Z.L.M. wil Kuisvesting van de landarbeiders doen verbeteren OUDSTE INWOONSTER VIERDE HONDERDSTE GEBOORTEDAG van in tot Zeeuwse Almanak PROFESSOR ZEEMANLYCEUM TE ZIERIKZEE THANS GESLOTEN VAL DA Agenda 8 fROVINOlALE A hi hi U W S E vui/RART is-Lti oj-'.rt.G -0 i^cjUüiivii^ijJK iy55 ALGEMENE VERGADERING TE GOES Enorme landbouwoverschotten bedreigen ook agrarisch Nederland De Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal gaan onderzoeken of het moge lijk Is een provinciale landarbelderswonlngbouwverenlglng te stichten, die het klemmende probleem van de hulsvesting van de agrarische arbeiders kan oplossen. In de praktijk blijkt deze taak voor de Individuele boer finan cieel te moeilijk te zijn. Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland, dat tot een afzonderlijk orgaan waarschijnlijk een coöperatief bouwbureau zal worden omgevormd, kan dan door uniforme bestekken e.d. misschien bijdragen tot een goedkopere bouw. Deze plannen ontvouwde de Alg. voor zitter, Ir. M. A. Geuze, Maandagmiddag in de zeer druk bezochte algemene vergadering in „de Prins van Oranje" te Goes. By de bespreking van het woningbouwprobieem liet hy ook niet na, een vlammend protest te laten ho ren tegen het huidige stelsel van verdeling van bouwvolume. Het Zeeuwse platteland wordt hierbij sterk in z\jn ontwikkeling belemmerd. „Wjj eisen ons deel van het aantal in Nederland beschikbare woningen". werd staande de overleden vl zitter van de Z.L.M.. de heer P. Scheele herdacht. „Het was een man met het hart van de Zeeuwse boer op de juiste plaats", zo schetste ir. Geu ze deze sympathieke figuur, die veel voor de Z.L.M. heeft gedaan. Na o.a. ir. G. S. Knottnerus .voor zitter van het K.N.L.C., de Z.L.M.- éreleden, jhr. J. van Vredenburgh en D. W. Lindènbergh alsmede de prov. presidente van de Bond van platte landsvrouwen, mevr. L. N. Huysman- Griep te hebben verwelkomd, sprak ir. Geuze zijn openingsrede uit, waar van elders in dit blad een verslag is opgenomen. Bij de mededelingen werd o.a. opge merkt, dat gekeurd vlas waarschijn lijk volgend jaar niet als ongekeurd én ongerepeld vlas naar België geëx porteerd zal kunnen worden. Als nieuwtje kon ir. Geuze mededelen, dat Rusland na 25 jaar voor 't eerst weer met vlaslint op de West-Europese markt kwam. Hopenlijk zullen nog deze maand de consumptieaardappelen worden geïn ventariseerd, wat van belang is om een beter afzetbeleid te krijgen. De begroting 1956 werd na eert korte uiteenzetting van de voorzitter vastgesteld. In verband met de geste- §en papierprijzen voor het Landbouw- lad, werd de vaste contributie van i 5.tot f 7.verhoogd en voor de leden zonder grond Van f 7.50 tót' f 10.—. Ir. Knottnerus over de landbouwoverschotten Spreker van deze middag was de voorzitter van het Kon. Ned. Land bouw Comité, ir. C. S. Knottnerus, die op duidelijke wijze schetste hoe de enorme landboUwoverschoten in de wereld, ook voor de Nederlandse land bouw een grote bedreiging vormen. Er Is bijv. in Amerika een over schot aan tarwe, groter dan de con sumptiebehoefte voor één jaar voor de gehele wereld. Vaak wordt het denkbeeld geopperd, dat deze over schotten naar de onontwikkelde ge bieden gezonden zouden kunnen wor den, waar millioeiien nog honger ly- den. Spr. zette uiteen hoe de economie van de betrokken landen hierdoor érnstig verstoord zou worden. Tot voor enige tyd vormden de grote overschotten, met name in de Ver. Staten, geen grote bedreigingen. De Amerikaanse regering die zich had verplicht om de landbouwproduc ten tegen 90 van de pariteitsprijs van de boer over te nemen, mocht de ze niét beneden 70 9van deze prijs verkopen. Thans is dit laatste wel toegestaan, zodat de Amerikaanse minister van landbouw op reis is ge gaan om te trachten de overschotten te spuien. Over deze situatie zal men zich ook in Nederland ernstig moéten gaan beraden. Amerika verkocht zijn overtollige melkpoeder reeds tegen een lage prijs aan Denemarken, onze cohcurrent op de varkensmarkt. De Denen zullen hierdoor goedkoper Varkensvlees kun nen aanbieden. Wat moet de Nederlandse land bouw tegen deze ontwikkeling doen? Spr. liet uitkomen, dat de beslissing over de landbouwoverschotten buiten Nederland omgaat. Er is een situatie ontstaan als irr dertiger jaren, doch gelukkig zijn er thans enkele Voorde len. Bij de aanvang van de crisis des tijds waren de overschotten in handen van de handel, terwijl nü de Ameri kaanse overheid hierover de beschik king heeft. Waarschijnlijk zal een li quidatie van overschotten daarom thans in een langzamer tempo ge schieden. Voor Wat betreft dé positie van de Nederlandse landbouw wees ir. Knottnerus voorts op het grote be lang, dat men thans in tegen stelling tot in 1930 beschikt over een goed landbouwaparaat. Sprekende over de mogelijkheden van bescherming van de eigen landbouw, verklaarde inleider zich tegenstander van een toeslag per ha. Nu men voor een macht van vraag stukken komt te staan, noemde spr. het juist van zo groot belang, dat de georganiseerde landbouw bezig is het Landbouwschap op te bouwen, dat voor de belangen van de agrariërs kan opkomen. Politieke kwestie. In een korte nabeschouwing op de inleiding, wees ir. Geuze op de wen selijkheid, zich tijdig op het probleem van de landbouwoverschotten te be zinnen, dat niet alleen een economi sche maar ook een politieke kwestie is. Veel zal ervan afhangen, hoe de komende presidentsverkiezing in de Ver. Staten zal aflopen. Er is mo menteel een totaal overschot aart tar we vdn 60 millioen ton. Men mag al leen maar vertrouwen, dat men het verstand beter gebruikt dan in de dertiger jaren. „We kunnen zelf het verlossende woord niet spreken, doch slechts hopen, op een langzame liqui datie van de overschotten en een re delijke productiebeperking". Om nog een idee te geven van de enorme pro blemen welke met een en ander ver band houden, wees ir. Geuze erop, dat alleen de opslag van de overtóllige mais in de Ver. Staten de som Van 900.000 dollar per d&g Vérgtl Bij de bespreking kwamen nog ver schillende andere vraagstukken naar voren. Zo werd de vraag gesteld waar de Benelux blijft. Ir. GéUzé sprak tegen, dat het hiermee misge lopen Is. De samenwerking heeft reeds veel goeds gebracht. De in- en uitvoer tussen België en Nederland Is enorm gestegen. Ook werd de wenselijkheid van af sluiting van de Westerscheldé, Voor de veiligheid van Zêeuwsch Vlaande ren ter sprake gebracht. Ir. Geuze vroeg zich ln het belang van dé ont wikkeling van dit gebied af, Waarom eigenlijk nog weinig of nooit werd ge sproken over een brugvcrbindlng met Westelijk Brabant VREUGDEVOLLE DAG IN „TER MANTELINGE" Mevr. Van der Eijk ondanks hoge leeftijd nog vitaal. Maandag vierde de oudste inwoon ster van het rustoord „Ter Mantelin- ge", te Oostkapelle, mevrouw H. G. van der Eijk-Gillissen, haar honderdste geboortedag. Temidden van enige van- haar kinderen, klein- en achterklein- VAN BIET TOT SUIKER De vele chauffeurs, bietencontro leurs, wegers en taxateurrs en allen, die verder op Schouwen-Duiveland daadwerkelijk hebben meegeholpen om de bietencampagne die nu al- Weer achter de rug is te doen sla gen, hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan de suikerbietenfabriék te Puttershoek. Zij hebben er kennis genomen van hetgeen er gebeurt met de bieten, die zij twee maanden lang dag in dag uit hadden helpen verzen den. De fabriek, die nog steeds op vol le toeren werkt, werd bezichtigd en velen stonden daarbij verbaasd over de talrijke bewerkingen, die de een voudige „pee" moet ondergaan alvo rens als suiker de fabriek te kunnen verlaten. Dit lofwaardig initiatief van de ex pediteurs om hun medewerkers eens nader kennis ,tê laten maken met de industrie voor welke zij werken, zal er zeker toe bijdragen om hen volgend jaar met nog meer enthousiasme aan de bietencampagne te doen deelnemen. GOUDEN BRUILOFT De nog immer onvolprezen ge meenschapszin van de Zeeuwsch- Vlaamsé bevolking heeft zich dezer dagen weer eens gemanifesteerd in Ciinge. Daar vierde hét echtpaar A. Willems—Nuytaert zijn vijftig jarig huwelijksfeest. Het krasse paar werd op grandioze wijze ge huldigd door het buurtcomité, dat tevens een fraai geschenk aanbood. MAZELEN Van de Christelijke kleuterschool te Thólen zijn thans twee en twintig kinderen ziek thuis; de steeds weer terugkerende kinderziekte, de maze len, heeft in het stadje haar invloed doen gelden. Ook van andere scholen zijn verschillende kindefén ziek thuis. STATIONS Het mannetje dat zich die middag al verscheidene malen op het perron van het station in Vlissingen had ver toond, pacj er bepaald moedeloos uit. Gedurende enkele uren was hij tel kenmale present wanneer er een trein binnenkwam. Dan stond hij in ge spannen afwachting bij de kaartjes- contröle, scherp turend naar de pas sagiers die de trein verlieten. Maar telkens opnieuw ook wendde hij het hóófd bedroefd weer af en verdween dan door dé glazen deuren naar bui tende kou in Stations zijn boelende instellingen. Het lief en leed van begroeting en af scheid herhaalt er zich in eindeloze voortgang, in ontelbare nuancen. Toen het mannetje voor de vijfde maal vergeefs z'h zoekende blikken over de passagiers had laten gaan verdween hij. Voor goed. De vallende duisternis in. Een teleurgesteld man, wiens geduld niet beloond was. Dat tvas heel jammer. Temeer omdat uitgerekend uit de zesde trein een vrouwtje kwamdat toen al haar medereizigers ver dwenen waren hulpzoekend op het station achterbleef. Met in haar ogen de blik van een vrouw op wie ge wacht zou worden Tja, stations Hele romans zoudert erover ge schreven kunnen worden. ct per pakje kinderen is het een vreugdevolle dag voor de jarige geworden, niet in het minst door de goede 20fgen van de di- féetfice van het rustoord, mevrouw W. A. Oskamp-Hijink. cn haar „staf". Tij dens een receptie in één der zalen mocht mevrouw Van der Eijk een over stelpend aantal blijken van belangstel ling ontvangen. Dit kwam onder meéf tot uiting in een groot aantal geschen ken, waaronder talloze bloemstukken en fruitmanden. De nog vitale lÓO-jéfi- ge toonde zich Uiterst dankbaar jegens allen, die deze dag lot een onvergete lijk geheel hebben gemaakt. Onder de vele aanwezigen, dié hlin gelukwensen kwamen aanbieden, be vonden zich onder meer de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casem- brootBaronesse van der Feltz, en de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, die vergezeld Was van zijn echtgenote. Ook de heren A. H. S. Stemerding, voorzitter van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren", en M. L. Almekinders, directeur van déze Stich ting, gaven van hun belangstelling blijk. Vëfdèf nog een aantal bekenden uit Vlissingen, waar mevrouw Van der Eijk geboren is en vele jaren gewoond heeft, en uit Middelburg. De inwoners van „Ter Mantelin- ge" lieten zich evenmin onbetuigd. Tezamen met de verpleegsters zon gen zij mevrouw Van der Eijk de zegenbede uit de feestcantate van Catharina van Rennes toe, terwijl de directrice haar de ingelijste tekst hiervan overhandigde. Na mens allen bood een der inwoners, de heer Louwerse de jafigé daarna in dichtvorm zijn gelukwensen aan, Hoewel mevrouw Van der Eijk niét meer zo best te been is en ook het ge^ hoor haar wat in de steek gelaten heeft, toont zij voor vele dingen, die om haar heen gebeuren, belangstelling. Lezen kan mevrouw Van der Eijk, die sinds 1952 ln het rusthuis van.één onbezorgde levensdag geniet nog heel goéd o.a. haar brieven eh de kren ten terwijl Zij bovendien in hét be- zit is Van een humoristische opmer kingsgave. Dit kwam tot uitdrukking, toen één van haar familieléden zich aan haar voorstelde als de zoon van haar zoon. „Maar dan ben ik je groot moeder", was het gevatte antwoord! Schip voor Sas van Gent raakte in Dood De Nederlandse kustvaarder „Palo ma" (499 ton) is Maandagöchtend door een schip van de Finse kust wacht in Hangoe, Zuid-Fmland, bin nengebracht. Do „Paloma" maakte zware slagzij. Het schip was Zondag ochtend bij het eiland Dagoe in nood komen te verkeren. Een gedeelte van de deklading moest overboord gezet worden. De Paloma", die onderweg was van Kotka naar Sas van Gent, is van de Gebr. Westers uit Gronin gen. Examen. De heer Joh. Verniel, adjunct-com mies ter provinciale griffie uit Mid delburg. slaagde voor het te 's-Graven- hage gehouden examen gemeente- financiën, eerste gedeetle. (Advertentie) DE KLANT IS KONING in MIDDELBURG Dl KOOPSTAD VAN ZEELAND Tal van moderne speciaalzaken, fraaie, uitgebreide keurcollectiës en nergensméér service Daarom WIE WINKELTWINKELT WEER TE MIDDELBURG (Vereniging „Handelsbelang") VERVROEGD MET VACANT1E Schoolarts verwacht geen positieve reacties meer. In overleg met de districtsschool- artsendienst voor Noord-Zeeland is het Professor Zeemanslyceum in Zie- rikzee Maandagmorgen vervroegd met vacantia gegaan. Tijdens een kor te bijeenkomst in de gymnastiekzaal van de school heeft de schoolarts dokter A. J. Schilstra de jongelui de overwegingen van dit besluit meege deeld, daar, na dé geconstateerde be ginnende iiifectie van tuberculose bij een leraar en dertien leerlingen, thans bij een onderzoek gebleken is, dat aile leerlingen de laatste tijd onder zware geestelijke druk leven. In een Uitvoerig schrijven aan de ouders deelt dê schoolarts o,m. mede dat de bloeddruk, Versnelde hartslag en andere nerveuze verschijnselen by allé leerlingen duidelijke taal spré ken. Hoewel op Zichzelf onbetekenend en nietszeggend, zijn deze afwijkin gen thans absoluut ongewenst, daar elké geestelijke ön lichamelijke over spanning bij' dé huidige situatie zo veel mogelijk vermeden dient te wor den. Hoewel de school voor alle ze- kerhéid nog onder extra geneeskun dige contröle zal blijven staan, ver- Wacht de schoolarts, dat de laatste positieve reacties tevoorschijn geko men zijn. De schoolarts wekt de ouders op iny.de kerstvacantie hun kinderen vroeg naar bed te doen gaan, de meis jes niet in de huishouding te laten werken ën de jongens geen extra werk te dóen verrichten. Oök alle geestelijke spanning dient vermeden te worden. Wat het eten betreft: vlees, melk, karnemelk,, groenten en fruit zijn. dingen, dié kinderen nooit teveel krijgen. GOEDÉ RAAD Met nadruk wordt in het rond schrijven vastgesteld dat de vervroeg de sluiting Van de school niét ge beurt. omdat het op het lyceum ge vaarlijk vertoeven zou zijn. In dat geval was de school reeds lang ge sloten geweest. De kinderen die een rustkuur moetèn houden, zijn niet ziek, maar moeten rusten om latere ongemakken te voorkomen. Er be- Expositie Japanse en Chinese prentkunst in Middelburg Tot 31 Januari 1956. Maandag is in de kunstzaal van boek handel Van Benthem en Jutting in Middelburg een tentoonstelling ge opend van Japanse en Chinese prent kunst. Alle geëxposeerde werken zijn afkomstig uit hét bezit van de kunst verzamelaar en kunsthandelaar F. Ti- kotin uit Wassenaar, die op dit ge bied één van de beste deskundigen in Europa en Amerika is. De expositie zal duren tot 31 Januari 1956. In dê collectie, die door deskundige handen in hét zich daartoe goed lenen de zaaltje werd tentoongespreid, over heerst het Japanse element. De wer ken, waarvan zeer vele op rijstpapier vervaardigd, zijn vrijwel alle zeer zeld zaam en daafdoor uiteraard eveneens kostbaar. Zowel oudere als moderne prentkunst is vertegenwoordigd en van ieder tijdvak weer diverse „scho len". Vrijwel alle tentoongestelde prehten getuigen van de grote liefdé, waarmee de kunstenaar bijv. vaalf Zeer eenvou dige tafereeltjes uit het gewone leven heeft willen vastleggen. Daarbij open baart. zich in deze werken zij zijn er in allerlei formaten een bijzonder vaardige techniek aan een uiterst nauwkeurig en tot in alle détails door gevoerd streven om „precies" te zijn. Dit laatste deed exotische voorstel lingen ontstaan, die bijzonder bekoren door evenwichtige compositie. De ter men „minutieus" en „fijn" zijn bijv. van toepassing op de werken, die van Hokusai geëxposeerd worden. Deze kunstenaar, die ih de 18e en de 19e eeuw lêéfdê, drukte stérk zijn stem pel op dé prentkunst, mede door het feit, dat hij vele leerlingen had. Ër zijn echter ook andere ih ons land niet ge heel onbekende namen vertegenwoor digd: Hasui, Kuyomasu en Utomaro. Het was juist deze techniek in de prentkunst, waarop verschillende im pressionisten o,a. Toulouse Lautrec hebben teruggegrepen. Daarom is hei bijzonder interessant te zien wat déze Japanners in beeld brachten en hoe zij dit deden. Deze expositie, die tal van genres omvat, hetgeen wel als een kwaliteit mag worden aangevoerd, is dan ook een bezoek ten volle waard, omdat de visie, die in deze prenten ge geven wordt op leven en natuur de geest kan verrijken. staat dan ook geen enkel bezwaar dat deze leerlingen bezoek ontvangen van hun medescholieren. Tijdens zyn toespraakje in het gymnastieklokaal wees de schoolarts de jongelui na drukkelijk op de gevaren van roken en alcohol drinken en het nut van tijdig naar bed gaan. Als einde Van de vacantie wordt voorlopig Dinsdag 10 Januari aangehouden. Bij de laatst gehouden medische onderzoekingen zijn nog enkele be- smettingsgevallen aan het licht geko men, zodat hü 13 leerlingen en een leraar moeten kurên, d.i, 10% van de schoolbevolking, Vier slippartijen bij RiM-Bath Auto's beschadigd; énkele passagiers licht gewond De rijksweg onder RiÜand-Bath was Zondagnacht cn Maandagmorgen) als gevolg van de gladheid, het toneel van een viertal ongevallen. Des nachts rond half één kwam de kapper M. uit Vlis singen, die vergezeld van zijn echtge note en een Duits echtpaar, met zijn auto op weg was naar huis, ter hoog te van wachtpost 20 te slippen. Nadat eerst nog een langs de weg staand 'boompje geramd was. Itwam dê wagen in een diepe sloot terecht. Alle vier inzittenden liepen hierbij lichte Ver wondingen op. Korte tijd later overkwam de groen tehandelaar F. uit Goes met zijn be stelauto eenzelfde ongeval. Ongeveer op dezelfde plaats begon de wagen te slippen en belandde een tiental meters verder iri dezelfde Sloot. Zöwel F. als zijn zóón en de medepassagier L., eveneens uit Goes, wérdefl licht ge wond. Alle zéven personen zijn ten huize van dokter J. A. Kariips verbon den, waarop zij naar huis konden wor den gebracht. De beidé auto's Wefden zwaai- beschadigd. Maandagmorgen omstreeks acht UUr slipte ter hoogte van wachtpost 23 een personenauto, die in dé sloot terecht kwam, doch nadat ëen Vrachtwagen het Vehikel weer op dê weg had ge trokken) kon de reis vervolgd worden. Minder goed kwam de Brabantse per sonenwagen er af, die een Va Uur later tussen wachtpost 10 én 20 op de rijks weg slipte. De wagén reed tegèn de spoordijk op en kwam tenslotte gekan teld op het rijwielpad te liggen. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd aan dé linkêfzijdë geheel vernield. Rijkstelegraaf Woensdag bestaat de Rijkstelegraaf in Goes precies honderd jaar. Een merkwaardig jubileum, want inplaats van ouder is de telegraaf jonger ge worden, hetgeen mag blijken Uit dé grote snelheid, waarmee tegenwoor dig de telegrammen over dê wereld gaan. In 1952 heeft de Rijkstelegraaf het honderdjarig bestaan in landelijk verband gevierd en daarom Zal aan het jubileum in Goes geen officieel tintje worden gegeven. Toch heeft men gemeend, dit gebeuren niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. Pre cies een maand later, op 21 Januari gaan de personeelsleden, in samen werking met de Sport en Ontspan ningsvereniging het eeuwfeest vie ren, Op de eigenlijke dag kan het moeilijk, want de Kerstdrukte heeft zich reeds aangekondigd. En by Tan te Pos gaat de service aan het pu bliek immer voor. Examen gemeenie-flnanclën Van de in dê afgelopen weck in Den Haag gehouden examens ge- meente-financiën (io deel) slaagden 4 van de 5 leerlingen van dê Zeeuw se Cursus Gemeente-financiën té Middelburg, namelyk de heren: W. Geuze. gemeente-ontvanger van Domburg; M. C. de Schipper, ambte naar ter secretarie van Borssele; M. Steijn, ambtenaar ter secretarie Van Ovezande; J. F. Verniel, adjünct- commïes ter provinciale griffie van Zeeland. i Advertentiei BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES T ONTSMETTEND -VERZACHTEND KUNST Goed concert van Magyar en Hielkema BRITANNIA, VLISSINGEN. Z.V.U. De namen Magyar en Hielkema zijn een waarborg voor een goede instruc tieve muziekavond. Hun optreden, Maandagavond in Britannia te Vlis singen voor de Z.V.U., betekende ook ditmaal een prettige ontmoeting met de muziek, omdat zij er voor zorgden, dat woord en toon elkaar uitstekend aan vulden. Het woord werd „bespeeld" door Hielkema, die rake en kernachti ge toelichtingen gaf, en beide kunste naars, zowel Hielkema als Magyar, bleken voorname en deskundige die naren van de toon. Na een wat geser reerd begin met Vivaldi (Sonate in A) en Beethoven (Sonate in G), vertolk ten zij op knappe wijze Schumann's Sonate in a klein. Na de pauze bevatte het programma kleinere werken, als „Nigun" van Bloch, Roemeense daosen, Bartok, „La Vida Breve" van Manuel de Falla en Ernst von Dohnanyi's „Ru- ralia Üngarica". Daafin toonde zich Magyar een virtuoos van klasse, wiens flonkerende techniek grote bewonde ring afdwong. Hielkema stond hem als een voortreffelijk begeleider terzijde. Er was een tamelijke belangstelling, terwijl dit publiek zich uiterst dank baar en geestdriftig toonde. dê K. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Warmtefront. met sneeuw of regen (Van onze weerkundige M medewerker) „Hóe is dat nü mogelijk", zal H g menige lezer zich afvragen „een Warmtefront en toch sneeuw". s Een warmtefront, Waarachter y zich een veel zachtëré Oceaan- lucht bevindt, was gisteravond s s bijna het Westen van Frankrijk ig genaderd. Aan de Voorzijde van dit front zal de wind vandaag ee naar Oost tot Zuid-Oost draaien. M Daarmede wordt nog koude y lucht Uit Duitsland aangevoerd. Wanneer het warmtefront onze Êf ee= omgeving nadert, kan de neer- H slag in de vorm van sneeuw vallen, doordat wij ons dan nog in de koude lucht bevinden. y Het was gisteravond nog niet H mét zekerheid te zeggen, of het front er in zou slagen Zeeland te passeren. Mocht dit wel het ge- |1 val zijn, dan zal het belangrijk y zachtèr 8 tot 10 graden C Worden. Ook gaat de neerslag s' dan van sneeuw in regen over. Het is ook mogelijk, dat het front boven Noord-Frankrijk of België blijft steken, in welk ge- val de koude lucht zich zal we- y teh te handhaven, R.K.-fruittelers bespraken nieuwe vakorganisatie Naar aanleiding van een onlangs door de Kath. Nederlandse Boeren- en ^uindersbonö genomen besluit tot oprichting van een Katholieke Fruit telers Vakbond, en de uitgifte van een fruitteeltblad „De Fruitwereld", werd Maandag in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen een bijeenkomst gehouden dóór de Kath. fruittelers in de krin gen Hulst en Oostburg van de N.C.B., en Zuid-Beveland van de L.T.B. Deze bijeenkomst werd belegd door het bestuur van de N.C.B. De heren A. Kuylaars en A. v. Opstal, resp. voor zitter en secretaris van de N.C.B., ga ven een uiteenzetting over het doel en de opbouw van een Kath. fruittelers organisatie. Het merendeel der aanwezige fruit telers besloot tenslotte tot een derge lijke Kath. organisatie toe te treden. Een voorlopige commissie, die later Vervangen zal worden door een defi nitieve, werd Ingesteld. Deze com missie zal de organisatie van de vakbond in haar gebied nader bezien. Tevens zal bij de daarvoor in aanmer king komende fruittelers propaganda Voöf de nieuwe organisatie worden gemaakt. Stembevoegde ingelanden Kleine Boompolder bijeen. De stembevoegde ingelanden van de Kleine Boompolder het polder- tje dat voor het grootste deel op het grondgebied van het voormalige St.-Kruis ligt en voor een klein ge deelte op Belgisch gebied kwa men in buitengewone vergadering byeen. Door het overlijden van de heèr S. E. P. Bonte was het nodig dat een nieuwe dijkgraaf werd gekozen. Mét zes van de elf uitgebrachte stemmen werd benoemd de heer G. F. Bonte; Zoon van de enkele maanden geleden overleden dijkgraaf, wylen de heer S. E. P. Bonte. De gezworene de heer A. Paridaen-Herrebout, behaalde 5 stemmen. Besloten werd volle mede werking te verlenen voor het tot standkomen van de nieuwe verbin dingsweg St.-Kruis-Waterlandkerkje die dwars door de polder gaat (Mo lenstraat). Verder werd besloten de nodige hoogtemetingen te doen ver richten om de afwatering, die op ver schillende plaatsen te wensen over laat, in goede staat te kunnen bren gen. VANDAAG: Middelburg Electro: „Tijdrit met de dood", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: C.F.A.: „Ik ben met u", (alle leeftijden), 20 uur: Lutherse kerk: concert Zeeuws kamerkoor, 20 uur; Concert- en Gehoorzaal: filmavond N.R.V.—Z.V.U., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Jeugd In de branding", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Het f»rt der wrake", (14 jaar) 20 uur; Kunsthandel Bikker: exposi tie werken Plet Bulthuis; Britannia: R.H.B.S.-vereniging „Elck wat wils": jaarlijkse uitvoering, 20 uur. Goes Grand: „Staakt het vuren", (14 jaar), 20 uur. Goes Prins van Oranje: 13.45 uur Kerst middag Plattelandsvrouwenbond. Prins van oranje: 13.30 uur: Jaarver gadering C.B.T.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2