Gegarandeerd redelijk bestaan in de Nederlandse landbouw WILD-WEST IN KLASSIEKE EN IN MODERNE VORM AFZET VISSERIJPRODUCTEN KAN VERBETERD WORDEN DINSDAG 13 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEE UW SE O OU RANT 6 MINISTER MANSHOLT MEENT: Verhoging landarbeidersionen zou ongunstige invloed hebben Verschenen ls de memorie van antwoord van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting 1956 voor zjjn depar tement. De minister is van mening, dat de regering voor de boeren de mogelijk heid schept van een redelijk bestaan door het vaststellen van minimumprij zen voor de belangrijkste producten op een niveau geiyk aan de gemiddel de kostprijs. De prjjsrlslco's voor de belangrijkste producten worden op deze wijze door de regering opgevangen op een niveau, waarbij de uitgaven ver richt voor de productie geheel worden vergoed. Daar deze garantieprijzen tot nu toe steeds geëffectueerd zijn zy het, dat 8orastyd8 niet volstaan kon worden met marktordenende maatregelen, doch gewerkt moest worden met toeslagen —is de minister van oordeel, dat hy aan zijn garantie voor een redeiyk bestaan heeft voldaan. gehele land gunstiger, voor sommige producten zelfs veel gunstiger ligt dan ln 1954. Over het algemeen ls de Dat niettegenstaande het garantie- prjjzenbeleid de iandbouw in zekere mate de invloed van de marktsituatie ondervindt, doordat ook voor de pro ducten, waarvoor minimumprijzen zjjn gegarandeerd, in sommige geval len de prijzen tot op dit minimum zijn gedaald, is onvermijdelijk. Het zou overigens voor de Nederlandse land bouw ook onjuist zijn, indien er niet een zeker verband tussen de markt en afzetsltuatie en de inkomsten zou bestaan. De minister ontkent ten stelligste, dat de politlak van verzorging van de binnenlandse consument met goedko- Ei producten bij hem steeds primair geweest. Het loonniveau Ook de minister slaat de ontwikke ling van het loonniveau met aandacht gade. Het ls duidelijk, dat een verde re verhoging van de landarbeidersio nen een ongunstige invloed zal uitoe fenen op de productiekosten. Ander zijds zal de arbeidsvoorziening in de landbouw, indien de landarb'eiderslo- nen zouden achterblijven bij de lonen in de industrie, in sterke mate worden bemoeilijkt. Het zal echter practisch niet mogelijk zijn bij verdere stijgin gen van het algemene loonpeil ten aanzien van de landbouw speciale voorzieningen te treffen, die een stij ging van het loonniveau in de land bouw zouden tegenhouden. Hoewel hy een open oog heeft voor de moeiiykheden, die hierdoor voor de landbouwbedrijven ontstaan, is de mi nister van mening, dat aanpassing van de bedrijfsvoering, o.a. door ver dergaande mechanisering, steeds ur genter wordt. In bepaalde gevallen zal inderdaad extensivering niet al tijd kunnen worden vermeden. Hogere opbrengst per ha De oogstraming per September 1955 wijst uit, dat voor het overgrote deel der landbouwproducten de ge middelde opbrengst per ha voor het Petroleum-industrie blijft belangrijk Óndanks atoom-energie aldus ir. Kessler Op de werf van de Nederlandse dok en scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is Zaterdag het 18.265 ton metende turbinetankschip „Khasiel- la" te water gelaten door de echtge note van Ir. J. B. Aug. Kessler, voor zitter van de raad van commissaris sen van de N.V. Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij. Ir. Kessler hield een toespraak, waarin hy o.m. opmerkte, dat de lei ders van de Koninklijke Sliell-groep tot voor enige jaren, de toekomst niet zonder zorg inzagen. Men heeft na melijk berekend, dat de enige tot voor kort beschikbare wereldvoorraden van energie, d.w.z. die welke bevryd kunnen worden uit steenkool, ligniet, petroleum en petroleumgas, bitumi neus zand en hydro-electriciteit over minder dan 150 jaar geheel zouden Zijn uitgeput, uitgezonderd de hydro- electriciteit. Men zou dus onvermyde- lyk spoedig over moeten gaan tot rantsoenering van energieverbruik. Met de atoomenergie echter is een machtige nieuwe bron van energie gevonden die over de gehele wereld is verspreid en gemakkeiyker te vervoe ren is dan elke andere tot heden toe bekende stuwkracht. Ondanks de atoomenergie zullen toch de verantwoordelijkheden van do petroleum-Industrie met de tijd nog aanzienlijk groeien. Er zjjn tal loze toepassingen en zij nemen snel toe in belangrijkheid, aldus spre- kwaliteit van de producten ln 1955 beter dan in 1954. Volgens dezelfde raming ligt ook de aardappelop brengst per ha over het gehele land bijna 10 hoger. Een uitzondering hierop vormt Limburg, waar de pro ductie per ha vergeleken met 1954 een achteruitgang vertoont. De stfc'ging van het loonpeil, voor zover deze voortvloeit uit „full-em- ployment" in de andere bedryfstak- ken, zal inderdaad in de landbouw spanningen teweeg kunnen brengen, welke een nadere oplossing vergen. De regering zal dan ook bijzondere aandacht besteden aan het loon- en prijspeil. De optredende spanningen moeten echter niet overdreven worden voor gesteld, aangezien immers enerzijds „full-employment" zal kunnen bijdra gen tot een verbetering van de afzet van de landbouwproducten, terwijl anderzgds door aanpassingen in de bedryfsvoering een groot deel van de bezwaren kan worden opgeheven. FILMS IN ZEELAND Carrousel" in de Donderdag-cyclus De Amerikaanse burgeroorlog is voor de makers van Wild West-films een bijna onuitputtelijke bron van inspiratie en ook „Tot de laatste ko gel" (ELECTRO, Middelburg) speelt weer in de jaren rond 1870. Ditmaal ziet men beelden uit de strijd van de Texassers tegen de Noordelijken, waarin voldoende ruimte is voor avontuur en romantiek.... Met Randolph Scott en Lex Bar ker in de hoofdrollen ontstond een Western, waarin het wederom Diet ontbreekt aan spanning. Een „moderne Western" is „Dui. veis in het zadel" (Grand, Goes), waarin de belevenissen worden ver haald van een rodeo-rijder, wiens benen niet sterk genoeg zijn om de weelde van het succes te kunnen dragen. Pretentieloos amusement. Om even in het duivelse te blijven: Luxor (Vlissingen) vertoont „Dui vels der zee", een avontuuriyk ver haal over smokkelaars en spionnen, die tussen Frankrijk en Engeland heen en weer varen, ten tijde van Napoleons bewind. Een verhaal in de geest van Madame Orczy's Rode Pimpernel, vlot verfilmd en met de nodige spanning. Stan Laurel en Oliver Hardy be leven weer vele wonderiyke zaken in „Zet je zorgen op zij" (Alhambra, Vlissingen). Aanvankelijk doen ze dwaas als soldaat en naderhand als burgers, maar het lachsucces ls al tijd verzekerd. DONDERDAG. In de serie speciale Donderdag avondvoorstellingen brengt Grand (Goes) de naar een toneelstuk van Sartre vervaardigde film „De eerbie. dige lichtekooi". Van het oorspron kelijke stuk, dat zuiver existentialis tisch was, is ln de filmversie weinig overgebleven, maar niettemin, bleef ook de film nog genoegzaam boeiend ker, waar petroleum het wint van het atoom. Er zgn thans 250.000 mensen werk zaam in onze groep, aldus ir. Kessler, terwyi er nog een 500.000 mensen in direct hun loon danken aan haar groei. De belangen van de eigenaren van de groep, de aandeelhouders ver tegenwoordigen thans een waarde van bijna twaalf duizend millioen gul den. Deze cyferB vervagen echter, al dus spreker, als zij worden gesteld tegenover onze huidige en toekomsti ge plichten aan de wereld en aan hen die direct en indirect bp ons werk vinden. „Ik vertrouw", zo besloot ir. Kess ler, „dat wp nimmer in onze taak zullen falen, noch dat onverstandig staatsbeleid ons de vervulling daar van zal verhinderen". De YH16A Turbo Transporter" helicopter, die veertig personen met een topsnelheid van om en nabij 826 kmlu lean verplaatsen. De machine is gebouwd voor de Amerikaanse lucht macht en maakt hier een proefvlucht bij Philadelphia. om als een product van klasse te kunnen worden aangemerkt. „Ik doodde mijn kind" (Alhambra, Vlissingen) werd nog onlangs be sproken; het is een Zwitserse film over een precair onderwerp, dat boeiend maar niet altijd overtuigend werd behandeld. Een derde „oude bekende" ls, „Carroussel" (Electro, Middelburg); vijf korte verhalen van de meester op dit gebied, O'Henry, door vijf re gisseurs van naam op hét witte doek gebracht. Boeiend, soms speels, en altijd met een verrassende ontkno ping. Ontspanning op een uitstekend niveau. Even nadenken De opgave voor de volgende re bus luidt: Knip bygaand zwart vlak je uit en leg het zó in de cirkel neer, dat de vier hoeken vier punten bedekken. De vorige opgave moest als volgt opgelost worden 75-jarig bestaan van advertentiebureau De La Mar Vele prominente figuren uit de pu- bliciteits- en reclamewereld en uit het bedrgfsleven hebben Maandagavond op een cocktailparty in het Amstel Hotel te Amsterdam de directie van het algemeen advertentiebureau De La Mar N.V. by gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de firma ge complimenteerd en geschenken aan- feboden. Een schat van kostbare loemstukken sierde de zaal waarin de vier directeuren, de heren W. A. Grollenberg en zyn drie naaste mede werkers K. Sartory, J. Schumacher en W. Leermakers recipieerden. Als eerste spreker richtte de heer Van Riemsdyk, namens de Philips-fabrie- ken zich tot de heer Grollenberg, hem dankend voor de veertigjarige sa menwerking. Hg overhandigde een cadeau met een symbool, nl. een stuk kristal van abstracte vorm, waarin het licht gevangen wordt en dat he- werkt is met electronische hulpmid delen, om er onuitwisbaar de naam De La Mar in te graveren. Vervolgens onthulde de heer H. J. A. Janssen een namens de Amsterdamse Dagblad pers geschonken en door Eppo Doeve geschilderd portret van de heer Grol lenberg in jagerscostuum. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzit ter van het genootschap voor recla me, herinnerde eraan, dat de recla- meomzet in Nederland thans jaariyks 175 millioen bedraagt en hy prees de heer Grollenberg als een man, die een zeer vooraanstaande positie in het re clamevak inneemt en die heeft mede- geholpen het peil van het metier om hoog te brengen. Spr. gaf een kristal len asbak ten geschenke. Nadat een vriend van de firma nog oude herinneringen had opgehaald dankte de heer Grollenberg en betrok in de hem toegezwaaide hulde zyn toegewyd personeel. Huurder mocht televisie antenne plaatsen. Zelfs zonder toeslemming van woningeigenaar. Mag de huurder van een woning een televisie-antenne op zijn huis aan brengen of pleegt hij daarmee een volgens de wet onrechtmatige daad? De Alkmaarse kantonrechter mr. F. G. Boerrigter heeft de eerste vraag bevestigend en de tweede ontkennend beantwoord in een zaak van een bouwbedryf te Amsterdam contra de heer G. B., die een van haar wonin gen in Alkmaar bewoont. Toen deze zonder toestemming van de eiseres en wetende, dat deze hiertegen bezwaar had. een televisie-antenne op zijn huurwoning had geplaatst, eiste het bouwbedryf verwydering daarvan. Door het aanbrengen van de antenne zou volgens eiseres schade aan de wa terdichtheid en ontsiering van het woningcomplex zijn ontstaan. Zij eis te daarom verwydering van de anten ne op straffe van een dwangsom van 25.per dag. De kantonrechter ontzegde eiseres echter de vordering en veroordeelde haar in de kosten van het geding. Er komen weer Duitse krijgsgevangenen terug In het doorgangskamp Fürsten- walde in Oost-Berlgn is Zondag een groot transport Duitse krggsge- vangenen uit de Sowjet-Unie aan- gekomen, aldus een bericht van het iost-Duitse persbureau A. D. N. On geveer 600 man werden Dinsdag in het West-Duitse doorgangskamp te Herleshausen verwacht. De repatriëring van Duitse krqgs- gevangenen is sedert 20 October on derbroken geweest. Woensdag deel den de Russen mede, dat zy hervat werd. De 12-jarige Hortense Darter laat op deze foto familiefoto's zien aan haar dochter Esther (links), die zij 41 jaar niet meer heeft gezien. Bij de inval van de Duitse troepen gedurende de eerste wereldoorlog werd mevrouw Harter met haar dochter door een Duitse patrouille opgepakt. Later werden moeder en dochter van elkaar gescheiden. Sindsdien hebben zij slechts 85 kilometer van elkaar ge leefd en de dochter verbleef in een Belgisch klooster, waar zy nasporin gen bleef doen. Gelukkig is het zoe ken nu voorbij en zijn beiden nu weer R.K. kerk in Indonesië waarschuwt tegen communisme De katholieke kerk in Indonesië heeft Zondag officieel het Aziatisch nationalisme geprezen, maar gewaar schuwd tegen het internationale com munisme, dat door de kerk een nieu we vorm van kolonialisme genoemd werd. Dit standpunt werd Ingenomen in een gemeenschappeiyke verklaring van de r.k. prelaten in Indonesië. „De nationale beweging in Aziati sche landen is een ambitie die iets goeds en gepast in zich draagt", al dus de verklaring, „dit streven naar sociale hervormingen dient gesteund te worden door allen die denken en voelen katholiek te zyn". Maar de verklaring waarschuwde dat het nationalisme beveiligd dient te worden tegen een nieuw interna tionaal imperialisme, namelijk het in ternationale marxistisch communis me. (United Press). BINNENKORT DEMONSTRATIECENTRUM Gelden uit Moody Fonds voor aankoop vrieskasten Hoewel de afzet van gezouten en verse haring In het binnenland be vredigend is, moet hieraan niettemin de nodife aandacht besteed worden. Door het Moody Fonds zijn gelden beschikbaar gesteld voor verbetering van de afzet van visserijproducten. Deze bedragen hebben betrekking op de distributie van verse en bevro ren zeevis en op enkele andere pro ducten. Verscheidene onderdelen van het project zijn thans in uitvoering genomen en by het bedrijfsleven blijkt een groeiende belangstelling te 'bestaan. Dit is met name het ge val bij de aankoop van vrieskasten, de zogenaamde containers, die met erediet uit Moody Fondsgelden door de detailhandel kunnen worden be steld. Per 1 October waren in totaal 88 containers aangevraagd. Op 25 No vember waren echter 171 aanvragen in behandeling, 88 besteld na goed keuring van de aanvraag en 222 reeds geplaatst. Binnen zeer afzienbare tijd zal een demonstratiecentrum worden AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Internationals enigszins gedrukt Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 12 Dec. Londen 10.61%—10.62'A, New York 3.82%— 3.82%, Montreal 3.82%3.83%, Parijs 1.0795—1.0815, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.44—90.54, Zürich 86.66— 86.76, Zürieh (vr. francs) 89.7589.85, Stockholm 73.14—73.24, Kopenha gen 54.86—54.96, Oslo 53.03—53.13, Mi laan 60.35—60.45, Argentijnse ver rekeningsdollar 3.76%—3.77%, Ja panse verrekeningsdollar 3.76%— 3.77% nom., Turkse verrekenings- doUar 3.79—3.80 nom. WWWW*WW\A*VW\*VW 9 Dec. 12 Dec. Nederland 1955 (3%) 98% 93% Nederland 1051 (3%) 100% 100% Nederland 1948 (3%) 98 98 Nederland 1947 (3%) 3 99% 99% Nederland 1937 3 96% 96% Dollarlening 1947 3 pet. 95% 95% Investeringscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 77% 78% Ned. Indië 1937 A 3 97% 97% Grootboek 1946 3 97% 97% Nat. Handelsbank 169% 167% Ned. Handelmij. 214% 243% A.K.U. 345% 341% Bergh's en Jurgens 304% 302 Calvé-Delft 319 315 Kon. Ned. Hoogovens 379% 372% Unilever 389% 387% Ned. KabeUabriek 315 310 Philips 364% 360 Wilton-Feij enoord 269 269 Eilliton 422% 429 b. Kon. Petroleum Mij. 654% 643% Amsterdam Rubber 140 140 Holland Amerika Lijn 210% 208% Kon. Pakétvaart 187% 187% Rotterdamse Lloyd 184% 184% Ned. scheepvaart Unie 195% 193 Stv. Mij. Nederland 213% 213% H.V.A. 154% 155 Deli Mij. 156 157% A.K.U. 3% 103% b. 103 Bank van Ned. Gem. 4% 106 105% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 131% Van Berkels Patent 120% 121% Centrale Suiker 210 208 Kon. Mij. De Schelde N.B. 234% 232 Baltimore-Ohio 48% 47% New York Central 45% Pennsylvania 27% 26% Anaconda 72% 71 Bethlehem Steel 170% 166% e.d. General Motors 145% 143 Intern. Nickel 84 82% Kenneoott 120% 119% Republic Steel 50% 50 U.S. Steel 60% 59 Shell Union 62% 61% Tide Water 34% 33% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 134% 135 Breda 1954 107% Eindhoven 1954 108% 106% Enschede 1954 108% 108% Den Haag 1952 I 138% 138 Den Haag 1952 H 135% 136 Rotterdam 1952 I 141% 142 Rotterdam 1952 n 138% 139% Utrecht 1952 128% ANP-CBS BEURSINDICES. 8/12 9/12 12/12 Intern, concerns 288.77 290.93 287.61 industrie 164.08 164.24 163.00 Scheepvaart 160.44 161.92 160.99 Banken 151.61 166.71 164.30 Ind. fondsen 162.12 162.93 162.66 Algemeen 221.15 223.63 221.47 BEURSO VERZICHT. De berichten uit Amerika, waarin mel ding wordt gemaakt dat Elsenhower het wat kalmer aan moet doen en dat zijn candidaatstelling bij de aanstaande ver kiezingen nog geheel op losse schroeven staat, noopte het Damrak gisteren zeer voorzichtig te werk te gaan. De beurs ls de felle reactie op de eerste berichten van Eisenhowers ziekte nog niet vergeten. De algemene verwachting was, dat wall- street gisteravond waarschijnlijk wel wat lager zal noteren en in anticipatie hierop liepen de prijzen Maandagmorgen achter uit. Bij de officiële opening viel de stem ming echter betrekkelijk mee. Alleen Kon. Olie lag zeer gedrukt en noteerde per saldo circa 10 punten lager. Philips en geopend, waarin voorlichting kan worden gegeven aan detaillist en consument om op deze wijze de con sumptie van visserijproducten te be vorderen. Met hetzelfde doel zal een demonstratiewagen worden In gericht, zodat ook elders demonstra ties kunnen worden gegeven. Ook is een modelrokerij ter voorlichting van de visrokers in vergevorderde staat van voobereidlng, terwijl de zogenaamde routing in de conserven- fa6rieken wordt bestudeerd en even tueel zal worden verbeterd. De exportbevordering Is een onderwerp van voortdurende zorg. Door middel van Neder landse stands op tentoonstellin gen in het buitenland wordt ge tracht de uitvoer te stimuleren. In dit verband dient echter te worden gewezen op de protectio nistische houding, welke in de voor onze uitvoer belangrijkste landen wordt ingenomen. De mlnimumopvangprijzen voor gezouten, zowel als voor verse ha ring zijn zeker niet te laag gesteld. By grote aanvoeren, zowel hier als elders zal deze minimumprijs in werking treden. In dat geval zal echter ook de verkoopprijs van het product op de buitenlandse markt zijn gezakt, waardoor een te hoog niveau van de opvangprijs belemme rend kan werken op onze uitvoer. Ook Deense premier naar Russische hoofdstad De Deense premier en minister van buitenlandse zaken, H. C. Han sen, heeft een uitnodiging ontvangen om met zgn vrouw een bezoek aan Moskou te brengen. Hansen heeft de uitnodiging geaccepteerd. Ver wacht wordt dat het bezoek in Maart a.s. zal plaats vinden. Het is nog niet bekend of andere ministers hem zullen vergezellen. AKU zagen zich ca. 5 punten ontgaan. Unilever opende eveneens vijf punten la ger maar wist hiervan de helft in te ha len, waarschijnlijk in verband met een In Amerika verschenen publicatie over de merites van dit bedrijf. De scheepvaartsector kon het aanvan kelijk aardig bolwerken, maar later nam de verkoopdruk hier toe en de meeste ac tieve soorten noteerden per saldo een kleinigheid lager. Een uitzondering vorm de KNSM, die een fractie hoger sloot. Concreet nieuws over de Nederlands-In donesische besprekingen ls voorlopig nog niet te verwachten. De openingsonderhan delingen hebben echter een vlot verloop gehad en dit was een lichte stimulans voor de cultuursector, die dan ook een kleinigheid kon verbeteren. Maandag ls de handel in claims Van Gelder begon nen. Als eerste adviesprijs kwam 525 uit de bus bi) een theoretische waarde van f 547.50. De bankaandelen, die Vrijdag zeer vast waren, lagen gistermiddag eer der aangeboden en werden circa 5 punten lager geadviseerd. Guldensbeleggtngen tenslotte stil en eerder een fractie luier. Prolongatie 2% pet. Prins Rainier op zoek naar bruid Prins Rainier van Monaco vertrok Maan dag naar de Verenigde Staten voor een bezoek van twee maanden. Voor de inwoners van het kleine vorsten dom aan de Rivièra <s deze reis van groot be lang in verband met mogelijke huwelijks plannen van hun vorst. De toekomstige status van het vorstendom hangt namelijk van zulk een huwelijk af omdat Monaco op basia van een in 1918 gete kend vei drag een deel van Frankrijk zal wor. den, indien prins Rai nier komt te stewen zonder dat er een troon opvolger ls. Hierdoor zouden de inwoners van het vorstendom voor het eerst sinds de middel eeuwen Franse belastin gen moeten gaan beta len en in het Franse le ger hun dienstplicht moeten vervullen. De prinsdie uit Le Havre zal vertrekken aan boord van het Ame rikaanse passagiers schip „United States", zal tijdens zyn verblijf in de V. 8. mogelijk een bezoek brengen aan president Eisenhower. Ook zal hij twee Ameri- kaanse vrouwen ont moeten, die hem enige t(jd geleden in Monaco hebben bezocht. Eén van de&e vrouwen is de filmactrice Grace Kelly die de prins bezocht toen zy onlangs voor het opnemen van een film in Monaco was. Voor zijn vertrek ver. klaarde prins Rainier aan verslaggevers dat zijn bezoek aan de V. S. met in verband staat met enige trouv>plan- nen. „Ik heb op dit ogenblik geen trouw plannen", zo zei hij. De prins voegde er echter aan toe dat hoewel hij op het ogenblik vrijge zel is, hij niet van plan (s de rest van zyn leven vrijgezel te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5