Opvallende eenstemmigheid over vrijere loonvorming Indonesisch plan tot aantrekking van buitenlands kapitaal sameitleureSriTlÊ STEUN VOOR MIDDENSTAND BIJ BOUW BEDRIJFSPANDEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DEBAT IN TWEEDE KAMER OVER SOCIALE ZAKEN Vertrouwen in verantwoordelijkheids gevoel van particuliere bedrijfsleven (Van onze parlementaire redacteur) Er begint zich in de Tweede Kamer een opvallende eenstemmigheid te openbaren over het in de toekomst te volgen loQpbeleid. Men Is het eens geworden over de wenselijkheid van een vrijere loonvorming. De socialisten hebben zich er lang tegen verzet, doch nu de socialistische minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, in de Memorie van Antwoord op zyn begroting de bereidheid van de regering heeft aangekondigd om ln de richting van een vrijere loonvorming te koer sen en dus is voorgegaan, zijn z\jn partijgenoten In de Tweede Kamer ge volgd, zij het dat zy by monde van drs. Roemers waarschuwden voor de gevaren, tot voorzichtigheid maanden en enkele voorwaarden stelden. r Reuter (C.P.N.) was er te- De enige min of meer positieve aan duiding van wat nu zal moeten ge beuren is tot nu toe alleen te vinden in het feit, dat de regering aan de Rijksbemiddelaars aanwijzingen heeft fegeven betreffende de toelaatbaar- eid van enige differentiatie in de lo nen. In meer en minder enthousiaste be woordingen hebben verschillende af gevaardigden hun instemming met de ombuiging van het loonbeleid der re gering betuigd. De neer Reut gen. Prof. Romme's mening De belangstelling ging Donder dagmiddag in de Kamer uiteraard vooral uit naar de rede van de fractievoorzitter van de K.V.P., prof. Romme, die reeds in Decem ber 1953 een motie sindsdien „in de yskast" gezet over de vryere loonvorming had ingediend. Deze rede was van een opvallende vriendelijkheid. Prof. Romme vermeed zorgvuldig de houding aan te nemen van de triomfator, door wiens toedoen de thans voorgestelde veranderingen ingang hebben gevonden. Hijhad uiter aard in beginsel geen bezwaren tegen de plannen van de regering, maar hij wilde toch nog wel enkele bijzonder heden weten. Is de regering bijvoor beeld bereid „overdracht van be voegdheden" zodanig uit te leggen, dat ook de organen van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en niet alleen de S.E.R. bevoegdheden zullen krijgen? De katholieke fractieleider begreep de overwegingen van de mi nister omtrent het voorlopig nog niet indienen van een wetsontwerp, dat de ze materie geheel regelt. Hy wilde echter wel vragen om de verzekering, dat het ontwerp klaar wordt gemaakt, zodat een volgend kabinet het ten spoedigste kan Indie nen. Ook prof. Romme meende, dat er een overheidstoezicht op de loonont- wikkeliner moet blyven. Hij wenste bo= vendien duidelyk te zien vastgesteld, dat in een systeem van vryere loon- ftolliiek een zeker verband tussen de onen in verschillende bedrijfstakken en een loonvloer zullen blijven be staan. Tenslote deelde hy mee van plan te zyn zyn motie ln te trekken. Nauw bij het loondebat sloten de opmerkingen aan, die gemaakt zijn over de winstdeling. De heren Zege- ring Hadders (V.V.D.) en Van Leeu wen (V.V.D.) toonden zich verheugd over het inzicht van de regering, dat aan de winstdeling meer ruimte moet worden gelaten. Door winstdeling ontvangen de werknemers hun aan deel in de welvaart, zo redeneerden zij, zonder dat zij ln tegenstelling tot de lonen kostenverhogend werkt. Voorts drongen sommige leden aan op een algemene kinderbijslagverze kering, op een financiële regeling voor weduwen en wezen en een regeling voor invaliden. De heer De Kort (K. N.P.) onthulde, dat de bijslagen, die volgens de Invaliditeitswet verstrekt Viegongelukken door verstandsverbijstering? Het lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van oorlog en van marine de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. heeft de minister kennisgeno men van een rapport van het Britse medische genootschap, waarin o.a. wordt onthuld, dat tal van ongeluk ken met straalvliegtuigen bij de Brit se luchtmacht zijn te wijten aan vla gen van plotselinge verstandsverbijs tering bij de piloten als gevolg van de grote geestelijke spanningen, waaraan straaljagerpiloten tijdens vluchten blootstaan? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de bewinds man dan mededelen, of genoemd rap port reeds een onderwerp van studie uitmaakt van het vliegmedisch cen trum en de militaire vliegmedische dienst en, in bevestigend geval, of de ze studie reeds heeft geleid tot con clusies, welke de bevindingen van het Britse medische genootschap geheel of ten dele dekken 3. Kan de minister mededelen, of de verschijnselen, als weergegeven in vraag 1, reeds zijn waargenomen bij Nederlandse militaire vliegers en, in bevestigend geval, tot welke stappen dit aanleiding heeft gegeven om een groot aantal vliegtuigongevallen te voorkomen LAKEIEN. Mr. C. E. T. Cridland, een Amerikaanse fabrikant zocht voor een eenvoudig baantje een oude re kracht, liefst gepensionneerd. Er kwamen 140 brieven binnen, vol met klachten van mannen, die het baantje graag zonder betaling kregen. Om te ontsnappen aan de reeks van huis houdelijke karweitjes, opgedragen door hun vrouwen. „Sinds we met pensioen zijn, mogen we nog slechts als onbetaalde lakeien fungeren", al dus hun klacht. KUUR. „Ik heb haar getrouwd, toen zij 127 pond woog", zeide John Kor- zen in Salt Lake City voor de rechter. „Nu is ze 190 pond..." De rechter gaf Lilian uitstel; na acht weken woog ze nog 145 pond en gezien de goede vooruitzichten sprak de rechter zich uit tegen scheiding. VERSCHIL. Vijfhonderdduizend pond heeft Engeland nodig om de „Victory", het vlaggeschip van Nel son te redden van totaal verval. Toen het schip gebouwd werd, waren de bouwkosten 1Q.000 pond. worden, al vier keer zo hoog zijn als de rente zelfHij wenste een nieu we Invaliditeitswet. Dat minister Suurhoff met zbn emlgratlebeleld op de goede weg is, bleek uit de algemene instemming, die hij kreeg. De Kamer was het ermede eens, dat de emigratie niet afhanke lijk gesteld mag worden van de te genwoordige hoogconjunctuur. Zy moet doorgaan, al vroegen enkele le den zich wel af, of in plaats van sub sidies fonds perdu geen voorschot ten behoorden te worden verleend. Enige afremming van de emigratie op dit ogenblik bleek sommige afge vaardigden niet onwelkom te zyn. Loonconflict in Westduitse staalindustrie bijgelegd Bijna zonder ruchtbaarheid is Woensdagavond in Düsseldorf het loonconflict in de staalindustrie bij gelegd. Twee weken geleden gingen de ondernemers en de vakbonden uit een zonder overeenstemming, hoewel het aanbod der ondernemers slechts enkele penningen onder de gestelde eisen bleef. De vakbonden hebben daarna besloten te trachten met de bedrijven afzonderlijk te onderhande len, terwijl de ondernemers het sta- kingsvuur geheel en al doofden door uit eigen beweging de door hen aan geboden loonsverhoging te betalen. De ondernemers hebben zich even wel tegen afzonderlijke regeling voor de bedrijven verzet. Zonder veel ge rucht zijn daarop de onderhandelin gen heropend en zij hebben in korte tijd en zonder moeite tot een regeling geleid. CENTRUM VAN INFORMATIE Huidig research-werk toont tal van tekortkomingen Voor een verantwoorde bouw van mlddenstandsbedryfspanden is in de eerste plaats een gï'ede planning nodig. Voor de vraagstukken die dringend om een oplossing vragen, zal slechts langs de weg van intensieve research- arbeid een bevredigende oplossing kunnen worden gevonden. Ongetwijfeld wordt deze research op het ogenblik reeds beoefend, n.l. door de Instanties zowel overheidsorganen als particulieren die zich met de bouw van bedrijfspanden bezighouden. Zij vertoont echter duidelijke en vrijwel algemeen erkende tekorten. De belanghebbenden, ln casu de middenstanders, hadden ln de op dit terrein verrichte werkzaamheden tot dusver ln het geheel geen aandeel. Deze opmerkingen maakte de staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, die in Den Haag het bestuur van de Stichting centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbearijfs- panden heeft geïnstalleerd. Dr. Veldkamp verklaarde verheugd te zijn, dat de organisaties van de middenstand de hier liggende proble matiek hebben onderkend en geza menlijk tot de oprichting van een li chaam zijn overgegaan, dat zich ln de eerste plaats met researchwerk zal gaan bezighouden. Spr. achtte het wenselijk, dat voor keur wordt gegeven aan het bouwen van winkel-woonhuizen. Andere taken Verder zullen de research en de planning zich o.a. moeten bezighou den met het gewenste type bedrijfs pand, d.w.z. de meest doelmatige bouw en indeling van het pand, afge stemd op de eisen van de verschillen de branches. De indruk bestaat, dat dit meer technische aspect nog veel studie vergt. Wellicht zal deze bouw technische research tot een zekere mate van standaardisatie leiden, het geen kan bijdragen tot het drukken van de nog steeds hoge bouwkosten. „Er bestaat b(j de middenstand be hoefte aan een juiste voorlichting over bestaande of in overweging zijn de bouwplannen. Hier ligt, volgens spreker de tweede taakstelling van het nieuwe orgaan. Het zal als een informatiecentrum moeten gaan fungeren tussen dege nen, die zich met de actuele planning bezighouden en het middenstandsbe drijfsleven. Nieuwe vormen Dr. Veldkamp herinnerde eraan dat ten behoeve van de financiering van de bouw van bedrijfspanden voor de middenstand enige tijd geleden een tweetal nieuwe vormen van door het rijk gegarandeerde credieten t.w. 't hypothecair credïet en het inrich- tingscrediet in het leven zyn geroe pen en dat ten behoeve van de be handeling van aanvragen voor deze credieten in April van dit jaar het al gemeen waarborgfonds voor de mid- De tweede Fokker S-l/fhet trainings toestel van Fokker voor straaljager piloten, dat naar Amerika wordt ver zonden ter vervanging van de machi ne, waarmee Gerben Sonderman, de eerste invlieger van Fokker, tijdens een proeftocht boven de V.S. dodelijk verongelukte. Het transport in Amsterdam afln de Houtmankade. denstand is opgericht. Tussen de werkzaamheden van het algemeen waarborgfonds en die van de stich ting bestaat een nauw verband. Van meet af aan heeft spr. het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbearijfs- panden niet willen zien als een nieuw overheidsorgaan, doch als een parti culier orgaan, dat gedragen wordt door het georganiseerde midden standsbedrijfsleven, alsmede door hen, die ambtshalve of op grond van hun grote deskundigheid bij de planning en de bouw van onroerend goed zijn betrokken. Hij prijst zich gelukkig, dat het bestuur een samenstelling heeft gekregen, die beantwoordt aan de conceptie der stichters. Vertr ouwen Het is niet het minst vanwege het particuliere karakter der stichting, dat de regering de totstandkoming ervan toejuicht. Zij heeft een tast baar bewijs van haar waardering wil len leveren door het werk der stich ting te subsidiëren. De staatssecretaris sprak tenslotte zyn vertrouwen uit in de voorzitter van de stichting, burgemeester dr. M. A. M. van Helvoort van Boxtel en richtte een woord van dank tot de raad van beheer van het Economisch Instituut voor de Middenstand voor de bereidwilligheid, waarmede deze raad er mee aceoord is gegaan, het apparaat van het E.I.M. ten behoeve van het nieuwe orgaan beschikbaar te stellen. Dirigent Paul van Kempen overleden Zware slag voor muziekleven. De dirigent Paul van Kempen i! Donderdagmiddag op ruim 62-jarige leeftijd in de Ziekenverpleging te Am sterdam, waar hij sinds enige tijd be handeld werd, overleden. Met Paul van Kempen is één der grootste dirigenten van de tegenwoor dige tijd heengegaan. Hij werd te Zoeterwoude geboren in 1893 en studeerde viool aan het Am sterdamse Conservatorium. Voor eerste keer trad hij op 13-jarige leef tijd als solist op en toen hij zeventien was, kreeg hij reeds een aanstelling als eerste violist bij het Concertge bouworkest. Zes jaren daarna aan vaardde hij het eerste-concertmeester- schap in Posen en later in Dortmund. Allengs ging Van Kempen zich steeds meer toeleggen op het dirigeer- vak. In 1932 werd hij eerste dirigent van de Dresdener Philharmonie, welk orkest onder zijn sublieme leiding wereldvermaardheid kreeg. Sedert dien heeft hij de leiding gehad van eni ge van Europa's grootste opera-instel lingen (Berlijn, Aken, Bremen) en or kesten. De laatste jaren leidde hij een groot aantal concerten van het Radio Phil- harmonisch Orkest in Hilversum en langdurige tournée's ondernam hij vooral in Italië, Frankrijk en Duits land. Voorts trad hij in verschillende landen in internationale muziekfesti vals op. Elk jaar leidde Van Kempen te Sie na (Italië) de internationale dirigen ten-cursus en ook de dirigenten-cursus van de Ned. Radio Unie stond in 1955 onder zijn leiding. Het Wereldgebeuren. VOOR BETERE LEVENSSTANDAARD: Anak Agoeng Gde Agoeng vertrok naar Den Haag De Indonesische regering heeft Donderdag een veelomvattend plan be kendgemaakt voor het aantrekken van buitenlands kapitaal naar Indonesië. In een formele regeringsverklaring wordt het programma daarvoor be kendgemaakt. Het omvat garanties tegen gedwongen nationalisatie en dub bele belasting en beloften dat de winsten van buitenlandse beleggers en de salarissen van hun employé's naar het buitenland kunnen worden overge maakt. Het is voor de eerste maal, dat Indonesië blijk geeft van een veelomvattend beleid op 't gebied van buitenlandse investeringen. Het plan is echter nog niet in werking getreden, want de regeringsverklaring bevatte slechts de be knopte inhoud van een ontwerpwet over buitenlandse investeringen, die door de regering nog in bestudering wordt genomen. Waarnemers geloven, dat de nieuwe bepalingen pas in de loop van 1956, wanneer het nieuwe parlement is gevormd, in werking zullen treden. Mocht Indonesië échter volgend jaar naar links zwenken, dan zou deze nieuwe wet volgens waarnemers nooit in wer king treden. Aan de minister van financiën, Soe- mitro Djojohadikoesoemo, de financi ële deskundige van de socialistische 48 partij, wordt het leeuwenaandeel van het nieuwe ontwerp toegeschreven. Het wetsontwerp belooft „aantrekke- De Franse anti-communis tische organisatie ,J?aix ct Liberté" heeft voor zijn laatste nieuwe campagne tegen het communisme een wel zeer pakkend aanplak biljet doen ontwerpen en dat kwistig in Par\js verspreid. De leden van deze organisa tie schijnen de Russische vriendelijkheid van 't ogen blik niet erg hoog aan te slaan, getuige het opschrift dat zegt, dat de „glimlach van een krokodil in werke Ijjkheid zijn beste wapen y is". Natuurlijk had er eigen lijk Crocodilemoeten staan, maar coco is een woordspeling omdat coco in Frankrijk de minder vrien- delijke aanduiding is voor jg cotnmunisten s lijke voorwaarden" voor buitenlandse investeringen, die, naar in de verkla ring wordt gezegd, noodzakelijk zijn voor de verbetering van de levens standaard in Indonesië. Er mag volgens het program niet meer dan 40 buitenlands kapitaal in een maatschappij worden geïnves teerd. Waarnemers zien hierin het zwakste punt van het ontwerp.. Dubbele belastingen wil men ver mijden, waarschijnlijk door het slui ten van bilaterale overeenkomsten. Tussen Indonesië en Nederland be staat momenteel een dergelijke over eenkomst. Minister op weg De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, die de Indonesische delegatie naar de besprekingen op ministerieel niveau tussen Nederland en Indonesië zal leiden, is Donderdag met een vlieg tuig van de K.L.M. met zijn adviseurs: Moh. Roem, mr. Soebardjo, dr. Roes- tamadji en mr. Teng Tjin Leng, en de secretaris van Anak Agoeng, Soeward- jo, naar Nederland vertrokken. Enke le ministers, hoge functionarissen en leden van het corps diplomatique, de den het gezelschap uitgeleide. De Indonesische minister van finan ciën, prof. dr. Soemitro, heeft gister ochtend medegedeeld, dat zijn vertrek naar Nederland tot nader datum is uitgesteld wegens voorbereiding van de begroting en de universitaire exa mens. Prof. Soemitro is decaan van de eco nomische universiteit. Als adviseurs zijn aan de Indonesi sche delegatie toegevoegd de Indone sische ambassadeur in Londen, prof. Soepomo en de Indonesische ambassa deur in Washington, Moekarto Noto- widigdo. M olukken Het lid der Tweede Kamer, de heer Oud, heeft aan de minister zonder por tefeuille de volgende vraag schrifte lijk gesteld: Is de regering niet van oordeel, dat de op handen zijnde besprekingen met de regering der Republik Indonesia tevens behoren te worden benut om het vraagstuk van het zelfbeschik kingsrecht der Zuid-Molukken aan de orde te stellen? Omroepersbei Winthrop Rockefeller is deze weck uit de Verenigde Staten naar Londen gereisd. Hij had een gewichtige opdracht. Aan een banket in Drapes Hall, waar veel vooraanstaande Britten en Amerika nen present waren, mocht hij Woens dag de Williamsburg Award uitrei ken aan de 81-jarige Britse oud-pre mier Winston Churchill. De Williams burg Award wordt weieens de Ame rikaanse Nobelprijs genoemd. De winnaar ontvangt niet minder dan 10.000 dollar en een zilveren stads omroepersbei, die het opschrift draagt: „Ter herinnering aan een bij zondere bijdrage in onze tijd tot de worsteling om de mensheid een vrij leven in zelfrespect in een rechtvaar dige gemeenschap te geven". Voor dat Rockefeller zijn opdracht vemnil- de, werd een boodschap van Eisen hower voorgelezen. „In onze tijd", zo verklaarde de Amerikaanse president, „heeft nie mand meer aan de zaak van de vrede bijgedragen dan sir Winston". In zijn dankrede zei Churchill, dat het En- gels.Amerikaanse bondgenootschap het belangrijkste ding in de wereld is. „Wij zullen niet ver verkeerd gaan, als wij bij elkaar blijven". Met bewondering bekeek hij zijn massief zilveren stadsomroepersbel. „Ik zal hem luiden, als ik voel dat een plicht moet worden gedaan", zo sprak hij, terwijl hij het ding liet rin kelen. Hij verliet de dinerzaal terwijl hij de rook uitblies van een sigaar, waarvan de lengte door de aanwezige journalisten werd geschat op 20 cen timeter. Als Churchill de bel twee dagen eerder had gekregen, dan had hij hem misschien al direct ge luid op de vergadering van Jonge Conservatieven in zijn eigen stemdis- trict, Woodford. Het was namelijk op die bijeenkomst, dat hij over de hoof den van de jonge toehoorders heen een waarschuwing liet horen, die in kranten over de hele wereld werd weergegeven. „Ongetwijfeld hebben jullie allemaal de berichten gevolgd over de vertoning ik gebruik geen ander woord dan dit die de hoof den van de Russische staat gemaakt hebben van hun reis door India en Birma. Het was wat men noemt een verrassend schouwspel, dat onze re gering zeker zorgvuldig zal bestude ren voordat zij toelaat dat het met passende variaties hier wordt herhaald." De grijze staasman doelde met zijn woorden op het bezoek aan Londen in het voorjaar van 1956, waarvoor Boelganin en Kroesjt- sjew zijn uitgenodigd door premier Eden. Vooral Kroesjtsjew maakt het op de reis van het tweemanschap door India en Birma wel erg bar met zijn schimpscheuten op de Westerse mogendheden. Het verst ging hij nog in Rangoon (Birma) waar hij uitriep, dat Amerika, Engeland en Frankrijk indertijd Hitier als „bloedhond" op de Sow jet-Unie hebben afgestuurd. Hij wou het voor zijn toehoorders aanne melijk maken, dat de Westelijken pre cies zulke duistere bedoelingen had den met het West-Duitse leger, dat nu in staat van opbouw verkeert. Dat dit alles de regeringen in Lon den en Washington niet bepaald als zoete muziek in de oren klinkt is le der duidelijk die de valsheid van deze aantijgingen doorziet. Men vraagt zich nu af, of het mis. schien juist de bedoeling van het Rus sische koppel is om de Engelsen boos te maken en hen zo ertoe te bren gen, het bezoek van volgend voor jaar af te zeggen. Zij zouden uit zo'n weigering direct politieke propagandamunt slaan, waarbij zij aan de Britten zouden verwijten, hinderpalen te zetten op de weg naar „vreedzame contacten". Een weg, die de Russen overigens in feite zelf niet durven betreden Verscheidene Britten willen de Rus sen geen koren op de propagandamo- len geven en het bezoek rustig laten doorgaan. De Britse politici zouden de Russisc&e leiders ter plaatse van katoen kunnen geven, wanneer die ook in Engeland scheldpartijen op touw zouden zetten. Dit zou een mooie gelegenheid zijn om te bewij zen, dat in een Westerse democratie dergelijke demagogische stuntjes niet alleen zijn toegestaan, maar ook met gemak worden afgeweerd. Het is al met al een moeilijk par ket, waarvoor de Engelsen in dit opzicht zijn gesteld. En Churchill had gelijk, toen hij in het begin van deze week een waarschu wing aan de regering liet horen, om niet over één nacht ijs te gaan. Hij heeft de stadsomroepersbei niet voor niets gekregen. WINSTON CHURCHILL ik zal hem luiden Britse troepen hebben Donderdag Griekse kloosters op Cyprus doorzocht. Er zijn acht personen aangehouden en hoeveelheden wapens en springstof wer den ln beslag genomen. Volgens de Indiase radio hebben door de orkaan, die vorige week drie kustdis tricten van de staat Madras heeft geteis- ter. ongeveer 500 personen het leven ver loren. Veertig dorpen zijn vernield en veel vee is omgekomen. De autoriteiten laten per vliegtuig levensmiddelen aan voeren voor de geïsoleerde plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3