PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woningbouw dient afgestemd op de regionale bouwcapaciteiten Tevredenheid over resultaat van oogst op Schouwen en Duiveland BILT OOSTELIJK FLEVOLAND IS OP PAPIER GEBOREN DR. 0TT0 JOHN WIST DAT HIJ GEARRESTEERD ZOU WORDEN 198e Jaargang-No. 294 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Dec. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. MINISTER WITTE IN DE KAMER Optimistisch geluid over de materiaalpositie In de Tweede Kamer heeft minister Witte gisteravond in antwoord op de opmerkingen van Kamerleden over de begroting van wederopbouw ver klaard, dat het de bedoeling is contact op te nemen met de industrie om by bouw zo weinig mogelijk constructies te kiezen, die concurrentie doen aan de woningbouw. Getracht wordt de woningbouw af te stemmen op de regionale bouwcapa citeit. De bedoeling is de bouwmarkt „vol" te laten lopen met woningen; men zal dan nagaan waar ruimte is. Dit werk zal in regionaal en gemeen telijk opzicht moeten worden verricht. De regeling voor de immigratiecon tingenten heeft niet voldaan; zy zal per 1 Januari a.s. worden stopgezet. In beginsel heeft minister Witte geen bezwaar tegen een nationaal bouw bedrijf maar het is de vraag of het juist is dit in de gegeven omstandighe den op te richten. Als het mogelijk was zou spre ker opteren voor een gemeentelijk bouwbedrijf. Plan en uitvoering zijn in één hand en men heeft de samenwerking met de andere ge meentelijke diensten. Als dat alles onder één leiding staat, kan men alle productie er uit halen. Minis ter Witte voelt niet voor al te gTo- te bedrijven, die naar zyn mening in hun grenzen vastlopen. Ook naar zijn gevoelen dient de proce dure vereenvoudigd te worden. Goedkeuringsbeleid Bij het goedkeuringsbeleid wordt gestreefd naar een gelijkmatige ver deling der bouwcapaciteit over het jaar. Een tweede doel van dit beleid is het niet uit de hand laten lopen van de prijzen. De bedoeling is scher per op de prijzen op de particuliere markt te letten. Wat de materiaalpositie betreft kon de minister een optimistisch geluid laten horen. De steenproductie is ten opzichte van 1945 gestegen met 38 procent en de industrie heeft blijk ge- gegeven van haar bereidheid de pro ductie nog op te voeren door aanzien lijke kapitalen te investeren. Voor 1956 wordt een meerdere pro ductie van 100 millioen stenen ver wacht. De woningbouw voor de markt zal zich van nature niet richten op ar- beiderswoninge? ideze zoekt uiter aard de beste markt op. De cijfers la ten zien, dat de particuliere bouw niet helemaal wordt weggedrongen. Naar aanleiding van de pleidooien voor het bouwen van woningen voor de kleine middenstand verklaart spr. er veel voor te voelen als dat tech nisch en zonder te veel ambtenarij kan een groot deel van de premie- bouw hiervoor te reserveren. De Ka mer heeft gisteravond de begroting aangenomen. De begroting van sociale zaken en volksgezondheid verwierf in de mid dagzitting z.h.s., doch met aanteke ning, dat de fractie van de C.P.N. te gen was, de goedkeuring van de Ka mer. Dat was een verheugend resul taat voor minister Suurhoff, die met élan zijn beleid verdedigd had. Op het laatste ogenblik zat de heer Van Ta! van communisten op Cyprus gearresteerd Afdelingen van het Britse leger en de politie op Cyprus hebben in uitge breide razzia's 130 vooraanstaande communistische Cypriotische leiders gearresteerd en grote hoeveelheden documenten in beslag genomen. De razzia's duurden twee-cn-cen-half uur. De gouverneur-generaal van het eiland, sir John Harding, heeft bij spe ciale bekendmaking een verbod van de communistische partij op Cyprus en al haar zusterorganisaties afgekon digd. (United Press) In W"st-Berlijn is een nieuw soort kraan in gebruik, waarmee men in enkele, seconden een goederenwagon van de trein kan lossen. De nieuwe vinding in actie. Leeuwen van de V.V.D. hem nog dwars door een uitspraak van de Ka mer te verlangen over zijn amende ment om de op de begroting uitge trokken post voor de emigratie met 1.te verminderen, met welke symbolische vermindering hij afkeu ring over het emigratiebeleid bedoel de uit te spreken. De bewindsman verklaarde het amendement onaan vaardbaar. Bij zitten en opstaan werd het amendement met grote meerder heid verworpen. Geen optreden Wat betreft het exploiteren van winkels In optische artikelen door twee Amsterdamse ziekenfondsen deelde de minister mede, dat hij geen enkele wettelijke behoefte heeft om in te grijpen. De enige, die wat kan doen, is de Ziekenfondsraad. Tenslotte zette de minister uitvoerig uiteen, hoe het gi lopen is met het honorarium der hui: artsen. De minister was van oordeel, dat de artsen de tegenpartij in een dwangpositie hadden geplaatst. Daar uit had hij een uitweg moeten zoeken. Hij achtte het onjuist om het lan delijk bestuursapparaat van de ver schillende Kruisverenigingen van overheidswege te financieren. Wel wildtf hij met vertegenwoordigers van dit bestuursapparaat bespreken, of er toch iets te bereiken valt. Nieuwe V.N.-leden Zestien landen aanbevolen De veiligheidsraad heeft gisteren aanbevolen zestien landen tot het lid maatschap van de Verenigde Naties toe te laten. Dit zijn de aanvankelijk voor gestelde 18 landen, met uitzondering van Buïten-Mongolië en Japan. Door wals gegrepen en gedood Tijdens werkzaamheden in een steen fabriek te Tilburg is de 53-jarige J. van Beek uit 's-Gravenmoer gehuwd en vader van twee kinderen giste ren door een leemwals gegrepen en op slag gedood. 45.650 HA NIEUWE LANDBOUWGROND Een bos bij Lelystad De dienst der Zuiderzeewerken heeft Oostelijk Flevoland op papier geboren doen worden. Deze 54.200 ha grote polder, die thans nog onder water staat, zaJ woon- en werkruimte kunnen bieden aan ongeveer 30.000 inwoners, verspreid over boerderijen, de hoofdstad Lelystad en tien dor pen. Lelystad zelf zal 3700 hectare omvatten zonder dorpen binnen de ge meentegrenzen. Het midden-Noord-Oosten van de polder zal met vier dorpen, waarvan een als gemeentekern, met 24.100 hectare een gemeen te vormen. Oostelijk van Lelystad zal een gemeente liggen van 12.800 hectare met drie dorpen met 't midde 1ste als kern. De drie Zuidelijke dorpen zullen, min of meer georiënteerd op Harderwijk via de Knardyk, een 13.400 hectare omvattende geme ente vormen. Van de totale bodemoppervlakte zal na aftrek van gronden voor we gen, waterwegen, dorpen, spoorwegen en bos 45.650 hectare landbouw grond overblijven. Deze grond bestaat voor de helft 1 der kavels worden gesitueerd, aan uit klei, voor 39 percent uit zware de verharde wegen, doch niet aan de zavel, voor 7 percent uit lichte za- hoofdwegen, vel en voor 4 percent uit zand. Voor akkerbouw is 86 percent geschikt met plaatselijk kleine complexen voor tuinbouw en fruitteelt. Voor de lengten der kavels heeft men hoogstens 1000 meter aangeno men bij breedten, die doorgaans van 240 tot 400 meter -zullen variëren. Een definitieve uitspraak volgt uit de praktijk, in verband met de ontwor pen 80 km voor scheepvaart ge schikte vaarten. 27 km bevaarbare hoofdtochten, 260 km andere hoofd- tochten. 1800 km kavelsloten en 570 km wegen. Van het bouwland zal plm. 7000 ha aan bevaarbaar water liggen. De indeling is zo gekozen, dat be drijfsindelingen tussen de 12 en 40 ha mogelijk zijn. Ten dienste van recreatie en landschapschoon is 3100 ha voor bebossing gereser veerd, waarvan een bos bij Lely stad, een strook door de polder naar SpijkElburg en een groot bos in die omgeving. De helft tot driekwart van de bevolking zal in de dorpskernen kunnen wonen. De boerderijen zullen doorgaans hoogstens 5 ki lometer van een der dorpskernen verwijderd zijn. De boerderijen zullen op de koppen Jordaanse kabinet afgetreden Het Jordaanse kabinet ondet leiding van Said el Moefti heeft zijn ontslag ingediend na een crisis als gevolg van het Britse voorstel, dat Jordanië zich zal aansluiten bij het verdedigingsver- drag van Bagdad. Koning'Hoessein heeft Said el Moef ti verzocht in functie te blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd. Brits schip bij Ameland gezonken Alle opvarenden gered Het Britse schip „Victoria City" is Woensdagmorgen in dichte mist voor de kust van Ameland gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met hel Italiaanse schip '„Valentina Bibolini" Alle opvarenden (35) zijn door het Poolse schip „Worlono" gered. De .Worlono" zet koers naar Emden Twee sleepboten uit Boulogne heb ben de Nederlandse treiler „Nelly" uit Vlaardingen, die 2 December bij Bou logne was vastgelopen, vlot gesleept. Spoorwegtracé'» worden vrijgehou den van Amsterdam over Lelystad naar de N.O.P. en verder naar Kam penZwolle. Schoonheidskoningin werd met revolver vermoord Twee verdachten gearresteerd Op het grote grasveld voor de uni versiteit van Omaha werd dezer da gen het door vier kogels getroffen lichaam gevonden van de 20-jarige Carolyn Marif Nevins. een studente, die schoonheidskoningin van deze universiteit was. Volgens de politie is het vrijwel zeker, dat de moord het werk is ge weest van een sexuele maniak. Twee verdachte personen, die voor het plegen van deze moord in aan merking komen, zijn door de politie gearresteerd. De eerste is een 35-jarige man, die beweert taxichauffeur geweest te zijn. Deze man, die in een bar pochte, dat hij een vrouw gedood had, wist ech ter in het geheel niet de weg in de stad. terwijl ook zijn alibi niet klopte. De tweede verdachte, die onder vraagd, was een 26-jarige neger. Volgens twee getuigen had het ver moorde meisje de vorige avond brj een bushalte voor de universiteit met een grote neger staan praten. Koningin Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh hebben een bezoek gebracht aan dë studentenher- berg in Knightbridge te Londen. S50 studenten uit de koloniën wonen in deze herberg, die toebehoort aan de Engelse kroonraad. De koningin in gesprek met enkele studenten uit Nigerië. Valse bankbiljetten van tien gulden Gedateerd 4 Maart 1949 De Nederlandsche Bank N.V. maakt hekend dat van hel bankbiljet van f 10, gedateerd 4 Maart 1949, valse exem plaren in omloop blijken te zijn ge bracht. De valse biljetten onderscheiden zich op de volgende punten van de echte biljetten: 1. Het papier is gladder en iets dik ker; 2. de blauwe kleur wijkt enigszins af; 3. de beeltenis van koning Willem I op de voorzijde is opvallend slecht uitgevoerd 4. de blauwe achtergrond rond de beeltenis is groter dan op de echte biljetten 5. het watermerk is op grove wijze nagebootst; 6. de in de echte biljetten aanwezi ge veiligheidsdraad is in het falsifi- caat nagebootst. Deze nabootsing is niet. zoals een echte veiligheidsdraad, voelbaar, doch aileen zichtbaar als het falsificaat tegen het licht wordt ge houden; 7. de afbeelding ïn het midden van de achterzijde (de molen van Ruijs- dael) is zeer slecht uitgevoerd. Men wordt verzocht bij ontvangst van een vals biljet als boven omschre ven terstond de plaatselijke politie op de hoogte stellen. Kerstfeestviering op Het Loo. De koninklijke familie zal op 23 December Kerstfeest op het Loo vie ren met het personeel van het konink lijk paleis aldaar, de domeinen en de houtvesterijen. Voorts zal daarbij het personeel van het paleis op de Dam aanwezig zijn. VERBLIJFPLAATS ONBEKEND Bonn hult zich in stilzwijgen Otto John is naar het Westen ge vlucht met de volledige wetenschap, dat hjj mogelyk gearresteerd zou wor den onder beschuldiging van verraad, zo verklaarde een zegsman van de Westduitse regering Woensdag in Bonn. Deze verklaring betekende een bevestiging van vroegere berichten, dat John contact had opgenomen met de veiligheidsagenten van de regering in Bonn alvorens naar het Westen te vluchten. De regering kan geen verdere ver klaring over de zaak afleggen, zolang deze in handen is van het federale hoge hof, aldus deze zegsman. De perschef van de Bondsregering Forschbach werd op de Woensdag middag gehouden persconferentie overstelpt met vragen, maar hij bleef de antwoorden schuldig op grond van de overweging, dat het onderzoek van het hof nog steeds gaande is. Forschbach weigerde voorts te zeg gen of er reeds een beschuldiging was ingediend of te verklaren, dat John zich inderdaad onder arrest bevond. Evenmin wilde Forschbach zeggen waar John zich op dit ogenblik be vindt. Volgens sommige berichten wordt hij door de veiligheidsdienst te Bonn vastgehouden. In andere berich ten wordt gezegd, dat hij is overge bracht naar Karlsruhe waar net Westduitse federale opperste hof zyn zetel heeft. Ook wordt verklaard, dat hy wordt ondervraagd door de offi cials van de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger. Een doorgaans betrouwbare bron verklaarde, dat hij zich bevindt in Wiesbaden, waar de hoofdzetel van de Westduitse criminele politie geves tigd is. De woordvoerder zeide nog, dat het een vlucht was en dat dit niet met goedvinden van de Oostduitse re- BELANGRIJKE STAP IN GOEDE RICHTING Veestapel hield gelijke tred met ontwikkeling van de landbouw Waar twee jaar geleden op Schouwen-Duiveland de zee by vloed nog vrij spel had, is in 1955 op ontzilte gronden de oogst binnengehaald. Ver geleken by het vorige jaar is men weer een belangrijke stap verder ge komen in de richting van een normale oogstopbrengst en het is dan ook niet te verwonderen dat op het eiland onder de verbouwers grote tevre denheid heerst. De voornaamste oorzaken van deze vergrote oogst opbrengst zijn de betere ontwatering van de percelen, de verdere ontzil- ting en de omstandigheid dat op sommige percelen reeds in 1954 voor het eerst gezaaid kon worden. Ook van die gronden, die in 1954 nog onder het zand lagen is dit jaar geoogst. Gelijke tred met deze ontwikkeling in de landbouw, hield de veestapel, waarvan alleen het aantal melkkoeien van 730 in één jaar steeg tot 1143. Bij de algehele vooruitgang van de vee stapel daalde het aantal paaröen, wat het sterkste bewijs is dat er een zekere welvaart ontstaat en de landbouwer de tractor boven het paard verkiest. fouwe en enkele kleinere rond ierikzee (Gouweveer b.v.) gaven in 1954 een opbrengst van een ge middelde tot 70 pel, wat dit jaar steeg tot 95 pet. De intensieve gewassen zullen ook hier nog niet direct op de sterkte van voor de ramp zijn, maar op de lage plaatsen kunnen in 1956 peulvruchten en fijne ge wassen worden verbouwd. Geble ken is nog dat de ontzilting op lichtere gronden vlotter verloopt in vergelijking met zwaardere percelen. Een vergelijking in de polder Schou wen en de Vierbannen; vorig jaar een oogstopbrengst van 10 tot 20 pet., in 1955 het dubbele, n.l. 40 pet. in hoofdzaak werd natuurlijk op de geïnundeerde gronden gerst ver bouwd, maar op sommige plaatsen heeft men het, zij het in overleg met de landbouwvoorlichtingsdienst, ge probeerd met suikerbieten en aard appelen. Over het resultaat van dit experiment is men eveneens tevreden. Van de 9800 ha in de Vierbannenpol- dèr b.v. werd dit jaar 6800 ha ge bruikt voor gerstteelt en men Is er zeker van dat bij toenemende ontzou- ting het komend jaar andere produc ten hierbij ingezaaid kunnen worden, al zal er met peulvruchten wellicht nog niet veel eer te behalen zijn. In de kleinere polders is men zo ver dat er reeds van een normale oogst sprake kan zyn. De polders om Bruinisse, Dreischor, Noord- H erverkaveling De herverkaveling liet niet na haar invloed op de structuur van de perce len uit te oefenen en men verwacht dan ook dat het komende jaar nieu we kavels voor de verbouwing ge reed zullen zyn. Die percelen, welke op last van de herverkavelingsdien st met mochten worden ingezaaid, zijn vergoed met twee en een half maal de pachtwaarde. In 1954 kon hoegenaamd nog geen weiland worden ingezaaid door het zout en de verkaveling. Het feit ech ter, dat de veestapelstatistiek een aanwas te zien geeft, bewijst dat ook in deze sector dit jaar vooruitgang merkbaar was. Een verhoging die zich zeker volgend jaar zal voortzet ten. Interessant is het een vergelijking te maken van de verbouwde gewas sen op Schouwen-Duiveland in dit jaar en het verbouwjaar 1954. De stijging van aardappelen, suikerbie ten en haver wijst op toenemende grondverbetering, terwijl zelfs bonen en erwten geoogst konden worden. Een vergelijking van beide jaren geeft het volgende beeld: (Vervolg op pag. 7.). Helicopter maakte een noodlanding te Klundert Een helicopter van de Sabena die op de lijn RotterdamAntwerpenBrus sel vliegt, heeft gisteren een noodlan ding gemaakt op een akker aan de Ze- venbergse weg te Klundert. Aan boord bevond zich behalve de piloot slechts één passagier, de 2I-jarige J. de Jonhg, student te Rotterdam en zoori van de directeur der Philipsfabrieken te Ma drid. Hij wa3 op weg naar zijn ouders om thuis het Kerstfeest te vieren. De oorzaak va i de panne bleek gelegen in een motorstoring. gering was geschied, zoals de Oost duitse regering heeft beweerd. De Westduitse regering bewaart ook te genover de eigen parlementsleden een stilzwijgen. WERK VAN DEENSE JOURNALIST. Henrik Bonde-Kenriksen, de cor respondent in Bonn van het conser vatieve ochtendblad „Berlingske Ti- dende" uit Kopenhagen, heeft zijn krant gemeld dat hij alleen verant woordelijk was voor de „volkomen wettige" overbrenging van dr. John uit Oost-Berlyn naar de Westelijke sectoren. Dit zou reeds weken tevoren zijn voorbereid. Ik wachtte op het parkeerterrein voor de universiteit. Dr. John liep het gebouw door en ging via de voordeur naar buiten. Hij stapte mijn auto in. Samen reden we de Unter den Linden af, in Westelyke richting, en passeer den de controle bij de Brandenburger poort. Wij gingen regelrecht naar het vliegveld Tempelhof, van waar lk con tact maakte met de Duitse autoritei ten. Vanaf Tempelhof vlogen we naar de federale republiek". De echtgenote van dr. John heeft hem bezocht, aldus heeft een rege ringsfunctionaris te Bonn medege deeld. Zij mocht een kort onderhoud hebben met haar man, die zij sinds 20 Juli 1954 voor het eerst weer gezien heeft. Franse tegenspraak Geen overeenstemming over de Saar Een Franse woordvoerder in Parijs ontkende dat er overeenstemming zou zijn bereikt over teruggave van de Saar aan Duitsland. De Franse woord voerder zeide dat zijn verklaring een „formele ontkenning^' was. „Er zijn onjuiste berichten verspreid door een buitenlands agentschap om trent de recente besprekingen tussen minister Pinay en de heer Von Bren- tano. Men zij eraan herinnerd dat deze besprekingen slechts van inleidende aard zijn wegens de huidige omstan digheden. Pas na de Franse verkiezingen, dus in de loop van Januari, zullen de FransDuitse onderhandelingen over de Saar kunnen worden geopend in de geest van het op 13 November in Rhön- dorf gepubliceerde communiqué." Gaitskell volgt Attlee op Hugh Gaitskell is tot leider van de Britse Labourpartij gekozen, als op volger van Atllee. Gaitskell behoort tot de rechtervleu gel van de partij, terwijl Attlee tussen rechts en links in stond. De 49-jarige oud-minister van finan ciën kreeg 157 stemmen, tegen de lei der van de linkervleugel, Bevan, 70 en de leider van de oude garde, Mor rison, 40. Er is per brief gestemd door de 275 parlementsleden van Labour. Herbert Morrison heeft bedankt als plaatsvervangend leider van Labour. Nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, verliet hij tus sen twee vrienden in als een gebroken man de bijeenkomst. Officieel is be kend gemaakt, dat er na het Kerst reces van het parlement over een op volger van Morrison als plaatsvervan gend fractieleider zal worden gestemd. DE VERWACHT... ZACHT. Opklaringen, maar later op de dag opnieuw kans op wat regen. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Zacht weer. ZON EN MAAN. 16 December Zon op 8.44 onder 16.31 Maan op 10.05 onder 18.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1