Bestrijding resterende runder- t.b.c. wordt steeds moeilijker Zeeuwse Almanak LEVERANTIE AAN MELKFABRIEK „WALCHEREN" LAGER DAN IN '54 EERSTE STEEN GELEGD VAN HERVORMDE KERK ELLEMEET BELANGRIJKE VERFRAAIING ENTREE VLISSINGS CENTRUM Agenda 2 PROVINCIALE ZEE UWHE COURANT ZAi.cuvUAG 10 DECEMBER 1955 DE LAATSTE LOODJES.... Belangwekkende vergadering Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren Naarmate de runder-tbc steeds verder wordt teruggedrongen, gaat de bestrijding meer zorg vragen om ook do laatste gevallen op te sporen. De idee dat de bestrijding aan de kant kan worden gezet, zal daarom niet zo spoedig verwezenlijkt ku nnen worden. Nog jaren blijven door velerlei oorzaken de kansen van besmetting aanwezig. Zo zal het ook gaan met de andere ziekten. Over enkele jaren zal men de veesta pel tevens wel vrjj van Abortus Ba ng hebben en zal 't mond- en klauw zeer wellicht geen grote gevaren meer kunnen opleveren. Om al deze ziekten echter blijvend buiten de deur te houden, zal de veeziektenbe- strijding geen Nederlands maar een Europees vraagstuk moeten zyn. Zolang niet alle nabuurlanden dezelfde maatregelen nemen, blijft het ge vaar van hernieuwde besmetting bestaan. Deze waarschuwende geluiden liet de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, dr. G. War genaar. Vrijdagmiddag horen op de drukbezochte algemene vergadering van deze dienst in „De Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter, de heer Jac. P. Lin- denbergh uit 's-Heer Arendskerke herdacht in zijn openingswoord het enkele maanden geleden overleden bestuurslid, dhr C. steijaert. Hierna besprak hij o.a. enkele organisatori sche aangelegenheden en schetste daarbij de nieuwe verhoudingen wel ke zijn ontstaan, bn het in werking treden van het Landbouwschap. Deze publiekrechtelijke organisatie zal in het vex-volg ook de regelingen en ver ordeningen met betrekking tot de gezondheidstoestand van de veestapel moeten instellen. In verband hiermee zal er ook een nieuwe wijze van fi nanciering van de Gezondheidsdiens ten komen. Momenteel is er een plan in bespreking, volgens hetwelk, naar verwacht wordt, elke dienst de geld middelen noodzakelijk voor het goed functionneren, ter beschikking krijgt. Bestemmingsheffing De gelden van de gezondheids diensten, op de begroting van het Landbouwschap staat hiervoor ruim 8 millioen zullen door middel van verordeningen van de veehou ders worden geheven. Aan de ene kant een zgn. bestemmingsheffing 1,voor de bestrijding van alle dierziekten en de basiskosten van de diensten, anderzijds een retribu tie voor de verplichte bestrijding. Daarnaast kan voor event, vrijwillige bestrijdingen elke provincie voor zich van de veehouders bijdragen vragen. In dit plan is uitgegaan van een heffing per aanwezig rund en per rundveebeslag, op een bepaald tyd- stip (Mei-inventarisatie). De werkzaamheden voor de abor tus bangbestrijding nemen hand over hand toe. In de gehele provincie wordt hieraan thans aandacht be steed. De voorzitter wees daarbjj op de wenselijkheid van bloedonderzoek naast het melkonderzoek, dat reeds aan de fabrieken geschiedt. Provinciale uitgaven voor culturele doeleinden in 1956 In een nota van wijziging der pro vinciale begroting voor 1956 geven Gedeputeerde Staten van Zeeland een nadere specificatie van de geraamde uitgaven voor culturele doeleinden. Hieruit blijkt, dat aan subsidie voor de Zeeüwse Muziekschool 25.000 is uitgetrokken, voor muziek 11.500, voor toneel 10.000, voor beeldende kunst 2500, voor onderzoek, inven tarisatie en kosten spreiding op cul tureel gebied 1000 en voor overige uitgaven in het belang van volksont wikkeling, kunsten en wetenschappen 50.000. De post muziek is weer onderver deeld in de volgende bedragen: ama- teurmuziek 4500, volkszang 750, harmonie en fanfare 750, beroeps- muziek 5500, in totaal 11.500. Voor het toneel luidt de onderverde ling als volgt: amateurtoneel 5000 en beroepstoneel 5000, in totaal 10.000. Nu laat de veehouder in de meeste gevallen slechts een bloed- onderzoek bij zijn runderen ver richten, wanneer de export van deze dieren dit verlangt. Het is echter de vraag, hoe kort of het wellicht nog duurt, voordat het buitenland zal eisen, dat het ge kochte dier afkomstig moet zijn van een geheel abortus-vrij be slag. Na een hernieuwde aansporing voor het enten van de gehele vee stapel tegen mond- en klauw zeer, wees spr. nog op de horzelbestrijding, het zorgenkind je van de dienst. Nadat de rekening over 1954-'55 en de begroting 1955-56 waren goed gekeurd, was het woord aan dr. Wa genaar om verslag uit te brengen over de werkzaamheden in het af gelopen boekjaar. Zeeland had in de afgelopen winter nog 0.8 reageer- ders op tbc, een zelfde percentage als het daar voorgaande jaar. Zolang niet alle infectiebronnen zijn opgeruimd, zal men nog met te genvallers rekening moeten houden. Een rondreizend circus met bijv. ka melen, die vaak tbc hebben, kan een gevaarlijke besmettingsbron vormen. In de grensstreek zit men ook met het vee uit het nabuurland, dat her infectie kan veroorzaken. Na zijn visie te hebben gegeven op de abortus bang-bestrjjding en de ruïneuze gevolgen van de dekinfectie, met name in Z. Vlaanderen, wees dr. Wagenaar tenslotte op de grote voor uitgang, welke bij de K.I. werden ge boekt, al kan het nog beter. De bru to bevruchtingsresultaten waren 12 hoger dan vorig jaar en liggen boven het landelijk gemiddelde. Studie veulenziekten Nadat nog enkele vragen waren ge steld, was het woord aan de adj. di recteur, de heer G. Grootenhuis die in 'n interessant betoog enkele medede lingen deed omtrent zijn studie, wel ke hij de laatste jaren maakte van abortus en veulenziekten. De veulensterfte in Zeeland be draagt nog steeds 25 een zeer hoog cijfer. Dit probleem verdient dus zeker de grootste aandacht van de paardenfokkers. Bn zijn onderzoe kingen was de heer Grootenhuis tot de overtuiging gekomen, dat erfelijke factoren of factorencomplexen bij deze veulenziekten een grote rol spe len. Ook de voeding, huisvesting en verzorging van merrie en veulen zijn van groot belang. De bacteriën zul len z.i. meer als gevolg van afwijkin gen bij het veulen dienen te worden gezien, dan als oorzaak. Spr. trok de bevindingen van de bacteriologie in het verleden, niet in twijfel, doch hij kon zich niet verenigen met de daar uit getrokken conclusies. De bacte riën spelen dus soms een rol, doch op de tweede plaats. Voor een practische toepassing van zyn zienswijze achtte spr. het ge wenst, dat de stamboeken een goede geboorteadrainlstratie gaan voeren. Deze gegevens zullen voor de selectie gebruikt moeten worden. Men zal in het algemeen de voeding van de paarden dienen te verbeteren, door 'n veelzydiger voederrantsoenen te ge ven. De gewone hygiënische maatregelen blijven van belang, al is de waarde volgens de heer Grootehuis minder dan men wel eens dacht. Entingen van drachtige merriën en serumin spuitingen bij gezonde veulens als voorbehoedmiddelen, achtte hij ook van weinig of geen waarde. Op deze met grote aandacht be luisterde causerie volgde nog een uitvoerige gedachtenwisseling. Advertentie y Bij feestelijke gelegenheden ook SIERLIJK GLASWERK De nieuwste 30- en 60-delige drink- serviezen van Leerdam en Kristal- Unie, van 22.50 tot 150. Elk glas afzonderlijk te koop. Voor'n Vrmkservies naar ALS GEVOLG VAN DE DROOGTE Coöperatie vergaderde. De melkleverantle aan de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek en Melkin richting „Walcheren" Is tot dusver aanmerkelijk beneden die van 1954 gebleven. Dit heeft de directeur van deze coöperatie, de heer M. A. van Varik medegedeeld, tydens een Vrij dag in de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" gehouden leden vergadering. Gedurende de eerste 48 weken van dit jaar, de 12e periode In begrepen, werd 16.055.662 kg melk af geleverd (v.j. 16.635.000 kg) met een gemiddeld vetgehalte van 3,79 (v. j. 3,75 De oorzaak van deze te ruggang, die uiteraard niet meer kan worden ingehaald, is de droogte van de afgelopen zomer. Tot en met de 7e periode van 4 we ken boekte men een beduidende voor sprong op de cijfers van 1954. Daarna echter daalde de leverantie beduidend. Het vetgehalte is, zoals bovenver meld, echter gestegen. De gemiddelde voorschotprijs, die werd genoteerd, bedroeg 21,25 per 100 kg melk, te gen 20,11 in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. Tot dusver werden over genoemde periode wegens geleverde melk be- VAN 'JOU1 TOT ZELDZAAM WILD Het moge in deze tyd van myxoma- tose reeds een kunststuk zyn een ko nyn te schieten, d eheer A. de Roo uit Goes heeft tydens een jachtpartytje 'veersenolder hii 's-Heer- ln de Ankeveersepolder by 's-Heer- Arendskerke een nog vreemder buit DANSMUZIEK Er is véél veranderd in de loop der jaren, bijzonder veel zelfs. Dit zinnetje heeft niet de pretentie de wijsheid van de week" te behelzen, want ge hebt zelf ongetwijfeld bereids ont dekt, dat er veel veranderde en dat er nog steeds veel verandert. Maar soms wordt het zo nadrukke lijk geïllustreerd, zoals in het verhaal tje dat wij onlangs hoorden en dat ons de bovenvermelde zin in de pen gaf. Een verhaaltje over dansavonden in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals die ook in vroeger jaren werden gehou den. In de dagen, toen één man, met een trékharmonica.de dansmuziek verzorgde, onvermoeibaar uur na uur de melodieën uit z'n instrument trek kend. Wél een verschil met de com plete dansorkesten, die tegenwoordig via de zwarte schijf de dansfestijnen opluisteren.' Een groot verschil. Want de zwarte schijven bieden altijd weer nieuwe mélodieën, dat is een nimmer opdro gende bron. De harmonicaspeler had het moei lijker. Die moest na drie uur spelen wel eens piekeren, alvorens hij „een nieuwe plaat" kon opzetten. In zo'n geval moet het eens voorgekomen zijn, dat de muzikant, na zich vergeefs het hoofd gebroken te hebben over die opgave, tot de danslustigen sprak: ,jBegin maar te dansen, dan kom tk er wel op" geschoten. Opgejaagd door een jacht hond rende namelyk eensklaps een spierwit konyn over het veld. Eerst dacht de heer De Roo met een kat te doen te hebben, maar de jachtopzie ner maakte hem er op attent, dat het toch een konijn was, namelijk een al bino. Nog juist op tyd werd er aan gelegd en veranderde dit zeldzaam ln het wild voorkomende witte konyn In jagersbuit. EEUWFEEST. Het rusthuis „Ter Mantelinge" te Domburg herbergt binnenkort een honderdjarige. Het is mevrouw H. G. van der Eijk-Gillissen, die Maandag 19 December aanstaande dit eeuw feest hoopt te vieren. Tijdens de re ceptie, die zij voornemens is te hou den, zal het haar zeker niet aan be langstelling ontbreken. OOK OP ROZENOORD. Zoals gebruikelijk werd ook op Rozenoord te Sluis het Sint-Nico- laasfeest door de bewoners van deze inrichting gevierd. Onder, het genot van chocolademelk en een extra tractatie werd de avond doorgebracht. De ouden van dagen hebben met elkaar het „gezellig avondje" feestelyk doorgebracht. HALF DUIZEND. De heer P. de Koeyer, wethouder te Yerseke, sloot Donderdagmiddag jongstleden het 500ste huwelijk als ambtenaar der burgerlijke stand. Het bruidspaar, de heer P. van Maanen en mejuffrouw M. A. Louwerse, ont ving een aandenken aan dit bijzonde re jubileum. De heer De Koeyer ont ving een geschenk van het secretarie- personeel. Voor verder Zeeuws nieuws zie pag. 7 en 10. VVVV\VvW*\A'V\AAAA<VVw\VV dragen tot een totaal van 3.417.000 uitbetaald, tegen 3.339.000 ln 1954. De hoeveelheid ondermelk, die naar tje boerderyen terugging, bedroeg 1,6 Tuillioen kg, slechts 10 van de leve rantie dus. De kwaliteitstoeslag was 39,4 cent per 100 kg melk. De omzet van de melkproductie bleef practisch gelijk aan die van het vorig jaar. Slechts was een verschui ving waar te nemen van de losse melk naar de flessenmelk. Er werd 6.5 mil lioen kg losse melk afgeleverd, 3,5 millioen kg ln flessen en 1,5 millioen kg aan pap, yoghurt en karnemelk. Ledental steeg Tijdens deze vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer S. Simonse uit St. Laurens, werd mede gedeeld, dat de coöperatie er in 1955 31 nieuwe leden bij kreeg. In totaal telt zij nu 776 leden en nog 82 niet- leden, die wel als leverancier te boek staan. De bijeenkomst werd bijgewoond door 92 leden, die tezamen 217 stem men uitbrachten. Bij een verkiezing werd de heer A. Poppe uit Grijpsker- ke in het bestuur benoemd met een meerderheid van 211 stemmen. Tot lid van de commissie van toezicht be noemde men de heer P. Besuyen uit Koudekerke, die 177 stemmen op zich verenigde. V.erder werd een interessante en leerzame film vertoond over „Hygië nisch melken", Hieraan vooraf hield Ir. W. L.- Harmsen, Rykszuivelconsu- lent, een korte causerie over het on derwerp „Economisch voeren". Goesse raad nam afscheid van de heer Burger Voordat de gemeenteraad van Goes zich Donderdagmiddag aan de behandeling van de gemeente-begro ting zette, werden eerst nog enkele voorstellen afgehandeld aan de heer B. Burger werd eervol ontslag verleend als gemeentesecretaris cn onbezoldigd ambtenaar van de Bur gerlijke stand. Bij de opening Van de vergadering had burgemeester mr, W. C. ten Kate hem reeds ge lukgewenst met zijn benoeming tot gemeentesecretaris van Bussum. Alvorens goedkeuring werd ver leend aan de begroting van het Gasthuis voor 1956, spraken enkele raadsleden hun verbazing uit over het feit, dat zonder enige toelich ting een bedrag van 75.000 voor verbouwingen op deze begroting was uitgetrokken. Met een nieuw Prot. Chr. streekziekenhuis in het voor uitzicht, vroeg de heer J. S. Visscher (PvdA) zich af, of een dergelijke grote investering nog moest worden gedaan. De heei; W. J. M. Vroome (KVP) vond het ook weggegooid geld om een dergelijk bedrag uit te geven aan een gebouw, dat gedoemd is als ziekenhuis te verdwijnen. Ook de heren R. Zuide- ma (AR) en E.N.C. van Riesen (V VD) hadden een bredere toelichting gewenst. Zowel de voorzitter als wethouder J. J. van Melle (CH) merkten echter op, dat deze uitgaven het minimum zyn. Zolang er geen nieuw ziekenhuis is, wanneer zal dit komen?, blijft het gasthuisbestuur de verantwoordelijkheid voor een goede verzorging dragen. De begro ting werd daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het kleine bedrijf op de ontleedtafel Forumavond N.I.V.E. te Goes Het kleine bedrijf, de moeilijk heden en mogelijkheden daarvan, vormden Donderdagavond het mid delpunt van een bespreking, die een forum van het Nederlands Instituut voor Efficiency, bestaande uit een zevental vooraanstaande personen uit het Zeeuwse bedrijfsleven, hield in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Voor talrijke kleine ondernemers, die dit forum beluisterden, werd, het een vruchtbare avond, want ver scheidene facetten van het kleine be drijfsleven werden nauwkeurig on der de loupe genomen. Het forum werd voorgezeten door ir. J. P. Berdenis van Berlekom, die voor de Sauze een algemene bespreking over e kleine bedrijven inleidde. Het aanpassingsvermogen van 'n klein bedrijf, de mogelijkheid tot het opvangen van conjuncturele te genslagen, het streven naar uitbrei ding, en het belang van het kleine bedrijf voor het grote bedrijf kwa men onder meer ter sprake. Ook de mogelijke gevolgen van het Delta plan werden nog in het kort aange stipt in een vraag of het raadzaam is, kapitaal te investeren in bedrij ven, die hun arbeidsterrein op de Oosterschelde hebben, bijvoorbeeld oesterkwekerijen. De forumvoorzitter was van me ning, dat slechts investeringen ge daan moeten worden, wanneer men uiterlijk in tien jaar het bedrag to taal terug verdienen kan. Na de pauze werd uitvoerig gesproken over de taak van de ondernemer. Hierbij kwamen nog enkele actuele proble men naar voren, bijvoorbeeld de on voldoende vaardigheid van jongelui die het leerlingdiploma van een ambachtsschool bezitten. Een nadeel werd geacht, dat de opleiding thans tweejarig is, hoewel er weer plannen zijn deze tot een driejarige opleiding terug te bren gen. In de woningbouw heeft men echter de vaklieden nodig, maar bij de patroons ontbreekt de tijd, deze jongelui een goede opleiding te ge wén. Ir. Berdenis van Berlekom meende, dat de bouw geactiveerd zou worden, indien de regering de opleiding van vaklieden door klei ne patroons zou stimuleren, door een behoorlijke subsidie te verstrekken. De heer J. Fukken uit Middelburg vond dat in de bouwnijverheid nog te weinig werd gedacht aan de me chanisatie. De voorzitter was van mening ,dat meer normalisatie bij het gebruik van ".bouwmaterialen de bouwnijverheid ten goede zou ko men. Ook werd nog critiek uitge oefend op de langzame werkwijze bij talrijke administratiekantoren en boekhoudbureau's in Nederland. Allerwege was men- van mening, dat een snelle verzorging van de boekhouding bijna overal ontbreekt. De heer D. Schipper, accountant in Goes, verzette zich tegen deze opvat ting, dat een gedeelte van de schuld ook wel bij de cliënten lag. Het merendeel toont weinig belang stelling voor maandoverzichten. Dat de conjunctuur gunstig is, merkt men in de portemonnaie en cijfers heeft men alleen nodig voor de fis cus. Volgens spreker dient de on dernemer meer geattendeerd te worden op het belang van deze regelmatige overzichten. Nadat nog enkele andere bedrijfstechnische on derwerpen uitvoerig waren bespro ken, sloot de voorzitter deze ge slaagde bijeenkomst. DANK ZIJ VELER STEUN Scharendijke wordt een nieuwe centrumgemeente op Schouwen-Duiveland. Vele inwoners van Eikerzee zyn na de ramp niet naar hun verwoeste woonplaats teruggekeerd. Het grootste deel van hen heeft zich thans in de omgeving van Scharendyke gevestigd, dat, verrykt met vele nieuwe wonin gen, een belangrijke centrumgemeente gaat worden. De vroegere Her vormde Kerk ln Eikerzee heeft weliswaar de ramp overleefd en zou nog gerestaureerd kunnen worden, maar nu de gemeenteleden ruim drie kilo meter verder wonen, heeft men toestemming en gelden gekregen om in Scharendyke een nieuwe Hervormde kerk annex verenigingslokaal voor Eikerzee te bouwen. Vrijdagmiddag heeft de heer W. J. A. H. van Berkel, referendaris van het Ministerie van Maatschappelijk werk, in tegenwoor digheid van belangstellenden en genodigden officieel de eerste steen voor het nieuwe bedehuls gelegd. Aan deze officiële plechtigheid ging een toespraak van de heer M. A. Gaanderse, president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Gemeente van Eikerzee vooraf, waarin deze uiting gaf aan zijn vreugde over deze blijde gebeurtenis. Hij belichtte de oorzaak, die er toe geleid had, dat de nieuwe kerk nu in het uitbreidings plan van Scharendyke zal verrijzen. Met dank gewaagde spreker van de steun, die men uit het buitenland en van de zijde van het rampenfonds heeft gekregen. Vervolgens was het moment a broken, dat de heer Van Berkel de troffel hanteerde en de grote hoek steen met de inscriptie „Uw weg was in de zee, uw pad in grote wateren. Psalms 77 20 a", voorzichtig met een takel op de juiste plaats werd neergezet. Hierna begaf men zich naar de noodkerk, waar een kopje koffie werd aangeboden. De heer Van Berkel liet nog eens duidelijk naar voren komen, dat wat hier tot stand komt, het re sultaat is van teamwork. „Met het aanvaarden van dit geschenk, neemt U ook een grote verantwoordelijkheid Rheumafonds profiteerde van vergissing. Toen burgemeester Ten Ka- te Donderdagmiddag de raadsvergadering wilde schor- sen tot de avonduren, maak- te hij de vergissing om de vergadering te sluiten. Des avonds heropende hy n de zitting, doch raadslid Ha- verhoek maakte burgemeester Ten Kate onder grote hilari- teit van de andere mederaads- n leden erop attent, dat de ver- gadering niet heropend, doch geopend moest worden. Dit kostte de gemeente Goes een extra uitgaaf aan presentie- gelden. Maar omdat de heer Haverhoek spontaan voorscel- p de om deze gelden aan het Rheumafonds af te staan, werd de vergissing sportief |f door hetcollege .yan B. en W. p gehonoreerd, Rondweg om Halsteren wordt Dinsdag geopend. Belangrijke verbetering voor verkeer met Schouwen. Dinsdag 13 December zal om onge veer 12 uur de nieuwe rondweg om Halsteren officieel worden openge steld door ir. L. A. L. Hamers, hoofd ingenieur I van de Rijkswaterstaat in de provincie Noord-Brabant. Deze nieuwe weg, ten Oosten van Halsteren, betekent een belangrijke verbetering voor het steeds toenemen de verkeer op de route Bergen op Zoom-Steenbergen-Schouwen v.v., dat na Dinsdag immers niet meer door de nauwe traverse van Halsteren behoeft te rijden. De wegwijzerdienst van de A.N.W. B. heeft zijn wegwijzersysteem aan de nieuwe situatie aangepast. Er zijn vier nieuwe A.N.W.B.-wegwijzers ge plaatst, alsmede een zevental rich tingsborden. De opschriften van deze blauwe borden zijn uitgevoerd in re flecterend materiaal, zodat zij ook bij duisternis duidelijk leesbaar zijn in 't licht der koplampen. GEMEENTEWERKEN ONTWIKKELT PLAN Winkels vóór „blinde" muur van „De Schelde". Naar wij vernemen, wordt momen teel door de Vlissingse dienst voor gemeentewerken in overleg met o.m. de plaatselijke middenstand een plan uitgewerkt, dat de verfraai ing beoogt van de zogenaamde „blin de" Scheldemuur in de Walstraat, op het Betje Wolffplein en in de Aagje Dekenstraat. Tevens zou dit plan een wyziging omvatten van de bestaande verkeerssituatie op het Betje Wolff plein. Een en ander zou een niet on belangrijke verbetering betekenen voor de „entrée" naar het centrum van de stad. Het plan is zoals reeds opge merkt nog slechts in ontwikkeling en behoeft, wanneer het als zodanig voltooid is, dus nog de goedkeuring van B. en W. en van de gemeente raad. Voor de wyziging van de ver keerssituatie op het plein is uiteraard overleg met politie-autoriteiten nodig. Men is van mening, dat het Betje Wolffplein voor het verkeer wat te ruim en daardoor onoverzichtelijk is en acht het daarom niet bezwaarlijk dit plein aanmerkelijk kleiner te ma ken. Een gevolg daarvan zou zijn, dat de trottoirs belangrijk verbreed kun nen worden, terwijl vóór de bedoelde muur van de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" de mogelijkheid ont staat daar kiosken of winkeltjes aan te brengen. Men denkt dan aan win keltjes met een diepte van circa acht meter en een frontbreedte van onge veer zes meter. Aan weerszijden zowel in de Walstraat als in de Aagje Dekenstraat kan men deze winkels doen overgaan in onder andere auto matieken, een telefooncel, urinoirs en ln de Aagje Dekenstraat een wacht huisje voor buspassagiers. Wat dit wachthuisje betreft is binnen niet al te lange tijd een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad te verwach ten. By het hoogste gedeelte van de Scheldemuur kan boven de winkels een ruimte komen, die kan worden benut als tearoom, restaurant, show room of iets dergelijks. Bij het verkleinen van het plein ontstaat de mogeiykheid om de oversteekplaatsen voor dc voet gangers meer naar het centrum te brengen en ln deze oversteekplaat sen vluchtheuvels aan te leggen. Reeds is dit plan in middenstands- kringen ter sprake gekomen en ook hebben vertegenwoordigers van de middenstand er een gesprek over ge had met de dienst voor gemeentewer ken. Daarby is komen vaststaan, dat de middenstand zeker belangstelling heeft voor het exploiteren van de eventueel tot stand te komen winkel panden op het bedoelde punt. Aan beide vleugels van de Scheldemuur zou men tenslotte naast dc bedoelde winkels enzovoort, vitrines en etala gekasten willen aanbrengen. op U", aldus de heer Van Berkel, „De kerk wordt hier niet neergezet voor de verfraaiing van het dorp, maar heeft bovenal de .taak van bedehuis. Het zal alleen goed zijn, als zij aan deze bestemming voldoet". SAMENWERKING. Mr. J. II. J. Schmidt van de Bouw en Restauratiecommissie van de Ne derlands Hervormde Kerk prees in zyn toespraak de samenwerking tus sen kerk en overheid in deze gemeen te. Hy hoopte, dat men op deze weg moedig voort zou blyven gaan en dat de gemeente ook in de toekomst haar taak zou blyven zien. Namens het gemeentebestuur van Elkerzce sprak de waarnemend bur gemeester. de heer C. Padmos een ge lukwens uit. Het speet hem, dat hy dit niet namens alle ingezetenen kon doen, daar er nog enkelen zyn, die aan de oude toestand willen blyven vast houden. Voorts werden nog geluk wensen aangeboden door de waarne mend burgemeester van Duivendijke, de heer I. W. Padmos en de waarne mend burgemeester van Ellemeet, de heer J. M. Dalebout. Tenslotte sprak ds. A. P. Nauta, Nederlands Hervormd predikant te Eikerzee. Hy wees er op, dat de bouw van deze nieuwe kerk geen luxe is, daar het centrum van Eikerzee zich heeft verplaatst en een kerk behoort in het midden van de gemeente te staan. Ook ds. Nauta was dankbaar voor de grote financiële steun, maar hierbij merkte hy op, dat daar ook een eind aan komt. „Wij moeten straks zelf verder gaan. De gemeente zal moeten beseffen, dat van dit ge bouw een goed gebruik moet worden gemaakt. Men moet deze kerk zien als een wondere leiding van God". Met een dankwoord tot de sprekers sloot de heer Gaanderse hierna de bij eenkomst. Schout-bij-nacht Callenfels 1 Januari met pensioen. Was directeur Loodswezen te Vlissingen. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de directeur-generaal van het Loods wezen, de schout-bij-naeht J. Callen fels, die de dienst met pensioen verlaat, als zodanig opgevolgd door de directeur van het derde district, de kapitein ter zee H. Tichelman te Amsterdam, die met ingang van de zelfde datum wordt bevorderd tot schout-by-nacht. Directeur van het Loodswezen in het derde district wordt de kapitein-luitenant ter zee J. J. Steensma. De heer Callenfels werd op 22 No vember 1896 te Zierikzee geboren. In 1916 kwam hij als adelborst in dienst van de Koninklijke Marine. Na een eervolle marine-carrière werd de toen luitenant ter zee eerste klas se J. Callenfels op 1 October 1945 benoemd tot directeur van het Loods wezen in het zesde district te Vlis singen met de functie van perma nent commissaris van het gemeen schappelijk toezicht op de bebake- ning en het loodswezen op de Schel de. Een maand daarna werd hij be vorderd tot kapitein-luitenant ter zee en met ingang van 1 Mei 1947 tot kapitein ter zee. Per 1 November 1948 volgde zijn benoeming tot di recteur-generaal van het Loodswe zen als opvolger van wijlen schout- 'j-nacht D. C. M. Hetterschy. Naar wij vernemen heeft de schout-bij-nacht Callenfels bet voornemen om zich na zijn pen sionnering te Veere te vestigen. Overste Steensma. die kolonel Tichelman opvolgt als directeur van het Loodswezen in het derde dis trict, was gedurende ongeveer an derhalf jaar eerste officier aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerek" te Vlissingen. Hij verliet "Vlis singen in November j.l. om zich op zijn nieuwe functie voor te bereiden en werd opgevolgd door de kapitein luitenant ter zee C. M. de Jager. VANDAAG. Middelburg Electro: „Voung at heart", (a.l.), 13 en 21.15 uur; Schouwburg: „Morgen zie ik je weer", (cinemasc.), a.l., 20 uur; Schuttershof: Voorstellin gen „Jaquelientje", P.Z.C.-kinder- tournée, 13, 15 en 17 uur. Vlissingen. Alhambra: „De prins-pi raat" (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Oproer ln cel 11" (18 jaar). 19 en 21 uur; Britannia: reünie M.T.S.-bond Vlissingen, 20 uur. Souburg De Zwaan: Uitvoering dames koor „Con Amore", 20 uur. Goes Grand: „Sex-appeal" (Méfiez vous les blondes), 18 j., 19 en 21 uur; Prins van Oranje: Centrale A.R. kies vereniging in de kring Goes; Prins v. Oranje: Zeeuwse Muziekbond, 13 uur. MORGEN Middelburg Electro: als vandaag, 15.30 Vlissingen Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Alhambra: Als vandaag, 15. 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2