Kamer vindt dat de landbouw prijzen te krap worden berekend Poging Oppenheimer-diamanten naar Amsterdam te brengen CHAUFFEUR WERD GEDOOD BIJ EXPLOSIE TE GORREDIJK VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 8 BEGROTING VANMANSHOLT Lage lonen De heer Vondeling noemde de Jo nen in de landbouw nog steeds de laagste, die uitbetaald worden en hij waarschuwde de bewindsman op te passen, dat de landbouw niet op nieuw achterop raakt. Ook andere afgevaardigden waren ongerust over het verloop van de lonen. Uiteraard zijn de prijzen die voor de landbouwproducten bedongen kun nen worden, sterk van invloed op de inkomens in de landbouw. Vandaar dat verscheidene leden ook deze prij zen tot onderwerp van bespreking maakten. De heer Biewenga verweet de bewindsman, dat hij vervallen van de garantieprijs voor koolzaad pas enige weken na de zaaitijd bekend gemaakt. heeft. Hij sprak zelfs van „onbehoorlijk". De heer Vondeling verlangde, dat gezocht zou worden naar een gezonde toeslagregeling voor de mélk, in plaats van de bestaande onweten schappelijke. Voor het overige drong men aan op voorraadvorming van cultuur-tech nische werken, op een onderzoek naar de juiste grote van agrarische bedrij ven, op een verruiming van de crediet- mogelijkheden in de landbouw, zoals zij ook bestaan voor de middenstand, op het bestrijden van trustvorming, op het voorkomen van versnippering van technische, agrarische organisa ties, op meer openbaarheid omtrent de plannen van de minister ten aanzien van aanvulling van de productiefond sen in de tuinbouw, op verbetering van het land- en tuinbouwonderwijs en op de financiering van schoolgebou wen voor dit onderwijs. Mr. Bonnerman De heer Biewenga betwijfelde of de minister wel juist gehandeld heeft met het ontslag van de secretaris-generaal aan zijn departement, mr. J. T. Bon nerman. Tien jaar geleden heeft de be windsman met deze functionaris, die hij zelf heeft aangesteld, samenge werkt. De heer Bonnermans heeft zijn taak altijd goed vervuld, aldus de heer Biewenga, die niet begrijpen kon, waarom de man nu ontslagen is, op grond van het rijksambtenaren-regle ment, dat niet eens beroep openlaat. Hij vond dat de minister de schijn van politieke motieven had moeten vermijden. De heer Vondeling bracht hiertegen in, dat beroep wel mogelijk is, maar hij geloofde niet dat het veel effect zou hebben. SNELLE MOLENS. Vier jaar gele den is de boerderij van de heer K. in het West-Duitse Oldenburg in vlam men opgegaan. Drie jaar geleden was hjj klaar met de herbouw en hij boert er nu weer naar hartelust. Vorige week heeft hg de bouwvergunning ontvangen. HOED AF. Bij een Parijse foto graaf kwam een dame vragen, of hrj het portret van haar zoon wou ver groten. En of hij dan meteen diens hoed wou verwijderen. „Dat kan na tuurlijk gebeuren", antwoordde de fo tograaf, die niet voor een kleintje vervaard was. „Maar vertelt U eens: heeft uw zoon de scheiding rechts of links En heeft hij krullen?" „Maar, meneer", antwoordde de dame, „dat zult U zelf wel zien, als U die hoed wegneemt". LICHT WERK. De rechter vroeg aan W. P. Howland waarom die in zijn woonplaats Nashville (V.S.) drie valse chèques had afgegeven aan een winkelier. „Ilr was al een hele tijd niet meer de oude", antwoordde de verdachte. „En de dokter had gezegd, dat ik alleen nog maar licht werk mocht doen". Gerustgesteld Critiek op ontslag van secretaris generaal mr. Bonnerman (Van onze parlementaire redacteur). Het beleid, dat de minister van landbouw, vissery en voedselvoorziening in het afgelopen jaar gevoerd heeft en dat hij voornemens is in de ko mende tijd te volgen is Donderdag in de Tweede Kamer in het algemeen gunstig beoordeeld. Aan de orde was de begroting van minister Mansholt voor 1956 en dat gaf de talryke landbouwdeskundigen in de Kamer ruim schoots gelegenheid een lange lijst van opmerkingen te maken en vragen te stellen. Met name bleek er belangstelling te bestaan voor de toekom stige ontwikkeling van de lonen in de agrarische sector en voor de prijzenpolitiek van de regering nu op de wereldmarkt spanningen ontstaan als gevolg van de dreigende afzet van grote surplusvoorraden door de Verenigde Staten. Des middags voerden het woord de heren Den Hartog (WD), Biewenga (AR), Vondeling (PvdA), C. van den Heuvel (AR), Engelbertink (KVP), Haken (CPN), De Ruiter (CH), Groen (KVP) en Van Koeverden (K VP). Hoezeer de verzekering van een re delijk bestaan aan de landbouwers de Kamer ter harte ging, bleek uit de Indiening van een motie door dr. ir. Vondeling, mede ondertekend door de heren Den Hartog en De Ruiter, lui dende: De Kamer, gelet op de onge rustheid, die er momenteel onder de agrariërs heerst, tengevolge van de dreigende ontwikkeling van de inko- penverhouding, in aanmerking ne mende enkele recente eenstemmige uitspraken van het landbouwschap, spreekt als haar mening uit, dat het agrarische bedrijfsleven moet kunnen blijven rekenen op onverminderde handhaving van de door de regering op het gebied van bedrijfsvorming van landbouwproducten gedane toe zeggingen, mede om ook in de toe komst verder te kunnen blijven stre ven naar sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare ar beiders ten plattelande. Minister Mansholt, die in de avond vergadering het woord voerde, heeft de afgevaardigden gerustgesteld, die vreesden, dat bij eventuele loonsver hogingen in de landbouw de kostprijs der producten verhoogd zal worden, zonder dat de verkoopprijzen in deze verhoging delen. Er zal bij de vaststelling van de ga rantie-prijs voortaan rekening gehou den worden met de goedgekeurde lo nen. Met deze opvatting, zo meende de bewindsman, loopt de motie van de heer Vondeling (P.v.d.A.) parallel. Daarom had hij geen enkel bezwaar tegen aanneming ervan. De melkprijs, zo deelde hij verder mee, is nog niet vastgesteld. Gaarne was hij bereid, om als de regering haar beslissing heeft genomen, dit aan de Kamer mede te delen. Het ontslag aan de heer Bonnerman noemde de bewindsman een zeer moei lijke kwestie, omdat in het belang van de betrokkene een openbare behan deling niet gewenst is. Hij verwees daarom naar de aan de Kamer over gelegde schriftelijke stukken en naar het uitvoerige onderhoud, dat hij over deze zaak had gehad met de vaste commissie voor de landbouw. Overigens heeft mr. Bonnerman medegedeeld, zo zeide de minister, dat hij genoegen neemt met het ontslag op grond van het bedoelde artikel 99, zij het op bepaalde voorwaarden van fi nanciële aard (wachtgeld en pensioen). Deze voorwaarden zijn zeer gunstig voor hem. Zijn financiële positie is gewaarborgd. Suikerbieten en koolzaad Met betrekking tot het suikerbieten- areaal, zeide de minister, dat de resul taten zullen moeten worden afgewacht om te beslissen of in de toekomst een beperking nodig is. Ook de minister vond het moment dat medegedeeld werd, dat geen garantieprijs voor kool zaad zou worden vastgesteld, niet ge lukkig. Ten aanzien van het koolzaad is langdurig overleg gepleegd, daarom kwam de beslissing te laat. Minister Mansholt deelde o.a. mede, dat het de bedoeling is de consumen- tencredieten af te schaffen. Dat is een regeringskwestie en zal voorzichtig geschieden, omdat deze afschaffing nauw samenhangt -met het loon- en prijsbeleid. Tijdens brand in garage Een hevige brand woedde Donder dag in de garage van de firma V. aan de Marktstraat te Gorrcdijk. Twee chauffeurs van de firma snel den toe en zagen, dat een in de gara- e staande verhuiswagen in lichter- laie stond. Toen zg bemerkten, dat het brandblusapparaat weigerde, trachtten zij de brand te beperken door de garage weer te sluiten. Op dat moment klonk een luide knal. Met geweld werden alle deuren uit de hengsels geslagen en de ramen sprongen. Enkele omstanders werden door stukken hout getroffen. Het ergst was de chauffeur H. er aan toe. Hij kreeg een deur tegen het hoofd en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hëevenveen worden vervoerd, waar hij even later is over leden. De brandweren uit Gorredijk, Maximumtarief beurtvaart wordt 12% pet. hoger In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat deelt mi nister Algera het volgende mee over de situatie in de beurtvaart. Korte lings zijn voor deze vervoerstak re presentatief te achten betrouwbare exploitatiegegevens ter beschikking van de minister van verkeer en wa terstaat gekomen. Over het aan deze gegevens ten aanzien van het tarief van de beurtvaart te verbinden ge volg is overleg gepleegd tussen de minister en zijn ambtgenoot van eco nomische zaken. Bij dit overleg be stond overeenstemming omtrent de gegrondheid van een maatregel, die voorkomt, dat een tak van vervoer, die een reële functie in het economi sche leven vervult, blijvend met ern stige verliezen zou werken. Uitgaan de van deze overwegingen is het zijn voornemen het maximum-tarief van de beurtvaart met ingang van 1 Ja nuari 1956 met 12% te verhogen. Hét beroepsgoederenvervoer over de weg heeft tot dusverre niet de aan dc organisaties gevraagde financiële en verdere gegevens verstrekt, welke nodozakelijk zijn voor 'n beantwoor ding van de vraag, of en in hoeverre een tariefverhoging nodig is. De veertienjarige Aysen Aktug is waarschijnlijk de jongste parachu- tiste ter wereld. Zij weegt 68 pond en wordt door haar mannelijke collega's „kriel-parachutist" genoemd. Op de foto begeeft zij zich naar een vlieg tuig voor een demonstratie te Antalya in Turkije. Heerenveen en Beetjsterzwaag hebben de brand geblust. Behalve de verhuis wagen met inboedels gingen een per sonenauto en een bestelwagen verlo ren. Wetsontwerp over schade bij dijksverhoging In studie bij departement. De minister van verkeer en water staat heeft het vraagstuk van schade loosstelling aan bewoners van dijken, welke verhoogd worden en over de bebouwing van dijken in studie geno men. Afhankelijk van de te trekken conclusie zal over deze aangelegen heid een wetsontwerp worden voorbe reid. Veelal zijn de diiken, waar deze om standigheden zich voordoen, water- schapsdijken en worden de verhogin gen ,zij het met rijkssteun, door of namens de waterschappen zelf uitge voerd. Voorts zijn de gebouwen, waar aan voorzieningen moeten worden ge troffen of die verplaatst moeten worden, in de regel aanwezig met vergunning van het waterschapsbe stuur. Deze vergunningen zijn veelal op zodanige voorwaarden verleend, dat jegens het waterschap geen recht bestaat op vergoeding van schade in geval van dijkverhoging. Over de bebouwing van dijken wordt nog opgemerkt, dat de vraag gewettigd is of vergunningen tot het bebouwen van dyken niet in te ruime mate zijn verstrekt. Amerikaanse agrarische surplusgoederen Amerikaans aanbod door Rusland afgewezen Rusland heeft bekend gemaakt, dat het een Amerikaans aanbod voor le vering van Amerikaanse agrarische surplusproducten heeft afgewezen, omdat het Westen weigert de handel in strategische goederen vrg te geven. In een verklaring uitgegeven door Tass wordt bevestigd, dat de minis ters van buitenlandse zaken Dulles en Molotow op 13 November in Genè- ve een gesprek hebben gehad over de verkoop van Amerikaanse agrari sche surplusproducten. Volgens Tass heeft Molotow aan Dulles verteld, dat het noodzakelijker was over de opheffing van hinderpalen voor de gehele internationale handel dan over de verkoop van agrarische producten te praten. Duitse schippersknecht te Rotterdam verdronken De 38-jarige schippersknecht W. Talaszka, die in Wattenscheid in Duitsland heeft gewoond, is Woens dagmiddag tengevolge van verdrin king om het leven gekomen. Hij wilde aan havenarbeiders, die zich op een zeeschip bevonden, dat naast zijn schip, het Duitse rijnsleepschip „Win- schermann 4", lag, een meerdraad aanreiken. Hierbij verloor hij zijn evenwicht, viel en kwam in het water tussen beide schepen terecht. Na on geveer vgf minuten wist men hem met een dreg op het droge te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht met meer baten. Soedan wil zich thans onafhankelijk verklaren De premier van Soedan, Ismail Az- hary, heeft in het parlement in Khar toem verklaard, dat Maandag in het parlement de onafhankelijkheid van Soedan uitgeroepen zal worden. Hij sprak de hoop uit, dat voor die tijd alle partijen overeenstemming bereikt zullen hebben over de kwestie der on afhankelijkheid. Het parlement zal dan tevens een besluit nemen over Azhary's voorstel len voor instelling van èen raad die de bevoegdheden van de aftredende gouverneur-generaal, sir Knox Helm, zal moeten overnemen. De Jt9-jarige Engelse oud-minister van financiën, Hugh Gaitskell, is Woensdag met 157 van de 275 slem- men als opvolger van Clement Attlee tot leider van de Britse Labour-partij gekozen. De foto toont Gaitskell (links) bij zijn aankomst bij Trans- porthouse in Londen, waar hij bespre kingen voerde met het hoofdbestuur van de partij, kort nadat hij v;erd ge kozen. Uiteraard mocht hij zich i« een levendige belangstelling van de zijde van de pers verheugen Binnenkort ontwerp voor wegenfinancieringswet. Binnen niet al te lange tijd zal een ontwerp voor een nieuwe wegenfinan cieringswet ingediend kunnen wor den, die zo zy wordt aangenomen aan de provinciale besturen meer armslag zal geven dan de bestaande regeling. Dit antwoordt dé minister van ver keer en waterstaat, naar aanleiding van de door verscheidene Tweede Ka merleden uitgesproken teleurstelling, dat niet meer gelden op de begroting zijn uitgetrokken ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud aan wa- terschaps- en polderwegen, die voor interlocaal verkeer gebruikt worden. De in de begroting hiervoor opgeno men post bedraagt echter een provi sorisch karakter, in afwachting van de nieuwe wet. Soekarno moest wachten j Voor de tweede maal in drie maanden gingen de Indonesiërs M naar de stembus thans om een wetgevende vergadering te kie- zén. H President Soekarno wandelde ongeveer een kwartier nadat de stemlokalen waren opengegaan van zijn paleis naar zrjn stem- lokaal Paleisfunctionarissen vroe- gen de voorzitter van het stem- bureau Soekarno voorrang te geven. De voorzitter weigerde dit, tenzij het hem door zijn su- perieuren bevolen zou worden. Hij zeide dat Soekarno niet be- |l ter was dan enige andere Indo- nesiër voor zover het hem be- trof. n Soekarno stond een uur lang geduldig m de rij en werd toen vooraan gezet. Blijkbaar had- M den de paleisfunctionarissen en de koppige voorzitter tot dit H compromis besloten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii THRILLER IN JOHANNESBURG Politie wist door list gestolen fortuin te achterhalen Autoriteiten hebben Donderdag onthuld, dat de politie Woensdag net op tijd de hand heeft kunnen leggen op de gestolen Oppenheimer-diaman ten ter waarde van twee millioen gulden. De dieven waren van plan dit fortuin aan edelstenen naar Amsterdam over te brengen met een vlieg tuig, dat Donderdag om 04.00 uur plaatselijke tyd uit Johannesburg naar Nederland vertrokken zou zijn. Slechts zes uur tevoren wist de politie door een list de di^mantschat in handen te krijgen, die kort geleden uit het huis van mevrouw Gerry Oppenheimer, de schoondochter van de diamant-koning Sir Ernest Oppenheimer ontvreemd was. Twee mannen werden door de politie in verband met de diefstal gearresteerd, een derde wordt nog in verzekerde bewaring gehouden, maar de autoriteiten lieten doorschemeren, dat hij spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. De politie kreeg een tip via een bekende Britse detective voor ver zekeringsmaatschappijen, Dudlev Strevens, die een beloning van 15.000 pond in het vooruitzicht had gesteld voor degene die de gestolen juwelen wist te vinden. Na deze tip viel de verdenking op twee mannen. Stre vens en de politie gingen toen samen werken en stelden een val op in de vorm van gemerkte bankbiljetten. Een bank in Pretoria verschafte een bedrag van 50.000 pond in nieuwe geperforeerde bankbiljetten. Toen bracht een tipgever van de politie de zogenaamde derde man, die waar schijnlijk vrijgelaten zal worden een politieman in contact met de twee verdachte personen. De politieman werd aan hen voor gesteld als een vermogende of „mo gelijke koper" van gestolen goederen. Er werd een ontmoeting gearran geerd in een deftig hotel in Johannes burg. De zogenaamde heler-in-spé bood 50.000 pond voor de gehele col lectie. De twee mannen gingen hiermee accoord en belden naar de portiers loge beneden, waar zij de juwelen in een gewone kartonnen doos, die om wikkeld was met goedkoop bruin pakpapier hadden afgegeven. De doos met juwelen had daar de hele dag temidden van een stapel kerst- oakketjes gestaan. Op het juiste moment De doos werd door een piccolo naar boven gebracht en precies op het mo ment, dat de juwelen en het geld van „eigenaar" zouden wisselen stormden politiemannen met getrokken pistolen de kamer binnen. Eén van de twee mannen, die in de hotelkamer gear resteerd werden, is employé van een luchtvaartmaatschappij. Met een toestel van deze maatschappij hadden de dieven de diamanten het land wil len uitsmokkelen. De andere gearres teerde was een voormalige employé van Sir Ernest Oppenheimer, die met de veiligheid van de diamant-koning belast was geweest. Toen de direc teur van de luchtvaartmaatschappij van de arrestatie van de employé op de hoogte werd gesteld, alarmeerde hg' onmiddellijk de politie, die hij ver zocht het toestel op de luchthaven Jan Smuts te doorzoeken, dat spoe dig naar Amsterdam zou vertrekken. Er is niet bekend wat er aan boord van het toestel geweest kan zgn. Kolonel U. R. Boberg, hoofd van de centrale inlichtingendienst van de Krovincie Rand, waarin Johannes- urg gelegen is, zeide echter, dat het onderzoek nog niet afgesloten is. Toen mevrouw Oppenheimer verteld werd, dat de diamanten teruggevon den waren, slaakte zij een zucht van verlichting en zei: „ïk voel me weer een heel ander mens. Het leek alsof ik zelf een thriller moest doorma ken". (United Press). „Delta'Maboratorium in de Noordoostpolder. In de Noordoostpolder by De Voorst wordt gewerkt aan een open luchtlaboratorium, waarin o.m. een groot aantal modelproeven voor de deltawerken zullen worden uitge voerd. Deze proeven zijn te omvang rijk voor het waterloopkundig labora torium te Delft. Voor de bouw en inrichting van het openluchtlaboratorium werd een ka pitaal van 2.300.000.verstrekt uit de voor productiviteitsbevorde- ring beschikbaar gestelde gelden, met medewerking van de Mutual Security Agency. Bij de gedurende de bouw verrichte modelproeven is echter ge bleken, dat aan nog zwaardere eisen voldaan zal moeten worden dan waar oorspronkelijk op gerekend was. In 1956 zal daardoor nog 950.000 nodig zgn. Het Wereldgebeuren. Intellect won Met een triomfantelijke glimlach stond Hugh Gaitskell Woens dagavond in het flitslicht van de fotografen bij het Engelse Lager huis: in de grote commissiekamer was hij door de Labourfractie be noemd tot leider van de partij. Zowel de veteraan Herbert Morrisson (68) als de linkervleugelman Aneurin Be- van (58) had hg zeer beslist versla gen: hij had meer stemmen verwor ven dan die twee tezamen. Met zijn 49 jaren had hg dus een bijzonder succes bereikt. En voor de Labour- partij betekende deze beslissing, dat men aan het grote verstand de voor keur gaf boven het sterke gevoel. Want meer dan zijn beide concurren ten munt Gaitskell uit door logisch redeneren. En in zijn toespraken doet hij maar zelden een beroep op het gevoel. Iemand heeft hem eens een „droge rekenmachirie" genoemd. Gaitskell is inderdaad een rekenaar van formaat. Maar het beeld „een droge rekenmachine" gaat als elke vergelijking niet weinig mank. Want de droogheid van Gaitskell maakt soms ineens plaats voor een droge humor. En het nuchtere redeneren wordt weieens onderbroken door een ontboezeming, die met tranen ge paard gaat. Ook op het Labour-con- gres in October, waar hij als partij- penningmeester werd herkozen, kon Gaitskell op zeker ogenblik zijn ont roering nauwelijks baas, Wat temperament is natuurlijk voor een partijleider onmisbaar en dtp emotie op het laatst gehouden congres heeft misschien wel wat bijgedragen tot zijn verkie zing. Maar, zoals gezegd, zijn bijzon dere intellect en bovendien zijn des kundigheid op het punt van econo mische aangelegenheden hebben de doorslag gegeven. Menigeen van zijn partijgenoten zou wensen, een derge lijke opleiding te hebben genoten als de nieuwe partijleider. Gaitskell werd door zijn vader, een ambtenaar in het vroegere Britse gouvernement van India, naar een van de meest exclu sieve particuliere scholen van Enge land gestuurd. Later liet hij zich in schrijven in Oxford, waar zijn toela ge hem in staat stelde, om met de rijke studenten van de vooroorlogse jaren om te gaan. Maar in die Ox- fordse jaren bleek al, dat hij er op po litiek terrein andere ideeën op na hield dan zijn vrienden. In 1926 brak in Engeland een grote algemene sta king uit, uit protest tegen loonsver lagingen. De meeste studenten trok ken naar Londen om er autobussen te besturen, benzinepompen te bedie nen enz. in plaats van de stakers. Gaitskell moest men aan de ande re kant zoeken. Die zat achter het stuur van een stakersauto om pam fletten te distribueren Toen hij, na inmiddels hoogleraar in de economische wetenschap pen te zijn geworden, in een na oorlogs Labourkabinet als minister van brandstoffen optrad, lag er ach terin zijn dienstauto een mijnwerkers uniform. Herhaaldelijk daalde hij na melijk in de mijnen af om zich op de hoogte te stellen van het werk. Hij heeft op die manier de vriendschap en de ijverige medewerking van de mijnwerkers veroverd. In 1950 en 1951 bekleedde hij de machtige func tie van minister van financiën. Het belang van die baan laat men uit komen in het adres van die functio naris: Downingstreet 11. vlak naast het huis van de premier, nummer 10. Automatisch zóu Gaitskell op num mer 10 in de Downingstreet komen te wonen, wanneer Labour het Brit se schip van staat weer zou moeten besturen. Vooral ook daarom is zijn persoonlijk standpunt in het politieke strijdgewoel van groot belang. Hij is uitgesproken de rechter tegenhanger van Bevan. Dat blijkt wel uit zijn op vatting, dat de partij geen algehe le nationalisatie of massa-contróle moet nastreven. Om de beste resul taten te verkrijgen, zo vindt hij, moet de regering in het particuliere za kenleven in griipen. het leiden, stimu leren en beperken. Voor zover de per soonlijke capaciteiten het toelaten, moeten allen dezelfde kansen hebben in het leven. Tot het uiterste moet de partij volgens hem stelling nemen tegen de klasse-barrières (die hij in zijn persoonlijke loopbaan met zeker gemak heeft overschreden). Mocht hij naar Downingstreet 10 verhuizen, dan is in elk geval de tuin bij heni in goede handen. Want behalve van wandelen, houdt hij van tuinieren in zijn iseTianrpe) vrije tijd. HUGH GAITSKELL „..triomfantelijke trek.... V eesmokkelcomplot opgerold In de grensstrook tussen Roosen daal en Antwerpen is de Belgische douane een veesmokkel op het spoor gekomen, die reeds zeer uitgebreide vormen had aangenomen. De Belgische douane heeft thans een vijftal Belgen in arrest gesteld, verdacht van deze veesmokkel. Men heeft -tuks vee in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3