Tweede Kamer wenst maatregelen tegen verkeersonveiligheid De herkomst van de Kerstleysen (I) f KLANKBORd MINISTER ZIJLSTRA: WIE GAAT HET EERST OVER DE BRUG? WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PRO V 1 N O l ALE ZEEUWSE COURANT 3 Beperkende bepalingen voor berijden van bromfietsen geëist De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Dinsdag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting van het depar tement van Verkeer en Waterstaat. Verscheidene sprekers bepleitten een snelle verbetering van vele weggedeelten, waartoe wellicht de staf van gro te ondernemingen op dit gebied kan worden ingeschakeld. Afgewacht werd, dat met betrekking tot de verkeersonveiligheid de pers een belangrijke taak heeft vervuld. Vele wegpiraten is het geweten wakker geschud. Te leurstellend vond men het, dat er geen beschermende maatregelen zyn ten behoeve van de voetgangers. Er kan niet langer worden gewacht, er moet onverwijld Iets gebeuren, zo werd betoogd. De heer Maenen (K.V.P.), die als eerste spreker het woord voerde, wees op het grote aantal ongelukken, met en door bromfietsen en meende, dat er een algemene beperking voor de snelheid van bromfietsen moet ko men. De zenuwslopende onveiligheid is toegenomen naar mate de snelheid is opgevoerd. Hij achtte een maxi mum snelheid met verantwoorde con trole noodzakelijk. Overigens had de heer Maenen geen bezwaar tegen een redelijke verhoging van de tarieven der Spoorwegen als de situatie, van 't bedrijf daartoe aanleiding geeft. Met betrekking tot bepaalde dijken vroeg de heer Van der Zaal (A.R.) bestudering van de vraag of ze ver hoogd dienen te worden. Hij betoogde, dat gepaste maatre gelen tegen botsingen in de lucht van steeds groter belang worden. V erkeersexamen. De heer Bommer (Arb.) achtte een verkeers-examen voor bromfietsen, dat schriftelijk zou kunnen zijn, nood zakelijk. Voorts' bepleitte hij de wen selijkheid van een verplichte algeme ne autocontröle en de wenselijkheid van gescheiden rijwielpaden. Volgens de heer Van Dis (S.G.) zou het mogelijk gemaakt moeten worden aan particuliere ondernemers meer tonnage inzake de wegvervoercapaci- teit toe te kennen. Ook deze spreker vond, dat het met de verkeersonvei ligheid droevig is gestemd. Alles moet ih het werk worden gesteld om deze onveiligheid te bestrijden. Stren ge maatregelen tegen drankmisbruik zijn noodzakelijk, meende spr., die verder de wenselijkheid van het invoe ren van een maximum snelheid be pleitte en voorts zeide, dat het open bare vervoer op de Zondagen dient te worden stopgezet. De heer Vermooten (Arb.) wenste de minister geluk met de indiening van het ontwerp-Deltawet. Wat de dyken aangaat vroeg spr. zich af of de waterschappen financieel in staat zyn hun taak te volbren gen. Is er genoeg personeel?, al- Dulles waarschuwde tegen Russisch-Trojaans paard Gevaar voor het Midden-Oosten De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft Dinsdag op een persconferen tie verklaard dat naar zijn mening de Amerikaanse militaire en econo mische hulp nog aanzienlijke tijd voortgezet zal moeten worden op on geveer het tegenwoordige niveau. Dullës onthulde dat de uitbreiding van de economische hulp met een be drag van 200 millioen dollar, waar om de regering het congres volgend jaar wil vragen, bestemd is voor het Midden-Oosten, waar de Sowjet-Unie onlangs een economisch offensief is begonnen en voor het Verre Oosten. Tezelfdertijd richtte de minister tot de naties van het Midden Oosten en van Zuid-Oost Azië de waarschuwing dat de Russische economische hulp misschien een Trojaans paard is om onafhankelijke landen binnen te drin gen en vervolgens over te nemen. Motie-Vondeling in Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag zonder stemming de motie- Vondeling, waarin zij als haar mening uitspreekt, dat het agrarische bedrijfs leven moet kunnen blijven rekenen op onverminderde, handhaving van de door de regering op het gebied van de prijsvorming van de landbouwproduc ten gedane toezeggingen, aangenomen. Voor de stemming verklaarde de heer Engelbertink (kath.v.) dat zijn fractie, die de motie de vorige week overbodig had geacht, haar stem toch niet aan deze motie wilde onthouden. Zulks omdat zij in de woorden van de minister meende te hebben beluisterd, dat hij deze motie ziet als een steuntje in de rug voor de toekomst. Bovendien wilde de fractie met voor te stem men het laatste restje ongerustheid van de heer Vondeling (soc.) helpen weg nemen, aldus de heer Engelber tink. Bedrijfschappen voor vee, aardappelen en zaden. In het Staatsblad zijn gepubliceerd de besluiten tot instelling van een be- drijfsschap voor de handel en de be drijven van commissionairs en van tussenpersonen in vee, van een bedrijf schap handel in tuinbouwzaden en van een bedrijfschap voor de groothandel en de bedrijven van commissionairs en tussenpersonen in aardappelen. De ze besluiten zullen op een nader te be palen datum in werking treden. VERWANT. De Amerikaanse jazz saxofonist Louis Armstrong heeft altijd een foto in zijn portefeuille, waarop lip is afgebeeld bij het stand beeld van Wagner in "Milaan. Toen hij die foto aan iemand liet zien, zei hij: „Wagner en ik hebben dezelfde geest. Het is alleen de tijd, die ons scheidt TE VEEL. De Franse liedjeszan ger Georges Vittel zei over de ont binding van het Huis van Afgevaar digden: „Dit is een overwinning voor Abbé Pierre, de beschermer van de verschoppelingen in Parijs. Zes honderd mensen m één kamer daar is hij altijd op tegen geweest." LOF. Motorrijder Lawrence D, McDermott werd in Detroit veroor deeld tot een flinke boete en boven dien werd zijn rijbewijs voor een half jaar ingetrokken, omdat hij tegen een geparkeerde politiewagen was gebotst. De rechter was onvermurw baar, en ook de verklaring van de verdachte mocht niet baten al was die vol lof voor de justitie. „Ik was zo verdiept in een gesprek met mijn duopassagier over de goede politie bescherming in Detroit, dat ik niet meer wist waar ik heen reed," dus spr. Concentratie van water schappen in bepaalde delen van het land is naar het oordeel van de heer Vermooten dringend ge wenst. In de avondvergadering is opnieuw ruimschoots aandacht besteed aan 't verkeer. Aan het debat namen deel de heren Zegering Hadders (V.V.D.), Ritmeester (V.V.D.), Lemaire (K.N. P.), Verkerk (A.R.), Ruygers (P.v.d. A.), Van den Heuvel (K.V.P.), Gort zak (C.P.N.), en Cornelissen (V.V. D.). Vooral de heer Ritmeester ver langde, dat onverwijld maatregelen tegen de toenemende onveiligheid van het verkeer worden getroffen. Ge middeld elke zes minuten gebeurt er een verkeersongeluk, zo zeide hij en gemiddeld elke zes minuten wordt er een schade veroorzaakt van f 1600. Hij was voorstander van beschermen de oversteekplaatsen voor voetgan gers en voor beperkende bepalingen voor het berijden van bromfietsen. Zijn partijgenoot Cornelissen ver zocht om uitgebreide controle in de avonduren op de rijkswegen en wens te, dat het administratief gemakke ker gemaakt zou worden om pleister plaatsen voor beroepschauffeurs langs de autowegen te vestigen. Hoge veertarieven. Voorts klaagde deze afgevaardigde over de hoge tarieven voor de veren in Zeeland en met name naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de veer dienst Vlissingen-Breskens wilde hy een uurdienst ingevoerd zien, ook op Zondag. Evenals de heer Vermooten voelde hy niet voor verlegging van de veerhaven van Breskens naar buiten de bebouwde kom. DE NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE. Indonesische minister Kasimo Donderdag naar Den Haag De flnancieel-economische besprekingen op mlnistrieel niveau, die Dins dag in Genève tussen minister Zylstra en minister Kasimo zijn begonnen, zullen Donderdag in Den Haag worden voortgezet. Ook minister Van de Kieft zal erby betrokken zyn. Dit heeft minister Zijlstra Dinsdagmiddag na een vergadering van de financieel-economische werkgroep van de con ferentie, die ruim twee uur heeft geduurd, meegedeeld. Prof. Zylstra zei, dat de heer Kasimo Donderdag uit Genève in Nederland zal aankomen, evenals de Nederlandse en Indonesische financieel-economisclie deskundi gen. Na de bespreking van gisteren deelde minister Zylstra mede: „Wij heb ben het gehele terrein van de financiële en economische vraagstukken ver kend en ons het grootste deel van de tijd bezig gehouden met het opstellen van een lijst van te behandelen financiële en economische vraagstukken. De vraagstukken die voor bespre king in aanmerking komen zijn: waarborgen voor Nederlandse con cessies in Indonesië, het overmaken van winsten, de Indonesische schul den aan Nederland, en voorwaarden voor nationalisatie van bedrijven. Op de vraag of er onoverbrugbare tegenstellingen zyn, antwoordde mi nister Zylstra: „Dat moeten wij af wachten. Men kan wel een brug slaan, maar wie zal er het eerst over gaan?" Hij verklaarde, dat de besprekin gen in goede sfeer zijn verlopen en verhelderend hebben gewerkt in de gecompliceerde materie van de finan- cieel-economische verhoudingen. „Het is geen eenvoudige zaak", voegde prof. Zijlstra hieraan toe. Minister Zijlstra zei, dat verwacht, wordt, dat de Nederlandse ministers op 3 of 4 Januari naar Genève zul len terugkeren en dat dan de finan- cieel-economische onderwerpen vol doende zullen zijn voorbereid voor de finale. Of er tussen Kerstmis en Nieuwjaar besprekingen in Genève zullen worden gehouden door de fi- nancieel-economische werkgroep, hangt af van hetgeen in Nederland zal worden besloten, zei hy voorts. Dinsdag heeft „men" al op het ijs in de vesten te Goes .gelopen. En al wa ren het dan nog maar eendende voor bijgangers hebben het met gemengde gevoelens geconstateerd. Vooral de watervogels zullen in de komende wintermaanden weer van de hulp van mensende kinderen niet te vergeten, afhankelijk zijn. (Foto P.Z.C.J De voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Anak Agoeng Gde Agoeng, bood minister Zijl stra en de adviseurs van de Ne derlandse delegatie Dinsdagavond een diner aan. Man doodde zijn broer Acht jaar met aftrek geëist De officier van justitie van de Utrechtse rechtbank eiste Dinsdag acht jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 42-jarige grondwerker A. van de W. te Utrecht wegens dood slag, subsidiair zware mishandeling, die de dood van zijn broer tengevol ge had. Op de avond van 22 October jl. zat de verdachte met zyn twee broers de 28-jarige J. van de W. en de 25-ja- rige B. van de W., in een café. Om streeks middernacht kregen de broers ruzie en de laatstgenoemde twee gin gen het buiten uitvechten. De ver dachte probeerde hen uit elkaar te halen, maar kreeg van J. een slag op de kaak en een-schop. Hierop trok hjj een mes en in de vechtpartij, die 'volgde, kreeg J. een dodelijke steek in het hart. Volgens de grondwerker was zyn broer echter in het mes ge vallen toen zy over de grond lagen te rollen. Een deskundige verklaarde echter, dat de verwondingen met kracht waren toegebracht. De raads man meende dat het geenszins was bewezen, dat de verdachte de dodelij ke steek had gegeven. Hy concludeer de op beide punten vrijspraak, daar hij ook de opzet tot zware mishan deling niet bewezen achtte. Uitspraak volgt op 1 Januari. Het wintert in Zweden en niet zo zrii- nig ook! De ijzige achtergrond in deze bouwput lijkt wél een bevroren water val Plannen voor centrum tot training van blinden Volgens het voorlopige statische gege ve<6 bedraagt het aantal van nen, die niet uitsluitend tengevolge van ouderdom, maar ook door andere oor zaken het licht uit de ogen verliezen, plm. vijftig per jaar. Bovenal voor deze laatste groep is de inrichting van een trainingscentrum dringend noodzakelijk. Het uiteindelijk doel van een dergelijke training is, de blinde na een korter of langer ver blijf in het centrum volledig geeste lijk en materieel toegerust te doen terugkeren in de voor hem of haar nieuwe verhoudingen van de oude maatschappij. De stichting „Het Nederlandse Blindenwezen", gevestigd in Amster dam, de overkoepelende organisatie van de blindenbonden, blindeninstel- lingen, werkplaatsen, instituten en bibliotheken van 'alle richtingen wil een dergelijk centrum oprichten. Zij denkt daarvoor 6 k 700.000 gulden nodig te hebben, zo heeft de voorzit ter van de stichting, de heer W. C. A. Riemvis, Dinsdagmiddag te Am sterdam meegedeeld. STEMMEN UIT DE KERKEN De vijftiende eeuw wordt als het bloeitijdperk beschouwd Wat hebben we een schat van Kerstliederen! Het is een rykdom, die des te meer opvalt wanneer we daarmee vergelijken de liederen voor de ande re Christelijke feestdagen. De vraag zal misschien wel eens bij U opgeko men zijn waar we die rijkdom vandaar hebben. Wanneer we de bundel van de Ned. Herv. Kerk opslaan zijn er verschillende van de Advents- en Kerst liederen waaronder vermeld staat „oud-Nederlands lied". De maker blijkt niet meer bekend te zijn. En de melodieën waarop wij nu nog steeds ver schillende Kerstliederen zingen blijken ook al van „voor-reformatorische" oorsprong te wezen. Twee neven In zekere zin komt koning Hoessein van Jordanië pas kijken. Hij is nog niet ouder dan twintig jaar en het is nog niet zo heel lang geleden, dat hij in Engeland studeerde, waar hij onder zijn mede-studenten bekend stond om zijn goedlachsheid en om zijn belangstelling voor paarden, sportauto's en spaghetti. Toch wist hij al voordat hij in Mei van het jaar 1953 de eed op de grondwet aflegde, dat het koningschap geen lichte last is. En dat daaraan vooral in een land als Jordanië ook risico's vastzitten. Was zijn eigen grootvader, de grote Abdoellah, in 1951 niet vermoord in de oude stad Jeruzalem? En ook zijn neef, koning Feisal van Irak, heeft al keer op keer voor hete vuren gestaan. Bijvoorbeeld in 1954, toen in Irak een woelige oppositie zich kantte tegen toetreding tot een verdrag met Tur kije. Neef Feisal ontbond toen het Iraakse parlement. Deze maatregel werd gevolgd door ontbinding van po litieke partijen en onderdrukking van oppositiebladen. Een maand later wer den in Irak algemene verkiezingen ge houden. Er werd een regering ge vormd waarin Noeri es Said eerste mi nister was. Die premier kondigde niet lang daarna aan dat Irak een bond genootschap met Turkije had geslo ten. Enuit dit bondgenootschap is het Pact van Bagdad gegroeid, waar van inmiddels ook Pakistan, Engeland en Iran lid zijn geworden. Het is een nog weinig betekenend maar veelbe lovend verdrag van wederzijdse bij stand op militair en economisch gebied, dat onderlinge bescherming belooft te gen manoeuvres van de Sowjet-Unie. Een stroom van diplomatieke voer tuigen reed Maandagavond door de Mandelbaumpoort uit het oude gedeelte van Jeruzalem, dat in Jor daans grondgebied ligt, naar het nieu we stadsdeel, dat door de Israëliërs wordt bestuurd. Van de meeste wa gens waren de ruiten ingegooid. De regering van Jordanië had in principe besloten, om, aangezocht door Templer, chef van de Britse imperiale staf, ook tot het pact toe te treden. Nog voordat het Lagerhuis en de Se naat aan bod kwamen om hun fiat aan dit besluit te geven, stond heel Jor danië op stelten. Niet alleen tegen de eigen regering, maar ook tegen de Westelijke mogendheden waren die demonstraties gericht. Het gist er nog ..vandaar die uittocht van Westerse vertegenwoordigers naar veiliger oor den. Het nationalisme van de volken in het Midden-Oosten is niet alleen ont waakt, het is bezig om op te staan. Dat blijkt ook weer uit deze gebeurte nissen in het land van Hoessein. erkwaardig is, dat in dit geval zowel Israël als Egypte, onder ling aartsvijanden, in hun nop jes zijn met de onprettige gang van za ken in Jordanië. Egypte, dat een Ara bische neutralistische politiek voor staat, heeft zich altijd reeds tegen het Bagdad-pact gekant. En Israël heeft er niet veel goeds van te verwachten. Het pact is welis waar gericht op verdediging tegen eventuele Sowjet-aanvallen, maar op de laatst gehouden bijeenkomst in Bagdad bleek wel, dat ook de tegen standers van Israël in dit milieu ge hoor vinden. Het is geen prettig gevoel, om een vervelende buur te zien opge nomen in een vriendenkring, die be reid is om hem met wapens bij te staan Het zijn hele bergen, die Hoessein zal moeten slechten wil hij zijn land toch in het Bagdad-harnas steken. Hij zou daarmee misschien meewerken aan het bereiken van een soort even wicht in die streken. Misschien. want er valt daarover weinig te voor spellen. In elk geval zou hij de En gelsen te vriend houden en dat is be langrijk, want zij vullen elk jaar de staatsruif voor driekwart en als Jor danië Pactlid wordt, zullen ze nog royaler over de brug komen. Hoessein heeft het parlement ontbonden, een eerste stap om orde op zaken te stel len. Misschien heeft hij inmiddels aan zijn neef Feisal in Irak gevraagd, hoe het nu verder moet. Bovendien staan er nog een hele boel Kerstliederen in genoemde bun del, die, in de vorm waarin wij ze nu zingen, wel van latere datum zijn, maar ze zijn eigenlijk bewerkingen van veel oudere liederen. Zo bijv. ge zang 8: Nu daagt het in het Oosten, het licht schijnt overal; Hij komt de volken troosten, die eeuwig heersen zal. Het is een geheel nieuw lied gewor den, waarin alleen het eerste en laat ste couplet de herinnering bewaren aan het oorspronkelijke Kerstlied, dat met vele varianten in ons land bekend is geweest: Het daghet inden oosten Die sonne scijnt oueral Wie heer Jesum wil minnen Hi en slape nu niet so langhe. Een ander couplet van dit lied luidt: lek en weet van gheenen bode Van gheenen bode so goet Mi en.mach niemant troosten Dan Jesus mijn minneken soet. We hebben deze Kerstzang, waar in tevens het kruislijden bezongen wordt, aangehaald, omdat we iet 3 van het ontstaan weten. Als dichteres wordt genoemd Geertruida van Oos ten, een begijntje, dat te Delft is overleden in het jaar 1358. Of dit haar ware naam is, weten we niet. Vermoed wordt dat deze haar gege ven is naar aanleiding van het lied dat zij, in de tijd toen zij nog dienst meisje was in Delft, van een werelds lied in een geestelijk lied zou hebben omgezet. In ieder geval is het haar lijfhed geweest. Ook dat wereldse lied, waarin gezongen wordt van aardse liefde, is ons nog bekend. Het eerste couplet luidt: Het daghet inden oosten Het lichtet oueral Hoe luttel weet mijn liefken Och waer ick henen sal. Dit voorbeéld kan ons duidelijk maken dat wij de oorsprong van een Kerstlied, ook al hetgeen wij nu zin gen van latere datum, in de middel eeuwen soms moeten zoeken. Daarheen verwijst ons ook de naam Kerstleysen. Hoewel in de 16e eeuw reeds dit woord in dezelfde betekenis werd gebruikt als Kerstlied, heeft het toch in de 15e eeuw, waarin we een bloeitijd van de Kerstliederen en Kerstleysen vinden, een aparte bete kenis gehad. Het tweede lid van dit woord is afgeleid van Kyrieleis. We vinden dit nog terug in gezang 14 van de bundel der N.H. Kerk. Jam mer genoeg heeft men het hier ver taald: Ontferm U, Heer!, wat niet alleen het oude karakter verdoezelt, maar ook schade doet aan het ryth- me van de laatste regel wanneer het gezongen wordt op de oude wijs van dat lied. Aparte liederen. Die leysen zyn een apart soort lie deren geweest, waarin, temidden van regels in de volkstaal een of meer la- tynse en zelfs griekse regels voor kwamen, die algemeen bekend waren door de mis. De regels in het Neder lands werden dan gezongen door één of enkele stemmen, terwijl het koor en ook wel heel de gemeente inviel by (Vervolg op pag. 10) M' KONING HOESSEIN ogoedlachs Peronnistisch complot in Argentinië ontdekt Aantal officieren gearresteerd Volgens het dagblad El Laborista" heeft de Argentijnse regering een samenzwering tot het ontketenen van een JPeronnistische revolutie ontdekt en 59 leiders doen arresteren. In Buenos Aires circuleerden Dins dagmorgen wilde geruchten. Volgens een van deze onbevestigende geruch ten zouden mariniers de haven van Rosario hebben bezet. De wachten rondom het presiden tiële paleis werden versterkt, doch president Pedro Aramburu bleef by zijn plannen om een bezoek te bren gen aan de stad Azul. Volgens het artikel over het „com plot" nad de rëgering op 15 Decem ber toegeslagen en de 59 leiders on der wie generaal Eraclio Ferrazzano, de kolonels Hermengildo Barbosa, Norberto Ugolini en Federico Gentil- hurno gearresteerd. Een gedeelte van dit bericht van „El Laborista" werd Maandagnacht bevestigd door een legercommuni qué, volgens hetwelk 24 personen waren gearresteerd, onder wie kolo nel Federico Gentilhumo. wegens sa menzwering „tot het stichten van on rust". (United Press) Speciale subsidie voor „Ballet der Lage Landen" Het bestuur van het Prins Bern- hard Fonds heeft besloten, het „Bal let der Lage Landen" een subsidie te verlenen, speciaal bestemd voor de aanschaffing van een bescheiden transportable belichtingsinstallatie. Tezamen met de apparatuur, waar over het „Ballet der Lage Landen" reeds beschikt, zal het in het vervolg mogelyk zijn om ook in de minder goed geoutilleerde theaters de opvoe ringen van deze balletgroep op ver antwoorde wijze van belichting t« voorzien. BEGROTING VAN VERKEER EN WATERSTAAT Het Wereldgebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3