breedtebepalingen, glaciologie (leer der gletsjers) en oceanografie. De Amerikanen zullen op grote schaal vuurpijlen lanceren. Er zullen tijdens het geofysisch Jaar 60 „Aero- bees" voor wetenschappelijk onder zoek ontwikkelde V2-acntige raket ten de lucht ingaan, zowel in Nieuw-Mexico als in het onherberg zame Noorden van Canada. Verder Zullen er niét minder dan honderd „rockoons" kleine vuurpijlen met een brandduur van twee seconden uit ballons worden afgevuurd. De Amerikanen gaan erg prat op deze „rockoon" die' op allerlei plaatsen op het Noordelijk en Zuidelijk half rond zal worden gelanceerd daar zij „slechts" 1800 dollar kost tegen 25.000 dollar voor de „Aerobee" en 400.000 dollar voor de „Viking" (dat is de Amerikaanse V2). Een koopje dus! Overigens werkt niet alleen Amerika met dit soort „vervoersmid delen" voor instrumenten. Ook de Fransen zullen vuurpijlen de „Ve- ronique" in de Sahara lanceren. Nederland zal geen vuurpijlen op laten, aldus dr. Veldkamp, en geen gletsjers gaan meten, maar overigens zal het meedoen, op het ene gebied meer dan op het andere. Natuurlijk zullen de geofysische instituten en la boratoria m ons land trachten de pro gramma's uit te voeren, voorzover het budget dit toelaat, en Indien ge wenst in overleg met de buurlanden. Maar er zijn ook plannen voor acti viteit buiten de grenzen. Zakelijke belangen. De oprichting van geofysische sta tions te Paramaribo en Hollandia ls reeds In een gevorderd stadium van voorbereiding. Beide plaatsen liggen in de equatoriale gordel en op grote afstand van de andere stations, zodat de mogelijkheid bestaat lacunes op te vullen. Bovendien liggen zij in de buurt van de geselecteerde meridianen van 70 0 wést en 140 0 oost, zij hebben uit dat oogpunt wel dubbel reden van bestaan. De landsregeringen van Su riname en Nederlands Nieuw-Guinea hebben zich met de plannen, die in een samenwerking van P.T.T. en K. N.M.I. tot stand zijn gekomen, ver enigd. In beide landen zullen drieërlei onderzoekingen worden geopend: van het aardmagnetisme, van de ionosfeer en van de radiostraling die de zon uitzendt. De Nederlandse P.T. T. stelt de zenders voor het peilen van de ionosfeer en de radiotelesco pen ter beschikking, zij zorgt ook voor de opstelling van deze kostbare toestellen. De regeringen van Surina me en Nederlands Nieuw-Guinea heb ben toegezegd te willen zorgen voor een gebouw voor de aardmagnetische metingen. De inventaris daarvan kan worden aangeschaft, dank zij een subsidie van de Nederlandse Stich ting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. In Suriname zal de verzorging van het geofysische station worden opgedragen aan een wetenschappe lijke kracht, die wellicht kan worden uitgezonden met steun van de Stich ting voor Wetenschappelijke Ontwik keling van Suriname en de Neder landse Antillen. Te Hollandia kan waarschijnlijk ter plaatse een oplos sing voor het probleem van de dage- 9 In de nieuwe West-Duitse strijdkrach ten zullen geen yrq.uwen dienst kunnen doen. Wel zullen vrouwen kunnen dienen bij verzorgingsdiensten voor de strijd krachten van Rode Kruis of andere or ganisaties, doch zij zullen geen leger uniformen kunnen dragen. (Advertentie) lijkse behandeling van de instrumen ten gevonden worden. In Paramaribo zijn de voorbereidin gen het verst gevorderd. De iono- sfeerpeiler is reeds regelmatig in be drijf: de P.T.T. heeft hier naast we tenschappelijke ook zakelijke belan gen bij het ionosfeeronderzoek. Orn aat namelijk het radioverkeer tussen Nederland en Amerika via Paramari bo loopt, is de kennis van de iono sfeer aldaar van onmiddellijke practi- sche betekenis. Binnenkort zal wor den begonnen met de bouw van een magnetisch paviljoen, terwijl in Ne derland de constructie van de para- boloidische radiospiegel zal worden ter hand genomen. Alle instrumenten zullen worden opgesteld op de terrei nen, van de Landsboerderij, enkele ki lometers buiten Paramaribo. Het geofysische station te Hollan dia zal identiek zijn met dat van Pa ramaribo, indien tenminste het pro- bleem van de personeelsbezetting geen spaak in het wiel zal steken. Zo zullen dus, indien alles volgens de plannen verloopt, in de Overzeese Rijksdelen^ belangrijke geofysische stations in bedrijf zijn tijdens het In ternationale Geofysische Jaar 1957! 1958 en, naar men hoopt, ook nog lang daarna. f Advert entte j Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenI 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersleunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falenl t TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN SS cl Het zwakke geslacht zal Haagse politie versterken. De Haagse politie zal binnenkort bij wijze van proef overgaan tot de aanstelling van vrouwelijk geünifor meerd personeel. Zij is van mening, dat vrouwelijke agenten verschillen de aan de politie opgedragen taken eveneens kunnen vervullen. De ge dachten gaan daarbij uit naar con trole op de kinderoversteekplaatsen, de opleiding van verkeersbrigadiers, verkeersopvoeding, verkeersregeling, e.a. Hierdoor komen mannelijke krachten vrij, die dan aandacht kun nen besteden aan het verkeer in het algemeen. Week gevangenisstraf voor Rotterdams Kamerlid. Intrekking rijbewijs wegens chaufferen „onder invloed". De verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank heeft Dinsdagmor gen de 45-jarige heer S. A. P. uit Rotterdam, lid van de Tweede Ka mer, veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven dagen en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November 1.1. als bestuurder van een auto gereden hebben in de Ro- chussenstraat te Rotterdam, terwijl hij onder zodanige invloed van alco holhoudende drank zou hebben ver keerd, dat hij niet in staat moest worden geacht, dat motorrijtuig naar behoren te besturen. De eis was een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende zes maan- den. De rechtbank was van oordeel, dat de overtreding van het eerste lid van artikel 26 van de wegenverkeerswet een dermate ernstig feit is, dat, mede met het oog op de generale praeventie, termen voor een princi pale vrijheidsstraf aanwezig zijn. Bij net bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank overwogen, dat de ge volgen van het vonnis ernstig zul len zijn voor verdachte. 9 In Ottawa zijn zes leden van een fa milie bij een brand ln de vlammen om gekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de moeder en haar vijf kinde ren een meisje van 5'/2, twee Jongens van 4 en 2 Jaar en een tweeling van een maand het brandende huls niet meer konden verlaten. Er is weer een nieuw type diesel' electrische locomotief op ons spoor wegnet verschenen. Het is een Ne derlands product. De productie-afde ling te Zwolle van de machinefabriek Stork te Hengelo (O.) bouwde naar Amerikaans ontwerp de Superior-die selmotor, Heemaf (Hengelo) ver vaardigde het electrische gedeelte en Allan in Rotterdam bouwde alles te zamen tot een forse machine, die op niet-geëlectrificeerde baanvakken dienst gaat doen. Merkwaardigerwijs vertoont deze die- sel-electrische locomotief enige over eenkomst met onze goede oude stoom locs, onidat het bedieningshuis zich aan het einde van de machine be vindt. Evenals de Alstohm-serie worden ook deze locs in de bekende rood bruine (goederen) kleur geschilderd. Ze krijgen het serienummer 2200. De heel serie omvat honderd stuks waarvan er thans 25 zijn afgeleverd. Elke tien dagen komt momenteel zo'n machine klaar. DONDERDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Water- st. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Engelse Kerstliederen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land en tuinb. meded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Viool en piano. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianorecital. 14.30 Gram. 15.45 Caus. 16.00 Kerstwijdingsdienst voor de zieken. 17i00 Kersthoorspel voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerork. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Graiq. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerkoor, vocaal ens. en sol. 21.25 Voor de jeugd. 21.55 Tijd- schrlftenkron, 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de hulsvrouw. 11.15 Pro- menade-ork. en solist. 11.45 Voordr. 12.00 Promenade-ork. 12.25 „In 't spionnetje", caus. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.35 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 „Ons rijk ln de tropen", klankb. 14.45 Bas-bariton en orgel. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Or gelspel. 17.45 Regerlngsuitz.Nederland en de wereld: J. van Tilburg: „De wereldha ven Rotterdam, heden en toekomst". 18.00 Nws. 18.15 Spdrtproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muz. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 NWs. 20.05 „Le Déluge", oratorium. 20.55 „Bona- ventura", hoorspel. 22.25 Pianorecital. 22.40 Act.. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.25 Rep. 23.45—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO. 20.15. Act. en weerber. 20.35 Advents- dienst, Koopavond in Vlissingen Moet er in Vlissingen. een koop avond. komen? Het is deze vraag, welke de laat ste dagen, meermalen in. uw blad is besproken. Als organisatie van werknemers in de handel, is het vanzelfspre kend, dat wij voor dit onderwerp intense belangstelling hebben. Uit het verslag van de enige dagen ge leden gehouden vergadering van le den der Vlissingse Middenstands- centrale blijkt, dat naast de dienen de taak van de middenstand ook 't winstbejag van de winkeliers een woordje meespreekt in de argumen ten voor een" koopavond. Daar vele mensen de Zaterdagmiddag liever voor andere doeleinden willen reser veren, dan voor het doen van inko pen, (aldus de heer L. v. d. Weele, hoofdbestuurder van de Kon. Ned. Middenstandsbond) moet er dus 'n koopavond komen. Met één koop avond per week zal ook niet vol daan kunnen worden aan de onjuis te begrippen van deze groep men sen, daar de één liever de koop avond wil hebben op Dinsdag en de ander op Woensdag enz. Wij kun nen ons niet onttrekken aan het feit, dat er voldoende mogelijkhe den zijn voor het doen van de no dige inkopen. Dat vooral winkeliers, die grote artikelen verkopen costuums, mantels, haarden, enz., voorstanders zijn van een koopavond is voor ons begrijpelijk. Maar wij willen hier tegenover stellen, dat de ze artikelen welke niet dagelijks no dig zijn toch wel op de normale winkeluren gekocht kunnen worden. Wij kwamen nog nooit iemand op straat tegen zonder jas of mantel, omdat hij niet in de gelegenheid is geweest om deze op de gewone uren te kopen. Wij willen nu de koopavond even bekijken van de kant van het win kelpersoneel. Iedere winkelier en bediende van zo ongeveer 50 jaar, zal zich nog wel de tijd herinneren, dat er geen winkelsluitingswet en werktijdenbesluit bestond. Er werd dan gewerkt van des morgens vroeg tot des avonds laat. Vrije tijd be stond er niet, dit was funest voor het gezinsleven van winkelier en bediende. Nu het eindelijk zover is gekomen, dat er voor beide groepen een behoorlijke werktijd is vastge steld, kunnen wij als organisatie van Werknemers niet anders dan afwijzend staan tegenover deze eer ste stap terug naar de oude toestan den. Bovendien wordt ook' zonder uitbreiding van de huidige openstel ling van de winkels, aan het win kelpersoneel een ontzaglijke eis ge steld in de hausse periode van Sint Nicolaas en de Kerstdagen en wat intensiviteit van het werk betreft en met betrekking van de arbeids tijd. Namens het bestüur Alg. Bond „Mercurius", C. J. MOMMAAS, voorzitter. W. J. BOUFF, secretaris. Zaalhandbal In uw blad van 2 December 1955 schreef u-T handbalmedewerker over het belangrijke zaalhandbal-duel tus sen Zeeland Sport en Hellas. Als trainer van de afdeling athletiek en handbal van de sportvereniging Zee land Sport wil ik gaarne het volgen de aan het gepubliceerde toevoegen. Weliswaar speelt het dames-elftal van Zeeland Sport in de eerste klas se van de veldhandbalcompetitie een goede partn, maar het is niet onze bedoeling bij het zaalhandballen het zelfde te bereiken. Noodgedwongen doen wij aan de zaelhandbaleompe- titie mee, waarbij wfc" deze vorm van handbal als een onwelkome compen satie beschouwen voor het twee maanden stilgelegde veldhandbal. Bo vendien nemen wij niet met alle da mes van 't eerste team aan 't zaal handbal deel. Men kan nu eenmaal niet Ti) één seizoen op tweeëriei ge bied de boventoon voeren! Vlissingen. A. W. S. Noot van de redactie. Het is duide lijk, dat men bij de eerste wedstrijden van de zaalhandbalcompetitie nog niesde juiste krachtsverhoudingen De voorspellingen waren dus voor een groot deel gebaseerd op de pres taties op veldhandbalgebied en op 't vertoonde spel van vorig jaar in de zaalhandbalcompetitie. Bij de diverse verenigingen is de animo voor de zaal handbalsport zeer groot. Zo groot, dat vele jongelui niet in de gelegen heid komen mee te doen. Van een „onwelkome compensatie" hoort men dan ook niet spreken. Naar onze mening is het bovendien te waarde ren, dat een trainer met zijn hand balspelers in de zaalsport hetzelfde wil bereiken als in de veldsport. Anglomanie Dit is een ziekelijke zucht: naape- rg of blinde ingenomenheid van en met alles wat Engels is (Koene). Een dergelijk staaltje van anglo- mamsme komt thans weer tot uiting op het veerplein te Zijpe bij Bruinis- ae. Daar is nJ. vanwege de R.T.M. 'n lokaliteit in aanbouw, welke kenne lijk moet dienen om de wachtenden op de veerpont de gelegenheid te ge ven, dit wachten te bekorten door net kopen van een kop koffie of anders zins. Hoewel dit gebouw nog niet in gebruik is, prijkt daarop nu reeds het opschrift: „Milkbar Zijpe". Ik vraag mij af, hoeveel bewoners van Schou- wen-Duiveland dit woord op de juiste wijze kunnen uitspreken. Het aantal Engelsen of Amerikanen dat jaarlijks dit eiland bezoekt, kan op de vingers worden geteld. Dit Engelse opschrift kan dan ook niet zgn oedoeld voor hen, die deze taal als moedertaal heb ben. Laat men toch onze eigen mooie Nederlandse taal gebruiken. Reeds al te veel vreemde woorden zijn in ons land in gebruik geraakt. Waar om die inrichting niet aangeduid met het opschrift: „Koffiehuis Zijpe"? Men duidt in Engeland of Amerika toch een „Milkbar" ook niet aan met „Koffiehuis" Renesse Opmerker Dan en oooi Blanken en zwarten in de Belgische Kongo Het bezoek, dat Koning Boudewgn van België dit jaar aan de Kongo bracht, werd ook meegemaakt door de journalist Louis (Lode) de Lent- decker, die zich echter niet alleen bepaalde tot het verslaan van dit be zoek, maar ook nog tijd vond om zich daarnaast, in vrg kort bestek dus, te verdiepen in het leven van blanken en zwarten in de Kongo. Zijn indruk ken vatte hij samen in het boek „Wèpi Kongo?", dat werd uitgege ven aoor Sheed Ward N.V. te Ant werpen. Die impressies zjjn vele, meer dan h\j heeft kunnen noteren, maar uit de weergegeven indrukken is een boek gegroeid, dat boeiend is van het begin tot het eind. De belangrijkste ontdekking, die de schrijver tgdens zijn verblijf in de Kongo deed, was, dat hij van dit „vreselijke land, waarnaar hij toch heimwee heeft" eigenlijk, minder weet. dan vóór hij er geweest was. In sappig Vlaams vertélt de schrijver over zijn belevenissen in het land aan de evenaar, dat voor hem vele ver- i-assingen heeft opgeleverd. Verras send is het boek ook voor de lezer, want De Lentdecker heeft een goede stijl en kan op een aantrekkelijke wijze vertellen. Een aantal goede fo to s verlucht dit geslaagde boekwerk. Dieren in dierentuinen Dr. A. Scheygrond „Dieren in Gevangenschap" Uit geverij J. F. Duwaer Zn., Amsterdam. Een schat van gegevens over de dieren, die men in ae dierentuinen van Amsterdam, Antwerpen en Rot terdam kan vinden, is verzameld in het keurig uitgevoerde wetenschap pelijk samengestelde boekwerk „Die ren in Gevangenschap" van dir. A. Scheygrond. Het boek is de dieren liefhebbers' zeker aan te bevelen. Be halve een verzameling van gegevens over de onderhavige dieren wil het boek echter ook een pleidooi zijn voor de onmisbaarheid van de culturele en wetenschappelijke diergaarden in elk beschaafd land. Reeds in het voor woord verklaren de directeuren van de diergaarden Blijdorp en van de Koninklijke Maatschappij voor Dier kunde van Antwerpen, dat de gevan genschap van het dier niet zo erg is als het lgkt. „In de natuur zijn het dier ook vele beperkingen opgelegd en het is immers alleen de mens, die besef van gevangenschap kan heb ben Bij de samenstelling van dit boek werd veel medewerking verleend door de directies van „Artis" te Am sterdam, de „Zoo" te Antwerpen en „Blijdorp" te Rotterdam. Daardoor werd het bovendien mogelijk het boek met een keur van prachtige fo to's te illustreren. (Advertentie) ■1& door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met ABMISIHOOPgg: „Schip in nood' I» In de goedkope Prisma-reeks ver scheen een vertaling van Edouard Peisson's „Schip in nood" („Capitai- nes de la Route de New-York"), uit- -egeven door Het Spectrum te Jtrecht en Antwerpen. Het is een wat langdradig verhaal rond de waag of de kapitein van de oceaan stomer „Canopus" schuldig-is aan het vergaan van zijn schip of niet. Tij dens een zware storm is het onsta biele schip van zrjn koers afgeweken om een in noodverkerend schip te hulp te snellen. De „Canopus" loopt echter zware averij op en zinkt. Slechts een gering aantal opvaren den bemanningsleden en emigran ten kan worden gered. Het gege ven biedt zonder twijfel voldoende stof om een boeiende roman uit op te bouwen, maar daarin is de Franse schrijver zeker niet geslaagd. De ver taling is van Johan M. Palm, die kennelijk de uitdrukkingen, die in de zeevaart gebezigd worden, wel in grote lijnen kent, maar de details niet beheerst. Een kostelijk boek van Hans Nicklisch De Duitse schrijver Hans Nick lisch schreef de kostelgke roman „Vader, het beste paard van stal", dat thans in Nederlandse vertaling werd uitgegeven door De Toorts te Haarlem. De vertaler van dit werk is ook niet de eerste de beste; de in ons land reeds 'zozeer gewaardeerde God fried Bomans nam het oorspronkelij ke werk ter hand en smeedde er op de hem eigen wijze een vertaling van, die de brede belangstelling van het lezende publiek verdient. Dat „vader" hier het beste paard van stal is, doet in generlei opzicht afbreuk aan de erkenning van moe ders verdiensten, want „zonder moe der zou Vader immers geen vader zijn". Het boek is voor alle vaders ge schreven, maar ook alle moeders zul len er met genoegen in kunnen lezen en m bepaalde passages hopelijk haér echtgenoot herkennen. Het geheel is het vermakelijke en aansprekende verhaal van een groot gezin, waarin weliswaar ook niet alles van een leien dakje gaat, maar waar de moeilijkhe den wel tot ieders genoegen worden" opgelost. Een bijzondere verdienste heeft de schrijver zeker. Er zijn al bibliothe ken volgeschreven over gezinnen, waaraan iets mis ging. Maar Hans Nicklisch heeft het aangedurfd een gezin te beschrijven, waarin zich bg- na geen problemen voordoen, omdat de bewoners van dit kleine „nik" al len gelukkig zijn. Het is een fris boek. De humoristische illustraties zijn van Marga Karlson en het om slagontwerp van Harry Prenen. „Maat voor maat" van William Shakespeare Tijdens zijn Hamletperiode schreef William Shakespeare het toneelstuk „Measure for measure". In de ver taling van dr. L. A. J. Burgersdijk met bewerkingen van prof. dr. F. de Backer en dr. G. A. Dudok, ver scheen dit werkje bij A. W. Sijthoffs uitgeversmij. te Leiden, onder de ti tel „Maat voor Maat";

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9