Huidige verdeling bouwvolume voor Zeeland een ramp Toekomst zal hoge eisen stellen aan provinciale financiën NIEUWE VEERBOOT WORDT NIET IN ZEELAND GEBOUWD VELEN HULDIGDEN 70-JARIGE SCHILDER REM0ND KIMPE 10 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 De heer Kimpe toonde zich verheugd dat de huldiging in de eerste plaats vanwege zijn werken is geschied. De opleving, die de laatste tjjd op het gebied van de beeldende kunst- in Zeeland valt waar te nemen en waarbij de overheid een belangrijke rol speelt stemde spr. tot blijdschap. Hij betoogde voorts, dat nog meer gedaan moet worden om de kunst tot een groter publiek te brengen. „Toon mg' wat gij aan uw wand hebt en ik zal U zeggen wie gij zgt", zei de heer Kimpe in dit verband. „Kunst is geen luxe, zg is de we tenschap en het verstand van de be schaving, het hart en de ziel van de cultuur. Nadat hij voor de woorden van hulde zijn erkentelijkheid had be tuigd, sprak de heer Kimpe tot slot de hoop uit en de wens, zoals iedere jarige, die kent dat deze dag het begin zou mogen zijn van de mogelijkheid tot het houden van éénmansexposities in het centrum van Middelburg in een daartoe ge schikte zaal. Hierbjj herinnerde hij aan het verlangen, dat de Commis saris der Koningin inderU" dien aangaande heeft geuit. In de Mengelber.gfoyer van het Am. sterdamsc Concertgebouw is een hul- dir/ingsraam aangebracht, dat de suc cesvolle tournéc van het Concertge bouworkest naar de Verenigde Staten in 195h symboliseert. Het raam werd in opdracht van de Ned. Ver. Concertgebouwvrienden ontworpen en uitgevoerd door het glazemersechtpaar -Jolian en Femmy 'SchiltGeesink te Overveen. Centraal orgaan voor bouw van Middenstandsbedrijfspanden. Dinsdag werd in het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag het Centraal Orgaan voor de Bouw van Middenstandsbedrijfspan den geïnstalleerd. In dit orgaan zijn de diverse sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven vertegenwoordigd. Na mens de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Neder land heeft zitting de heer C. A. Kam- meraad uit Middelburg, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse Eilanden te Mid delburg. (Slot van pag 1) na <je watersnoodramp een uurdienst ingevoerd op de lgn Terneuzen Hoedekenskerke. Aan het herstellen van de uurdienst kan onder de be staande omstandigheden niet worden gedacht. Wat de dienst op Zondagen betreft, heeft de minister de eis ge steld van halvering van de dienst op werkdagen. Gedeputeerde Staten overwegen of door verschuiving, re kening houdende met de eis van de minister, op Zondagen voor de toe komst een Detere regeling kan wor den verkregen. Het RUk heeft herhaaldelijk gewe zen op <lo ongezonde toestand, dat de dagelijkse leiding van de stoom bootdiensten over de Wester-Schelde by het provinciaal bestuur berust, „HARTEKREET" VAN GED. STATEN Zeeuwse arbeidsmarkt laat aanmerkelijk groter volume toe De gang van zaken bg de verdeling van het bouwvolume voor de woning bouw is voor Zeeland niet minder dan een ramp. Komt hierin geen spoe dige verbetering dan wordt de ontwikkeling van Zeeland verhinderd. Dit schrgvcn Ged. Staten aan de Provinciale Staten naar aanleiding van diverse opmerkingen, door Statenleden gemaakt bij het vooronderzoek van de begroting. En deze „hartekreet" illustreren zij met diverse gege vens. In de zware industrie van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met ingang van 1956 de 42-urige werkweek Ingevoerd. Reeds de nomale ontwikkeling van de industrie vergt een belangrijk groter bouwvolume dan voor de huidige periode aan ons gewest is toebedeeld. Door verkorting van de ar beidstijd ontstaat een nog zoveel grotere impasse. Zonder woningen kan men het bestaande arbeidspotentieel niet behouden, laat staan de zo hoog nodige uitbreiding verwerven. De Kon. Mij. „De Schelde" kan niet in gelijke mate als de concurre rende werven elders in ons land de personeelsvoorziening behartigen. Bg het onderwijs ls er reeds con belangrijk tekort aan leerkrachten, omdat in tegenstelling tot elders in Zeeland niet aan sollicitanten een woning kan worden aangeboden. Voor vele gemeentebestuurders is deze droeve gang van zaken een be letsel om met vreugde de publieke zaak te dienen, De volharding, wel ke deze bestuurders betonen in het zo goed mogelijk behartigen van het belang van de verdeling van de woonruimte ls veelal boven alle lof verheven. Deze taak is bij het toe nemen van het gebrek aan woon ruimte zonder perspectief: door dat gebrek is het onmogelijk te voldoen aan de eis van de verdelende recht vaardigheid. Elk pleidooi voor het verwerven van meer bouwvolume zou zelfs een wijze dol kunnen ma ken. Onverdroten hebben Ged. Staten gepoogd een juistere toewijzing te verwerven. Zij zullen daarvoor zon der aflaten biijven ijveren, juist om dat dit voor hun geliefde provincie een zaak is van zo overheersend be lang, zo wordt betoogd. ZWAAR GETROFFEN. De Zeeuwen hebben sedert 1940 op het gebied van de woningmisère meer geleden dan de inwoners van enig ander gewest. Naar verhouding is Zeeland tijdens de oorlog het zwaarst getroffen ook in het woning areaal. Naar verhouding zijn de Zeeuwen mede het zwaarst getroffen door de evacuatiemaatregelen van de bezetter. Hetzelfde geldt voor de bevrijding, waarbij belangrijke delen van Zeeland aan ae zee ten offer vie len, waardoor tal van Zeeuwen ook van huis en haard werden beroofd. De watersnoodramp van 1953 bracht voor velen opnieuw de noodzaak om geruime tijd elders door te brengen. De stryd om in noodwoningen niet te verpauperen is veelal zwaar en wordt meermalen verloren. In meerdere delen van Zeeland zgn er in 't geheel geen spannin gen op de bouwvakarbeiders- markt. Zonder enig bezwaar zou aldaar een aanmerkelijk groter woningbouwvolume kunnen wor den verwerkelijkt. Dit is duide lijk gebleken uit een door Gede puteerde Staten Ingesteld onder zoek, waarvan de uitsla r aan de Regering is medegedeeld. Het aanvankelijk voor 1954-1956 toegewezen contingent is verdeeld. Binnenkort zullen 50 toegewezen z.g. migratie-woningen worden verdeeld. In 1950 zal opnieuw een woning telling voor het gehele land plaats vinden. Gedeputeerde Staten nopen dat de daaruit blijkende gegevens in de toekomst tot een meer billijke verdeling van het bouwvolume zullen leiden. Intussen zullen Gedeputeerde Staten blijven aandringen op het ver strekken van een verhoogd contin gent. terwijl de tekorten door het Rijk moeten worden gedragen. Gedepu teerde Staten hebben in Maart 1954 de minister van verkeer en water staat een brief geschreven, waarin een suggestie is vervat om het veer op Zierikzee mede te betrekken in de gemeenschap met het Rijk, waar bij de provincie alsdan een gedeelte van de exploitatie-tekorten dezer ge meenschap voor haar rekening zal nemen. Deze tekorten zullen in de naaste toekomst verder stijgen, zo dat bij aanvaarding van het op aan- drang~ van de minister ontworpen voorstel het provinciaal budget zwaarder zal worden belast. De mi nister heeft echter nog niet geant woord. Het veer over de Ooster-Schelde van Katse Veer naar Zierikzee zal immers meer gaan kosten, voor al als straks „De Val" klaar zal zjjn en een meer frequente dienst kan worden onderhouden. Daarvoor zul len in de toekomst andere-boten be nodigd zijn. Zodra het verkorte veer ZierikzeeNoord Beveland in ge bruik wordt genomen, zal een verla ging van het personentarief opnieuw worden bezien. Deze mededelingen van Ged. Sta ten komen voor in het antwoord van het college op diverse opmerkingen van Statenleden naar aanleiding van de provinciale begroting. Blijkens het afdelingsverslag zijn ook de vrije veren weer ter sprake gekomen, waarbij zowel voor- als tegenstanders van tarieven aan het woord waren. Gedeputeerdenachten zich echter gebonden aan een motie, die destijds vóór de vrge veren dooi de Staten werd aanvaard. In het kader van de unificatie van de ta rieven voor de drie Westerschelde- veren is mede aandacht geschonken aan het meermalen geuite verlangen naar een gereduceerd kindertarief en naar vrijstelling voor zeer jeugdige kinderen. Over de unificatie is tot dusver geen overeenstemming be reikt, maar dit punt blijft de aan dacht van Gedeputeerde Staten hou den. Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens opgaven van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening stonden op 1 December j.l. in totaal in Zeeland 1608 werkzoekenden inge schreven. Dit cijfer bedroeg per 15 November 1098. Het aantal ingeschreven mannen bedroeg 1402. Geheel werkloos waren hiervan 986, werkzaam op aanvullen de objecten 229 en tewerkgesteld op G.S.W.-objecten 187. Van werkge verszijde worden 573 aanvragen voor mannelijk personeel ingediend. In totaal stonden 406 vrouwen in geschreven. Hiervan waren geheel werkloos 284 en niet-werkloos 122. Er werden voor vrouwelijk personeel 199 aanvragen van werkgevers geno teerd. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Lelden slaagde voor het doctoraal examen in de rechtswetenschappen de heer F. K. Adriaanse te Middelburg. „PAS VERSNELLEN" OF „PAS MARKEREN"? Si. Maartensdijk wordt ontwikkelingskern. Vorig jaar hebben Gedeputeerde Staten de minister van economische zaken verzocht het eiland Tholcn aan te wijzen als ontwikkelingsgebied. Dit verzoek werd afgewezen, maar wel was de minister bereid om in overwe ging te nemen St. Maartensdijk als in cidenteel te stimuleren kern aan te wijzen. Gedeputeerde Staten hebben daarna aan de minister medegedeeld, dat zij wensen in te gaan op de suggestie om St. Maartensdijk als incidenteel te sti muleren kern aan te wijzen. Zij heb ben het bestuur dier gemeente met aandrang verzocht de nodige voorzie ningen (aanleg industrieterrein) te treffen en ook overigens ten opzichte van het industrialisatiestreven een ac tieve houding aan te nemen. Het ge meentebestuur heeft in beginsel in- middèls een terrein aangewezen als industrieterrein en aan een ingenieurs bureau opdracht gegeven deze zaak planologisch en technisch verder voor te bereiden. Gedeputeerde Staten overwegen voorts de mogelijkheid tot pogingen om de gemeente Tholen naast St. Maar tensdijk als incidenteel te stimuleren kern aangewezen te krijgen. Dit blijkt uit het afdelingsverslag inzake het vooronderzoek van de pro vinciale begroting. Waardering voor het E.T.I. Zowel Provinciale als Gedepu teerde Staten hebben waardering voor het werk van het E.T.I., zo blgkt uit het afdelingsverslag inzake de provinciale begroting. Naar aan leiding van enkele vragen over het ontwikkelingsplan, wordt uiteengezet dat de realisering hiervan, voor zo veel de taak van de overheid aan gaat, in het kort wordt aangeduid als 'n poging om een gunstig klimaat te scheppen. Daaraannu wordt voortdurend en op velerlei wgze gewerkt. Van de zijde der provincie op het gebied van het verkeer en ver voer, het bevorderen van de aanleg van industrieterreinen (b.v. Terneu zen, Goes, Zierikzee), het reconstruc tieplan van Schouwen-Duiveland, in daartoe leidende gevallen het behulp zaam zijn in nauwe samenwerking met het E.T.I. bij de vestiging en uitbreiding van bedrijven, het stimu leren van het nijverheidsonderwijs, enz. Voorts kan nog worden gewezen op de energie-voorziening, de onren dabele drinkwater- en stroomvoor ziening, enz. Overigens zal de ondernemings geest van het Zeeuwse volk de eco nomische ontwikkeling moeten ver- wcrkelijken. Een groeiend Zeeuws be sef zal zeker bevruchtend kunnen zijn voor de wil om de welvaart in het eigen gewest te bevorderen. Ge deputeerde Staten zullen zeker alles doen wat daartoe bevorderlijk kan zijn, aldus het verslag. dynamische ontwikkeling zal doen zien, waardoor zware eisen aan de provinciale financiën zullen worden gesteld. GEEN SLUITPOST. Allerminst zijn de uitgaven voor muziek, toneel en beeldende kunst als sluitpost der begroting behan deld. Bij een gemiddelde stijging der uitgaven van 12 is voor 1956 voor deze doeleinden 25 I meer dan voor 1955 uitgetrokken. Gedeputeerde Staten menen dat daarmede voor 1956 is bereikt het geen maximaal beschikbaar kon worden gesteld. DELTAPLAN. Over het Deltaplan is in de jongste tgd veel geschreven en nog meer ge sproken. De moeilijkheid was even wel, dat tot dusver Regering noch Staten-Generaal zich over dit plan hadden uitgesproken. Door het indie nen van de Deltawet bij de Tweede Kamer ls hierin gelukkig een begin van verandering gekomen. Door uitbreiding van de provinciale waterstaatsdienst met een nieuwe af deling, in het bgzonder voor het Del taplan, wordt de technische dienst zodanig versterkt dat ale facetten van dit plan, voor zoveel Zeeland aangaat, Gedeputeerde Staten zetten nogmaals grondslagen van beleid uiteen De leden van Provinciale Staten hebben ln de afdelingen uitvoerig gediscussieerd over de brief, die Ged. Staten bg de begroting hadden ge voegd. In deze brief werd Immers medegedeeld, dat het college thans de tjjd gekomen achtte om „de pas enigszins te markeren". Daarover werden ln de afdelingen verscheidene opmerkingen gemaakt, waarbjj er op gewe zen werd, dat men niet mag zeggen „ziezo, wg zgn er", doch dat de lage «tgging van het inwonertal zelfs de vraag doet stellen of op sommige pun ten niet gesproken moet worden van „de pas versnellen". Taken als volks gezondheid, cultinir en maatschappelgke zorg mogen niet in het gedrang komen en niet als sluitposten worden beschouwd. Gedeputeerden hebben ln deze opmerkingen aanleiding gezien om nog eens uitvoerig de grondsla gen van hun beleid uiteen te zetten. Het Deltaplan hebben zij daarbij ln hun beschouwingen betrokken. Als een schrikbeeld zal de Staten de tijd voor en de eerste jaren na de tweede wereldoorlog voor'ogen staan, zo schrijven zij. Immers toen bracht het financieel bestel mede een grote mate van achterstand in het provin ciaal voorzieningspeil. Gelukkig kon, te beginnen met 1948, aan het wegne men van de achterstand worden ge werkt. Met versnelde pas en zonder rust is naar dit doel gestreefd. Het- feen is bereikt zal echter ook in min er gunstige tijdsomstandigheden moeten worden gehandhaafd. Op dit terrein is er moeiïgk iets ergers denk baar, dan dat hetgeen in de laatste jaren met zorg en liefde ls opgebouwd straks mogelijk met eigen hand moet worden gesloopt. In het algemeen stemt hetgeen is bereikt tot tevredenheid. Zeeland is in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw met betrekking tot de economische ontwikkeling ach tergeraakt bij overig Nederland. Goeddeels ls dit te wijten aan de lig ging. Na volledige voltooiing van het Deltaplan zullen de verkeers- en ver voersmogelijkheden aanmerkelijk zijn verbeterd. Wil hiervan echter tenvol- le profijt worden getrokken, dan zul len ook door de provincie zeer belang rijke bedragen met name voor land wegen moeten worden besteed. Ook wat de verbindingen te water aangaat zullen aan de provinciale financiën zware eisen worden gesteld. Overweging van het vorenstaan- staande noopte Gedeputeerde Sta ten er toe, het voeren van „een voorzichtig financieel beleid" na der te omschrijven door de uit drukking „de pas enigszins mar keren". Na de periode, waarin met versnelde pas ls getracht de ach terstand in te lopen, kan hierin niet worden gezien de positie „op de plaats rust". Immers delen Ge deputeerde Staten mede, dat zij „niet schromen om noodzakelijke nieuwe lasten op het. budget te. doen drukken". De agenda der huidige zitting van de Staten le vert daarvan ten overvloede het bewjjs, zo betoogt het college. Wel zal, nu de achterstand op so ciaal terrein en op dat der volksge zondheid en van de cultuur zo ver is ingelopen en de toekomst de kans biedt om de achterstand op econo misch terrein te overwinnen, moeten worden voorkomen, voor zoveel dit van het provinciaal beleid afhangt, dat die kans wordt gemist. Daarom zal bg het voteren van nieuwe lasten steeds in het oog moeten worden ge houden, dat de toekomst een sterk Consolidatie der ruïne van Hoogelande nog niet zeker. Statenleden spraken uitvoerig over restauratievoorstellen. In twee van de drie afdelingen der Provinciale Staten is uitvoerig gespro ken over de voorstellen tot subsidi ering in voorgenomen restauraties van monumenten. Ook het plan tot conso lidatie van de ruïne van Hoogelande kwam daarbij aan de orde. Naar wij ln verband hiermee van de zijde der eigenaars vernemen, hangt het door gaan van dit werk af van de bijdra gen, die van overheidswege kunnen worden verstrekt. Eerst wanneer zulks bekend is, kan worden bezien of het voor de eigenaar resterende bedrag op te brengen en te verantwoorden zal zijn. Thans staat hierover dus nog niets vast. Eén der Statenleden vroeg, of het werkelijk nog van belang is deze ruïne te restaureren. Andere leden waren van oordeel, dat deze restauratie ze ker van belang is. Van de zijde van G.S. werd in de afdelingen geant woord, dat het rijk er sterk de nadruk op legt, deze ruïne te behouden met het oog op de geschiedenis der provin cie. Als het werk voor rijkssubsidie in aanmerking komt, verleent de provin cie doorgaans een bijdrage van 10 Vo. Ook werd van diverse kanten cri- tiek uitgeoefend op het feit, dat de werkelijke restauratiekosten in vele gevallen aanmerkelijk, hoger zijn dan ae ramingen. Eén der leden zei, dat 't verschil tussen raming en kosten in enkele gevallen al te groot is. Men zou bijna gaan denken, dat het bedrag vaak met opzet te laag wordt geraamd om de restauratie gedaan te krijgen. Van andere zijde werd daarentegen aangevoerd, dat men bij de restaura tiewerkzaamheden moeilijk van tevo ren bepalen kan, voor welke tegenval lers men tijdens de uitvoering kan ko men te staan. G.S. hebben in antwoord hierop betoogd, dat zij practisch geen invloed kunnen uitoefenen op de om standigheid, dat de kostenramingen in vele gevallen aanzienlijk worden ver- hoogd. Wel geven zij de verzekering, dat het ministerie nauwkeurig nagaat of deze verhogingen verantwoord zijn Uiteraard is het college bereid de ge maakte opmerkingen aan de minister door te geven. in studie kunnen worden genomen. Een juiste taakverdeling tussen de bestaande dienst en deze nieuwe af deling zal onder leitjjng van de hoofd ingenieur-directeur moeten groeien. Gedeputeerde Staten vertrouwen, dat deze uitbreiding van de technische dienst hen in staat zal stellen de be langen en wensen van Zeeland met betrekking tot het Deltaplan op ge fundeerde wijze naar voren te bren gen. De loonkosten van de nieuwe afde ling zijn geraamd op 50.000.Met inbegrip van sociale lasten, huisves ting, reis- en verblijfkosten, bureau kosten, enz. zullen de kosten voors hands gesteld kunnen worden op rond 76.000.De praktijk zal moeten uitwijzen of al dan niet tot een uit breiding zal moeten worden besloten. Gedeputeerde Staten vertrouwen, dat de Staten voor een noodzakelijk ge bleken uitbreiding de gelden zullen beschikbaarstellen, ook indien deze niet vooraf kunnen worden gevraagd. Zolang de plannen van het Rijk over het tijdstip van uitvoering der verschillende afsluitingen noch over de verkeerswegen concrete vormen aannemen zal men Gede- uteerde Staten ten goede moeten ouden, dat zij zich niet uitspreken omtrent tal van suggesties door verschillende belanghebbende cor poraties en andere instanties naar voren gebracht. Zg stellen deze suggesties wel zeer op prijs, maar zouden zeker in organisatorisch opzicht falen, wanneer zij, zonder de commissie uit de Staten en de streek zelf te raadplegen en zon der voldoende technische voorlich ting, een standpunt bepaalden. Overhaasting met het poneren van Zeeuwse wensen is voor het provin ciaal bestuur allerminst noodzakeiyk. In deze tyd van snelle ontwikkeling kunnen vraagstukken, ln het bgzon der die van verkeer en vervoer, in een kwart eeuw van een geheel andere or de worden. Daarom te meer is een grote mate van gedegenheid, meer dan overhaasting gewenst, aldus het college. ZIJN WENS: ÉÉNMANSEXPOSITIES! Aankoop van werk voor provincie kan doorgaan. Vele vooraanstaande Zeeuwen heb ben Donderdag deelgenomen aan een huldigingsbgeenkomst ter ere van de Zeeuwse kunstschilder Reimond J. P. Kimpe, die deze dag 70 jaar werd. Tal van hartelijke woorden werden gesproken tijdens deze huldi ging, die voorbereid werd door een comité onder voorzitterschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes. Wegens ontsten tenis van de laatste was de leiding van de bgeenkomst, die in hotel „De Burg" in Middelburg werd gehou den, in handen van ae heer H. Pie- ters. Deze kon de verheugende me dedeling doen, dat het voornaamste doel van het comité kan worden be reikt. Er is namelijk een bedrag bij eengebracht, waarvoor 't provinciaal bestuur verzocht zal worden een werk van Kimpe aan te kopen voor het nieuwe provinciehuis. De heer Pieters wees er in zijn toespraak o.a. op, dat de plaats, die de thans 70-jarige in de Zeeuwse gemeenschap inneemt, wel een zeer bijzondere is. De heer Kimpe had o.a. als voorwaarde gesteld, dat men de huldiging „niet al te mooi" zou ma ken. Al te mooi zou niet kunnen, zo meende spr., want Kimpe heeft in zgn werken mensen en dingen ook vaak niet op hun voordeligst doen uitkomen. Zijn „Kade te Veere" bijv. heeft er niet toe bijgedragen de huurwaarde van de afgebeelde hui zen op te drijven De heer Pieters betrok ook me vrouw Kimpe in de hulde namens het comité. „Zij leefde mee in de vreugde, die het scheppen van ieder schilderij haar man bracht", zo zei hij. De jarige heeft het in het ver leden niet gemakkelijk gehad, be toogde spreker verder. Velen hebben hem niet begre pen, die zocht de verschillende richtingen en aspecten in zich op te nemen en te verwerken op zijn eigen wgze. „Het is een voordeel Kimpe in ons midden te hebben. Hg liet ons zien wat wg niet zijn door middel van het vergroot glas van zijn zien en zijn han den". besloot de heer Pieters. Namens de Zeeuwse Kunstenaars kring sprak hierna de voorzitter, de heer A. L. A. Borst. Hg merkte op, dat 't tot vreugde stemt, dat 't thans nog mogeiyk blijkt van de kunst te leven. Hij wees speciaal op de uni versaliteit van de figuur Kimpe en herinnerde tenslotte aan een van diens denkbeelden, namelijk om door samenwerking van verschillende kunstenaars werken van universele inslag tot stand te brengen. De volgende spreker was drs. L. Lockefeer, die o.a. opmerkte, dat deze hulde aan de heer Kimpe een daad van eenvoudige rechtvaardig heid en dankbaarheid is. Spr. gaf vervolgens in een uitvoerig exposé een uitmuntende kenschets van de figuur Kimpe en diens werk en be sloot met de jarige namens tal van zijn vrienden nog vele jaren toe te wensen. Maar een schilder" Uit naam van de Rooms-Kathoüe- ke Kunstenaarskring sprak de heer C. M. van Moorsel gelukwensen uit. Deze spreker zei o.a. te hopen, dat de heer Kimpe in de toekomst ook nog eens gelegenheid wordt gegeven tot het vervaardigen van een wand schildering. Tenslotte was het woord aan de jarige, die opmerkte: „Ik ben geen redenaar, ik ben maar een schilder"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6