Grenswijziging voor Vlissingen noodzakelijk JIMMY BROWN als politie-chef B. EN W. OP AUDIËNTIE BIJ STAATSSECRETARIS „DE STILLE GETUIGE", EEN KNAPPE HITCHCOCKTHRILLER BOUWONDERNEMING KREEG NIEUW KANTOORGEBOUW De onverwachte erfenis 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 GEMEENTEBEGROTING BEHANDELD Spoedige beslissing verwacht In de Vlisslngse gemeenteraadsvergadering zijn Vrijdagmiddag dc alge mene beschouwingen gehouden over de gemeentebegroting voor 195(5. Het punt. dat daarbij het meest in de belangstelling stond was de voor Vlissin gen zo noodzakelijke grenswijziging om voldoende bouwgrond ter beschik king te krijgen. Algemeen was men van oordeel, dat G.S. er wel lang over gedaan hebben om hun standpunt tc bepalen en men sprak de hoop uit, dat de wijzigingen op zo kort mogelijke termijn zullen worden gerealiseerd. Een tweede punt, dat uitvoerig aan beschouwingen werd onderworpen was de voorzichtigheid, die de gemeente in de komende jaren zal moeten be trachten met het financiële beleid. Weliswaar was er onverdeelde vreugde over het feit, dat de begroting ditmaal sluitend is, maar men vroeg zich met enige bezorgdheid af, of men ook in de toekomst tot een dergelijk resultaat aal kunnen komen, zonder dat noodzakelijke kapitaalswerken op de achter grond zullen worden gedrongen. De heer J. van Wagtendonk (PvdA) die als eerste spreker het woord kreeg, vroeg zich af, of de begroting toch niet kunstmatig sluitend was gemaakt, om dat hij bijvoorbeeld de bouw van kleuterscholen en de aanleg van de uitvalsweg op de begroting miste. Het instellen van een woonplaatsbelasting noemde hij een huiveringwekkende geschiedenis en met belangstelling ziet hij de aangekondigde voorstellen tege moet, die het de gehuwde ambtenares mogelijk zullen maken in gemeente lijke dienst te blijven. De versterking van de politiemacht zou hij evenals latere sprekers graag spoedig ver wezenlijkt zien. Hij raadde aan met de Bescherming Bevolking een voor zichtige koers te varen, omdat hij voor zag, dat de gemeente voor hoge kosten zou komen te staan. Voorts vroeg deze spreker zich af, of de Dienst van Ge meentewerken niet te veel werk tot zich trekt en hij adviseerde om in voorkomende gevallen meer architec ten in te schakelen. Over de restauratie van de Gevan- fentoren waren de meningen verdeeld. nkele sprekers meenden, dat het bouwwerk weinig fraais had en dat men geen hoge kosten voor restaura tie moest maken. Anderen waren ech ter van meningj dat Vlissingen reeds dermate arm aan monumenten is, dat men de Gevangentoren tegen een rede lijke prijs zeker voor het nageslacht moet bewaren. Het Delta-plan, het Drie-eilan den plan en de oeververdediging hadden ook van vele zijden belang stelling. Zo was de heer Van Wag tendonk van oordeel, dat men niet alleen moet kijken naar het be lang van Vlissingen en Walcheren, maar ook naar dat van Zeeland in het algemeen. Hij deed daarom de suggestie om de ingediende wet door een provinciale commissie te doen bestuderen. Reeds nu moet men volgens deze spreker aan dacht besteden aan de recreatie. In Vlissingen bestaat bijvoorbeeld geen representatieve jeugdherberg en het ontbreekt aan een kampeer terrein, Men mag deze zaken niet op hun beloop laten. Ook de heer H. van Rooijen (CH) vroeg zich af, welke invloed de stad huisbouw en de bouw van een tehuis voor ouden van dagen op de toe komstige gemeentelijke financiën zul len hebben. Hij meende, dat waak zaamheid geboden blijft, ook al is de begroting thans sluitend. Hij betreur de, dat het college eerst binnen afzien bare tijd een plan zal voorgelegd krij gen over de oeververdediging van Vlissingen en dat weinig gedaan kan worden om de bespoediging daarvan te bevorderen. Hét vertrek van de ma rine-opleiding noemde spreker een te genvaller en hij vroeg welke stappen B; en W. zullen ondernemen. Ook met betrekking tot het opgespoten terrein aan de Prins Hendrikweg, heeft de marine de gemeente indertijd teleur gesteld. Begrijpelijke achterstand De heer J. Marijs (AR) verwonder de zich niet over de achterstand in het voorzieningspeil, dat Vlissingen heeft opgelopen, want de stad is in de oorlog zeer zwaar getroffen. Wel hoopte hij, dat deze achterstand spoedig zou zijn ingelopen. Spreker vroeg naar de stand van de los- en laadplaatsen voor de binnenscheepvaart en gaf uiting aan de ontevredenheid over het nog steeds braak liggen van het industrie terrein. Is het juist, vroeg de heer Marijs, dat de Haven van Vlissingen niet vol doende medewerking heeft verleend bij het lossen van de Duitse haringlog- gers? Vlissingen mag zich de kansen die hier worden geboden, niet laten ontgaan. De heer Marijs wees er nog eens op, dat het bouwvolume voor Vlissingen totaal onvoldoende was en dat de woningbouwverenigingen, die 40 jaar lang goed werk voor de stad hebben gedaan, op dood spoor gezet worden. Hij meende voorts, dat de sa nering van de binnenstad binnenkort urgent zal worden en dat het fraaie winkelcentrum zeer kwetsbaar is bij stormvloeden. Ook de heer P. Wanst (KVP) vroeg zich af, of de herbouw van de stad huisgevel wel verantwoord is en hij was voorts niet gerust op de resulta ten van het internaat van de „De Ruy- terschool". Voorts wees deze spreker nog op de slechte straatverlichting in het stadsdeel, begrensd door Aagje DekenstraatVan Dishoeckstraat Paul Krugerstraat en Hobëinstraat. De heer J. L. Verhagen (VVD) zei o.m. de indruk te hebben, dat het voorzieningspeil op sociaal en cultureel terrein langzaam stijgende is. Dat de industrialisatie in de gemeente niet voortschrijdt, zoals men dat graag zou zien, weet hij aan het beperkte ar- beidsreservoir. Evenals andere spre kers prees de heer Verhagen het be sluit van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting om tot een andere basis voor de verdeling van het bouwvolume te komen. De halve-premiebouw noemde hij een akelig geval en een speculatie op de woningnood. Niettegenstaande dat heeft het door Vlissingen aangevraag- ,de kwantum echter nog eens de na druk gelegd op het gebrek aan bouw volume dat hier heerst. Een groot be zwaar noemde hij echter, dat deze bouw niet rendabel is en in feite alleen door de industrie kan worden gerea liseerd. Sterk ontraadde hij het col lege om de Prins Hendrikweg te gaan bebouwen, omdat daarvoor weinig animo zal bestaan. Graag wilde hij we ten in welk opzicht Gedeputeerde Sta ten hun standpunt bepaald hebben ten opzichte van de grenswijzigingen. Spreker betreurde het, dat de bouw van de nieuwe veerboot voor de Pro vinciale Stoombootdiensten niet in Vlissingen kon geschieden. Hij zei, dat de Vlissingse samenleving hierdoor „smartelijk was getroffen" en hoopte, dat de eventuele tweede boot wel in Vlissingen zal worden gebouwd, even als trouwens de machines voor de eerste. De U.T.S. Met de bouw van een Uitgebreid Technische school is het volgens deze spreker een kwestie van touwtrekken geworden. Het provinciaal bestuur zal de beslissing niet nemen, waar de school zal worden gebouwd en hij vroeg B. en W. welke stappen zij zou den ondernemen. De heer D. Romijn (PvdA) voerde nog het woord over de „rechtvaardi ge" verdeling van het bouwvolume. Hij achtte een radicale grenswijziging no dig om Vlissingen uit de moeilijkhe den te helpen. De heer J. P. Ven te- vogel (CH) gaf in overweging om geen belastingaanslagen beneden het bedrag van één gulden te verzenden, omdat de kosten er niet door worden gedekt. De heer J. Koops (PvdA) tenslotte motiveerde de critiek, die door zijn fractie op het beleid van de wethouder van onderwijs is uitgeoefend, die hij een gebrek aan voortvarendheid ver weet in het geval van de bouw van een kleuterschool aan de Bonedijke- straat. Het was langzamerhand een lijdensweg geworden, vond spreker. Overigens had hij geconstateerd, dat de Gereformeerde school aan de Bo- nedijkestraat 2 lokalen over heeft-en hij vroeg zich af, of de wethouder hier misschien tè voortvarend is geweest. Enkele fractieleiders besloten hun algemene beschouwing met een poli tieke, waarbij de beginselen van de verschillende partijen nog eens dui delijk werden uiteen gezet. Meent Marine het met Vlissingen of niet In zyn antwoord op de algemene beschouwingen in de Vlissingse ge meenteraad, heeft de voorzitter, bur gemeester rar. B. Kolff er op gewe zen, dat het sluitend krijgen van de begroting voor het komende jaar een voorgeschiedenis heeft gehad. Tot dusver had men te kampen met be grotingstekorten en mede daardoor is men er in geslaagd een hogere uit kering uit het gemeentefonds te ver krijgen. Daarom achtte het college het niet juist nu weer een niet-slui- tende begroting in te dienen. Een reëel beleid eist het stellen van een grens! Mr. Kolff verzekerde, dat bin nen niet al te lange tijd 'n beslissing van de minister te verwachten is op de besprekingen die gevoerd z\jn over de uitbreiding van het gemeentelijke politiekorps. Nader moet nog worden onderzocht of een vrouwelijke kracht in het kader van dit korps zal passen. De dienst Bescherming Bevolking behoeft men niet als een financieel blok aan het gemeentelijk been zien. De voorzitter was het er mee eens, dat voor het bezetten van functies in deze dienst inderdaad een openbare oproep geplaatst dient te worden. Het besluit van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting om in de toekomst de woningtoewij zing aan te passen aan de capaciteit gaf de heer Kolff geen reden om nu reeds te juichen. Hg wilde eerst de woningen zien verrijzen alvorens er in te kunnen geloven De Gevangentoren heeft volgens de voorzitter veel te lijden gehad tgdens de oorlog en is na de restauratie ver waarloosd. Het bouwwerk kan ech ter na herstel een karakteristiek ele ment zijn. Op een vraag over de wa terleidingtarieven antwoordde mr. Kolff, dat het rapport van de betref fende commissie gereed is en dat dientengevolge zeer binnenkort „spij kers met koppen geslagen kunnen worden". De voorzitter was het met de be trokken vragenstellers eens, dat G.S. wel heel lang gedaan hebben over hun conclusievorming over de grens wijzigingsplannen. B. en W. zijn wel iswaar bekend met de beslissing, maar mogen die nog niet wereldkun dig maken. DE MARINE. Volgende week hebben B. en W. een audiëntie bij de staatssecretaris van Marine over het vertrekken van de matrozen-opleiding uit Vlissingen. Men wil weten, of de marine het se rieus meent met Vlissingen of niet. De marine heeft zich hier nooit vast gevestigd en dit heeft tot teleurstel lende ervaringen geleid. Er is in de toekomst vermindering te voorzien van het aantal los- en laadplaatsen voor de binnenscheep vaart en men zal dus moeten verder werken in de richting van zogenaam de insteekhavens. Hieraan zijn echter zeer hoge kosten verbonden. De voorzitter was van mening, dat de N.V. Haven van Vlissingen geen blaam treft over de medewerking aan het lossen van de Duitse haring- kotters. Dit in antwoord op een vraag van de heer Marijs. Het herbouwen van de voorgevel van het bestaande stadhuis acht te de burgemeester geen eenvou dige zaak en hij meende dan ook, dat hierover nog niets te zeggen viel. Ook vond hri het jammer, dat de bouw van dë eerste nieuwe veerboot voor de Provinciale Stoombootdiensten niet in Vlissin gen kon geschieden. In antwoord op vragen van de heer Romijn deelde de voorzitter nog mee, 100. Jimmy's mededeling, dat hg niet iangei hoofd commissaris wenste te blijven, sloeg tn als een bom. Iedereen vond het jammer en van alle kanten werd ge probeerd hem op zijn besluit te doen terugkomen. Maar Jimmy's néén was onherroepelijk. Zelfs de burgemees ter slaagde er niet in hem over te halen al was 't maar voor een Jaartje te blijven Toch zou Jlmmy zijn afscheid van de hoordstad niet gauw vergeten, want op de dag van zijn vertrek werd hem een aubade gebracht, waaraan wel twaalf harmonicacorpsen, twee mondhar monicagezelschappen, vier mannenzangverenlgingen en een Jongens-occorino-club deelnamen. Meer dan twee uur stonden Jimmy en Miebet op de stoep voor hun huis te kijken en te luisteren en te glimlachen. Ten slotte was nel meneer tJsbrand den IJdel de voor zitter van het huldigingscomité, die de hoofdcommis saris het geschenk van de burgerij kwam overhandi gen een prachtig televisietoestel. Het was zó groot, dat twee mannen het nauwelijks konden dragen Jimmy stond van zoveel hartelijkheid toch te kijken en Miebet kon zich niet goed houden Die stond tr gewoon bij te snikken Een paar uur later verliet Jimmy in zijn auto de hoofdstad. Miebet zat naast hem. Op de nieuwe verkeersbrug over de Amstel, keek zij om. „Ze zijn toch wel aardig, die mensen", zei ze met een glimlach. Jimmy knikte. „Ik ben anders blij, dat ik er zonder aanrijding uitgekomen ben", mompelde hij. FILMS IN ZEELAND Voorts sobere rolprent over parachutisten De naam Hitchcock is nu al jaren garant voor thrillers van formaat en er mag dan verschil zijn in kwaliteit: spanning, vaak zelfs adembenemende spanning is in een rolprent van deze regisseur altijd te vinden! In een van zijn laatste producten, „De stille.ge tuige" (Grand, Goes) toonde Alfred Hitchcock zich weer eens op zijn best; een boeiend verhaal, bijzonder knap op het witte doek gebracht. „De stille getuige" (Rear Window) is een kort verhaal van Cornell Wool- rich, waarin een foto-reporter, die tengevolge van een gebroken been z'n kamer moet houden getuige is van een moord in een naburige flat. De reporter (James Stewart) bespiedt vanuit zyn rolstoel dagelijks uit tijdverdrijf en uit nieuwsgierigheid de gebeurtenissen in de woningen rond zijn flat en wordt op die manier ongewild getuige van een moord. Met behulp van een vriendin tracht hij bewijzen te verzamelen en dat wordt die vriendin bijna noodlottig. Dat is dan een van de complicaties in dit weergaloos spannende verhaal, dat onder regie van Hitchcock en met knap spel van o.a. James Stewart en Grace Kelly uitgroeide tot een sublie me thriller, waarin ook de sfeer meesterlgk getekend werd. Zondagmiddag draait in Grand „Staakt het vuren", nog weer eens een ooïlogsfilm, spelend in Korea en .handelend over de belevenissen van een groep soldaten. Niet bepaald een gloednieuw onderwerp, maar ook dit maal weer aanvaardbaar uitgewerkt. „Thérese, de begeerde vrouw" (Al- hambra, Vlissingen) is de „opwinden de" titel van een Franse film, waarin een boer voortdurend vergeefs dingt naar de hand van een aantrekkelijke jonge vrouw. Zij "trouwt echter met zijn broer en ook na diens dood ver smaadt Thérese de liefde van de boer. Een drama van het platteland derhal ve, dat helaas niet overtuigend ver filmd werd, hbewel er beslist wel be wogen momenten zijn. Allan Ladd, Leo Genn en Susan Stephen spelen de hoofdrollen in „De rode baret" (Electro, Middelburg), een in sobere trant gehouden rolprent over opleiding van, en operaties door Britse parachutisten. Een onderwerp dat vanzelfsprekend wel aanleiding gaf tot het maken van spectaculaire opnamen. George Formby voelt zich in ,,'n Mooi Portret" (Luxor, Vlissingen) plotseling geroepen om kunst te gaan bedrijven en George zou George niet zijn wanneer dat geen verwikkelingen zou scheppen. Er gaat iets mis met drie portretten, die hij tekende en weldra staat er een dorp op stelten. Kortom; een filmklucht in het ge bruikelijke genre; pretentieloos, maar dat bh controle van de bussen op de stadsdienst geen overtredingen zijn geconstateerd ten aanzien van het aantal vervoerde passagiers. Hij zeg de echter toe, dat met enkele sugges ties rekening zal worden gehouden om op bepaalde uren steekproeven te nemen. De Schouwburgbioscoop (Middel burg) prolongeerde de religieus ge tinte film „Morgen zie ik je weer" (A man called Peter), die wij in een afzonderlijk artikel reeds uitvoerig bespraken. Het is de levensgeschie denis van een predikant, verteld door diens vrouw. Een sober, zuiver film werk, met knappe vertolkingen in de hoofdrollen van Richard Todd en Jean Peters. Zondag en Maandag draait in de Schouwbnrgbioscoop „De verlaten wigwam", een titel, die al duidelijk maakt, dat het hier om een Wild West gaat. Spanning is er ook in dit Indianen-epos weer genoeg te vinden. Concert Joh. de Geus De Nederlandse concertzangeres Joh. de Geus, die ook in het buiten land bekendheid geniet, gaf een lie- derenconcert in de Herv. kerk te Kortgene. Het uitgevoerde program ma vermeldde een aantal Oud-Hol landse Advents- en Kerstliederen, en kele moderne Nederlandse composi ties op oude teksten, terwgl het slot deel bestond uit buitenlandse Kerst liederen. Bij de te zingen werken werd een toelichting gegeven over de plaats en tijd van het ontstaan der betreffende liederen. Mejuffrouw De Geus beschikt over een warme, volle stem. Haar stijl was volkomen afge steld op het karakter van de avond: het geestelijke lied van het volk en het Kerklied. Eenvoud en strakheid waren de kenmerken voor haar zang. De organist Foort Smit zorgde voor een uitstekende begeleiding. Ds. G. van Schuppen sprak een dank woord, waaraan hij -toevoegde, dat men nu eens duidelijk heeft kunnen horen, dat cultuur niet iets hoogdra vends is voor beroepskenners. Cultuur wil gebruikt worden door iedereen, besloot ds. Van Schuppen. De belangstelling voor dit concert was bevredigend. Aan Dr. Stavermanstraat te Vlissingen Vanmiddag (Zaterdag) om twaalf uur opent de Zuid-Nederlandse Bouw en Handelscombinatie haar nieuwe kantoorgebouw aan de Dr. Staver manstraat te Vlissingen. De nog jon- fe combinatie heeft in negen mann en t(jd een gebouw doen verryzen, dat voor het nieuwe stadscentrum van Vlissingen zonder enige twyfel een mooie aanwinst betekent. Boven het kantoor is een aantal middenklas sewoningen gebouwd, die het geheel een massale en representatieve in druk geven. Het hart van het gebouw is de grote tekenkamer, die aan de Dr. Stavermanstraat ligt. De teke naars, die er de plannen uitwerken, hebben er de ruimte en werken er met een uitstekende verlichting. De entree bestaat uit een aantrek kelijke hal, die door middel van een glazen en smeedijzeren loket in ver binding staat met de afdeling finan ciële administratie, tevens receptie. Voorts zijn in het gebouw onderge bracht een conferentiek;amer, een di rectiekamer met typekamer, opzich terskamer, ontvangkamer en wacht- hal. Voorts zijn er toiletten en een bedrijfskeuken in ondergebracht. Ach ter het gebouw bevinden zich voorts o.m. een ruime rijwielbergplaats en een archiefbergplaats. Het geheel is zeer modern en smaakvol uitgevoerd; eenvoudig en tegelijk degelijk, aantrekkelijk en re presentatief. De Zuid-Nederlandse Bouw- en Han delscombinatie is een jonge en ener gieke onderneming. Zij werd nog geen drie jaar geleden op 1 Janu ari 1953 opgericht en vestigde haar kantoor in een woonhuis op de Bou levard. De snelle uitbreiding van de werkzaamheden, deed echter reeds spoedig de behoefte aan een grotere ruimte voelen en de idee rijpte om een kantoor te bouwen in het nieuwe stadscentrum. Begin Februari van dit jaar werd met de bouw begonnen en ongeveer een maand geleden reeds werd het gebouw betrokken. Thans zg'n ook de laatste werkzaamheden gereed en kan men het kantoor offi ciéél openstellen. DE WERKEN. Het eerste werk, wat de combina tie uitvoerde, was de bouw van 29 woningen aan de Generaal De Wet straat te Tilburg. In Vlissingen werd daarna de Nieuwe Kerk gekocht en afgebroken, waarvoor een flat met 16 woningen in de plaats kwam. Tot dusver kwamen 426 woningen en 8 bedrijfspanden klaar in Tilburg, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Os- sendrecht, Dordrecht, Middelburg, Vlissingen, Breskens en enkele kleine re plaatsen. Onderhanden zg'n in totaal 988 wo ningen en 11 bedrijfspanden te Vlis singen, Oostburg, Souburg, Roosen daal, Kaatsheuvel, Tilburg, Steenber gen, Weert, Culemborg, Gilze-Rgen, Sprangkapelle, Montfoort en Ridder kerk. In voorbereiding zijn thans 1625 woningen en 35 bedrijfspanden in de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Noord- en Zuid- Holland. Het belangrijkste object, dat de combinatie momenteel In Vlissingen onder handen heeft, is de bouw van 276 halvepreniiewoningen in het blok IrislaanVan der Helstlaan Melndert Hobbemalaan Hercules Seglierslaan. Hiervan worden er 168 gebouwd als driegezinswoningen, 70 als tweegezinswoningen, en 38 als eensgezinswoningen, zodat in totaal „een dorp van 1800 zielen" kan wor den ondergebracht. Onderling damkampioenschap Voor het onderling damkampioen schap werden door de leden van de damclub „Kapell-de volgende par tijen gespeeld: J. C. van LiereM. de Jager 02; Chr. IlorstanjeJ. C. Walrave 11; Iz. op 't HofC. Blan- kenburgh 20. FEUILLETON Door Margaret Malcolm ,En toch-töch kwam je hier om lets van me te stelen", zei hij. „Wil je me het nu niet precies vertellen, Rilla?" Ze speelde rusteloos met haar vin gers „Het is niet erg gemakkelyk; ook nu niet", hernam ze langzaam. „De mensen hebben zo'n verschillen de kijk op de dingen". „Probeer maar 't my uit te leg gen". drong hij aan, al by voorbaat wetend, dat elke verontschuldiging hem welkom zou zijn. „Daar in de kast is een viool", be gon ze gehoorzaam. „Je oom hield ze voor een Stradivarius, maar ik ge loof, dat het een goede imitatie is en dacht in de eerste plaats om die re den, dat het er minder op aankwam". Ze zweeg even en voegde er toen be droefd aan toe: „Ik wist wel. dat je het niet zou begrijpen". ,Nu, je hebt me toch nog maar weinig verteld, nietwaar?" zei hij. „Waarom wilde je die viool hebben? Jerry neeft er immers een". Rïlla sloeg de ogen neer. „Hrj h&d er een", antwoordde ze met zachte stem, ..maar er is iets mee gebeurd, waardoor ze brak en er is gêen geld om een nieuwe te kopen, zodat ik..." Ze zag de uitdrukking on zïin gezicht en ging snel voort: „O, Jerry weet er niets van! Ik heb hem alleen ge zegd, dat ik hem op de een of ande re manier een nieuwe zou bezorgen. Nu, vandaag heeft Cowslip gekalfd het is een allerliefst beestje en ik moest lang op de boerderg blyven, zodat ik een prachtige kans kreeg. Ze wisten hoegenaamd niet, hoe laat ik thuis zou zijn en dus... en dus..." Ze kwam niet verder, want onder zijn doordringende blik smolt haar stem letterlgk weg. „Maar begryp je dan niet, dat het oneerlijk was?" vroeg hy. zonder zichzelf te willen bekennen, dat hg vreesde voor een „neen" van haar kant Ze fronste het voorhoofd en onver klaarbaar genoeg waren al zijn be denkingen als met één slag verdwe nen. Hg stond op het punt, haar te vragen, er niet meer aan te denken, omdat al het zijne ook van haar was en hij haar liefhad, maar iets hield hem ervan terug, „J...ja", klonk het aarzelend. „Ja, dat is net, maar zie ie aan de andere kant niet in, hoe verkeerd het is, dat een werkelijk mooie viool in ?en kast ligt opgesloten, terwijl Jerrv. die er leven in zou kunnen brengen, hele maal geen viool bezit. Besef je niet, dat dit voor mij de doorslag heeft ge geven Hg hoorde de trilling in haar stem en knikte even. „Ja, ik Degrg'p wat je be doelt", zei hij langzaam, „maar je hebt me niet verteld, hoe het kwam dat Jerry's viool Is gebroken". Tot zijn verbazing kwam er weer een koppige, wrevelige trek op haar gezicht. Ze schudde zwggend het noofd, totdat haar rode krullen heen en weer dansten. „Maar liefstevermaande ny. „O, als je d£t zegt!" riep ze met van ontroering bevende stem, zodat zijn eigen hart sneller begon te kloppen. Ja, deze geschiedenis moest eens en voor altyd uit de wereld! Misschien vond Rilla dit ook. „Jer ry deed... deed iets om mg te hel pen", bracht ze er met hoorbare moeite uit. „Ik kan je niet precies ver tellen wè.t er gebeurde, maar hoe dan ook de viool brak. O, vraag me alsjeblieft, alsjeblieft niet meer. Piers!" riep ze zo smarteiyk, dat hg haar dichter naar zich toe trok Wat kwam het er per slot van rekening op aan? Wat kwam èr trouwens nog op aan beha've dat zij hem en hij haar liefhad? „We zullen dit allemaal vergeten", zei hg teder. „Beloof me alleen maar, dat je zoiets nooit weer zult doen". „O, maar!" klonk het ontsteld, „lk vond het zo gewoon. Jerry moet een viool hebben en als je dan kans ziet, om daar zo gauw mogelijk voor te zorgen Ze zag de uitdrukking van zijn blik en hij voelde dat ze beefde. Lang zaam maakte ze zich uit zg'n omhel zing los, terwgl naar grgze ogen plotseling versomberden. „Weet jeweet je zeker, dat lk heus de vrouw ben, die je verlangt?" vroeg ze verdrietig. Toen aarzelde hg" niet langer, maar trok ha^r opnieuw in zg'n armen tot dat hg haar hart tegen 't zgne voelde kloppen en hun beider lippen elkaar vonden. „Ja", antwoordde hii zorgeloos. „Ja, dat ben je. De enige soort vrouw in de hele wereld, die ik ooit zou kunnen verlangen!" Ze besloten het voorlopig nog ge heim te houden. „Het bespaart jc zoveel onaange naamheden als je probeert de dingen uit het standpunt van anderen telie- kgken", betoogde Rilla op een wereld- wyze toon. die Piers vjrrukkelgk vond. „En ik ïoet toegeven: het Is vlug gegaan. De meeste merfsen zou den zeggen, dat we onmogelijk zelf kunnen weten hoe we er inderdaad over denken. En waarom zouden we ons allerlei geiteneer op de hals ha len terwijl we dit kunnen vermijden als we nog even wachten? Per slot van rekening komf het er alleen op aan. dat wij zeker zijn van ons zelf". .O. als hg het nu maar zo Inziet!" dacht ze heimelgk want zij. zelf was er allerminst van overtuigd, omdat het door haar genoemde motief niet klopte met haar ware beweegreden. Het ging bij haar voornamelijk om Eve Eve. die had gehoopt, dat ze meeste res op Normanhurst zou worden en nu zou moeten aanzien, dat haar stief dochter die benijdenswaardige positie kreeg. Rilla was bang, want ze moest er steeds over denken, wat Eve wel zou kunnen doen; je was er immers nooit zeker van, welke streken ze zou uithalen. Indien Eve nog een tgdlanj onwetend bleef van 't geen er stom te gebeuren, zou dat hen een heel eind dichter brengen bg het ogenblik, dat Rilla geheel onafhankelgk van haar zou zgn. Zodra zij, Rilla, één-en-twin tig was konden ze trouwen en Eve zou niet in staat wezen, dat te beletten. Zg, Rilla, zou Eve desnoods al haar geld afstaan in ruil voor haar geluk. „Ja daarin heb 1e waarschijnlijk volkomen gelgk", beaamde Piers, maar juist toen Rilla een lange zucht van verlichting slaakte, voegde hg er aan toe: „Natuurlyk zullen we je huls genoten, mevrouw Shandon en Jerry op de hoogte moeten brengen". Rilla had byna gezegd dat het Juist zaak was Eve zo lang mogeiyk In on wetendheid te houden, maar ze hield die opmerking nog tgdig binnen en zei in plaats daarvan heel bedacht zaam; even het voorhoofd fronsend: Och, Jerry doet er weinig toe; jon gens stellen niet veel belang In verlo vingen, wel En wat Eve betreft, vind je niet, dat we haar, als degene, die er het nauwst by is betrokken, de ge legenheid moeten geven, aan de idee te wennen?" Ze zag, dat hij erover nadacht en een ogenblik weifelde ze. Van jongs af aan was ze gewend, Eve zo weinig mogelgk te vertellen. Dat was begon nen zodra ze besefte, hoeveel verdriet het haar vader deed wanneer hg als scheidsrechter tussen zijn vrouw en zijn kinderen moest optreden Welke kritiek de dominee ook op meneer Shandon mocht hebben, zgn dochter had zielsveel van hem gehouden. Mis schien zou ze. als hg langer had ge leefd en zij tot de jaren des onder scheids was gekomen, oog hebben ge kregen voor zijn zwakheden en tekort komingen, maar In de gegeven om standigheden bleel zp liever, onbe vlekte herinneringen aan hem bewa ren. Rilla had echter nog een andere reden tot zwijgzaamheid jegens haar stiefmoeder en wel het feit, dat deze nooit vat op zich liet geven. Steeds wist ze, hoe dan ook. het zo te draai en, dat haar tegenpartij 't gras voor de voeten zag weggemaaid. Als Rilla op de hoogte was geweest van Eva's manoeuvre, om met Steven Lee ln diens auto weg te ryden, zonder dat de ooggetuigen ook maar in de verste verte hun argwaan bevestigd zagen, zou haar dit allerminst hebben ver rast. Zo'n handeiwyze typeerde Eve Immers volkomen. Rilla besefte dan. dat ze geen risi co mocht nemen. Ze kon Piers niet vertellen dat Eve gevaarlgk was, want Eve had sinds Piers komst op Normanhurst alle zeilen bygezet om zgn vertrouwen te winnen en Rilla wist niet, in hoever dat was gelukt. Wel echter was zy zich ervan bewust, dat Ingeval van een crisis Eve's koele zelfbeheersing vry wat meer zou he reiken dan haar eigen impulsieve heethoofdigheid. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6