Voor Januari 1957 geen algemene kinderbijslagverzekering Volgende week conclusie over de vrouw in het ambt TECHNISCH ONDERWIJS MOET BEKWAME LEERLINGEN KRIJGEN ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEETJWSE O O U RANT MINISTER SUURHOFF VERDEDIGDE ZIJN BEGROTING Stagnatie in de emigratie naar Amerika (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft Vrijdagmiddag ln de Tweede Kamer by de verdediging van zijn be groting voor 1956 over een aantal andere belangrijke kwesties opening van zaken gegeven. Al het mogelijke wordt gedaan, zo zelde hij, om het wetsontwerp betref fende de algemene kinderbijslagverzekering zo spoedig mogelijk in te die nen. In elk geval streeft men er naar, de wet ln werking te doen treden tege lijk met de algemene ouderdomsverzekering op 1 Januari 1957. Zou de al gemene kinderbijslagwet onverhoopt op zich laten wachten, dan zal toch de algemene ouderdomsverzekering op 1 Januari 1957 Ingaan. Bij de herziening van de invalidi teitswet doemen lastige problemen op. Men denke alleen al aan het vraag stuk volksverzekering of niet. De mi nister wilde eerst het S.E.R.-advies bestuderen, doch het lag niet in voornemen op haast bij de S.E.R. aan te dringen. De hulp aan de vergeten groepen noemde de bewindsman een uitermate gecompliceerd geval. Hij kon niet zeggen op welke wijze voorlopige maatregelen zouden kunnen worden getroffen. Hij achtte dat zelfs onmo gelijk. De kwestie van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen zal hij nog eens met de Staatssecretaris bespre ken. In de tijd van hoogconjunctuur blijft de Regering op haar hoede wat de werkgelegenheid betreft, zo deelde hg verder mede. Zij streeft er naar, voldoende grote werken m voorraad te hebben. Het probleem van de zogenaamde ontwikkelingsgebieden besprekend, zeide de minister, dat het niet juist is daar arbeiders werkloos te laten rondlopen als er elders dringend be hoefte aan werkkrachten bestaat. Emigratie Op een desbetreffende opmerking antwoordde de bewindsman, dat hy eens zou bezien of voor de radio té veel voorlichting over de emigratie gegeven wordt. Hij verdedigde het subsidiestelsel by de emigratie en noemde als een van de voordelen er van, dat niet uitsluitend de econo misch sterken vertrekken en de eco nomisch zwakken hier blijven. Over wegend bezwaar had hij er tegen, de subsidies te verlenen als voorschot ten. Daarmede zou men namelijk zeer het welslagen van de emigrant in zijn nieuwe .vaderland belemmeren en wel omdat hy met enige duizenden gul dens schuld m et beginnen. Op het ogenblik, zo deelde de minister mee, is dr. ir. Haveman, de commissaris voor de emigratie, naar Washington om na te gaan, of hij de emigratie met de Ver- Bouw televisie-zendernet vordert niet zo snel Voor 1956 vermoedelijk zes ion minder nodig Nader overleg met de P.T.T. heeft uitgewezen, aldus minister Oals, dat het bouwprogramma voor het tele visie-zendernet minder snel kan wor den uitgevoerd dan destijds werd aan genomen. In verband hiermede zal in 1956 voor exploitatie van de zenders en gebruik van de binnenlandse en internationale verbindingen belang rijk (waarschynlyk f 600.000) minder nodig zyn dan aanvankelijk werd ver wacht. Het overleg terzake is nog niet be ëindigd, doch aangenomen mag wor den, dat de zendtijd niet behoeft te worden verminderd. Gezien de bedra gen, die de televisie thans reeds vergt bedragen die in 1957 nog aanzienlyk zullen oplopen in verband met het gereedkomen van de steun- zenders en de definitieve voorzienin gen voor de verbindingen met België en Duitsland is het moeiiyk zonder meer fondsen toe te zeggen voor uit breiding van de zendtijd tot 12 uren per week. In de komende maanden zal deze kwestie echter opnieuw on der ogen gezien worden. Passagiere van „Bloemfontein" verdronken Een passagiere van het Nederland se passagiersschip „Bloemfontein" is op 2 December van dit schip over boord geslagen en verdronken. Het schip koerste toen ongeveer tweedui zend mijl ten Noordwesten van Kaap stad op de Atlantische Oceaan. Nadat bekend was, dat het slachtoffer, me vrouw A. G. Bell uit Botha Hill (in Natal), vermist was, heeft de „Bloemfontein" nog vijf uur rondge- kruist om te zoeken. De verdrinking van mevrouw Bell werd Vrijdag in Kaapstad bekendgemaakt, nadat het schip daar was aangekomen. GEZELLIG THUIS: Hans Christian Sachsenhammer werd door de politie in Höhenregen (Duitsland) op de zwarte lijst gezet als alcoholist. Eni ge dagen daarna schreef zijn vrouw of dit verbod mocht worden opgehe ven, want Hanslief liet nu de drank thuis komen, smeet de lege flessen naar zijn kinderen en werkte hele maal niet meer. GOED VERBORGEN: In Piedimon- te (Italië) moest de 42-jarige mevr. Addolorata Carbonelli in het zieken huis worden opgenomen. Na een maagoperatie vond de chirurg de bundel sleutels van het buffet. Addo lorata had ze goed verborgen, zodat haar man niet aan de spaarduitjes kon komen. enigde Staten weer op gang kan krijgen. Hy verwachtte er echter niet veel van. De overwerkvergunningen wilde de heer Suurhoff zoveel mogelijk afrem men, maar hij kon hiermede by de overspanning van de arbeidsmarkt niet te ver gaan. De minister was van oordeel, dat als een algemene klnderbyslagverze- kerlng wordt Ingevoerd, de byslag voor het eerste en voor het tweede kind niet dient te vervallen. Want hier tegenover zou moeten staan een verhoging van het weekloon met ge middeld 6.Dit zou een complete loonronde noodzakelijk maken. Begum roemde j Nederland. M De begum Liaquat Ali Khan, de Pakistaanse ambassadeur in H Nederland, heeft te Kraktsji de H Nederlanders aan haar landge- noten ten voorbeeld gesteld. H Terwijl zij tegenover de pers- critiek uitoefende op de praal- zucht van de rijke Pakistanen, roemde zij de Nederlanders om M hun eenvoud en practische aard. M H Als voorbeeld hiervan vertel- H de de begum over een receptie, waar Koningin Juliana, precies als de andere gasten, een zak H met drie sandwiches en een ap- pel als middagmaal had gekre- s gen. De begum verklaarde ook, dat de Nederlandse ministers, zo- als iedereen, zich per fiets of H tram verplaatsten. s De ambassadeur, die met ver- p| lof in Pakistan is geweest, vertrok Vrijdagavond per vlieg- H tuig naar Amsterdam. pp illllllllllllllllllllllllllllllllllH REACTIES OP ONDERWIJSNOTA'S Lagere technische scholen niet in studiecommissie vertegenwoordigd De vereniging van directies van nijverheidsscholen heeft Vrjjdag in Amsterdam een vergadering gehouden, die in hoofdzaak was gewyd aan de bespreking van de twee onderwijsnota's en de nota technisch onder wijs. In zyn openingswoord vestigde de voorzitter van de vereniging, de heer Kimmenade, de aandacht op het belang dat vooral het teclutisch onderwys voor de toekomst van ons volk heeft met het oog op de indus trialisatie. Ernstig werd betreurd, dat in de commissie, die de aansluiting tussen lager-, uitgebreid- en middelbaar technisch onderwys moet bestuderen, wel directeuren van M.T.S. en U.T.S. worden opgenomen, doch geen direc teuren van lagere technische scholen. De onderwijsnota heeft naar de me ning van de vergadering onvoldoen de aandacht geschonken aan het pro bleem van toevoer Van geschikte leer lingen naar de lagere technische scholen. Wanneer de lagere techni sche scholen wat betreft de leerlingen geen beter materiaal krijgen toege voerd, zullen deze hun taak niet naar behoren kunnen vervullen en blijven de klachten bestaan over te geringe resultaten, zo meende men. De vergadering beval aan, de naam lagere technische school te wijzigen ln technische school voor primair-, secundair- en ter tiair onderwys. Hierdoor zullen de leerlingengroe- pen, die te onderscheiden zijn naar firactische en meer theoretische intel- igentie alsmede de eenzydig begaaf den, op de technische school een op leiding kunnen verkrygen overeen komstig hun bijzondere aanleg. Voorts was men van mening, dat de toelatingseisen voor de lagere technische school niet verlaagd die nen te worden. In het algemeen kon men zich ver enigen met een 4-jarige school, waar bij m de eerste twee jaren de algeme ne vorming op de voorgrond staat, en in het tweede jaar meer beroeps oriënterend wordt gewerkt. De vergadering achtte het nood zakelijk, dat leerlingen van de lagere technische school, die over de nodige capaciteiten beschikken, direct toe- ig hebben tot de uitgebreid tech- ;he school, machinlstenschool en de schakelklasse van de M.T.S. Van een Amerikaans oorlogsschip ergens" op zee wordt een geleid projectiel afgeschoten. Het geleide projectiel heeft een snélheid, die veel hoger ligt dan het geluid. Men betreurde het, dat de minister in zyn nota meende te moeten opmer ken, dat de U.L.O. de beste opleiding is voor de middelbare beroepsoplei dingen. Door dit te stellen stimuleert men de weg via de U.L.O.waardoor aan het ambacht de noodzakelijke In telligentie wordt onthouden. Hogere Burgerschool wordt zes jaar Minister Cals stelt zich voor de spoedige indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot wijziging van de middelbaar-onderwyswet en de hoger-onderwijswet ter uitvoering van enige der in de tweede onderwijs nota ten aanzien van de inrichting van 't voorbereidend wetenschappe lijk onderwys ontwikkelde gedachten In dit wetsontwerp zal mede worden voorzien in het zesjarig maken van de hogereburgerschool. Behalve dat hieraan de reeds eer der uiteengezette voordelen van on derwijskundige aard zullen zyn ver bonden, zal hiermede tevens een bij drage kunnen worden geleverd aan de opvanging van het lerarentekort. Het zal hiertoe echter noodzakelijk zijn, dat overeenkomstig de in het interimrapport van de commissie- V.H.M.O. opgenomen suggestie, deze verlenging van de cursusduur wordt doorgevoerd by een gelijkblijvend to taal aantal wekelijksë1 lessen. Bezien uit het oogpunt van bestrij ding van het lerarentekort lijkt het onvermijdelijk tegelijkertijd ook voor andere schooltypen van V.H.M.O. het aantal wekelijkse lesuren te vermin deren. In verband met de noodzakelijke wettelijke voorzieningen moest van invoering van deze maatregel voor het schooljaar 1955-1956 worden af gezien. De minister is evenwel van oordeel, dat het in het belang van de bestryding van de in de eerstkomen de jaren te verwachten noodtoestand van het grootste belang moet worden geacht, dat althans by de aanvang van het schooljaar 1956-1957 de mó gelijkheid wordt geopend eerste klas sen te vormen op de grondslag van de zesjarige hogere burgerschool. Te Scharendijke werd Vrijdagmiddag de eerste steen gelegd voor de nieuioe Hervormde kerk. De heer W. J. A. H. v. Berkel, referendaris van 't ministe rie voor Maatschappelijk Werk, met selde met behulp van een takel de steen op zijn plaats. (FOTO P.Z.C.) Felle brand woedde in Brits admiraliteitsgebouw. In een vleugel van het gebouwen complex der Britse admiraliteit te Londen heeft gisteren in de vroege morgen een felle brand gewoed. Vijftien brandweerwagens snelden naar Whitehallstreet nadat het alarm was gegeven. LTitgerust met zuur stof-apparaten drongen de brandweer mannen het brandende gebouw binnen teneinde de zekerheid te verkrygen dat zich daarbinnen niemand in ge vaar bevond. Niemand liep bij de brand echter enig letsel op en het vuur kon na ruim een uur bedwongen worden. Een woordvoerder van de admira liteit verklaarde dat de brand „be perkt was gebleven tot een oud ge deelte van de admiraliteit, dat afge broken werd om later opnieuw te worden opgebouwd. De brand heeft de afbraak-procedure enigszins ver haast. De oorzaak van ae brand is nog niet bekend. (United Press) Noodlottige botsing tussen station wagon en autobus. Vrijdagmorgen vroeg is in de om geving van Rochdale (Eng.) een sta tion-wagon met een autobus in botsing gekomen, tengevolge waarvan vijf personen werden gedood en twee le vensgevaarlijk gewond. De station wagon werd blijkens de berichten platgedrukt, tussen de bus en een ste nen muur. Van de bus-passagiers liep niemand ernstig letsel op. STEMMEN UIT DE KERKEN Generale Synode Ned. Herv. Kerk komt in vergadering bijeen De komende week zal de generale synode der Ned. Herv. kerk voor het laatst van dit jaar in vergadering byeen zyn. Voor deze gelegenheid heeft elk van de 54 classes niet één maar twee afgevaardigden mogen zenden. Wanneer we daarby nog rekenen de adviserende leden, dan zal er een behoorlijk gezelschap byeen zyn. De reden van deze dubbele afvaardiging Is één punt van de agenda. Dat ls dan ook een belangryk punt. Er zal een beslissing moeten vallen, zy het dan ook een voorlopige, over de toelating van de vrouw tot het ambt. Dit punt komt nu voor de tweede keer in de synode. De eerste keer is de beslissing gevallen om aan de grondvergaderingen van de kerk het voorstel te doen al de ambten open te stellen voor de vrouwelyke lidmaten. Men is toen in deze hoogste vergadering van deze kerk van oordeel ge weest dat, als de vrouw tot het ambt wordt toegelaten, dit dan over heel de linie moet zjjn; dat ze dan niet alleen diaken moet kunnen worden, maar ook het ambt van ouderling (waaronder begrepen de ouderling- kerkvoogd) en predikant moet kunnen bekleden. Dat was dan ook de inhoud van het voorstel dat werd gedaan en waarover de classicale ver gaderingen een oordeel moesten uitspreken. We hebben er indertijd op deze plaats over geschreven dat, wanneer het voorstel werd aanvaard, dit een Wending betekende in een traditie, die door de eeuwen heen zo is ge weest; dat er natuurlijk genoeg stem men hiertegen zouden opgaan, omdat ze tegen iedere verandering zyn, maar dat tenslotte voor een kerk de enige vraag is of deze verandering bijbels verantwoord is. In het bekende artikel X van de kerkorde der Ned. Herv. kerk staat immers dat de kerk zich in dankbare gehoorzaamheid ge bonden moet weten aan de Heilige Schrift „als bron der prediking en enige regel des geloofs". In alle classicale vergaderingen der Ned. Herv. kerk is het voorstel der generale synode behandeld. We heb ben echter nooit een totale uitslag on der ogen gehad, zodat we niet kun nen zeggen hoeveel van de 54 classes vóór en tegen waren. We hebben een vermoeden dat die uitslag nog al ver ward is geweest, zodat de generale synode, hoewel dit punt ook bij een vorige zitting op de agenda prijkte, niet alleen terwille van de tyd-nood deze zaak verschoven heeft naar een volgende vergadering. Er zijn classes geweest die in meerderheid de vrouw in alle ambten hebben aanvaard. Er zijn er eveneens geweest, die zich ra dicaal daartegen hebben verklaard. Er zullen ook classes geweest zijn die een onzeker geluid hebben laten ho ren; die de voorgestelde wijziging wel niet hebben aanvaard, omdat zy dit nog wat voorbarig achtten, of omdat zy in meerderheid niet konden meegaan met de openstelling van al le ambten voor de vrouwelijke lidma ten. Aan de generale synode, zoals zij de volgende week bijeen zal komen, is nu de taak opgedragen het klu wen van de door elkaar gewikkelde gedachten te ontwarren. Sinds de generale synode er de eerste maal mee bezig was, is er over deze zaak heel wat gedacht en geschreven. Voor- en tegen standers zijn in het geweer ge komen. Er is zelfs een heel num mer van het maandblad „Wen ding" verschenen over „Man en Vrouw", welk nummer, naar dr. Berkhof onlangs schreef, groten deels in het Engels zal worden vertaald. In het nummer van „De Hervormde Kerk" van de vorige week heeft men een voor- en een tegenstander van de vrouw in het ambt aan het woord gelaten. Wanneer de meningen zo tegen over elkaar staan, wordt het er niet gemakkelijker op een beslissing te nemen. Deze zaak krijgt nog meer nadruk wanneer er op wordt gewezen, zoals o.a. ook dr. Berkhof doet, dat onze Hervormde kerk een rol speelt ln „de oecumenische kerkenfamllie". Hy deelt mee dat, toen men deze zomer in Davos vergaderde bleek, welk een (Vervolg op pag. 4) Tweede Kamervergadering plotseling verdaagd. Na de rede van minister Suurhoff in de Tweede Kamer, stelde de voor zitter voor, bij de replieken de spreek tijd te bepalen op tien minuten. De heer Wagenaar (C.PJ.) meende, dat na een rede van drie uur wel vijf tien minuien per 3preker gerepliceerd mag worden. Voorts zou hij de be raadslaging willen doen schorsen tot Dinsdag. Hij vroeg hoofdelijke stem ming over dit voorstel. De voorzitter achtte het redelijk 10 minuten te doen spreken. Hij zou dan eventueel een paar minuten meer toe staan. De heer Wagenaar vond het gewenst de replieken pas Dinsdag te houden. In stemming werd gebracht het voorstel van de voorzitter om de be raadslaging voort te zetten en de spreektijd te bepalen op tien minuten. Op verzoek van de heer Reuter (C.P NO werd hoofdelijk gestemd. Voor het voorstel van de voorzitter werden 41 stemmen uitgebracht, te gen geen. De C.P.N.-leden hadden de vergadering verlaten. Daar het quorum dus niet meer aanwezig was werd de vergadering te vyf uur gesloten. Het Wereldgebeuren. Jein Toen op 20 Juli 1941 een bomaan slag op Führer Adolf werd ge pleegd, werd een andere Adolf licht gewond: Adolf Heuslnger, die als generaal aan Hitiers zyde stond in diens Oost-Pruisische hoofdkwar tier. Heusinger keek even vreemd op, toen de klap weerklonk en men hem moest verbinden. Maar spoedig wist hij, dat dit de bom was, waarover hij met een aantal collega's al eerder had gesproken. Hij was in het com plot betrokken, maar niet zó onmid dellijk, dat hy ervan op de hoogte was waar en wanneer de explosie zou gebeuren. Drie mannen werden by de aanslag zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis bezweken. De Füh rer was springlevend als tevoren en liet het niet mankeren aan tegen maatregelen. Voor Heusinger vielen die maat regelen mee: hij kreeg alleen maar huisarrest, dat tor het eind van de oorlog heeft geduurd. In 1950 werd hy de voornaamste militaire adviseur van Adenauer. Eind November j.l. be noemde men hem tot voorzitter van de opperste militaire raad van West- Duitsland. In feite werd hij op die manier de eerste West-Duitse na-oor- logse stafchef. Hoge bomen vangen veel wind, en van hem wordt door sommigen gezegd, dat hij wat kleur loos en wat weifelend is. Zij hebben hem een Jein-generaal genoemd, waarmee zij bedoelden dat hij zelden ja en zelden nein zegt, maar meestal een voorzichtige tussenweg zoekt Evenals de minster van defensie Theodor Blank heeft Adolf Heu singer deze week met zware problemen moeten worstelen. In de eerste plaats was daar een soorte ment conflict-situatie in de West- Europese Unie. De permanente ver tegenwoordigers van de zeven landen, die bij die Unie zijn aangesloten, zou den Donderdag de hoofden bij elkaar steken, maar ze hebben de samen komst nog even uitgesteld om eerst bepaalde voorstellen aan hun regerin gen te zenden. Er waren name lijk meningsverschillen gerezen over de omvang van de West-Duitse strijdkrachten. Frankrijk heeft de waarschuwing laten horen, dat het niet van plan is om te berusten in een uitbreiding van de strijdkrachten van de bondsrepubliek buiten de gren zen, die daaraan in het verdrag van de West-Europese Unie zijn gesteld. De Fransen vrezen kennelijk, dat de Duitsers Marianne op het Euro pese vasteland de loef kunnen afste ken, wanneer de Duitse herbewape ning de perken te buiten zou gaan. En de Duitsers zitten met hun eigen ambities èn met het feit, dat de N.A. V.O.-raad en de West-Europese Unie verschillende manieren hebben om b.v. de omvang van de vlootstrijd- krachten vast te stellen. De Duitsers willen in beide organi saties ja zeggerf, maar zij zullen op zeker ogenblik tot een nein moeten overgaan. Er schijnt een oplossing in zicht te zijn: gisteravond wera vernomen, dat W.E.U.-vertegen- woordigers een compromis hebben gevonden tussen de Franse en de' uitse opvattingen. De zeven mi nisters van buitenlandse zaken moe ten dit compromis echter nog goed keuren. Bovendien zijn er interne moeilyk- heden bij de opbouw van de Duitse defensie, die niet mogen worden onderschat. De personeels commissie, die het verleden van de' adspirant-officieren moet onderzoe ken, heeft dezer dagen vier hoge me dewerkers van minister Blank afge wezen. Onder die afgewezenen is de vroegere overste Fett, die jarenlang in Parijs in de conferentiezalen zat, waar over de militaire verdragen werd onderhandeld. Hy zwaait de scepter op de afdeling voor militaire plannen van Blanks ministerie. Ook de vroegere overste Bergen- grün mag volgens de commissie het nieuwe Duitse officierspakje niet aantrekken. Op het ministerie heeft hy evenals Fett een vertrouwenspost: hij is plaatsvervangend leider van de afdeling leger. Het waarom van haar besluiten heeft de commissie niet be- kendgemakt, maar dat zal wel sa menhangen met haar opdracht: te waken tegen het binnensluipen van officieren die in de nazityd zijn be smet. Door deze uitspraken is een onver kwikkelijke situatie ontstaan: minis ter Blank -eeft tot beide mannen, toen zij indertijd naar een hoge post dongen, ja gezegd. De selectiecom missie heeft hun nu met een beslist nein de legerdeur gewezen. Hoe uit deze moeilijkheden een uitweg zal worden gevonden, is nog op geen stukken na te zeg gen. Minister Blank is door de gang van zaken in de personeelskwestie niet weinig geblameerd. Van zijn tact en van Heusingers adviezen za' veel afhangen. Misschien zal het ant woord een jein moeten wezen ADOLF HEUSINGER moeilijke besluiten De onder-minister voor kolen en staal van de Sowjet-Unie, W. P-. Klebnikow is in gezelschap van derd.n experts in New Delhi aangekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3