Dr. Otto John opnieuw gevlucht- terug naar het Westen f KLANKBORD Ziekenfondsen behoren geen winkels te exploiteren GEEN WITBOEK OVER DUITSE OORLOGSMISDADIGERS WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Adenauer: „Hij had redenen om bang te zijn" De voormalige chef van de Westduitse veiligheidsdienst, dr. Otto John, die op 20 Juli 1954 naar de Russische zone vluchtte, heeft zich gisteren bij de autoriteiten in West-Berlijn gemeld. Hy werd onmiddellijk per vlieg tuig naar West-Duitsland overgebracht. Hier stelde hy zich ter beschik king, van de autoriteiten van het federaal bureau voor crimineel onder zoek. Dr. Otto John zal in Karlsruhe, waar de zetel van het federale op perste gerechtshof is gevestigd, verder worden verhoord. Reeds enige tijd geleden was bekend, dat hy in contact trad met vrien den in West-Berlijn met de bedoeling naar het Westen terug te keren. Adenauer werd op de hoogte ge steld van de nieuwe vlucht van John, toen hy deelnam aan een vergadering van leiders van zijn coa£tiepartijen. Na de boodschap gelezen te hebben, zeide hy glim lachend: „Ik heb hier een nieuw tje, dat u amuseren zal. Herr John is naar West-Duitsland terugge keerd. Hij had redenen om bang te zijn". De kanselier weigerde verder com mentaar. De perschef van de socia listische party, Fritz Heine, verklaar de, dat deze terugkeer geen verras sing was. Dit nieuws vernietigde het prestigevoordeel dat de Oostduitse communisten verworven als resultaat van de eerste vlucht. In Londen was het commentaar van het Foreign Office: „Zijn jong ste omzwaai is stellig bevredigend Er was inmiddels al onthuld, dat dr. Otto John vroeger voortdurend twist had met ie vroegere generaal Rein- hard Ge m, die aan het hoofd stond van een rivale, onder Amerikaanse auspiciën staande inlichtingenorgani satie, met hoofdkwartier in München. De reg /.ng in Bonn loofde later 500.000 -Lark uit voor aanwijzingen, die de zaak-John zouden ophelderen. Dit geld is echter nimmer uitgekeerd. John is officieel nooit in staat van beschuldiging gesteld. Er werd alleen maar een onderzoek naar zijn vlucht geopend via het federale opperste ge rechtshof in Karlsruhe. Dit onder zoek is nog niet afgesloten. John is 46 jaar. In 1952 werd hij veiligheidschef toen Adenauer hem benoemde als hoofd van het bureau voor bescherming van de grondwet, een inlichtingenorganisatie die onder het ministerie van binnenlandse za ken ressorteert. Hij werd in deze functie benoemd op aanbeveling van de Engelsen. John is een actief deelnemer ge weest aan het bomcömplot van 20 Juli 1944 tegen Hitier en vlak voor dat hij gearresteerd zou worden slaagde hij er in per vliegtuig naar Portugal te ontsnappen. Zijn broer werd opgehangen wegens deelneming aan het complot. De echtgenote van Otto John bleek met haar dochter Gisela Mann uit haar woning in Londen verdwenen te zijn enkele uren voordat de gewezen chef van de Westduitse veiligheids dienst uit de Sowjetzöne in West- Duitsland terugkeerde. Het is niet uitgesloten dat zij van te voren op de hoogte is gesteld van de terug keer van haar man. Mevrouw John bewoonde sedert Juli van dit jaar een flat op de der de verdieping van een gebouw in Hampstead „een betere wijle in Noord Londen". Zij voorzag in haar levensonderhoud iri het geven van muzieklessen. Het kan zyn dat me vrouw John de boottrein naar Bonn heeft genomen. De speculatie neemt, toe dat John indertijd welbewust door Bonn naar de Oostduitse zóne werd gezonden, maar de regering weigert verder alle inlichtingen te geven. (United Press). Intelligentietest voor dienstplichtigen Men is fe ver gegaan, zegt minister Staf (Van onze parlementaire redacteur) Ten onrechte is bij een test van dienstplichtige militairen aan de jon gelui gevraagd welke krant hun ouders lezen, op wie hun ouders stem men, of hun ouders lid van de Partij van de Arbeid zijn, op wie de dienst plichtigen zelf zouden stemmen en of hun ouders anti-militairisten zijn en propaganda voor hun standpunt voe ren. De minister van oorlog en marine, de heer Staf, heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer duidelijk zijn af keuring over dit onderzoek uitgespro ken. Hij deed dit in antwoord op door de heer Vermeer van de P.v.d.A. ge stelde mondelinge vragen. De be windsman deelde mee, dat bij de schriftelijke intelligentie-test nimmer politieke vragen worden gesteld, wel is dat bij een andere gelegenheid ge beurd, doch, zo zeide de minister, dat was onjuist. Hij heeft opdracht gege ven' dergelijke vragen niet meer te stellen en hij gaf de Tweede Kamer de verzekering, dat dit in de toekomst niet meer zal voorkomen. WERKMUZIEK. De opleiding van ar beiders uit West-India in een Engelse fietsenfabriek is een waar succes ge worden. Er deed zich maar één inci dent voor. Toen de gramofoonmuziek, waarmee het werk wordt opgeluis terd, voor het eerst weerklonk, begon nen de cursisten te zingen en rond te springen. KRAANHANGWAGEN. Mevrouw R. J. Barnhoft kwam in Jonesboro (V. S.) een benzinestation binnenrijden, terwijl aan de achterbumper van haar autootje een kraanwagen hing. „Jaag die vent daar achter mij eens weg", zei ze tegen de benzineman, „die is vast en zeker dronken". De benzine leverancier ging eens kijken in de ca bine van de truck. Geen chauffeur te bekennen. De politie werd gewaar schuwd en mevrouw kreeg zelf een proces-verbaal, omdat ze in dronken schap zo roekeloos had gereden, dat zelfs een kraanwagen niet veilig voor haar was. Dr. OTTO JOHN ....terug..,. Na het Russische bezoek aan India Handelsovereenkomst gesloten Aan het eind van het bezoek van Kroesjtsjew en Boelganin aan India is Dinsdagavond in Nienw-Delhi een gemeenschappelijk India'sRnssisch communiqué uitgegeven, waarin ver klaard wordt, dat de teleurstelling over de Geneefse ministersconferentie slechts tijdelijk behoeft te zijn en dat alles in het werk gesteld moet worden om de internationale spanning te ver minderen. Het communiqué zegt voorts, dat er in Azië geen blijvende vrede kan be staan, zolang communistisch-China niet zijn „rechtmatige plaats in de Verenigde Naties" gekregen heeft. De enige weg naar vrede en ophef fing van de omstandigheden die leiden kunnen tot een onvoorstelbaar ramp zalige nieuwe wereldoorlog is gelegen in ontwapening. Er is een handelsovereenkomst ge sloten volgens welke de Sowjet-Unle in de komende drie jaar aan India een millioen ton staal verkopen zal. Voorts zou Rusland olie, uitrusting voor mijnbouw en andere nog nader overeen te komen industrieën leve ren en zijn aankopen van grondstof fen en fabrikaten in India vergroten. Slecht weer in Engeland In vele delen van Engeland woedden Dinsdag opnieuw sneeuwstormen, welke veel overlast veroorzaakten. Verscheidene dorpen in de hooglanden van Schotland en in Noordelijk York shire zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. In Londen daalde de temperatuur tot 32 graden Fahrenheit, het vries punt. In Glenlivet in Schotland vroor het bijna 20 graden. Op de verraderlijke Goodwin-zand- banken voor de Engelse kust strand den twee schepen. Langs de Westkust van Engeland stond een harde storm en de vooruitr zichten waren ongunstig. Negen zweefvliegers die sinds Za terdag door een sneeuwstorm in de heuvels van Shropshire gestrand wa ren, slaagden er eindelijk in zich door bijna twee meter hoge sneeuw een weg te banen naar Birmingham. (United Press) BUITENLANDSE BETREKKINGEN Nederlandse bezorgdheid na conferentie van Genève In hun memorie van antwoord over de begroting van buitenlandse za- kefi aan de Tweede Kamer delen de ministers Beijen en Luns o.m. het vol gende mee: De jongste reacties in Duitsland met betrekking tot de 39 nog in Ne derland gedetineerde Duitse oorlogsmisdadigers hebben de ministers doen besluiten de ambassade te Bonn in het bezit te stellen van uitgebreid docu mentatiemateriaal over de misdrijven, waaraan deze personen zich tijdens de bezetting hebben schuldig gemaakt. De bedoeling hiervan is het Duitse volk door een juiste voorlichting te doen inzien, dat hier geen groep krijgs gevangenen, doch slechts een gering aantal oorlogsmisdadigers is gedeti neerd. De publicatie van een witboek over deze aangelegenheid komt de ministers prematuur voor, aangezien niet is gebleken, dat bij de Bonds regering misverstand heerst over het feit, dat men hier te maken heeft met oorlogsmisdadigers en niet met krijgsgevangenen. Belgische standpunt over het rapport SteenbergheVan Cauwelaert nog steeds niet is bekend gemaakt. Over de resultaten van de confe rentie in Genève zeggen de ministers, dat er duidelijk reden is tot teleur stelling en bezorgdheid. Het is ech ter niet minder duidelijk, dat de mo gelijkheid tot misverstand omtrent ae politiek der Sowjet-Unie is uitge sloten. Uit het standpunt, dat de Sowjet-regering ten aanzien van de ter conferentie behandelde onderwer pen heeft ingenomen, blijkt, dat haar politiek nog steeds gericht is op handhaving van de verkregen machtsposities en op verdere uitbrei ding van de communistische in vloedssfeer. Dit onderstreept nog eens de nood zaak, aldus de ministers, tot aaneen sluiting van de Westelijke mogend heden en tot versterking van de weerstand, welke ook elders in de vrije wereld aan het opdringend com munisme vooral in het Midden-Oos ten en Azië dient te worden geboden. In het afgelopen jaar heeft de sa menwerking tussen de drie Benelux- landen belangrijke vorderingen ge maakt. Inderdaad lag het in het voornemen om reeds in Augustus 1955 onderhandelingen over de ka- nalenkwestie te openen tussen de re geringen van België en Nederland. Deze besprekingen konden echter geen doorgang vinden, omdat het Hoofdopzichter Rijkswerf Den Helder gevonnist Wegens knoeierijen De rechtbank in Alkmaar heeft Dinsdag de hoofdopzichter van de rijkswerf te Den Helder, M. J. aldaar, veroordeeld tot negen maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Verdachte had zich als hoofdop zichter van de rijkswerf schuldig ge maakt aan het aannemen van steek penningen en aan kleine verduiste ringen. Hij was ook betrokken ge weest bij de vorig jaar op de rijks werf gepleegde onregelmatigheden. (Zijn superieur, ,ir. M., hoofdschul dige m die zaak, werd in Maart 1955 tot twee jaar veroordeeld). De hoofd opzichter J. had feeds negen maan den in voorarrest; doorgebracht en werd op 1 Juni wegens lichamelijke ongeschiktheid eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Na aanrijding doorgereden Een jaar gevangenisstraf geëist. De 31-jarlge J. H. G. uit Oldenzaal, heeft Dinsdag voor de rechtbank te Almelo terecht gestaan omdat hij er van wordt verdacht onder invloed van sterke drank op 5 November in En schede tydens mist met een te grote snelheid te hebben gereden, en H. W. van der V. uit Glanerbrug, die daar op een bromfiets reed, te hebben aan- fereden. Van der V. liep daarbij oofd- en hersenletsels, gebroken rib ben, borstbeen en bekken, alsmede verwondingen aan het hart op. Hij overleed op de plaats van de aanrij ding. Na het ongeval is J. H. G. doorge reden zonder dat aanvankelijk zijn identiteit kon worden vastgesteld. Later kwam aan het licht dat zijn proeftijd van een vroegere voorwaar delijke veroordeling nog niet achter de rug was. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf en negen jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De verdachte was in April 1947 reeds veroordeeld wegens een aanrij ding, die hij in Oldenzaal had veroor zaakt, tengevolge waarvan het slachtoffer ettelijke maanden moest worden verpleegd. De heer D. Meyer overleden Op 63-jarige leeftijd is Dinsdag tengevolge van een hartverlamming overleden de heer D.. Meyer, directeur van de N.V. Drukkern Meyer te Wor- merveer. De overledene was hoofd bestuurslid van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf, voorzitter van de Nederlandse Bond van Boekdrukkers, bestuurslid van het Nederlands Ver bond van Werkgevers en voorzitter van de Zaanse grafische districts- 1 commissie. De Italiaanse mevrouw Augusta Ros. si vierde dezer dagen haar 10J^e ver jaardag. Ten bewijze, dat. zij in alle etnst bezig is met haar „tweede jeugd" werden de eerste honderd jaar terzijde gezet en prijkten er slechts vier kaarsjes op haar taart. Het op schrift op het baksel, een present van oud-leerlingen, luidt: .Lang leve de grootste onderwijzeres van Italië!" tegen „wegpiraat" Na aanrijding doorgereden Tien maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. J. H. van de Roemer, geëist tegen de 32-jarige landbouwer A. K. B. uit Roozenburg. Als er ooit iemand aan spraak mag maken op de benaming „wegpiraat" is het verdachte, aldus de officier. B. zou op 10 October, des morgens om zes uur, nadat hij in de avond en des nachts het een en ander gedronken had en ongeveer vier uur in zijn auto had geslapen, gereden zijn over de Groene Kruisweg onder de gemeente Zwartewaal, in de richting van Briel- le. Met een snelheid van 70 tot 80 kilo meter had hij in die weg een bocht genomen, waarbij hij op de linkerweg helft terecht was gekomen. Daar reed een paard en wagen, met op de bok C. F. B. en zijn knecht P. B. De auto reed op het span in, P. B. zag nog kans van de wagen te springen, maar zijn baas kwam bewusteloos op de weg te liggen en het paard werd zo gewond, dat het afgemaakt moest worden. Van de auto die hen had aangereden was echter geen spoor meer te zien. B. was namelijk doorgereden. Uitspraak over veertien dagen. In Rome heeft een fabrieksarbeider bij een voetbalpool een bedrag van 73.000.000 lire (ongeveer 420.000 gulden) gewonnen, Hij had twee jaar lang steeds precies de zelfde combinatie opgegeven. „Het kwam juist op tijd", aldus de winnaar. „Ik stond namelijk op het punt om de combinatie te veranderen". SPOEDIGE TOEPASSING VAN NIEUWE LOONPOLITIEK Liberale aanval in Tweede Kamer op emigratiebeleid (Van onze parlementaire redacteur). De oprichting van winkels in optische artikelen, voornamelyk brillen, door ziekenfondsen, lag, zo bleek Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een aantal afgevaardigden zwaar op de maag. By de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid werd er althans zwaar tegen geprotesteerd. De ziekenfondsen, zo betoogde de heer Zeegering Hadders van de VVD, zijn semi-overheidsinstellingen, die zich niet. moe ten begeven op het gebied van de particuliere onderneming. Zijn de prij zen van de brillen te hoog dan kunnen de ziekenfondsen overleg plegen gen met de ondernemers en tenslotte staat hun de weg open naar het departement van economische zaken. De liberale afgevaardigde hoopte, dat minister Suurhoff een einde aan dit optreden van de ziekenfondsen zal maken. De socialistische heer Van Lienden zag niet in waarom de ziekenfondsen in beginsel geen zaak zouden mogen hebben. Ze moeten opkomen voor de patiënten en het ligt dus op hun weg zo oordeelde hij, om zelf te concur reren, wanneer geen redelijke prijzen bereikt worden. Hij was tegen over dreven winstmarges. Geenszins was het de bedoeling de opticiëns er uit te werken. De heer Zeegering Hadders pleit te voorts voor uitbreiding van het personeel van de Kruisverenigin gen. Hij verwachtte, dat de minis ter de uitbreiding mogelijk zou maken door ruimere subsidies te verlenen. Met hem was de heer Mol een voorstander van parti culier initiatief op het gebied van de gezondheidszorg, gesteund door, zover nodig, de financiële bijdragen van de overheid aan de kruisverenigingen. Ook de heer Krot bepleitte de belangen vereniging dezer „ingen. De heer Zeegenng-Hadders achtte zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling van de ziekenfondsen nodig. En hij bracht de te lage pensioenen van de verpleegsters onder de aan dacht van de bewindsman. De heer Van Lienden meende, dat we het in de toekomst niet zonder een verplich te volksverzekering kunnen stellen en de heer Fokkema wees er op, dat in de TBC-sanatoria een duizend bed den leegstaan, terwijl de ziekenhui zen met tekorten kampen. Hij vroeg of de minister hieraan iets kon doen. Hij beval verder de genezingsmetho de voor asthma-patiënten van de 82- jarige mevrouw Rochelle Nieuwen- kamp aan. Dr. Mol drong aan op een voortgezette verpleegstersopleiding en de heer Krol maakte bezwaren te- fen te drastisch beperken van zie- enhuisbouw. Tijdens de voortgezette beraadsla gingen over de begroting van sociale zaken heeft de leider van de fractie van de KVP, prof. Romme zijn reeds in October 1953 ingediende motie be treffende de vrijere loonvorming in getrokken. Nu door de minister een ombuiging van de loonpolitiek, in de door prof. Romme gewenste richting werd toegezegd, was de motie niet meer nodig. Op over de loonvorming gestelde vragen antwoordde de bewindsman, dat hy geen heil zag in een interim rapport over de ruimte voor loons verhoging. Wel vond hij het langza merhand tijd worden, dat de sociaal- economische raad met zijn advies komt. Alles wilde hij in het werk stellen om de aanwijzingen voor de nieuwe loonpolitiek zo snel mogelijk aan de ryksbemiddelaars te kunnen verstrek ken. Vooraf achtte hij echter overleg met de Stichting van de Arbeid wenselijk. Een illusie noemde de mi nister het tc geloven, dat de over gang naar een vrijere loonvorming een einde zal maken aan de zwarte lonen. Mr. Van Leeuwen contra minister Tenslotte had de minister nog een appeltje te schillen met de heer Van Leeuwen van de WD, Misschien is het juister om te zeggen, dat de heer Van Leeuwen een appeltje te schil len had met de bewindsman, want de liberale spreker richtte een scherpe aanval op het leid van de minister. In enkele jaren is de voor de emi gratie uitgetrokken post opgelo pen van ruim twintig millioen tot ongeveer twee en dertig millioen gulden, hoewel het aantal emi- Beweeglijke prof Gaetano Martino heeft vooral in de ze periode veel profijt van zijn ta lenkennis. Vloeiend spreekt hij Frans, Engels en Spaans, al vloeit na tuurlijk zijn moedertaal Italiaans het best uit zijn mond. Wanneer hij altijd hoogleraar in de physiologie was ge bleven aan de universiteit van Messina op Sicilië, dan had hij die talenkennis ook goed kunnen gebruiken, bijvoor beeld om buitenlandse wetenschappe lijke boeken te raadplegen en op verre vacantiereizen. Maar beter dan ooit komen de vreemde zinswendingen hem van pas. nu hij voor korter of lan ger tijd de collegezalen vaarwel heeft gezegd om een zetel in te nemen aan de ministerstafel van het parlement. Met zijn rustige, intelligente betoog trant geeft hij ook daar colleges, niet over de physiologie, maar over dc bui tenlandse politiek. Dat is namelijk het terrein, dat in de Italiaanse regering aan hem is toevertrouwd. Een terrein zo wijd als de wereld zelf en daarom uitermate boeiend voor professor Mar tino, wie het reizen al vroeg in het bloed zat. Het enige verschil met vroe ger is, dat hij nu in de regel uitgaat om zich in te spannen en niet, zoals vroe ger, om ontspanning te zoeken. Hij heeft een beweeglijke geest en is druk bezig, om ook aan de buitenlandse po litiek van Italië een beweeglijk karak ter te geven. Een weekje geleden zette hij weer voet op Italiaanse bodem na een tocht naar Tokio, Hongkong en Bangkok. En aan de beweeglijkheid komt vooralsnog geen einde. Vandaag of morgen stapt hij weer in het vlieg- Ijfcig om Ceylon, India en Pakistan met een bezoek te vereren. Vermoedelijk zal zijn visite aan die streken niet zo veel stof doen opwaaien als de rond reis vap de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew. Ook over de uitlatin gen van Martino in Japan, Hongkong en Thailand zijn geen opzienbarende verhalen in de kranten verschenen. Het schijnt, dat hij bijna onopvallend zijn werk heeft gedaan. En dat werk bestond uit het slaan van spijkers met koppen. Vooral met de Japanners kon hij het goed vinden. Italië en Japan staan immers beide te wachten voor de drempel van de Verenigde Naties; zij hebben m dit opzicht dezelfde aspiraties, en zij behoren beide tot de overwonnen landen van de afgelopen wereldoorlog. Maar uiteindelijk komt het er niet bijzonder op aan, of men het over allerlei wensen eens is. Het voornaamste zijn, ook in de interna tionale politiek, de dubbeltjes, of hoe zij in buitenlandse valuta mogen he ten. Wat dat betreft, kon Martino bij aankomst op het vliegveld van Rome aan de verslaggevers vertellen, dat de financiële kwesties die tussen beide landen bestaan zullen worden gere geld en dat het handelsverkeer zal worden uitgebreid. Ook bij de andere regeringen die hij bezocht sneed de Italiaanse professor niet alleen politieke en culturele, maar ook economische problemen aan. En bij zijn thuiskomst was hij zo best ge mutst, dat zijn reis volgens „waarne mers" goede vruchten zal afwerpen. Zal Gaetano Martino nog lang mi nister van buitenlandse zaken blijven, om, op zijn bureau in het Palazzo Chigi of op verre reizen, door te gaan met zijn activering van Ita- lië's politiek? Juist dezer dagen was er even reden, om daaraan te twijfelen. Zaterdag ontstond op een congres in Rome een breuk in de liberale partij, waaraan hij zijn hart heeft verpand, en die Martino op haar beurt aan de regering verpandde. Het Franse voor beeld van Mendès-France trok een groep aanhangers van Italië's liberale partij wel aan. Zij hadden nogal wat bezwaren tegen het beleid van de par tij en het resultaat was, dat 31 van de 125 bestuursleden zich met hun aan hang terugtrokken. Een nieuwe partij werd geboren: de Radicale, die be loofd heeft, dat zij democratischer zal zijn en alle extremisme te lijf zal gaan. De vraag was nu, wat de liberale mi nisters zouden doen. Maar het ant woord kwam al gauw; de ministers De Carro, Cortesse en Martino blijven lid van de oorspronkelijke partij en zij zullen de ministeriële zetels niet ver laten. Behalve natuurlijk om tijdelijk erop uit te trekken, zoals Martino, wanneer die Ceylon, India en Pakistan als zijn doelwit kiest. PROF. GAETANO MARTINO ~..de wijde wereld in.„- •genn emigratie enigszins af te remmen. Hij nam geen blad voor de mond toen hij de minister beschuldigde van verspilling van belastinggel- den. Hij meende dat minstens tien millioen bespaard zou kunnen wor den en hij handhaafde daarom zijn amendement om de desbetreffen de post met één gulden te vermin deren. Dit symbolische bedrag moet beschouwd worden als een afkeuring van het ministeriële be leid op dit punt. Minister Suurhoff antwoordde, dat iedere emigrant een eigen bijdrage moet betalen. De overeenkomsten, die Nederland met de emigratielan- den heeft afgesloten zyn gebaseerd op een subsidiestelsel. Zou Nederland hiervan afstappen dan is de mogelijk heid met uitgesloten, dat die landen niet langer Nederlandse emigranten toelaten. Het voordeel zou dan i granten niet toeneemt en het op verkeren, de" filter" Het Wereldgebeuren. BIJ AUTORITEITEN GEMELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5