Noord-Koreaans ex-minister werd ter dood veroordeeld Rente- en financieringsstop voor Zeeland BRITSE GELEERDE ONTWIERP REVOLUTIONNAIRE MOTOR NEDERLANDER IN AUSTRALIË VOND CAPSULE MET RADIUM DINSDAG 20 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROCES IN PYONGJANG Oostenrijkse huwelijks wetgeving gewijzigd Burgerlijk huwelijk niet nodig vóór kerkelijk Het Oostenrijkse constitutionele hof heeft bepaald, dat Rooms-Katholieke priesters, die een huwelijk inzegenen voordat er een burgerlijk huwelijk Is gesloten, niet langer meer strafbaar zÜn. Functionarissen van het constitu tionele hof zeiden, dat de uitspraak van het hof echter niet betekent, dat kerkelijke huwelijken voortaan rechts geldigheid bezitten zonder dat er een burgerlijk huwelijk heeft plaats ge had. De kerk heeft echter haar parochia nen in het gehele land verzocht geen kerkelijk huwelijk aan te gaan voor dat het burgerlijk huwelijk is gesloten. Het is nog niet duidelijk, welke de juridische gevolgen van deze uit spraak zullen zijn. Men meent, dat het thans voor weduwen mogelijk zal zijn alleen kerkelijk te hertrouwen en al dus in het genot van het weduwenpen- sioen te blijven, dat door een nieuw burgerlijk huwelijk zou vervallen. Tienduizenden Oostenrijkers zouden thans ongehuwd samenleven om be doeld pensioen en andere financiële voordelen niet te verliezen. Het is ook nog niet duidelijk, wat de wettelijke status zal zijn van kinderen uit een alleen kerkelijk gesloten huwelijk. shaw. Een woordvoerder van de „Bond Minicar Company", welke reeds drie prototypen van deze nieu we motor heeft gebouwd, zeide, dat deze uitvinding op de weg eenzelfde omwenteling teweeg zal kunnen brengen als de straalmotor dat in de luchtvaart heeft gedaan. Bradshaw, die zijn bekendmaking deed minder dan een maand nadat mededelingen werden gedaan over Ferguson's „wonderauto", zeide, dat „zeer belangrijke lieden" belangstel ling voor zijn motor hadden „in het bijzonder voor een grand prix-model", aldus Bradshaw. Nieuwe hoogleraren aan universiteit van Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zyn in de faculteit der wis- en natuur kunde, benoemd tot gewoon hoog leraar in de experimentele natuurkun de dr. P. M. Endt en tot buitenge woon hoogleraar in het aardmagne tisme en de seismologie dr. J. Veld kamp. De heer Endt werd in 1916 te Naar- den geboren, doorliep het gymnasium in Arnhem en studeerde natuurkunde in Utrecht van 1935 tot 1941. Hij pro moveerde cum laude in dezelfde stad. Gedurende de zomer van 1950 en de zomer van 1951 was hij medewerker van het „Massachusetts Institute of Technology". De heer Veldkamp werd in 1909 te Groningen geboren, waar hij in 1927 eindexamen deed voor het gymnasium b-diploma. Vervolgens studeerde hij wis- en natuurkunde en deed zijn doc- toraal-examen in 1932, eveneens in Groningen. Van 1938 tot 1941 was hij leider van het magnetisch station te Witteveen (Dr.) In 1941 volgde zijn benoeming tot adjunct-directeur van het K.N.M.I. in de Bilt en in 1945 werd hij directeur van dat instituut. Verminking:; „Manneke" gewroken ƒ11 October van dit jaar werd de oud ste burger van Brus selhet bekende man neke, door een onbe kend gebleven onver laat op afschuwelijke wijze verminkt. Geheel Brussel was ontsteld over deze wandaad en men schreeuwde om bloedige wraak. Ook in 172S werd het manneke al eens aangerand. De dader, een zekere Lu cas, moest zijn daad toen zuur bekopen want hij werd op de Grote Markt in het openbaar gebrand merkt en daarna tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. De schande, het man neke aangedaan, is nu echter volledig uitge wist. Er had zich na melijk iemand aange boden, die wel de rol van Lucas wilde spelen. Zo zagen de inwoners van de Belgische hoofd stad Zaterdagavond op de Grote Markt een vreemde stoet naderen, welke bestond uit man nen, die als middel eeuwse beulen waren gekleed. Zij sleepten 'n in het wit geklede man met zich mee, die een rode pruik droeg, ver vaarlijk met zijn ogen rolde en afschuwelijke kreten uitstootte. Slechts met zeer veel moeite kregen de beu len déze Lucas II aan de schandpaal. Onder indrukwekkende stilte werd het vonnis voor gelezen, waarin de boosdoener werd ver oordeeld tot levenslan ge dwangarbeid en brandmerking in het openbaar. Lucas II schreeuwde luid zijn onschuld uit, maar zy n geroep werd overstemd door het bloeddorstig gehuil van de menigte, dat op duidelijke wijze van zijn afschuw blijk gaf. De mishandelaar van het manneke werd vervolgens met een gloeiend ijzer gebrand merkt, waarbij hij brul de als een mager speenvarken. Tot slot van de plechtigheid werd de gebrandmerk te op een met een ezel bespannen wagen naar de plaats van de mis daad gevoerd, waar hij onder grote hilariteit van de omstanders eer zijn kleine slachtoffer... Kerstmis 1955: de boom wordt opgetuigd. in Zuid-Korea te verzwakken. In 1947 zou Hodge aan Pak hebben op gedragen zich naar Noord-Korea te begeven, wat in October van dat jaar dan ook inderdaad gebeurde. Volgens de radio-uitzending zou Pak na het vertrek van Hodge uit Korea gewerkt hebben onder de politieke adviseur van de Amerikaanse ambassade in Seoel. Ondermijning. „Nadat de Amerikaanse imperialis ten hun aggressieve oorlog in Korea begonnen, trachtte Pak fanatiek de kracht van de republiek te ondermij nen en haar val te bewerkstelligen", aldus de beschuldiging. In 1951 zouden Pak cum suis „plan nen besproken hebben, welke moesten worden gecoördineerd met het ver wachte vijandelijke militaire offen sief", hij zou een staatsgreep be raamd hebben om de partij omver te werpen, waarbij als basis Kaesong had moeten dienen. Na de staatsgreep zou hij een nieuwe, reactionnaire re gering hebben willen vormen met zichzelf als minister-president, aldus de bijzondere rechtbank in de Noord- Koreaanse hoofdstad Pyongjang. Pak Hoen Joeng zou voor de Amerikanen gewerkt hebben De voormalige secretaris van de Zuid-Koreaanse communistische party, Palt Hoen Joeng, die in 1948 tevens de eerste Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken en vice-premier werd, is door een speciale rechtbank van het opperste gerechtshof ter dood veroordeeld wegens het bedrijven van spionnage voor de Verenigde Staten, zo heeft radio-Pelting gemeld. Pak zou hebben toegegeven, dat hy een „agent van het Amerikaanse im perialisme" was geweest en dat hij samengezworen had om de communis tische regering van Noord-Korea omver te werpen en zichzelf als premier aan het hoofd van een nieuwe „reactionnaire" en Amerikaans gezinde re gering te plaatsen. Pak werd op 2 Augustus, 1953 als minister afgezet en in zijn plaats werd benoemd generaal Nam XI, die later als voornaamste communistische onderhandelaar bij de Koreaanse be standsbesprekingen optrad. Vijf da gen na het ontslag van Pak werd of ficieel bekend gemaakt, dat „een an- ti-revolutionnair complot" onder hooggeplaatste functionarissen opge rold was. Pak was een van de 12 be klaagden, maar verder was niets meer over zijn lot vernomen. In 1925, toen Pak gearresteerd werd door de Japanners, zou hij de ondergrondse organisatie van de Ko reaanse communistische partij aan de Japanners verraden hebben en een „vijand van het Koreaanse volk" zijn geworden, aldus de beschuldiging. In 1939 zou hy van de Amerikaan se „spion" Underwood opdracht hebben gekregen zich een leidende plaats ln de communistische party te verwerven om zo Inlichtingen aan Amerika te kunnen verstrek ken. (Dr. Underwood was een Ameri kaanse zendeling, die zijn leven wijd de aan het Koreaanse volk. Zijn echt genote werd door de communisten vermoord toen deze kort na het uit breken van de Koreaanse oorlog Se oel wisten te bezetten) In 1945 werd Pak secretaris van de Zuid-Koreaanse communistische par tij. Hij ontmoette echter in Seoel in 't geheim verscheidene malen de Ame rikaanse generaal Hodge en beloofde inlichtingen aan Amerika te blijven verstrekken, zo werd in de ten laste- legging gezegd. Hij zou op alle moge lijke wijze getracht hebben de partij Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!illlllllllllllllllllHIIIIIII| Clochard werd beloond. Toen de berooide en werkloze g André Dujon dit weekeinde sla- pende door de politie werd aan- getroffen in een portiek in Pa- rijs, en hoorde dat hij betrapt was op vagebonderen, ver- wachtte hij het gebruikelijke vonnis: gevangenis. Maar toen hy naar een nabijgelegen poli- tiebureau was gebracht, over- =e handigde de politie hem 7000 francs als beloning voor het feit, dat de 24-jarige zwerver n een half ,jaar geleden een jonge vrouw uit de Seine had gered. Na de redding was Dujon nat en wel weggewandeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminml Zweedse ingenieurs tonen nieuw navigatiemiddel. Positiebepaling in recordtijd. Het snel en accuraat bepalen van de plaats, waar men zich bevindt, is bij de scheepvaart steeds belangrij ker geworden, naarmate tonnages en snelheden der schepen groter werden. Terwijl echter het schip in alle mogelijke opzichten technisch verbeterd werd, is de laatste 200 jaar practisch geen verandering gekomen in het uitzetten van koersen en pei lingen op zeekaarten. De Zweedse ingenieurs B. Alm- gvist en U. Bothelius menen echter met lineaal, gradenboog, passer, pot lood en parallel-lineaal te hebben afgerekend. Zij ontwierpen de „su- permarin universal plotter", welke zij thans in Nederland demonstreren. Dit apparaat bestaat uit een paral lelleiding voor de gradendriehoek, welke geleiding vast aan het plafond van de kaartenkamer is bevestigd, midden boven de kaartentafel. Deze driehoek is van dik transpa rant plastic (perspex). Men kan er in volkomen evenwijdigheid alle hoe ken van de kaart mee bereiken. Met de afstandschaal op de lan ge zijde van de di'iehoek en de cir kelvormige schaalverdeling kan nu op iedere kaart een navigatiepxo- bleem of een positiebepaling met be hulp van radar zeer snel en nauw keurig opgelost worden in onge veer een kwart van de tijd, die er met de traditionele hulpmiddelen voor nodig is. Deskundigen van koopvaardij en marine hebben veel belangstelling voor dit nieuwe navigatie-apparaat. In Februari referendum over status van Malta De premier van Malta, Dom Mintoff, heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat hij in Februari een referendum in deze Middellandse Zeekolonie zal doen houden. Hierbij zal worden uitge maakt of Malta al dan niet in federa tief verband rr et Groot-Brittannië zal worden opgenomen. Britse Lagerhuisleden van alle par tijen hebben verleden week, met slechts twee stemmen tegen, inge stemd met het verzoek van Mintoff Malta als onderdeel van het Verenigd Koninkrijk te accepteren met het recht afgevaardigden naar het Britse parlement te zenden en voordelen te genieten zoals vrije medische bijstand. Terwijl Prins '<iriivstat (9) toekijkt, pakken zijn zusjes, de prinsessen Christina (12) en Margaretlia (21) op het koninklijk paleis in Stockholm hun kerstcadeautjes in De Nederlandse emigrant J. Thoo- nen, 25 jaar oud, wordt op het ogen blik verpleegd ln het ziekenhuis te Melbourne wegens een ongewone maar verre van onschuldige aandoe ning, die hem zeer wel op net verlies van een zyner benen kan komen te staan. Twee Amerikaanse soldaten in Berlijn vrijgesproken Twee Amerikaanse soldaten, die er door de Oostduitse communisten van beschuldigd waren een Oostberlynse acteur te hebben neergeslagen en die daarom voor een Amerikaanse krijgs raad terecht moesten staan, zyn Maandag vrygesproken. Volgens de officiële beschuldiging zouden zij zich „op wanordelijke wy- ze in een openbare gelegenheid ge dragen hebben, terwijl zij in uniform" waren. De beide soldaten werden op 7 December door de Oostduitse volks- politie gearesteerd nadat zij de Oost- Berlijnse acteur Werner Lierck bui ten een bar hadden neergeslagen. De jeugdige militairen verklaarden, dat een van hen Lierck had neergeslagen nadat deze hem een „Amerikaans zwijn" had genoemd en op hem af kwam in dreigende houding. De verdediger pleitte voor vrij spraak, daar de beide militairen uit zelfverdediging gehandeld zouden hebben. (United Press). voor 85,6 geliberaliseerd. Intra-Europese handel al Voor de gezamenlijke aan de O.E. E.S. deelnemende landen bedraagt het percentage van de particuliere handel, dat van alle kwantitatieve importrestricties is bevrijd, thans ge middeld 85.6 procent, aldus bericht de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. De gestadi ge vooruitgang, die ten aanzien van de liberalisatie van het handelsver keer is gemaakt, blijkt bij vergelij king van het thans bereikte percen tage met dat in de voorgaande vier jaren: December 1951 61.5%; eind 1952 64.7%; eind 1953 76.6% en in December 1954 83.3 procent. Wrijving geheel opgeheven Een van de bekendste Britse geleer den uit de laatste oorlog, de million- nair en uitvinder George Bradshaw, heeft Vrijdagavond in Londen bekend gemaakt, dat hij „het laatste woord op motorengebiéd" gesproken heeft door een motor uit te vinden, die in het geheel niet aan wrijving onder hevig zou zijn en welke 200.000 mijl zou kunnen lopen zonder gerevideerd behoeven te worden. „Mijn motor is luchtgekoeld en loopt op elke brandstof, ook diesel olie. Ik kan ze in elke afmeting bou wen, desnoods 1,000 pk", aldus de op zienbarende verklaring van Brad- Ontwerp waterleidingwet bij Tweede Kamer ingediend Minister Suurhoff heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend met betrekking tot het toe zicht op waterleidingbedrijven en tot de organisatie van de openbare drink watervoorziening. Het wetsontwerp beoogt de instel ling van een toezicht uit hygiënisch oogpunt op waterleidingbedrijven. Hiervoor is een systeem gekozen, dat de verantwoordelijkheid voor de bedrijfsvoering volledig in handen van de directies der waterleidingbe- drijven laat. Het toezicht zal worden uitgeoefend door de pbarmaceutische inspectie van de volksgezondheid die ook belast is met de behartiging van de hygiëne van bodem en lucht. Ten aanzien van de regeling inza ke de organisatie der openbare drinkwatervoorziening strekt het ontwerp tot het mogelijk maken van correcties in de bestaande organisa tie in het belang der drinkwatervoor ziening. De ontworpen regeling grijpt niet meer dan strikt noodzakelijk, m de bestaande regelingen in. Amerikaanse sergeant met 73.000 Mark aan de haal Een verzekeringsmaatschappij heeft een beloning uitgeloofd van 2000 mark voor degenene, die de politie op het spoor brengt van Donald F. Molter, een Amerikaanse sergeant, die aan de haal is met 73.000 mark, de lonen van Duitse employé's van Amerikaanse hotels in Frankrijk. Molter verdween Woensdag. Twee Duitse ambtenaren die met hem mee reden in zijn auto wist hij listig van zich af te schudden. Op zeker moment stopte zijn auto. Hij zei dat hg de wagen niet meer op gang kon krij gen en op zijn verzoek stapten de twee Duitsers uit om te duwen. Op dat moment gaf de Amerikaan vol gas en verdween. Molters Duitse vriendin is ook ver dwenen. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat zij naar Bel gië of Frankrijk zijn gevlucht. (Uni ted Press). V.S. ontnemen Franse firma alle exportprivileges Borax ging via Nederland naar Oost-Duitsland De Amerikaanse regering heeft een Franse export-import-firma van che mische producten uit Parijs en de di recteur van deze firma, Jean Richard, voor zes maanden uitgesloten van al le Amerikaanse export-privileges. Volgens het Amerikaanse ministe rie van handel werden in 1954 aan deze firma twee partijen borax toe gewezen op voorwaarde dat deze bo rax voor verbruik in Frankrijk be stemd was en niet doorverkocht of doorgestuurd zou worden naar enig ander land zonder goedkeuring van het Amerikaanse ministerie van han del. Volgens het ministerie heeft de Franse firma de eerste zending door verkocht aan een Nederlandse firma, die de borax naar Oost-Duitsland heeft gestuurd. Volgens het ministe rie waren aan de betrokken Neder landse firma de Amerikaanse export privileges onthouden sedert 1953. we gens voorafgaande illegale transito van Amerikaanse goederen. (United Press) Evatt blijft lid van Australie's parlement Dr. Herbert Evatt, de leider van de Australische Labour Party, blijft par lementslid. Hij behaalde in Barton, zijn kiesdistrict, 21.340 stemmen tij dens de recente algemene verkiezin gen tegen zijn voornaamste tegen stander, de liberaal William Arthur, 21.114. Zijn marge was dus slechts 226 stemmen. Volgens waarnemers zal hij waar schijnlijk moeten aftreden als partij leider omdat zijn partij nu twee ach tereenvolgende verkiezingsnederlagen heeft geleden. Sommigen menen, dat Arthur Calwells' hem zal opvolgen en dat Alan Fraser plaatsvervangend par tijleider zal worden. Rranrlnlolr Iran ham ppn hppn Thoonen namelijk heeft op een af- Drandplek kan nem een Deen stand van 94 mijl van Melbourne een kosten voorwerpje gevonden, dat hij voor een oliehippel van een auto hield en daar om in zrjn zak stak. Hij vergat zijn vondst tot een werkmeester hem ver telde, dat men een radium-capsule was kwijtgeraakt dat gebruikt werd voor het opsporen van breuken in pijpleidingen. Thoonen had de capsule nog laten zien aan vijf van zyn collega's, die het allen in de hand gehouden hebben. Nauwelijks was dit bekend of men heeft Thoonen en zrjn collega's naar het ziekenhuis gebracht. De vijf ove rigen zyn weer naar huis gezonden, maar Thoonen moest er blijven. Alles, wat aan hem te merken is, schijnt een kleine brandplek op zijn been te zijn, maar volgens de medici is het nog on zeker, of de radiumstraling ernstige gevolgen zal blijken te hebben, in welk geval Thoonen zyn been zal moeten missen. Men kan dit pas tegen Kerstmis zeggen. Thoonen is gehuwd en heeft drie dochters. (United Press). Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, sprak Maandag te Goes in de algemene vergadering van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij over de landbouwoverschotten en de Neder landse landbouwpolitiek. (Foto P.Z.C.) Politieke groep uit gewijzigde K.N.P. Een comité ad hoe, gevormd inge volge een initiatief van de ledenver gadering van de kring Den Haag van de voormalige K.N.P., heeft besloten tot oprichting van een comité van actie, waarvan het voorzitterschap voorshands zal worden waargenomen door ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel te Den Haag. De vergadering was van oordeel, dat voortzetting van de taak van de voor malige K.N.P. aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden en op bre dere basis niet alleen gerechtvaar digd, doch ook noodzakelijk is. De rechtvaardiging van een nieuwe partij acht het comité van actie ge legen in het feit, dat de onderhande lingen tussen K.N.P. en K.Y.P., welke redelijkerwijze slechts een fusie kon den beogen, op een liquidatie van de K.N.P. uitmondden, waardoor geen zekerheid meer bestaat, dat na de aan staande verkiezingen, dat politieke ge luid zal worden gehoord, hetwelk de aandacht van vele kiezers had. Parijse taxichauffeurs willen wapens Het beroep van taxichauffeur schijnt ook in Parijs niet al te veilig te zijn. Een bond van taxi-chauffeurs welke georganiseerd is in de machti ge, door de communisten beheerste vakbondsfederatie C.G.T., heeft na melijk de regering dringend verzocht haar leden vergunning te geven om een wapen te dragen opdat zij zich tegen bandieten die zich als passa giers voordoen, zullen kunnen be schermen. De bond deed deze oproep naar aanleiding van de moord op de Ar meense taxichauffeur Gregoire Agrianz. BIJ HERBOUW OF HERSTEL Indiening aanvragen tot 31 Mei 1956 De maatregel, die in bepaalde gebieden in Nederland is getroffen ter bevordering van de herbouw of het herstel van door oorlogshandelingen vernielde of beschadigde panden, t.vv. de zogenaamde rente- en financie ringsstop, is uitgebreid tot de provincie Zeeland, zo deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. In Middelburg moeten nog 15 herbouvvplichten gerealiseerd worden en in Vlissingen nog 156, waarvan er 53 in behandeling zijn. In totaal telde Middelburg destijds 600 herbouwplichtenVlissingen 1029 voor woonhui zen, 187 voor bedrijven en 3 voor kerken. Als uiterste datum voor het indie nen van aanvragen voor financiële tegemoetkoming in de bouw- of her- stelkosten geldt 31 Mei 1956. Op die datum eindigt ook de rentevergoe ding voor de inschrijvingen in het grootboek voor de wederopbouw, wel ke betrekking hebben op objecten in Zeeland. Uitzonderingen zijn gemaakt voor de gevallen, dat de bijdragen na 30 November 1955 zyn ingeschreven, wanneer beroep of hoger beroep te gen een vaststelling is ingesteld en de uitspraak na laatstgenoemde da tum in kracht van gewijsde is ge daan. In die gevallen gaat de finan- cierings- en rentestop in zes maanden na de inschrijving in het grootboek, dan wel zes maanden na de datum van het in kracht van gewijsde gaan van de vaststelling der' bijdrage'. Het uitstel van betaling van scha deloosstellingen voor onteigeningen wordt met ingang van 1 Juni 1956 beëindigd, met overeenkomstige uit zonderingen voor de gevallen als hierboven aangegeven. De betalin gen kunnen worden gedaan in op- bouwobligaties dan wel in r ntant geld. Hel uitstel van betaling geldt niet, indien op 1 Juni 1956 vast staat, dat een schadeloosstelling zal worden betaald door toewyzing van een ver vangende onroerende zaak. Uitgezonderd van de rente- en fi nancieringsstop zullen na 1 Juni 1956 Arnhem, Bergen (N.H.). Eindhoven, nog zrjn de gemeenten: Amsterdam, 's-Gravenhage, Groningen, Den Hel der, Nijmegen, Rotterdam, Susteren (L.), Velsen. Venlo en Zandvoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7