PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premier Eden brengt drastische wijzigingen in Brits kabinet de BILT Sanering Vlissingse binnenstad wordt thans reeds voorbereid JOEGO SLAVIË GEKOZEN ALS LID VAN VEILIGHEIDSRAAD VERWACHT... GEEN KERSTSTEMMING OP HET OPSTANDIGE EILAND CYPRUS Vandaag... 198e Jaargang-No. 299 Dagblad uitgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Dec. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. S593on p Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee N. Bngerdstraat 24 teiet. 26. ANTWOORD OP KLACHTEN OVER TRAAGHEID. MacMillan minister van financiën; Selwyn Lloyd: buitenlandse zaken Dinsdag zijn enige drastische wyzigingen in het Britse kabinet doorge voerd. Selwyn Lloyd (51) volgt Harold MacMillan (61) op als minister van buitenlandse zaken en MacMillan volgt R. A. Butler (53) op als minister van financiën. Butler op zijn beurt krijgt de ere-functie van Lord Zegel bewaarder (minister zonder portefeuille) en wordt leider van het Lager huis. Butler zal nu de gelegenheid hebben premier sir Anthony Eden enigs zins te ontlasten van de werkzaamheden betreffende de binnenlandse poli tiek en kan nu 'n actiever rol spelen als Eden plaatsvervanger. Maar de wijziging brengt MacMillan op de moeilijkste post van het ogenblik in het kabinet, als gevolg van de ernstige inflatieneiging waaraan de weinig po pulaire begrotingsmaatregel van Butler geen paal en perk hebben kunnen stellen. Eden heeft minister van arbeid sir Walter Monckton aan gewezen om de defensie-portefeuille van Lloyd over te nemen. Minister van gezondheid Iain MacLead krygt de portefuille van arbeid. De kabi- netsherzienïng van Dinsdag was de grootste sedert Churchills conservatie ven in 1951 de Arbeiderspartij van Attlee versloegen. Eden maakte de nieuwe „opstelling bekend op de laatste dag van de herfstzittmg van het parlement. De premier promoveerde tot minister van buitenlandse zaken een 51-jarige carrière-minister, die van 1951 tot verleden jaar Edens eerste plaats vervanger op buitenlandse zaken is geweest. Lloyd wa,s ook Brits hoofd gedelegeerde bij de Verenigde Naties. Officiële woordvoerders zeiden dat Lloyd sir Anthony Eden volgende maand naar de Verenigde Staten zal vergezellen, wanneer de premier daar zal confereren met president Eisen hower. Zeven ministers traden af. Behal ve de Lord Privy Seal Crookshank zijn het burggraaf Woolton, mi nister voor het hertogdom Lan caster, Osbert Pealte, minister voor pensioen, Lord de l'Isle and Dudley, secretaris voor luchtvaart Geoffrey Lloyd, minister van brandstofvoorziening en Henry Hopkinson, minister van staat voor de koloniën. Op Lloyd na werden allen naar het Hogerhuis gezonden. De 52-jarige R. H. Turtón, die on langs benoemd is tot onderminister in het ministerie van buitenlandse zaken, wordt minister van gezond heid. Als minister van brandstofvoorzie ning koos Eden de zoon van een mijn werker de 41-jarige Aubrey Jones. Het is diens eerste functie in de re gering. Jones is directeur voor eco nomie in de Britse ijzer en staal fe deratie geweest. De kabinetsherzie ning is Edens antwoord op de toene mende klachten over langzaam tem po in de regering. (United Press.) Per 1 Januari 1956 TV-kijkgeld Ter bestrijding van de kosten ver bonden aan de televisie-uitzendingen zal met ingang van 1 Januari a.s. van de houders van televisietoestellen een kijkgeld van f 30 per jaar worden ge heven. Het staatsbedrijf der P.T.T. is be last met de inning van het kijkgeld. De uitvoering van deze inning en de controle op de aangifte wordt opge dragen aan de dienst luistervergun ningen die voortaan dienst luister- en kijkgelden (D.L.K.) zal heten. BIJ DE 36STE STEMMING Tweede helft van zittingstermijn staat het af aan Philippijnen SIR ANTHONY EDEN nieuwe „opstelling" Snelheid Aan de verkeersonveiligheid in Ne derland wordt thans grote aan dacht besteed. Nimmer tevoren hebben de Kamerleden en de minister van waterstaat zich zo uitvoerig in dat probleem verdiept en zovele wenken en suggesties behandeld. Toch heeft het er de schijn van, dat er een soort touwtrekkerij gaande is. Van vele zijden is aangedrongen op begrenzing van de toelaatbare snel heid voor motorvoertuigen in de be bouwde kommen der gemeenten. De minister voelt er niet veel voor. Van vele zijden is er ook op aan gedrongen, dat bromfietsberijders een verkeersexamen moeien afleggen. De minister voelt daar evenmin voor. Wel wil hij de snelheid van deze voertui gen met medewerking van de fa brikanten begrenzen op 40 kilome ter per uur. Schept die laatste maatregel grotere veiligheid? Men moet dat betwij felen. Wanneer iemand de ver keersregels niet kent of slecht toepast, maakt het weinig uit of hij met een snelheid van 39 kilometer of een snel heid van 49 kilometer langs de weg suisthij zal altijd een gevaar zijn voor de andere weggebruikers. Er is maar één juiste oplossing van dit probleemde bromfietsers moeten een verkeersexamen afleggen. Dan kan blijken wie wel en wie niet met een bromfiets aan het verkeer mag deelnemen. Terugkomend op de touwtrekkerij moet vervolgens de vraag gesteld worden of de minister de brom fietsers met zoveel zachtheid behan delt, omdat hij ook de automobilisten met zachtheid behandelt? Indien het antwoord bevestigend zou zijn, dan zouden we dat betreuren Wat hét verkeer met auto's betreft is het namelijk dringend nodig, dat voor de bebouwde kommen van vele gemeenten en voor bepaalde uren een maximum snelheid wordï vastgesteld. De straten en wegen in die kommen zijn namelijk te weinig geschikt voor het hedendaagse snelvèrkeer, althans wanneer dat verkeer druk is. Neen, zegt de minister, liever geen maxi mum snelheid, laat dat maar aan de automobilisten zelve over. Met deze „zachtheid" zal hij niet ver komen't jaarlijkse offer van 1500 verkeersdoden zal er niet door dalen. Dat daalt alleen wanneer snelheids beperking en betere kennis van de verkeersregels samengaan Een samen gaan, dat zich zal moeten uitstrekken over alle weggebruikers. De algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Dinsdag Joegoslavië gekozen om zitting te nemen in de Veiligheidsraad. Het was de 36ste maal dat de vergadering gestemd had op een candidaat voor de vrije zetel in deze raad. Het lukte tot dan toe geen der candidaten, de vereiste, tweederde meerder heid te behalen. Pas bij deze laatste stemming bleek Joegoslavië 43 stemmen vijf meer dan de tweederde meerderheid te hebben behaald. De Philip pijnen kregen 11 stemmen, Finland en Zweden beide één stem. Na afloop van de vergadering gaf de Philippijnse afgevaardigde generaal Carlos P. Romulo, een verklaring uit, waaruit bleek, dat het succes van Joe goslavië te danken was aan een „gentleman's agreement" met de Philippijnen. Volgens deze overeenkomst houdt Joegoslavië zijn zetel in de veiligheids raad gedurende een jaar bezet, waarna de Philippijnen de leeggekomen plaats zullen bezetten. (Volgens de reglementen duurt de zittingsperiode in de Vei ligheidsraad twee jaar.) De impasse had betrekking op een zetel die aan een Oosteuropese staat was toegewezen bij een „gentlemen's agreement" die in 1946 in Londen was tot stand gekomen inzake de geografi sche indeling van zetels der niet-per- manente leden in de Veiligheidsraad. Rusland stelde Polen voor als candi daat voor de zetel, doch het was Joe goslavië dat in 1949 de zetel met Ame rikaanse steun won. Dit jaar hadden de Verenigde Staten reeds van de aanvang af hun steun ge geven aan de Philippijnen. Bij de eer ste stemming kreeg Polen 34 stemmen, doch bij de volgende stemmingen kreeg het elke keer minder stemmen en de Philippijnen meer. Bij de vijfde stemmingsronde trok Rusland plotseling zijn steun aan Po len in en gaf het steun aan Joegoslavië, waarna alle stemmingronden geen tweederde meerderheid meer oplever den. (United Press.) O Bij Iwojima worden na een wervel storm drie Japanse vissersschepen met een bemanning van bij elkaar 62 man ver mist. Men vreest, dat de schepen vergaan zijn. Een opname van een in de haven van Antwerpen liggend Egyptisch schip waarop men nog juist de geschuts torens kan zien van een paar tanks. Deze tanksdie met een aantal zgn. ,,Brencarriers" door Engeland als schroot aan België zijn verkochtzijn bij onze Zuiderburen weer zover op geknapt dat ze dienst kunnen doen. En zo zijn ze nu dan op weg naar Alexandrië Breda wacht met spanning op zijn 100.000e inwoner Wedloop tegen de tijd Wanneer meldt zich in Breda de honderdduizendste inwoner Dit is de grote spannende vraag, die thans het gemeentebestuur bezighoudt. Za terdag 17 December bedroeg het to taal aantal inwoners van Breda 99.890, en het is voor het gemeente bestuur veel waard, Indien de hon derdduizend vóór 31 December zouden kunnen worden vol gemaakt. w Thans is Breda ingedeeld in de groep steden van 80.000 tot 100.000 inwoners. De rijksuitkering aan de ge meente wordt dus hiernaar bepaald. Overschrijdt men echter vóór 1 Ja nuari 1956 de honderdduizend-grens, dan komt de stad onmiddellijk in een hogere groep en kan zrj het gevecht om een behoorlijker financiële positie met kans op spoediger volledig suc ces voortzetten. Komt de honderd duizendste één dag later dan 1 Janu ari, dan moet men nog een heel jaar wachten, alvorens in Den Haag de consequenties van deze grensover schrijding worden aanvaard. Vrachtauto vloog na botsing in brand In Halfweg werd Dinsdagochtend een met pulp beladen vrachtauto die de trambaan langs de rijksweg Am sterdam-Haarlem overstak, door een tram gegrepen en circa 50 meter meegesleept. Bij dit ongeluk werd de chauffeur van de vrachtauto, de 23- jarige H. H., ernstig gewond. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis te Haarlem. De tram ontspoorde cn ver oorzaakte daardoor grote stagnatie. De vrachtauto vloog onmiddellijk na de botsing in brand. VRIJ VEEL WOLKEN Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Dooi. ZON EN MAAN 22 December Zon op 8.48 onder 16.32 Maan op 12.11 onder 0.27 De tiende zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties is gistermiddag geëindigd. President Eisenhower naar Washington vertrokken President Eisenhower is Dinsdag naar Washington vertrokken, omdat hij meer tijd wenst voor zijn Kerstvoor bereidingen, zo heeft zijn perssecreta ris meegedeeld. Oorspronkelijk zöu hij pas Woensdag vertrekken. Zijn artsen hebben voor gesteld, dat hij naar een warmere plaats vertrekt, omdat hij daar meer van de buitenlucht kan genieten dan het klimaat in Gettysburg toelaat. Zes gemaskerde terroristen heb ben Maandagnacht een aanval gedaan op een politie-bureau in Ayios Thera- pon, een district berucht als een nest van dieven, stropers en bandieten. In dit district heeft men echter tot dus ver weinig terroristische activiteiten waargenomen. Inmiddels doen geruchten de ronde dat aartsbisschop Makarios, de lei der der Cyperse nationalisten, die een Unie met Griekenland willen, om een wapenstilstand voor de Kerstdagen zal vragen. Onder de leden van de Britse kolo nie zijn bijna alle feestelijkheden ter gelegenheid van Kerstmis afgelast. Een hotelmanager klaagde er over, dat zijn eetzaal bijna geheel leeg is en dat noch voor Kerstmis noch voor de jaarwisseling tafels zijn gereserveerd. Het dineren is geen onvermengd ge not meer, men moet een oog op de deur houden en het andere op elk vreemd uitziend pakketje. Pakketjes betekenen dezer dagen op Cyprus de een of andere tijdbom. In Londen werd uit welingelichte bron vernomen dat enkele detectives van Scotland Yard begin volgend jaar naar Cyprus zullen komen. Hun voor naamste taak.zal eruit bestaan on ruststokers bij de recente relletjes op te sporen. Er zijn berichten binnengekomen dat er zich een sterke pro-cotnmunis- tische groep bevindt achter vele ór deverstoringen en dat agitators op valse paspoorten op het eiland hébben kunnen komen. (United Press.). NOG GEEN OMLIJNDE PLANNEN, MAAR. Dit schilderij van H.K.H. Prinses Beatrix zal als origineel een plaats vinden in de directiekamer van Shell Tankers N.V. en als copie aan boord van de „Vasum", de tanker die de Prinses korte tijd geleden tewater heeft gelaten. Het doek is vervaar digd door de Haagse kunstschilder L. Th. J. van Eekelen. is het 150 jaar geleden, m dat het transportschip „Auro- ra" op de Goodwin Sands ver- ging, waarbij ongeveer drie- H honderd personen om het leven kwamen. iiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llülllllllllllllllllllllllll Britse maatregelen tegen onwettige wapendoorvoer Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag op een persconferentie te Londen meegedeeld, dat Groot-Brit- tannië van plan is, nieuwe maatrege len te nemen inzake de export van overtollig militair materieel. Krachtens deze nieuwe maatregel moe ten Britse verschepers de uiteindelijke bestemming van dergelijk materieel mededelen. De Britse regering zal echter niet meer in staat zijn te verhinderen, dat vijftien „Valëntine'-tanks uit Antwer pen naar Egypte worden verscheept. zij partieel tot uitvoering wordt ge bracht. Deze onteigeningen kunnen moeilijk en kostbaar worden, wanneer het nieuwe of verbeterde panden be treft en ook zou het niet denkbeeldig zijn, dat op deze wijze gevoerde ont eigeningsprocedures de uitvoering van het saneringsplan vertragen. Overleg gewenst. Daarom is het gewenst, dat de mid denstander, die om de een of andere reden een pand in de binnenstad wil aankopen of veranderen, eerst contact opneemt met de gemeente. Uiteraard kan de gemeente een plan tot verbetering of dergelijke van een bestaand pand op grond van in voor bereiding zijnde plannen niet weige ren. Wel kan zij adviseren om een voorgenomen werk niet uit te voeren, anders uit te voeren, of elders uit te voeren. Wanneer de middenstand zich be wust is van het belang, dat op deze vrij eenvoudige wijze kan worden gediend, zal de sanering op eenvoudi ger wijze en dus sneller tot stand kun nen komen. Belangrijk is in dit verband ook, dat eigenaren van gronden en/of panden in de oude stad, die deze eigendom men willen verkopen, eerst de ge meente in de gelegenheid stellen deze in eigendom over te nemen. Al deze en dergelijke faciliteiten kunnen het de gemeente vergemakke lijken de sanering voor te bereiden en uit te voeren en zij kunnen de betrok kenen teleurstellingen voorkomen. Voorts heeft een snelle uitvoering van een saneringsplan het voordeel, dat de middenstand in de oude binnen stad zich gemakkelijker zal kunnen handhaven, wanneer het nieuwe stads centrum in de omgeving van het nieu we gemeentehuis zal zijn voltooid. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat het in de bedoeling van het gemeente bestuur ligt het karakteristieke van de binnenstad zoveel mogelijk te hand- haven. Dit heeft burgemeester mr. B. Kolff nog eens nadrukkelijk gezegd tijdens de begrotingszitting. Vier vliegtuigen in V.S. bij botsingen neergestort Veertien man omgekomen Een B-29 van de Amerikaanse luchtmacht is in de lucht gevlogen te gen een straaljager. Bjj dit ongeluk zyn minstens zes personen om het le ven gekomen. Dit ongeluk deed zich voor enkele uren nadat bij Tampa twee straal- bommenwerpers van het type B-47 met elkaar in botsing waren gekomen tengevolge waarvan beide bemannin gen, acht man in totaal, om het leven kwamen. Een zegsman van de luchtbasis Tyndall te Panama City verklaarde dat de B-29 en de F-86 interceptor ongeveer 14 mijl ten oosten van de basis in de nabijheid van de Mexi caanse kust tegen elkaar vlogen. (United Press.). Vooral middenstand kan meewerken De Vlissingse wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. van Pope- ring, heeft tijdens de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering de begrotingsbehandeling een beroep gedaan op de Vlissingse middenstand in de oude stad. Hy achtte de medewerking van dit bevolkingsdeel zeer ge wenst om op een bevredigende basis langzamerhand te kunnen komen tot het sanerlngsryp maken van de binnenstad. Het gemeentebestuur is momen teel doende zich op de hoogte te stellen van en een inzicht te krygen in de mogelykheden, die het oude centrum van de stad biedt tot sanering. Het maken van een streefplan- is een werk, dat veel onderzoekingen vergt en daarom veel tyd In beslag kan nemen. Reeds nu echter zo meent de wet houder kan de bevolking meewerken aan het slagen van dit streven, niet alleen in het belang der gemeente, maar ook in haar eigen belang! Het ligt in de bedoeling er zij op gewezen, dat nog geen omlynde plan nen bestaan! om binnen zo kort mogelyke tyd de oude stad aan te pas sen aan hei uitbreidingsplan. Daartoe is een zogenaamd saneringsplan noodzakelijk. 1 Het is duidelijk, dat het samenstel len van een dergelijk ontwerp niet in enkele dagen kan gebeuren, maar veel en grondige voorbereiding vergt. Men moet zich op de hoogte stellen van de samenstelling van het te saneren stads deel en daartoe moeten vele vragen worden beantwoord. Een belangrijke stap in de goede richting zou echter reeds zijn, dat de bevolking zich met de gedachte van de sanering vertrouwd maakt en er ook zoveel mogelijk rekening mee houdt. Sanering van een stadsdeel kan betekenen, dat oude rooilijnen ko men te vervallen en nieuwe worden getrokken, dat gronden en gebou wen moeten worden onteigend of in minnelijke schikking door de ge meente in eigendom worden ver kregen. In meer of mindere mate is een dergelijke gang van zaken dus ook in de Vlissingse binnenstad te verwachten. Op dit punt nu zo stelt de wet houder van Openbare Werken zich voor kan juist de middenstand in zo belangrijke mate zijn medewerking verlenen. Het is namelijk zo, dat de gemeente te zijner tijd onherroepelijk tot onteigening zal moeten overgaan, wanneer de sanering, hetzij totaal, het-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1