PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nasser dreigt met strafactie als Israël weer aanvalt Verbetering zwakke plaatsen in zeewering vergt drie jaar NEEF VAN AARTSBISSCHOP MAKARI0S GEDOOD Vandaag... COÖRDINATIE WEST-EUROPESE LUCHTVERDEDIGING DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 295 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: i 5.85 p kw.: fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t.—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. JS9300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. MEDEDELING AAN VERENIGDE NATIES Londen steunt Syrische protest Minister-president Nasser maakte bekend, dat de Egyptische regering de Verenigde Naties heeft meegedeeld, dat in geval van een nieuwe agres sie van de kant van Israël gecombineerde Egyptisch-Syrische troepen op beide fronten een strafactie zullen uitvoeren. Engeland heeft Israël Donderdagavond laten weten, dat het de aanval op Syrië als ernstig beschouwt. Londen zal de klacht van Syrië bij de Verenigde Naties ondersteunen. De ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie hebben Donderdagavond in Parijs ongeveer vijf kwartier gesproken over Westelijke tegenmaatregelen tegen de Russische politieke activiteit in het Midden-Oosten. De ministers MacMïllan, Dulles en Pinay kwamen bijeen in het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Een groot deel van de besprekingen was gewijd aan een Westelijk plan tot financiering van de bouw van een grote stuwdam bij Assoean in Egyp te. Dit zou worden gedaan door de wereldbank in samenwerking met de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië. Verder is gesproken over de toe stand in Noord-Afrika en de span ning tussen Israël en de Arabische landen. Minister Pinay zal vandaag een bespreking hebben met de Israë lische minister van buitenlandse za ken, Sjaret, die op doorreis van de Verenigde Staten naar Israël te Pa rijs is geland. Ultimatum De aankondiging van Nasser, die het karakter heeft van een ultima tum, brengt de crisis in het Midden- Oosten op een der meest kritieke punten sedert zes jaar geleden een einde kwam aan de Palestijnse oor log. Egypte en Syrië hebben zich kort geleden militair verbonden en een ge meenschappelijk opperbevel gevormd. De hiaten in de Egyptische militaire uitrusting worden op het ogenblik met communistische wapenleveran- ties opgevuld. Syrië grenst aan Noordoost-Israël en Egypte aan Zuid-Israël. Nasser gaf zijn waarschuwing uit na de Israëlische raid aan de oever van het meer van Galilea, waarbij ongeveer 50 Syriërs de dood vonden. Zes jaar Minister Cals heeft aan het Ne derlandse volk doen weten, dat hij de vijfjarige H.B.S. zal om zetten in een zesjarige. Niet omdat hij en zijn deskundigen de leerstof wensen uit te breiden, maar omdat het aantal wekelijkse lesuren verminderd moet worden. Dit laatste houdt verband met het lerarentekort. Het is met grote gelatenheid, dat de ouders van de Nederlandse H.B.S.- leerlingen kennisnamen van de minis teriële plannen. Die ouders hebben geen juichkreten geslaakt en evenmin hebben ze woe dende protesten gepubliceerd in de Nederlandse dagbladen. Hoewel ze nu toch een jaar langer moeten zorgen voor hun onderwijsge- nietend kroost hebben zij dat nadeel gelaten aanvaard, omdat ze sedert lang weten, dat onderwijs-specialisten precies als de meeste andere specialis ten zich niet bekommeren om een „algemene opinie". Toen in Nederland algemeen geklaagd werd over het overladen onderwijs programma van de middelbare scholen en in het bijzonder van de H.B.S., heb ben de onderwijsspecialisten daarop niets uitgedaan. Dwars legen de publieke opinie in gingen ze voort met dat overladen pro gram. Ze stelden zich rustig op het standpunt, dat men maar moest ver trouwen op hun deskundigheid. Blijkbaar doen ze dat ook wat de zesjarige H.B.S. betreft. Het feit, dat het Nederlandse volk niet om die uitbreiding van de leertijd heeft gevraagd, legt geen gewicht in de schaal. Als straks in de Tweede Kamer de ze kwestie aan de orde komt, zullen het uitsluitend de onderwijsspecialis ten van de diverse Kamerfracties zijn, die hun mening geven over de zesja rige H.B.S. Zij zullen evenmin naar de opinie van de ouders vragen, als de deskun digen van minister Cals. Ze zullen aan hun fractieleden vertellen wat ze als specialisten denken van het ministe riële plan en dan zal hun gezag binnen die fractie wel groot genoeg zijn om hun eigen inzichten te laten zegevie ren. Dat er ook nog huismoeders zijn, die moeilijkheden met het huishoudgeld krijgen als ze een jaar langer voor bijne volwassen kinderen moeten zor gen, gaat deze specialisten in wezen niet aan, want ze zijn er voor het on derwijs en niet voor het te krappe huishoudgeld. Ze zijn er ook niet om aan de staats kas de uitgaven voor een extra-jaar onderwijs te besparen. Dat kluifje is voorbehouden aan an dere specialisten ,die zich liever niet op onderwijsterrein wagen, omdat ze toch ook op hun eigen terrein liever niet voor de voeten gelopen worden door „buitenstaanders". Zo speelt men over en weer het spel der specialistenDe enigen, die al tijd aan het kortste eind trekken zijn zij, die de staatskas vullenen de huismoeders met het te krappe huis houdgeld 1 Nasser voegde hieraan toe dat de Arabieren „met hun geweldloze hou ding hun vreedzame bedoelingen reeds ten volle hebben gedemon streerd. Maar deze toestand kan niet blg'ven voortduren. Het zou vredelie vendheid aan de ene en agressie aan de andere kant betekenen". (United Press). Internationale actie voor stakers op Curacao Het bestuur van het internationale verbond van vrye vakverenigingen heeft Donderdagochtend te New York besloten een Internationale actie ten gunste van de stakende arbeiders van de fosfaatnüjnen op Curacao te orga niseren. De internationale bond van trans portarbeiders zal een beroep doen op alle havenarbeiders en zeelieden om het lossen of vervoer van fosfaat van Curagao te verhinderen. In het bijzon der zijn de Amerikaanse vakbonden van plan té verhinderen, dat een bin nenkort te Jackson (Florida) ver wachte lading fosfaat wordt gelost. Kennedy van de onafhankelijke Ame rikaanse mijnwerkersbond verklaarde Donderdagochtend, dat zijns inziens het ministerie van buitenlandse zaken in deze zaak moet ingrijpen „daar frote Amerikaanse belangen betrok- en zgn bij de leiding van de mijnen op Curagao", BOTSINGEN OP CYPRUS Brits majoor viel in hinderlaag Een .jeugdige Britse majoor, begif tigd met een grote dosis durf en de hand en het oog van een scherpschut ter, die gisteren werd aangevallen door een groep Cypriotische terroris ten heeft één van hen de neef van aartsbisschop Makarios gedood en drie anderen gewond. De 34-jarige majoor B. Coombe, die in een jeep met een chauffeur was uitgereden viel nabjj Lefka in een hinderlaag van de terroristen, waar by de chauffeur zwaar gewond werd. Coombe verloor zijn tegenwoordig heid van geest echter niet, greep een tommygun en ging de terroristen achterna. Telkenr wanneer hij één van hen tussen de rotsen zag ver schijnen vuurde hij. Zijn eerste slacht offer was Haraambos Mouscos, een man op wiens hoofd een prys van vg'f Zestien nieuwe leden in Verenigde Naties Japan teleurgesteld De algemene vergadering der Ver enigde Naties vergaderde voor de eer ste maal als een organisatie van 76 landen, nadat gisteren 16 nieuwe le den gekozen waren. De nieuwe leden zijn, in volgorde waarin zg gekozen zijn: Albanië, Jor danië, Ierland, Portugal, Hongarge, Italië, Oostenrijk, Roemenië, Bulga rije, Finland, Ceylon, Nepal, Libye, Cambodja, Laos en Spanje. De machtige Japanse socialistische partg heeft besloten in het parlement een motie van wantrouwen in te die nen tegen minister van buitenlandse zaken Sjigemitsoe, omdat hg er niet in geslaagd is Japan de V.N. binnen te brengen. Belgische treiler strandt op kust van Schotland Drie man omgekomen De Belgische treiler „Beatrix-Fer- nande" uit Oostende is by" een hevige storm op de rotsen van Whitehills aan de Oostkust van Schotland geworpen. Vijf van de acht leden der bemanning trachtten zwemmend de kust te berei ken. Twee van hen slaagden hierin, het lijk van de derde is op de kust ge vonden en de overige twee worden vermist. Drie leden der bemanning, die op de treiler waren gebleven, zyn later gered. De vy'f overlevenden wor den in een ziekenhuis verpleegd. De geschenkendie het koninklijk paar tijdens de reis in de West heeft gekregenzijn ïn het koninklijk paleis te Amsterdam, op de Dam, bijeen gebracht en vormen daar een interes sante tentoonstelling, welke ook voor het publiek toegankelijk is. duizend pond sterling was gesteld en die tevens een neef was van aarts bisschop Makarios, de leider van de Cyprioten, die aansluiting van het eiland by' Griekenland wensen. Even later wist hg' een tweede man Anreas Zarcos, eveneens een bekend terro rist met een salvo zwaar te verwon den. Toen zgn munitie opraakte kroop Coombe terug naar de jeep om enige houders met patronen te halen, daar na ging hg" weer tot de eenmansaan- val over, doodde een tweede man, en verwondde twee anderen. Tenslotte gaven Zarcos en de twee gewonden en een zekere Harilaos Michael, even eens een bekend terrorist, zich over. Coombe hield de vier mannen een uur lang met zy'n tommygun in bedwang, totdat eindelijk hulp kwam opdagen. (United Press) H ...is het 75 jaar geleden, dat M als gevolg van het niet nako- men van Gladstones verkie- zingsbelofte om Transvaal s weer vrij te laten, op Heidel- =e berg in Zuid-Afrika de republi- keinse vlag werd geplaatst en §f H onder leiding van het drieman- schap Paul Kruger, Piet Jou- p bert en M. W. Pretorius de eer- M ste vrgheidsoorlog uitbrak, die na de Britse nederlaag bg Ma- joeba in 1881 leidde tot de con- m ventie van Pretoria. In het nieuwe laboratorium voor de oestercultuur te Weméldinge, waar men in verband met de dreigingen van het Deltaplan, zal trachten een oplossing te vinden tot behoud van deze schelpdiercultuur, lieten Don derdag bij de officiële opening mevr. J. Redeke-Hoek en ir. A. G. Maris, directeur.generaal van rijkswater staat en voorzitter van de Délta-com. missie, (rechts) zich door een der bio logen, de heer A. G. Vlasblom (links), voorlichten over de proefnemingen. (Foto P.Z.C.) Helicopter vloog te pletter tegen vuurtoren Een helicopter, die voorraden ver voerde is Donderdag tegen de vuur toren Bell Rock te pletter gevlogen. Naar het ministerie van luchtvaart mededeelt, heeft het ongeluk één do de geëist, een tweede persoon wordt vermist en aangenomen wordt, dat ook hij omgekomen is, De heliconter, voor zover bekend een toestel van de R.A.F., stortte neer van de 171 voet hoge vuurtoren, gelegen op Inchcape Rock, twaalf myl buiten de Schotse Zuidoostkust. Voordat de vuurtoren wachters bij het wrak waren aange komen, waren de twee inzittenden reeds door de zee weggespoeld. Frans bezoek aan Moskou Premier Edgar Faure heeft op een persconferentie verklaard, dat het bezoek van Franse regeringsleiders aan Moskou nu binnenkort zal plaats vinden. Het bezoek was uitgesteld, toen de Franse delegatie u.it de alge mene vergadering der Verenigde Naties teruggetrokken werd, doch nu Frankrijk in de vergadering is terug gekeerd, kan ook het bezoek door- gaan. BESLUITEN VAN DE NAVO-RAAD Minister Staf kreeg ten dele zijn zin De Atlantische Raad heeft Donder dag een plan aangenomen om de ver dediging in de lucht van West-Euro pa en Groot-Brittannië te coördineren onder de geallieerde opperbevelheb ber in Europa. Voorts besloten de ministers van de vgftien Navo-landen de eerste stap pen te doen naar coördinatie van het radar-waarschuwingsstelsel, dat Europa moet beschermen tegen ver rassingsaanvallen uit het Oosten. Nederland had aanvankelgk inte gratie in plaats van coördinaties van alle West-Europese jachtvliegtuigen onder een enkele opperbevelhebber voorgesteld en ir. C. Staf, de Neder landse minister van defensie, ver klaarde, dat volledige integratie het uiteindelijke doel dient te blgven. De verdediging in de lucht zal nu gegroepeerd worden in vier sectoren Noord, Zuid, Midden en Groot- Brittannië. Het is bekend, dat generaal Gruen- ther, de geallieerde opperbevelhebber in West-Europa, een radarnet wenst dat even doelmatig is als het Ameri- kaans-Canadese stelsel, dat dag en nacht waakt voor de veiligheid van het Noordamerikaanse vasteland. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, verklaarde dat 1955 een „kaleidoscopisch jaar" MEMORIE VAN ANTWOORD WATERSTAAT Binnenkort beslissing over meer veerboten voor de Westerschelde De verbeteringen in de zwakke plaatsen van de hoogwaterkeringen zul len in ongeveer drie jaar tot stand gekomen zgn. De verbetering van 45 zwakke plaatsen is reeds voltooid, 19 zyn er in uitvoering en met de ver- vvezenlyking van een zestigtal plannen zal vermoedelyk volgend jaar be gonnen kunnen worden. Intussen wordt door diverse instanties nog aan an dere plannen gewerkt. Dit blykt- uit de memorie van antwoord van de minister van verkeer en waterstaat op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over de begro ting voor 1956 van zijn departement. De minister merkt nog op, dat eerst wanneer er geen zwakke plaatsen meer zyn, de veiligheid allerwege op een redelijk peil zal zyn gebracht. Binnenkort zal de minister een be slissing nemen over vergroting van het aantal veerboten over de Wester- scheide, maar hij ziet geen aanleiding om op het traject VlissingenBres- kens op de Zondagen een uurdienst te doen varen. „Op normale Zondagen in de winter is het verkeer over het veer Breskens Vlissingen zeer gering", zo wordt opgemerkt en het onderhouden van een uurdienst acht de minister daar om te kostbaar. Een late bootverbin ding in de avonduren moest enige ja ren geleden „bg gebrek aan belang stelling" vervallen. Het totstandbrengen van spoor wegverbindingen over de Wester- schelde-veren verdient naar de me ning van de bewindsman geen aanbe veling, wenmin als het aanleggen van een tunnel. Naar aanleiding van in het voorlopig verslag gemaakte op merkingen over een verkeersverbin ding tussen Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noordbrabant merkt mr. Al- gera nog op, dat verdere perfectio nering van het veer Kruiningen— Perkpolder meer resultaat zal hebben (met minder kosten), dan het instel len van een nieuwe veerdienst. De minister heeft begrip voor het belang van frequentere dien sten, maar meent dat men daar naast het oog gericht moet houden op verlaging van de exploitatie kosten in het sterk verlies bren gend veerbedrijf. Hg acht het van belang grote boten te exploiteren. Voorts wordt nog gezegd, dat korte wachttgden te Vlissingen voor de aansluitingen op de treinen bezwaar lik zgn, omdat er een zekere reserve- tgd moet bestaan voor het geval van vertraging in de bootdiensten. Breskense haven Het modelonderzoek naar de ge schiktste plaats voor de nieuwe veer haven te Breskens is kort geleden be ëindigd, zodat na ingewonnen advies van de Raad van de Waterstaat op (Vervolg op pag. 7) Ziekenfondspremie wordt 4,2 procent Op grond van de terzake ontvan gen adviezen van de Ziekenfondsraad en de Sociaal-Economische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten, dat de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering zal worden ver hoogd van 4 procent tot 4,2 procent. Deze verhoging zal gelden voor het jaar 1956 en derhalve per 1 Januari a.s. ingaan. is geweest, vol tegenstrgdige aspecten, en problemen, waarvan sommige mis schien pas door toekomstige ge- schiedscnrgvers kunnen worden opge lost. Het snelle loslaten van de toenade ringspolitiek, die de Russen op de conferentie der Grote Vier in Genève schenen te willen volgen, verklaarde Dulles ten eerste uit een mengsel van een gevoel van kracht en een gevoel van vrees, en ten tweede uit een mo gelijke wederopleving van de Stali nistische filoso'ie, die na een 30-jarige algemene aanvaarding niet gemak kelijk terzg'de kon worden gescho ven. Hg verklaarde, dat de Sow jet-Unie een nieuwe fase van de koude oorlog begonnen is met fronten in het Mid den-Oosten en Zuid-Azië. Dulles noemde het Sowjet-offensief in Azië een „ernstige bedreiging", die even wel niet zo gevaarlgk is als vroegere bedreigingen. Mening van generaal Gruenther Generaal Gruenther heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij de raad niet verzocht heeft om goed keuring van Integratie van de jagers- strgdkrachten in West-Europa zo als Nederland heeft voorgesteld of een enkel radarnet onder bevel van het hoofdkwartier van de Navo. daar dergeigke stelsels op dit ogenblik rechtstreeks ingaan tegen de plannen van de landen afzonderlgk. De Verenigde S aten hebben, aldus generaal Gruenther, aangeboden twee moderne verbindingsnetten voor vlie gers in West-Europa te bekostigen. Hiermede wil men het waarschu wingsstelsel voor de luchtverdediging in Europa bespoedigen en doeltreffend maken. De Amerikanen deelden de Navo-raad mede, dat zij bereid zyn een net in Noorwegen en één tussen Pargs, Napels en Izmir te financie ren. Er is nog geen besluit genomen over het Amerikaanse aanbod, aldus generaal Gruenther. Tot nu toe is de luchtverdediging het minst doeltreffende deel van het geallieerde commando. aldus Gruenther. Het plan tot coördinatie is een stap m „een proces van gelei- deigke ontwikkeling Het technische centrum van het opperbevel voor de luchtverdediging te Den Haag is nu volledig in wer king, aldus zeide de generaal Er zal een directoraat voor de luchtverde diging komen, belast met de coördi natie. 30.000 op lot 18593 In de 529e staatsloterg, vierde klasse, zestiende ïgst, is Donderdag op lot no. 18593 een prg's van 1000 en een premie van 30.000 gevallen. OPKLARINGEN. Opklaringen maar plaatseigk ook enkele buien. Matige tot krachtige Zuidwestelg'ke wind. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN. 17 December Zon op 8.45 onder 16.31 Maan op 10.33 onder 19.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1