Zwarte Meer bij Genemuiden een uniek reservaat voor watervogels Portugees Oost- Afrika houdt zijn grenzen hermetisch gesloten MACHTIGE VESTING ONTDEKT AAN DE OEVER VAN DE INDUS ROOSEVELT WENSTE IN 1937 GESPREK MET DUCE OP ZEE VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zee-arenden en eidereenden zijn zeldzame gasten (Van een speciale verslaggever) In de glazen van onze kijkers danste de horizon op en neer, toen we de enorme troepen tafel- en kuifeenden in het vogel- en waterwïldreser- vaat ,yHet Zwarte Meer" in het vizier poogden te krijgen. Dat dansen was soms nogal wilddan weer als een kalme deining, al naar gelang de schommelingen van de motorboot, waarin de heer A. Timmerman, vogel wacht en opzichter van het resrvaat, ons door zijn domein voerde. Het is vreemd, dat de roem van dit unieke oord waar honderd duizenden water- en moerasvogels komen broeden, of het tijdens de trek als pleisterplaats kiezen: in het buitenland meer bekend is, dan in ons eigen land. Zo zijn er zelfs wel ornithologen uit Amerika komen kijken. We zijn in dit gebied, dat aan de zuidelijke, dijk van de Noor doos tpolf der grenst het. ligt tussen Gene muiden en Ramspol ten Noorden van het Kamper Eiland een excursie gaan maken en zelfs tot op het Vo geleiland doorgedrongen, ons toever trouwende aan de heer Timmerman, die niet alleen een uitstekende gids bleek zo voerde hij ons veilig door meer dan manshoge rietvelden, waar we moeizaam door het moeras ploe terden doch tevens zoveel wetens waardigs vertelde, dat we er gemak kelijk een boek over vol zouden kun- Fuut op het nest. nen schrijven. Zjjn enthousiasme werkte aanstekelijk en het was de in vallende duisternis, die ons tenslotte noopte heen te gaan. Kiekendieven De riet- en bïesvegetatie van fikt Zwarte Meer de vele ondiepten, de stromingen, de diepere delen en de daarmee samenhangende begroeiing met waterplanten, of het ontbreken daarvan, bieden hier levensmogelijk heden voor de meest uiteenlopende soorten vogels. Tijdens onze boottocht zagen we al leen al (de heer Timmerman kon dat nauwkeurig bepalen, want het is een van zijn vele taken) minstens vijf tienduizend tafel- en .uifeenden. Zo lukte 't bijvoorbeeld een troep van over de vierduizend van deze vogels tot dichtbij te naderen. Het komt wel voor, dat er twintigduizend bij elkaar zitten langs een „strand" van het Vogeleiland. Fier en statig trokken vijf knob belzwanen laag over ons heen, prachtig afsteken-' tegen de don kere wolkengevaarten. Af en toe gingen geweldige horden eenden op de wieken, die als confetti door de lucht dwarrelden, doch deson danks onderling keurige staal tjes van fantastisch formatie-vlie gen ten beste gaven Een paar een zaam vliegende bonte kraaien (erg vroeg, vond de heer Timmer man) kwamen ook eens neuzen, flegmatiek recht-toe, recht-aan wiekende. Ondanks lang speuren, kwam de zeearend, die ook in de buurt moest zitten, niet opdagen. Onze gids ver telde, dat hij in 1946 in ae polder vijf zee-arenden bij elkaar had gezien en aan het einde van de zomer waren er in het reservaat vier vis-arenden. Zeldzame gast Gelukkig maakte een buitengewoon zeldzame gast in dit gebied het weer wat goed, dat de arend verstek liet gaan. We kregen een eidereend over stuurboord. We twijfelden: wel, niet, ja, neen.... Tenslotte was het zeker, een eider eend. De lichte wenkbrauwstreep ver ried. dat het een jong exemplaar was De vogel bleek niet in het minst schuw te zijn. „Dat is de derde, die ik hier dit seizoen zie", vertrouwde de heer Tim mermans ons toe. Andere vogels, die we onder meer verrasten (geen kunst die bij de vo gels vertrouwde boot) waren dodaars jes een vliegende (vrij zeldzaam ver schijnsel) fuut, een dozijn aalschol vers op een uitlopertje van het Klei ne Eiland en nog talrijke andere. De waterral, roerdomp en purperreiger en ook het porceleinhoen komen hier voor en de futen en meerkoeten hebben grote kolonies gevormd. Op het Vogeleiland bleek het te wemelen van de fazanten. Het eiland is kunstmatig van opgespo ten grond uit de vaargeul. Er is een grote weide van vier en een halve hectare aangelegd om gan zen te trekken en deze vogels hebben het terrein al van de lucht uit verkend. Rietzangertjes Een dichte begroeiing van griend- hout, en aanplanting van wilgen, po pulieren, es; esdoorn, haagbeuk, beuk en berk maken het tot een ideaal terrein voor de rietzangertjes, zoals de tjiftjaf, fitis, tuinfluiter, bosriet- zanger, sprinkhaart-rietzanger snor- en niet te vergeten de "baard- meesjes. Zwartkoptuinfluïters, riet- forzen en zelfs de wielewaal behoren ij de levende inventaris en de rans uil heeft er twee jaar gezeten en jon gen gehad. OPGRAVINGEN IN PAKISTAN Zevenduizend jaar geleden was het schrift hier niet bekend (Speciale correspondentie) In Karatsjl, de hoofdstad van Pakistan, werden onlangs de resultaten gepubliceerd van een tweede opgravingscampagne, die de archaeologische dienst van deze staat heeft uitgevoerd. Het toneel van dit doordringen in een ver terugllggend verleden zijn de oevers van de Indus, het gebied van Mohenjodaro, waar een van de vroegste culturen van de menselijke ge schiedenis gevestigd was een cultuur, die waarschijnlijk nog ouder is dan die van Mesopotamlë en Egypte. De opgravingen verdienen bijzondere belangstelling, omdat ze het halfdonker kunnen ophelderen, waarin de overgang tussen praehlstorle en eigenlijke geschiedenis is gehuld. In het eerst waren de geleerden van mening geweest, dat men hier te ma ken had met een cultuur, die geheel beheerst was door de collectivistisch© principes een staatsbestel, dat ge durende meer dan twintig generaties in ongestoorde vrede zowel naar bui ten als naar binnen, zonder sociale schokken en zonder een omwenteling van de bedrijfstechniek had kunnen bestaan. De laatste vondsten hebben nu echter bewezen, dat datgene, wat men' eerst voor een eenvoudige dam Het postkantoor van Lefkoniko op het eiland Cyprus werd door vijftig jeugdige aanhangers van de Eoka, de organisatie welke strijd voert te gen het Engelse bewind, in brand ge stoken. Later kalkte men het woord Eoka op ds geblakerde muren.... De Engelse autoriteiten namen evenwel represaillemaatregelen tegen de ge hele bevolking van Lefkoniko en be paalden, dat deze 2000 pond sterling bijeen moest brengen om de geweld daad ongedaan te maken en een nieuw postkantoor te doen bouwen. Op deze foto ziet men hoe de bewo ners van de stad hun boete bij de Engelse regeringingsambtenaren af dragen. tegen de Indus had aangezien, de overblijfselen waren van een muur constructie, waarvan het doel zowel naar binnen als naar buiten gericht was. Vesting Op deze muur hadden de machtheb bers van deze staat een geweldig platform aangelegd, waarop zich het politieke, religieuze en zelfs economi sche centrum bevonden moet hebben, dat voorzien was van een diepe put, voorraadkamers en een met torens gewapend heiligdom en dat daardoor in staat gesteld was ook moeilijke tijden, zoals bijvoorbeeld belegerin gen, te doorstaan. De opgravingen hebben verder bewezen, dat deze ves ting, waarin de machthebbers zich konden verschansen, in grote haast is opgetrokken, blijkbaar op bevel van een leider, die groot aanzien ge noot en in het bezit was van onbe perkte machtsbevoegdheden. De eerste opgravingscampagne werd door Amerikanen geleid die in Roerdomp in afweerhouding. Bemiddelingsvoorstel aanvaard'. De Noorse staking van transport arbeiders is Woensdagavond geëin digd doordat beide partijen het bemid delingsvoorstel van dé regeringsbe middelaar hebben aangenomen. Hier en daar werd het werk gisteravond reeds hervat, In alle gevallen zullen de arbeiders Vrijdag weer aan het werk zijn. De regeringsbemiddèlaar, Th. Evju, overhandigde Zaterdag jl. zijn bemid delingsvoorstel aan werknemers en werkgevers, maar de inhoud werd niet bekend gemaakt. De individuele leden van de werkgevers en werkne mersorganisaties moesten eerst hun stem er over uitbrengen. Woensdag avond deelden de vertegenwoordi gers van de strijdende partijen mede, dat het voorstel is aangenomen maar zij weigerden te zeggen hoeveel voor-, respectievelijk tegenstemmers er geweest zijn. De werknemers had den aanvankelijk een algemene loons verhoging geëist van circa 30 kro= nen, maar het voorstel, dat thans is aanvaard, is veel Ingewikkelder. Een vertegenwoordiger van de werkge versorganisatie zei, dat het bemid delingsvoorstel de transportarbeiders op dezelfde loonshoogte zal brengen als de werkgevers in de industrie, die thans tussen de 4,69 en 3.66 kronen per uur verdienen. De nieuwe over eenkomst geldt tot 1 October 1957. Mohenjodaro niet al te diep in de aarde doordrongen en daardoor het slachtoffer werden van ernstige ver gissingen. Dit kan men van de na hen volgende Pakistaanse geleerden niet zeggen. Ze moesten vele meters diep in de modder graven, by gloeiende hitte onder een loodzware hemel. De Indus, die tegenwoordig veel hoger stroomt dan 5000 jaar geleden, de bloeitijd van de Mohenjodaro-eultuur,- is in het gebied, waar de stad zich verhief doorgedrongen en heeft gro te landstreken in moeras veranderd. Techniek en kunst De cultuur van Mohenjodaro be? stond reeds 5000 jaar voor Christus' geboorte. In het begin nog eenvoudig, zoals biykt uit de in de zon gedroogde aarden voorwerpen, die thans voor de dag kwamen, heeft ze zich blijkbaar steeds verder ontwikkeld, zowel naar de technische als naar de kunstzin nige zijde. In deze tijd bouwde ook het onbekende opperhoofd van de ge meenschap de grote vesting, zonder dat ergens een aanknopingspunt ge vonden kan worden, dat betrekking heeft op de naam en het werk van deze man. Want deze Induscnltunr heeft het schrift niet gekend geen getuigenis, dat ontcijferd kan worden kan dus thans nog ver slag uitbrengen over dit volk en z(jn leven. Men kan sléchts uit de vondsten opmaken, dat de bloeitijd waarschijnlijk enkele honderden jaren geduurd heeft. Het onderwerp: de vrede Van de hand van Vittorio Mnssolini, de zoon van de voormalige Italiaanse dictator, verschijnt in het te Milaan uitgegeven tijdschrift „Tempo" een artikelenreeks onder de titel: „Mus solini, mijn vader". Tot de bijzonderheden, die Vittorio openbaar maakt, behoort een uitno diging, die president Roosevelt in '37 aan de „duce" deed toekomen, om „op het hoogste niveau" eens een ontmoe ting te hebben. Roosevelt had volgens Vittorio als plaats der ontmoeting een oorlogsschip midden op de Atlan tische Oceaan voorgesteld. De duce wees deze uitnodiging van de hand, omdat hij, aldus Vittorio, niet zeker er van was dat het voor stel oprecht gemeend was. Vittorio schrijft, dat .hg zelf ln September 1937 in Washington was en by die gelegenheid de gast van Roosevelt. De Amerikaanse ambas sadeur in Rome en de Italiaanse am bassadeur in Washington waren tij dens die ontvangst aanwezig. Nadat Roosevelt gezegd had, het aange- Zuidafrikaanse delegatie nog niet terug in V. N. Misschien volgend jaar. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, heeft Woensdag verklaard, dat het jongste besluit van de algemene vergadering der V.N. om de rassenkwestie in Zuid-Afrika niet verder te onderzoe ken, de deur opent voor de terug keer van de Zuidafrikaanse delega tie. Omdat er in de slotresolutie van de algemene vergadering sprake was van „bezorgdheid" over de rassen politiek in de Unie, zal de delegatie evenwel niet nog tgdens deze zitting terugkeren. Of dit het volgend jaar het geval zal zijn, hangt af van het standpunt dat de algemene verga dering op deze of in net begin van de volgende zitting inneemt ten aanzien van de klacht van India over de behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, aldus minister Louw. Technologisch instituut van Russen voor Birma. De Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew zijn Woensdag uit Ran goon op het vliegveld van Asansol in West-Bengalen aangekomen. Na hun reis naar Birma zetten zjj na het be zoek aan India voort. Eerst zullen zjj twee dagen naar Kasjmir gaan en vervolgens naar Nieuw Delhi terugkeren voor bespre kingen met de Indische regering. Op 13 December gaan de beide staats lieden naar Afghanistan voor een kort bezoek op weg naar huis. Rusland zal m Rangoon een techno logisch instituut bouwen en volledig uitrusten. Volgens Tass heeft de Birmaanse premier bekendgemaakt het Russi sche volk in ruil een hoeveelheid rijst en andere Birmaanse goederen te schenken. Kolenschaarste in Europa Na een bgeenkomst van vértegen- woordigers der Engelse regering en van de zes landen der Europese ge meenschap voor kolen en staal is te Londen bekend gemaakt, dat Enge land zijn kolenaankopen bij de ge meenschap voor het eerste kwartaal van het volgende jaar met 100.000 ton zal beperken. De aankoop van deze hoeveelheid zal worden uitgesteld om de Europese kolenmynindustrie te helpen in haar pogingen tot verlich ting van de kolenschaarste, die ont staan is door de sterke stijging der industriële productie. EMIGRANTEN NIET GEWENST Naturellen worden als koelies beschouwd (Door Mary Pos) Hoe drukt elk land zijn stempel ook op de buitenlanders die er zich ves tigen! Als men daarvoor ooit een bewijs wil hebben, krijgt men het op een reis van Rhodesia naar Portugees Oost-Afrika, van Umtali naar Beira waartussen hemelsbreed misschien 300 km liggen. De autoweg die door Mozambique voert, zoals dit deel van Afrika heet, is echter uiterst slecht en de trein, heeft zoveel oponthoud bij de diverse stationnetjes en op het baanvak zelf, dat hij met drie uur vertraging in Beira aankwam. Terwijl Umtali een brok poëzie is, zou deze in Beira volkomen ontbreken ware er niet het brede strand en het uitzicht op de Indische Oceaan. Het is juist de zee, die de bewoners van de Rhodesia's onweerstaanbaar naar de kusten voert. D&t is het wat zg missen en wat hun allergrootste verlangen is: een doorgang naar zee, die zo heel dichtby ligt en een mo derne autoweg er heen, zodat men op de meest comfortabele en snelle wijze naar de oceaankust kan reizen om daar een vacantie door te brengen en wat veel belangrijker is en de eco nomie van hét land zeer ten goede zou komen - om zgn producten zelf naar een havenplaats te vervoeren en niet afhankelgk te zgn van de om ringende gebieden Nooit zal Portugal, dat alles doet oin zjjn grenzen voor buitenlands kapitaal en nlet-Portugese emi granten gesloten te houden, hier vrjjwllllg aan medewerken. Het ene land schgnt zich by Je Uni ted Nations heel wat meer te kunnen veroorloven dan het andere land. Zuid Afrika is onafgebroken onderhevig aan'de felste critïek, maar ofschoon in de Rhodesia's in het dagelgks le ven 'n even scherpe separatie heerst als in Zuid-Afrika, waar men niet zo als in dit laatste land aparte loket ten in de openbare gebouwen heeft, maar zelfs aparte zalen en ingangen, hoort men daarover nimmer in de wereldpers spreken. „Eerst moet de donkere bevolking haar opvoeding hebben", zegt men in de Rhodesia's, net als in Zuid-Afrika, „alvorens zg op voet van gelgkheid met ons kan omgaan". Taak voor Urto. Wat echter Portugees Afrika be treft, men schgnt het van dit land normaal te vinden dat het zgn gren zen bgna hermetisch sluit voor bui tenlanders, dat men dit geweldige Mo zambique niet op ook maar enigszins bevredigende wgze in ontwikkeling brengt. En wat erger is, dat het zjjn na turellen behandelt op een manier die, als dit in Zuid-Afrika of de Rhodesia's zou geschieden de le den van de Commissie ter bevor dering van „de rechten van de mens" en de wereldpers geen woorden' genoeg zou doen vinden om hun afschuw uit te drukken... Nu zwijgt men echter in alle talen, ofschoon toch voldoende bekend moet zgn, dat de havenarbeiders langs de kust van Mozambique, uit het bos- land naar de havenplaatsen gebracht merendeel ionge jongens zijn. die zeg ge en schrgve twee pond per maand verdienen en als koelies behandeld worden. In het gehele enorme Mozambique, naam te vinden Vittorio als gast by zich te hebben, deed hij zijn verras sende voorstel, aldus de schrgver. Roosevelt, aldus Vittorio. wenste deze persoonlgke ontmoeting met de Duce, omdat „de normale diploma tieke kanalen soms te ko d zgn". Roosevelt zou gezegd hebben, dat hg om binnenlandse redenen geen be zoek aan Europa kon brengen en aannam, dat Mussolini ook niet lan ge tijd uit Italië weg kon. Daarom stelde Roosevelt een ontmoeting „in neutrale wateren" voor. De reden, waarom Roosevelt met Mussolini wilde spreken, was vol gens de schildering van Vittorio, dat Italië het enige land was, waarmee zulk een gesprek dat de vrede tot onderwerp zou heb ben voor Amerika mogelijk was. „Rusland en Duitsland, „al dus citeert Vittorio de Ameri kaanse president, „zijn de tegen polen van onze politiek en op dit ogenblik is met hen geen gesprek 'mogelgk". Volgens Vittorio Mussolini wilde Roo- sevelt het gesprek op zijn laatst in het voorjaar 1938 organiseren. Mus solini, aldus Vittorio, had grote waar dering voor Roosevelt maar meende, dat een „minder idealistisch en meer Europees politicus in Roosevelt's plaats had moeten komen, in welk ge val de duce de uitnodiging voor een gesprek in volle zee wel zou hebben aangenomen. (United Press) ROOSEVELT ..varen voor de vrede.. Dierenbeschermers doen beroep op gemeenten. De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft een schrijven aan de gemeentebesturen in ons land gericht. In dit schrijven ves- tigd de vereniging er de aandacht op, dat haar vele gemotiveerde klachten hebben bereikt ten aanzien van be paalde personen (vooral kermis-ex- ploitanten) die met verschillende die ren op markten, kermissen en open bare wegen optreden, waarbij zij zelf deze dieren kunsten laten verrichten. Vaak worden deze dieren geëxploi teerd in draaimolens en soms worden er ook gevechten gearrangeerd van de ze dieren met mensen, aldus het schrij ven. De vereniging verzoekt de gemeen tebesturen, bij plaatselijke verorde ning deze vertoningen te verbieden als in strijd met alle redelgke eisen van dierenbescherming. tweemaal zo groot als Zuid-Rhodesia inclusief een stad als Lorengo Mar ques, zouden volgens de laatste ge gevens slechts 50.000 Europeanen wonen, die voor het allergrootste deel uit Portugezen bestaan. De komst van niet-Portugezen is aan zeer strenge voorwaarden onderworpen. Verheugt iedere Europeaan in de Rhodesia's zich in de snel groeiende blanke bevolking van velerlei natio naliteit, de Portugezen reserveren, indien maar enigszins mogelgk voor zichzelf alleen. De verdere bewoners behal ve de naturellen, bestaande uit In diërs. gekleurde Aziaten en Portuge zen in de kolonie geboren, zouden on geveer 40.000 bedragen en de natu rellen zelf ongeveer 5 millioen. Hoewel Pandit Nehroe alle midde len te haat neemt om zijn overtol lige millioenen in Afrika te spuien ziet men uit deze cijfers dat de Portugezen ook hem voor de gren del op de deur houden. De cgfers vertellen ook, dat er een strenge separatie moet bestaan tus sen blanken en naturellen, gezien het zeer geringe aantal gekleurden, on danks het grote overschot der man nelijke Portugese bevolking. Boven dien moet er zeer weinig werkgele genheid zgn voor de inheemse bevol king, want ingevolge een tussen Zuid- Afrika en Mozambique getroffen overeenkomst arbeiden vele naturel len uit dit gebied in de mgnen rond om Johannesburg. Ik geloof dat ze het in het zozeer becritiseerde Zuid-Afrika heel wat beter hebben dan in hun eigen „va derland", niet alleen als men de lo nen vergelgkt, maar ook de behande ling. Op haar reis door het „zwarte werelddeel" bezocht Mary Pos ook Portugees Oost-Afrika. Van de toestanden, die zy daar aantrof, vertelt zg in neven staand en een volgend artikel, waarby zy vooral aandacht be steedt aan de behandeling van de naturellen. En daarin lcomt de schrijfster o.a. tot de con clusie: „Ik geloof, dat de natu rellen uit Mozambique, die in Zuid-Afrika zijn gaan werken, het daar beter hebben dan in hun eigen vaderland. „ZWANEN DALEN ALS ENGELEN MÉMOIRES VAN MUSSOLINI'S ZOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5