Kruiningen nam Gereformeerde Kerk in gebruik YAN Iwin TOT Zeeuwse Almanak Chefarine 4 VLISSINGEN GEZIEN DOOR DE OGEN VAN „NIEUWE" INWONERS HOGE BOETES OPGELEGD VOOR OVERTREDING VESTIGINGSWET VRIJ EVANG. GEM. WEMELDINGE HEEFT EEN NIEUW ORGEL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1958 DANKBAARHEID DOMINEERDE Bouw was mogelijk met steun van het Nat. Rampenfonds „Wij willen dit nienwe kerkgebouw niet losdenken van wat daarachter staat. Zonder de rampzalige watervloed zou dit ons nooit ten deel gevallen zijn. In Kruiningen werd veel na de ramp gebouwd, doch zij die omkwamen, kunnen niet teruggegeven worden. Toch mogen we dankbaar zijn voor wat milde handen ons hebben geschonken en bovenal willen we God dank bren gen voor Zijn lieflijke woning, die wij als een kostbaar geschenk uit Zijn hand ontvangen mogen". Met deze woorden getuigde ds. J. Koolstra, predi- kant van de Gereformeerde kerk te Kruiningen Dinsdagavond bij de in gebruikname van het nieuwe kerkgebouw en orgel van de grote dankbaar heid, welke hem en zijn gemeente vervulde. Dankbaarheid overheerste ook alle andere woorden, die bij deze plechtigheid werden gesproken en de lof zangen welke op deze avond werden aangeheven. In het nieuwe kerkgebouw, waar de plafondverlichting het geheel in een lichte, welhaast feestelijke gloed zet te, was vrijwel geen plaats onbezet, toen na het zingen van Psalm 116 10 en 11 en gebed, en nadat een zangkoor onder leiding van de heer J. M. C. van der Peijl een drietal liederen had doen horen, ds. Koolstra zijn openingswoord voor deze bijzondere dienst sprak. Hij riep daarbij de wordingsgeschiedenis van dit nieuwe kerkgebouw in her innering en maakte daarbij met waar dering gewag van de financiële steun van het Rampenfonds, die deze nieuw bouw mogelijk maakte. Hij dankte daarbij de heren W. Geleedst van het Nationaal Rampenfonds en W. J. A. H. van Berkel, adviseur van dit fonds, voor de verleende bemiddeling. Voorts verwelkomde hij de afgevaardigden van zustergemeenten, en van de Her vormde gemeenten van Hansweert en Kruiningen, het college van B. en W. van Kruiningen (dat ook een bloem stuk schonk) en bracht dank aan ar chitect, aannemers en alle anderen die aan de totstandkoming hadden meege werkt. Echter „Gode alleen de eer", zo besloot ds. Koolstra zijn openings woord. De Apeldoornse organist Alex Schel- levis, liet daarop met het „Trumpet Voluntary" van Purcell, de gemeente genieten van de rijke klanken, welke' dit 772 pijpen tellende orgel bezit. Hierop was het moment van de overdracht gekomen. De architect, ir. P. J. 't Hooft, dankte de kerke- raad voor de aangename samen werking en adviseerde het ge bouw in gebruik over te nemen van de aannemer. Hij hoopte dat het gebouw vele jaren zijn dien sten mag bewijzen aan de Gerefor meerde kerk van Kruiningen ^n dat de vis op de toren mede zal blijven getuigen, dat Jezus Chris tus is de redder der wereld. Namens het Nationaal Rampenfonds voerde daarop de heer W. Geleedst uit Den Haag het woord, die herinnerde aan het aandeel van mr. 's Jacob van de Nationale Raad van Advies en Bij stand van het Nationaal Rampenfonds. Naast de gelukwensen van het Ram penfonds, voegde de heer Geleedst als geboren Zeeuw zijn wieg stond in Waarde een persoonlijk woord hier aan toe. Wijlen burgemeester Elen- baas van Kruiningen was zijn leer meester, zodat hij nog steeds een bij- Dinsdagavond 1s te Kruiningen de nieuwe Gereformeerde kerk officieel in gebruik genomen. Het hoogtepunt van de dienst was het binnenbrengen van de Bijbel, doopschaal en het Avondmaalstel voor de eredienst. Het openslaan van de kanselbijbel was een plechtig moment. (Foto P.Z.C.) Nadat de heer W. J. A. H. van Ber- ïl, referendaris van het ministerie in maatschappelijk werk en adviseur van het Rampenfonds, o.m. had ge wezen op de verantwoordelijkheid, die thans op de schouders van de kerke- raad komt te rusten, aanvaardde d's. Koolstra het gebouw. Een hoogtepunt Het hoogtepunt in deze dienst vorm de het binnenbrengen van de Bijbel, doopschaal en het Avondmaalstel voor de eredienst. Na de kanselbijbel uit handen van een ouderling te hebben aanvaard, legde ds. Koolstra deze Bij bel op de kansel neer „Als onfeilbaar zondere belangstelling voor deze ge- Woord van God en als getuigenis van meente heeft. Gods genade in Jezus Christus". 40-JARIG JUBILEUM. Vrydag a.s. zal het 40 jaar geleden zjjn, dat de heer L. C. van Duyven- bode werd aangesteld als ambtenaar der Rijksbelastingen. De heer Van Duyvenbode is momenteel dienstge- lelder te Kloosterzande sedert 1920 na In Sas van Gent en Ossendrecht te hebben gediend. Hoewel men uiteraard de aan staande jubilaris wanneer hij in functie is- liever zijn deur ziet FIETS Dit wordt tJzo maar" een stukje over een fiets. Een transportfiets, die ergens in Goes langs een trottoirband stond. Eenzaam, vermoeid, met één pedaal leunend op de stoeprand, de Kale ketting kouwelijk in de vries wind en het af gebladerde stuur wat stuurloos in de ruimte Een wérkfiets. Van voor- tot ach terband een werkfiets. Een rijwiel zonder een sprankje luxe, zoals er maar weinige meer gevonden wor den. Een fiets als een stoer, eerlijk werkpaard. Met brede spatborden en een fors, dubbel-gestangd framebe rekend op de zware vrachten, die op het aan het stuur bevestigde bagage rek vervoerd worden. Dat simpele, enigszins roestige rij wiel wierp vragen op. Past zo'n vehikel nou nog wel in onze hoogconjunctuurdagen? In een tijdsbestek, waarin tijdens de St. Ni- colaasdagen méér werd omgezet dan ooit? Waarin bontjassen het in aan tal ruimschoots winnen van omslag doeken? Het antwoord kan kort syn: „Nee. Dit is geen tijd meer voor trans portfietsen. Een enkele mag er nog blijven, vooruit. Uitsluitend als curiositeit. Maar daarbij moet het ook blijven. Als vervoermiddel echter dient dit verschijnsel te worden uit- geroeid. Het past niet bij hoogcon junctuur-vrouwtjes en mannetjes. Het is teveel een wérkfiets en roept al leen maar verouderde begrippen wakker. Over noeste vlijt en zweet des aanschyns en dergelijke. Op die manier zou men zelfs de kruiwagen ir. ere moeien houden. En die is toch ook uit de tijd! Of nietf voorbijgaan, geniet de heer Van Duyvenbode in de plaats zijner in woning een uitstekende reputatie, mede dank zij zijn voorbeeldige houding in de oorlogsjaren. De heer Van Duyvenbode zelf heeft zijn werk in Kloosterzande altijd met genoegen gedaan en hoopt het ook nog enkele jaren te kunnen blijven doen. Het zal hem op de dag van zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. SUCCESVOL FOKKER. De heer P. J. den Hollander uit Middelburg is een succesvol konijnen fokker. Dezer dagen behaalde hij na melijk met zijn havana's op twee ex posities een groot aantal prijzen. De nationale konijnententoonstelling in Velp leverde de volgende prijzen op: met rammen oud 1 ZZG en 2 en 3 ZG, met voedster oud 1 ZG, met rammen jong 1 en 4 ZG en GG, met voedster 'jong 1 ZZG en 2 en 4 ZG plus 7 ere prijzen. Op de nationale pluimvee- en konijnententoonstelling in Helmond kwamen de volgende successen uit de bus: rammen oud 1 ZZG, 2 en 3 ZG, met oude voedster 1 ZG, met jonge rammen 1 ZZG en 2 en 3 ZG en met jonge voedsters 1, 2 en 3 ZG plus 6 ereprijzen, waaronder de beker voor kampioenen in de afdeling konijnen. 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen/ Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nèg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. f/ TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Nadat de organist nog een koraal van Joh. S. Bach had doen horen, hield ds. Koolstra een korte meditatie naar aanleiding van een tekstwoord uit Psalm 16 vers 6. „De meetsnoeren vielen mij in liefelijke dreven, ja mijn erfdeel bekoort mij". Na de predicatie kwamen verschil lende afgevaardigden kerkeraad en gemeente geluk wensen met hun nieu we bedehuis. Burgemeester A. Schip per deed dit namens de burgerlijke gemeente en ds. J. van de Leek uit Kapelle voor de zusterkerken in de classis Goes. Ds. W. G. van Burgèler sprak namens de kerkeraad erfc kerk voogdij van de Ned. Herv. gemeente van Kruiningen en ds. A. de Haan als Ned. Herv, predikant van Hansweert. Deze laatste gemeente had tijdens de ramp „inwoning" verleend aan de Ge reformeerde kerk van Kruiningen. Beide laatste sprekers getuigden voor al van hun verlangen naar de „ene heilige algemene Christelijke kerk". Tenslotte sprak de scriba van de kerkeraad, de heer J. Jille, een dank woord tot ds. en mevrouw Koolstra voor hun vele arbeid in verband met de kerkbouw. Op zijn verzoek werd de predikant en zijn gezin staande de zegenbede, Psalm 134, toegezongen. Ds. Koolstra ging daarop voor in dankgebed, waarna de dienst werd be sloten met het zingen van gezang 29: „Halleluja eeuwig dank en ere". I Advertentie.) Voor bijouterieën, staat 't Geschenkenhuis nummer één. U vindt er „Het laatste Nieuws" in colliers, oor knoppen, armbanden, bro ches. De prijzen vallen U beslist mee. Ifoor Bycvterién naar Britse coaster in nood Rond middernacht is uit Vlissingcn de sleepboot „Goeree" van L. Smit uit gevaren om assistentie te verlenen aas» de Engelse, 662 ton metende coaster „Mai Roula-M.", die om assistentie had gevraagd. Het Engelse schip had ave rij opgelopen en dreef rond op 14 mijl West-Noord-West van het lichtschip „West-Hinder", onder Oostende. Er stond water in de machinekamer. De „Mai Roula-M" kwam van Londen. (Slot van pag. 1) huidige bevolkingsopbouw. Het Is voor de zogenaamde middenklasse niet zo eenvoudig een geschikte wo ning te vinden. Cultuur Een algemeen gevoeld bezwaar is, dat men wat de cultuur be treft niet geheel aan zjjn trekken kan komen. De moeilijkheid is hier wellicht gelegen in de gro te afstand, die Vlissingen van de grote steden scheidt. Maar toch vraagt men zich af, of bepaalde door de gemeente bestede gelden voor culturele doeleinden niet een te klein deel van de bevolking bereiken. Men wil bijvoorbeeld graag zien, dat de tentoonstellin gen op een bredere laag van het publiek worden afgestemd, zon der direct aan niveau te verlie zen. Of, indien dit niet mogelijk is, voor dit geld goede toneel voorstellingen gegeven zien, die meer publiek trekken dan de eer- derbedoelde. „tentoonstellingen. Zo zijn er» nog talrijke grotere en kleinere bezwaren, zoals bijvoorbeeld de slechte verlichting in sommige straten waarvoor thans een sane ringsplan is opgesteld het ontbre ken van 'n R.K. U.L.O.-school op in de toekomst drie R.K. lagere scho len, het stedebouwkundig aspect van de in de laatste jaren voltooide stads uitbreidingen, voornamelijk in de om geving van de boulevards, en de vraag, hoe de kinderen hier in de toe komst werk zullen vinden. De bediening in de winkels laat vol gens sommigen wel het een en ander te wensen over, maar zij willen dit voor het overgrote deel voor lief ne men, omdat er een zekere gemoede lijkheid tegenover staat, die men ken merkend vindt voor de gehele Vlis- singse samenleving. Koopavond Eén belangryk aspect, dat van vele zijden naar voren werd gebracht, wil len wy nog noemen: de koopavond! Waarom heeft men In Vlissingen geen Wolphaartsdijk definitief zonder spoorbaan Donderdagmiddag gaat voor Wol- faartsdijk de laatste akte van het lo- caalspoor-„sper", dat in 1927 als een blijspel begon, maar al spoedig in een tragedie veranderde, omdat er trots alle optimistische geluiden bij de fees telijke opening, geen voldoende pu blieke belangstelling was. Men prefe reerde de autobus De rails werden reeds in de bezettings jaren weggehaald, terwijl deze zomer de boeren langs de spoorbaan van Wol- faartsdijkseveer tot aan de Middenweg in de Perponcherpolder, de baan weer als landbouwgrond in gebruik hebben genomen. Donderdag zullen ten kan tore van notaris Jonkers te Goes de gronden van de Spoorwegen officieel aan de nieuwe eigenaren worden over gedragen. Momenteel wordt er ook gewerkt om het resterende van deze spoorbaan tot aan Goes, op dezelfde wijze aan de aangrenzende grondeigenaren te ver kopen. Rondweg om Halsteren officieel opengesteld In tegenwoordigheid van vele auto riteiten onder wie de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in de provincie Noord-Brabant, ir. L. A. L. Hamers, burgemeesters üit de omliggende ge meenten en het voltallige gemeentebe stuur van Halsteren werd Dinsdag morgen omstreeks half twaalf de rond weg om de gemeente Halsteren offi cieel voor het verkeer opengesteld. Alle genodigden begaven zich eerst naar het beginpunt van de weg bij Oude Molen, waar het zoontje van burgemeester, mr. A J. M. Eikhuizen een lint doorknipte. De autoriteiten maakten vervolgens de eerste rit over de weg. Vanaf Vogelenzang begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis. Het tot stand komen 'an deze weg be tekent een grote verbetering voor het snelverkeer van en naar Steenbergen en Schouwen. koopavond, zoals In de grote steden? vraagt noen zich af. Velen hebben te kennen gegeven liever op Vrijdag avond te winkelen dan op Zaterdag middag omdat dan de winkels over laden zijn. Het is aan de Vllssingse middenstand om op deze vraag spoe dig een afdoend antwoord te geven. De lezer kryge uit deze korte en uiteraard onvolledige samenvatting niet de indruk, dat over de beoorde ling van Vlissingen als woonstad vol komen eenstemmigheid zou heersen. Zo is het niet. Maar de positieve uit latingen als „Het bevalt mij hier best", „Ik heb eerst wat moeten wen nen, maar nu vind ik het wel pret tig" of zelfs „Ik zou hier niet meer weg willen!" overheersen sterk op het „Geef mjj mijn oude woonplaats maar", dat ook een enkele keer voor komt. Vlissingen staat er bij de „nieu we" inwoners dus over het algemeen genomen goed tot zeer goed op. Ove rigens lijdt het geen twijfel, dat ook de „oude4' Vlissingers graag zien, dat aan de bovengenoemde wensen wordt tegemoet gekomen. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Strengere maatstaven Ter zitting van de economische poli tierechter in Middelburg, mr. P. van Empel, werd Dinsdag weer een aantal gevallen behandeld, waarin overtre ding van de vestigingswet was ge pleegd. Naar aanleiding van het steeds vaker voorkomen van deze strafbare feiten merkte de officier van justitie, mr. Pli. M. Schenkenberg van Mierop, op, dat in het vervolg andere maatsta ven bij de berechting zullen worden gebruikt. In dit verband eiste hij tegen twee verdachten hoge boetes. De officier betoogde, dat het niet mag voorkomen, dat men maar rustig een of andere zaak drijft zonder daar voor de vereiste vergunningen te be zitten. Bij controle wordt dan de over treding geconstateerd, waarna ver dachten aanvoeren, dat zij bezig zijn met het verkrijgen van de papieren door een cursus te volgen. In afwachting van de vergunnin gen worden de zaken dan door de justitie aangehouden, maar de of ficier vond, dat men hiermee niet onbepaald kan doorgaan. Met na me niet, omdat er steeds weer nieuwe gevallen bijkomen, terwijl er ook misbruik van het betoonde geduld wordt gemaakt. Zo stond terecht de Oostburgse glas handelaar W. E. de B., die onbevoegd als schilderspatroon is opgetreden. Verdachte was reeds eerder wegens dit feit veroordeeld. De officier vond zijn optreden brutaal en eiste een boe te van f 120 subs. 24 dagen. De raadsman van verdachte, mr. G. Tichelman, drong aan op uitstel, daar zijn cliënt ijverig aan het werk is om het examen af te leggen. De politie- rechtcVr wilde aan deze ijver niet twij felen, maar vond toch geen termen aanwezig om uitstel te verlenen. Het vonnis luidde f 100 subs. 20 dagen. De Terneuzenaar P. G. had een krui- deniersbedrijf overgenomen en voort gezet zonder daarvoor de „papieren" te bezitten. Om de bevoegdheden te verkrijgen heeft hij enige tijd lang 'n cursus gevolgd, maar het gelukte hem niet dc stof onder de knie te krijgen. „Ik wil het wel, maar ik kan het niet", zei verdachte. De officier vroeg voor deze overtre ding drie boetes van f 80, elke boete subs. 16 dagen. Ook deze verdachte Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U s.iel en afdoende van die pij nen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nie ren, ls onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 2,40. werd door mr. Tichelman verdedigd. Pleiter voerde aan, dat zijn cliënt bij sluiting van diens zaak zonder ver diensten komt. De politierechter verlaagde in zijn vonnis de geëiste boete tot driemaal f 40, elke boete subs. 8 dagen, maar voegde er de voorwaardelijke sluiting van dc zaak voor de tijd van één jaar aan toe. ZONDAG IN GEBRUIK Iedereen spaarde oud papier! 'Heel Wemeldinge heeft oud papier gespaard dm ds. J. A. Hamers en zyn Vrije Evangelische gemeente aan een nieuw orgel voor de kerk te helpen. Iedere veertien dagen rydt de oud-papier vrachtauto door het dorp en in minder dan geen tijd zorgen helpende handen er voor, dat de laadbak ge vuld raakt. Maar dat is nog niet alles. De leden van de kerkelijke gemeente hebben zelf namelijk de verfpot en kwast ter hand genomen, om het kerk gebouw zowel binnen als buiten een goede beurt te geven. Dat gebaar vond weerklank in het hart van een Wemeldings zakenman die direct gra tis de verf beschikbaar stelde. En het bedrag, dat men hiermee bespaarde, kon ook weer aangewend worden voor het nieuwe hammondor gel, dat nu een plaatsje op de orgel zolder gevonden heeft. Twee en een half jaar heeft de gemeente ijverig gespaard, met als resultaat, dat aan staande Zondagavond het mooie in strument in gebruik genomen kan worden. Op het bureau van ds. J. A. Ha mers lagen by ons bezoek talrijke foldertjes over hammondorgels. Fol dertjes, waarin stond, dat er in 57 landen reeds meer dan 35.000 ham mondorgels bij kerken in gebruik zijn. En dat is dan ook één van de aanleidingen geweest, om eveneens in Wemeldinge tot de aanschaf van een dergelijk orgel over te gaan. „We hadden tot voor kort nog een oud pijporgeltje", vertelde ds. Ha mers,. „maar dat was zo vals, dat 't een ergernis was om er naar te moe ten luisteren". Er was toen maar één /ossing: een nieuw orgel. In Mei 1953 werd het orgelfonds opgericht en van het begin af, was er mede werking van de gemeenteleden. De gewone giften leverden een aardig bedrag op, maarer was veel no dig. Men vond toen een oplossing door tegelijk met het 75-jarig be staan van de gemeente een bazar te houden. Daarmee kwam men weer 2100 in de goede richting. Nog was men er niet en toen kreeg men het idee, eens met oud papier te proberen geld in het iaadje te krijgen. Dat zou, zo dacht men, met een beetje goede wil toch wel veertig a vijftig gulden in de maand kunnen opbrengen. Maar men had buiten het enthou siasme van de Wemeldingse jeugd gerekend. Van die dag af was iets in Wemeldinge, dat niet meer veilig was, namelijk oud napier. Soms had men een maandelijkse „oogst" ter waarde van driehon derd tot vierhonderd gulden! Het werd zo langzamerhand tyd 'n keus te gaan maken en aanvankelijk gingen de gedachten uit naar een pijporgel. Maar spoedig bleek, dat net gezien de prijs, een pijporgeltje zou moeten worden. En daar was nu juist niets bij, waar men verrukt over kon zijn. Advies Op een goede dag kreeg ds. Ha mers echter het advies eens een elfec- tronisch orgel of een hammondorgel te beluisteren. Ja. maar, zei men, zo'n hammondorgel is toch voor amuse mentsmuziek en niets voor een kerk Toch ging men, zij het schoorvoetend, eens luisteren naar zo'n hammondor gel. „Direct toen ik het hoorde spe len in een kerk te Rotterdam, was ik er w.èg van", zei ds. Hamers en de koop werd gesloten. Het was een groot moment toen afgelopen Maandagavond de gemeen te zelf eens mocht komen luisteren. Hoe zou de gemeente het vinden? Nu, de kerkgangers waren vol lof en zouden het orgel niet graag meer wil len missen! Het kostte de organiste van de kerk, mejuffrouw L. Schouwenaar, wel enige moed om achter het orgel te gaan zitten en te spelen. De ken nismaking beviel echter zo uitste kend, dat zij direct een naar dagen vrijaf nam, om eens rustig te stude ren. V oordeeltjes Ds. Hamers is door de aanschaf van dit orgel ineens dichter bij de op lossing van enkele problemen geko men. De versterker van het ham mondorgel kan namelijk eveneens ge bruikt worden voor het gesproken woord vanaf de kansel en tevens voor telefoons voor slechthorenden. Maar dat is toekomstmuziek. Eerst moet er nog tweeduizend gulden bijeen ko men voor de kosten van het orgel en daarom zal er Zondagavond een col lecte worden gehouden. Dat geld komt wel voor elkaar, zegt ds. Ha mers, want het medeleven met de kerk is groot in Wemeldinge. Sluisdeuren te Wemeldinge en Hansweert beschadigd De deur van de sluis te Wemeldin ge werd ernstig beschadigd, toen het Zwitserse motorschip „Sint-Gallen" er tegen aan voer. De technische dienst van de Rijkswaterstaat schatte de schade op ongeveer 12.000. Na dat een borgstelling was gedeponeerd kon het schip, dat vrijwel geen scha de opliep, zijn tocht naar Antwerpen voortzetten. Ook te Hansweert voer een schip tegen de sluisdeur. Het Bel gische motorschip „Confiance" ver oorzaakte hier een schade van rond 250(£ Ook deze schipper mocht na borgstelling zijn reis voortzetten. Renteloos voorschot van provincie aan S.B.M. In het algemeen verslag van het afdelingsonderzoelc hebben Gedepu teerde Staten aanleiding gevonden hun voorstel over de regeling der te rugbetaling van de nog resterende renteloze voorschotten, die de provin cie indertijd aan de N.V. Stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem heeft verstrekt, terug te nemen. In 1921 werd een bedrag van 390.000 verstrekt, waarvan inmiddels 45.384 werd afgelost. In totaal is de S.B.M. aan de staat, de provincie en aan verschillende polders en water schappen nog 1.140.438 schuldig. In de afdeling werd o.m. gëzegd, dat het voorstel geen inzicht geeft in de financiële toestand der SB.M. Van andere zijde werd het voorstel betreurd, daar in andere gevallen een groot gedeelte van de renteloze voor schotten kwijtgescholden is. Het rijk was genegen tot afschrijving, indien de provincie zulks ook wilae doen. Niet-afschrijving werd een extra-be lasting voor West Zeeuwsch-Vlaande ren genoemd. Dignate Robertz schreef boek over Naerebout Van de Veerse schrijfster Dignate Robbertz zal in 't voorjaar een nieuw werk verschijnen onder de titel „Man te roer". Het handelt over het leven van Frans Naerebout. Van Dignate Robbertz verschenen in de loop der jaren een aantal specifiek- Zeeuwse romans. Zo publiceerde zij als debuut een roman over het leven der vissers „Noordwester", gevolgd door één over het boerenlëven „Jik- kemien". Na deze twee, waarvan vooral „Jik- kemien" grote bekendheid verkreeg, volgden „Volk van Bazalt" spelend in het oude Westkapelle en „Govert", eveneens een boerenroman. Na deze werken ontstonden, met een tussenruimte van twee jaar, haar ro man „Geertrui, de heks van Veere" en „Het harde geslacht". Het eerste speelde in de 16e eeuw, naar aanleiding der heksenprocessen, waarvan twee vrouwen te Veere het slachtoffer werden. Het tweede in de zelfde eeuw en behandelt de onder gang van de stad en het land om Rei- merswaal. De historische gegevens die de schrijf ster bij het componeren van laatste romans onderzocht in de verschillende archieven van Zeeland en elders wa ren niet groot en niet vele. Over de processen der Veerse hek sen was alleen nog een afschrift van het vonnis bewaard gebleven. De vele bescheiden die over de stad Reimers- waal en omgeving in de Abdij be waard werden, gingen verloren bij de brand in 1940, zodat er niets anders ter inzage bleef als enkele overschrif- ten en drukken. Ook over Frans Naerebouts per soonlijk leven is zo goed als niets be waard gebleven. Dignate Robbertz had inzage van een deel van zijn log boek en enkele brieven. Verder be staat er nog een episch gedicht en liier en daar verspreid enkele kleine bij zonderheden, Zij moest derhalve trachten dit dramatische leven te re construeren en psychologisch aan vaardbaar te maken. Het boek zal worden uitgegeven door G. F. Callenbach en de kaftteke- ning, voorstellende een galjoot uit de dagen van Naerebout, is ontworpen en uitgevoerd door Jac. Prince. VANDAAG. Middelburg Electro: „Tot de laatste ko gel", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: ZVU, Ton. groep „Theater" met „Ik kom als een dief". 20 uur. Vlissingen Luxor: „Duivels der zee", (a.l.), 20 uur; Alhairbra: „Zet je zor gen op z!j", (a.l.), 19 en 21 uur; Britan nia: Vlissingsch Schouwspel: „De fa milie Gregory", 20 uur. Goes Grand: „Duivels in het zadel", (14 jaar). 20 uur; Opril: filmavond Mij. voor Tuinbouw ei. 1 lantkunde, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2