PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Felle anti-Westerse betogingen in Jordaanse hoofdstad „Nieuw Schouwen-DuivelancTricht protestbrief aan Herverkaveling VRIENDSCHAPPELIJKE SFEER BIJ OVERLEG TE GENEVE NOODWEER IN NOORD-EUROPA EISTE ZEVEN MENSENLEVENS 198e Jaargang-No. 297 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven óf adres Bureau v. d. Bla<F' 25 cent meer. Giro No. 355300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat' 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. ACTIES TEGEN BAGDAD-PACT Vlag Verenigde Naties werd van Burns' auto gerukt De nieuwe op 't Westen georiënteerde regering van Jordanië heeft Zondag tanks van 't Arabische Legioen naar de hoofdstad ontboden om 't hoofd te kunnen bieden aan de talryke demonstraties, welke in Amman worden ge houden tegen het voornemen van de regering om Jordanië te doen toetre den tot het Pact van Bagdad, waarvan reeds vijf landen Turkije, Irak, Pakistan, Engeland en Iran lid zyn. Drie dagen geleden begonnen de demonstraties tegen de nu zes dagen ou de regering en vqlgens een radiobericht uit de Libanon lykt het wel of in Amman de staat van beleg heerst. Tenminste een persoon werd gedood en 17 anderen werden gewond toen politie en militaire eenheden Zondag groepen stenen gooiende demonstran ten in het centrum van Amman uit elkaar joegen. Het Jordaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft alle vergade ringen en demonstraties verboden en gedreigd, dat zij, die relletjes ver wekken, „zwaar gestraft" zullen wor den. De demonstraties tegen de pro- Westerse regering waren tegelij kertijd ook tegen het Westen zelf fericht. Tijdens het week-einde eed zich een gehele reeks van an ti-Westerse incidenten voor. Het febouw van de Amerikaanse am- assade in Amman werd mét ste nen bekogeld evenals het Ameri kaanse consulaat in Jeruzalem. Woedende betogers haalden de Britse vlag van de woning van de Britse vice-consul in Nabloes. De monstranten in Jeruzalem rukten de Uno-vlag van de wagen van het Canadese hoofd van de V.N.-com- missie van toezicht op het Pales tijnse bestand, generaal-majoor E. L. M. Burns. In Jericho werden bu reaux bestormd, waar ontwikke lingsplannen voor Arabië uitge werkt worden. Een delegatie van Arabische-Pales- trjnse leiders heeft Zondag bij de jeugdige koning Hoessein geprotes teerd tegen het plan Jordanië lid te maken van het Pact van Bagdad. Zaterdag waren 75.000 studenten en middelbare scholieren in Syrië in sta king gegaan en zij eisten, dat de re gering het door Jordanië bezette deel van Palestina zo nodig zou annexe ren om het kleine Hasjemietische ko ninkrijk Jordanië op die manier te dwingen, buiten het Pact van Bagdad te blijven. Het Syrische parlement heeft de re gering verzocht, tussenbeide te ko men, „teneinde te voorkomen, dat Jordanië in de klauwen van Westerse koloniale pacten valt". Volgens de berichten zou Engeland op het moment een flinke druk op 't weifelende Jordanië uitoefenen om zich bij het Pact aan te sluiten. Jor danië ontvangt een jaarlykse Britse economische hulp van 21 millioen dollars. Premier Majali heeft over de ge spannen situatie overleg gepleegd met Glubb Pasja, de in Engeland ge boren lt.-generaal John Glubb, die commandant van het Arabisch legi oen is. (United Press). ZWAARSTE STORM SEDERT GENERATIES Kerstboom op puinhoop Op de plaats, waar kort gele den een gasontploffing een woonhuis van vijf verdiepingen deed instorten, waarbij 27 per sonen om het leven kwamen, is opeens een kerstboom verrezen van 10 meter hoogte. Tussen de groene dennentak ken twinkelen 27 lichtjes. De boom is er neergezet door de ouders van een der slachtoffers. (United Press) Saarkoos Landdag De bewoners van Saarland, het rij ke steenkool- en staalbekken. dat Frankrijk en Duitsland elkaar al ge-' generaties lang betwisten, zijn Zon dagter stembus gegaan om zich 'n ei gen regering te kiezen. In het geding waren de vijftig ze tels van de Landtag en het waren de eerste geheel vrije verkiezingen in de Saar sedert meer dan twintig jaar. Overal bleef het volkomen rustig. De officiële en definitieve uitslag met zetelverdeling is als volgt: C.V.P. 128.648, 13 zetels. S.P.S. 34.284 2 zetels. C.D.U. 149.516, 14 zetels. S.P.D. 84.408, 7 zetels. D.P.S. 142.593, 12 zetels. K.P. 38.696, 2 zetels. C.S.U. Straalvliegtuig op hol: drie doden Drie doden heeft een ongeluk met een losgebroken straalvliegtuig op het vliegveld Lincoln, basis van de Amerikaanse luchtmacht, gekost. Een „F9F"-marinevliegtuig dat stond warm te draaien, kreeg door nog onbekende oorzaak opeens „vol gas", wipte over de remblokken heen en stormde met een snelheid van 80 km. het veld over. Het tor pedeerde vier andere machines en reed tenslotte op een hangar in, die in brand vloog. De piloot en twee mannen, die in de hangar vertoefden, kwamen om het leven. De Finse ysbrelter „Tarmo" heeft 3 25 opvarenden van het schip „Westria" gered, dat ter hoogte van Zaterdag werd van de werf der N.V, Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het 1/200 ton metende motor vracht, en passagiersschip Tampomas Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil iTlllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Inzittenden van auto verbrand Drie doden bij ernstig auto-ongeluk Op de ryksweg Den BoschUtrecht is gisteravond een personenauto als gevolg van de gladheid van de weg geslipt en in botsing gekomen met komende personenauto. Bij dit onge val zijn drie personen gedood. Voorts werd één persoon ernstig en één licht gewond. Na de botsing is de slippende per sonenauto gekanteld en in brand ge raakt. De chauffeur een zekere J. v. d. P. uit Oss werd uit de wagen ge slingerd en liep ernstige verwondin- ge nop. De andere drie inzittenden van de auto zijn verbrand. Eén hun ner kon nog niet worden geïdentifi ceerd, de twee anderen zijn de ge broeders v. d. E., eveneens uit Oss, die resp. 18 en 19 jaar zyn. Een dame uit Breda, die zat in de IJmea in het pakijs was geraakt en I auto, di edoor de slippende personen- is vergaan. De schepelingen hadden wagen werd aangereden, werd licht een lange, uitputtende tocht over het gewond en is eveneens naar een zie- ijs achter de rug, toen zij eindelyk kenhuis in Den Bosch -ter behandeling door de ysbreker gered werden. overgebracht. NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE Tekeningen van minister Luns hadden geen symbolische zin De Nederlandse minister zonder portefeuille de heer BI. A. H. Luns heeft Zaterdag te Genève met voldoening het besluit van de Verenigde Naties begroet om de kwestie van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea als vallen de buiten de competentie van de volkerenorganisatie te schrappen. Gedurende de besprekingen in New-York hebben de twee partyen (Ne derland en Indonesië) een gematigd en van werkelijkheidszin getuigend standpunt ingenomen, zo vervolgde hy. Zo kon het ontstaan van meer spanning worden voorkomen. De minister bevond zich te Genève in verband met de NederlandsIndo nesische besprekingen, welke daar thans worden gehouden. De ministerleden van de Nederland se delegatie, mr. Luns, de heer v. d. Kieft, prof. Zrjlstra en mr. Donker, zijn Zondagmiddag mot een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht van het vliegveld Cointrin naar Nederland teruggekeerd. Uit Djakarta zijn de Indonesische ministers Leimena en Kasimo per vliegtuig in Genève aangekomen. Minister Luns zei voor zijn vertrek: „Wij zijn voldaan over de eerste con tacten, die tot stand kwamen in een vriendschappelijke sfeer. Voor de re sultaten in de toekomst moeten wij eerst de technische besprekingen, die volgende week door deskundigen wor den voortgezet, afwachten. De Neder landse ministers moeten helaas te rugkeren voor parlementaire zaken, maar wij hopen, dat wanneer profes sor Zijlstra Dinsdag terugkomt in Ge nève, er verdere besprekingen op mi nisterieel niveau gehouden zullen worden". Behalve minister Zijlstra, zullen voor Kerstfeest geen Nederlandse mi- NA DE Z.L.M.-MOTIE Over uitblijven van waterleiding en lichtaansluitingen Het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft zich Zaterdag met een protestschryven gericht tot de herverkavelingscommissie Zeeland in Goes. In dit schryven protesteert de stichting tegen het uitblij ven van waterleiding- en lichtaansluitingen in de verplaatste boerderijen op het eiland. Het protest refereert aan de laatste stichtingsvergadering waar de kwestie uitvoerig besproken werd. Hoewel algemeen de moeilijkheden werden erkend, was er een algemene afkeuring voor het feit dat deze kwestie op de rug van de gedupeerden wordt uitgevochten. Het schrijven vervolgt dan: „Het zijn in wezen toch alle overheidsin stanties, die bij deze zaak betrokken zijn, de P.Z.E.M., niet uitgezonderd, en het. is alles een kwestie van linker en rechter broekzak waaruit het geld moet komen. Alle instanties zyn het er over eens, dat de aansluiting er komen moet, de gedupeerden zelf heb ben zich tot zeer behoorlijke offers bereid verklaard. Nu mag men toch verwachten dat zij die aan het hoofd van de verschillende instanties staan, begrip hebben voor de ontzettende moeilijkheden, waarmee zij die niet aangesloten zijn, te kampen hebben en voor de vele extra kosten die daar uit voor hen voortvloeien. Wat zou eenvoudiger zijn dan te zeggen dat de aanleg er komen moet. dus wordt er onmiddellijk aan begonnen en dan kan naderhand rustig bekeken worden hoe de kosten verdeeld moeten zyn. Blijk baar is een dergelijke oplossing te simpel!" "Het schrijven van hel stiehtin' \s- beslour van N.S.D. besluit dan: „On ze stichting schaart zich geheel ach- tar het besluit in de kringvergadering van de Z.L.M. genomen en vindt de formulering eigenlijk nog te slap. Er heerst grote verontwaardiging onder de betrokkenen, maar uit vrees hun eigen glazen in te gooien hebben zij die verontwaardiging nog beheerst en van teleurstelling gesproken. In het belang van de gedupeerden hopen \vy dat het gezond verstand en redelyk inzicht op korte termjjn een oplossing brengen zullen". Van de zyde van de herverkave- lingsdienst vernemen wij nog, dat zo wel de Z.LM.-motie als het schryven der stichting Nieuw Schouwen-Duive land de volle aandacht hebben en ook deze instelling ernstige aandacht schenken wil aan de onbevredigende affaire. In één der eerstkomende ple naire zittingen van de herverkave lingscommissie zal deze gehele zaak worden uitgepraat en zo mogelijk tot een bevredigende oplossing gebracht, al zal rekening gehouden moeten wor den met de omstandigheid dat niet al leen de herverkaveling verantwoorde lijk gesteld kan worden voor deze gang van zaken. Belangrijke wijzigingen in C.A.O. voor de Koopvaardij Met ingang van 1 Januari 1956 De raad van bestuur voor de zee vaart die de verscheidene bonden van werkgevers in de koopvaardij vertegenwoordigt en de contact-com missie van organisaties van werkne mers ter koopvaardy hebben bespre kingen gevoerd om te komen tot een wijziging van de in de C.A.O. voor de koopvaardij vastgelegde loon- en arbeidsvoorwaarden. Het resultaat van deze onderhan delingen heeft de vereiste goedkeu ring van het college van ryksbemid- dclaars verworven, waardoor met in gang van 1 Januari a.s. de C.A.O. voor de koopvaardij enkele niet on belangrijke wijzigingen zal onder gaan. De gages zullen de achterstand, welke ten opzichte van de lonen voor vergelijkbare groepen werknemers aan de wal bestond inhalen en de ga ges voor de hogere functies aan Boord zullen worden genivelleerd. In de overige arbeidsvoorwaarden is een aantal verbeteringen aange bracht, zoals hogere geldelijke waar dering van overwerk; het opnemen van een jaarlijkse vacantiebijslag van 4 procent in de C.A.O.het uitbrei den van de bestaande vergoeding van de op zee doorgebrachte Zondagen met de daar doorgebrachte feestda gen. terwijl verder overleg tussen werkgevers en werknemers zal wor den gepleegd, omtrent het bevorderen van een zo geregeld en ongestoord mogelijke verlening van de verloven. nisters naar Genève terugkeren. Mi nister Luns wordt niet eerder dan in de eerste week van Januari 1956 in de conferentiestad terugverwacht. Naar United Press meldt, hadden de ministers Luns en Anak Agoeng Zaterdag een vriendschap pelijke bespreking van 250 minu ten, waarbij de gehele agenda on der ogen werd gezien, maar nie mand enige verplichting op zich nam. Terwijl de twee staatslieden kennelijk goedgeluimd praatten, zat de heer Luns op een stukje ja pier te krabbelen. Toen journalis ten later de vodjes opraapten, bleek het gekrabbel te bestaan uit tekeningetjes van oorlogsschepen en jachtvliegtuigen. De tekeningen waren prima. Het scheen dat het gesprek zelf echter weinig oorlogszuchtig was ge weest. Tot de kern der dingen is men nog niet gekomen. Blauwe Engel botste legen goederentrein Op station te Groningen Even buiten het station Gronin gen Noord te Groningen is Zaterdag middag een Diesel-electrische trein, een z.g. „Blauwe Engel" uit de rich ting Sauwerd op een stilstaande goe derentrein gebotst. De goederentrein stond buiten het emplacement te wachten op het binnenlopen van de personentrein uit Sauwerd, die om 15.08 uur in Groningen moest arri veren. Door een verkeerde wissel- stand is de Blauwe Engel op het spoor gelopen waarop zich de goederentrein bevond. Het ongeluk viel nogal mee, doordat de bestuurder van "de trein krachtig remde. Door de schok kre gen enkele passagiers lichte verwon dingen. De schade aan de trein was vrij gering, zodat hij later zijn tocht kon vervolgen. Een van de licht gewonden, me vrouw P. uit Bedum, werd na behan deld te zyn in het stationskantoor naar het Academisch ziekenhuis ge bracht. Zij kreeg een hoofdwonde en vermoedelijk een lichte hersenschud ding. Dodelijke ongelukken tijdens weekeinde Het 18-jarige meisje E. J. R., uit Den Haag, heeft Zaterdagmiddag bij een verkeersongeval in Den Haag het leven verloren. Zij reed op een Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is Zaterdagmiddag de 62-jarige brom fietser K. uit VYarmond aangereden door een personenauto en op slag ge dood. De auto werd bestuurd door' de Engelsman S. OM HET VRIESPUNT Wisselend bewolkt met enkele re gen-, sneeuw- of hagelbuien. Over wegend matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Temperatu ren om het vriespunt. ZON EN BLAAN I December Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 11.35 onder 23.16 Overstroming in Libanon eist minstens 94 doden President Camille Chamoun van Libanon heeft zich Zondag naar de door een overstroming geteisterde stad Tripoli gehaast óm de schade op te nemen en hulp aan te bieden aan de nabestaanden van 94 perso nen die dit weekeind verdronken zijn. Tientallen personen worden nog ver mist. De buiten haar oevers, getreden Aboe Ali rivier heeft honderden oude huizen en winkels in Tripoli vernield. Het water staat 1 tot 3 meter hoog in de straten en acht bruggen zijn weggespoeld. De ziekenhuizen liggen vol slachtoffers van de overstroming. Naar schatting 500 gezinnen zijn dak loos. De hevige regenval welke de overstroming heeft veroorzaakt duur de Zondagavond nog steeds voort. De pogingen om mensen die door het wa ter geïsoleerd waren te redden had den nog weinig succes gehad. 'Het vrachtschip „Ehrenfeld" van de Duitse Hansa-lijn, is in de haven van Rotterdam beladen met een deklast van enige honderden tonnen stalen pij pen, bestemd voor het aanleggen van de bekende olie-pijpleidingen in Perzië Hoe het schip er met zijn unieke la ding voor het vertrek uitzag, toont deze foto duidelijk. Vrachtschip in pakijs vergaan Noord-Europa heeft het afgelopen weekeinde te lijden gehad van zware sneeuwstormen en felle koude. Treinverbindingen zijn ontwricht en in vele steden werd het verkeer door de sneeuw volkomen lamgelegd. In Zweden werden vyf personen gedood en 20 gewond bij verkeersongelukken, tijdens een storm die de zwaarste sedert generaties is geweest. In Noorwegen zijn verscheidene wegen door lawines afgesneden, waardoor een aantal dorpen is geïsoleerd. Een oude man werd in zijn huis na bij Bollnaes in het Noorden van Zwe den doodgevroren gevonden. In het Zuiden van Zweden, nabij Tomelilla is Zaterdag een brievenbesteller met een tas vol kerstpaketten in de sneeuwstorm om het leven gekomen. Het Zweedse vrachtschip „Adria" is in de archipel van Stockholm op de rotsen geslagen. By Gotland ver keerde gisteren het Deense schip „Lynaess" in nood, in de Botnische Golf lagen 25 schepen in het ijs vast. De Zweedse ijsbreker „Ymer" was op weg naar het Noorden om een convooi van acht schepen te bevry- den, dat vastzat in de Kvarken- straat tussen Zweden en Finland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1