a u u m A Puzzle-rubriek -I Ik li H P 1 k £1 KENNIS.» KARAKTER JEUGD T>e kikkezs ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: mevrouw W. Verhey-Köll- mayn, Ravesteijnplein 7, Vllssingen; mevrouw S. van Meenen-Verplanke, Middenstraat 21, Sluiskil; mevrouw C. Veerhoek-Stevense, Steenweg 16, Schore; de heer J. v. d. Kreeke, Oostsingel 2, Goes; de heer P. de Koeyer, Steeweg 11, Yerseke, en de heer J. Dommisse, Quarles van Uffordweg 13, Oostburg. De oplossingen kunnen door abon- né's ingezonden worden en moeten uiterlijk op Woensdag dus voor de ze maal Woensdag 14 December in het bezit van de redactie zijn. Vermeldt uw volledig adres in blok- letters en adresseer de oplossingen aan: REDACTIE P.Z.C., VLISSIN- GEN, met in de linkerbovenhoek van de briefkaart of enveloppe het woord PUZZLE-RUBRIEK. Wilt u er ook bij vermelden of u dame of heer bent Voorts zouden wy onze puzzelaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle uit de krant op te zenden, maar de oplossing op een vel papier of een briefkaart te schrijven. De omschrijvingen voor het volgen de kruiswoordraadsel luiden: Horizontaal: 1. plaatsje in Noord- Brabant; 5. uiteraard; 9. politieke re cherche; 10. vogel; 11. kleine beetje; 12. akte van verzekering; 13. staaf; 14. lidwoord; 15. bevel; 16. wagen; 17. lichaamsdeel; 19. Europeaan; 22. grond; 25. riviertje; 27. jongensnaam; 28. glazen klok; 29. grove den; 30. toon; 32. voegwoord; 33. motoronder- deel; 37. loogzout; 38. vlak; 40. werk plaats van scheikundige; 41. tocht; 42. lynch; 44. dier; 45. strook voor nieuwe coupons; 46. jongensnaam; 47. plaats; 48. achting; 49. jongens naam; 50. patrouille. Verticaal; 1. selderie; 2. afgeknotte boom; 3. bijzondere aanleg; 4. minis ter-president van Egypte; 5. wapen schouw; 6. geur verspreiden; 7. stad (Frankrijk)8. gast; 18. Europese staat; 20. schaal van kippenproduct; 21. zuurdeeg; 23. stuk hout; 24. ge slacht; 26. tekening; 27. dier; 31. lengtemaat; 33. metaal; 34. wennen; 35. iemand, die geld bewaart; 36. in aanzien zijn; 37. ontvangkamer; 39. windrichting; 40. rivier in Azië; 43. wonde. De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 2. wis; 5. mok; 8. v.v.; 10. nerts; 12. wij; 13. ark; 15. nes; 16. wijk; 17. oir; 18. sul; 19. Dom; 20. Lek; 22. iep; 24. om; 25. halma; 27. n.l.; 28. tak; 29. alt; 31. heir; 32. baan; 33. pel; 35. nuk; 36. es; 38. no vum; 40. m.i.; 41. rap; 43. sol; 44. dor; 45. ben; 46. bot; 47. are; 48. puf; 50. Lee; 52. ne; 53. kamer; 55. te; 56. mos; 57. leb. Verticaal: 1. Eva; 3. in; 4. sen; 5. M.T.S.; 6. os; 7. gijk; 9. vroom; 11. reëel; 12. wijlen; 14. kim; 16. wui; 19. domheer; 20. lak; 21. K.M.A.; 23. plenair; 25. haren; 26. album; 28. tip; 30. tak; '34. los; 35. nul; 37. sabre; 39. votum; 40. motet; 42. pee; 44; dol; 47. Ank; 48. pas; 49. fel; 51. een; 53. k.o.; 54. re. Deze maand weer Duitse gevangenen vrij. De Sowjet-Unie heeft de West- Duitse Bondsregering laten weten, dat op 13 December opnieuw 600 Duitse krijgsgevangenen zullen wor den vrijgelaten. De Bondsrepubliek had reeds twee protesten aan de Sowjet-Unie gezon den over de vertraging van de repa triëring. Het ene protest ging via de Russische ambassadeur in Oost-Ber- lijn, het tweede via diens ambtge noot te Parijs. Een formeel antwoord is te Bonn niet ontvangen, al meent men de aankondiging van een hervat ting der terugzendingen als een ant woord te moeten opvatten. Schikkingen zijn getroffen voor de terugkeer van '800 a 1000 Duitsers per maand uit Polen gedurende 1956. 3 i 7 8 9 /z 7 /8 23 20 2Z 2S 26 V 28 U 30 32 33 ^Y JS Jé Y* Yd w i/L <7 Y<S> V? ÓO De achttien candidaten voor de Verenigde Naties. De algemene vergadering van de V.N. heeft Donderdag de Veiligheids raad verzocht, 18 landen tot de we reldorganisatie toe te laten. Zij keur de een resolutie goed van de speciale fiolitieke commissie, waarin de Vei- igheidsraad gevraagd wordt, de ver zoeken om toelating van landen „waaromtrent geen kwestie van her eniging rijst", te overwegen. Voor de resolutie stemden 52 lan den, twee stëmden tegen en vijf ont hielden zich. De tegenstemmers zün China en Cuba, blanco stemden de V.S., Frankrijk, België, Griekenland en Israël. De stemming komt volledig overeen met die van Woensdag in de speciale politieke commissie. De vergadering begroette de uit slag van de stemming, die door voor zitter José Maza werd bekend ge maakt, met applaus. Nadat de vergadering van de assem blee was opgeheven werd bekend ge maakt, dat de Veiligheidsraad Zater dag bijeen zal komen. In het debat dat aan de stemming voorafging herhaalde China zijn be zwaren tegen de toelating van vijf communistische landen onder de 18 candidaten, doch dreigde niet opnieuw met een veto tegen de toelating van Buiten-Mongolië. Diverse uitgaven „De grote trek" van Allen Roy Evans, waarvan Servire Den Haag de Nederlandse uitgave verzorgt, geeft een boeiend relaas in roman vorm van het overbrengen door Lap landers en Eskimo's van drieduizend rendieren over het dak van de we reld naar de verhongerende Eskimo- stammen in de Poolcirkel. Een tocht die vijf jaren duurde en waarbij ge worsteld moest worden tegen de im mense krachten van de natuur. Een verhaal, dat alleszins waard is om gelezen te worden, temeer omdat hierin ook een interessant beeld ge geven wordt van het leven in dit on herbergzame gebied van sneeuw en ijs. Dhr. J. P. Daam heeft zich tot taak gesteld de economie op populaire wij ze te bespreken. Als eerste werkje verscheen onder de titel „Het geld, dat stom is", een studie over geld. Het is vlot geschreven, maar of de schrijver er nu volledig in zal slagen hiermee het onderwerp „geld" voor.1 de grote massa te doen leven (Uitg. A. J. G. Strengholts Uitg.-Mij., Amsterdam). „Durf te spreken" is de titel van het boekje waarin de heer L. Booij, leraar voor spraak- en redekunst, zijn op een cursus gehouden redevoerin gen hééft gebundeld en waarmee hij beoogt de lezer bij zijn eerste schre den op het glibberige pad der wel sprekendheid behulpzaam te zijn. (Uitg. A. A. M. Stols, 's-Gravenhage) Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllltllllllll Nooit gaat uit mijn herinne ring dc geste van een der directeuren van een grote Nederlandse H.B.S. Wanneer op een docentenvergadering geklaagd werd over een be paalde jongen en het woord „stom" of de uitdrukking „haalt het nooit" gevallen was, haalde hij meermalen een boek je uit zijn binnenzak en sprak de gedenkwaardige woorden: „Een soortgelijk oordeel heb ik gehoord over Jan Jansscns en Piet Pietersen: de eerste is nu directeur-geneesheer van een onzer grootste ziekenhui zen, de tweede hoofdadmini strateur van een enorme on derneming op Sumatra. School knapheid betekent niet immer voorspoed en bekwaamheid in het practische leven en vaak is aan de „stommen" geopen baard, wat aan de schrande re typen verborgen is". Aan dat wijze woord moest ik den ken, toen ik een beschouwing van W. Boeghuins in „De Boeg" las over een onderzoek van 76 Amerikaanse maat schappijen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de oor zaken van ontslag en het uit blijven van promotie bij hun employé's. Men vindt in een Rondom de Kinderen brochure, uitgegeven door de Vacuum Olie Mij. N.V. te Rot terdam onder dè titel „Dus U wilt hoger op?" het resultaat van deze enquête. De volgen de tabel spreekt boekdelen Resp. Meest algemene reden van ontslag en tekortkomingen die promotie verhinderen. Gemis aan speciale kennis van In procenten Stenografie 2.2 3.2 machineschrijven1.6 2.4 Engelse taal 1.6 5.2 dictafonie 1.3 1.6 rekenen 1.3 3 - kantoormachines 0.9 2.2 boekhouden 0.6 1.4 spelling1.8 10.1 23.5 Karaktereigenschappen onnauwkeurigheid 14.1 7.9 gemis aan samenwerking10.7 6.7 luiheid 10.3 6.4 absentie (niet wegens ziekte) 85 3.7 oneerlijkheid 8.1 1.2 belangstelling voor din gen buiten het werk 7.9 5.6 afwezigheid van initiatief7.6 10.9 geen ambitie7.2 9.7 traagheid 6.7 4,6 geen gevoel voor de zaak 3.5 4.6 gemis aan beleefdheid 2.2 3.3 onvoldoende verzorgde kleding 1.6 3.- zelfvoldaanheid0.9 4.4 onverantwoordelijkheid 0.3 0.8 geen aanpassings vermogen 0.3 1.4 absentie wegens ziekte 0.0 2.4 "ÜÏ9 7Ü5 De verhouding van speciale kennis tot karaktereigenschap pen is dus bjj ontslag 1:9; bij promotie 1 3. Het komt bij de honderden en duizenden, die na hun schoolloopbaan het be drijfsleven ingaan en daar wil len blijven en eventueel „hoger op" trachten te komen, niet in de eerste plaats aan op intel lectuele prestaties, maar op be langstelling voor het bedrijf, ontwikkeling van initiatief, toe wijding, precisie, samenwer king en savoir-vivre eigen schappen die maar gedeelte lijk door de school worden ont dekt en versterkt. Zou het voor onderwijzers en leraren niet van betekenis zijn. als bij hun opleiding deze feiten wer den meegedeeld en bij het prac tische "schoolwerk nimmer werden vergeten D. L. DAALDER. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Overdracht Hr. Ms. mijnenveger „Naaldwijk". Donderdagmorgen is bij de scheeps werf „De Noord" te Alblasserdam overgenomen en ln dienst gesteld - Hr. Ms. kustmijnenveger .^Naald wijk", welk schip werd gebouwd- voor rekening van de Verenigde',' Staten ingevolge het „off shore pro-' curement-programma. Sinterklaas vaart de verkeerde kant op (De trouwste knecht van Sinterklaas is op weg naar Nederland, achter het rad van de stoom boot in slaap gevallen en alle land- en zeekaarten zijn weggewaaid. Zo zyn ze op een apeneiland te recht gekomen, waar ze gelukkig ontsnapt zyn. Nu varen ze weer, maar of ze op de goede weg zijn, weet niemand). Toen het weer dag werd was de hemel grijs en dreven er grauwe wolken boven het schip, „Een Hollandse lucht zou je zeggen", zei de stuurpiet, maar niemand durfde het te geloven. Nóg meer gespannen stonden ze met z'n allen langs derai ling te turen, met hun blóte hoofden, want de baretten hadden de apen gehouden. Sinterklaas zuchtte, telkens als hij ze hoorde hoesten, want de meesten hadden al kou gevat. Maar opeens vergat iedereen zijn som bere gedachten en zijn verkouden hoofd. Daar, op de grijze golven dreef iets. Iets heel kleins en wits. „Misschien een meeuw", zei de stuurpiet. „Daar nog één", wees een ander, „en déAr en daar." 1-Iun ogen de den pijn van het turen. „Het zijn bootjes, hele kleine bootjes, zoals jon gens die wel eens ma ken", riep Sinterklaas opeens, „ik zie het door de verrekijker." „Bootjes Jongens maar dan moet er land ln de buurt zijn! Klim maar in het kraaiennest, jij, kleine Pietje." „Nee, ik zie nog niets", riep hij even later naar beneden. „En die boot jes?, riep Sinterklaas te rug. „Ze zijn wit en er staan dikke rode en blauwe strepen op." „Wat hebben we aan pa pieren bootjes?", riepen de Pieterbazen. Maar de stuurpiet stond na te denken. „Wit, met rode en blauwe strepen? Wat was er ook nog meer wit, met rode en blauwe strepen Opeens wist hij het! „De kaar ten! De kaarten, wit, met rode en blauwe stre pen, de land- en zeekaar ten, die waren wegge waaid!" „Maar hoe kan dat nou?" riepen de Pieten, „hoe kunnen die kaarten opeens bootjes zijn ge worden?" Ik weet het niet", zei de stuurpiet, maar ik heb een voorge voel!" „Vooruit, riep Sinter klaas, „st-rijk een roei boot!" De Pieten lieten moppe rend een bootje buiten1 boord. Stel je voor, kaar ten die bootjes worden! Sinterklaas ging samen met de stuurpiet van boord. De stuurpiet roei de recht op de bootjes af. Hij riste de eerste uit het water en kijk, met een lange dunne draad, zaten alle bootjes daar aan vastgemaakt, net of het sleepbootjes waren. Eén blik was genoeg! Het waren de land- en zeekaarten die keurig tot bootjes gevouwen op de golven dobberde. „Daar, daar een brief! Er zit 'n brief in',", riep de stuur piet. Sint scheurde de brief, die met een speld op het voorste bootje ge prikt zat. haastig open. „Lieve Sinterklaas", las hij, „ik heet Gert-Jan en ik woon in een klein huisje bij de kikkerkreek. U kent me niet; U bent nog nooit by me geweest. Ons huis staat te ver weg, zegt vader. Maar nu zijn in de kikkerkreek kaarten aangespoeld en daar zag ik üw naanjj op staan. Ik heb er bootjes van gemaakt en Ik hoop nu maar dat U ze vinden zal. Dag Sinterklaas, ik wou dat ik U eens kon zien. Groeten van Gert- Jan. „Wist jijvroeg Sinterklaas met een ver schrikt gezicht, „dat er kinderen zijn die my nog nooit gezien hebben?" „Nee Sint, daar moeten we iets aan doen", zei de stuurpiet die al ijverig op de druipende kaarten zat te studeren. Maar op dat ogenblik klonk er ge schreeuw van het grote schip. „Land in zicht, land in zicht!" Dat was het kleine Pietje boven in de mast. De stuurpiet roei de wat hy kon en even later stond hij nog hy- gend achter het rad, ter wijl Sint de kaarten uit vouwde en bekeek. „Piet, Pieten", riep hy opeens en hij zwaaide met twee handen in de lucht, „we moeten vlak bij Holland zijn. Kijk maar eens; zien jullie dit vuurtoren daar in de ver te? Nou, die staat ook op mijn kaart en daór be gint Nederland." „Hoe heet die vuurto ren?", vroeg de stuur piet, terwyl de andere Pieten in de rondte dans ten. „De kikkertoren", las Sinterklaas. „De kik kertoren", maar Piet, waar schreef dat jonge tje ook weer dat hy woonde? Bij de kikker kreek! Hy moet hier vlak bij zijn! Stuur er op aan Piet, zo vlug je maar kan! Een half uur later lag 't grote schip voor de kik kerkreek. Er was geer mens te zien, wel een klein huisje tussen het riet. Maar toen de stuur piet de kreek wou in gaan, kon dat niet; de kreek was helemaal ver stopt met kikkers. Dui zenden groene, dikke kik kers dobberden er rug aan rug rond. „Wat nou?", vroeg de stuur piet. De Pieterbazen hin- jen over de railing heen ;e schreeuwen tegen de kikkers: „opzij, opzij, de boot van Sinterklaas moet er door!" Maar wat weten kikkers van Sinterklaas? Ze ble ven rustig waar ze wa ren. „Wacht eens", riep de stuurpiet en hij holde naar het ruim. „Wat ga je nou doen", vroegen de Pieterbazen. De stuur piet nam één van de pa pieren bootjes, zette daar een chocolade kikker in een glimmend groen pa piertje in en liet dat over boord zakken. Met grote bolle ogen lagen de kik kers er naar te kijken. Een kikker die uit varen ging! Dat vonden ze iets! Kyk, daar kwam nogzo'n bootje met een glimmen de kikker naar beneden. En nog éénen nog één! „Dat willen wij ook" kwaakten de kikkerkin deren en opeens kwam er beweging in de kreek. Vaders en moeders en kleine kikker-kinderen zwommen met haastige poten achter de bootjes aan die de zee indreven. In een paar minuten was de hele kreek schoonge veegd en kon de stoom boot verder varen. En toen, net toen het schip de kreek indraaide, stond er opeens een klein jon getje met een grote blon de kuif aan de water kant.» „Hoera", juichten de Ple ten, „hoera voor Gert- Jan! „Die was het na tuurlijk. Gert-Jan kon zijn ogen niet geloven. Sinterklaas in zijn kik kerkreek! „Vader, moe der!", schreeuwde hij. Daar kwamen ze al, del vader met het visnet dat hy aan het maken was, nog in de hand en de moeder van Gert-Jan, ja, wat had die in haar hand? Alle Pieterbazen stootten elkaar aan. Maar tijd om te vragen hadden ze nog niet. Eerst moest Sinterklaas van boord en een heleboel hartelijke dingen zeggen tegen de vader en moeder en voor tegen Gert-Jan na tuurlek. En de Pieterba zen hadden het ook druk, want die moesten het mooiste en het lekkerste dat ze in de kisten vin den konden, afladen voor het kleine huisje. Maar eindelijk, toen Sin terklaas met al zijn knechten in het veel te nauwe kamertje zat ach ter een kop warme cho cola, vroeg de stuurpiet aan de moeder van Gert- Jan: „wat had U daar straks toch in uw hand toen u naar buiten hol de? Ze lachte en ze zei: „Ik ben mutsen-maakster en, ilc maakte een hoed met veren voor de"'vrouw van de bakker." De monden van de Pie terbazen gingen wagen wijd open. Mutsen-maak ster! ,Zou U wel fluweel ge noeg hebbenbegon er eén. „Zou U wel veren genoeg hebben", vroeg een twee- „Zou U wel gouddraad genoeg hebben vroeg een derde. „Zou U wel tyd genoeg hebben.vroeg een vierde. „Zou U wel voor al mijn Pieterbazen een mooie baret kunnen maken?" vroeg Sinterklaas toen maar en hij lachte. „Maar natuurlijk", riep de moeder van Gert-Jan en voor de kopjes choco la waren leeggedronken was ze al bezig. Ze moes ten allemaal helpen. Ze wees hoe ze moesten knippen, hoe ze moesten stikken en ze liet Gert- Jan de veren vast uitzoe ken. Eén voor één pasten ze voor de spiegel hun nieuwe baretten op: ze glommen van blijdschap en trots. „We gaan du3 morgen naar de school", zei Sinterklaas tot Plet, „zorg dat er honderd kikkers zyn, pas op, vergeet ze niet! Je weet wel, die in groen papier, van zachte chocola." Die domme Piet luisterde niet, al zei hij: „Ja, Sint, ja". Maar 's avonds zag hij op zyn lyst die honderd kikkers staan. „O, honderd kikkers voor de school! Waar haal ik die vandaan?" Hij nam een schepnet en een teil en midden in de nacht, ging hij met watérlaarzen aan, aan 't vissen in de gracht. Wat zaten al die kikkers diep! Ploemp ploemp, ploempte zijn net. Toch haalde hij maar vraag niet hoe er honderd uit hun bed. Trots liep hij met zyn teil naar school. „Wacht", dacht hy, „in de gang, onder de grote staande klok, daar zet ik ze zo lang." „Kom Plet, nu gaan we naar de school", riep Sint de dag daarop: Maar wat was dat? De school was leeg! De school stond op zijn kop De kikkers waren weggehipt, door alle klassen heen en niemand durfde er meer in. De meesters ook niet, neen. Maar Sinterklaas riep: „Wat Is dat? Zijn jullie daarvoor bang?" En hy joeg met zijn gouden staf, die kikkers naar de gang. „Zo Piet, knap jjj 't maar verder op, en brengriep Sint hem na, „meteen nóg honderd kikkers mee, maar dkn van chocola!" De échte kikkers slapen weer, maar nóg bloost zwarte Piet, als hij, tussen de pakjes in, zo'n groene kikker ziet. .Dons-bons" klonk het 5 December op Mies deur De Muis verschoot. Toen ze snelde naar de voordeur vond ze daar een zakhééél groot. ,JTee maar..!" stotterde ons Muisje ,Js dat alle maal voor mij Sleepte gauw de zware zak. wég met een snuit je stralend blij Toen de zak wat later los was riep ze ,jtijk toch wat ik vind..!! Is dat nu geen prachtig schortje? Dank U wel hoor lieve Sint!" ,JSn een mooi gestreken hemdje... of de Sint me ook goed kent! Nu, ik vind dat Sinter klaasje me maar heel erg veel verwent" Maar... de pret was eens klaps over toen Mies haar pyama vond... „Och!!! riep ze >yDat is mijn wasgoed... dat is nu toch al te bont!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11