Korps Mariniers 290-jaar geleden door De Ruyter opgericht BOERENFAMILIES BOUWEN NIEUW BESTAAN OP Ik heb nu al 'n heel leger vrienden I HERZIENING KWEEKSCHOLEN PLAN NOG NIET GEREED Ik heb nu al 'n heel leger vrienden I ERNSTIG TEKORT AAN GOEDE TONEELSPELERS IN ONS LAND ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN DE BRAAKMANPOLDER Ziezo, daar ben ik weer! LWsje'A X, avonturen Ht beloofde King's Cross Sinterklaasfeest voor de soldaten van een der grote kazernes is een reuze succes geworden! De jongens waren gewoon stapel op mn sigaretten! Kijk maat op de foto! Zo heb ik nog 'o bele boel plaonen om ook andere mensen, die echt een extraatje verdienen, met King's Ccoss te verwennen. Ja, heus, verwen oen! Want ook U verwent Uzelf zoals honderdduizenden anderenals U King's Cross rookt. Er is werkelijk geen betere Virginia dan KING S CROSS 1 Sergeant-Majoor V. te E. hartelijk dank voor de foto, die ik via mijn postbus, 20 st. OU cl. Postbus 1250, Amsterdam ontving! &IA44 T/OiqitUn 'K. „QUA PATET ORBIS", EEN TROTS DEVIES Regiment zeesoldaten groeide uit tot moderne strijdmacht Het is vandaag een feestdag voor het Korps Mariniers. Op 10 December 1665, dus precies 290 jaar geleden, werd namelijk door Michiel de Ruyter een regiment zeesoldaten opgericht, waarvoor hy dank zij de steun van Johan de Witt, toestemming had gekregen van de Staten van Holland. Dit regiment, het latere korps, heeft zich al die jaren kunnen handhaven, zy het vaak met grote moeite, en het heeft zich door zyn roemryke daden er zijn voorbeeldige discipline een vaste plaats veroverd in de harten van vele Nederlanders. Kort voor dit jubileum verscheen, van de hand van de generaal-majoor der Mariniers b.d. C. J. O. Dorren, een interessante studie over de korps geschiedenis van de jaren 1945-'49 onder de titel „Onze Mariniersbrigade". Samen met „De geschiedenis van het Nederlandse Korps Mariniers van 1665-1945" van dezelfde schrijver, is dit werk een belangrijke bijdrage voor de vaderlandse geschiedschrijving, aangezien het Korps Mariniers sedert zijn oprichting een integrerend deel van de marine heeft uitgemaakt. Indie te bevryden van de Japanse be zetting. Op duidelijke en zeer overzichte lijke wijze behandelt „Onze Mari niersbrigade" de redenen, die tot oprichting van de brigade hebben geleid en de moeilijkheden, die daarbij moesten worden overwon nen. Het kader van het vooroor logse korps was door vijf jaren strijd danig geslonken en over de gehele wereld verspreid. Toch moesten deze mannen het kernka der vormen voor de toekomstige brigade. Zij ontvingen een extra-opleiding in kamp Le Jeune, het trainingskamp van het United States Marine Corps, om kennis te maken met de Ameri kaanse wapens, waarmee de brigade zou worden uitgerust. In Nederland stonden vele vrijwil ligers gereed om de gelederen aan te vullen, maar de overtocht naar de V.S. baarde ernstige moeilijkheden, omdat onze regering nog niet vrije lijk over haar eigen koopvaardijsche pen kon beschikken. Toen al deze moeilijkheden waren overwonnen ca pituleerde het Japanse keizerrijk. „Onze Mariniersbrigade" geeft een minutieus verslag van de acties, die Het regiment, dat door Nederlands grootste admiraal werd opgericht moest voorzien in een behoefte aan soldaten, die gespecialiseerd waren in de lichte wapenhandel en in het uit voeren van landingsoperaties op vij andelijke kusten. In die dagen was het immers de gewoonte om in een zeeslag na een artillerieduel over te gaan tot enteren. Dit werd gedaan door het gewone krijgsvolk, dat voor iedere oorlog opnieuw moest worden gehuurd en dat niet gewend was aan net leven aan boord en aan de strijd- methoden, die daar werd toegepast. Voor de Tweede Wereldoorlog be stond het korps uitsluitend uit be roepsmilitairen, die hun hoofdkwar tier in Rotterdam hadden. Tot him vredestaken behoorde o.a. het hand haven van orde en tucht aan boord van Harer Majesteits schepen, het uitoefenen van bewakingsdiensten en het lesgeven aan het scheepsvolk in het bedienen van lichte handwapens. Capitulatie Toen de oorlog in Europa beëindigd was werd het korps door de marine- leiding echter met oorlogsvrijwilli gers en dienstplichtigen uitgebreid tot een brigade om hiermee Oost- PRECAIRE AANGELEGENHEID Ziezo, daar ben ik weer! óusêjes X, avonturen Ht beloofde King's Cross Sinterklaasfeest voor de soldaten van een der grote kazernes is een reuze succes geworden! De jongens waren gewoon stapel op mn sigaretten! Kijk maat op de foto! Zo heb ik nog 'o bele boel plaonen om ook andere mensen, die echt een extraatje verdieoen, met King's Ccoss te verwennen. Ja, heus, verwen oen! Want ook U verwent Uzelf - zoals honderdduizenden anderenals U King's Cross rookt. Er is werkelijk geen betere Virginia dan KING S CROSS Sergeant-Majoor V. te E. hartelijk dank s voor de foto, die ik via mijn postbus, 20 st. OU cl. Postbus 1250, Amsterdam ontving! 'tt.éttuAe 6cte* f Gerekend op méér onderwijzers Minister Cals onderschryft geheel, dat de regeling van de in het kweek scholenplan vervatte materie een précaire aangelegenheid is, waarbij met tal van factoren van uiteenlopen de aard rekening moet worden ge houden. Hij heeft het daarom ge wenst geoordeeld over het kweek- scholenplan, zoals dat op zyn depar tement is gereedgekomen, advies in te winnen bij de organisaties, die by dit plan ten nauwste betrokken zijn. Eveneens heeft hy de onderwijsraad om advies verzocht. Aangezien de ge vraagde adviezen nog niet alle zijn ontvangen, acht hij het ogenblik nog niet gekomen om het kweekscholen- Slan in zyn huidige vorm reeds aan e Stateri-Generaal over te leggen. Hij hoopt dit spoedig te kunnen doen. De minister is er zich van bewust, dat de verlaging van de leerlingen- schaal bij het lager onderwijs en de verlenging van de leerplicht maat regelen die hij beide noodzakelijk acht een uitbreiding van het on derwijzend personeel met ten minste 10.000 leerkrachten zullen vergen. Het kweekscholenplan is op deze voorzieningen afgestemd. Van maatregelen, die de toelating van onderwijzers tot de academische studie mogelijk maken, is ook de mi nister een warm voorstander. Voor stellen dienaangaande zijn in voorbe reiding en zullen aan de universitei ten en de onderwijsraad om advies worden gezonden. Ook naar de me ning van de minister dienen de on derwijzers de plaats in het bezoldi gingsstelsel in te nemen, die hun uit hoofde van hun maatschappelijke functie toekomt. Er bestaat aanleiding na de ver schillende wijzigingen van de salaris sen bij het v.h.m.o. en het n.o. de sa lariëring van het onderwijzend per soneel bij alle takken van onderwijs in haar geheel d.w.z. vooral in haar onderlinge verhoudingen, te bezien. Gelet op de bijzonder moeilijke posi tie, die het u.l.o. inneemt, ligt het in het voornemen in ieder geval de sa lariëring bij deze tak van onderwijs op zeer korte termijn te verbeteren. de mariniers onder de tropenhemel van Soerabaja en Oost-Java hebben gevoerd om het Nederlands gezag te herstellen, „Qua patet Orbis Toen in 1946 het vaandel met de Militaire Willemsorde werd onder scheiden, stonden daarin de namen: Chatham (1667), Kijkduin (1673), Doggersbank (1781), Algiers (1816), Bali (1846-'49)Atjeh (1873-1899), Rotterdam (1940), Oost-Java (1942y en nog vele andere. In het Korps Mariniers, dat behal ve in zijn speciale taken ook uitmunt in moreel en discipline, gevechts kracht en mobiliteit, bezit het Neder lands volk een klein, maar machtig instrument, dat overal ter wereld kan worden ingezet om de Nederland se belangen te behartigen en dat daardoor zijn devies „Qua Patet Or bis" (zo wijd de wereld strekt) alle r aandoet. Minister Cals acht situatie zorgwekkend De zorg die vele leden vervult bij de beschouwing van de toneelsituatie in ons land deelt de minister. Hy ver heelt zich niet, dat deze door de op zichzelf verheugende styging van de belangstelling voor het toneel ernstig is geworden. Naast de toegenomen belangstelling is het tekort aan goe de toneelspelers een der belangrykste oorzaken van deze situatie. De minister verwacht omtrent de ze materie een advies van de voorlo pige raad voor de kunst, die zich ter zake doet bijstaan door een onlangs ingestelde commissie voor de cultuur spreiding.. Het is hem bekend, dat ook de stichting toneelcoördinatie zich reeds geruime tijd met deze ma terie bezighoudt. Bij de raming van de „spreidings pot" heeft de minister voorts reke ning gehouden met een bedrag voor de subsidiëring van een in het leven te roepen „Spreidingstoneelgezelr. schap", dat tegemoet zou kunnen ko men aan de behoefte aan toneel in de kleinere en afgelegen plaatsen van ons land. De minister hoopt, dat de acade mie voor dramatische kunst „De To neelschool" te Amsterdam en de to neelacademie te Maastricht in de naaste toekomst een groter aantal geschoolde jonge krachten zullen af leveren, opdat het tekort aan toneel spelers over enige tijd zal zyn opge heven. De minister kan nog niet nauwkeu rig aangeven, wanneer de definitieve raad voor de kunst in werking zal treden. Dat de minister een ruime belangstelling heeft voor de „volks kunst" (amateurisme) moge blijken uit de omstandigheid, dat voor de daarmede samenhangende doeleinden met een totaal bedrag van bijna drie honderdduizend gulden rekening is gehouden. OPDRACHTEN. Door het geven van opdrachten enz. tracht de minister de werkzaamheid van de kunstenaars te stimuleren en hy wijst er in dit verband op, dat der gelijke opdrachten in toenemende mate worden verleend. Of de schep pende kunstenaars van hun arbeid Minister voor verplicht verkeersonderwijs Als deel van het vak 'aardrijkskunde In verband met het vraagstuk van de beheersvorm van de openbare la gere school is hernieuwd contact op genomen met het bestuur van ae Vereniging Volksonderwijs. Binnen kort zullen naar verwacht mag wor den met die vereniging nadere bespre kingen worden, gevoerd, teneinde te trachten dit moeilijke vraagstuk thans zo spoedig mogelijk tot een op lossing te brengen. De minister is van mening, dat de bepalingen in de lager-onderwijswet 1920 betreffende de huwende en de fehuwde onderwijzeres wijziging be oeven. Hij is voornemens ae indie ning van een wetsontwerp van die strekking op korte termyn te bevor deren. De minister is bereid de invoering van verkeersonderwijs op de lagere scholen te bevorderen. Hij is van me ning, dat het verkeersonderwijs niet als een afzonderlijk vak zal moeten worden aangemerkt, doch dat het bij het vak aardrijkskunde zal moeten worden gegeven. Wil evenwel van verplicht verkeersonderwijs sprake kunnen zyn, dan is hiervoor wetswij ziging noodzakelijk. De minister is voornemens op korte termijn een wetswijziging tot dit doel te bevor deren. De minister zal in de toekomst de bouw van gymnastieklokalen zo veel mogelijk bevorderen. kunnen bestaan, hangt echter voor 't grootste deel af van de mate, waarin het Nederlandse volk naar hun werk vraagt. De minister stelt zich voor een be drag van f 110.000 te bestemmen voor het operagezelschap „Forum" en een bedrag van f40.000 voor de „Zuid- Nederlandse Opera". „Forum" heeft eerst kort geleden zijn werkzaamhe den aangevangen en is nog in de eer ste fase van zijn opbouw. De minister stelt zich voor de sub sidie voor het „Ballet der Lage Lan den" op ongeveer f 20.000 te bepalen. Voorts stelt hij zich voor het „Scapi- no-ballet" een in vergelyking tot het huidige subsidie aanmerkelijke gro tere financiële steun te verlenen, waarby echter wel overwogen dient te worden, dat van dit ballet wordt verwacht, dat het mede daardoor in staat zal zijn schoolvoorstellingen te gen een betrekkelijk geringe vergoe ding te geven. Boer Punt: lSNiet te diep bewerken" (Alle foto's P.Z.C.) (Slot van pag 1) Mar tien: gauw gevonden De 23-jarige Martien v. d. Sluis, buurman van de meisjes, die bezig was met het laatste ploegen vóór de winter invalt, kwam met zijn familie uit Bruinisse. Hij heeft zich snel aan gepast en in het nieuwe land vond hij zelfs al een meisje, dat hij straks zijn verloofde wil noemen. Het gezin van de landbouwer M. v. d. Sluis (53 jaar) telt zeven personen; deze boer heeft het voorrecht, dat zijn zoons hem helpen op de boerderij. Van de 26 ha. welke hij in de Braakmanpolder pachtte, wordt een derde als weiland en twee-derde als bouwland benut. Overigens had boer v. d. Sluis als hij het zélf voor het zeggen had - liever alleen bouwland. Graan, aardappelen, bonen, suiker bieten werden door hem verbouwd en zijn conclusie is, dat hij beslist niet meer terug wil naar Bruinisse. Hij prijst de mensen in dit land: zij zijn gastvrij, behulpzaam en gewillig. Voor boer v. d. Sluis heeft de nieuwe toe stand het voordeel, dat hij van 17 op 26 ha kwam. School is ver Bij de familie Waverijn uit Yerseke hoort men hetzelfde geluid: het be valt hier best. Boer Waveryn (58 Boer Weststrate: broer ging naar Noord-Oostpolder jaar) is tevreden en zyn vrouw F Waverijn-Sinke (52 jaar) toont zich vol lof over het huis en de geriefelijke indeling. Twaalf jaar woonden ze in Yerseke, maar het bedrijf werd ver kocht en toen moest de familie naar een andere boerdery. Doordat ze nog een klein bedrijf op Kruiningen had den, dat voor de herverkaveling werd afgestaan, kwamen ze in aanmerking voor de Braakmanpolder. Veertig ha werd door boer Waverijn gepacht en tien ha daarvan is bestemd voor wei deland. Melkkoeien en vetvee wil de boer daar gaan houden. Zyn twee zoons gaan in Schoondij- ke op de landbouwschool en het doch tertje is in Terneuzen op de lagere school. Wel vér weg: eerst vyf kilo meter op de flets tot de bus, waar mede ze dan naar Terneuzen gaat. Over de mogelijkheden van net be- dryf valt thans nog niet zoveel te zeg gen. Boer Waveryn heeft een kavel zware en een kavel lichte grond. Dit jaar verbouwde hij nog geen suiker bieten, maar het volgend jaar komt dit product wél aan de beurt. Te klein By alle boeren, waar wy een vriendelijk onthaal vonden, hoor den we behalve de vele uitingen van lof en waardering, ook één groot bezwaar: de schuur is te klein. Wil men als veeboer wer- Magda v. d. Sluis: terug naar Schouwen kelijk rendabel te werk gaan, dan moet het mogelyk zijn 3 stuks vee op 1 ha te weiden. Op een tien ha zouden dus 30 stulcs vee op de boerdery een stal moeten \1nden, maar er is slechts plaats voor 20. En terecht huldigt men de opvatting, dat een veeboer □iet afhankelyk moet zyn van de staïcapacitelt, als hy vee moet kopen en verkopen. Wat voor het vee geldt, ls ook van toepassing op het bergen van de oogst. Uit Waarde Boer J. Weststrate (28 jaar), die met zijn vrouw M. Weststrate-Salm (28 jaar), beiden uit Waarde een nieuwe boerderij van 26 ha pachtte, voelt niet veel voor vee. Hij heeft een koe en zes pinken en de ruimte is daarvoor zeker voldoende. Maar de oogst kan niet in de schuur en als het aan boer Weststrate lag, dan zou deze ruimte eigenlyk wel vier meter langer kunnen zyn. Weliswaar was 't deze zomer droog en mooi weer maar anders was hij met de oogst vastge lopen. Met zijn broer had hij in Waarde Jannie v. d. Sluis: moet nog wennen samen 36 ha, toen de herverkaveling kwam, ging de broer naar de Npord- Oost Polder en hij naar de BraaV"13!1- Hij en zyn vrouw zijn hier gaw in geburgerd. Op 14 November trokken zij officieel m de nieuwe boerderij, maar boer Weststrate was al maan den voor die tyd aan het werk. Natuurlyk zyn beide broers aan het vergelyken geslagen. De grond is be ter in de Noord-Oost Polder maar dit wil niet zeggen, dat de Braakman geen goede kansen zou bieden. Ideaal is in de Noord-Oost Polder het wa- genhok by de boerdery met een var kenskot, zodat de ruimte In de schuur zelf weer voor andere doeleinden be nut kan worden. Pas begonnen Boer A. J. Dieleman (25 jaar) uit Ellewoutsdyk is in de Braakmanpol der met zijn vrouw op 1 November begonnen. Hij heeft het grootste stuk gepacht, n.l. 44 ha. Evenals zijn buur man, boer Weststrate heeft hij vier ha „kunstwei", die om de drie jaar verplaatst wordt. De grond is wat ..plekkerig", zegt boer Dieleman, waarmede hy bedoelt dat de zware en lichte grond soms door elkaar zit. Maar de ervaring van enkele jaren zal de wetenschap bren gen hoe men daar het beste mee aan moet. Ook hier de bevinding, dat de schuur veel te klein is én voor de oogst én voor de wagenberging. Wel iswaar kan men met een transporteur de oogst opstapelen in de schuur, maar dit betreft tenslotte nog slechts een deel, dat aldus geborgen kan Boer Dieleman: bh ha. grootste stuk worden. Ook al zou hij In de omge ving, waar hij vandaan Komt, een mo gelijkheid hebben, dan nog zou hy nu al niet meer uit de Braakmanpolder willen. Uit Poortvliet Boer A. Punt (43 jaar) en zijn vrouw A. M. Punt-v. d. Slikke (34 jaar) komen uit Poortvliet op Tholen, waar hij een boerderij had van 35 ha. Omdat zij geen zekerheid hadden, dat zij daar konden blijven, hebben zij graag de mogelijkheid aangegrepen om naar de Br; akmanpolder te gaan. Zeven maanden leefden zij in een woonwagen alvorens zij even vóór 1 November het nieuwe huis binnen trokken. Van de 32 ha, die hier gepacht werd, wordt o.a. 3 ha „kunstwei". Vol- fend jaar gaat boer Punt vee kopen; ij heeft thans vlas, erwten, haver, gerst en bleten verbouwd en de re sultaten waren goed. De arbeldsbezetting heeft men hier niet in de hand mede door het „krooistclsel". Het spyt boer Punt ge ducht, dat hij voor een van zyn ver trouwdste medewerkers uitPoort vliet die al jaren met hem werkte, geen huis kon krijgen. Maar de boer, die de Inundatie on der de Duitse bezetting doorkwam, die de rampnacht van Februari 1953 doorstond, heeft zijn vertrouwen niet verloren. „Het ligt allemaal buiten", zo is zijn stelling en men zal met de natuur rekening moeten houden, zo= als die ls. „Niet te diep bewerken", is zijn advies voor de Braalcmanpol- der in de beginperiode. En wat de arbeidskrachten betreft: de mensen zyn gewillig genoeg en op de duur zal men ook hier wellicht wel een vaste kern kunnen krygen. De wegen Over de aard van de wegen in de BraaKmanpolder is een ieder enthou siast al zijn ze dan in feite te smaL Dat de verbindingswegen nog niet in orde zijn. wordt met gelatenheid ge nomen. Als straks de weg Terneuzen —HoekBiervlietIJzendijke gereed is zal dit al veel schelen. Zó hebben de nieuwe bewoners van de Braakmanpolder met enthousias me hun taak aangepakt, waarbij zij zich kunnen verheugen in een goede ontspanning in de prachtige woon huizen na net harde werken op het land. BELANGSTELLING TOEGENOMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7