Tweede Kamer op oorlogspad tegen volksvijand nummer één NOG GEEN BESLISSING OVER DE VROUW IN HET AMBT TITEL „ING" VOOR TECHNICI KREEG MINISTERIEEL FIAT JEUGDNATUURWACHT DOET UITSTEKEND WERK DALENDE PRODUCTIEPRIJZEN EN STIJGENDE ONKOSTEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 VERGADERZAAL BIJNA LEEG Tevredenheid over minister Witte's woningbouwbeleid (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer beraamde Dinsdagavond met minister Witte plannen ter bestrijding van de volksvijand nummer één: de woningnood. En daar- om was alle hens aan dek! Dat wil zeggentoen na een tien minuten pauze de heer Ritmeester (V.V.D.) om half elf het woord verkreeg, sprak hij voor de twee socialisten Ten Hagen en Bommer. Verder was er geen lid ln de vergaderzaal aanwezig. Enige andere leden hadden zich door het ge bouw verspreid de gehele avond door was de belangstelling minimaal geweest en sommige leden waren al weer vroeg vertrokken, laten we aannemen, om ondanks de spiegelgladde wegen toch nog' enigszins bijtijds Min woning of hun hotel te bereiken. Het aantal luisterende leden steeg later wel, maar het overschreed toch niet zes of zeven man, Minister Witte kwam er voortreffe lijk af, want algemeen was de waarde ring, die men voor zijn beleid koester de. Erkentelijk waren de meeste le den voor de instelling van een raad voor de woningbouw. Men verheugde zich erover, dat gestreefd wordt naar een aantal van 70.000 woningen in 1956. De heer Andriessen (K.V.P.) noemde het noodzakelijk omdat we nog .zeker tien jaar woningnood zullen hebben. Dat was optimistisch geschat. Andere afgevaardigden dachten aan twintig jaar en de heer Ritmeester (V.VD.) noemde het jaar 1980 De heer Stapelkamp (A.R.) beval ter bespoediging van de opheffing van een woningtekort systeembouw aan, maar verlangde, dat daarbij gewaakt Minister Luns zwicht voor Eerste Kamer De Eerste Kamer stemde Dinsdag middag allereerst over een motie, die de heer De Loor (P.v.d.A.) had inge diend bij de behandeling van het wets ontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs. In verband met de finan ciële verhouding tussen rijk en ge meente werd in deze motie uitgespro ken, dat artikel 136 van de kleuter- onderwijswet, dat deze materie regelt, een onbillijkheid inhoudt ten aanzien van die gemeenten, welke uit eigen middelen het kleuteronderwijs geheel of gedeeltelijk hebben bekostigd. De motie nodigt de regering uit deze on billijkheid weg te nemen. De Kamer nam de motie z.h.s. aan. De heer Sassen (K.V.P. maakte hier na bezwaar tegen de uiteenzetting van de regering bij het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van buiten landse zaken 1954. Bezwaren maakte hij o.m. met name tegen het bedrag van f 560.000, dat gemoeid is met de verbouwing van een buitenlandse am bassade (tè Londen), gevestigd in een huurpand. Hij had de indruk, dat de regering kennelijk terughoudend is met het mededelen van cijfers. Minister Luns vroeg zich af of men niet tot een oplossing kan kómen, als hij de inlichtingen vertrouwelijk aan de Kamer voorlegde (krachtens haar reactie voelde de Kamer hiervoor wei nig). Hij was bereid aan de betrokken Kamercommissies de nodige gegevens te verstrekken. De heer Sassen (K.V.P.) drong op openbaarmaking van de betrokken ge gevens aan. De heer Wentelaar (V.V.D.) voegde aan de woorden van de heer Sassen nog toe, dat hij de gegevens wilde heb ben voordat het wetsontwerp is afge daan. De heer Hellema (A.R.) sloot zich hierbij aan. Min. Luns zeide accoord te gaan met het aanhouden dezer suppletoire be groting, totdat de inlichtingen zijn ver schaft. Wat betreft de verbouwing der ambassade te Londen, zeide hij dat deze manoeuvre volkomen verant woord is en hij vleide zich met de hoop, dat de regering straks van de Kamer een complimentje zal krijgen voor de juiste besteding van rijks- gelden. Het wetsontwerp werd aangehou den. Na re- en dupliek werd een voorstel tot schorsing van de invoerrechten op sinaasappelen, mandarijnen, citroenen en natriumtrichomaat met 343 stem men aapgenomen. zal worden tegen de verlaging van het peil der woningen. De heer Beernink (C.H.) daarentegen verwachte van systeembouw niet veel resultaten. Te gen semi-pemanente bouw had hij ech ter geen overwegende bezwaren, even min als tegen de zogenaamde houtrij ke bouw. Vooral in kleine gemeenten meende hij is hiermee liet een en an der te bereiken. Voorts drong de heer Beernink aan op het inschakelen van kleine aannemers in de dorpen en op het soepel toepassen daar van de con- tingentering. ONAANTREKKELIJK VAK. Enige sprekers vestigden er de aan dacht op, dat het tekort aan bouwvak arbeiders mede is toe te schrijven aan de weinige aantrekkelijkheid van het bouwvak en aan de vrees in de toe komst werkeloos te worden. De heer Beernink beval aan het in overwerk verdiende geld belastingvrij te maken en bouwvakarbeiders, die een aantal jaren in de woningbouw gewerkt heb ben, voor een nieuw bouwwoning ih aanmerking te laten komen, zo zij dat wensen. De heer Ten Hage (P.v.d.A.) toonde zich voorstander van een nationaal bouwbedrijf. Hij ontkende niet, dat er plaats moet zijn voor particuliere bouw, doch begreep, dat een nationaal bouwbedrijf een nuttige functie ver vullen kan. De heer Andriessen (K.VJP.) hekel de de belemmeringen, die aan de par ticuliere bouwers in de weg worden gelegd, nadat zij zich met duizend-en- één instellingen in verbinding moeten stellen. GEEN HAWOMA. Het „Staatsbouwbedrijf", dat de heer Ten Hage voorstond, had voor de heer Ritmeester geen enkele aantrekkelijk-, heid. Aan een tweede Hawoma de Haagse van de overheid uitgaande wo ningbouwmaatschappij, die een fiasco heeft geleden had de liberale afge vaardigde geen enkele behoefte. Acht maanden geëist tegen frauduleuze ambtenaar. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag heeft Dinsdag acht maanden gevan- frenisstraf, waarvan vier voorwaarde- ijk, met een proeftijd van drie jaar geëist tegen L. B. voormalig admini stratief ambtenaar bij het ministerie van marine. Verdachte was ten laste gelegd dat hij in Maart 1954 opzette lijk in een door hem als comptabel ambtenaar bij de afdeling burgëfsala- rissen gehouden kasboek valselijk een bedrag van 425,86 had inge schreven als zijnde uitbetaald. Verder, dat hij in Juni 1954 een bedrag van 486,94 wederrechtelijk aan de kas had bnttrokken, waarvan hij een ge deelte zelf hield en een ander gedeel te aan anderen schonk. Tegen de gewezen adjunct-commies L. A. van I., die valse handtekeningen op de betalingslijstén zou hebben ge plaatst, werd een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden, voor waardelijk met eeh proeftijd van een jaar. Eenzelfde straf werd geëist tegen; de vroegere commies J. M. T. én lage re straffen, resp.„viex maanden, waar van. twee voorwaardelijk tegen: de vroegere schrijvers J. S., P. C. E;, en de administratief ambtenaar J; G. H. SYNODE DER NED. HERV. KERK Nieuwe commissie moet voor '57 rapport uitbrengen De generale synode der Nederlands Hervormde kerk kwam op Woudscho- ten te Zeist bijeen voor de behande ling van het voorstel tot toelating van de vrouw tot de ambten. Bij de stemmingen over het voorstel vroeg de praeses, ds. H. J. F. Wessel- dijk, eerst het oordeel van de classi- cale adviseurs. Van de aanwezige advi seurs stemden 23 tegen en 21 voor. Tien leden waren afwezig. De synode besloot met 20 tegen 32 stemmen de voorgestelde wijzigingen niet vast te stellen. Twee leden waren afwezig. Het voorstel, alleen het ouderling schap en het diakenambt voor de vrouw open te stellen kreeg weinig steun, evenals dat voor dispensatie openstelling van alle ambten mogelijk te maken. Het voorstel van het moderamen der synode om de huidige voorstellen niet vast te stellen, maar een nieuwe com missie in te stellen, die vóór 1 Januari 1957 rapport aan de synode zal uit brengen, werd met 40 tegen 12 stem men aanvaard. De synode nam tenslotte met 36 stemmen voor de volgende motie aan: „De generale synode spreekt uit, dat zij in meerderheid van oordeel is, dat de ambten ook voor de vrouwelijke leden toegankelijk behoren te zijn. De generale synode heeft echter de daar toe voorgestelde wijzigingen in de kerkorde niet vastgesteld, aangezien een belangrijk deel der classicale ver gaderingen dit inzicht thans niet deelt. Om de toenemende verdieping van het overleg in de kerkelijke vergade- EXAMENEISEN WORDEN BESTUDEERD Vervulling van wens voor niet-academici In 1953 heeft minister Cals een commissie ingesteld, aan welke op dracht werd verleend voorstellen te doen met betrekking tot de titulatuur van niefc-academisch gevormde tech nici. De opdracht beoogde een oplos sing te vinden voor de reeds vele jaren bestaande wens van deze groep om onder bepaalde voorwaarden de bevoegdheid te verkrijgen de aandui ding „ing", of een soortgelijke aan duiding te gebruiken. Met het onlangs door de commis sie uitgebrachte voorstel om de be voegdheid tot het vermelden van de aanduiding „ing" achter de naam te verbinden aan het resultaat van een examen en de .oschrijving in een r .- gister, kan de minister zich vereni gen. Het voornemen bestaat een perma nent orgaan in het leven te roepen, dat in de eerste plaats de taak zal hebben de exameneisen voor de ver schillende vakrichtingen vast te stel len. Daarnaast al in samenwerking met deskundigen een examenregie ringen en daarbuiten op dit punt te bevorderen 'neeft de generale synode besloten e'eri commissie te benoemen niet, de opdracht binnen een jaar i'ap- port uit te brengen over de met deze zaak gemoeide exegese, dogmatische en kerkordelijke beslissingen, opdat de weg tot openstelling van de ambten voor de vrouw met te groter bereid heid kan worden ontsloten. De generale synode roept de gehele kerk en de leden van al haar vergade ringen op om in gezamenlijk jovërièg bezig te blijven met hét zoeken van de in de Heilige Schrift ten déze ge openbaarde wil van G;od". Slachtoffers van A-bommen in goede gezondheid Een Amerikaanse marine-arts, Eugène Cronkite, heeft meegedeeld, dat van de 64 inheemsen van de Marshalleilanden die na de waterstof- bomproeven van vorig jaar onder medische contróle staan, negentig procent heeft geleden aan huiduit slag en vroegtijdige kaalhoofdigheid. Na een jaar verkeerden deze perso nen, die blootgesteld zijn geweest aan radio-actieve regen, evenwel voor 't merendeel in goede "-ezondheid. Dr. Cronkite verklaarde dit op een bijeenkomst van de radiologische vereniging van Noord-Amerika. ment worden opgesteld, examencom missies worden benoemd en examens worden georganiseerd. Aan de hand van de examenresultaten zal een re gister moeten worden bijgehouden. Gezien de omvang van de taak, die het orgaan wacht, zal het nodig j zijn, een bureau in te stellen, dat de administratie verzorgt, inlichtingen verstrekt en in het algemeen het or gaan en examen-commissies ter zijde staat. Het is «1c bedoeling de kosten, die uit deze maatregelen zullen voort vloeien, te bestreden uit inschry- vings- en examengelden. Aangezien echter aan de definitie ve inwerkingtreding van het perma nent orgaan en hei bureau een pe riode van studie vooraf zal gaan een periode derhalve zonder voldoen de eigen inkomsten meent de mi nister door het toekennen van een subsidie voor 1956 en wellicht voor een gedeelte van 1957 de commissie in staat te moeten stellen haar denk beelden te verwezenlijken. Dit zei de minister in een toelichting op een nota tot wijziging van zijn begroting voor 1956, dit bij de Tweede Kamer is ingediend. Neem gerust dit extra schepje om veel lekkerder thee te drinken Maar neem dan thee van De Spar. Want De Spar geeft zoveel schepjes gratis dank zij altijd 10% korting op thee. Daarom kunt U royaal zijn met thee van De Spar. U krijgt bij thee van DcSpir meer dan 10'ln korting. U krijgt ook 100u/o kwaliteit, dus de geurigste en pittig ste thee. Dat is dubbel voordeel. Op de perrons van het, hoofdstation van Frankfurt heeft een nieuwe han dige machine enig opzien gebaard. Deze vinding kan zowel gebruikt worden voor het reinigervan de trein- wagensals voor het schoonhouden van de perrons. Met een topsnelheid van elf kilometer per uur verplaatst het apparaat zich, terwijl borstels onder de wagen zorgen voor het ver dwijnen van stof en vuil van de grond, dat wordt opgezogen. Tegelijkertijd kunnen dan de treinwagons worden gereinigd. Russische jeugdbeweging contra „baliekluivers" Volgens het officiële blad van de Sowjet-Russische vakbeweging, Troed, worden overal vrijwillige jeugdbriga- des van hulpmiliciens opgericht door .de communistische jeugdbeweging, zulks ter bestrijding van verstoringen van de openbare orde. Tegen deze .ordeverstoringen wordt een krachtige campagne in de Sowjet-Unie gevoerd. Bij de plechtige uitreiking van on derscheidingen aan leden van de Ko- masamol (de jeugdbeweging) heeft de secretaris van het Moskouse comité o.m. gezegd: „Wij hebben genoeg ge duld gehad met de baliekluivers en dieven. Er zijn mensen die de commu nistische moraal met voeten treden. Zij lijntrekken en gedragen zich als schooiers of als ploerten tegenover de meisjes. Zij schaden de Sowjetische samenleving". Volksstemming zal over Brits Togoland beslissen. In de beheerschapscommissie van de Verenigde Naties is Maandagavond machtiging verleend tot het houden van een volksstemming onder toezicht van de V.N. om uit te maken of de bevolking van het beheersgebied Brits Togoland zich wil aansluiten bij de aangrenzende Goudkust, wanneer dit onafhankelijk wordt. Togoland is een-voormalige Duitse kolonie in het Westen van Afrika. Na de eerste wereldoorlog kwam het ach tereenvolgens onder Brits en Frans bestuur. Daarna heeft Engeland Brits Togoland beheerd als deel van de Goudkust. Achttien maanden ge leden heeft Engeland het vraagstuk van de toekomst van Brits Togoland voor de V.N. gebracht. Oude dame gedood bij verkeersongeval Op de Kamperweg, die leidt van Zwolle naar Kampen, is Dinsdag een personenauto doordat de bestuurder, de heer T. te Hengelo de macht over het stuur verloor, van de weg afge raakt en op zijn kant in een droge sloot terecht gekomen. Hierbij kwam de moeder van de heer T., mevrouw T.-S. te Enschede, om het leven. Zij was 81 jaar. De vrouw bleek reeds te zijn overleden toen men haar uit de zWaar beschadigde wagen bevrijdde. De heer T. bleef ongedeerd. Communistische betogers in West-Berlijn vrijgelaten. Op elf man na zijn alle 377 com munistische betogers, die Maandag avond bij relletjes in de Franse sector van West-Berlijn waren aangehou den, in vrijheid gesteld. Van de aan gehoudenen waren 327 personen uit Oost-Berlijn afkomstig. Van de West- Berlijners die aan de actie deel namen, worden er nog vijf vastge houden. De betoging was gericht te gen een bijeenkomst van dé Stahl- helm, die overigens al eerder was af gelast. STEUN VAN VELE GEMEENTEN Eerbied voor wat leeft en groeit (Van een speciale verslaggever) De stichting „Natuur en Jeugd" doet voortreffelijk werk door de jeugd belangstelling voor de natuur by te brengen, voor alles wat leeft en groeit, door eerbied te kweken voor bloemen en planten en plantsoenen en daar mede eerbied voor andermans eigendom. Indirect wordt daarmede de jeugdbaldadigheid bestreden. In een onderhoud, dat wy met de heer C. H. Voorhoeve hadden, de directeur van de stichting, kwam nog weer eens tot uiting, dat die baldadigheid soms ontstellende vormen aanneemt. Alleen al de schade aan eigendommen van gemeenten waarbij nog niet eens alle gemeenten in ons land een opgave deden wordt geschat op veertig millioen gulden. Daarby komt dan nog de vernielingen aan particulier bezit en de schade aan bouwwerken. ten zich tot de stichting wenden om te komen tot de oprichting van een Jeugdnatuurwacht. Dat andere ge meenten de subsidie verhogen en dat de gemeente Den Haag een speciale ambtenaar benoemde met de uitslui tende taak als contactman tussen ge meente en Natuurwacht op te tre den. Dat bijvoorbeeld in Voorburg alle: hekken rond de plantsoenen konden worden weggehaald; dat Artis te Amsterdam en alle horti-botanici in „Wij richten on ze actie op de jeugd van zes tot achttien jaar", al dus de heer Voor hoeve. De Stich ting tracht haar doel te bereiken door gemeenten te interesseren voor het instellen van een jeugdnatuur- wacht, een groep kinderen dus, die ervan doordrongen is, dat het de moeite waard is, de natuur, alles wat groeit en leeft, te eerbiedigen. En al heten de leden Jeugdnatuurwacht, zoals ook op him insigne staat ver meld, politieagenMes zyn het niet, zij treden niet op. Zij geven alleen het voorbeeld. Door het vertonen van films cn het geven van lezingen tracht de heer Voorhoeve de belang stelling te wekken en wanneer een gemeente voor dit streven voelt, tracht men een bijeenkomst te orga niseren, waarin „op plechtige wijze", zoals de kinderen dat zelf graag wil len, het insigne wordt uitgereikt. Dat is slechts het begin. Want dan moet de belangstelling worden warm gehouden. Er moet een plaat selijk comité worden opgericht, dat actief is en dit ook blijft. Bollen in plaats van hek Wat zijn de resultaten? In de eer ste plaats, dat steeds meer gemeen- ZORGEN VOOR AKKERBOUWERS Vrijere loonvorming moeilijk voor de landbouw „Ondanks de gunstige weersgesteldheid (de oogst, zelfs tot de bieten toe had 'n goed verloop) zyn er evenwel factoren, die de akkerbouwers met enige zorg omringen. By «le styging der onkosten bewegen zich de produc tie-prijzen in een dalende beweging. De grote voedselvoorraden in de be langrijkste exporterende landen hangen ons als een bedreiging boven net hoofd" aldus de heer H. A. Giesen, voorzitter van de vakgroep akkerbou wers van de katholieke land- en tuinbouwbond te Haarlem in zyn openings rede op de algemene vergadering. De opbrengsten in producten van ons land zijn zeer behoorlijk, zo ver volgde spreker. De voedergranen le veren goede beschotten en de tarwe- opbrengsten zijn zeer verschillend. Peulvruchten zullen een grote to taal-opbrengst geven, mede door het groot areaal. In de prijzen komt dit ook wel zeer tot uiting. Voor vlas ligt de markt ook niet gunstig en lijnzaad, voor zover als zaaizaad goedgekeurd, zal in vele ge vallen, ten opzichte van gewoon slag zaad, geen winsten opleveren. De op brengst van aardappelen zal in zijn kwaliteit bezien mede door inkrimping met ongeveer 1700 ha, aanzienlijk minder zyn dan verleden kelijk zijn voor excursies van de J.N. W.; dat in Voorhout in een nieuw villapark de bouw van een houten hek kon worden achterwege gelaten en dit geld kon worden besteed voor de aanplant van bloembollen. En dat in Roermond, dat nog het systeem van strafklassen van de po litie kent, nog nooit een Natuurwach- ter een Woensdagmiddag op het bu reau behoefde te komen. Er zijn contacten opgenomen met het buitenland en men noopt tot een internationaal werkcomité te komen, dat het gehele gebied van „natuur- opvoeding" van de jeugd onder de loupe kan nemen. Sinds kort verschijnt ook een tijd schrift „De Jeugdnatuurwachter", een maandblad voor de thans 30.000 leden van de Stichting. Men wil geen brave Hendrikken van de kinderen maken. „Natuur cn Jeugd" is al blij, als de bloemen en planten blijven staan, waar ze horen. En het is alleszins de moeite waard, dit streven te steiïnen, want het strekt véél verder jaar. De consumptieprijzen van bepaal de soorten zijn nog redelijk, van an dere matig tot slecht. De pootaard- appelpryzen liggen laag, ofschoon toch in totaal reeds een aanzienlijk kwantum is geëxporteerd. De suiker- De heer Ankersmit bedankt als Tweede Kamerlid In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is medegedeeld, dat de heer Ankersmit bericht heeft gezonden, dat hij wegens drukke werkzaamheden is genood zaakt als lid van de Kamer te bedan ken. De heer Ankersmit (59 jaar) was lid sinds 1952 en had zitting voor de V.V.D. Als zijn opvolgster komt in aan merking mevrouw Stöffels-van Haaf- ten, 38 jaar, uit Haarlem, lid van de provinciale Staten van Noord-Holland. beiten-opbrengst zal goed zyn, suikergehalte is t het 0echter Waneer de huidige prijsverhoudin gen op het gebied van de suiker evenwel zouden voortduren en de binnenlandse suikerproductie zou toe nemen boven de binnenlandse be hoefte, zal moeten worden overwo gen, of het gewenst is, de suikerga rantie te beperken tot de Nederland se behoefte aan suiker. De heer Gie sen stelt zich voor hierover nog diep gaand overleg te plegen met het landbouwschap. Naar aanleiding van de aardap peloogst merkte de voorzitter op, dat er een voorstel is geopperd, dat in het kort hierop neerkomt, dat voor alle aardappelen, zowel zand-, klei en fabrieksaardappelen, eeri bepaalde kostprijs wordt gegarandeerd, name lijk 75 c/o van de kale kostprijs. Arbeidsvoorziening Voorts sprak de heer Giesen zijn bezorgdheid uit over de arbeidsvoor ziening in de landbouw. Daar in ons land industrie en landbouw naast en door elkander zijn gelegen, reikt het loon naar het hoogste peil. De vryere loonvorming, die in be- Saaide industrieën wordt gegeven en at niet alleen, maar ook bijkomende emolumenten, misschien een vijf daagse werkweek, maken het de landbouw wel zeer moeilijk. Dit temeer daar de vrees voor min der goede uitkomsten of beter gezegd te lage inkomsten, zeker niet onge grond moet worden geacht. De kor tere werkweek noemde spreker wel zeer funest voor de landbouw, spe ciaal de melkvee-bedrijven. 'n Moscatel Geïmporteerd door OUD-Haarlem Navo wil radarnet tegen luchtaanvallen op Europa. Uit gezaghebbende bron te Parijs ls vernomen dat de militaire commis sie van de Navo te Parijs Maandag heeft voorgesteld om in Europa een radar-waarschuwingssysteem ln te richten met het oog op eventuele luchtaanvallen met kern- of andere wapens. Naar verwacht wordt zal de raad van ministers van buitenlandse zaken van de Navo haar goedkeuring aan het plan hechten, wanneer zij Don«ier- dag in plenaire zitting bijeen komt. Men was tot dit voorstel gekomen vanwege de „archaïsche" staat van Europa's luchtverdedigingssysteem, zoals deskundigen het noemen en het gebrek aan co-ordinatie. Het plan beoogt het instellen van een radarsysteem over het gehele de fensie-gebied van de Nato in Europa gelijksoortig aan het Amerikaans-Ca- nadese waarschuwingssysteem. (United Press).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8