Meeste Nederlandse oud-ministers weer in hoge functie Het Westen moet volgens Gaitskell geen krimp geven VELE VISSOORTEN VERDWIJNEN BIJ AFSLUITING DER ZEEGATEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1958 AMBASSADEUR EN FABRIEKSDIRECTEUR Van de 55 uitverkorenen sinds 1945 zijn er nog 16 in functie (Van onze parlementaire redacteur) Minister is een riskant beroep. Zeker, we hebben er in Nederland twee, die het al ruim tien jaar lang hebben volgehouden, namelijk de tegenwoor dige minister-president en minister van algemene zaken, dr W. Drees en de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, maar zij zyn uitzonderingen en min of meer bezienswaardigheden waartegen het Nederlandse volk met bewondering opziet.. Er zyn na de oorlog in wat vóór de bezetting gebeurd is zullen we ons maar niet meer verdiepen minister geweest, aan wie een zeer kort politiek leven beschoren was. Anderen hebben het wat langer uitgehouden. Maar verre weg de meesten zyn, althans voor het grote publiek, in de vergetelheid on dergedoken. Sinds het ministerie Schermerhorn- Drees, dat op 24 Juni 1945 aan het be wind kwam en dat het eerste voor ons gehele land geldende na-oorlogse mi nisterie was, werden 55 Nederlanders tot het ministersambt geroepen. Van hen torsen nog altijd 16 ministers hun gewichtige portefeuille, zodat er 39 zijn „zoekgeraakt". De enige minister-president, tevens minister van algemene oorlogvoering, die niet meer op het gestoelte der ere zit. is prof. ir. W. Schermerhorn. Hij is lid van de Eeerste Kamer en wijdt zich aan zijn onderwijstaak als direc teur van het Internationaal Oplei dingscentrum voor Luchtkartering in Delft. Tevens is hij adviseur in lucht- karteringszaken ten behoeve van de K.L.M. en andere binnenlandse en bui tenlandse bedrijven. Op buitenlandse zaken zijn we vier ministers kwijtgeraakt. Zij bekleden thans hoge functies. Mr. E. N. van Kleffens, die in de kringen van de Ver enigde Naties een bekende figuur ls hij presideerde de jubileumvergade ring van de Verenigde Naties is am bassadeur in Portugal. Dr. J. H. van Royen is ambassadeur van Nederland in de Verenigde Sta ten; mr. C. G. W. H. baron van Boet- zelaar van Oosterhout is ambassadeur in Frankrijk en mr. D. U. Stikker is ambassadeur in Engeland. Zij hebben de band met het departement van bui tenlandse zaken dus niet verbroken. Er zijn vijf landgenoten, die als m. nister hun krachten aan justitie heb ben gewijd. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten is thans burgemeester van Eindhoven. Mr. J. H. van Maarseveen, die ook minister van binnenlandse zaken en van over zeese gebiedsdelen geweest is, is helaas op 18 November 1951 plotseling aan een aanval van angina pectoris overleden. Mr. Th. R. J. Wijers vervult de functie van president van het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch. Mr. A. A. M. Struyeken is gouverneur van de Nederlandse Antillen en mr. H. Mul- derije is advocaat in Amsterdam. Voordat minister Cals zijn zetel bij onderwijs, kunsten en wetenschappen innam, dienden drie ministers dit de partement. Prof, dr. G. van der Leeuw is op 18 November 1950 (dezelfde da tum als een jaar later mr. Van Maar- seveen) overleden. Prof. dr. Jos. Gie- len is hoogleraar in de praktische pae- dagogiek aan de R.K. universiteit in Nijmegen en zijn opvolger, prof. dr. F. J. Th. Rutten, doceert thans aan de zelfde universiteit algemene psycho logie, empirische psychologie en be drijfspsychologie. Ons aller prof. mr. P. Lieftinck, zo mogen we wel zeggen, de meest ver guisde en de meest bewonderde man aan financiën, werd nadat hij in Tur kije orde op de financiën had gesteld, °P 1 October jj. benoemd tot execu tive director van het Internationale Monetaire Fonds en van de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikke ling in Washington. Aan het departement van oorlog zijn vier ministers verdwenen. Van enkelen hunner zullen de namen bij vele land- Als onze parlementaire redac teur het ooit gezegend heeft, dat zijn taak niet ligt in het Franse parlement, dan is het geweest, toen hij begon aan zijn onder zoek naar de tegenwoordige werkkring van allen, die na de bevrijding ons land als minister j van de Kroon gediend hebben. Zijn nasporingen betroffen 39 oud-ministers uit vier kabinet- ten. Over hoeveel kabinetten en j hoeveel ministers zou zijn on- derzoek zich in Frankrijk niet hebben uitgestrekt Meermalen vraagt men zich af, I waar de heren terecht komen, die het ministersambt hebben j bekleed. Het zijn in de regel niet de eersten de besten, die tot 'deze functie geroepen wor den. Reeds daaruit volgt, dat i zij na hun aftreden doorgaans i weer op belangrijke posten ge- j plaatst worden. In nevenstaand artikel vindt men de functies vermeld van de j Nederlandse, na-oorlogse oud- j ministers. genoten slechts vage herinneringen oproepen. Mr. J. Meynen is in zaken gegaan. Hij is namelijk lid van de directie van de Algemene Kunstzijde Unie (de A.K.U.) in Arnhem. De heer A. H. J. L. Fiévez, die tevens minister van ma rine ad interim was, is helaas kort na zijn aftreden op de jeugdige leeftijd van 46 jaar op 30 April 1949 overleden. Mr. W. F. Schokking, die evenals zijn voorganger marine ad interim be heerd heeft en later marine erbij kreeg, bekleedt het hoge ambt van lid van de Raad van State. Mr. H. L. 's Jacob, tevens minister van marine, heeft het er na zijn aftreden niet min der druk om gekregen. Hij is name lijk en dat wordt een hele mond vol - financieel adviseur van grote Amerikaanse en Duitse concerns, be heerder van het administratiekantoor „Industriële eigendom", adviseur van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor de organisatie van het hoger onderwijs, voorzitter van de sectie film van de voorlopige raad voor de kunst, voorzitter van de algemene diaconale raad van de Ned. Hervormde kerk, penningmeester van de nationale federatie voor kinderbe scherming en hij bekleedt verder enige andere kerkelijke en maatschappelijke functies. (Slot volgt Bedrijfschap groothandel m kruidenierswaren. In het op 16 December 1955 uitge geven Staatsblad no. 537 is opgeno men een Koninklijk Besluit, waarbij wordt ingesteld een bedrijfschap voor de groothandel in kruidenierswaren, dat gevestigd zal zyn in Den Haag. In dit bedrijfschap zullen zyn geor ganiseerd de ondernemingen, waarin de groothandel in kruidenierswaren wordt uitgeoefend. Onder groothandel in kruidenierswaren worden in dat geval tevens verstaan filiaaloriderne- mingen met tenminste 14 filialen en warenhuisondernemingen waar ten minste 50 man personeel betrokken is bij de handel in kruidenierswaren. Aan het bedrijfschap is overgelaten de regeling van de volgende onder werpen: a. de administratie van ondernemin gen, b. de registratie van ondernemingen, c. het verstrekken van de voor de ver vulling van zijn taak nodige gegevens door de ondernemingen, d. de voor de vervulling van zijn taak nodige inzage van boeken en bescheiden en bezichtiging en opne ming van bedrijfsmiddelen en voorra den van ondernemingen. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Grote Russische credieten beloofd aan Afghanistan Reis van Boelganin en Kroesjtsjew ten einde De Sowjet-leiders Kroesjtsjew en Boelganin zijn gisteren uit Afghani stan vertrokken naar het Kremlin. Het tweetal heeft de regering van Afghanistan beloofd, dat zij langlo pende credieten van Rusland kan krijgen ter waarde van honderd mil- lioen Amerikaanse dollars. De voor waarden zullen nader besproken wor den. Zondag speelden de twee Russi sche leiders voor Kerstmannetje door de autoriteiten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel vijftien autobussen en de gehele uitrusting voor een zie kenhuis van honderd bedden cadeau te doen. De premier van Afghanistan, Mo- hamed Daoed Chan, heeft op een persconferentie verklaard dat by de besprekingen met de Sowjet-leiders is getracht, een basis te vinden voor wederzyds vertrouwen en de ontwik keling van vriendschappelijke en eco nomische betrekkingen, zonder eni gerlei concessies of voorwaarden. Er waren geen overeenkomsten gesloten die strijdig waren met de neutrali teitspolitiek van Afghanistan. De .Spanjaard Juan Pinar, die uit Rus sische gevangenschap in West-Duitsland is aangekomen, heeft verklaard, dat hij in Berlijn in Mei 1945 het lijk van Hitiers plaatsvervanger, Martin Bormann, uit een tank heeft gedragen, die door een Russische tank buiten gevecht was ge steld. Pinar is de eerste die verklaart ze ker te weten, dat Bormann dood is. Het valt niet mee om een behoorlijk stukje muziek op een violoncel weg te geven. Het valt zeker ook niet mee om ondersteboven aan een trapeze toeren uit te halen. Wat dan wel te zeggen van de man, die in het Parij- se Lido, ondersteboven aan een trape ze violoncel speelt....? GROEIENDE STEENKOOLPRODUCTIE Damesweekblad overtrad de auteurswet De president van de Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat een officier der rijkspolitie aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. drukkerij „Oe Spaarne- stad" te Haarlem. Op 3 December was in een geïllustreerd damesweekblad van deze drukkerij als onderdeel van een reportage, een trouwfoto versche nen van de officier en zijn echtgenote, die op 4 Augustus te Amsterdam in het huwelijk zyn getreden, zonder dat hij toestemming had gegeven tot het pu bliceren van de foto. De president heeft de eis toegewe zen en bepaald, dat de verdere ver spreiding van het bewuste nummer moet worden gestaakt en dat de re dactie in het eerstvolgende nummer haar lezers op duidelijke wijze moet meedelen, dat de foto zonder toestem ming van de officier is gepubliceerd. Gemeenten hebben critiek op ontwerp-monumentenwet >e Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de Tweede Ka mer een adres gezonden inzake de ontwerp-monumentenwet, die in Sep tember bij de Tweede Kamer is in gediend. Hoewel de vereniging waardering heeft voor het initiatief tot het tref fen van een wettelijke regeling, meent zy dat het ontwerp vry' ernstig te kortkomingen vertoont met betrek king tot enige belangrijke punten, waarbij de lagere organen en in het bijzonder de gemeentebesturen, ten nauwste zijn bètrokken. Deze punten zijn de centralistische opzet, het gro tendeels ontbreken van de mogelijk heid van afweging van de belangen der monumentenbescherming te?en andere bestuurlijke belangen, die voornamelijk zullen liggen op plano logisch gebied, het ontbreken van een behoorlijke schadevergoedingsrege ling ten opzichte van de lagere or ganen en het ontbreken van een spe ciale mogelijkheid tot onteigening ter bescherming van monumenten. Opperrabijn E. Berlinger Tot opperrabbijn van het opper- rabbinaal ressort Utrecht is benoemd de heer E. Berlinger, thans rabbijn bij het Nederlandse Israëlietische kerk genootschap. In bijgaande voorstelling is duide lijk gemaakt dat de steenkoolpro ductie in de landen van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal in de eerste 10 maanden van dit jaar vier miUioen ton groter is geweest dan in de eerste tien maanden van 1954. Ue productie steeg dus met 2,1 De algemene industriële bedrijvig heid nam echter met 12 toe en de activiteit in de staalindustrie met 22 Vooral dit laatste feit verklaart waarom men in Europa alleen met grote steenkoolinvoer uit Amerika het evenwicht kan bewaren. In Nederland nog steeds te weinig toneelspelers. Evenals in het seizoen 1953'54 waren in het speeljaar 1954-'55 zes toneelgroepen, te weten de Neder landse Comedie, de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, de toneel groep „Theater", „De Toenelvereni- ging" en het gezelschap „Puck" bij de stichting „Toneelcoördinatie" aan gesloten. Zo wordt opgemerkt in het th^ns verschenen jaarverslag over het sei zoen 1954-'55 van deze stichting. Een 160—170 toneelspelers werkten bij deze groepen in vast verband. 'Het gecoördineerde toneel bracht 52 stukken uit. Het totale aantal voorstellingen werd opgevoerd tot 2909 (1953-'54: 2642) in 120 plaat sen van het gehele land. Intussen stelt de nog steeds groei ende vraag naar goed toneel m de provincie de toneelcoördinatie voor grote problemen. Aan deze toneelbe hoefte zou slechts geheel kunnen worden voldaan, wanneer een groter aantal bekwame toneelkunstenaars beschikbaar was en een ruimere en meer gerichte subsidiëring door de overheden zou kunnen worden be reikt. Het tekort aan toneelspelers doet zich nog meer gevoelen nu de televi sie en de Nederlandse filmindustrie zich uitbreiden. In dit verband kan de vraag rij zen, of de in ons land bestaande to neelopleiding, die een onvoldoende aantal krachten aflevert, geen uit breiding behoeft, aldus het jaarver- waarnaast blijft de financiële po sitie van het toneel zorgen baren. De totale rijkssubsidie aan het gecoör dineerde toneel werd gebracht op ruim 770.000, terwijl die der stand plaatsgemeenten voor liet seizoen 1955-'56 op rond 890.000 werd vastgesteld. Naar het oordeel der toneelcoördi natie zal het op den duur noodzake lijk zijn, dat de gemeenten, even, tueel met steun der provinciale be sturen, zich een goede toneelvoorzie ning voor hun plaatsen verzekeren, door in de kosten bij te dragen in de vorm van een subsidie aan de geco ördineerde toneelgezelschappen ge zamenlijk. SPORTVISSERS SOMBER GESTEMD Makreelzeebaarsschar en geep wellicht niet meer in Zeeuwse wateren na uitvoering Deltaplan De vooruitzichten voor de hengelsportliefhebbers in het gebied van de Zuidhollandse, Zeeuwse en Brabantse stromen zullen na de uitvoering van het Delta-plan niet zo byster rooskleurig zyn, zo lezen wy in de Volkskrant. Volgens verschillende visserij-deskundigen moeten de sportvissers zich niet blind staren op het prachtige zoetwaterbekken, dat achter de grote dam men wordt gevormd. Het zal er voor de hengelaars met het afsluiten Van de zeegaten zeker niet beter op worden! Tot nu toe kon de sportvisser in de grote zeegaten en ver landinwaarts tussen de eilanden geep, makreel, zeebaars en schar verschalken, vooral op de diepe plekken, waar de kust steil omlaag gaat. By de Bevelanden, Tholen en andere eilanden, die ove rigens door duizenden sportvissers nog niet ontdekt zyn, bevinden zich soms grote scholen zeebaars of makreel, die achter de bliek (jonge haring) en ansjovis jagen. By de afsluiting v an de zeearmen is deze zeevisserij verleden tyd. De roofvissen komen niet meer landinwaarts! De kust, die het land tegen stormvloeden en verzilting be veiligt, houdt ook de zeevissen bui ten. De Oosterschelde en andere zee gaten worden „dood water." Wat aan de binnenkant van de afgesloten zeearmen gaat gebeu ren is nog een groot vraagteken? Geleidelijk zal 't zoutgehalte da len, waardoor het binnenwater tussen de eilanden steeds meer het karakter van een zoetwater- bekken krygt. Hoe zal de visstand zich hierbij aanpassen? Ook 't IJsselmeer heeft verschillen de verrassinge nopgeleverd, die niet te voorspellen waxen. De palingvang sten zijn daar echter sterk terugge lopen, omdat de glasaal niet meer in zulke grote hoeveelheden kan binnen komen. Over het algemeen lopen vele vangsten terug. De snoekbaars is een nieuwkomer, die er goed gedijt. Maar ook hierbij is kunstmatig ingegrepen. Een van de ervaringen met het IJsselmeer is, dat het ingesloten ge bied (een vry ondiepe „schotel") zeer snel „zoet" is geworden. Op enkele diepe plaatsen, waar leemputten van Dalikantwerkster in bloemkool Tijdens een lezing in de Parijse Sorbonne heeft de Spaanse schil der Salvador Dali Za terdag verteld, hoe hij door middel van zijn paranóitïsch-critische methode in staat werd gesteld, de kantwerk ster van Vermeer als 'n grote bloemkool uit te beelden. Nadat hij was inge leid door Serge Lifar, de vermaarde Franse balletdanser en vice- president van het inter nationaal aesthetisch centrum, zei Dali dat hij een jaar geleden toestemming had ge kregen om het meester werk in het Louvre te copiëren. Allereerst vertolkte ■ik het werk door de uit beelding van rhinoce- ros-horens en brood korsten, vertelde Dali, maar plotseling kwam ik tot de ontdekking, dank si; mijn paranoï- tische methode dat een bloemkool precies de zelfde logarithmische curven als het beroem de werk vertoonde. Zonder zich aan het gelach in de zaal te storen zelfs Lifar kon een glimlach niet onderdrukken ver trouwde Dali aan zijn gehoor toe, dat hij een zelfportret ging maken met een bloemkool in de arm en dat degenen, die weten hoe men zul ke dingen moet bezien, de treffende gelijkenis met de kantwerkster van Vermeer zou op vallen. Daarna verliet Dali de Sorbonne en een verbaasd publiek zag hem in een glanzende, zwart-met-géle rolls- royce stappen, rijkelijk beladen metverse bloemkolen. Dali vertrekt in de komende dagen naar New York om te pro beren, daar een aantal van zijn paranoïtische schilderstukken te ver kopen. GEEST VAN GENËVE VERVLOGEN Nauwe vriendschap Engeland- Verenigde Staten gewenst Hugh Gaitskell, de nieuwe leider van de Labour Party, heeft United Press in een exclusief interview toevertrouwd dat bij van mening is dat de Weste lijke mogendheden krachtiger moeten reageren op felle uitlatingen van de Sowjet-Russische machthebbers nu veel van de geest van Genève schijnt te zijn vervlogen. Hij pleitte voor reacties in opbouwende zin en vond dat men in het Westen gerust wat meer de eigen loftrompet mag steken. Gaitskell stond het interview toe in zijn woning van rode baksteen in Hampstead. De beste reactie van de Westelijke mogendheden op de re cente redevoeringen van Boelganin en Kroesjtsjew zou volgens hem zijn een krachtiger en constructiever antwoord dan tot dusverre was gegeven. Voor alles geldt volgens hem dat de betrekkingen tussen Engeland en de Verenigde Staten even nauw en vriendschappelijk moeten blijven als zij zijn. Gaitskell zei dat de Westelijke mo gendheden niet mogen weigeren in te gaan op het Sowjet-Russische aanbod te gaan onderhandelen over een ver bod van proefnemingen met atoomwa pens. Dat zou jammer zijn en de Sow- jet-Unie een troef in handen geven. „Ik zou graag zien dat de Britse regering het initiatief nam", zei hij, doelend op de bewering van de Mos- kouse machthebbers dat de Sowjet- Unie bereid is te confereren over stop zetting van proefnemingen met kern wapens. Er is veel ongerustheid over de gevolgen van die proeven. Deze kwestie heeft natuurlijk technische aspecten, maar ik geloof, dat het jam mer zou zijn indien men niet op het Sowjet-Russische aanbod wilde in gaan". Gaitskell formuleerde zijn zinnen rustig, terwijl hij in de eenvoudig ge meubileerde woonkamer van zijn huis achteroverleunend in een gemakkelij ke stoel zat. Achter hem aan de wand hing een olieverfschilderij van zijn dochters Julia en Cressida, 16 en 13 jaar oud. Mevrouw Dora Gaitskell. had geen tijd voor de interviewer. Met een schort voor en een stofzuiger in de hand liep zij haastig door de gang. Nieuwe impasse „Het ïs nu wel zeker dat de geest van Genève vervlogen is", zei Gaits kell in antwoord op een vraag hoe hij tegenover de Sowjet-TJnie stond. „Ik geloof, dat ,de Russen nu wel tot de conclusie zijn gekomen dat het in Eu ropa zal uitdraaien op een nieuwe im passe. Het lijkt er geloof ik niet veel óp, dat zij wat de Duitse kwestie be treft een duimbreed zullen willen wij ken. Ik meen dat zij daarom zich zijn gaan concentreren op de in ontwikke ling achtergebleven gebieden. Die con clusie valt toch te trekken uit de reis door India en Birma". Aantal kustvaartuigen stijgt nog steeds Uit het jaarverslag van de Centra le van Kleine Vaart-personeel (C.K. P.) blijkt, dat het aantal kustvaar tuigen in ons land nog voortdurend toeneemt. Per 1 Januari 1955 waren er in ons land 769 van deze schepen, metende 270.224 brt. tegenover 736 schepen met 253.163 brt. op 1 Janua ri 1954. In een j'aar dus een stijging met 33 schepen of 17.061 brt. Opge merkt wordt, dat 1955, voor wat de uitkomsten van het kustvaartbedrijf betreft, een topjaar zal worden. De vrachtenmarkt onderging onder in vloed van een aantal factoren een zeer behoorlyke stijging. i enkele tientallen meters diep zyn ge graven, wordt echter nog steeds zout water aangetroffen. Deze zoute lagen zyn volkomen ge scheiden van het zuurstofrijke en zoete bovenwater, dat voortdurend in beweging is. Op deze diepe zoute plekken wordt geen leven gevonden. Een zeer belangrijke vraag is nu of zich in het afgesloten Delta-ge bied, waar op vele plaatsen twintig tot vijftig meter water staat, derge lijke verschijnselen zullen voordoen. Een zoutwaterlaag op grotere diepte zou zeker niet bevorderlijk zijn voor de visstand en de plan tengroei. Wat doet de baars en de paling hier? En vele andere vissoorten, die op de grond azen, waar de eb- en vloed stroom van groot belang is voor het voedsel? Een andere bedreiging voor de hen- êelsport kan ook de afvoer uit de 'uitse industriegebieden van giftige afvalstoffen via de Rijn zijn. Wie vandaag de dag nog .op de Waal of Rrjn een zalm vangt, zal bemerken, dat deze kostelijke vis niet te eten is door de fenolsmaak. Tot nog toe zorgde de eb en de vloed voor een goede spoelbeweging bij de afvoer van deze afvalstoffen, maar hoe zal het worden als de eb en de vloed ver valt. Daarom zien verschillende visserij deskundigen, die zich in de eerste plaats de belangen van de beroeps vissers en oesterkwekers aantrekken, de toekomst ook voor de sportvissers donker in. En al maakt zelfs tie knapste blo- loog de beste visserij-expert de op merking, dat moeder natuur soms een zeer verrassend antwoord geeft op de kunstgrepen van de mens, erg hoop vol is deze blik in de toekomst ech ter toch niet. Een sterke achteruit gang van de visstand van de Maas en Amer tot de Oosterschelde zal trou wens ook in Eindhoven. Amsterdam en Den Bosch merkbaar zijn. Aantal productschappen wordt monopoliehouder In de Nederlandse Staatscourant van Maandag is een aantal beschik kingen opgenomen van de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, in verband met de opheffing van het merendeel der bedryfsschap- pen op het gebied van de voedselvoor ziening en de inwerkingtreding van een reeks productschappen op 1 Jan. 1956. Daarbij worden de product schappen voor vee en vlees, voor mar garine, vetten en oliën, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuin- bouwzaden, voor gedistilleerde dran ken en het hoofdproductschap voor akkerbouwproducten aangewezen als mononoliehouder in de zin van het monopoliebesluit voedselvoorziening. Dit betekent, dat deze productschap pen in de plaats van de opgeheven be drijfschappen zijn belast met de afgif te van in- en uitvoermaehtigingen. De productschappen zijn tevens aan gewezen als gedelegeerden van het C. D.I.U. voor de afgifte van in- en uit voervergunningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8