KA PP IE BEWONDERING VOOR HET WERK VAN ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL WALCHEREN NIEUWE TEKENINGEN VOOR BOUW VAN AMBTSWONING Voor Hoogtezon /L C. aan dez JZast VERENIGING VEILIG VERKEER MIDDELBURG HEEFT PLANNEN EN DE SHOWBOAT MAANDAG DECEMBER JLÜbö t AD V I A (J i A L E Z t, tb U W bi V U U ti A A T FEDERATIECONCOURS IN VLISSINGEN Pleidooi voor meer samenwerking De Zeeuwse muziekschool verdient onze steun en geen motie, zo merkte de prov. voorzitter van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschappen, de heer P. O. Kerkho- ve uit Goes op, toen de Federatie Za terdagmiddag in café Flora te Goes haar provinciale vergadering hield. „Men mag niet verwachten dat deze school in één jaar alles voor elkaar kan brengen, wat jaren in de verdruk king is geweest". De Zeeuwse Mu ziekschool, waur de jongeren liefde voor de muziek wordt bijgebracht, zal In de toekomst ook ongetwijfeld vele jonge leden aan de harmonie en fan faregezelschappen gaan leveren. Dit laatste is trouwens reeds het geval, zoals o.a. uit opmerkingen van Thool- se afgevaardigden bleek. Bij de mededelingen moest de voor zitter melding maken van enkele mis lukte concoursen. Tn 1956 zal de Kon. Harmonie „Ons Genoegen"te Vlissin- gen op 14 en 15 Juli een concours or- faniseren. Er zal getracht worden iervoor ook enkele vaandelcorpsen van buiten Zeeland te krijgen. De Federatie blijkt in landelijk ver- Geslaagde aannemers kregen hun vakdiploma's uitgereikt Door mr. dr. Bolkestein tijdens bijeenkomst in Middelburg Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Burg" in Middelburg heeft bur gemeester mr. dr. N, Bolkestein van Middelburg Zaterdag het vakdiploma aannemer uitgereikt aan 12 Zeeuwen, die voor het betrokken examen zijn geslaagd. Zy hebben daartoe een driejarige cursus gevolgd, die onder auspiciën van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in de Zeeuwse hoofdstad wordt gegeven. Het succes van de cursus was dit jaar groot. Van de 15 candldaten uit Zeeland slaagden er namelijk 12, wier namen reeds werden vermeld. Bij de aanvang van de bijeenkomst sprak de directeur van de cursus, de heer E. Visscher, een kort woord, waarin hy o.a. ook de wethouders J. W. Kögeler en L. J. van 't Westende kon begroeten. Hierna sprak de heer E. P. Bakels, inspecteur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Deze deelde mee, dat thans in totaal 1700 cur sisten over geheel Nederland op 34 plaatsen voor het diploma studeren. Met blijdschap constateerde spr. dat vele jonge patroons er naar stre ven de cursus te volgen. De Middel burgse opleiding slaat een zeer goed figuur. Maar de heer Bakels vond, dat bij de toekomstige ondernemers en ouders, die hun zoons in de zaak opnamen, nog wel wat meer enthou siasme kon bestaan. „Een zaak kan alleen zijn reputatie vestigen op een bekwaamheid", zei spr. Vervolgens was het woord aan de burgemeester. Mr. Bolkestein wenste de geslaagden geluk en betoogde, o.a. dat zy niet zo gemakkelijk de tijd zul len beleven, dat er maar weinig meer wordt gebouwd. Na zijn korte toe spraak reikte de burgemeester de ploma's aan de gelukkigen uit. Namens de cursisten sprak de heer J. Dekker een woord van dank tot di recteur en leraren van de cursus. De heer Bakels voerde nog het woord voor een gelukwens. Hij merkte o.a. op, dat het aannemersberoep een veel omvattend beroep is met een groot aantal risicodragende factoren. Spr. dankte ook de commissie van toezicht voor haar werk. Tot slot sprak nog de heer W. J. Braam, één der docen ten van de cursus. Koninklijke medaille voor kanariekweker uit Goes Goede Zeeuwse resultaten in Bergen op Zoom In de bovenzaal van de Korenbeurs te Bergen op Zoom werd op 17 en 18 December een tentoonstelling en zangwedstrijd gehouden door do ka narievereniging „De Edelzunger". Ruim 300 kleur, en zangvogels uit Brabant en Zeeland waren er inge zonden. De Koninklijke medaille viel te beurt aan de 'inzending van de heer H. v. d. Bosch uit Goes, die boven dien de federatiebeker won en de me daille van de gemeente Bergen op Zoom. De ere-medaille, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Mid delburg, werd gewonnen door de heer P. de Waal uit Bergen op Zoom. ter wijl de tweede medaille van het ge meentebestuur van Bergen op Zoom werd gewonnen door de beer A. Schrijver uit Goes De federatie beker- in de klasse 4 vogels eigen teelt 1955 werd behaald door de heer A. Schrij ver uit Goes; in de klasse 2 vogels eigen teelt 1955 door de heer W. J. Reinders uit Middelburg; in klasse I. vogels eigen teelt 1955 door de heer A. Schrijver uit Goes. De prijzen in de klasse 4 vogels uit eigen teelt 1955 werden behaald door: A. Schrij ver uit Goes tevens voor de meester zanger van de tentoonstelling), to taal 317 punten; 2. L. Goedegebuure, 's-Heer H.-kinderen, 313 punten: 3. J. Tromp, Vlissingen 108 pun ton. Klasse II, 2 vogels eigen teelt 1955: 1. W. J. Reinders, Middelburg 174 pnt; 2. S. Posthuma, Vlissingen 147 pnt; 3. Jae. Bogers. Bergen op Zoom. 141 pnt. Klasse HI: 1 vogel eigen teelt 1955: 1. A. Schryver, Goes 87 pnt: 2 Jac. Bogers. Bergen op Zoom 78 pnt; 3. W. J. Reinders. Middelburg 78 pnt. Klasse IV: 1 vogel overjarige eigen teelt: 1. W. J. Reinders, Middel burg 87 pnt; 2 idem 84 pnt: 3 K. van Bel zen. Vlissingen 78 pnt. Klasse V: 1 vogel open klasse: 1. A. Spaapen. Bergen op Zoom 78 pnt; 2 K. van Bel- zcn. Vlissingen. 75 pnt; 3. W. Langen- -al, Vlissingen 72 pnt. Klasse kleur- •"«jrels eigen teelt: 1. H. v. d. Bosch, noes S9 pnt; 2, J. v. d. Hagen, Axel, 89 pnt; 3. J. Chapel, Bergen op Zoom 88 pnt. band nog steeds te groeien; het le dental loopt tegen de 30.000. In Zee land zfln er een veertigtal verenigin gen aangesloten. Uit de rijkssubsidie van plm. f 15.000.welke de Federatie over 1956 mag verwachten, zal een bijdra ge voor de leerlingen-opleidingen wor den verstrekt. Verder herinnerde de voorzitter aan het schrijven dat de Federatie tot de gemeentebesturen richtte voor sub sidiëring van de plaatselijke korpsen, welke actie niet zonder succes bleef. In Zeeuwsch-Vlaanderen zullen weer federatieve muziekexamens wor den afgenomen. Voorts hield de heer Kerkhove nog een pleidooi voor een nauwere samenwerking in Zeeland. „We moeten als Zeeuwse korpsen on ze kracht zoeken in eenheid en niet de illusie hebben, dat wjj in deze tijd van „concurrentie" van radio, televi sie en ander vermaak, in verdeeld heid kunnen optrekken". Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. J. Wijnands en P. C. Kerkhove, beiden Goes, herkozen, ter wijl als nieuw bestuurslid voor Wal cheren werd benoemd de heer J. de Clercq uit Vlissingen. Over tal van punten werd een ge animeerde gedachtenwlsseling gehou den, waarbij ook de wens naar een veelvuldiger contact naar voren kwam. Besloten werd in April op nieuw te vergaderen en zo mogelijk hiervoor een spreker uit te nodigen. Griekse zeeman aan boord „Mairoula" had valse pas Goede vangst van Vlissingse Marechaussee Brigade De Marechaussee Brigade te Vlis singen heeft aan boord van de En gelse coaster „Mairoula M", die Woensdagavond met water in de ma chinekamer de haven van Vlissingen werd binnengesleept, de Griekse op varende G. Freras gearresteerd. By de routinepasscncontrole, die door de Marechaussee werd uitgevoerd, ont stond er twijfel aan de echtheid van Freras' paspoort. Een nauwgezet, technisch onderzoek bracht aan het licht dat het document inderdaad vals was. De Griek werd daarom gearres teerd en overgebracht naar de Ma rechaussee-kazerne in Vlissingen. By het verdere onderzoek bleek de man te beantwoorden aan het sig nalement van een zekere G. Prekas, die door de Grieksé regering wordt gezocht en wiens uitlevering werd gevraagd. Zijn signalement was door de Griekse ambassade aan alle poli tie- en havenposten verzonden, met het verzoek naar hem uit te kijken. De arrestant wacht nu in Vlissingen tot de officier van justitie heeft be slist of hij de man zal vervolgen we gens het voor echt en onvervalst bruiken van een vals paspoort, mogelijkheid is echter niet uitgeslo ten dat het overleg tussen de minis teries van buitenlandse zaken er van justitie van Nederland en Grie kenland zal leiden tot een bevel tot uitlevering of uitleiding van de zee man. Niet alleen het paspoort was ver valst maar ook de monsterrol was daardoor niet juist ingevuld. Middelburg „Peerke, de sukkelaar Uitgaande van dp Dienst Welzijns zorg Leger werd in het Middelburg se Schuttershof door de toneelgroep „De Schouwspelers" uit Den Haag het Kerstspel „Peerke, de sukkelaar" opgevoerd. Eerste luitenant P. Luijkx, Welzijnszorgofficier, sprak een ope ningswoord, waarin hy o.a. de garni zoenscommandant, overste A. Kor net en de commandant le COAK, overste J. Potteboom met hun dames welkom heette, evenals het bestuur van „Het Middelburgs Dilettanten Toneel." „De Schouwspelers" brachten het stuk op overtuigende wijze. Vooral de rol van Peerke, op de planken ge zet door Theo van Duijn. kan een voortreffelijke creatie worden noemd. De overige medewerkenden vielen hierbij echter geenszins uit de toon. Décors en costuums waren uit stekend verzorgd. De regie was ir goede handen bij Theo van Duijn. De C.O.A.K. kan al met al weer op een geslaagde ontspanningsavond terug zien. „Betekenis van Oude Testament" Voor de Hervormde mannenvereni- ging „In Dienst der Kerk" in Mid delburg heeft dr. H. v. d. Linde, Her vormd predikant, gesproken over „De betekenis van het Oude Testament". Spr. merkte o.a. op, dat hij het niet eens is met hen, die menen, dat na de geboorte van Jezus Christus het Oude Testament zou hebben afge daan. Integendeel, het Oude en het Nieuwe Testament zijn juist onver brekelijk met elkaar verbonden. Men mag dit niet uit het oog verliezen. Met tal van voorbeelden toonde dr. Van der Linde tenslotte aan, dat in het Oude Testament telkens weer ge wezen wordt op Hem, die verwacht wordt. Het was een leerzame en ge slaagde avond. Benoemingen Hervormde Gemeente In wijk-gemeente V van de Her vormde gemeente van Middelburg werden tot ouderling gekozen de he ren M. Groenewold en P. Boone en tot diaken de heer J. van den Berge. Herkozen werd ouderling J. M. Ever- sen en diaken J. Ova. Tot ouderling- kerkvoogd werden gekozen mr. H. Officiële publicaties De Burgemeester van Vlissingen is Woensdag a.s. verhinderd spreekuur te houden. Kosteloze Inenting en herinenting tegen pokken. B. en w. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 3 Janu ari 1956 des voormiddags van 9—10 uur, gelegenheid bestaat tot kosteloze inen ting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en ge boortedata der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg, 15 december 1955 van der Beke Callenfels, mr. W. H. K. Dieleman en de heer P. J. de Vlie ger. De heer M. J. Scheele werd tot jeugd-ouderling gekozen. RAAD VLISSINGEN Onderwijs aan Zeeuwse muziekschool neemt toe In de Vrijdag gehouden gemeente raadsvergadering van Vlissingen sprak deneer J. P. Ventevogel (C.H.) er naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot verbetering van de rijwielbergplaats by de sportvelden zijn verontrusting over uit, dat ook na die verbetering deze rijwielberg plaats weer modderig zal worden. Hij informeerdé naar de mogelijkheid om deze plaats te betegelen en op die wij ze ook 'n rolschaatsbaan te creëren. Voorts zou deze betegelde plaats kun nen dienen als speelplaats en voor 't houden van vrije oefeningen door de leerlingen van de beide noodscholen. Wethouder J. Post deelde mee, dat het voorgestelde werk in G.S.W.-ver- band kan worden uitgevoerd. Bete geling zou heel veel geld gaan kosten. Het betreffende voorstel werd bij ha merslag goedgekeurd. Een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe piano voor de Zeeuwse Muziekschool ontlokte aan de heer J. Marijs (A.R.) de vraag, of de kos ten voor deze school, die op de ge meente drukken, niet te hoog worden. Wethouder W. Poppe antwoordde, dat het onderwijs aan de Vlissingse af deling van de muziekschool nu goed begin te lopen, hetgeen uiteraard ver heugend is. Het gaat derhalve echter meer kosten. Die kosten bedragen thans ongeveer 48 cent per inwoner, maar zullen in de toekomst oplopen tot 60 cent. Tevens deelde de wethou der mee, dat het verhogen van het schoolgeld wordt overwogen. Ook dit voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 1800 werd goedge keurd. Aan de heer J. Kareis werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school Bonedijkestraat voor gewoon lager onderwijs. De heer F. Edens en mevrouw C. H. L. SpithoutNaerebout werden herkozen als leden in het algemeen bestuur van de Stichting Internaat De Ruyterschool. Een aanvullende subsidie_van 1941 werd verleend voor 1955 aan de plaatselijke openbare leeszaal en bi bliotheek. Voor het aanleggen van electrische verlichting in de in aanbouw zijnde wijken, werd het college een crediet verleend van 50.000. Tenslotte werd besloten tot het verbouwen van een roltrommelvuil- nisnuto tot vrachtwagen en tot aan schaffing van een veegrmaehine voor de gemeentelijke reinigingsdienst. Hiervoor werden credieten gevoteerd van resp. 3000 en 50.000. Sint Laurens Agenda raadsvergadering De gemeenteraad var St. Lau rens zal Dinsdag 20 December a.s. om 14 uur vergaderen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen met betrek king tot de gemeenschanpelyke rege ling inzake de Zeeuwse Muziek school, tot het verlenen van diverse subsidies, tot voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening 1954, en tot wijziging van de gemeente-begro ting 1955. LAATSTE NIEUWS Verkiezingen in Saarland Zege voor Duitse nationalisten De Duitse nationalisten hebben gis teren een ondubbelzinnige zege be haald bij de verkiezingen voor de „Landtag" waarbij zij zich verbonden hadden, hun 900 vierkante mijl grote landje weer bij Duitsland te voegen en daarmee de rijkdom aan staal en kolen, die onder deze turbulente bodem ver scholen ligt. Reeds in de afgelopen nacht, toen de verkiezingsuitslagen nog maar net bekend waren, "crklaarden de Duitse partijer .verenigd in de „Hei- matbund". dat zij hun bondgenoot schap willen laten bestaan om ook verder te vechten voor de terugkeer van het Saargebied naar Duitsland. In een ware aardverschuiving be haalden de drie Duitse partijen, die tot de voorbije zomer verboden wa ren, de overwinning en er ontbreekt aan de zege van deze drie partijen CDU,, SPD en DPS eigenlijk slechts die ene: de gekwalificeerde meerder heid van 75 pet. die nodig is om de grondwet van 1947 te kunnen wyzi- gen met 64 pet. van de stemmen en 33 zetels in de landtag (66 pet.) ko men zij zetels te kort. RAAD GRIJPSKERKE Nieuwe directeur van N.V. Kon. Mij. „De Schelde" De heer G. N. van Ginkel benoemd In de Zaterdag te Vlissingen gehou den algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", werd de heer G. N. van Gin kel, onderdirecteur der Maatschappij, met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot directeur, terwijl in de eveneens Zaterdag gehouden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhou ders „Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij. „De Schelde" tot lid van de Raad van Beheer werden gekozen de heren mr. H. Albarda, Wassenaar, drs J. F. Posthuma, Den Haag en ir. J. C. L. Smit, Kinderdijk. De nieuwe directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel, werd geboren te Diemen in Noord-Holland. Na het verlaten van de M.T.S. trad hij in 1917 in dienst bij de Oranje Nassau Mijn. Vandaar ging de heer Van Ginkel naar Philips,waar hij assistent was van prof. Goudriaan in de afdeling be drijfsorganisatie. In 1939 kwam hij in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen. In 1939 volg de zijn benoeming als hoofdinspecteur van de financiële administratiedienst. In 1952 werd de heer Van Ginkel be noemd tot onderdirecteur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Aanvoer suikerbieten Aan de losplaats te Souburg zijn tijdens de afgelopen campagne in totaal 10.569.785 kg suikerbieten aangevoerd. P.Z.E.M. zal 160 m kabel leggen in uitbreidingsplan In de vergadering van de gemeen teraad van Grypskerke, onder voor zitterschap van burgemeester H. U. Bouwman, is langdurig van gedach ten gewisseld over de bouw van een ambtswoning. De beide wethouders stelden voor, om in plaats van het aangeboden schetsplan een geheel nieuw ontwerp te laten maken. Ten slotte besloot men het architectenbu reau irs. Rothuizen en 't Hooft te verzoeken een aantal nieuwe teke ningen te maken. B. en VV. verzochten de raad een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een brandalarminstallatie. De heer W. Coppoolse (SGP) bracht echter een ander voorstel ter tafel, zodat de be slissing uitgesteld werd tot een vol gende vergadering. Voorts werd een voorstel tot vaststelling van een cre diet in rekening-courant voor 1956 van 50.000 goedgekeurd. In het uitbreidingsplan van de gemeente zal de P.Z.E.M. een kabel ter lengte van 160 meter aanleggen. De raad Desloot de verbindingskosten voor de straat verlichting en voor het bijplaatsen van een straatlantaarn voor zijn re kening te nemen. In verband met het besluit tot partiële wijziging van het uitbreidingsplan van Grypskerke, voorzover gelegen in de gemeente St. Laurens, werd geconstateerd, dat de hiervoor aangezochte stedebouwkun- dige nog steeds niet aan de opdracht heeft gevolg gegeven. Besloten werd hierover contact op te nemen met de gemeente St. Laurens. Met ingang van 1 April 1956 werd besloten aan de heer P. K. Geschiere op zijn verzoek eervol ontslag te ver lenen als gemeente-ontvanger van Grijpskerke. De heer Geschiere heeft de gemeente 50 jaar in deze functie gediend. Een voorstel tot het opnieuw ver huren van de negen woningwetwo ningen aan de tegenwoordige bewo ners voor de eerstvolgende drie jaar, werd aangenomen. Op het verzoek van het E.T.I., om de subsidie van vijf op zeven cent te brengen, werd besloten, hetzelfde bedrag te handha ven. Men zag echter liever aan het E.T.I. zeven cent en aan de „Stich ting Zeeland" drie cent toegekend. Hierna werd besloten een stopver bod in te stellen voor de Schuitvlot- straat, een één-richtingsverkeer in de GOES Telefoon (K 1100) 2468 OOK IN HUUR EN HUURKOOP Beertastraat naar het Kerkplein, cn een wachtvcrbod voor de Zuidzijde van de Jacob Catsstraat tussen net Kerkplein en de Nieuwstraat. Ook in de Noordhoek zal een wachtverbod ingesteld moeten worden, maar de raad besloot de situatie hier nog even aan te zien. In de rondvraag informeerde de heer J. Francke (G.B.) haar de uit gifte van de in aanbouw zijnde wo ningen. De heer J. de Vlieger (A.R.) vroeg naar de contróleputjes van de riolering aan de Schuitvlotstraat. De voorzitter deelde mede. dat deze op het ogenblik door de opzichter van t Bouw- en Woningtoezicht in kaart gebracht worden. Op een vraag van de heer De Vlieger, wanneer de nieu we rioolbelasting zal worden inge voerd, werd medegedeeld, dat B. en W. de raad binnenkort zullen voor stellen deze belasting met ingang van 1 Januari 1956 in te voeren. EXAMEN De heer W. Geuze, gemeente-ontvanger te Domburg slaagde te Den Haag voor het examen gemeentefinanciën (eerste ge deelte). IN KADER VAN CAMPAGNE VOOR 1956. Meer medewerking van het gemeentebestuur verzocht De Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg en Omstreken heeft voor 1956 verschillende plannen op stapel, die .zullen worden uitgevoerd in het kader van de propagandacampagne van het landelijk verbond. De heer E. Visscher, voorzitter van de vereniging heeft hiervan mededeling gedaan tij dens een persconferentie. In verband met een en ander zal de vereniging ook een beroep doen op het gemeente bestuur van de Zeeuwse hoofdstad om meer medewerking aan het streven naar veilig verkeer. De campagne voor 1956 zal worden gevoerd onder dezelfde slagzin als in 1955, namelijk „Waag niets in het ver keer". De acties zijn sterk gericht op het verbeteren van de z.g. verkeersbe- schaving, die ook in Zeeland nog veel te wensen overlaat, zoals de mensen van „Veilig Verkeer" herhaaldelijk merken. e Middelburgse vereniging, die vrijwel geheel Walcheren bestrijkt, heeft nu o.a. het plan ook in de Zeeuw- sa hoofdstad een z.g. verkeersforum te organiseren. Dergelijke avonden zijn reeds in tal van plaatsen met groot succes gehouden. Het forum wordt samengesteld uit verkeersdeskundigen, vertegenwoordi gers van de rechtelijke macht en van de politie. Het zal vragen van het pu bliek beantwoorden en op deze wijze van belangrijke voorlichting kunnen dienen. Met een dergelijk forum wil men in Middelburg starten, waarna misschien ook andere plaatsen aan de beurt zul len komen. Verder denkt men aan het houden van een cursus voor brom fietsers, die op zeer instructieve en aanschouwelijke wijze zal worden op gezet en waaraan een diploma is ver bonden. Ook staat een „Veilig verkeerslaan" op het programma. In een dergelijke laan kunnen verschillende groepen van weggebruikers hun voertuigen la ten controleren op technische gebre ken. Tenslotte zal de vereniging ook het volgend jaar weer de jeugdverkeers- examens van de leerlingen der hieraan meewerkende scholen afnemen. Rest te vermelden, dat men in verband met het streven de gemeentelijke overheid meer in het werk te betrekken, de wet houder van onderwijs van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, heeft verzocht in het verenigingsbestuur zitting te willen nemen. De heer Kögeler heeft dit verzoek in beraad genomen. 24. Het snelle motorjachtje van Daniël Krisp stoof de baal van het eilandje Rum ba binnen. Dit was de laat ste haven, die Kappie zou kunnen aandoen, alvorens de sprong over de oceaan te wagen, dus kon Krisp wel verwachten dat de showboat hier zou binnen lopen om te bunkeren. „Ais zij hier eenmaal bin nen zijn, zullen ze niet meer wegkomen", dacht hij, „daar zal IK voor zorgen". Zodra zijn jacht aan de kade lag, begaf hij zich regelrecht naar de douane. „Ik .kom U waarschu- en!" riep hij. „er is een smokkelschip in aan tocht!" Onbewust van de boze plannen, die Krisp smeed de om hem te dwarsbomen, zette Kappie intussen koers r het eiland. Ve zullen daar flink moeten bunkeren, jong," zei hij tegen de Maat, ..want deze schuit verslindt kolen als een uitgehongerde haai. Vooral voor die tollende draaimolen is een ex tra hap brandstof nodig. Maar we liggen er ten minste stabiel door, dus de grootste moeilijkheden zijn achter de rug." „Ik heb anders nel gevoel, dat ons nog een hoop ellende en moeilijkheden te wachten staan", merk te de Maat bedrukt op. „Mijn eksteroog steekt en dat is altijd een kwaad voorteken." „Jij hebt ja altijd wat te jammeien bromde Kap pie, „laat dat eksteroog van jou maar kletsen!" Maar weldra zou blijken, dat het eksteroog van de Maat gelijk had. Koning Boudewim opent herstelde brug bij Temse Belangrijke verkeersschakel voor Zeeuwsch-Vlaanderen Koning Boudewijn van België zal vandaag in Temse de nieuwe brug over de Schelde offjpieel openen. Deze spoorbrug, de grootste in België, vormde voor de oorlog de voornaamste schakel in de spoorlijn van Mecheien naar Ternenzen. Na de verwoesting in de Tweede We reldoorlog heeft het geruime tijd ge duurd alvorens tot herbouw werd overgegaan en dit was mede aanlei ding tot het verdwijnen van de spoor lijn „MecheienTerneuzen". De nieuwe brug, die vandaag voorlo pig gedeeltelijk in gebruik wordt ge nomen, is ruim twee meter hoger dan de vorige en is ongeveer 25 meter breed. Er is een dubbele rijweg voor het wegverkeer, met aan weerszijden een breed rijwielpad en afzonderlijke paden voor voetgangers. Er moeten nog diverse werkzaamheden worden uitgevoerd, zodat het verkeer over de brug de eerste tijd nog maar gering kan zijn. Spoorwegverkeer is voorlopig niet mogelijk. Zodra dit wel het geval zal zijn, zal het spoorwegvervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België (via deze brug) 20 km. korter zijn. Schip voor Casablanca te water gelaten Gebouwd doorTerneuzense maatschappij In aanwezigheid van verscheidene autoriteiten, waaronder de burge meester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, werd Zaterdag op de werf van N.V. „Scheepsbouwmaat schappij Terneuzen" door mejuffrouw M. Haman. c water gelaten dc kust vaarder „Bruneval". De „Bruneval", die gebouwd wordt in opdracht van een maatschappH te Casablanca, is een coaster van het Shelteraektype, metende 1300 ton deadweight. De kiel van het schip werd gelegd op 24 Mei van dit iaar. De totale lengte tussen de loodlijnen bedraagt 66.60 m. de breedte 10.91 m en de hoogte tot het Shelter-dek 6.70 m. De diepgang van het vaartuig is 4.30 m. De hoofdmotor is een Deutz- diesel van 1200 pk. Na de tewaterlating werd In het kantoor van de Terneuzense Scheeps bouwmaatschappij mejuffrouw Ha- man toegesproken door de echtgenote van de directeur der maatschappij, mevrouw De Klerk, waarbij haar een souvenir van deze gebeurtenis werd aangeboden. Interkerkelijk jeugd- appèl te Goes Het Gereformeerd Jeugdverband en de Hervormde Jeugdraad hebben Za terdagavond in de Grote Kerk te Goes een geslaagd Advents-jeugdappèl ge houden. Met grote aandacht hebben vele honderden jongelui geluisterd naar ds. Okke Jager uit Vrouwenpolder Ds. Okke Jager vertelde eerst het verhaal uit de Griekse mythologie van de jongeling Theseus, die het mensen offers vragende monster Minotaurus opzocht in diens schuilplaats, het La byrinth. Een doolhof, waaruit de jon ge held alleen maar kon ontkomen door aan de ingang een draad te be vestigen en onderwijl de kluwen af te wikkelen, die zijn geliefde Adriadne hem gegeven had. Theseus doodde het monster en keerde veilig terug. „Het is maar een verhaal" zei ds. Okke Jager, „maar eigenlijk is de doolhof te ver gelijken met ons leven. En het mon ster, dat'in onze levensdoolhof offers vraagt is de zonde. Iedere poging om dat monster, die zonde, te doden, faalt. Het Kerstfeest nu, is, dat de Here Je zus vanuit de hemel heeft gezien dat er zoveel mensen verloren raakten in de doolhof en verslonden werden door dat monster Het Kerstfeest is. dat Je zus zelf naar deze levensdoolhof kwam en het monster doodde. En de draad, die Hij meenam om ook ons de weg te wij zen in' dat labryrinth is het Woord van God". „Waar gaan we straks van ons Kerst feest maken" vroeg ds. Okke Jager, „weer dat knusse onderonsje, die aan fluiting van het eigenlijke Kerstfeest? Of gaan we Christus nu eindelijk eens ontvangen?" Voor de aanvang van de dienst werden gezamenlijk advents- en kerstliederen gezongen. Ds. H. M. Strating, Ned. Hervormd predikant te Goes sprak in het openingswoord zijn dankbaarheid over de grote opkomst uit en las het gedeelte 1 11 uit Jesa- ja 40. Het kerkkoor van de Ned. Herv. Ge meente verleende medewerking aan dit jeugdappèl. Faillissementen in November In November werden over geheel Nederland in totaal 97 (v. j. 112) faillissementen uitgesproken. Id Zee land werden in deze maand 3 (v. i. 2) faillissementen uitgesproken. Het totaal aantal in ons land uitgespro ken faillissementen tot en met No vember van dit jaar bedraagt thans 1076 (v. j. 1258).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3