PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Provocerende" Russische stappen in Midden-Oosten en Azië Wet onrendabele percelen than; in uitzicht gesteld BILT SYRIË EIST UITSTOTING VAN ISRAËL UIT V.N. Vand DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 296 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmsx. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Viissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee N. Bogerdstraat 24. tclef. 26. VERWIJT VAN NAVO-RAAD Vrijheid van West-Berlijn opnieuw gegarandeerd De N.A.V.O.-raad heeft zijn tweedaagse conferentie in Parijs Vrijdag be ëindigd met een verklaring waarin wordt gezegd dat het Atlantisch bond genootschap dc vrijheid van West-Berlijn zal verdedigen. Behalve deze waar schuwing aan het adres van de Sowjet-Unie, wordt de Russen in de ver klaring ook verweten dat zij „de vrije wereld opnieuw hebben getart" met hun „provocerende" stappen in het Midden-Oosten en Azië en de voort durende uitbreiding van hun strijdkrachten. West-Duïtsland wordt beschouwd „als de enige Dnitse regering die in vrijheid en langs wettige weg tot stand is gekomen en daarom het recht heeft voor Duitsland te spreken." De N.A.V.O.-landen constateren met nadruk dat de hereniging van Duits land door Rusland^ geweigerd op de conferentie van Genève een essen tiële voorwaarde is voor de vestiging van een rechtvaardige en duurzame vrede. De teleurstelling van de raad gold voorts het Russische verzet tegen een effectief systeem van toezicht op de bewapening, met inbegrip van het luchtinspectieplan van president Eisenhower, en de Rus sische blijken van vrees en vijand schap betreffende de vrije uitwis seling van voorlichting tussen de volken van beide zijden. Minister Staf heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat Groot-Brit- tannië het aanbod heeft gedaan des kundigen op het gebied van geleide projectielen en opleidings-faciliteiten ter beschikking te stellen van de klei nere N.A.V.O.-landen. Niet voldoende „Wij hebben vorderingen gemaakt in de richting van ruimere coördinatie", aldus minister Staf. „Maar coördina tie is niet voldoende. Wat nodig is, is integratie". Hij zette uiteen dat de overschake ling van de N.A.V.O. op atoomwapens een „militaire evolutie en geen revo lutie" zal zijn. „Wij zullen in elk geval nog lange tijd conventionele wapens om ons heen hebben". De heer Staf achtte het voorts mo gelijk dat Groot-B'fittarmië' in de toe komst niet alleen deskundigen op liet gebied der geleide projectielen be schikbaar zal stellen, maar ook de pro jectielen zelf. De luchtverdediging is een natio nale verantwoordelijkheid maar die verantwoordelijkheden reiken over de grenzen heen. Als bijvoor beeld 'n bommenwerper op VVest- Duitsland afvliegt in Westelijke richting stuurt West-Duitsland er jachtvliegtuigen op af en waar schuwt tegelijkertijd Nederland. Indien de bommenwerper zijn Weduwe van Enrico Caruso overleden Mevrouw Dorothy Caruso, de we duwe van de beroemde Italiaanse zanger Enrico Caruso, is Vrijdag te Baltimore (Maryland) overleden na een langdurige ziekte. Zij is 62 jaar oud geworden. De zeventienjange Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonvr etende ut. Don Juan, kust op deze foto de Spaanse vlag tijdens een stijlvolle plechtigheid in de Spaanse militaire academie te Zaragoza. Volgens een overeenkomst tussen Franco en Dov Juan wordt Juan Carl is in Spanje opnevoed. De meeste Spanjaarden zijn overtuigd, dat Juan Carlos Fran co als bestuurder van Spanje zal opvolgen. Westelijke koers handhaaft en Ne derland bereikt waarschuwt Ne derland Engeland. Luchtstrijdkrachten De N.A.V.O.-raad heeft besloten, dat in Noord-Italië nieuwe tactische lucht strijdkrachten zullen worden opgesteld bestaande uit Amerikaanse en Itali aanse eenheden. Het zal de „vijfde tactische lucht- machtgroep" worden. De „tweede tac tische luchtmachtgroep" is in Duits land gelegerd en bestaat uit Britse, Belgische en Nederlandse toestellen, de vierde groep, samengesteld uit Amerikaanse, Canadese en Franse eenheden, heeft haar bases in Frank rijk. Peking beschuldigt Washington Schending van overeenkomst over repatriëring Het ministerie van buitenlandse za ken van communistisch China heeft in een verklaring, die tegelijkertijd in Peking en Genève Is gepubliceerd, de regering van de V.S. ervan beschul digd de overeenkomst van September j.l. betreffende de repatriëring van burgers van beide landen te hebben geschonden. In de verklaring werd gezegd dat ondanks het feit dat China „een vol ledige en gedetailleerde lijst" heeft verstrekt met de namen van Ameri kaanse burgers in China, de Verenig de Staten tot dusverre aan China geen naamlijst en andere inlichtingen be treffende alle Chinezen in de V.S. hebben doen toekomen. In Amerikaanse kringen te Genève werd Donderdagavond verklaard, dat in de Amerikaans-Chinese overeen komst van 10 September wordt ge sproken van de repatriëring van bur gers die zulks wensen, doch niet van net overleggen van lijsten met namen. IN VEILIGHEIDSRAAD „Keus tussen oorlog en vrede" Ahmad Shukairy (Syrië) heeft Vrij dag in een toelichting op de Syrische klacht over de Israëlische aanval -van Zendag bij het Meer van Galilea in de veiligheidsraad de eis gesteld dut Israël uit de Verenigde Naties zal worden gestoten en tevens de waar schuwing uitgesproken dat de veilig hcidsraad zal moeten kiezen tussen oorlog en vrede. Tevoren gaven de vertegenwoordi gers van tien landen, te weten de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, Enge land, Frankrijk, Turkij België, Na tionalistisch China, Perzië, Nieuv- Mr. J. Klaasesz wordt Commissaris der Koningin In Zuid-Holland Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Januari 1956 benoemd tot com missaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, thans gouverneur van Suriname. Na de bevrijding van de provincie Groningen werd mr. Klaasesz, die van 1933 af werkzaam was geweest ter ge meente-secretarie van de hoofdstad van die provincie, belast met de waar neming van het ambt van burge meester der gemeente Haren, welke betrekking hij tot 22 Februari 1946 vervulde, toen hij bij de Unesco werd benoemd tot hoofd van de interne ad ministratie. Na een werkzaamheid in Londen en later in Parijs, nam hij op 1 Maart 1947 zijn ontslag Met ingang van 1 Mei 1947 werd mr. Klaasesz daarop benoemd tot burgemeester van Wageningen, welke functie hij heeft vervuld tot hij op 1 October 1949 in 'zijn huidige ambt van gouverneur van Suriname werd benoemd. Mr. Klaa sesz is Doopsgezind en hij behoort tot de P.v.d.A. Indonesië wijst Nederlanders uit De Nederlander P. van Gorkum is Indonesië uitgewezen. De heer Van Gorkum is hoofd van 'n afdeling van de N.V. Handels- en Industriële Maat- schappy Broere en Vonk te Medan. Hij vertrekt 24 December per ..Wil lem Ruys" naar Nederland. De di recteur-generaal van dezelfde firma, de heer J. A. Broere. is reeds eerder uitgewezen. Vernomen wordt, dat de firma thans circa 30 man personeel zal ontslaan. De reden van de uitwijzing is niet be kend. De immigratiedienst verklaar de, dat de toelatingskaart van de heer Van Gorkum niet voor verlen ging in aanmerking komt. Ontwerper van „Willem Ruys", ir. L. W. Bast, overleden Op 68-jarige leeftijd is Vrijdag te Heemstede, waar hij de laatste jaren woonde, overleden ingenieur L. W. Bast. voormalig inspecteur van de technische dienst van de koninklijke Rotterdamse Lloyd en tot zijn over lijden als technisch adviseur aan deze rederij verbonden. De heer Bas heeft vooral naam ge maakt als ontwerner van de „Willem Ruys". In koortsachtig tempo werden Vrij dagmiddag op het station van Viis singen tonnen haring in koelwagons geladen. Netjes verpakt in kistjes van 50 kg verdween het ,js\lver" in hoog tempo in de donkere ruimen. Omdat de vis voor het b:;tenland was be stemd keek de douane bij het laden nauickeurig toe. Haring wordt alleen per trein vervoerd als de afnemer er prijs op stelt de vis langs de rails te ontvangen. Het bezit van een spoor wegnet is dan ook voor Viissingen geen sterke troef in de concurrentie strijd, die tussen de haven van deze stad en Breskens is ontbrand op het van - haringlossen. Foto P.Z.C.) Zeeland en Peru, een voor een uit drukking aan hun ontstemming over de Israëlische aanval. De Sowjet-Unie vroeg de raad Israël te veroordelen en krachtiger maatregelen te 'rëffen. Mocht de veiligheidsraad uitstoting een te zware straf vinden, dan zou cfe raad volgens Shukairy Israël kunnen treffen met economische sancties Hij wees erop dat Israël dank zij lenin gen, financiële hulp en schenkingen uit het buitenland dc gelegenheid heeft gekregen anvallen uit te voe ren. Premier David Den Goerion van Is raël heeft in een rede voor het bestuur van de gematigd socialistische Mapai verklaard, dat „Israël sinds 1948 nim mer in groter gevaar geweest is dan nu." Hij waarschuwde, dat er een dras tische wijziging wa gekomen in het machtsevenwicht in het M:dden-Oos ten en zeide, dat de meest dringende noodzaak van het moment was om ie zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk wapens te krijg» n. Conferentie in Genève Indonesiërs stellen opheffing van Unie voor Politieke deskundigen va- Neder land en Indonesië zjjn gisteravond in Genève voor een eerste bespreking bijeengekomen, anderhalf uur nadat de ministers van buitenlandse zaken waren aangekomen. Van Indonesi sche kant werd mondeling het voor stel gedaan de kwestie van de ophef fing van de Nederlands-Indonesische Unie te scheiden van alle belang rijke aangelegenheden uit het negen punten tellende protocol van 10 Augustus 1954. Het Indonesische voorstel houdt volgens de zegslieden een verzoek om hervorming van het protocol in. Van Nederlandse zijde zou verzocht zijn dit voorstel op schrift te stellen en naar de zegslieden verklaarden zullen de Indonesiërs vandaag hier aan gevolg geven. Nog geen nieuw lid van Veiligheidsraad. Al 34 maal gestemd In de algemene vergadering van de Verenigde Naties is nog vijfmaal ge stemd voor bezetting van de vacante zetel in de veiligheidsraad. Noch de Philippijnen, noch Joego-Slavië kon echter de vereiste meerderheid van 46 stemmen halen. In totaal is er over deze kwestie nu 34 maal gestemd. Volgens het rooster is dit de laatste zittingsdag van de assemblée. Er zijn echter nog 9 agendapunten te behan delen. De Chileense voorzitter Maza zei, dat eerst de andere agendapunten zullen worden afgehandeld en dat men daarna in zitting zal blijven tot in de vacature van de veiligheidsraad is voorzien. Voor het eerst in zes Jaar zal Ingrld Bergman voor een filmmaatschappij in Hollywood een film maken. ZIJ sloot een contract met 20th. Century Fox voor de verfilming v?yt „Anastasia". Anatole Lit- vak voert de regie. De film wordt ln Pa rijs en Wenen gedraald. (United Press) aag... §f is het 125 jaar geleden, dat de Zuid-Amerikaanse vrijheids- H held Simon Bolivar, te Santa Marta overleed. h H ...is het 25 jaar geleden, dat de Italiaanse luchtmaarschalk I. Balbo, als leider van een es- kader van vijftien vliegboten jj§ een vlucht van Rome over de Zuidelijke Atlantische Oceaan H naar Brazilië ondernam. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING IN ZEELANn c '>i Zeelands Staten stelden begroting 1956 vast Vrijdagmiddag hebben Zeelands Staten de provinciale begroting voor 1956 zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Uitvoerige beraadslagingen gingen hieraan vooraf, waarbij de Vrijdag voornamelijk was gewijd aan de beantwoording door Ged. Staten van tientallen vragen, die de Statenleden hadden gesteld. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel behandelde als gewoonlijk de alge mene aspecten van het provinciaal beleid en daarbij toonde hij zich weer een boeiend spreker, die zijn onderwerp volkomen beheerste, die zich niet liet afleiden door interrupties, maar daarop slagvaardig inging Hij toonde nogmaals aan, dat Gedeputeerde Staten verplicht zijn een voorzichtig finan cieel beleid te voeren. En een uitvloeisel van het beginsel der voorzichtigheid is, dat men zich beperkingen moet opleggen. Belangrijk waren zijn mede delingen inzake de onrendabele electriciteitslijnen. Hij zette daarbij uiteen, dat er in de Zeeuwse herverkavelingsgebieden 750 percelen zijn. die aan gesloten dienen te worden op het electriciteitsnet, hetgeen gemiddeld f 5200 per bedrijf kost of f 3.700.000. Er komt nu een wettelijke regeling wahrbij het rijk 42 procent der kosten zal dragen, provincie, electriciteitsbedrijf en gemeenten samen 40 procent en de belanghebbenden 18 procent. De 40 procent van de provincie enz. wordt als volgt verdeeld: provincie 10 procent, electriciteitsbedrijf 10 pro cent en gemeenten 20 procent. In totaal herverkavelingsgebieden plus de andere onrendabele streken zijn er in Zeeland nog 3000 percelen aan te sluiten, waarvoor in totaal 15 millioen gulden nodig is. Dit betekent voor de provincie 10 procent of 1,5 millioen gulden, zodat wanneer dit project in 10 jaar wordt ver wezenlijkt er jaarlijks f 150.000 op de begroting zal drukken. Mr. Van der Weel verwachtte niet, dat het betrokken wetsontwerp vóór de verkie zingen zal worden ingediend. Ten aanzien van het Deltaplan stelde mr. Van der Weel met na druk, dat het provinciaal beleid in dit opzicht betekent: paraat maken en paraat houden. „Wij doen dit jaar wat thans gedaan kan worden, ge zien in het licht van het komende" De Gedeputeerde herinnerde aan de uitbreiding van de provinciale wa terstaat en betoogde voorts, dat het van groot belang zal zijn instituten als Stichting Zeeland en E.T.I. van voldoende middelen te voorzien, op dat zij juist het werk met betrek king tot de toekomst goed kunnen vervullen. Over de tunnel voor Zeeuwsch- Vlaanderen zeide nir. Van der Weel: „Hoe graag wjj ook een vaste ver binding hebben en hoezeer wy ons verbonden voelen met Zeeuwsch- Vlaanderen, toch moeten wy realist blijven en daarom eerst datgene doen, wat grijpbaar is. Zonder de wenselijkheid van een tunnel te ver geten, zal het niettemin moeilijk zijn het bijzondere bureat van de Water staat als eerste opdracht een studie te laten maken ln verband met deze verbinding. Er zijn vele andere on derwerpen in verhand met het Del taplan, die eerst aan de orde ko men". Over het bouwvolume deelde mr. Van der Weel mede, dat binnenkort minister Witte een bespreking zal houden met de Gedeputeerden van alle provincies in verband met het nieuwe verdelingssysteem. Uitvoerig ging de heer Van der Weel in op de kwestie van de on rendabele gebieden, waarbij hij dankbaar was voor de woorden van de heer Hommes, die had ver klaard begrip te hebben voor de grote moeilijkheden van Gedepu teerde Staten. „Over uw bekering zal er in de kringen van de P.Z.E. M. grote vreugde zijnmerk te de heer Van der Weel op. Bootdiensten Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, behandelde de boot- diensten en zette uiteen, dat 1956 en 1957 moeilyke jaren voor deze Instel ling zullen worden. Al het beschikbare materiaal zal moeten worden Ingezet, zodat er dan practisch geen reserve meer is. Van het personeel zal veel toewyding worden gevraagd. Het volgende bouwprogramma werd opgesomd: begin 1958 het eerste nieu we schip op ViissingenBreskens, hopelijk begin 19 het tweede, even eens op deze lijn. Mededelingen over een derde schip zouden in het huidige stadium slechts speculaties beteke nen, zo meende de heer Van Poelje. (Vervolg op pag. 2) Tien jaar voor Duitser, die Britse arts neerschoot Karl Gustav Lerche, die In Septem ber 1944 in Arnhem kapitein Brian Brownscombe, een krijgsgevangen Britse officier van gezondheid, dood schoot is in München veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van twee en eer half jaar voorarrest. Er was twaalf jaar tegen hem geëist. KORTE PREDILATIE VERWACHTING. „Ik verwacht den Here, mijn ziel verwacht en ik hoop op Zijn Woord." Psalm ISO 5. Kerstdag nadert. Hoe gaan wij dit feest tegemoet? Met hunkerend ver langenf Vol verwachting f Deze vraag mogen xc j onszelf wel eew ernstig stellen! We leven im mers in een tijd, waarin velen, ook veel jonge mensen, als 't geestelijke waarden geldt, niets meer vervrach ten. Wat zou je nog v.-rwachten in een wereld, die zichzelf prepareert voor haar eigen ondergang f Men vindt wapenen uit, die alc ze ooit worden gebruikt, in korte tijd van een groot deel van deze wereld, één rume zouden maken. Eu van Ke. k en Christendom heeft men ook niet veel verwachting meer. Wat is er na bijna 20 eeuwen Chris tendom in deze wereld veranderd? En wat is men al vaak bedrogen uitgekomen met mensen, die zich naar Christus noemen! Idealen zijn meedogenloos stukgeslagen. Kort om: men is gedesülusionneerd. De verwachting is gestorven! Anderen z\jn er, die ook niets meer verwachten, maar om een andere re den. Zij hebben de vervulling aan vaard, maar zonder strijd, zonder worsteling. Ze weter. alles allang. Ze weten precies, wat er gebeurd is in de Kerstnacht en waartoe Christus geboren moest word' i»i Bethlehem's stal. Ze kunnen dogmatisch zuiver uit eenzetten, want de „vleeswording des Woords" betekent. Maar de "grote gave Gods is voor hen een stuk dog matiek geworden zonder meer. Ook bij hen is er geen verwachting meer. Verwachten wij nog wel De dich ter van Psalm ISO wist wél, wat ver wachting was. Hoor maar: ,Jk ver wacht den Here, mijn ziverwacht en ik hoop op Zijn Woord." Wat 'n intens verlagen, wat 'n 'ge wéldige verwachting! Wat is de bron ervan Waaruit is zij ontstaan1 „üit de diepten!" In welke nood de dichter zich bevond, is Oi*. niet pre cies bekend, maar tenslotte blijkt zijn nood een geestelijke nood te zijn; hij weet zich diep-schuldig tegenover God. „Als Gr. Here, de ongerechtig heden in gedachtenis houdt, Here, wie zal bestaan?" Weter wij daar óók iets van Zijt gy door Gods Geest reeds aan uzelf ontdekt f Dan wordt ook in uw hart de verwachting gebort..! U gaat „ho pen op Zijn Woord", het Woord van vergeving, genade en verzoening, in het kindekc van de kribbe vlees en bloed geworden Wie vertwijfelt aan zichzelf en al léén maar hoopt op Christus, zal straks echt Kerstfeest vieren! Middelburg. j. van Woerden. WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met enke le verspreid optredende buien. Over wegend matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 18 December Zon op 8.46 onder 16.31 Maan op 10.56 onder 20.58 19 December Zon op 8.46 onder 16.31 Maan op 11.16 onder 22.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1