PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen debat over Nieuw-Guinea in algemene verga dering der V.N.? Vakbekwaamheid voor Braakman niet doorslaggevend BILT HOGE COMMISSARIS ONTVING NOBELPRIJS VOOR DE VREDE BOEFJES DEDEN OVERVAL OP AMSTERDAMS ANTIQUAIR VERWACHT... 198e Jaargang-No. 291 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5,85 p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regels) 23 cent pei regel met een minimum van r L„Brieven ot adres Bureau v. d. Blad' 35 cent meer. Giro No 3593IK P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brou werUstraai 2; Zienkzee. N Bogerdstraai 34. telef. 26i CONFERENTIE IN DEN HAAG BEGONNEN Resolutie over vreedzaam overleg zou algemeen gesteund worden In de Lairessezaal in Den Haag is Zaterdagmiddag om kwart voor zes de Nederlands-Indonesische conferentie begonnen. Inmiddels werd dit week-end bekend, dat bij het secretariaat van de Verenigde Naties of ficieel een resolutie ingediend is over Nederlands Nieuw-Guinea, welke naar men verwacht algemene instemming zal verkrijgen in de poli tieke commissie en de algemene vergadering van de V.N. In deze resolutie wordt de verwachting uitgesproken, dat het probleem op vreedzame wijze za! worden opgelost. Voorgesteld wordt, dat de al gemene vergadering na behandeling van het punt „de kwestie West- Irian" kennis nemend van de gemeenschappelijke verklaring van In donesië en Nederland op 7 December 1955 uiting zal geven aan de hoop, dat de onderhandelingen, waarop in deze verklaring wordt ge doeld, vruchtbaar zullen zijn. De resolutie werd ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, Nieuw- Zeeland en Syrië. De resolutie heeft de steun van de afgevaardigden van alle belangrijke groeperingen in de V.N. en zij zal waarschijnlijk vandaag door de politieke commissie in behandeling worden genomen. Men vertrouwt, dat een debat door de algemene vergadering van de V.N. kan worden vermeden. De resolutie is het product van wekenlang intensief overleg op het hoofdkwartier der V.N. tussen Nederland, Indonesië en Australië. De openingsvergadering in Den Haag van de Nederlands-Indonesische conferentie werd bijgewoond door de ministers Luns, Van de Kieft en Zijl stra en de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom. Aan de tafel tegenover de Neder landse delegatie was gezeten minister Anak Agoeng gde Agoeng met links van hem mr. Roem en rechts mr. Oetoyo Ramelan. Achter de delegatie leden hadden de adviseurs plaats ge nomen: acht aan Nederlandse zijde en negen aan Indonesische zijde. In zyn openingsrede zcide minister Luns, dat de voorliggende taak moei lijk is. Niet immers het vinden van bepaalde formuleringen hoe be langrijk op zichzelf vormt bij deze besprekingen de hoofdzaak. De taak reikt verder. Het is in deze conferen tie, dat wij, aldus minister Luns, een zichtbaar begin zullen moeten maken ter verwezenlijking van de namens de Indonesische regering uitgesproken wens: een blijvende verbetering tus sen beide landen. „Willen wij er in slagen onze taak te volbrengen, dan dienen wij in de eerste plaats te kunnen re kenen op elkanders oprechte wil de besprekingen te voeren met wysheid en geduld en niet begrip voor elkanders belangen, wensen en grieven". Op de acht nieuwe boerderijen in de Braakmanpolder staan er nog twee leeg. Wie zal er in deze hofsteden trekken, waarvan men er hier één op de foto ziet(Foto P.Z.C.J Minister inns wees er voorts op, dat er vele wederzijdse belangen wa ren, die alleen dan tot hun recht ko men, als er een sfeer van vertrouwen bestaat, waarin met volledige eerbie diging van elkanders souvereiniteit, een zakelijke behandeling van de pro blemen mogelijk is. Hij merkte op, dat veie Nederlan ders in Indonesië leven en werken en dat er tussen beide landen belangrijke economische betrekkingen bestaan. Verscheidene van de hieruit min of meer noodzakelijkerwijs voortvloeien de vraagstukken zullen bij de bespre kingen aan de orde komen. Terloops stipt? hij het probleem aan van de Nederlandse arrestanten en voorts wees minister Luns er op, dat Indonesië net de verkiezingen achter de rug heeft en Nederland volgend jaar naar de stembus gaat. Het zou voor beide landen een grote winst be tekenen, indien men de nieuwe regeer perioden zou Kunnen beginnen met een gezonde basis voor de wederzijdse betrekkingen. „Er dient rust te ko men in de grondslag van onze verhou dingen; daarmede zal ook de wereld gebaat zijn". Indonesische visie De voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Anak Agoeng gde Agoeng, bracht dank voor de ont vangst in Nederland. Het uiteindelijk besluit om dit wederzijds overleg te houden is weliswaar eerst verwezen lijkt- na 'n moeizaam, hoewel steeds in goede sfeer gehouden voorbespreking, Foto b.oven: de Nederlandse delegatie voor de Nederlands-Indonesische be sprekingen, gefotografeerd tijdens de eerste zitting, Zaterdagmiddag in Den Haag. V.l.n.r. de ministers Zijlstra, Van de Kieft, Luns en staatssecretaris mr. Blom. doch ook Indonesië is verheugd, dat het thans zover is. De delegatieleider noemde de vol gende problemen, die tot dusver de normalisering cn verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland in de weg hebben gestaan: 1. De Nederlands-Indonesische Unie, die door het volk van Indonesië steeds gevoeld wordt als een beperking van haar volledige souvereiniteit; 2. De financiële en economische overeenkomsten, die niet meer passen ln de huidige toestand en welke niet meer in overeenstemming zijn met de eisen van deze tyd; 3. Het vraagstuk-Irian, dat steeds een netelig obstakel ls geweest op de (Vervolg op pag. 6) lllllllllllll!lllll!lllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllüll| Zwakke positie van Djakarta De regering-Harahap die in Den Haag de onderhandelingen met Nederland begint, is in eigen land in een zwakke positie geraakt. De oppositie tegen de onderhandelingen doet vermoe- den dat de regering een zware taak zal hebben om eventuele in Den Haag bereikte overeeri- p komsten door het parlement te doen goedkeuren. m Het zwaarste weegt bij de op- positie de kwestie Nieuw-Gui- nea. De regering-Harahap heeft verklaard het met een „gema- tigde" benadering te zullen pro- beren. Zij beseft dat de Neder- landers Nieuw-Guinea in de M Haagse besprekingen niet op zullen geven, maar de Indonesi- sche delegatie zal moeten trach- ten, wat men in Djakarta noemt „de voet tussen de deur te krij- gen". H Een der pogingen daartoe zal zijn te streven naar een overeen- komst tot vestiging van lucht- p en andere verbindingen tussen Indonesië en Nieuw-Guinea. Kortom de delegatie zal er naar moeten streven Indonesië's be- lang bij Irian vast te stellen. (United Press.) llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Vorstgrens dicht bij Zeeland •(Van onze weerkundige n medewerker.) Achter de stormdepressie, die H gisteren al boven Polen lag en s Zaterdag nog een stormachtige wind langs onze kust veroor- M zaakte, ging Zondag koudere lucht het Noorden van ons land binnenstromen. In het N.O. van Nederland vroor het gisteravond om elf uur dicht bij de grond al vijf graden. Zeeland komt dicht bij deze vorstgrens te liggen. De wind draait naar het Oosten, waarmee geleidelijk nog wat koudere lucht wordt aange- voërd. Hierin kunnen zelfs enkele sneeuwbuien voorko- men. Zeeland ligt voorlopig nog op het grensgebied tussen zachte lucht en koude vorstlucht uit Scandinavië, maar wij doen toch goed met de mogelijkheid reke- §f ning te houden, dat Koning Win- M ter ook in onze provincie gaat toeslaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliülll „ONTWAAKT GEWETEN DER WERELD" Mr. Van Heuven Goedhart: „Eerste slag voor vluchtelingen gewonnen" Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse. Hoge Commissaris voor de vluchtelingen der Verenigde Naties, heeft Zaterdagmiddag in een een voudige plechtige bijeenkomst in de grote zaal van de universiteit van Oslo de Nobelprys voor de vrede 1954 namens zyn bureau in ontvangst genomen. Koning Haakon de Zevende volgde later in zijn ziekerimgskit'ucr de plechtigheid door middel van opnamen op de band. Het was voor het eerst sedert J905 dat hij niet aanwezig was bij de uitreiking van de vredes prijs. Tengevolge van een dijbeenbreuk, enige tijd geleden opgelopen, moest liy verstek laten gaan. In zijn plaats was kroonprins Olov aanwezig. Gunnar Jahn, voorzitter van het Noorse Nobelcomité, overhandigde het diploma en de gouden medaille, die toegevoegd worden aan de prijs, een cheque van 181.646,53 Zweedse kronen. Het bureau van de Hoge Commis saris voor de vluchtelingen heeft bekendgemaakt, dat het gchl gebruikt zal worden voor de financiering van de hervestiging van 125 vluchtelingen uit de landen achter het ijzeren gordijn, die op het ogenblik in armzalige vluchtelingenkampen op het Griekse eiland Tinos leven. WILDE TAFERELEN Slachtoffer verdedigde zich met antieke vazen Op wel zeer brutale wyze hebben twee jeugdige boefjes uit Amsterdam, sedert enige tijd aan 't zwerven nada t zij van huls waren weggelopen, Zaterdagmiddag omstreeks sluitingstijd een circa 50-jarige antiquair in zyn eigen winkel aan de Nieuwe Spiegelstraat overvallen en met een soort ploertendoder bloedend verwond. De zich hevig verwerende antiquair kreeg ten slotte hulp van een overbuurman en even later namen de beide jon gens, resp. 15 en 17 jaar oud, de vlucht. Twee burgers, die de achtervol ging inzetten, wisten de oudste te pakken. Deze jongen werd via het bureau Singel overgegeven aan de kinderpolitie. Zijn 15-jarige kornuit wist te ont komen en was Zondagmiddag nog voortvluchtig. tenslotte de overbuurman op, die vlug kwam kijken. Hierop namen de jongens ijlings de benen, zoals gezegd wisten toen twee voorbij gangers, die een achtervolging op de jongens inzetten, de oudste van hen te grijpen. Deze 17-jarige jongen bekende te genover de kinderpolitie al ras en verstrekte tevens inlichtingen over zyn vriendje, zodat de politie thans over diens identiteit inge licht is. De kinderpolitie heeft het ernstige vermoeden, dat de beide jongens sinds zij van huis wegliepen meer misdrij ven hebben begaan, voor deze overval hadden de jongens een andere anti quair en wel aan de Nieuwe Spiegel straat bestolen door zich in zijn win kel schuil te houden en een greep uit de vitrine te doen. Een uurtje later traden zij de zaak hinnen van de tweede antiquair aan de Nieuwe Spiegelstraat, waar zy" de festolen voorwerpen ten verkoop aan- oden. Deze antiquair vertrouwde dit niet en vroeg de jongens zich te legitimeren, hetgeen zij niet konden. Zij vertrokken, doch kwamen korte tijd later opnieuw terug en eisten op hoge toon geld voor de antieke voor werpen. De antquair liet zich niet in timideren, waarop een vechtpartij ontstond. Daarbij ging het wild toe. Om zich te venveren wierp de antiquair zijn eigen antieke vazen naar de twee jeugdige boefjes en sloeg er links en rechts mee om zich heen. Niettemin wisten de jongens hem met hun ploertendoder enkele bloedende ver wondingen op het gelaat toe te bren gen, die de antiquair later moest la ten behandelen in het ziekenhuis. Het geschreeuw en 't lawaai viel Handel in blanke slavinnen op Aruba Uit betrouwbare, onofficiële bron wordt vernomen, dat on Aruba een tiental personen zyn gearresteerd wegens handel in blanke slavinnen. Het vermoeden bestaat, dat de Aru baanse politie een internationale or ganisatie op het spoor is, die vrou wen onder valse voorwendselen naar Aruba heeft gelokt. Het onderzoek duurt voort. Jahn, die by dergelijke gelegenlie- den doorgaans Frans spreekt, be diende zich nu van de Noorse taal omdat mr Goedhart, wiens echt genote een Noorse is, deze taal vloeiend spreekt. De heer Van Heuven Goedhart hield zijn eigen rede eveneens in het Noors. De heer Van Heuven Goedhart en zijn mannen, aldus de heer Jahn, verte genwoordigen het ontwaakte gewe ten van de wereld. De Hoge Commis saris heeft altijd onvermoeidbaar ge wezen op wat hij als rechtvaardig beschouwt" Sprekend over de problemen van zijn bureau zei mr Van Heuven Goedhart o.m.: „Wij kunnen zeg gen, dat de eerste slag het ver krijgen van erkenning van het feit dat het vraagstuk nog altijd be staat en dat er iets aan gedaan moest worden gewonnen is. Maar de tweede het verkrijgen van de nodige bijdragen voor de tenuitvoerlegging van het vierja- renprogram is nog altijd onbe slist. Totnutoe is het antwoord der regeringen op onze oproepen om geld teleurstellend geweest. Wij zijn daarom innig dankbaar voor de aanmoediging, die ons bureau gegeven is door de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede, een aanmoediging, waarvan wjj hopen, dat zij ook op die regeringen haar uitwerking zal hehben". Kroonprins Olav was de eerste, die mr Van Heuven Goedhart gelukwen ste. Buiten het gebouw, op het uni versiteitsplein, hadden zich velen rond de verlichte Kerstboom geschaard om mr Van Heuven Goedhart en de kroonprins toe te juïehen. (United Press). De geschenken, die Koningin Juliana en Prins Bernhard in Suriname en de Ne derlandse Antillen ontvangen hebben, zullen gedurende een week, en wel voor de Kerstdagen, tegen eén geringe toe gangsprijs in de benedengalerij van het paleis op de Dam tentoongesteld worden. Foto onder: De Indonesische delegatie is Zaterdag door de minister-president dr. W. Drees, ontvangen. V.l.n.r. dr. Anak Agoeng Gde Agoeng, dr. W. Drees, dr. Mohamad Roem en dr. Oetoyo Ramelan, NOG HONDERD HA ONBENUT Grootte der bedrijven van belang In het uitgestrekte polderland van de Braakman wachten nóg vele hectares cultuurgrond op een pachter. Tweehonderd ha. hiervan werden gereserveerd voor de boeren uit de herverkavelingsgebieden, doch zoals onlangs gemeld, konden voor ongeveer de helft van deze oppervlakte, geen geschikte gegadigden worden gevonden. Het klinkt ogenschynlyk wat vreemd. In een specifiek agrarische provincie, waar de landbouw een peil heeft bereikt welke tot de hoogste inden lande behoort, zouden er onder de boeren in de herverkavelingsgebieden geen mannen te vinden zijn, die de uit te geven bedrijven in de Braakman kunnen bezetten? Wanneer bij de beoordeling van de candidaten. uitsluitend hun vakbekwaamheid in het geding werd gebracht, zou een dergelijke vraag zeker alleszins ge wettigd zijn. Wij menen echter te weten, dat juist andere eisen van door slaggevende betekenis zijn geweest bij de toewijzing van de Braakman-be- dryven. Er waren in de Braakmanpolder voor de herverkavelingsgebieden zes bedrijven beschikbaar, met een groot te variërend van 17 tot 40 ha. De Her- verkavelingscommissie droeg hier voor acht en twintig gegadigden aan Domeinen voor. Vier van hen trokken zich om persoonlijke redenen reeds tijdens het onderzoek terug, vijf wer den ongeschikt bevonden, doch het grootste aantal namelijk twaalf, moest om andere reden worden afge wezen. Een van de voornaamste reden tot afwijzing was zeker wel, dat de meesten niet konden voldoen aan de eis, dat een bedrijf van onge veer gelyke grootte in het herver- kavelingsgebied moet worden in geleverd. Het kleinste uit te ge ven perceel in de Braalananpolder was 17 ha,, zodat het duidelyk ls, dat de boeren met kleinere bedrij ven en dat moet het meren deel van de gegadigden zijn ge weest! niet aan bod konden ko men. Een herverkavelingsgebied als de Zak van Zuid-Beveland, waar de ge middelde bedrijfsgrootte 5.4 ha is, kreeg zodoende weinig mogelijkheden De cijfers wijzen dit ook wel uit. VaD de twaalf voorgedragen personen uit deze streek, trok er zich één terug, één werd ongeschikt bevonden, doch niet minder dan acht moesten worden afgewezen, voornamelijk omdat zij niet voldoende grond konden inleve ren. De twee resterende gegadigden uit deze streek die een bedrijf kre gen toegewezen, trokken zich ten slotte ook nog terug. In het algemeen kan het dus wel zo gesteld worden, dat de gereser veerde 200 ha in de Braakman niet j volledig voor de sanering in de her- I verkavelingsgebïeden gebruikt kun nen worden, doordat de meeste can didaten niet voldoende grond konden inleveren. Het saneren van de klein ste bedrijven in de herverkavelings- blokken kan mede daardoor slechts gedeeltelijk tot haar recht komen. Vooral in de Zak van Zuid-Beveland zal dit sterk gaan spelen. Temeer is het daarom te betreuren, dat de animo van de grotere boeren in dit gebied, voor een bedrijf in de Braakman, gering is geweest. Mettertijd zullen dus de nog over blijvende gronden in de Braakmanpol der op normale wijze moeten worden uitgegeven. Het schijnt niet in de be doeling van Domeinen te liggen, nog dit .jaar bedrijven te verpachten. DE OAI HET VRIESPUNT. Wisselende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtin gen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. 13 December Zon op 8.41 onder 16.30 Maan op 7.59 onder 15.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1