c c 3 O Geneviève houdt de naam van het modehuis Fath hoog! "DzctAtvenpagina Klein behuisd - toch geriefelijk wonen Dan ozenw D iet ozetiw PROVINCIALE ZENUWEN COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 SA EEN JAAR VAN HARDWERKEN. Ondanks de moordende concurrentie in haute couture-wereld Part]s, December. Aan het einde va n haar eerste jaar als zelfstan dig mode-ontwerpster heeft Geneviè ve Fath overtuigend bewezen, zich te kunnen handhaven hieraan bestaat volgens de Parijse modedeskun digen geen enkele twijfel! Precies een jaar geleden overleed haar echtgenoot, Jacques Fath, en besloot Geneviève zijn werk voort te zetten. Achter haar stond de door haar echtgenoot opgebouwde goodwill, en de toewijding van 600 Fath- employe's. In de haute couture -kringen waar een moordende concurrentie heerst gaf men Geneviève Fath weinig leans van slagen. Menig groter en ervaren ontwerper was het slachtoffer geworden van de dubbele bedreiging van hoge onkosten en scherpe concurren tie, en men voorspelde, dat Geneviève er na een of twee collecties de bTul aan zou moeten geven.... Maar thans zijn zelfs de grootste pessimisten er van overtuigd dat de naam „Fath" aan het mode-firmament zal blijven prijken! Geneviève was geen nieuwelinge in het modevak. Zij is begonnen als se cretaresse van de beroemde „Coco" Chanel die in de twintiger jaren de toon aangaf, werd later manne quin en een bekende „cover girl". In 1937 .trouwde ze met Jacques Fath die tot accountant was opgeleid maar altijd in het ontwerpen van mode ge ïnteresseerd was geweest. Een van zijn voorouders had japonnen ontwor pen voor keizerin Eugenie, de vrouw van Napoleon ni. In hetzelfde jaar opende Jacques Fath zijn eerste modehuis met tien Overjas deed 53 jaar dienst D« heer R. W. Willes uit de Ame rikaanse staat Tennessee heeft aan het museum van Charleston een over jas geschonken. Dit wollen kleding stuk heeft de heer Willes 53 jaar goe de diensten bewezen. De overjas, die zelfs nu nog in goede staat verkeert, zal wel de oudste nog in gebruik zijnde jas van de V.S. ziin geweest. In ruil ontving de heer Willes van de zelfde firma, die destijds zijn jas ver vaardigde, een nieuwe wollen over jas. naaistertjes om zijn creaties samen te stellen en zo nu en dan betaalde Geneviève die was blijven werken, de huur en de rekeningen van gas en electriciteit. Na de oorlog begon Fath pas opgang te maken. Eén der groten Door zijn zakelijke inslag en zijn flair om te weten wat de vrouwen wilden dragen nog voor ze daar van zelf bewust waren werd Jac ques Fath een van de weinige waar lijk grote modekoningen met Dior, Balmain en Balenciaga. Geneviève die nu natuurlijk niet meer werkte, steunde haar echt genoot met technische adviezen en was hem tot grote hulp mede door haar flair voor kleuren. Hij stelde vooral haar smaak op prijs wat betreft de keuze van knopen en strikken, ceintuurs, hand schoenen en veren. Op het eind der veertiger jaren wa ren de Faths vermogend, gelukkig-en bijzonder in tel in de Parijse society. Zij kochten het 17de eeuwse kasteel Corbeville, op 50 kilometer van Pa rijs en gaven partijen en balmasqué's die over de gehele wereld met vette koppen in de kranten werden ver meld. In Augustus 1952 vond een Zuidamerikaans feest plaats dat een driekwart millioen gulden gekost heeft en waarop Clark Gable Danny Kaye, de Barraults, Ginger Rogers, Paulette Goddard, Gene Tlerney en Merle Oberon aanwezig waren. Op 42-jarige leeftijd overleed Fath In zijn Parijse woning na een lange en pijnlijke ziekte. In het kasteel dat natuurlijk vol herinneringen was voor Lectuur voor uw kinderen 'n Aardig, vlot geschreven leesboekje is bij ieder kind welkom. Om U 'n sug gestie aan de hand te doen: de uitge verij Van Gorcum Co. te Assen brengt aardige kinderboekjes in de handel onder de naam „Zeepaardjes serie". Twee van deze „Zeepaardjes" werden ons ter recensie toegezonden. Het eerste heet „Van Geéske en de lente", een opgewekt boekje van Mar- chien Eising over de lotgevallen, die een klein meisje op de boerderij van haar ouders beleeft. Een frisse vertel ling, die vooral de stadskinderen zal aantrekken! De aardige illustraties zjjn van Lien Veenhoven. Het tweede „Zeepaardje" Is een jongensboek. In „Maup's grote reis", feschreven door Dora van der Mei- en-Coolsma en geïllustreerd door Gorrie van der Baan, lezen we over het jongetje Maup dat met zijn ouders en met Jodocus de speelgoed aap, Pel de beer en Pinkie de pinguïn die in de speelgoedtaai altijd het zelfde zegt, namelijk „Ik wou dat het vroor dat het kraakte!" naar het verre Suriname gaat verhuizen. Een vrolijke jongensvertelling, die ook door oudere kinderen met plezier zal worden gelezen. Evenals het andere „Zeepaardje" heeft dit boekje een eenvoudig, maar fleurig en aantrek kelijk bandje. mevrouw Fath, woedde begin vorige maand een brand waarbij kostbare antiquiteiten een prooi der vlammen werden tot een totale schade van on geveer 100.000 gulden. (United Prees.) Amerikaanse vrouwen maken eigen kleding Volgens een recent onderzoek ma ken 3» millioen Amerikaanse vrouwen en meisjes een deel van haar eigen kleding; 88% van de vrouwen die bij dit onderzoek werden betrokken ver klaarden dat dit haar hobby no. 1 is. Mede in verband hiermee verwacht men dat de wedstrijd „Make it your self with Wool", die binnenkort in de Westelijke staten zal worden gehou den, een groter succes dan ooit zal worden. De prijzen bestaan onder meer uit reizen naar New York en Europa, studiebeurzen, spaarobliga- i ties en Btoffen. Recepten uit Oost en West In het jaar 1927 is bij Kolff Co. te Soerabaja de eerste druk versche nen van 'n „Kookboek voor Holland se, Chinese en Indische gerechten". Van de twaalfde druk van dit boekje is thans ook een uitgave voor Neder land verschenen bij uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen te Amsterdam. Het ziet er keurig verzorgd uit, maar of dit boekje in ons land „in een behoef te voorziet", is een tweede. De Hol landse recepten zijn nogal willekeu rig gekozen, en de Oosterse gerech ten worden weliswaar met kennis van zaken behandeld, maar bieden nogal wat moeilijkheden voor de doorsnee Nederlands huisvrouw. Want wie nooit in Indonesië is geweest en geer Maleis kent, zal wel enige moeite heb ben met een recept als: „Twee kat- ties beras worden gewassen en ge weekt. Vul een dandang half vol met water en plaats de koekoesan erop..." Voor uit Indonesië gerepatrieerden is dit boekje vermoedelijk wel nuttig, en uw in Indonesië woonachtige vrien din zal, in deze tijd van personeels- moeilnkheden rondom de evenaar, wellicht in haar schik zijn wanneer zij het ten geschenke toegezonden krijgt. Hollandse vrouwen zonder tropener- varing zullen echter meer nut heb ben van een klein boekje met rijstta felrecepten, die niet te ingewikkeld zijn. ij antieer wij de Nederlan- \AJ ders zouden tellen, die 7 7 in kleine ja zeer kleine woonruimten hun leven slijten, zouden wij van de uitkomst wel eens verbaasd kunnen opkijken Gehuwden die op één kamer wonen, vaak nog met een of twee kinderenGehuwden die weliswaar een woning hébben, maar dan een die zó klein is, dat er zeker geen plaats is waar eventuele kinderen zich vrije lijk kunnen bewegen. Dan de ongehuwden die bij hun ouders inwonen en soms hun kamer moeten delen, met broer of zus ter, of. op kamers wonen, mees tentijds weinig gerieflijk en klein. Het aantal van de te klein behuisden is moeilijk te schatten, omdat er geen absolu te maatstaf is aan te leggen voor het begrip „te klein" Maar dat het aantal groot is en nog steeds groeit door de bouw van te kleine woningen, staat wél vast! Nu kunnen geschreven woor den weinig veranderen aan de toestand als zodanig, maar wel kunnen zij misschien enke le middelen aangeven om er de scherpe kantjes af te halen. Wij bedoelen, dat men de inrichting van deze minuscule woonruim ten moet aaivpassen aan hun omvang en niet moet proberen alle naar traditie vereiste meubelen erin onder te bren gen. Woont U op een huurka mer, koop dan geleidélijk-aan uw eigen spullen en bonjour de rommel waarmede men U ge woonlijk afscheept, de deur uit. ralloos zijn de voorbeelden van oudere kinderen die nog bij hun ouders wonen hoewél ze zélf geld verdienen, en die nooit in een eigen ka mer kunnen zitten, omdat het een ongezellige slaapkamer ia zonder meer. Waarom dat le lijke oude bed dan niet vervan gen door een opklapbed of een divanbed met kleed f Een paar stoeltjeseen tafeltje, een leuk modern kastje, het neemt alles weinig ruimte in, terwijl het al lemaal later, wanneer een ei gen gezin gevormd wordt, kan worden gébruikt. Een opgroei end en een volwassen mens heeft behoefte aan en recht op een eigen sfeer, een ruimte waar men zich terug kan trek ken! Wij hebben het Mer in de eerste plaats over verdienende jonge mensen, omdat de om standigheden voor de studeren den vaak veel moeilijker zijn. Hier ia meestentijds geen spra ke van een eigen inkomen ter wijl de draagkracht van de ouders vaak reeds ernstig op de proef wordt gestéld door de kosten van de studie. Toch moet ook de studerende wan neer het enigszins mogelijk is, de beschikking hebben over 'n acceptabél vertrék, waar hij of zij in een prettige atmosfeer kan werken en vrienden ont vangen. Wij willen daarom en kele richtlijnen geven, waar langs men met geringe midde len een prettig interieur kan scheppen. de eerste plaats: houdt al le meubelen klein en beperk U tot 't werkelijk noodzake lijke! Gebruik liever goedkope materialen in de beste soorten dan de duurdere materialen in de mindere kwaliteiten. Zo zal wollen stof voor gordijnen, bed dekleed en kussens veel duur der zijn dan katoen, terwijl te goedkope wollen stof zéker minder in kwaliteit is dan ste vig katoen, die zich bovendien beter laat wassen. Gébruik wandkasten als hangkast, want de liggendekleding kan wor den opgeborgen in een laag la dekastje, waarop tevens lam pen, vazen, beeldjes of boeken kunnen worden gezet. Vloerbe dekking is vaak tot het uiter ste te beperken, wanneer men maar met fantasie te werk gaat. In het algemeen zal blij kendat de gewone tafel wel te missen is. Zonodig kan hij worden vervangen door een op klapbare plank aan- het raam kozijn. Eén gewone stoel daarbij zal dan tevens voldoende zijn. Deze kan, mits goed gekozen, ook bii het lage tafeltje en fauteuil getrokken worden wanneer er visite is. Het bed wordt over dekt met een hoes. Dit is be ter dan een enkel kleed, omdat een hoes minder verschuiven kan. Het hoofdkussen doet ook Op bovenstaande foto ziet u een Amerikaanse meisjeska mer. Het kastje aan de achter zijde bestaat uit drie losse een heden, wat het mogelijk maakt de opstelling naar behoefte te wjjzlgen. Het vloerkleed is van katoen vervaardigd, evenals de beddehoes en het kussenover trek. Werkende meisjes kunnen zeker zo'n eenvoudige en smaakvolle kamer bij eensparen dienst als kussen op het divan- bed en wordt daartoe overtrok ken met een hoes die gesloten wordt met tréksluiting. Een en kel kleedje op de gebeitste of geverfde vloer en een fris be hangetje werken de zaak af. Bij verhuizen bestaat de enige schade uit het werk aan de vloer en de kosten van behan gen, iets wat men voor gezél lig wonen toch wél over kan hebben! Op deze wijze wordt nuttig en effectief gespaard voor het huwelijk en doet men tevens ervaring op, wélke later bij het inrichten van het eigen huis te pas zal komen. Warme pakjes voor dag en nacht Voor de koude winternachten krijgt onze kleuter een heerlijk warm hansopje met gebreide hals en man chetjes. Aangeknipte slofjes zorgen ervoor, dat de kleine geen koude voet jes krjjgt, als hij stilletjes uit bed wipt. De sluiting kunt u naar verkie zing met knopen of met zo'n buig zaam plastic ritsje maken. U heeft nodig 2,40 'meter stof van 80 cm breed. De zooltjes worden van dubbele stof geknipt. Bij de voorbaan vouwt u het beleg naar binnen, waar na u de knoopsgaten aanbrengt. Dan verbindt u de voorbaan met het rug pandje. Na het sluiten van de mouw naad zet u de mouwtjes naad op naad vallend in het armsgat. De zijnaad van de broek wordt vanaf het teken tje dlchtgestikt, daarna de beennaden en de mïddennaad. U werkt de zij kanten van de klep af. Tegen de bo venkant stikt u een schuif van 2 cm breedte. U maakt de knoopsgaten, waarmee de klep op het rugpand ge knoopt wordt, waarna u de schuif tussen de knoopsgaten van elastiek voorziet, zodat net broekje in de rug goed aansluit. Als aangegeven stikt u aan de binnenkant van de pijpen op enkelhoogte eveneens een schuifje voor elastiek. De onderkant van de pijpjes wordt ingerimpeld tussen de dubbele stof van de zooltjes gezet. De manchetjes breit u 1 recht 1 averecht van babywol, 15 cm lang en 8 cm breed. Na het sluiten van de zijkan ten zet u ze dubbelgevouwen aan de ingerimpelde mouwtjes, waarbij u het breiwerk even rekt. Het halsboordje van 20 bij 6 cm wordt eveneens dub belgevouwen langs de halsrand ge naaid. Zoals u al wel gezien zult hebben, worden de zijkantjes aan het gedeelte tussen middenvoorlijn en het1 hoekje bevestigd. ezer dagen maakte iemand, een vrouw om precies te zijn, een diepzinnigheid of wereldwijsheid van haar woorden, maar meer om de geest die daaruit sprak. „U hebt helemaal niet oyer die ge schiedenis met prinses Margaret ge schreven", het klonk wezenlijk ver wijtend. „Ik dacht zo, dat is nu toch net iets voor een vrouwenrubriek." Ik heb maar eens geglimlacht, als zo vaak. Hoe ouder men wordt, hoe meer men dat leert doen. Het is een van de goede lessen van het leven. Als men jong is, windt men zich op, kiest partjj, fulmineert, vloekt des noods. Ais men ouder wordt zwijgt men heel vaak en glimlacht alleen. Want men heeft ontdekt, dat partij kiezen alleen maar een knoop door hakken is, maar dat ontrafelen niet enkel veel geduld vergt, doch ook vaak verrassend de ervaring beves tigt, dat er eigenlijk geen partij te kiezen valt. Dat er zoveel factoren van aanleg, milieu, conventie of af komst, zoveel ongeweten impulsen en diep verborgen drijfveren meespelen, dat wat wij uiteindelijk zien gebeuren niet meer is dan het stuk ijsberg bo ven de zeespiegel: het grootste en ge vaarlijkste ervan is verborgen onder water. Die wetenschap, gepaard met een grote deernis en een evenredige do sis geduld maakt het oordeel over anderen zacht. Hoeveel te meer moet men dan behoedzaam te werk gaan in een situatie, waarin twee mensen in hun onderlinge verhouding worden gezet tegen een muur van verplichtin gen, principes en verantwoordelijk heid onder het onbeschaamd schelle licht van flitsende perscamera's. Dht alleen deed mij over de kort stondige romance van een prin ses en een kolonel het volstrekte zwijgen bewaren. Er was al genoeg tumult, indiscretie en bemoeizucht rond die twee. Het geldt toch nog al- tijd voor buitengewoon onhoffelijk en onbescheiden om twee gelieven te be spieden! Die hele luidruchtige publieke nieuwsgierigheid was al volkomen ge speend van goede smaak, welke tact loosheid men niet kon schoonnraten met nóg zoveel tirades over de im portantie van de koninklijke Julia in deze Shakespeare-tragedie in moder ne versie. En men moest in die da gen de zelfbeheersing bewonderen van de jonge vrouw, die, onophoude lijk bespied, dezelfde vriendelijke glimlach bleef tonen aan al die hate lijke en hinderlijke camera's. Maar het lawaai en de commen taar daarna waren nog veel tactlo zer, en buitensporig aanmatigend. Want nu brak er een openlijke dis cussie los over een zéér persoonlijke, definitieve beslissing, blijkbaar met grote ernst en zorgvuldige overwe- fing genomen, en in een sobere, no- ele eenvoud aan de nieuwsgierige buitenwacht bericht. Wie de alweer indiscrete fo to bekeek, waarop de prinses, geleund In de kussens van haar auto, na vol- streden strijd alleen terugkeert naar de eenzaamheid van haar paleis die zal In de glimlach iets meer ont dekt hebben dan enkele charmante wellevendheid tegen het publiek. Het gezicht van het levenslustige, ondeu gende jonge meisje is opeens dat van een weemoedige jonge vrouw gewor den. Maar dat kan men in onze we reld van vandaag de bemoei zieke dag óók al niet meer: Een persoonlijk besluit eerbiedigen. De critiek, speciaal van vrouwen kant, brak heftig los, even hinderlijk en ongemanierd als een luidkeels de bat in een ziekenkamer. Een prinses openlijk aanvallen om wat men als een verraad aan het eeuwig roman tisch instinct, of het openlijk belijden van een overwonnen standpunt be schouwde, dat gaat toch nog wel iets te ver. Maar wat let ons om stenen van de straat op te rapen en die, over drachtelijk dan altijd, te keilen naar het hoofd van de terecht of ten onrechte vermeende aanstichters en beïnvloeders van deze beslissing. Het zou de moeite waard zijn eens een ogenblik te luisteren naar de schelle toon van onbehagen, die uit deze openlijke critiek opklonk. Het onbehagen tegenover de beslistheid en de rust van een openlijk uitgespro ken persoonlijke mening die onbe doeld maar onvermijdelijk ook een element van afkeuring inhoudt. Daar om laten wij toch verder over die bitterzoete historie zwijgen, pro zo wel als contra. Wanneer het hier een naamloos jong meisje betrof, zou zelfs haar eigen moeder haar met rust laten, als zij na het allerlaatste afscheid de eenzaamheid van haar eigen kamer zocht en, achter de op slot gedraaide deur, uithuilde op haar sprei. Hoeveel te meer past het om stilzwijgend, met een genegen discretie op zij te gaan voor een jonge vrouw, die dit respijt nauwelijks wordt gegund, maar door het onverbiddelijk Protocol weer tot publiek glimlachen wordt gedwongen. Neemt u een ritssluiting, dan vervalt het beleg. Het overslagje wordt naar binnen gevouwen en hierop de. rits gestikt. Aan de hals kunt u dan een 2% a 3 cm breed patje knopen, dat open trekken van de rits voorkomt. Natuurlijk is een dergelijk pakje overdag ook heerlijk voor de kleinjes vooral als uw huis niet overal goed verwarmd kan worden. U maakt het dan van een warme stof In een niet te lichte kleur met vrolijk afstekende boordjes. De zooltjes krijgen een ste vig beleg van vilt of peau de suède, waarna u de randjes nog eens extra op maat doorstikt. Aanbeveling ver dient het, eerst de maat van het voet je te nemen, opdat de zooltjes niet te groot worden. Inplaats van elastiek kunt u een bandje door de enkeltjes rijgen, dat zit wat steviger. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8