Sobere begroting besprekingen na langdurige aanvaard BELGISCH LOODSWEZEN BOUWT NIEUW VLISSINGS KANTOOR ANTWOORD COLLEGE VAN B. EN W van tot ts.ijpe Zeeuwse Almanak BOUW HERVORMDE KERK TE LEWED0RP GAAT NIET DOOR Agenda PROVIN 01 ALB ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 GEMEENTERAAD VAN GOES Men wil één Zeeuwse Delta-commissie trachten te vormen De begrotingszitting van de gemeenteraad van Goes heeft zich Donder dag gekenmerkt door een rustig verloop. Er werd 'n druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om algemene beschouwingen te houden, doch hoewel daarby verschillende partypolitleke verklaringen werden afgelegd, ont stond er geen groot politiek steekspel. B. en W. die by de samenstelling van de begroting de grootste soberheid hadden betracht, werd het by de behan deling ook niet moeiiyk gemaakt. De raadsleden toonden begrip voor de précaire financiële positie van de gemeente Goes en kwamen daarom niet met verlanglystjes, die vooralsnog toch niet verwezeniykt kunnen worden. De begroting werd na een breedvoerige behandeling vrywel ongewyzigd vastgesteld. Alleen werd het voorstel van B. en W. om de snbsldie aan de Stichting Zeeland voor Maatschappeiyk en Cultureel Werk met 2/2 cent per Inwoner te verlagen en die van het E.T.I. met eenzelfde bedrag te ver hogen, niet aanvaard. Een voorstel van de heer Ph. Haverhoek (P.v.d.A.) om de subsidie aan de Stichting Zeeland op 5 cent per inwoner te handha ven, werd met-87 stemmen aanvaard (tegen de heren Bakker, Van Melle, Roose, Zuidema, Polderman, Heyboer en Vroome). B. en W. namen ook een suggestie over van de heer Visscher (P.v.d.A.) om te trachten een commissie zo mogelyk provinciaal te doen forme ren, welke de verschillende met het Deltaplan verband houdende vraag stukken zal bestuderen. De begroting werd ditmaal ln twee behandeld. Des middags wer- 1 eerst de algemene beschouwingen gehouden, waarna de zitting werd on er broken tot in de avonduren, om B. en W. de gelegenheid te geven zich voor te bereiden 'op hun antwoord. De woordvoerder van de P.v.d.A.- fractie, de heer J. S. Visscher opende de ry van sprekers, waarbij hij oegon met aandacht te vragen voor de ge volgen van de afsluiting der zeear men voor de ontwikkeling van Goes. Tal van zaken zullen de aandacht vragen en daarom is het z.i. de taak van het gemeentebestuur, zich thans reeds over deze vraagstukken te be raden. DELTA-COMMISSIE. In dit verband pleitte deze spre ker voor de vorming van één Del ta-commissie. „Geen commissie die een concurrentiestrijd met andere commissies zal moeten voeren, doch die zal dienen te streven naar samenwerking". In verband met het probleem van de woningbouw vroeg de heer Vis scher een onderzoek te willen instel len hoeveel woningen zouden kunnen worden gebouwd met de hier ter plaatse beschikbare bouwvakarbei ders. Spr. Informeerde ook naar de ver liezen van het Gasbedrijf in 1954 en 1955. Hoewel zijn fractie de muziek school een goed hart toedraagt, zal men zich tegen een hogere subsidie verzetten, indien de andere culturele verenigingen hierdoor in het gedrang zouden komen. Verder vroeg hij naar de 51 nieuwe woningen voor „Nieuw Goes" en drong erop aan binnen kor te tijd iets met het Schuttershof te doen. Tenslotte riep hij de andere fracties op tot een goede samenwer king. In dit verband vroeg hij echter de K.V.P.-fractie naar haar mening over de door deze partij uitgegeven brochure „O 56", waarin met enkele prenten de grenzen zijn overschreden. Zijn fractie-genoot, de heer Ph. Ha- verhoek (P.v.d.A.) vroeg naar maat regelen tot vergroting van de werk- Slaats voor minder validen, welke lans met ruimtegebrek gaat kam pen. De heer A. G. Heyboer (C.H.) nam de financiële positie van de gemeente onder de loupe. De huisvesting in Goes noemde hy zeer treurig. Het scheppen van de mogelijkheid, dat het particulier initiatief weer kan gaan werken, zag spr. als de oplossing voor het woningprobleem. Verder infor meerde hij naar de mogelykheid van industrievestiging, de grenswyziging en de ontsluiting van Goes-Noord. Hetzelfde raadslid vroeg o.m. ver der een duideiyke uitspraak van B. en W. over de kadedemping. Nadat ook deze spreker met een korte politieke beschouwing was ge ëindigd, was het woord aan de heer M, J. Bakker (K.V.P.). Deze wees op het gevaar van de financiële positie, waardoor het verzorgingspeil in het gedrang komt. De rioleringswerk- zaamheden dienen snel voortgang te vinden. Er zyn nog altyd 400 tonnen in omloop. Voorts vroeg hy naar de geruchten over het afkeuren van drie scholen en vestigde de aandacht op de mogelykheden van het Deltaplan voor Goes. Hy hekelde daarby een uitla ting van de burgemeester van Middel burg op het Delta-congres. Zonder te strijden om de buit met andere ge meenten, zal Goes zich niet „de kaas van het brood moeten laten eten". SLECHTE WONINGTOESTANDEN. De heer R. Zuidema (A.R.) wilde de inspecteur van Volksgezondheid, die enkele scholen afkeurde, wel eens uitgenodigd zien om kennis te nemen van de mensonterende toestanden in krotwoningen. Deze spreker bracht weer de onbevredigende financiële verhouding tussen ryk en gemeenten ter sprake. In berband met de hoge kosten van de gem. gymnasiale afdeling aan 't Goese Lyceum vroeg spr. naar de mogelykheid van een andere exploi tatievorm, bijv. door een omschake ling tot streekschool. Zijn fractiege noot, drs. J. J. Knibbe vroeg of het wel juist is om de subsidie aan de Stichting Zeeland voor Maat schappeiyk en Cultureel werk te ver lagen, zoals B. en W. voorstelden. Hy zag in dit voorstel een misre kening van de taak en functie van deze Stichting. De heer De Bat (S. G.P.) verklaarde om principiële re denen zyn stem niet aan de op de be groting uitgetrokken posten voor sport, vermaak en spel te kunnen geven,. De heer E. N. O. van Riesen (V.V.D.) hekelde o.a. het huidi ge verdeelstysteem voor bouw volume en vroeg nu eens iéts tot verbetering van het Schuttershof te doen. Volgens hem zouden di verse verenigingen biy zyn met een verbeterd Schuttershof, dat ca. 600 plaatsen zou bevatten. Voor een paar concerten per jaar had men z.i. geen nieuwe con certzaal nodig. Een eenvoudig, maar afdoend plan voor verbete ring van 'fc Schuttershof zou z.i. ca. 1 1% ton kosten, een iets moderner plan ca. 2 2i/i ton. Na enkele korte opmerkingen van de heer A. Vermaire (Midd. Party) pleitte de heer Vroome (K.V.P.) nog voor een sanering van de voorstad. De laatste spreker gaf tot slot de heer Visscher op zyn vraag over de K.V.P.-brochure „O 56" ten antwoord, dat ook zyn fractie het betreurde dat hierin enkele ongewenste pren ten voorkwamen. (Advertentie/ Voor verloofden kunt U in 'T GESCHENKENHUIS zeer goed slagen, 'n 'Keurcollectie luxe- en huishoude lijke cadeautjes, die in hun toekom stig „home" zo goed van pas komen. Voorn Verloving naar Landbouwer uit Kapelle sloeg buurman met hak Zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftyd was in Middelburg opge legd aan de landbouwer J. F. uit Ka pelle en de advocaat-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr. J. Zaayer, vor derde thans bevestiging van dit i nis. Een uit de oorlog daterende buren ruzie met zekere P., was dit jaar plot seling op een landweg tot uitbarsting gekomen. Verdachte, die betoogde door P. met een gummistok te zijn aange vallen, had zijn tegenstander met een hak op het hoofd geslagen, zodat P. zich onder doktersbehandeling moest stellen. Van het bestaan van de gum mistok was later niets gebleken. De advocaat-generaal verwierp het beroep op noodweer van verdachte. Arrest 21 December, bepaalde, de pre sident en hij raadde verdachte en ge tuige aan op de terugreis naar Zeeland niet in dezelfde coupé te gaan zitten. UITVOERING OP KORTE TERMIJN In de avondvergadering: kwamen B. en W. aan het woord om de vele vragen te beantwoorden. Wethouder J. H. Roose (K.V.P.)) beaamde dat de financiële positie van de gemeen te verontrustend is. Het tekort van 276.000 zal alleen gedekt kunnen worden door een verhoging van de subjectieve rijksbydrage. Dit zal ook moeten geschieden voor de kosten van de sanering van het gasleiding- net, waarmee meer dan een half millioen gemoeid zal zyn. Er zijn ech ter minstens 500 gemeenten die voor een hogere uitkering in aanmerking wensen te komen en er blijkt maar 2y4 millioen beschikbaar te zijn.... De uiterste soberheid moet daar om worden betracht. Er wordt druk gewerkt aan een groots saneringplan voor Goes- Noord, gelyk met de aanleg van 'n nieuwe weg door dit stadsgedeelte. Wat betreft de subsidie aan de Stichting Zeeland merkte wethouder Roose op, dat men bereid was de subsidie te herzien, zodra meer ac tiviteit werd geconstateerd. De be slissing over de bouw van het Consu lentenhuis ligt nu bh de commissie Bouwplanbewaking. T.a.v. de grens wijziging had men de indruk, dat naar een zo spoedig mogelijke op lossing zal worden gezocht. Wethouder mr. H. B. Bouwman :mn DUBBEL OP „Dubbel op is dubbel goed", dacht Jaapje Bolier uit Scherpenisse, met deze diepzinnige gedachte zijn ouders en vele anderen in moeilijkheden bren gend. Jaapje had met enige vriendjes een Sint-Nicolaasfeest in Tholen bijge woond. De vriendjes kwamen na af loop thuis, maar Jaapje niet... Er werd links en rechts geïnformeerd, maar men bleef het spoor van het knaapje bijster totdat de „deserteur" in dc feestzaal werd teruggevonden. Toen hij buiten in de kou op de bus stond te wachten, had men tegen hem gezegd: „Ga nog maar even naar binnen". Dat had Jaap gedaan en tege lijk was bij de tweede, voorstelling maar blijven bijwonen... SCHADEPOST. Een schadepost hadden vier inwo ners van Grijpskerke. Toen zij Woens dagmorgen hun konijnenhokken gin gen inspecteren, kwamen zij tot de ontstellende ontdekking, dat in de af gelopen nacht een hond in de hokken KWESTIE De inwoonster van Zuidzande, die in Oostburg inkopen had gedaan, naa een vlotte terugreis naar haar woon plaats. Thuisgekomen was ze juist bezig de gekochte pakjes te openen, toen er gebeld werd. 't Was de chauffeur van de bus. „Of mevrouw zo juist met de bus was meegekomen". Dat klopte. ,^En 0/ mevrouw misschien iets miste Ook dat klopte. Mevrouw miste een pakje! De vertegenwoordiger van de bus maatschappij bood het haar vriende lijk aan. Waarna hij terug wandelde naar de bushaltewaar bus én passagiers in alle rust te wachten stonden. De kwestie was tot ieders tevredenheid even geregeld. Kom daar in „de grote stad, es had huisgehouden. In totaal waren vijftien konijnen doodgebeten. En dat juist enkele weken voor Kerstmis EERSTE PAAL. Dinsdagmiddag werd op het terrein, waar de nieuwe openbare lagere school van Nieuwerkerk zal komen te staan, de eerste van 81 betonnen palen in de grond geheid. Wethouder S. Overbeeke bediende de machine voor het inheien van de „eerste paal". De moderne school wordt voorzien van cen trale verwarming en zal drie les lokalen, een lokaal voor handen arbeid en een,ruime gymnastiek zaal bevatten. ZILVER EN MEER Zijn zilveren dienstjubileum bij de P.T.T. vierde dezer dagen de heer C. Boddaert, besteller te Hulst. Velen boden de jubilaris hun gelukwensen aan. De postdirecteur, de heer De Vries, memoreerde in welgekozen woorden de verdiensten van dé heer Boddaert en bood hem evenals de collega's deden— een geschenk aan. De jubilaris zei te hopen, dat hij nog vele jaren in dienst van Tante Pos zal mogen doorbrengen. Onder grote belangstelling vierde deze week te Hoedekenskerke het echtpaar H. van Oosten—Servaas zijn 55-jarig huwelijksfeest. Namens het gemeentebestuur brachten de burge meester en de gemeente-secretaris ge lukwensen over. Zowel van binnen als van buiten de gemeente kwamen veel gelukwensen en bloemen binnen. (Advertentie) Wee met onhandige lilcdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het piinstillenda benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van 1.35 bespaart U reel ellende. (50) (P. v. d. A.) kon mededelen, dat voor de 51 vervangingswoningen van „Nieuw Goes" naar een geschikt ter rein wordt gezocht. De toekomstige bewoners zuilen wel op een iets ho gere huur moeten rekenen. Ge poogd wordt nieuw industrieterrein over de spoorlijn en in de richting van 's-Heer Arendskerkte te krijgen. Voor een verdere uitbouw van de zuiveringsinstallatie voor de riole ring zal mettertyd liog 5 ton nodig zyn. Er zyn momenteel 71 wonin gen in aanbouw of gereedgekomen, van de 90 toegewezen woningen blyven er nu nog 19 over. Sanering van de voorstad zal moeten wachten op het beschikbaar zyn van bouw volume. Aan de directeur van ge meentewerken is opdracht gegeven na te gaan hoe het aantal werkers in de werkplaats voor minder va liden kan worden opgevoerd. Wethouder J. J. van Melle (C.H.) zette uiteen hoe het college van B. en W. op het punt van de ontwik keling in verband met het Deltaplan diligent is. De vorming van een Del tacommissie zou worden toegejuicht, maar dan op zo breed mogelijke ba sis. met personen uit de gehele pro vincie. Over de gang van zaken by het gasbedrijf zal een apart rapport worden uitgebracht. KADE-DEMPING. Burgemeester Ten Kate deelde mede dat B. en W. van plan zyn met een voorstel tot het dempen van de kade te komen, zodra de fi nanciën dit toelaten. De bouw van de Ambachtsschool wacht op bouw volume en de gunning van de Vak school kan spoedig worden verwacht. Voor een Uitgebreid Technische school zyn vele gemeenten candidaat. Wat betreft het Schuttershof deelde de burgemeester mede, dat in een volgende raadsvergadering een voorstel is te verwachten tot vorming van een raadscommissie, die een en ander zal moeten bestuderen. In tweede instantie kwamen di verse raadsleden nog op enkele pun ten terug. De heer Vroome kreeg daarby te horen dat de school Vlas- markt is afgekeurd en dat de Prof. dr. Kohnstammschool en de Prinses Beatrixschool spoedig zullen volgen. Er zijn onderhandelingen met een aannemer gaande voor de bouw van woningen in de vrije sector. De Heide MH. ontwierp een plan voor een zwembad, dat zal bestaan Pand Boulevard De Ruyter 16 wordt afgebroken Het Belgisch Loodswezen in Vlis- singen zal aan de Boulevard De Ruy ter 16 en 18 een nieuw kantoorge bouw plaatsen, met woning voor de commissaris. De voorbereidende werkzaamheden daartoe vangen reeds op korte termijn Maandag of Dinsdag a.s. aan. Gerekend wordt op ongeveer 300 werkdagen voor de uitvoering van het plan, zo dat liet nieuwe gebouw ln het vroege voorjaar van 1957 in gebruik geno men kan worden. Het zal door mid del van een soort tunnel verbonden worden met het pand Boulevard De Ruyter 20, dat vorig jaar gebouwd werd als verblijf voor de niet in Vlis- singen wonende Belgische loodsen en daarmee een architectonisch geheel vormen. Voor de bouw van het nieuwe kan toor is het nodig het bestaande pand no. 16 af te breken, waarmee begin volgende week zal worden aangevan gen. Ook zal het nieuwe gebouw een deel van de open plaats tussen no. 16 en no. 20 innemen. Daarom zal de be staande houten trap van de bouLevard naar de Noordzeestraat worden weg- Koperdiefstal in Middelburg voor Haags Gerechtshof Bevestiging vonnis geëist De advocaat-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr. J. Zaayer, eiste be vestiging van het vonnis, waarbij de 33-jarige chauffeur C. F. S. uit Mid delburg wegens diefstal was veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf^ De verdachte ontleende dat het zijn be-! doeling was geweest om te stelen. Verdachte werkte bij Polak Zn. N.V. te Middelburg. Bij het lossen van een wagon had hij wat koper in zijn zak gestoken. Op 21 Juni, een dag la ter, had hij vuilnis vervoerd. Hierbij had hij ook koper gevonden en wat meegenomen. „Ik wou laten zien dat ik wat over had voor de zaak en wou het bij het koper van de zaak voegen", zei verdachte. De president hield hem voor dat hij zijn mede-arbeider W. had voorgesteld het koper te verkopen. „Dat was uit gekheid", zei S. De advocaat-generaal merkte op, dat het voor dieven wel gemakkelijk zou zijn als ze er goed afkwamen door bij hun aanhouding te zeggen, dat ze net op weg waren het metaal naar de eige naar te brengen. In zijn slotwoord zei verdachte, dat de recherche de zaak in de doofpot had willen doen, maar dat hij dat niet had gewild, omdat hij meende ten onrechte ontslagen te zijn. Arrest 21 December. uit een bassin van 50 x 20 m, een instructiebad, een kleuterbad en voorts nog een zon- en speelwei. Met de aanleg van dit laatste zou men spoedig willen beginnen in G.S.W.- verband. Het complex zal komen aan de Oude Singel, achter de Julla- nastraat. Tenslotte ontwikkelde zich nog een debat over het feit, dat B. en TV. per 1 Januari dfe twee patatefriteswa- gens, welke een staanplaats hebben aan de Koepoort en bij de Stenen- brug, om aesthetische redenen willen laten verdwijnen. De heer F. P. J. Polderman (C.H.) maakte hiertegen ernstige bezwaren, waarliy hij door meerdere raadsleden werd gesteund. B. en W. besloten uiteindelijk de zaak nog eens nader te zullen bekij ken. OM FINANCIËLE REDENEN Oorspronkelijke kerkelijke grenzen worden hersteld. Hoofdzakelijk om financiële rede nen hebben de Hervormde gemeenten van Nieuwdorp en 's-Heer-Arendsker- ke het besluit moeten nemen, de reeds enkele jaren bestaande plannen tot de bouw van een kerkgebouw te Lewe- dorp, geen doorgang te doen vinden. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de oorspronkelijke kerkelijke gren zen worden hersteld, waarbij de Her vormden in Lewedorp weer onder de kerkelijke gemeenten Nieuwdorp en 's-Heer-Arendskerke zullen gaan be horen. De kerkdiensten in Lewedorp worden dan ook gestaakt. De laatste tien a twaalf jaar werd er in de school en later in de Geref. kerk te Lewedorp iedere Zondag een Hervormde dienst gehouden, waarin om beurten de predikanten van Nieuw dorp en 's-Heer-Arendskerke voorgin gen. Er kwam het verlangen naar een eigen eenvoudig kerkgebouw met ver enigingslokaal, waarvoor zelfs reeds een tekening werd gemaakt. Vorig na jaar bleek het bouwplan bijna verwe zenlijkt te kunnen worden, doch thans heeft men hiervan moeten afzien. Eerst nam de kerkelijke gemeente van Nieuwdorp het besluit, om niet tot kerkbouw over te gaan, waarna 's- Heer-Arendskerke een zelfde beslis sing moest nemen, daar deze niet al leen kan bouwen. Het overgrote deel van de Hervorm den te Lewedorp zal nu weer onder Nieuwdorp gaan behoren, terwijl de overigen, zoals vroeger, in 's-Heer- Arendskerke ter kerke zullen moeten gaan. Over de bestemming van het bouw fonds zal nog nader moeten worden beslist. genomen. Onder de tunnel zal een stenen trap worden geconstrueerd. Het ontwerp werd gemaakt door de architect M. J. J. vein Beveren te Middelburg en het zal worden uitge voerd door de firma S. A. Versluis te Middelburg. In het nieuwe gebouw worden on dergebracht de administratie, de dienstwoning voor de commissaris van het Belgische Loodswezen, een garage, stookplaats, archiefkamers, bergplaats en dergelijke. Zeeuwse kunstschilder Gerard Bergsma overleden. Op 82-jarige leeftijd ls Woensdag te Epe In Gelderland de Zouteland- se kunstschilder Gerard Bergsma overleden. Gerard Bergsma was ln en buiten Zeeland een gevierd kunstenaar met een veelzijdig talent en grote werk kracht. Deze energie bleek ook, toen de reeds bepaarde kunstenaar na de be vrijding zijn geheel verwoeste woning in Zoutelande weer opbouwde en aan het werk toog. De heer Bergsma was ook een der initiatiefnemers thans ruim 30 jaar geleden tot 't aanleggen van een rijwielpad langs de duinen en tot aanplant van het Nollebos. Twee jaar geleden, ter gelegenheid van zyn 80ste verjaardag, werd de kunstenaar in Vlissingen hartelijk gehuldigd. Hy heeft ruim 45 jaar in Zoutelande gewoond. G. S. teleurgesteld over voortgang polder concentratie. Minister antwoordt niet. Ged. Staten zijn diep teleurgesteld over het uitblijven van enige voort gang inzake de concentratie van pol ders, zo delen zij aan Provinciale Sta ten mede. Bij de minister van verkeer en waterstaat zouden formele bezwa ren zijn gerezen met betrekking tot het bestuur van de bij de concentra tie betrokken calamiteuze polders. De grote moeilijkheid is echter, dat mi nister Algera zich nog steeds niet over deze aangelegenheid heeft uit gesproken, niettegenstaande bij herha ling op beantwoording van de betrok ken brief is aangedrongen. Gedepu teerden zijn niet alleen teleurgesteld over het feit, dat daardoor de concen tratie geen verdere voortgang maakt, maar ook hierover.dat zij zelfs nog niet eens tot een gedachtenwisseling met de minister hebben kunnen ko men over die punten, waarover ver schil van mening met de bewindsman zou bestaan. VANDAAG. Middelburg. Electro: „Young at hearth" (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: HMDT, „Schurken en schijnwerpers", 20 uur; Schuttershof: filmvoorstelling „Waar de hemel zong", 20 uur. Vlissingen. Alhambra: „De prins-pi raat" (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Op roer in cel 11" (18 jaar). 20 uur: Con certgebouw Sportfilm 19 en 21 uur. Britannia- uitvoering A.K.K., 20 uur. Goes. Grand: ..Sex-appeal" (Mefiez vous des blondes") (18 jaar), 20 uur: Prins van Oranje: Arbeiders Kunst kring, 20 uur. Voortreffelijk concert van Louise Parker. Z.V.U.-CONCERT, CONCERT EN GEHOORZAAL, MIDDEL- BURG. LOUISE PARKER is zangeres en zéér sympathiek. Dat laatste voelt een publiek onmiddellijk en onfeilbaar aan, want op het ogenblik, dat zij de zaal betreedt, ontstaat aan de andere zijde van het podium een volledige bereidheid om intensief en gespannen naar haar te luisteren, om aldus de magie van haar muziek te ondergaan. Zo was het ook gisteravond in Middel burg en mede daardoor, ontwikkelde zich van het begin af één van die zeld zame avonden, waarop alles schijnt mee te werken om een dergelijk con cert het stempel „groots" te geven. Op zulke momenten ook beseft men pas goed, hoe belangrijk sfeer is tij dens een dergelijk evenement. Zeker, „sfeer" behoort tot de moeilijk te definiëren begrippen en bestaat wel licht grotendeels uit enige bijkomstig heden, die met de muziek zelf niet zo veel te maken hebben, maar toch zijn zij niet onbelangrijk. Enkele van gis teravond moeten hier worden ge noemd: het heldere licht op het po dium en de schaarse verlichting in de zaal, de witte muren rondom, die met het geel van haar toilet, de donkere gelaatskleur van deze jonge Ameri kaanse negerzangeres accentueerden, voorts de galante begeleiding niet alleen op de vleugel door Gerard Hengeveld en bovenal Louise Parker's prachtige donker-getimbrfeerde stem. Ziedaar de niet onbelangrijke entoura ge van dit concert met aan het slot van deze opsomming het belangrijkste, waarom het ging: de stem, die zong.. De herinnering aan dat voortreffe lijke geluid dwingt tevens om in te gaan op de artistieke capaciteiten van deze begaafde jonge vrouw. Want deze stem is van nature geladen met zulk een geweldige emotionaliteit, dat het voor haar bezitster een ontzaglijke op gave betekent dit orgaan zó te beheer sen, dat er een Handel mee gezongen kan worden en een Debussy. Uitbun dige ontroering moet immers worden getransponeerd in een louter-spiri- tuele vorm en dat is een enorme op dracht. Welnu, deze opdracht werd door Louise Parker vervuld en daar mee schaarde zij zich niet alleen onder diegenen, die met voortreffelijke stem- middelen zijn gezegend, maar ook on der hen, die waarlijk kunstenaar zyn. Het is een merkwaardige ervaring naar haar te luisteren in een program ma, zoals zij gisteravond voor de pau ze zong: Marcello, Handel, Paësiello, Debussy en Wolf. Want een enkele maal vooral in het lage register kan het extatische niet helemaal ver borgen blijven en dan is het alsof men even in een andere wereld kijkt, alsof er even een instrument van een totaal andere orde en bouw wordt bespeeld. Maar daardoor ook werd de band ge legd met het deel na de pauze, waarin voornamelijk volksliederen werden gezongen en waarin men eigenlijk met een andere Louise Parker kennismaak te. En het hoogtepunt van dit deel, ja van de hele avond, was toen die an dere Louise Parker onbegeleid het ge bed van de Amerikaanse neger zong „Gimme dat ol time religion, it 's good enough for me". Een dergelijk lied gaat recht naar de hemel. Op dat mo ment ook was er een volmaakte een heid tussen haar, die op het podium stond, en het ademloos-luisterènd, mee-belevend publiek. Toen de laatste klank van die prachtige, volle stem was verklonken, had het stil moeten blijven. Maar neen, een concert eist applaus en klaterend klonk ook nu de bijval door de hoge ruimte.. Met dat applaus was men de gehele avond door zeer gul begrijpelijk enerzijds, omdat hier alles zo voor treffelijk was, te betreuren anderzijds, omdat er ook overbodig werd geklapt. Waarom applaus tussen drie liederen, die als één nummer op het program ma waren aangekondigd? Men ont houdt zich toch ook van handgeklap tussen de delen van een symphonie? Er waren vele toegiften en aan het slot liet Louise Parker haar begeleider Gerard Hengeveld nadrukkelijk delen in de hulde, die haar toekwam. En daarmee toonde zij het werk van de ze voortreffelijke pianist op de juiste waarde te schatten, want hij begeleid de uitstekend en zéér muzikaal. Dit concert was georganiseerd door de Z.V.U. en wordt vanavond in Zie- rikzee herhaald. Donderdagmiddag gaf Louise Parker een geslaagd jeugd- concert, waarbij zij echter een ander programma ten gehore bracht. Zowel 's middags als 's avonds was de be langstelling groot. Gelukkig, want dit concert was waarlijk groots zoals ook Louise Parker dat is. Groots en zéér sympathiek. de K. Adrie van Oorschot voor Vlissingse Arb. Kunstkring. Voor de Stichting Arbeiders Kunst kring heeft het gezelschap van Adrie van Oorschot in Vlissingen geen onbekendeDonderdagavond in „Britannia" te Vlissingen een cabaret avond verzorgd, die de talrijke aanwe zigen van begin tot einde vermocht te boeien. In een vlot tempo werd een uitvoe rig repertoire afgewerkt, waarin naast het gebruikelijke amusement, dat van goed gehalte was, enkele hoogtepunten te beleven vielen. Hier zorgde o.a. Thom Kelling voor, de blonde Neder lander met het Spaanse temperament, wiens kwaliteiten als guitarist en als „zanger van het Spaanse en Zuid- Amerikaanse lied" via de aether reeds velen bekend zijn. De persoonlijke kennismaking was wel een bijzonder prettige verrassing. Adrie van Oorschot zorgde voor on derhoudende conférences, bracht en kele voortreffelijke imitaties en oogstte vanzelfsprekend veel succes met zijn typering van een Zeeuws boertje. Het Zeeuws ging hem nog uitstekend af! Henny Fontaine, toonde zich in de diverse schetsjes een goed cabaretiè re, maar haar talenten kwamen toch het best tot zijn recht in haar voor dracht over „Pierrette en Pierrot". Dat was prima kleinkunst! Voorts werkten mee Ria Schmitz en Rudi West, die met name excelleerden in het schetsje „stomme film", Dolf Eikhuis, die enkele zangnummers ten beste gaf, het waarlijk virtuoze xylo- phoon'duo „Diana en Daranti" en ten slotte de pianist Justus Jesayes, aan wie de begeleiding wel was toever trouwd Het gezelschap van Adrie van Oor schot zorgde voor een onderhoudend en prettig gevarieerd programma, dat vanavond herhaald wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2