Premieverhoging voor verplichte verzekering toegelicht Belangrijke wijzigingen in de werknemersorganisaties [KLAm0RV~) LANDBOUWSCHAP TEGEN HET ONTWERP-MONUMENTENWET ME DINSDAG 13 DECEMBER 1955 PROVINCIAL0 ZEEUWSE COURANT 8 RESERVE BENEDEN ZESTIG MILLIOEN Het Wereldgebeuren. Nog besprekingen met tandartsen In Utrecht is Maandag een buitengewone algemene vergadering gehou den-van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen ónder voor zitterschap van de heer C. J. van Lienden. Sprekende over de huidige situatie in het ziekenfondswezen deelde hij over de financiële positie van de verplichte verzekering mede, dat hier hét tekort van 2.300.000 over 1953, voor 1954 is gestegen tot 16.300.000. De reserve is hierdoor verminderd tot 127.500.000. De begrotingen van 1955 en 1956, vastgesteld zonder dat rekening is ge houden met de verhoging van de honoraria van huisartsen-apothekers en tandartsen, geven over die jaren een tekort te zien van ruim 55 miliioen. Hierdoor zal de reserve dus verminderen tot ruim 70 miliioen. Wordt bij het nader bezien van de ze begrotingen wel rekening gehou den met de hogere uitgaven als ge volg van de inmiddels door de zieken fondsraad goedgekeurde overeenkom sten voor de huisartsen en apothe kers, dan zal de reserve van de ver plichte verzekering verminderen tot beneden 60 miliioen, het minimum, dat volgens het oordeel van de zie kenfondsraad aan reserve beschik baar moet bljjven. Het is daaro dat de ziekenfonds raad de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft geadviseerd de premie voor de verplichte verzeke ring met ingang van 1 Januari 1956 te verhogen met 4 of 4.2 procent van het loon. De S.E.R. zal de minister eveneens adviseren de premie op 4.2 procent te De heer Van Lienden sprak daarna over de moeilijke positie van een aan tal zelfstandigen in de vrijwillige ver zekering, nu met ingang van 1 Janu ari 1956, de premie in het algemeen moet worden opgetrokken tot 1.80 2.00 per week. Vrijwillige verzekering De vrijwillige verzekering komt daardoor steeds meer in een crisis positie. Spreker hoopte, dat het plan van de grootste twee ziekenfondsor ganisaties inzake een premie-reduc tie, waarbij rekening wordt gehouden met de financiële draagkracht van de vrijwillig verzekerden, gerealiseerd zal kunnen worden en de ziekenfond sen ten aanzien van een regionale verevening van de premie voor de vrijwillige verzekering elkaar zullen kunnen vinden. Wat betreft het initiatief van twee onderlinge ziekenfondsen te Amster dam tot de instelling van eigen op tiekzaken, vroeg de heer Van Lienden zich af, of de ziekenfondsen zelf nog het recht hebbui om te mogen bepa len wat zij menen, dat in het belang van de ziekenfondsleden kan en moet worden gedaan. Het is volgens hem in de praktijk gebleken, dat door mid del van overleg geen redelijke prijzen waren te bedingen. Huisartsen Spreker acht het van veel belang, dat er nu een overeenkomst is van 1956 tot 1960. Dit zal betekenen, dat er ten aanzien van de honorering van de huisartsen een periode van rust zal komen. „We verwachten stellig, dat nu ook spoedig de redactie van het contract gereed zal zijn, zodat meer constructief kan worden gewerkt aan een verbetering van de praktijkvoe ring voor de ziekenfondsverzekerden, voor zover dit nodig is", aldus spre ker. De overeenkomst met de apothekers heeft nu ook de goedkeuring van de ziekenfondsraad verkregen. Er is daarbij nog een aantal niet opgeloste roblemen, die het kostendeel raken, i ieder geval zullen in de loop van 1956 aan de dag tredende verschillen er niet toe leiden, dat de voorlopig vastgestelde bedragen met terugwer kende kracht zullen worden herzien. T andartsen Met de tandartsen zijn de bespre kingen nog gaande. Omdat wel dui- delijk werd dat het niet mogelijk zou zijn vóór 1 Januari 1956 met een nieu we regeling gereed te komen, heeft de ziekenfondsraad goedgekeurd de tus sen tandartsen en ziekenfondsorgani saties gemaakte afspraak, om de thans geldende voorlopige regeling van elf procent toeslag tot en met het eerste kwartaal van 1956 te verlen gen. Voorlopige gegevens over de suikeropbrengst 1955. Minder last van vergelingsziekte. De geschatte suikeropbrengst van de oogst 1955 zal tussen de 360.000 en 380.000 ton bedragen. Deze hoe veelheid is ongeveer gelijk aan die van de oogst van 1954. Het met suikerbieten bebouwde oppervlak was echter dit jaar Vol gens de Meitelling 66.500 hectare, tegen 79.000 hectare in 1954, of wel 16 percent kleiner. Het suikergehalte liep dit jaar, in verband met de weersomstandigheden, sterk uiteen. Gemiddeld werd echter een gehalte van 15 percent gehaald. De op brengst per hectare was gemiddeld volgens de voorlopige cijfers 50.000 kilogram biet. Doorgaans had men een laag gehalte aan suiker, maar zeer veel bieten. Van de vergelings ziekte werden minder alarmerende gegevens ontvangen dan in vorige jaren. REQUEST AAN DE KAMER Verder uitstel van proces geweigerd. Amsterdams bankier bij verstek veroordeeld. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam heeft een hernieuwd onderzoek van de 55- iarige vroegere Amsterdamse ban kier O. R., hem opnieuw uitstel te verlenen, van de hand gewezen. Deze bankier werd in Mei 1.1. bij verstek tot vijf jaar met aftrek van bijna drie jaar voorinternering ver oordeeld en wel wegens hulpverlening aan de vijand tijdens de tweede we reldoorlog. Hij werd voorts voor het leven ontzet uit het recht om de be roepen van commissionnair in effec ten of bankier in ons land u" te oe fenen. Nog behoeft deze zaak niet defini tief ten einde te zijn. Er rest de ver5 dachte nog één laatste rechtsmiddel: hij kan tegen 't vonnis dat de recht bank heeft uitgesproken, en waarbij zijn verzet vervallen is verklaard, nog beroep in cassatie aantekenen. Of hij dit zal doen, dient te worden afgewacht. HOCUSPOCUS. „Éénmaal, ander maal..." riep afslager George Smith in Noord-Ierland en zakte door de vloer van zijn venduhuis. SPAARZAAM. De Londenaar Wil liam E. Hughes werd vrijgesproken van belastingontduiking toen hij had bewezen, dat hij zijn kapitaaltje van 63.500 bij elkaar gespaard had door zich te scheren met mesjes van zijn broer, de kleren van zijn vader te dragen, zgn grootmoeder 12 pro cent rente te laten betalen van het geld dat zij van hem leende, alles wat op tafel kwam te verorberen, ook als hij het eigenlijk niet lustte en nooit een vacantiereisje duurder dan 2.11 te maken. SOORT BACH. Toen de Fransman Roberto Benzi een pick-up wou ko pen, vroeg hij aan de handelaar om Dij wijze van proef een plaat van Bach op te zetten. Toen hij de eerste maten had gehoord, vroeg hij: „Is dat wel eeri plaat van Bach?" „Neen", antwoordde de koper. „Het lgkt op Bach. Het is Orpheus van Offenbach", Overleg gewenst met agrarische bedrijfsleven. Het bestuur van het landbouwschap heeft zich op advies van de commis sie grondgebruik met een request tot de Tweede Kamer gericht betreffende het dezer dagen ingediende ontwerp monumentenwet. Thans geldt in dit opzicht een voorlopige en summiere regeling, nog daterend uit de bezet tingstijd. Hieronder vallen o.a. ca 350 boerderijen en 375 molens. De bezwaren van het landbouw schap zgn in hoofdzaak van tweeërlei aard. In de eerste plaats wordt het als een bezwaar gevoeld dat uitsluitend de minister van O., K. en W. met de uitvoering van de wet wordt belast zonder dat overleg of overeenstem ming met andere ministers wordt voorgeschreven als van landbouw, visserij en voedselvoorzening en van economische zaken, terwijl toch bij de toepassing van deze wet gewichtige belangen van economische aard afge wogen moeten worden tegen culturele of wetenschappelijke belangen. Ook het georganiseerd agrarisch bedrijfs leven zelf wenst hierbij betrokken te worden. Voorts bepleit het landbouwschap dat de te lijden schade geheel wordt vergoed en dat niet volstaan wordt met het toekennen van een tegemoet koming terwijl de bepaling van het bedrag van de schade niet door de minister van O., K. en W., doch door de burgerlijke rechter dient te wor den vastgesteld. In enkele gevallen ontbreekt ten onrechte deze mogelijk heid van schadevergoeding. In geval van subsidie De minister wordt, volgens het ont werp, bevoegd verklaard, de eigenaar van een monument te gelasten om werken uit te voeren en beveiligings maatregelen te nemen welke hij nodig acht. In een dergelijk geval wordt subsidie toegekend. Het landbouw schap acht het evenwel onjuist dat bij de toekenning van een dergelijke sub sidie met de draagkracht van de eigenaar rekening wordt gehouden. Wel is dit te billijken indien het nor maal onderhoud zou betreffen hetwelk een redelijk beheer medebrengt indien de eigenaar dit niet kan bekostigen en het monument dientengevolge ge vaar loopt. Voor zover echter de maatregelen waartoe de minister gelast, het kader van een normaal beheer te boven gaan, dient de overheid deze te ver goeden, onafhankelijk van de draag kracht van de gienaar. Niet alleen monumenten, doch ook stads- en dorpsgezichten waarvan een monument deel uitmaakt worden op aanwijzing van de minister van O., K. en W. aan beperkende voorschriften onderworpen door middel van een wij ziging van de woningwet. Een schade vergoedingsregeling ontbreekt even wel. Het landbouwschap dringt er op aan, hierin te voorzien": Tenslotte stelt het landbouwschap voor dat in de wet een regeling wordt opgenomen krachtens welke de eige naar bevoegd wordt verklaard, het beschermd monument aan de staat over te dragen indien hem de opgeleg de lasten tot instandhouding niervan al te knellend zouden worden. Faillissement verwacht Van bergingsvereniging „Renate Leonhardt" De bergïngstoren van de Coöpera tieve Vereniging „Renate Leonhardt", die nog steeds bij de Noordersluis in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, zal hoogst waarschijnlijk nimmer uit varen. Enige bestuursleden hebben namelijk medegedeeld, dat het bestuur zelf een faillissement van de vereni ging verwacht. Volgend jaar Februari is een vonnis te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, f 8000 resp. f 7000 groot. Wanneer deze vorderingen worden toegewezen, zouden er geen kasmid delen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde rekeningen lig gen tot ongeveer f 28.000. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor f 13.100 aandelen weten te plaatsen, in September en October van dit jaar, hoewel de statuten van de vereniging dit niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereniging, een Rot terdamse dumphandelaar, heeft on langs een rondschrijven aan het be stuur gezonden. Hierin merkte hij op, dat sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is gemaakt. De toe stand van de bergingstoren zelf is de plorabel. De vertrekvergunning zal zeer waar schijnlijk volgend jaar niet worden verleend, omdat de toren levensgevaar voor de runners kan opleveren. Ten slotte bestaat er nog steeds, tussen de heer Visser en de overige bestuursle den, een diepgaand verschil van me ning over de plaats van het wrak. Geduldig wacht een groep Parijze- naarsdie zich nog wil laten inschrij ven op de kieslijsten, op hun beurt bij het bureau van de verkiezingen in hun district. Belangstelling voor de zetels is er genoeg: er zijn ruim 5000 candidaten, terwijl er maar 627 zetels beschikbaar zijn Record voor haven van Antwerpen Volgens statistieken van de scheep vaartbedrijvigheid in de Antwerpse haven, zijn in de, eerste elf maanden van het jaar 1955: 12474 zeeschepen met in totaal meer dan 30.000.000 bru- to-ton de haven binnengelopen. Dit is een nieuw recordcijfer in de havenbedrijvigheid en is een vermeer dering van bijna 2.000.000 ton en van 947 schepen vergeleken bij dezelfde periode van het jaar 1954. Men verwacht dat het eindtotaal van het binnengelopen aantal schepen voor het hele jaar om en bij de 13.500 zal bedragen met een tonnenmaat van on geveer 34.000.000. (United Press) Nieuwe functie voor Soejono Vice-president Mohammed Hatta heeft H. Soejono als vice-stafchef be noemd. Hij gaf hem de rang van ge- neraal-majoor der luchtmacht. Soe jono was al enige jaren niet in ac tieve dienst. Hij werd geschorst na in het openbaar bij het parlement geprotesteerd te hebben tegen de te genwoordige stafchef Soedyarma. Soejono en enige andere jonge offi cieren werden in staat van beschul diging gesteld wegens insubordina tie. FUSIE IN VERVOERSWEZEN In bontjasje van echt lam. Al het zeevarend personeel in C.K.V. verenigd Het op 21 December 1950 opgerichte verbond van werknemersverenigin gen in het Nederlandse vervoerswezen, dat de Centrale Bond van Werkne mers in het Transportbedrijf, de Nederlandse Vereniging van Vervoerper soneel, de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij, de Fede ratie van Vliegend personeel en de Algemene Bond van Luchtvaartperso- neel omvat, zal op 1 Januari a.s. ophouden te bestaan De laatstgenoemde twee organisaties blijven bestaan, maar de eerstgenoemde zullen verdwij nen. De Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf (C.B.T.) en de Nederlandse Vereniging van Ver voerpersoneel zullen samen een nieu we werknemersorganisatie op ver voersgebied gaan vormen, waarvan de naam zal worden: Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel, met als zetel Utrecht. De Centrale van Kapiteins en Officieren ter koopvaardij (C.K. O.) ondergaat een verruiming, want hierin zal georganiseerd wor den al het zeevarend personeel ter koopvaardij en visserij, dat nu nog bij de C.B.T. is aangesloten. De op 3 December te Rotterdam en op 10 December te Amsterdam gehou den algemene ledenvergadering van de C.K.O. heeft met algemene stem men een statutenwijziging aangeno men, waardoor de naam van de nieu we organisatie zal luiden: Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V.). De nieuwe organisatie zal bestaan De ijzige 'adem van koning Winter is nog maar net over ons land gegaan, of èr komt al een bericht, dat weer een beetje moed geeft! In Rapelle werd namelijk in de nacht van Zon dag op Maandag een lammetje ge boren, zo maar ergens aan de Kanaal dijk. Schaapherder Frans Pais, die de hoede heeft over de kudde schapen van de wed. D. Wisse-Nijsse, merkte Maandagmorgen, dat hij er een klein kostgangertje bij had gekregen. In zijn bontjas je van echt lam huppelde het diertje Maandagmorgen vrolijk met moeder in de wei en de vinnige rieskou scheen het weinig te deren. De tijd voor jonge lammeren is eigen lijk pas omstreeks Kerstmis, maar laar kon dit exemplaar niet op wach ten. Hopelijk schuilt er waarheid in het gezegde: „Vroege lammeren vroe ge hazen". Want de jonge haasjes komen in de lente (Foto P.Z.C. uit vier vakgroepen: 1. centrale van kapiteins en officieren ter koopvaar dij, 2. centrale van kleine vaart perso neel, 3. unie van zeelieden en 4. visse- rij. De voorzitter van de C.K.O., de heer P. de Vries, die dit op een pers bijeenkomst heeft medegedeeld, ver wacht, dat de nieuwe organisatie zal beginnen te werken met 15.000 leden. De tegenwoordige C.K.O. heeft ruim 7500 leden, onder wie volgens spr. een belangrijk percentage R.K.- en pro testant christelijke leden, hetgeen tot nu toe volgens hem een unicum in de Nederlandse vakbeweging is geweest. Drama op Friese boerderij Op een kapitale boerderij by het kleine ongeveer honderd-en-vijftig in woners tellende dorpje Hulns, ge meente Baarderadeel in de EYiese Greidhoek heeft zich Zaterdagavond een drama afgespeeld. De 64-jarlge landbouwer O. A., die op deze boerde rij woont, heeft daar met een jacht geweer twee schoten hagel gelost op zijn vrouw, de 48-jarige A. A. D., waarbjj deze zo ernstig werd gewond, dat zjj in vrijwel hopeloze toestand naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Daarna heeft hij zichzelf met hetzelfde geweer gedood. De landbouwer was in Augustus 11. hersteld uit een psychiatrische inricn- ting te Zuidlaren gekomen, waarin hij een half jaar opgenomen was ge weest. Voor zóver men wist was de verstandhouding tussen man en vrouw goed; de vrouw had een kal merende invloed op de man. De heer A. was voor de tweede maal getrouwd Geen belasting over prijsvraag „Veilig Verkeer" Naar het Verbond voor Veilig Ver keer te Utrecht mededeelt hebben -'t ministerie van financiën en de inspec- teur der belastingen te Zaandam, waar de winnaar van een radiogram mofoon deze prijs geweigerd had uit vrees dat hij meer inkomstenbelas ting zou moeten betalen, zich op het standpunt gesteld, dat de prijzen van de in October door het verbond in het kader van de nationale verkeers- actie uitgeschreven kijk-en luister wedstrijd niet belast zullen worden. Als criterium heeft gegolden, dat de winnaars bij deze wedstrijd geen arbeid van enige betekenis, ook geen intensieve geestelijke arbeid, hebben behoeven te verrichten. Anti-blok-blok? Aan boord van het oorlogsschip Galeb is maarschalk Tito, pre sident van Joego-Slavië, Zondag in de Ethiopische haven Assab aan de Rode Zee gearriveerd. Met sa luutschoten en een erewacht werd hij verwelkomd; een eskader vliegtuigen ronkte boven zijn schip. Tito heeft de nog altijd strak gespannen tjes van zijn bewind voorlopig in handen gegeven van vice-president Edward Kardelij en is er voor zes zeven weken uitgebroken. Dat Ti to zo'n uitstapje aandurft, is op zich zelf al een teken, dat de man die een paar jaar geleden nog als een „Nero" werd betiteld, en die in prin cipe ook een Nero is, zich zonder veel krampachtigheid in het zadel kan handhaven. Door zijn ferme hou ding tegenover de Russen en zijn blijken van minachting tegenover de uitgesproken Sowjetsatellieten in 't Oostelijk deel van Europa heeft hg ondanks zijn merkwaardige rebellen- verleden in het buitenland nogal wat goodwill veroverd. Waarschijnlijk zal hij die gunstige stemming uitbuiten op de reis die nu aan de gang is en die behalve naar Ethiopië ook naar Egypte leidt. Toego-Slavië houdt zich angstvallig I buiten de „blokken" die in deze tijd geschiedenis maken. Het schijnt, dat het als buitenbeentje ook een historische rol in het wereldge beuren wil spelen. Sommigen hebben de verwachting uitgesproken, dat Joego-Slavië het losse verbond van bloktegenstanders wil uitbreiden tot Afrika. Dat zou dus een soort anti- blok-blok worden. Hoe het zij: bij keizer Haile Selassie van Ethiopië, leeuw van Juda en koping der ko ningen, komt hij volgens het pro gramma in de eerste plaats voor economisch overleg. Joego-Slavië is druk aan het industrialiseren en het zoekt een uitlaatklep voor de produc tie van zgn nieuwe bedrijven. Er is al een gemengde handelsmaatschap pij gevestigd in Ethiopië's hoofdstad Addis Abeba. Bovendien wordt op de maritieme werven van Pula de eerste eenheid van de Ethiopische marine gebouwd. Het schip zal, naar het eilandje waarop Tito's buitenver blijf staat, de Brioni heten. Om zich op de hoogte te stellen van scheep vaartaangelegenheden, is een aantal jonge Ethiopische legerofficieren naar Joego-Slavië getrokken. Het land van Tito is in elk opzicht bereid Ethiopië een handje te helpen op de weg naar een moderne samenleving, die het ook zelf zo naarstig verkent. Haile Selassie en Tito zullen des te gemakkelijker met elkaar praten, ornaat zij herinneringen hebben aan iemand, die hun gemeenschappelijke vijand was: wijlen Italië's duce Mus solini. Gezien dit alles zal het de vroe gere smid Tito niet moeilijk val len, vriendschap te smeden met de diplomatenzoon Haile Selassie, en men mag dan ook verwachten, dat het bezoek economische vruchten zal afwerpen. Dat hij na de tocht door Ethiopië een welkom onthaal zal vinden bg Egypte's sterke man Nas ser, staat ook wel als een paal bo ven het water van de Middellandse Zee, die hun landen scheidt. De bei de dictators ontmoetten elkaar voor het eerst een jaar geleden, toen Joe- go-Slavië's president op terugreis uit India en Birma in Suez aanwipte om daar even met de nieuwe regeer der van het overbuurland kenms te maken. Ook in het gesprek assen Nasser en Tito zal de handel op de agenda staan. Er is al een speciale Joego-Slavische delegatie in Cairo aangekomen om uitbreiding van de handel tussen de beide landen voor te bereiden. aar van Tito's excursie inte resseert de buitenlandse rege ringen nog het meest, wat er in Cairo op politiek gebied zal ge beuren. Zal de Joego-Slavische maar schalk bereid zijn, om onofficieel als bemiddelaar op te treden in het ge schil tussen Israël en de door Egyp te aangevoerde Arabische landen? Het is nog een open vraag maar ve len vinden, dat Tito, als vriend, zo wel van Israël als van Egypte, een balletje zal opwerpen over de span nende situatie, die in het Nabije Oosten is ontstaan, en die ook de laatste dagen weer tot bloedige in cidenten aanleiding gaf. Ten tijde van de Geneefse confe rentie had Tito in zgn buitenverblijf op Brioni een gesprek over allerlei problemen met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Dulles. Hg weet nu waarschgnlijk zo onge veer, hoe in het Westen over de kwesties van het Nabije Oosten wordt gedacht. Omdat hij tussen Oost en West, los van de blokken, een zelfstandige positie wil innemen, net zoals Nasser, zal een eventueel beroep van hem op de Egyptische dictator veel indruk kunnen maken. Met tactische bemiddeling kan hij de wereld een dienst bewijzen. PRESIDENT TITO naar Afrika De Ford-stichting heeft bekend ge maakt dat zij een bedrag van 500 miliioen dollar (1.925.000,000 gulden) zal schenken aan Amerikaanse colleges en ziekenhui zen, de grootste gift In de geschiedenis van de philantropie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3