ENQUETE ONDER ARBEIDERS IN DE TUINBOUWGEBIEDEN WALCHEREN MARKTBERICHTEN ZUID-BEVELAND JIMMY en de Crescepresio-korrels DINSDAG 20 DECEMBER 1055 frtiUViNVlALE hj bi U vV ia O O a A N T O VRAGEN IN DRIE Z.-BEVELANDSE GEMEENTEN Onderzoek naar sociale positie Met de twee robuuste tuinbouwarbeiders in hun manchesterpakken aan •de ene kamt van de tafel en de twee enquêteurs van het Landbouw-Econo- miscli Instituut aan de andere kant was de kleine voorkamer van het woon huis in Biezelinge Maandagmiddag vol. Op de tafel lag een stapel reeds ingeleverde vragenformulieren en de vulpen van enquêteur D. B. Baris bewoog zich snel over het voor hem liggende nieuwe formulier. Hij keek op naar de tuinbouwer naast hem en zei: „Nu, een laatste vraag. Wat is uw mening over het werk in de tuinbouw". De man in het manchesterpak had niet veel tijd nodig. „Je moet er het hardst werken en je verdient er het minst", zei hij. De vulpen schreef gehoorzaam. „Dat was het dan" zei de heer Baris, „IJ wordt hartelijk bedankt". Het ging er gemoedelijk toe op de ze eerste dag van het onderzoek naar de werknemers in de landbouw, dat in opdracht van het Ministerie van Landbouw en het Landbouwschap door het Landbouw Économisch In stituut wordt verricht. Ruim hon derdvijftig tuinbouwarbeiders in Ka- pelle-Biezelinge, meer dan tachtig in Krabbendijke en bijna zestig in 'S-Gra venpolder hebben enkele dagen gele den per post een vragenformulier toegestuurd gekregen met het ver zoek dit even te komen inleveren bij de enquêteurs van het L.Ë.I. Het slagen van dit onderzoek is geheel afhankelijk van de medewerking van de tuinbouwarbeiders. Zoals het zich Maandag liet aanzien, is het verloop bevredigend. „Wat is nu eigenlijk de bedoeling van dit onderzoek" is de vraag, waarmede de enquêteurs her haaldelijk geconfronteerd worden. Enkele jaren geleden heeft het JL.E.I. zich bezig gehouden met een onderzoek naar ae sociale positie van de landarbeidersgroep. Als afronding van deze enquête volgt nu een onder zoek onder de arbeiders in de tuin bouwgebieden. De laatste jaren is de afvloeiing van het aantal arbeiders in de land- en tuinbouw onrustbarend geworden. Hoe komt het nu, dat een boer de grootst mogelijke moeite moet doen om een arbeider te kry- gen? Gedeeltelijk is dit te verklaren dooi de hoogconjunctuur van heden en de overspannen arbeidsmarkt, waardoor het voor iemand, die wil werken, niet zo moeilijk is een betrekking te vin den. Maar is dit de enige reden, waardoor men in de agrarische sec tor op vele plaatsen met een tekort aan arbeiders kampt? Dat is de vraag, waarop het L.E.I. door mid- del van deze enquête een antwoord wilt trachten te vinden. Is het zo, dat dé animo voor het werk op het land gaat minderen, omdat men het baantje te gering vindt of de beloning te karig? En wat voor een promotie kan een tuinbouwarbeider maken? Zelf standig worden is voor velen een droom maarwaar vindt men grond? En dan nog de seizoens werkeloosheid en het arbeidson- gerief. Allemaal Vraagstukken, waarover het L.E.I. gaarne be trouwbare gegevens wil verkrijgen. Scheepvaartberichten Vllssingen aangekomen. 17 Dee.: Maas- kerk van Antwerpen. Delfsborg van HaiiS- weert, Harold van Antwerpen. 18 Dec,: Geeststroom van Hansweert. Justus Has- lin'ger van Antwerpen. Vasco van Antwer pen. Wega van Antwerpen. Gard van Halmstad. Dimitris van Rouen. Rolf Behr- man vanGefle. Winnie Lattthann Vati Gent. 19 Dec.: Belgion van Oran. Vlissingen vertrokken, 17 Dec.: Georgian naar Narvik. Maasicérk naar Amsterdam. Delfsborg naar Helsingborg. Cassian Ma riner naar U.S.A. Harold haar. Helsinki. 18 Dec.: Geeststroom naar Londen. Justus Haslinger naar Kotka. Vasco naar Alexan- drië. Gard naar Odessa. Dimitris naar Po len. 19 Dec.: Winnie Lattmann naar Midd lesbrough. Naar Antwerpen gepasseerd, 17 Dec.: Akkrumdljk van Le Havre. Baarn vafi Cu rasao. Peter Swenden van SWansea/ter- neuzen. Beninkust van Le Havre. Aaltje van Londeh. Abbedijk van Rotterdam. Nyenburg van Le Havre. Appingedam van Lissabon. 18 Dec.: Antje van Zee/ Gent. Teun van Amsterdam. Bonny van Lowestoft. Schoog van Swansea. Rio van Londen. Guineelcust van Amsterdam. Mu- lan van Londen/Gent. Lijnbaan van Rot terdam/Gent, Arnedijk van Liverpool. At- tls van Amsterdam. Delta van Fflversham/ Gent. Spes van Zee/Gent, 19 Dec.: Alnati van Hamburg. Haarlem van Hamburg. Necton van Ayrmouth. Noordland van Port Talbot/Gent. Jagersfontein van Southampton. Alloth van Buëhos Aires. Van Antwerpen gepasseerd, 17 Dec.: Prins Alexander naar R'dam. Avontuur naar Londen. Sommelsdijk naar Rotter dam, Matthew naar Rotterdam/Gent. Agie- na tta&r Londen. Mlzar N naar Rotterdam, Glóbê naar Rotterdam. Nieuwehaven naai Kopenhagen. Aardljk naar R'dam. 18 Dec.: Urtnajo naar Cardiff. Mata.ram naar Lon den. Lacra naar King's Lynn. Cinderella naar Boulogne. Nigeria naar R'dam/Gent, Plancius naar Helsingborg/Hansweert. Tonny naar Bristol/Gcnt. Maashaven naar Rotterdam. 19 Dec.: Bèliihkust haar. Am sterdam. Aalsdijk naar New Yörk. om een indrük te krijgen van de arbeidsvoorziening in de tuinbouw nü .en in de naaste toekomst. Wat wordt gevraagd. Bij de ontvangst van het indruk wekkende enquêteformulier fronsen de tuinbouwarbeiders wel eens even de wenkbrauwen. Maar al lijkt het op het eerste oog veel, toch valt het beantwoorden van de vragen wel mee, Behalve de persoonlijke gegevens worden bijzonderheden gevraagd over grondgebruik, htm streven naar zelf standigheid, gegevens over de geschie denis en de situatie van hun beroep, hun belangstelling voor het werk, de werkkring van broers en... of de eventuele kinderen öok in het tuin bouwbedrijf zullen gaan. Ingebruikneming magazijn Coöp. „De Broederband". Zaterdagmiddag kwamen bestuur, commissarissen, ledenraad en vrou wenclub van de Coöperatieve Ver- bruiksvereniging „De Broederband" VlissingenMiddelburg bijeen in de showroom aan de Van Dishoeckstraat te Vlissingen, ter bijwoning van de of ficiële opening van de nieuw gebouw de centrale magazijnen, die uiterst modern zijn ingericht. Voorzitter S. de Graaf heette de ge nodigden welkom! Het magazijn is naast de bakkerij in de Van Dishoeck straat op het industrie-terrein gelegen, waardoor een nog open plekje in deze straat nu bebouwd is. Het werk werd uitgevoerd door de firma Berting te Vlissingen. Het geheel ziet er verzorgd en overzichtelijk uit en is een flinke aanwinst voor de coöperatie. Na de bezichtiging feliciteerden de voorzitter, van de raad van commis sarissen, de heer E, de Priester, en dé oud-voorzitter en ere-lid, de heer A, de Bart, het bes.tuur met deze aan winst. Knaapje botste tegen personenauto Maandagavond botste de tienjarige F. V., uit Middelburg op de Veerse- weg tegen een personenauto, bestuurd door de heer J. v. d. K. uit Veere. Het knaapje reed op zijn fiets achter een met twee paarden bespannen wagen. Toen hij dit Voertuig passeerde, na derde uit tegengestelde richting dé personenauto, waarvan de bestuurde? de jongen niet meer kon ontwijken. Op advies van mevrouw J. Pel-Mellink, die een hersenschudding constateerde, werd de knaap naar het ziekenhuis overgebracht. Maandagavond Was zijn toestand redelijk. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: C. C. Th. Vermcüle-Wiéieman, z.; C. R. P. de Kórt-van Krliijssen, z.: P. M. Debrauwèr-Lêijdekker, d,; L. Wa- génaar-Boon, z.; M. M. Kl&vér-SinU'mönd, d.; M. C. Swint-de Koning, 2 z.: J. Jo- wenko-van den Bei'ge, z.; P, L. Beertêh- ïazelaar, d. OndertrouwdP. J—Hintzen, 20 jaar. en J. J, Lubaen, 18 jaar: J. Christiaanse, 32 jaöf, en M. Abrahamse, 25 jaar; Fr. van dé Put, 38 jaar, en M. H. Wisse, 34 jaar; M. Jerofense, 24 jaar, en C. F. Jacobse, 2§ jaar; N. Kicböom, 35 jaar, en J. P. M. jellema, 24 jaar; C. Bliek, 37 jaar, en J. M. Boone, 25 jaar. Getrouwd: J, M. Weber, 20 jaar, en E. N. de Póol-te, 32 jaar; L. Lous, 23 jaar, en W. Coppoolse, 22 jaar; J. R. de Bruin, 23 jaar, en M. J. Schoolmeester, 25 jaar. Overleden: W. Mersle, 72 jaar, gehuwd met J. de Kraker; J. J. de Baare, 09 jaar, -gehuwd met C. de Wolff; H. Laröés, 66 Jaar. Middelburg Vrachtauto contra lichtmast Omstreeks kwart voor negen Maan dagmorgen is een vrachtauto, bela den met hout, op de Blauwedyk ih Middelburg tégen een lichtmast ge reden. De mast werd zwaar bescna- „1; de chauffeur in kwestie is doorgereden. De politie verzoekt thans in verband met dit ongeval een jongeman. die ooggetuige van een en ander was en een gemeente werkman heeft gewaarschuwd, zich bij haar te melden voor het geven van nadere inlichtingen. Grond- en straatwerk aanbesteed De directeur van gemeentewerken heeft nameris B. én W. van Middel burg aanbesteed: het verrichten van grond-, straat- en rioleringswerken in het Toorenvliedtwegje en hét verrich ten van grond- en straatwerken voor de aanleg van de Banckertstraat. Ér werd ingeschreven in massa, ais vólgt: G. J. Eland, Vlissingen, f 53.190L, v. d. Klippe, Vlissingen, f 53.40Ü1 Aan nemingsbedrijf Zeeland, Middelburg, f 55.640; L. J< Dekker, Vlissingen, f 5V.00ÖGébr. Geldof, Serooskerke, (W.), f 57.990; M. Wandel, Souburg, f 58.300; J. la Gassé, Kfludekérkë, 61.000. De gunning werd aangehou- den. Nachtverblijf vreemdelingen De Middelburgse politie heeft ge constateerd, dat niet alle betrokke nen de hand houden aan de wettelij ke bepalingen over de aanmeldingen Van vreemdelingen, aan wie nacht verblijf wórdt verschaft. Zoals be kend, dienen hotel- en pensionhou ders kennis té geven van aankomst en verblijf van vreemdelingen, maar ook ieder ander, die een buitenlander onderdak Verschaft, moet dit melden. Een der eerstgenoemde betrokkenen is dezer dagen vêrbaliseel'd wegéns overtreding van de bepalingen. Dé commissaris van politie heeft thans per circulaire de hotel- en pension houders op hun verplichting gewe zen. Vóór 10 uur 's morgens aiehèii zij hun meldingen te doen. Particu lieren dienen kennis van nachtver blijf van vreemdelingen te geven bin nen 24 uur. „tyercurius" kwam bijeen De afdeling Middelburg Van de Al gemene Bond-Mercurius, Bedrijfsbond voor werknemers in de Handel, het Bank- en Verzekeringswezen en de Vrije Beroepen, kwam dezer dagen in de „Gouden Poorte" in ledenvergade ring bijeen. Door het bedanken als secretafis*van de heer G. J. Rjjnteü, werd als secretaris gekozen de lieer P. Wigard. In de plaats van de heer J. Duine. werd de heer F. Bosman tot tweede secretaris benoemd. Na de gebruikelijke agendapunten, hield de hoofdbestuurder, de heer W. Holl een inleiding over „Menselijke verhoudin gen in onderneming en bedrijf." Geslaagd voor afstandsmarsen Aan de afstahdmarsën van het K.N. G.V. namen 2? meisjes en jongens van de gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg met succes deel, zodat zij het bonsdinsigne en diploma ontvin gen. De geslaagden zijn: Meisjes: W. den Herder (4x); J. Wisse (3x); D, de Leeuw (3x); D. Acda:(2x); I. Wigard (2x); K. Steijn (2x); N. Theunê; A. Neufegiise; H. Neufeglise; W, van Hélen; W. van Hemert; E. Coi'dës; I-I. v. d. Linde; L. den HollanderN.. Hoogesteger; N. Leenhouts: ïlêhdrikse; I. de Klerk; en J. de Mulder, allen voor de eerste maal. Jongens: J. Nijseh (3x); E. König; R. Roose; M. JaGobse; A. de Jong; M. Moes; L. Villeê en R. Mol, allen voor de eerste maal. Adventsavond. Wijk V van de Hervormde geirteentê hield een adventsavoiïd in het gebouw „Mercurius" aan de Koèpóortstraat in Middelburg. De bijeenkomst, die druk bezócht was, stond onder leiding van de wijk-predikant, ds. E, Sneller. Na het ojieningswoord dóór ds. Snéller verzorgde deze de kerstliturgie. De le- kespelgroep onder leiding van Bert Vooys voerde.het kerstspel „De lichte last" uit. Zang en declamatie van ds. Sneller en Bert Vooys en meditatie bepaalden de gedachten van de aanwe zigen voor het óverige deel. van de avond 1 ij het Kerstgebeuren. Ds. Snel' Ier slóot de uitstékend adventsWijkavöh'd, Feestavond voor personeel. Voor het personeel van de Beton- warenfabriek C. Pieters in Middel burg werd vorige week in hotel „Du Commerce" een feestavond gehou den. Nadat eerst de personeelsvereni ging had vergaderd, begon het offi cieuze programma, dat als een soort cabaret-revue was opgezet. Confé rencier was een lid van het perso neel, de heer A. Hondsmerk, die in deze kwaliteit zyn verdiensten deèd kennen en het talrijke publiek vaak tot lachen bracht. Een zeker niet minder groot suc ces oogstte één der gasten van deze avond, Wim de Graaf, die zijn uitge breid komisch talent weer naar be horen aansprak. Met o.a. zang en imi taties behaalde hij zeer veel bijval. Ook enkele jêügdige zangeressen de den zich hól-en met vrolijke liedjes. Muzikale medewerking verleende bij dit alles het Glavioline-ensemble. Ter afwisseling werden enkele films ver toon, o.a". komische rolprenten en een bedrijfsfilm. Het was een Zéér ge slaagde avond, die zich door een pret- tgie sfeer kenmerkte. Afscheid van organist Zondagmiddag heeft de Geref. kerk in Middelburg afscheid genomen van de heer I. van Noppen, die 21 jaar lang deze gemeente als organist heeft ge diénd. De heer Van Noppen bespeelde meestal het orgel in de Noorderkerk. Hij legt nu zijn functie neer, medé in verband met zijn komende pensionné- ring als hoofd van de Heerengracht- school. Na de dienst in de Noorderkerk heeft de voorganger, ds. J. de Boer, zieh met enkele hartelijke woorden tot de scheidende organist gericht. Vlissingen Ledenvergadering Vereniging Verbetering Volkshuisvesting, In de Vrijdag gehóuden algeméne ledenvergadering Van de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisves ting te Vlissingen en Omliggende Ge meenten Werd, wegens het zich njèt méér beschikbaar stellen van ir. H, C. Wesseling, tot voorzitter gekozeh de heer J. W. HupkeS, êh in diens plaats tot secretaris-penningmeester de heer G. N. van Ginkel. If. Wesseling werd hartelijk dank gebracht voor het veiè ëh belangrijke werk dat hij gedurende Velé jaren ten behoeve Van de VölKö- huisvésting hééft Verricht. Ned. Chr. Vrouwen Bond. Dezer dagen hield de afdeling Vlis singen der N.C.V.B. haar kerstavond. In de kerstliturgie werd voorgegaan, door de.presidente, mevrouw A. M. de Bruine-Goedegebuur, en de vice-pre- sidente, mevrouw P. van Noppen-Duy- vekot. Mevrouw E. de Ruiter-Jansen las een kerstverhaal voor, getitèió „Hoe woon wagenkinderen kerstfeest vierden" van Annè dé Vries. Door mevrouw J. Boon- Corbijn werden enkele kerstgedichten gedeclameerd. Verder werd medWerkmg verleend door het koortje, onder leiding Van mevrouw S. van D&fli-Scheidema. RAAD AAGTEKERKE Bedrag gevoteerd voor aankoop brandweer middelen. Tijdens de Maandagmiddag gehou den vergadering der gemeenteraad van Aagtekerke, onder voorzitterschp van burgemeester J. Geuze, werd be sloten een bedrag beschikbaar te stel len voor eventuele aankoop van brandweermiddelen. Eveneens werd besloten êen lening aan te gaan van f 15.000 tegen V/2 procent voor de tijd van 30 jaar. De reserve van de beschikking wo- ningwetbouw werd thans rentegevend belegd. Een gedeelte van de Meliskerkse- straatweg zal een naamsverandering ondergaan. De naam wordt Rijsoordsê- laan. Langs dit gedeelte zullen bomen worden geplant. De kasgeldlening van f 60.000 werd verlengd voor de tijd van drie maanden. Sint Laurens Kerstsamenkomst N.C.V.B. De afdeling St. Laurens van de N. C.V.B. hield een Kerstsamenkomst, die druk werd bezocht. De presidente, mevrouw D. H. Baas-Kemp, las de Kerstliturgie, mevrouw J. C. Rein- hous-Flugt las een Kerstverhaal van Anne de Vries, getiteld „Dé Vader heeft ons lief". Verder was er decla matie van de dames C. Davldse-Ma- rlnissén en J, A, Riêmens-Lenselink, terwyi de sluiting werd verzorgd door mevrouw MT Bommeljé-Wisse. Meliskerke A.R.-kiesvereniglryj bijeen. De Anti-Revolutlonnaire kiesver eniging te Meliskerke kwam in ver gadering bijeen, Voor de aanstaande Tweede Kamer-verkiezing werd een candidatenlqst opgemaakt. De heer W. Poppe, wethouder van Onderwijs te Vlissingen sprak een propagandis tisch woord in verband met de ko mende verkiezingen. Nadat de voor zitter de heer Poppe dank had ge bracht voor de interessante lezing, eindigde de heer.G. Beukelmgn mét dankzegging.^ Chr. Metaalbewerkersbond. De Christelijke Metaalbewerkers- bond, afdeling Zoutelande-Mèliskerke, Vergaderde te Mellskêrke onder voor zitterschap van de héér P. Brasser. De districts-bestuurder, de heer J. Lodder uit Vlissingen, behandelde 't onderwerp „Onze organisatie in he den en verleden". Op dé inleiding vólgde een levendige bespreking. Kerstavond. Vorige week hield de Geref. Vrou wen Vereniging té Meliskerke een Kerstavond. Opgevoerd werd het de- elamatorium „Een Kind is ons gebo ren". Ook werd door één der leden 'n kerstverhaal voorgelezen. Oost- en West-Souburg Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel bijeen. Dé Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, afdeling VlissingenMiddelburg, kwam te Souburg in het gebouw „Rehoboth" in jaarvergadering bijeen, onder Voorzitterschap van de heer A. Hoo- gestegef. Hij verwelkomde de aan wezigen, in het bijzonder de dames. De heer A. Janse, hoofdbestuurslid hield een toespraak, waain hij wees op het vele, wat bereikt is, maar ook op het vele werk,, dat nog wacht. Hij drong er op aan óm trouw de verga deringen te bezoeken. De toneelgroep „De Jonge Spelers" uit Vlissingen Voerde het toneelspel „De Vreemdeling", door Anton Coo- len, op, onder regie Van de heer H. M. Haririck. Dé bóérênkapel, onder leiding van dé héér Joosse, zorgde voor dé muzikale omlijsting van de avond. Alle medewerkenden werd een surprise aangeboden. Ds. T. M. Haitjéma, Ned. Herv. predikant te Souburg, sprak het slótwöórd. Oöslkapelle Herverkavelingsproblemen Onder leiding van de heer A. Haan- di'ikman kwam de C.B.T.B.-afdeling Óoütkageile in vergadering bijeen in dê Christelijke landbouwschool. Na vêFSGhiliënde huishoudelijke werk zaamheden sprak de heer D. Kasse uit Veere over „Verkavelingsproblemen". In het lcort ging spreker deze proble men na. A.R. Kiesvereniging De A.R. kiesvereniging te OóStkapêl- lê vergaderde onder leiding van dé heer J. Jobse Mzn. In verband met de komende Tweede Kamer-verkie zingen werd de candidatenlijst uitvoe rig besproken. De volgende vergade ring zal de heer P. Cornelisse een refe-' faat houden OVêr „Vóof geloof en vrij heid". AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 19 Deo. Klei-aardappelen, 35 mm op waarts: Eigenheimers 8,50—fl,50; Bintjes 11,50—11,75; Bevelanders 0.75—10: Koop- mans Blauwe 10.25—10,50: Meerlanders 8 —8,50. Voor export, 35 mm opwaarts: Bintjes 11,50—12; Alpha's lo,75; Meerlanders (40 mm opwaarts) 10; Zand-aardappelen, 35 mm opwaarts: Voran 7,50—7,75. Voeraardappelén 8,25—3,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. 19 Dec. Aanvoer in totaal 2305, Vette koelen en ossen 1025: varkens 880, Prijzen in cents per kg le kw. 2e kw. 3e kw Vette koeien 270—300 250—270 230—250 Varkens (1, g.) 184 182 180 Prijzen! vette koeien van vorige week bleven nog gehandhaafd, enkele prima's boven notering! varkens prijshoudend, enige, prima's boven notering. GRAANBEURS ROTTERDAM. 10 Deo, Binnenlandse granen, officieuze noteringen per loo kg franco Rotterdam. Rode tarwe op vochtoonditie 20,85—28,95; Witte tarwe 27—27,10. Voedergranen: Zomergérst, vast, naar kwaliteit, 23—25,25; Zomergerst, prima kwaliteit,-26; Haver, vast, naar kleur en droogte, 21,75—23; Haver, extra blanke daarboven; Rogge, lager, doorsnee-kwali teit, tot 22,50. Peulvruchten, kalm. Groene erwten tot 38; Schokkers tot 38,50; Br. bonen tot S7, VEILING BERGEN OP ZOOM 19 Deo, Andijvie 45, bloemkool 10-59, was- peen 10-20, kroten 5, rode kool 6-7V6. witte kool 3 Va-5, sav. kool 7-16, prei 9-19, sprui ten 22-66, boerenkool 13-21, witlof 43-57. Appelen: Jonathan 21-53, Goudreinette 26-42, Lombarts Calville 49, Zoete Erm- gaard 42. Péren! st Rémy 25-29, Comtesse dè Pa ris 30-53, Goes K.V.P.-raadslid treedt af. De heer M. J. Bakker, die sedert 1948 voor de K.V.P. zitting had in de gemeenteraad van Goes, heeft op doktersadvies ontslag moeten nemen als raadslid. Als opvolger stond op de candida tenlijst de heer J. de Kok, die zich echter niet beschikbaar stelt. De heer Bakker zal nu worden opgevolgd door de heer Th. v. d. Himst. Huldiging jubilarissen. In het „Slot Ostende" te Goes heeft de afdeling Goes van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbe drijf Zaterdagavond drie van haar le den gehuldigd. Eigenlijk moesten het er vier zijn, maar de heer H. van Da len, die vijfentwintig jaar lid van de bond is, kon wegens ziekte niet aan wezig zijn en werd daarom thuis hul de gebracht. De oudste jubilaris was de heer C. Dommanschet, thans veer tig jaar lid van de bond, terwijl de he ren J. van Hese en A. van Hese deze avond hun zilveren jubileum herdach ten. De heer P. Landstra sprak na mens het hoofdbestuur een woord van gelukwens en reikte het gouden en de zilveren N.V.V. insignes uit. Mevrouw Dommanschet deelde ook mee in het jubileum van haar echt genoot, want haar werd een fraaie cassette overhandigd. Het afdelings bestuur zorgde er voor, dat de echt genotes van alle jubilerende leden een bloemetje ontvingen. Deze avond was tevens bedoeld als afscheid, daar de C.B.T. met ingang van 1 Januari 1956 ophoudt te bestaan in verband met de bedrijfstaksgewijze opbouw in het N.V.V. De heer Landstra memoreerde in zijn toespraak nog even hét ontstaan van de C.B.T. Thans heeft men een mijlpaal bereikt, waarbij nieuwe we gen ingeslagen moeten worden, aldus spreker. Het verdere deel Van de avond werd op gezellige wijze gevuld door de le den van het toneelgezelschap „Kunst naar Kracht", die met muziek en schetsjes voor een prettige stemming zorgden. Een geslaagd bal besloot de ze avond. Examen - De heer M. Geuze te Poortvliel slaagde te Breda mét lof voor het examen schilder van het leerlingen stelsel. Voor het examen gemeentefinanclën slaagde te Den Haag de heer F. Burger Jz., ambtenaar ter gemeente-secretarie te Goudswaard, voorheen te Wemeldinge. 2. Miebet had weinig op -nut msiu menten die Jackië in de keidei Van liét nuis had vei zameld. Vooral, wannéér er proêveh werden gêm men en Jackie deed feitelijk niets anders - stón zij duizend angsten uit. Zij hield de Kelderdeur da potdicht, want bang voor de vieze luchtjes, die daai Uit opstegen, was zij oolc. „Waar al dat geknoei vai jou goed voor is", gromde zij vaak tegen Jackie, als deze 's middags aan tafel zat. „Moet je je handen eens zien. Ze zijn helemaal groen. Is er geen zeep iii huis om ze. voordat je gaat eten, te wassen?" Jackiê schudde dan welgemoed zijn hoofd. „Dat moet slij ten, Miebet. Dat is chlorophyla fertiüm broxus. Dat kan je niet afwassen met Watêf éh zeep". Miebét trok dan een gezicht Wfiaföp duidelijk tè lézen stónd, dat zij daar geen woord van geloofde. Vol lens haar koft Jë alles reinigen met water en zeep En als koud water hlet hielp, dan moest je maat warm water nemen. Jlmmy amuseerde zich vaak om de manier waarop Miebet met Jèckie rond sprong, maar toch maakte hij zich ook wel eer beetje over Jaclcle bezorgd. Niet, dat "hij bang was. dat deze het huis zou opblazen, of dat hij het slacht offer zou worden Van vergiftiging, fnaar wel maakte hij zich zorgen óver Jackie's gezondheid. De jon gen was magêr geworden en hij zag er slecht uit Hij kwam volgens Jimmy te weinig in de buiten lucht. Al Zijn tijd, al zijn vrije uren bracht hij bijna in zijn laböratorium door. En dat kón toch niet goed zijn. MARKTBERICHT VLAS. Rotterdam, 19 Dec. Waterroot vlas: lage soorten van 1,401,65; middensoorten tot 1,90; betere soorten tot 2,25; beste vlaB tot 2,65. Dauwroot vlas: lage soorten van 1,20— 1,45; middensoorten tot 1,65; beste vlas tot 2,00. Breekvlas: van 0.80—1.45 naar gelang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0.75—1,20. Gedurende de afgelopen week werd meer vlas verkocht dan In de voorafgaan de weken. Verschillende partijen, die ln de vorige week niet verkocht werden daar de vlassers een te hoge prijs vroegen, werden opgeruimd tegen iets lagere prij zen. Over het algemeen waren de prijzen Iets lager, doch hel verschil bleef be perkt tot 5 cent per kg. Aanbod van dauw- rootvlas ruim. er werd normaal verkocht tegen Iets lagere prijzen. Breekvlas van de beste soorten wat lager de productie wordt regelmatig verkocht. Gezwingelde lókken onveranderd vast. het aanbod blijft matig. VEILING GOES 19 Dec. Groenten: bloemkool afw. 39-53, witlof All 59, BI 45. stek 16. afw. 43. sprui ten All 40-47, afw. 15-32. gr sav. kool 11- 22, rode kool 0-10, boerenkool 13-15, gele sav. kool 11-12, uien 9. kroten 6-8, prei 30- 33, veldsla 59-81, knolselderij 9-15, andij vie 34-51. VISMIJN VEERE 19 Dec. Export garnalen, aanvoer 4365, prijs per kg 101—145, Schar 88, 52—58, Bot 14, 51—60, Wulken 8, 40, schardijn 49, 47— 60. Ongesorteerde vis 9, 56. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Andel (N.Br.) H. Pol te Wilnls; te Rotterdam-Vreeswijk (Strevels- dljk) W. Brinkman te Asperen. Aangenomen naar Meerssen-Valkenburg (L.) J. Stoffels, geestelijk verzorger ar beiderskampen te Blitterswtjk. Beroepen te Vroomshoop H. Hoekstra té Ressen. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn (Vae. wijlen P. C. de Bruyn) H. v. Rhljn te Leeuwarden en G. W. Rljksen te Rotterdam-C: te Vlaar- dlngen (6e pred. pl.) D. Visch, evang. pred. te Emmen en F. Vroon te Groningen. Beroepen te Andel (N. Br.) P. C. L, de Jager, cand. te Maassluis. Beroepen te Stellendam Mellssant W. Netjes cand. te Kampen; te Veendam J. W. Vlaanderen te Blokstijl. Bedankt voor Slddeburen dr. A. G. Luyks te Diever. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft G. J. Buys te Papen- drecht en K. J. Velema te Midwolda (Old) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht M. Blok te Rot terdam-C. Tweetal te Berkendam H. v. Gilst te Irksland en J. B. Bel te Krabbendijke. Waar zijn onze schepen? Aalsdijk pass. 19 Vllssingen. Aagtedijk pass. 18 Kaap Hatteras. Aardijk 18 te Rotterdam. Abbêkerk 18 te Singapore. Albireo pass. 18 Ouessant. Annenkerk 19 te East London. Arendskerk 18 van Aden naar Port Said. Averdijk 19 te Le Havre. Bali 18 te Philadelphia. Blitar pass. 18 Ouessant naar Rotterdam. Cistula 18 van Aden n. Lorenzo Marques. Eos 18 te Hamburg. Groote Beer pass. 18 Guardafui. Haulerwljk 17 v. Amsterdam naar Hamp ton Roads. Kalydon 18 te Rotterdam. Kota Baroe 18 te Belawan. Kota Xnten 18 te Suez, Larenberg 18 te Bridgetown. Lauréiisker. 18 te Rotterdam. Lutterkerk '9 te Marseille. Liberty Bell pass. 10 Aden. Lissekerk 19 te Bandarshapur. Maasdam 17 te Halifax. Maashaven 19 te Rotterdam. Marisa 18 van Curasao naar Gibraltar. Marlekerk ?0 te Madras verwacht. Mijdrecht pass. 18 Fïnisterre naar Banias. Oostkerk 18 te Aden. Oranjefontein pass. 18 Ouessant. Polydórus 19 te Port Said. Prins Willem II 17 te Agadir. Rondo 20 te Port Said verwacht. Sarangan 17 van Port Said naar Napels. Schiedijk 18 te Houston. Statue of Liberty pass. 17 Aden. Stad Leiden 19 te Marseille. Sibajak pass. 18 Algiers. Weltevreden pass. 18 Pèrirn. Waterman 19 van Sue? naar TJ. Prlok. Scheepvaart Kanaal door Zuid-Beveland. In de maand November passeerden in totaal door het kanaal van Zuid- Beveland 6519 schepen, die een in houd hadden van 2.879.553 ton. Daar van waren 4668 schepen van 2.280.804 ton geladen m 1851 schepen van 598.749 ton waren ledig. Bij deze sche pen waren o.a. 3977 geladen motor schepen van 1.506.688 ton en 1392 le dige van 354.349 ton en 664 geladen slêèpschépen van 762.654 ton en 239 ledige van 234.221' ton. Verder pas seerden er 708 sleepboten en 34 coas ters, van welke laatste er 22 geladen waren en 12 ledig. Tot de Rijnvaart benoorden er 184 geladen sleepschepen van 236.884 ton en 16 ledige van 19.849 ton en 509 ge laden ^motorschepen van 292.281 ton en 68 ledige van 52.056 ton naar Bel gië en 187 geladen sleepschepen van 192.077 ton en 1 ledige van 1998 ton en 494 geladen motorschepen van 294.530 ton en 11 ledige van 4595 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2086 geladen motorsche pen van 793.986 ton en 626 ledige van 140.874 ton en 329 geladen sleepsché- pen van 388.538 ton en 105 ledige van 84.036 tón. Van België passeerden 1891 geladen motorschepen van 712.702 ton en 766 ledige van 213.475 ton en 335 geladen sleepschepen van 374.116 ton en 134 ledige Van 150.193 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in: 4334 Nederlandse, 1378 Belgische, 238 Franse, 225 Zwitserse, 2 Engelse, 332 Duitse, 9 Luxemburgse en 1 Zweeds. Er passeerden m November 677 schepen (389.347 ton) minder dan in October.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3