PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bouwcapaciteit rol spelen bij per provincie zal woningverdeling Boot Vlissingen-Breskens wordt niet in Zeeland gebouwd BILT Vandaag... SLINGER VAN FOUCAULT AAN HAMMARSKJöLD OVERGEDRAGEN VERWACHT... 198e Jaargang-No. 289 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 Dec. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie I 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van i I.—. .Brieven of adxea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer.* Giro No 359300 p.z.c.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 <ö.g.g 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telet. 16; Terneuzen. Brouwertjstraat 2; Zlertkzee. N Bogerdstraai 24. teief. 26i MINISTER WITTE ANTWOORDT TWEEDE KAMER: Rijksgoedkeuringsbeleid wordt sterker gedecentraliseerd Het systeem van verdeling der woningen over provincies en gemeenten blykt in de praktijk niet te voldoen. Het systeem zal worden vereenvou digd. De toe te wijzen woningcontingenten zullen meer worden aangepast aan de bouwcapaciteit per provincie of per streek. Daartoe zal het rijks goedkeuringsbeleid sterker worden gedecentraliseerd, zodat de woning bouw beter kan worden afgestemd op de actuele situatie op de arbeids markt. Voor 1957 en volgende jaren zal daarom een ander verdelings-systeem moeten worden ontworpen. De vo or '56 reeds toegewezen contingenten zullen gehandhaafd blijven, met de aanwezige centrale reserve zal de aanpassing aan de bouwcapaciteit worden bewerkt. De migratieregeling zal per 1 Januari vervallen. De aanspraken op migratieverrekening over 1955 zullen echter nog worden gehonoreerd. In afwyking van de thans gevolgde methode om de woningcontingenten voor een periode van 3 jaar toe te wijzen zal het noodzakelijk zijn voor 1957 een éénjarige verdeling aan te houden. Dit deelt de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, mee in de memorie van antwoord over zyn begroting aan de Tweede Kamer.' Aan deze memorie van antwoord ontlenen wij nog het volgende: De minister overweegt verder om ook voor werken beneden de 10.000 weer een rijksgoedkeuring in te voe ren. De bevoegdheid tot het verle nen daarvan zou dan worden gede legeerd aan de gemeentebesturen. Deze zouden dan In staat zyn, zelf onnodige bouw en verspilling van arbeidsuren en materialen tegen te gaan. Een grotere uniformiteit op het gebied van de gemeentelijke bouw verordeningen, althans voor zover deze technische bepalingen betreft, acht de minister gewenst. Ingreep van overheid Een positieve en directe ingreep van de rijksoverheid ter. bevordering van de woningproductie hetzij door dat deze zelf zou gaan bouwen, het zij doordat deze gemeenten, woning- bouwcoöperaties, of particulieren zou dwingen te bouwen, is bezwaar lijk uitvoerbaar en naar de over- Loonvorming Het Nederlandse volk staat voor een belangrijke wijziging m de loonvorming, een wijziging, die vérstrekkende gevolgen kan hebben voor het gehele economische leven m ons land. Tot nog toe leidde de Nederlandse regering de loonpolitiek met tamelijk straffe hand. Zij hield daarbij reke ning met de economisch-zwakke be drijfstakken en zij stond niet toe, dat in de sterkere bedrijfstakken de lo nen vrijelijk werden verhoogd. Daardoor onstond een zekere nivel lering. Tegen deze nivellering rees in het laatste jaar steeds meer verzet. Het bleek, dat grote groepen van het Ne derlandse volk geporteerd waren voor bedrijfstaksgewijze loonsverhoging en dus voor vrijere loonvorming. Alleen in P.v.d.A.-kringen kon men het daarover niet eens worden. Men achtte de voordelen van een geleide loonpolitiek voor alle loontrekkers te verkiezen boven de „kleinere" voor delen, welke in de sterkere bedrijfs takken te behalen waren. Deze week echter heeft bij de Ka merdebatten over de begroting voor sociale zaken de P.v.d.A. in zoverre haar standpunt gewijzigd, dat zij zich niet langer zal verzetten tegen de bedrijfstaksgewijze loonsverhoging. Daarmee staat nu wel vast, dat de vrijere loonpolitiek er zal ko men en dat dus de loonvorming veel sterker dan tot nog toe in bewe ging zal geraken. Er zullen straks bedrijfstakken ko men, die door hogere lonen arbeids krachten zullen wegtrekken uit be drijfstakken, waar men niet met ver hogingen kan werken. Men mag aannemen, dat in indus triële exportbedrijven de neiging tot loonsverhoging het grootst zal zijn. Het geringst zal die neiging wel zijn ln de landbouw, omdat men in deze sector elke loonsverhoging moet doorberekenen aan de binnenlandse consument, die niet zal nalaten daar tegen te protesteren. Op deze wijze zal het loonniveau uit elkaar getrokken worden en nu is het maar de vraag in hoeverre de regering, dat „uit.elkaar-trekken" straks nog enigermate zal kunnen be heersen. Ook is het duidelijk, dat men in zwakke bedrijfstakken het wegzui gen van personeel naar de sterkere bedrijfstakken niet zonder meer kan toelaten en dat die zwakkere bedrijfs takken door het noodgedwongen mee draaien in de loonspiraal nog zwak ker zullen worden dan ze reeds zijn. Dit zijn slechts enkele punten van de vele, die direct de aandacht zullen vragen als er een vrijere loonpolitiek wordt gevoerd. Zij manen tot grote voorzichtigheid. Het zou onjuist zijn, wanneer men meende, dat met de vrijere loon vorming alleen maar voordeel tjes te behalen zijn en dat de straf- geleide loonpolitiek van het jongste verleden alleen maar nadelen heeft gebracht. Een proot voordeel van de geleide loonpolitiek is geweest, dat ze een zekere rust schiep. Met die rust is het nu voorlopig gedaan tuiging van de minister ook volstrekt ongewenst. Van de oprichting: van een ryks- of semi-rijksbedrijf ver wacht de minister weinig heil. Wel licht kan een overheids- of semi- overheidsbedrijf op gemeentelijk ni veau een nuttige functie vervullen. Zowel de gegevens, welke hem over de Habo ten dienste staan, als de ervaring welke hy tijdens zijn recen te studiebezoek aan Zweden opdeed, wijzen althans in deze richting. De ontwerpen voor een nieuwe woningwet en voor een wet op de ruimtelijke ordening zullen nog dit jaar of in het begin van het volgend jaar worden inge diend. Er zal een invoeringswet komen, waarin o.m. de overgang naar de nieuwe wetgeving wordt geregeld. De bevordering van de systeem bouw iri de grote steden geschiedt mede om door een geregelde afzet van een flinke omvang een zekere mechanisatie en rationalisatie te kunnen bevorderen. Als het experi ment in de grote steden tot aan vaardbare resultaten leidt, is de mi nister bereid ook aan andere ge meenten contingentsfa.ciliteiten voor arbeidsbesparende bouw te verlenen. tie boven 70.000 woningen per jaar is voor de komende jaren niet priori nitgesloten. Daartoe zal ech ter de productiviteit in het bouw vak zo hoog mogelijk moeten wor den opgevoerd. Voor het komende jaar mag een aantal van 70.000 MINISTER WITTE een ander verdéelsysteem Record voor Rotterdam 19.000 ste schip van dit jaar in de haven Het eerste schip, dat Donderdag morgen de Nieuwe Waterweg op- stoomde met bestemming Rotterdam maakte voor dit jaar wat die haven betreft de 19.000 vol, 'n cyfer dat nog nooit is bereikt. Dit was het 6086 brt. metende Duitse m.s. „Schutting", eigendom van Fisser und Van Door- num te Hamburg. Zijn lading graan uit Mobile zal het lossen in de Maas haven. Labour behoudt zetel in tussentijdse verkiezingen Te Gateshead, in Engeland was een tussentijdse verkiezing nodig door het overlijden van de socialist, die dit kiesdistrict in het Lagerhuis verte genwoordigde. Er werd wederom een socialistische candidaat .gekozen, namelijk H. Ran dall, op wie 13.196 stemmen werden uitgebracht, Zijn conservatieve te- ;encandidaat kreeg 6661 stemmen. 42.25 procent der kiezers bracht zijn stem uit, tegen 72.5 procent bij de jongste algemene verkiezingen. ningen redelijkerwijze worden ge raamd. Verdergaande beperkingen binnen het bouwprogramma ten behoeve van de woningbouw zou andere be langen, zoals volksgezondheid, on derwijs, enz. zodanig treffen, dat dit onder de huidige omstandigheden niet verantwoord voorkomt. De sec tor industrie en de sector handel en verkeer overschreden in dit jaar zeer aanzienlyk de geraamde bedragen. De bouw in laatstgenoem de sector wordt thans weer binnen de perken van het bouwprogramma gebracht. Bij de industrie ligt dit moeilijker. Met het oog op haar nationale en internationale positie is het voor de industrie een levensnood- naak om gebruik te maken van de kansen, die de conjunctuur biedt. Uitstel van vernieuwingen en uitbreidingen is uit dezen hoofde al niet verantwoord. De minister meent echter, dat bouw van cantines, fraaie kantoren e.d. niet tot de essentieel en meest urgente werken behoort in deze sector. Hij wijst er op, dat het juist in de industriesector moge lijk moet zijn de gebouwen te ont werpen in materialen en con structies, die geen beroep doen op de meest schaarse vakarbei ders: de metselaars en stuea- doors. Plannen, die hiermede ern stig rekening houden, zullen met voorrang worden behandeld. is het tien jaar geleden, dat de befaamde Amerikaanse generaal George S. Patton, die e| legendarische vermaardheid kreeg door de opmars van zijn p tankdivisies door Frankrijk en H Duitsland en naby Mannheim tengevolge van een aanrijding f§ zwaar werd gewond. Op 21 De- cember 1954 te Heidelberg overleed generaal Paton. Op het kruispunt van de Ruurlose en de Lochemseweg te Vorden Is Don derdagmorgen omstreeks acht uur de 18-jarige motorrijder Dostal uit Vor den bij een aanrijding om het leven gekomen. liet ongeluk is, naar ver moed wordt, ontstaan, doordat een autobestuurder bij het afslaan naar de Lochemseweg geen voorrang ver leende aan de motorrijder, Amerikaanse negerleider door rasgenoot vermoord Vijftienjarige bekende schuld De vijftienjarige neger L. C. Hen ry heeft Woensdagavond bekend de 58-jarige Herbert Johnson, regionaal bestuurder van de bond ter beharti ging van de belangen van leden van gekleurde, rassen, te hebben vermoord Zijn enige motief was, dat de versla- gene twee jaar geleden een geschil had gehad met zyn grootvader, die zelf een bloedverwant van Johnson was. De politie was reeds van het begin af aan van mening geweest, dat het hier geen racistische moord betrof. Henry verklaarde zijn slachtoffer van achteren te hebben aangevallen, toen Johnson bezig was zijn beesten te voeren. Hy sloeg hem met een knuppel dood, bond zyn stoffelijk overschot achter een auto, reed byna een kilo meter en stak vervolgens de wagen met het stoffelijk overschot er in, in brand. Van deze dieren zal met de Kerstda gen heel wat soep te maken zijn. In het Frankfurter abattoir arriveerde uit West-Indië een groot aantal reu- tsenschildpadden. Auto reed ringvaart in Een inzittende verdronken Door onbekende oorzaak is Woens dag een personenauto van de Huig- sloterdijk te Abbenes in het water van de Ringvaart gereden. De be stuurder, de 49-jarige C. P- M. uit Lichtenvoorde, wist zich uit de auto te bevrijden en kon ongedeerd de kant bereiken. De naast hem zittende 18-jarige jongeman A. M. R. even eens uit Lichtenvoorde, kwam door verdrinking om het leven. Vijftien mensen kwamen om bij Oostenrijkse lawine Oostenrijkse reddingsploegen heb ben Woensdag de. lijken gevonden van de vijf nog vermiste slachtoffers van de enorme lawine, die Maandag een groep van 18 arbeiders van een hydro-electrische centrale bij Kaprun in de provincie Salzburg onder tonnen sneeuw en modder bedolf. Hiermee is het aantal doden door de lawine tot 15 gestegen. De overige drie arbeiders werden ernstig gewond. In totaal hebben meer dan 300 man 50 uur onafgebroken naar de vijf ver misten gezocht hoewel men reeds Dinsdag alle hoop had opgegeven, hen nog levend aan te treffen. Europese conventie van staalconstructiebedrijven Dezer dagen is te Zürich een Euro pese conventie gevormd van staal constructiebedrijven. waartoe tot nu toe bedrijven uit de volgende landen zijn toegetreden: België, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Zwitserland en West-Duitsland. Het doel van de conventie is wederzijdse oriëntering over alle vraagstukken, welke rechtstreeks of indirect be trekking hebben op de ontwikkeling van de staalconstructie-Industrie. Er werd een gemeenschappelijk plan op gesteld voor technisch onderzoek. De Europese conventie streeft verder naar een zo ver mogelijk gaande een making van de technische voorschrif ten voor de staalconstructie in de verschillende landen. Oude man in Rotterdam bij brand omgekomen Bij een brand, die Donderdagochtend gewoed heeft op een zolderkamer van een pand in Rotterdam, is de 70-iarige C. K. om het leven gekomen. Een caféhouder ontdekte, dat er brand was uitgebroken in een slaap kamer, die zich op de zolder-étage be vond en die verhuurd was aan de oude baas. De brandweer was spoedig ter plaatse. Een klein stukje van de zolder was door het vuur beschadigd De oorzaak van de brand is niet bekend. Bus met was en terpentijn vloog in brand Woensdagmiddag heeft in een dro gisterij in Amsterdam een op een bran dende kachel staande bus, waarin zich een kleine hoeveelheid was, vermengd met terpentijn bevond, vlam gevat. De 39-jarige winkeljuffrouw H. W. M. sloeg, vermoedelijk omdat zij op haar hulpgeroep geen gehoor kreeg, de bran dende bus van de kachel. Hierbij kreeg zij een gedeelte van de brandende in houd over handen en gezicht. Met ernstige brandwonden is zij in het Wil- helminagasthuis opgenomen. „DWINGENDE WETTEN" Minister Luns bood geschenk van Nederland voor V.N. aan Een Foucault-slinger, ter herinnering aan allen dat er „zekere wetten" zijn die niet door de mens veranderd kunnen worden, is Woensdag door de Nederlandse minister zonder port efeuille, mr. J. A. H. Luns overhan digd aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld, en de president van de assem blée, de Chileen José Maza. De slinger, een in goud gevatte bol die in beweging wordt gehou den door een electromagneet, demon streert de draaiing van de aarde. Het geschenk heeft een plaats ge kregen aan de Westelijke kant van de hoofdingang van de zaal der as- semblée. Mr. Luns zei bij het overhandigen van de slinger: „Dit geschenk be- wyst dat er bij alles wat wy pogen te bereiken, zekere wetten zyn, die buiten het menselijk bestuur liggen en waarvoor de gehele mensheid in onderwerpingmoet buigen, het zy als individu, als natie of als ge meenschap van souvereine staten." Het beginsel van de slinger, zo verklaarde de heer Luns, „toont aan, IN 1957 GEREED Minister verzodht tekorten van Oosterscheldeveren voor rijksrekening te nemen Het eerste nieuwe schip voor de Provinciale Stoombootdiensten op de Westerschelde zal niet in Zeeland worden gebouwd, zo blykt uit een af delingsverslag van de Provinciale Staten. Voor Gedeputeerde Staten was het teleurstellend, dat de boot buiten Zeeland moet worden gebouwd, want de minister van verkeer en waterstaat had toegestaan, dat de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" als eerste gegadigde in aanmerking kwam voor een offerte, mits dit geschiedde onder prijscontrole van marine-des kundigen. „De Schelde" kon echter het eerste schip pas in 1959 leveren en het tweede in 1960. Gedeputeerden hebben nu contact opgenomen met J. en K. Smit te Slikkerveer, die wel in staat zijn de eerste boot eind 1957 af te leveren. Over de tweede boot is nog overleg gaande met de minister. schepen wordt; a. de lengte op het rijdek: 100 m; b. de grootste breedte: 18 m; c. de breedte van de middenbaan van het rijdek: 9.20 m; c. de breedte van de middenbaan van het rijdek: 9.20 m; (De op pervlakte is bij de m.s. „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" 420 m2). e. snelheid bij de proeftocht 16 knopen. De voor de nieuwe schepen te bouwen aanlegplaatsen krijgen brug gen met een rijbreedte van 6 m, zo dat tegelijkertijd en dubbele ry ge wone auto's kan worden geladen of gelost, onderscheidenlijk éen rij gela den en één rij gelost. Wat rijwielen enz. betreft is ook veel zorg besteed aan het snel lossen en laden. De ontwerpen voor nieuwe aanleg plaatsen te Vlissingen zijn vrijwel gereed. De minister van verkeer en waterstaat heef nog geen uitspraak gedaan over de plaats van de nieuwe veerhaven te Breskens. Gedeputeerde Staten vertrouwen echter, dat tege lijk met het in de vaart komen van het eerste nieuwe schip de nieuwe aanlegplaatsen en haven gereed zijn. Beide boten zijn bestemd voor het veer VlissingenBreskens, doch zul len ook geschikt zijn voor Kruinin- genPerkpolder. Aan het programma, van eisen voor de bouw van nieuwe schepen is door minister Algera o.m. toege voegd de eis, dat de 2e klasse-pas sagiers zich tijdens de overtocht niet zonder meer naar de le klasse kunnen begeven. In verband hierme de zyn in het ontwerp voor de bouw de verblijven van de 2e klasse-pas sagiers aangebracht onder het rij dek, terwijl die verblijven voor de le klasse zich op het promenadedek bevinden. In overeenstemming daar mede zullen in het winterseizoen 1955-1956 achtereenvolgens de m.s. „Koningin Juliana", Prins Bernhard" en „Prins Hendrik" op gelijke wijze worden ingericht. De inrichting van het m.s. „Koningin Wilhelmina" be antwoordt reeds aan deze eis. Voor een verdere toekomst zal zeker rekening moeten worden gehouden met de bouw van meer van meer soortgelijke grote boten. Een vaste oeververbinding achten Gedeputeerde Staten thans nog niet bereikbaar. De verdere ont wikkeling van zaken slaan zij echter nauwlettend gade en zij pogen die te beïnvloeden. De rijkspont „Dordrecht" zal wor den voorzien van een voortstuwings installatie van grotere capaciteit dan de bestaande stoominstallatïe. Zo mogelijk zal dit gebeuren vóór het drukke seizoen van 1956. Ter gedeeltelijke vervanging van het veer KruiningenPerkpolder is .(Vervolg op pag, 10). dat onze verantwoordelijkheid bij het naleven van de Goddelijke wetten toeneemt en dat wij bij het ten uit voer leggen van dié verantwoorde lijkheid zin geven aan onze levens." Hammarskjöld verklaarde bij de aanvaarding van het geschenk namens de wereldorganisatie, dat de Foucault-slinger zijn plaats by de ingang had gekregen „om dat Nederland een zeer speciaal aandeel heeft genomen in de ont wikkeling van onze internationa le gemeenschap." Het geschenk, dat hij zag als een voorbeeld van wat de Nederlandse handwerksman vermag, „laat ons kunstvaardigheid van de hoogste orde zien en herinnert ons er aan dat Nederland in het internationale leven steeds geschenken aan de we reld heeft gegeven." Burgemeester van Rijswijk opende model-cantine. Voor proeven met woningbouw tijdens slecht weer. In Rijswijk worden thans proeven genomen, die het bouwvakarbeiders moeten mogelijk maken tijdens min der gunstige weersomstandigheden door te werken. De woningen, die al glasdicht zijn of met provisorische mid delen, zoals plastics, zijn dichtgemaakt, worden verwarmd. Het materiaal, dat niet verwerkt kan worden bij matige regen of lichte vorst, wordt met zeil of rietmatten afgedekt. Zowel binnen als buiten zijn diverse soorten van verlichting aangebracht, zodat de ar beiders op de korte winterdagen toch de gehele dag kunnen doorwerken. Het gaat hier om de bouw van 544 woningwetwoningen. In een korte plechtigheid heeft de burgemeester van Rijswijk Donderdag bij het project een model-cantine of ficieel geopend, waar de arbeiders op verhaal kunnen komen als zij een tjjd in ongunstig weer hebben gewerkt. Het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting verleent steun aan deze proefnemingen. DE ZACHTERE LUCHT OP KOMST. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Koude ochtend, in de middag dezelfde of iets hogere tem- tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. ZON EN MAAN. 10 December Zon op 8.38 onder 16.31 Maan op 4.49 onder 14.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1