PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Sneeuwstormen teisterden Zweden, Canada en Verenigde Staten Vrijere loonvorming komt voor landbouw op ongunstig moment Vand aag, GETUIGE UIT ZAAK-MONTESI GAF BELANGRIJKE AANWIJZING BUS BOTSTE TEGEN WAGEN: EEN DODE, NEGEN GEWONDEN DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. 298 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. KILLE OORLOG VAN KONING WINTER Verkeer in Stockholm lag lam schepen vast in pakijs Zwaar winterweer woedde gisteren in Zweden en in delen van de Ver enigde Staten en Canada. Sneeuwstormen joegen over Zweden en legden het verkeer in de hoofdstad Stockholm geheel lam. De zware sneeuwval die Zondagnacht begon, betekende een totale overwinning van de natuur op de mens. De gezamenlijke inspanning van beroeps- en amateur-sneeuw ruimers had namelyk tenslotte geen uitwerking van betekenis meer. Niet minder dan-1300 auto's werden Zondag in Zweden beschadigd bij ongeluk ken in de sneeuw. Een koudegolf trok in de Nieuwe Wereld over de Rockies en het Mid den-Westen. Ook daar voerde de storm veel sneeuw aan. By verkeerson gelukken, die een direct gevolg waren van de weerstoestand, kwamen minstens 23 personen om het leven. Een boerenknecht van middelbare leeftijd ging Zondag in de grote bos sen van centraal Zweden in de pro vincie Nerkie naar een Kerstboom zoeken. Hij verdwaalde tengevolge van een plotseling opstekende ver blindende sneeuwstorm. Reddings ploegen vonden hem Maandagmorgen bij het gloren van de dag met naast zich een pas omgehakte Kerstboom. De sneeuw veroorzaakte elders nog een ongeluk waardoor het aantal doden in Zweden op zeven werd gebracht. Ergens op een station nabij Oerebro stonden eni ge mensen op een trein te wach ten. Door de hoge sneeuw kon den zij niet zien dat zij op de rails stonden in plaats van op het per ron. Toen de trein het station binnenreed werd een vrouw ge grepen, de anderen konden zich nog in veiligheid stellen. De vrouw overleed later in een hospitaal. Op zee. Het 500 ton metende Finse stoom schip, Fylgia, liep Maandagmorgen aan de grond en zonk in Huvudskaar Begane grond De Statenzitting van vorige week heeft geen grote verrassingen opgeleverd. Weliswaar waren er uitvoerige en langdurige debatten, maar aan het eind daarvan werd de provinciale begroting met de bijbe horende stukken zonder ook maar één wijziging en zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Wel eens bewijs, dat het college van Gedeputeerden volledig het vertrouwen heeft van de Statenleden. Evenals vorig jaar kwamen de Del taplannen op tafel, ditmaal in wat concreter vorm, omdat sinds kort het ontwerp-Deltawet bij de Tweede Ka mer is ingediend. Vrijwel alle spre kers hebben Gedeputeerden nog eens wellicht ten overvloede op het hart gedrukt, dat Zeeland grondig voorbereid dient te zijn, en dat alles moet worden gedaan om dit gewest paraat te maken op elk denkbaar terrein. Zelfs de heer Kodde, tegen stander te vuur en te zwaard van de planologie, kwam tot de verzuchting dat „men er zonder plannen maken wel niet zou komen Alles dient dus te worden gedaan om Zeeland gereed te maken. Maar wat dav nu precies inhoudt, was niet iedereen duidelijk en de menigen daarover liepen nogal uiteen. Wel was er ih elk geval zekerheid over de opvattingen, die Gedeputeerden op dit stuk huldigen, want steeds weer opnieuw hébben zij de overwe gingen, waarop hun beleid rust, uit een gezet. Zy deden het in eerste in stantie summier en daardoor aan leiding gevend tot misverstanden in de brief, waarmee de begroting werd aangeboden; in tweede instan tie werd na het afdelingsonderzoek het karakter van het beleid nog eens nader gepreciseerd; en tenslotte analiseerden Gedeputeerden bij beur- te in de openbare zitting hun beleid nogmaals. En wanneer men deze drie fasen achteraf vergelijkt, dan is er maar één conclusie mogelijk: Gede puteerden zijn géén stap afgeweken, noch ter linker- noch ter rechterzijde van de weg, die zij zich hadden uit gestippeld. Dit beleid kan héél kort worden samengevat: waakzaam zijn en blijven, maar zonder overhaas te reacties. Men kan dat een té be dachtzaam beleid vinden, wellicht ook te passief, maar anderzijds kan niet worden ontkend, dat er weinig heil is gelegen in het bouwen van luchtkastelen. En Gedeputeerden zijn er in geslaagd duidelijk te maken, dat zij een grondige afkeer hebben van bouwvolume voor luchtkastelen. Zn wandelen liever op de begane grond om te Zien, wat daar te doen is. De heren zijn reëel en laten zich het hoofd niet op hol brengen door Del ta-fantasieën. Doch er is één gevaar aan deze politiek van de begane grond, namelijk dat men pas laat, misschien wel té laat, bepaalde za ken ziet, die nu nog buiten de ge zichtseinder liggen, maar die zich snel hierheen verplaatsen. En daar om was het goed, dat de heer Scho- rer er op wees, dat het Deltaplan geen zaak is van over vijf en twintig jaar, maar van nu! Deze opvatting leeft, dunkt ons, nog te weinig in Zeeland. En het is in dit verband te hopen, dat de woorden van Gedepu teerde Dikötter in vervulling gaan: „Wij willen Den Haag steeds juist even vóór zijn!" De omstandigheid, dat in Februari het nieuwe bureau Deltawerken van de provinciale wa terstaat aan de slag gaat, geeft in dit opzicht goede moed. Vooral ook, (Vervolg op pag 3, eerste kolom) in de Stockholm-archipel. De uit ne gen koppen bestaande bemanning werd te elfder ure gered. Verscheidene schepen tornden gis teren in de Botnisehe Golf en de Fin se Golf tegen zware sneeuwstormen op en dreigden vast te geraken in het dryfijs. Het Nederlandse vrachtschip La Paloma dat slagzij maakte is Maan dagmorgen door een sleepboot de ha ven van Hangoe binnengebracht. Al les was wel aan boord maar een deel van de lading was verloren gegaan. Drie bergingsvaartuigen redden Maandagmiddag de 14 opvarenden van bet gestrande Britse schip Ju dith Mary. De mannen hadden drie dagen in ijzige koude op redding ge wacht. Hun schip strandde Zaterdag bij Loviisa in de Finse Golf. Twee meter In de stad Houghton in Michigan (V.S.) is sedert het begin van de sneeuwperiode twee meter sneeuw gevallen, hetgeen een record bete ent. Het binnenland van Zuide lijk Californië beleefde het voor dit gebied ongewone verschijnsel van een dichte mist. In Imperial County werden bij drie afzonder lijke auto-ongelukken vyf perso nen gedood en 21 gewond. Republiek Soedan uitgeroepen Erkend door Egypte en Engeland Het Soedanese parlement heeft Maan dag met algemene stemmen een reso lutie goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat de Soedan „een volledig souvereine republiek" moet worden. Engeland en Egypte hebben het be sluit inmiddels aanvaard. Donderdag zullen de door dé Soeda nese Kamer aangenomen voorstellen door de Senaat behandeld worden, die ze naar verwacht eveneens met alge mene stemmen zal goedkeuren. De bevolking.van de Soedan zou aan vankelijk in een volksstemming onder toezicht van een neutrale commissie hebben moeten kiezen tussen onafhan kelijkheid en aansluiting bij Egypte, doch premier Ismail El Azhary maakte Donderdag bekend, dat zijn regering onmiddellijke onafhankelijkheid voor stond. s ...viert de Engelse hydrograaf, vice-admiraal b.d. Sir John A. M Edgell, te Londen zijn 75ste ver- li jaardag. Toen hij in 1948 voor de oud-strijdersvereniging van H de Royal Navy een rede zou H houden, deelde hij zijn toehoor- li ders kuchend mede, dat de §1 speech niet doorging. Hij zei, dat H hij per vergissing in plaats van zijn aantekeningen voor zijn toe- spraak, het boodschappenlijstje H van zijn vrouw had meegeno- men Narcotica-proces in Italië. Een van de belangrijkste getuigen in het proces om Wilma Montesl zal binnenkort getuigenis afleggen in een proces tegen 22 personen, doctoren en verslaafden aan verdovende middelen. Adriana Bisaccia, 25 jaar oud en „existentialistisch" schildersmodel, zal in dit proces een niet geringe rol spelen. Zy was, tezamen met „de zwarte zwaan" (Anna Maria Caglio), de bron van de herichten over woeste gelagen in hooggeplaatste kringen in Rome. Het waren deze berichten, die de overheid dwongen een nieuw onder zoek te gelasten naar de dood van de 21-jarige Wilma Montesi. Het resultaat van het onderzoek was, dat de zoon van de vroegere mi nister van buitenlandse zaken, de 33- jarige Piero Piccioni, terecht zal staan wegens doodslag. Zijn vriend de „markies" Ugo Montagna en de voor malige commissaris van politie te Ro me, Saverio Polito, worden van be gunstiging na het misdrijf beschul- Brand in communistisch bureau te Aalborg Zondagavond zijn te Aalborg de kan toren van de communistische partij, die gevestigd zijn op de eerste ver dieping van een groot gebouw, door brand verwoest. De Deense politie heeft een onderzoek ingesteld. Een knapenkoor in de St.-Pauls-lca thedraal in Londen, verzameld om één van de twee kerstbomen welke konin gin Elisabeth van Engeland aan de kathedraal ^geschonken heeft digd. ^Dlf andere personen zullen nog voor kleinere vergrijpen in dit verband terechtstaan. Het proces-Montesi zal te zijner tijd in Ancona worden ge voerd. In het nu in Rome op handen zijnde proces getuigt Adriana Bisaccia te gen haar voormalige geliefde, Duilio Francimei, een schilder, die volgens eigen verklaring aan narcotica ver slaafd is. Volgens welingelichte kringen heeft Adriana in de strijd tegen de handel in narcotica, die thans in Italië ge voerd wordt, belangrijke aanwijzingen gegeven. (United Press). De NederlandsIndonesische confe rentie te Genève. Foto boven: De In donesische delegatie; foto onder: de Nederlandse delegatie. Indonesische cocktail van zaken en politiek Nederlanders te Genève: zakelijk zijn. Uit de mededelingen van een Ne derlandse woordvoerder viel Maandag tydens een persconferentie te Genève op te maken, dat de Indonesisch-Ne- derlandse conferentie zeker niet zon der moeilijkheden verloopt. Van Indonesische zijde zyn tijdens de besprekingen politieke kwesties ter sprake gebracht die de Nederlan ders er buiten willen laten omdat zij op het standpunt staan, dat zaken za ken zyn. Nederland had de besprekin gen in hét zuiver financiële en econo mische vlak willen houden. De woordvoerder zei dit na de werk bijeenkomst van Nederlandse en In donesische financiële en economische deskundigen. „De Indonesiërs blijven internatio- le politieke vraagstukken naar voren brengen als factoren, die financieel en economisch van invloed zijn. In dat opzicht verschilt hun standpunt van het onze. Er ligt een bepaalde moder nisering en opheldering van de oude financieel-economische overeenkomst in het verschiet waartegen wij in be ginsel geen bezwaar hebben, maar de Indonesiërs sturen er op aan, meer weg te laten dan ons lief is. Er zijn bepaalde Nederlandse bezwaren naar voren gebracht". Belgen verkochten honderd Britse tanks naar Egypte. De verkoop van zwaar oorlogsma teriaal door twee Belgische firma's aan Egypte betekent geen buitenge wone aangelegenheid, aldus is door de leiding van de haven van Antwerpen verklaard. Gezegd wordt, dat het juist is, dat de twee firma's in Engeland lichte tanks hadden gekocht, die bestemd waren voor de sloop en dat zij deze tanks weer in orde hadden gebracht en aan een Egyptische firma ver kocht. In Juli 1955 waren ongeveer hon derd van deze tanks uit Antwerpen naar Alexandrië verscheept. Deze handelstransactie is wettig en de Belgische autoriteiten hadden geen enkel recht er zich tegen te verzetten, aldus de verklaring. Drieling geboren in Giessendam De 28-jarige heer J. den Uil uit Giessendam heeft gistermorgen ter secretarie aldaar aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. Het zyn drie meisjes, Jenneke, Cornelia en Elisabeth. De 19-jarige moeder had in het be gin van dit jaar reeds een kind ter wereld gebracht, zodat het gezin in een jaar met vier kinderen is uitge breid. Hoewel de drie baby's een maand te vroeg geboren werden geeft hun toestand geen reden tot ongerustheid. Zij zijn met de moeder vervoerd naar het ziekengasthuis in Gorinchem. De baby's liggen daar in de couveuse. Jenneke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram en Elisabeth 2060 gram. NOODLOTTIGE ONGELUKKEN Meisje verdronken bij ongeluk te Balkbrug Een persoon is gedood en negen werden gewond, toen Maandagoch tend te Hoensbroek een autobus met twintig fabrieksarbeidsters tegen een met een paard bespannen wagen bot ste, die uit tegengestelde richting kwam. Eeii van de ijzeren disselbomen, die op de wagen lagen, drong ln de bus. De bestuurder werd hierdoor ernstig gewond en raakte de macht over het stuur iwjjt, waardoor de au tobus naar de overzijde van de weg schoot, twee bomen ramde, een tuin binnenreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Toen enkele omwo nenden te hulp schoten, bleek de be- Z.L.M.-VOORZITTER SPRAK TE GOES: Gevaren van ontvolking van het platteland „Het besluit tot een beperkte vrjje loonvorming, hoewel in beginsel niet onjuist, had op geen ongelukkiger moment kunnen komen als thans het geval is. De hoogconjunctuur in vele takken van handel en industrie heeft reeds een overspannen arbeidsmarkt doen ontstaan, terwijl daaren tegen in de landbouw de prijsontwikkeling in dalende lijn gaat. De- vrijere loonvorming zal de beweeglijkheid van de arbeid zodanig versterken, dat het zwakkere bedrijf, waaronder land- en tuinbouw, geweld wordt aangedaan. Prijsverhoging bij loonsverhoging wil de regering voorkomen, maar hoe, zonder een groot controle-apparaat Zijn de directe gevolgen van dit beleid voor de agrarische sector nauwelijks donker genoeg te zien, wanneer deze ontwikkeling in de toekomst deze richting zou blijven ne men, dan is het voortbestaan van onze vaderlandse landbouw er mee ge moeid", zo gaf de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, als zijn mening in de openingsrede, welke hij Maandagmiddag uitsprak, voor de in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering van deze landbouworganisatie. missie, waarin geadviseerd wordt de Oosterschelde na het dichten van het Haringvliét, maar vóór het Brou- wershavense Gat af te sluiten. Elk jaar dat de veiligheid eerder verkre gen wordt, kan betekenen dat een ramp als in 1953 voorkomen wordt. Het moet ons en liefst ook onze Belgische buren toch het nodige zeg gen, aldus spreker, dat in Engeland en in Noordwest Duitsland van Em- den tot de Deense grens, sedert 1 Februari 1953 honderden ïr.illioenen zijn uitgegeven voor het verhogen van vele zeedijken. Als tweede be langrijke voordeel valt het feit te noemen, dat in deze constellatie het eiland Schonwen eerder een vaste band met Midden-Zeeland zal krij- gen. Helaas bieden de plannen voor Zeeuwsch Vlaanderen niet dergelijke mogelijkheden. De ponsequenties van de Deltaplannen worden thans overal Wil de boer in de toekomst werk krachten op zijn bedrijf hebben, dan moet hij officieel een loon kunnen en mogen betalen, dat de landarbeider, relatief gelijkgesteld met zijn collega arbeiders, beweegt op dat bedrijf te blijven en er ook een toekomst bly- vend doet verwachten. Daarom is volgens ir. Geuze een evenredige loonsverhoging in de landbouw nood zakelijk, waarbij men de kostenver hogende tedenz voor binnenlandse consumptie, zowel als voor export, resp. door verhoogde' koopkracht i.e. rationalisatie zal moeten opvangen. Is het beleid daarop niet gericht, dan zullen extensivering en een lagere productie de gevolgen zijn. Spreker vroeg zich af of ons grond- stoffenarme land daarmee gediend is. Ir. Geuze was zijn rede begonnen met enkele woorden te wijden aan de ingediende Deltaplannen en het vijf de interim-rapport van de Deltacom- ijverig bestudeerd. Primair is echter de uitvoering van het plan Delta als vredeswerk en opdracht tot verant- antwoord beheer van het geschapene door de mens als Gods rentmeester. ONTVOLKING VAN HET PLATTELAND Sprekende over de gevaren voor de landbouw van een vrijere loonvor ming, wees ir. Geuze er nog op, dat met dit alles een ontvolking van het platteland samengaat. En als voor beeld noemde hy Frankrijk, waar reeds streken braak kwamen te lig- fen vanwege een kortzichtige poli- iek, terwijl in Zweden het platteland ook verbloedt. In dit verband stelde spreker tevens de vraag hoe het met het welzijn ten platteland wordt. Komt er in de polder, op de boerde rij en in het knechtshuis electriciteit en waterleiding? In Zeeland zitten we thans te wach ten op de beslissingen van Provincie, gemeente en nutsbedrijven, waardoor voöï grote gedeelten van net Zeeuws platteland althans deze gelijkstellinp zal komen, deze nota van tientallen jaren lange achterstand gehonoreerd zal kunnen worden, aldus ir. Geuze. We hebben hoop, dat men ditmaal niet beneden de maat zal blijven. Na critiek te hebben geleverd op een artikelenserie in het Financiële Dagblad, waarin het huidige agrari sche prijsbeleid op verschillende pun ten wordt aangevallen, merkte spre ker op, dat het systeem der monopo lieheffingen, zoals het tot voor kort werd bedreven, grote bezwaren met zich bracht. Er is een aanpassing ge komen, waarvan de effectiviteit nog moet blijken. Desnoods zal men niet afwijzend moeten staan tegen een vaste heffing voor een jaar, en de risico's daarvan maar moeten nemen. Die kimnen zowel ten goede als ten kwade zijn. (Vervolg op pag. 10) stuurder, de 37-jarige J. M. H. uit Waubach, reeds te zijn overleden. Negen meisjes zyn door het onge val gewond. Devoerman van de wagen kon nog tjjdig opzy springen. Onder Balkbrug (O.), is Zondag middag een personenauto met vier in zittenden, bestuurd door de heer J. S. uit Klazienaveen, in de Dedemsvaart gereden. Hierdoor is een negenjarig dochtertje van de bestuurder om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen van de heer S. bij het uitwijken voor een tegenligger slipte. Omstan ders slaagden erin het echtpaar S. en hun jongste kind vry snel uit de wa gen te redden. Voor het oudste meis je kwam de hulp echter te laat. om dat zij met haar kleren bekneld was geraakt tussen het portier en de wa gen. Maandagmorgen is door de glad heid van de weg langs de Zuidervaart in de Schermer een personenauto ge slipt en in het water gegleden. De bestuurder, de heer J. S. uit Alk maar, kwam door verdrinking om 't leven. Drie passagiers konden zich redden. Op de grote verkeersweg van Ber gen op Zoom naar Steenbergen is Maandagochtend de 40-jarige chauf feur F. D. uit Bergen op Zoom met zyn auto achterop een vrachtauto uit Willemstad gereden, waardoor hij zo ernstig werd verwond, dat hy kort daarna is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Chinezen mogen uit V.S. naar hun land terugkeren. De V. S. hebben Vrijdag verklaard, dat Chinezen die in de V. S. wonen, vrij zijn het land te verlaten en naar communistisch China te gaan. Deze verklaring vormt een ant woord op een communistisch-Chinese beschuldiging, dat de V. S. Chinese burgers verhinderen naar hun land terug te keren en op deze wijze in strijd handelen met de overeenkomst over wederzijdse repatriëring van burgers, welke in Genève tussen beide landen ls gesloten. De V. S. verklaren, dat zij de over eenkomst nauwgezet naleven, in te genstelling tot communistisch China. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met in het Zuiden van het land later op de dag wat sneeuw of regen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Middagtemperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN. 21 December Zon op 8.48 onder 16.32 Maan op 11.52 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1