Vlot „Cantuta" drijft van Peru in richting Polynesië Klanken uit de aether Even nadenken De onverwachte erfenis DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „HET MOEILIJKSTE KOMT NOG Buitenboordmotor heeft vooral psychologische functie In Lima (Peru) heeft men Dinsdag bericht ontvangen dat de „Cantuta", een vlot dat gebouwd is naar het ontwerp van zyn beroemde voorganger „Kontikl", op de tweede dag van de expeditie zich reeds 80 mijl uit de kust bevond en met een gemiddelde snelheid van 2 myl per uur naar een punt dreef waar gunstiger winden en de Humboldt-stroming het in staat zullen stellen een constante Westelyke koers te varen. Hierdoor wordt het ge vaar vermeden, dat de „Cantuta" naar de Galapagos-eilanden zou afdrij ven. Het vlot, dat Talara (Peru) verliet na een uitstel van 20 dagen, staat onder commando van Eduardo Ingrls, een 45-jarige Peruviaan van Tsjechi sche origine. De andere leden van de expeditie, die wel de tweede Kontiki- expeditie wordt genoemd, zyn de Nederlander Andrles Rost, die zyn naam verengelst heeft tot Andy Ross, een tweede Tsjech Jaromir Gueresky, de Argentyn Joaquin Querrero, een Peruviaans meisje, Natalia Mazuelos en de Amerikaan John Morriel, die o.a. als marconist fungeert, Er bevindt zich ook een papegaai aan boord. Thor Heijerdahl, de bekende Noor se geleerde en de andere leden van zijn Kontikl-expeditie lieten zich des tijds met hun uit balsa-stammen ver vaardigde vlot op» de wind- en zee- stroming van de kust van Peru naar Polynesië drijven om aan te tonen, dat het, zoals Heijerdahl veronder stelde, in de oudheid mogelijk is ge weest, dat de bewoners van kust streken van Peru op goed gebouwde vlotten naar de Polynesische eilan den zijn gekomen. Deze theorie was vóór de Kontikl-expeditie als onwer kelijk door vele geleerden van de hand gewezen. In tegenstelling tot de naar de Indiaanse zonnegod genoemde Kontiki, heeft de Cantuta een kleine hulpbuitenboordmotor, welke men eenter alleen wil ge bruiken indien de expeditie door langdurige windstilte in ernstige moeilijkheden mocht komen. De buitenboordmotor heeft, zoals de leden van de expeditie verklaren, meer een psychologische functie. Eerste Kamer accoord met regeling kleuteronderwijs. Stemming over motie aangehouden. De Eerste Kamer heeft Woensdag het ontwerp van wet tot regeling van het Kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters by dat onder wijs z.h.s. aangenomen. Minister Cals zeide het eens te zijn met de heer Gerretson, dat de opvoeding van het kind en vooral van het Kleine kind primair in het gezin moet geschieden. Het is inder daad te betreuren, dat het gezin in deze tjjd niet altijd in staat is deze opvoeding volledig in handen te ne men. Daarom is Kleuteronderwijs in deze tijd een sociale noodzaak. Wat de stichtingsgetallen betreft is de bewindsman het met de heer Algera eens, dat deze misschien niet altijd even billijk zijn voor uitgestrekte, dunbevolkte plattelandsgemeenten. De stichtingsgetallen kunnen echter niet lager worden gesteld door de financiële consequenties, het tekort aan leidsters en het tekort aan bouwvolume. De minister heeft niet de illusie dat deze wet ongewijzigd zal blijven en in de toekomst zullen er ongetwijfeld wyzigingen kunnen komen. Wat de kwestie van het gods dienstonderwijs betreft, wees de mi nister er uitdrukkelijk op dat het ontwerp slechts zegt dat „de leid sters kunnen worden aangezocht voor het geven van godsdienstonder wijs." Dit is primair een kwestie die de gemeenten aangaat. MOTIE. Bij de replieken vroeg de heer De Loos (Arb.) of niet in overleg met Ged. Staten kan worden uitgezocht of er gemeenten zijn geweest, die bij dragen buiten het gemeentefonds aan het Kleuteronderwijs hebben gele verd. Dit kan dan misschien worden gecompenseerd en daarmee zou een •onbillijkheid zijn opgeheven. Hij leg de deze gedachte vast in een mo tie, die gesteund werd door.de he ren Algra (A.R.), Wendelaar (V.V. D) en Derksen »(K.V.P.) De stemming over de motie werd uitgesteld tot de volgende Vergade ring. Vlaggen. De kleine hut op het vlot is zo ge bouwd, dat zij bestand is tegen hevi ge stortzeeën. Aan de top van de mast wapperen de vlaggen van Peru, Argentinië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Nederland. In de hut hangt het motto: dat speciaal voor de be manning bedoeld is. Dit motto luidt: „Het makkelijke werk is achter de rug, het moeilijke komt nog". Ingrls, de leider van de expeditie, heeft ook het Idee voor deze tocht ge opperd en hy Is de man geweest, die het plan ondanks allo moeilijkheden heeft doorgezet. HU schat, dat de reis ongeveer 100.000 soles (ongeveer 19.000 gulden) zou gaan kosten, In- gris, die een begaafd musicus is, zal persoonlijk een film van de gehele reis opnemen. Voor hy Talara verliet heeft hy nog een „Mars van de Can tuta" gecomponeerd. Hy zei bij het vertrek van de expeditie, te hopen, dat hy bij de eilanden, die zy op hun tocht zullen ontmoeten, onderwater- films kan maken en tevens hoopte hij opzienbarende kleurenfoto's in het Amerikaanse weekblad „Life" te kun nen publiceren. (United Press) Twaalf jaar wegens moord voor Ambonees Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft Woensdag arrest gewe zen in de zaak tegen de Ambonees B. uit het woonoord „De Oude Mo len" te Well (Limburg) en hem we gens moord op de tuindersvrouw H. te Wellerlooi veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af trek van het voorarrest, en ter be schikking stelling. De eis luidde 15 jaar. S. en de officier van justitie waren in beroep gekomen tegen het vonnis van de Roermondse rechtbank die S. wegens doodslag tot een ge vangenisstraf van 8 jaar had veroor deeld. Japanse samenzweerders wilden leiders doden Er is een samenzwering tegen het leven van verscheidene vooraanstaan de Japanners ontdekt, aldus is Dins dag in kringen, die nauwe betrekkin- Ëen met de Japanse politie onder ouden, vernomen. De leiders van de samenzwering zou den een dertigtal leden van een reac- tionnaire jeugdgroep zyn. Deze bewe ging zou hebben besloten Japanse leiders te straffen wegens hun slap heid in de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over dc Japanse terri toriale eisen. De nolitie schat, dat de organisatie ongeveer 2500 ultra-na tionalisten telt. Woensdag vierden twee damesin Leiden en Leimuiden, hun 2-'fste ver jaardag. Het zyn nl. Leny van Duyn en Agnes van Vegten, waarvan het sterke vermoeden bestaat, dat zij als baby in Leiden verioisseld zijn. Bin nenkort zal 'n gerechtelijke uitspraak de statusvan de beide dames be kend maken. Boven: mevrouw Van Duyn rechts met Leny, die, als de verwisseling be wezen is, niet mevrouw Leny Praeht- Van Duyn, doch mevrouw Agnes PrachtVan Vegten is Onder: de heer Zeldenthuis met zijn vrouw en dochtertje; na het proces zal mevrouw Agnes ZeldenthuisVan Vegten, Leny ZeldenthuisVan Duyn worden Advertentie Goed nieuws: niéuwe kleurenplaatjes op de binnendoosjes der Croydon- sigaretten! Prachtige illustraties voor het bijbehorende album „ONZE KLM"! Illustreer zélf dit boeiende boek, geschreven door de KLM en boordevol bijzonderheden over het vliegbedrijf. Dit prachtige verzamel-album kost bij elke sigaretten winkelier slechts f I.95! waas Prof. F. L. Polak directeur van Centraal Planbureau Opvolger van prof. Tinbergen Als opvolger van prof. J. Tinber gen, die onlangs zijn functie als di recteur van het Centraal Planbureau heeft neergelegd, heeft de minister van economische zaken thans be noemd prof dr Fred L. Polak. Prof. Polak was tot dusverre ad junct-directeur van het C.P.B. Te zelfdertijd is prof dr P. J. Verdoorn benoemd tot adjunct-directeur. Professor Polak is buitengewoon hoogleraar in de sociologie aan de Nederlandsche Economische Hooge- school te Rotterdam. Zijn laatste om vangrijke publicatie op cultuursoeio- is verlet. de prijs van de Raad voor Europa de Europese Gemeenschap voor Ko len- en Staal. Boelganin en Oe Noe tekenden vijf principes Premier Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie en premier Oe Noe van Birma hebben Dinsdag namens hun respectievelijke landen een gezamen lijke verklaring ondertekend, waarin plechtig wordt verklaard, dat de Sow jet-Unie en Birma tegenover elkaar de befaamde „vyf principes van de vreedzame coëxistentie" waarop sinds enige jaren de buitenlandse politiek van India gebaseerd is, in acht zullen nemen. Deze vijf principes zijn: het eerbiedigen van eikaars territoriale integriteit en souvereiniteit, geen agressie plegen jegens de ander het zich niet mengen m de binnenlandse aangelegenheden van het andere land gelijkheid en wederzijds voordeel in de onderlinge betrekkingen en ten slotte het vreedzaam naast elkaar be staan en het samenwerken op econo misch gebied. Deze vijf principes zijn in enigszins gewijzigde vorm ook op de conferentie van Bandoeng in April van dit jaar aangenomen als grond slag van de politiek in de Afro-Azia- tische landen. (United Press). Zware straffen voor jeugdige autodieven Twee jeugdige Amsterdammers, die met een derde knaap in een maand tijds drie auto's in de hoofd stad hadden gestolen en verkocht zijn Woensdagmorgen door de hoofd stedelijke rechtbank tot zware straf fen veroordeeld. De jongelui komen uit zeer behoorlijke milieux en kre gen een goede opvoeding. De 22-jari- ge magazijnbediende H. M. V. hoorde zich veroordelen tot een laar en 9 maanden met aftrek. Zijn kameraad de 18-jarlge magazijnbediende L. J. H. werd twee jaar met aftrek opge legd, door te brengen in de jeugdge vangenis te Zutfen. Tegen beiden was twee jaar met aftrek van het voor arrest, dat reeds een half jaar be draagt, geëist. Over de derde jonge man laat de rechtbank eerst nog een psychiatrisch rapport uitbrengen al vorens vonnis te vellen. VRIJDAG 9 DECEMBER 1955. Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 N.CR.V. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gew. muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Planorecital, 11.30 Gram. 12.00 Zigeu nerkwint. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 V. d. jeugd. 14.25 Gram. 14.45 Lichte muz. 15.15 Voordr. 15.35 Instr. trio. 16.00 Caus. over kamerplanten. 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Declamatie. 17.20 Negro spirituals. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Fanfare-ork. 18.35 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regerlngsultz.: „Verklaring en toelichting", waarin op genomen: 1. „De bouw van de Midden- stands-bedrijfspanden" III. 2. Emigratie praatje van de heer H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliegt uit", hoorsp. 21.00 Phil- harm. ork., kamerkoor en sol. 22.25 Cla- vecimbelrecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Boekbespr. 23.35—24.00 Gram. Hilversum I. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22,40 VP RO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Gram. 10.50 Orgel spel. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Alt en piano. AVRO: 12.00 Pro- menade-ork. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13-00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Strijkkwintet. (14.1514.35 Boekbespr.). 15.00 Gevar. pro- gr. VARA.: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. kind. 17.00 Muz. caus. 17.40 Klarlnetens. 18.00 NWS. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.45 Britse TV-pro gramma's in België Volgens een verslaggever van het Belgische blad „De Standaard" te Londen zouden de Belgische omroep (N.I.R.) en de B.B.C. in principe overeenstemming hebben bereikt over de uitzending van T.V.-programma's van de B.B.C. in België. „Naar een lichtere levensavond", caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Evangelisch beraad", caus. 19.50 Ber. 19.55 Streeknws. 20.00 Nws. 20.03 Gram. 20.30 „Om een Atlantische Com missie". 20.40 „Na tien Jaar", caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.40 Cabaret. 22.10 Bul- tenl. overz. 22.25 Am us. muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 22.00—22.30 Eurovisie: Internat, zwemwedstrijden ln Londen. De omschrijvingen voor dit kruis woordraadsel luiden: HOR.: 1. bergkloof, 4 bouwland, 7 stekel, 8. redactie, 9. alsmede, 11. van adel, 13. schone, fraaie, 15. pakken, 16. vrucht. 17. grafmonument, 21. laan, 25. sterke wind, 26. scherts, 27. gebrekkig, 28. klein kamertje, 29. rygnestel, 30. uitruster van schepen, 31. weesgegroet. VERT. 1. palmriet, 2. 'n verwaande 3. uitnodigen, 4. geur, 5. toegehaalde strik in touw, 6, Fr. componist, 8. be lemmering, 10. drinkgerei, 12. maga zijn, 14. elk, 17. keizer (van Rusland), 18. Insecteneter, 19. deugdzame, 20. keukengerei, 21. ettergezwel, 22. des- sahoofd, 23. deel van t oor, 24. rou- ziekoefening. De oplossing van de vorige rebus is: HOOG EN LAAG WATER 9 December. U.+N.A.P U.+N.A.P. U.—N.A.P. Vlissingen 10.18 1.45 22.59 1.65 4.02 1.44 Terneuzen 10.45 1.62 23.25 1.82 4.27 1.56 Hansweert 11.04 1.77 23.52 1.97 4.55 1.74 Zierikzee 11.23 1.08 4.52 1.14 Wemeldinge 11.42 1.26 5.04 1.36 16.46 1.72 17.12 1.85 17.40 2.02 17.25 1.50 FEUILLETON Door Margaret Malcolm Eve slaakte een zucht van verlich ting. Tot dusver had Piers haar al leen maar gesteund, omdat ze dit let terlijk had gevraagd en ook omdat hij haaf tot zekere hoogte als een rela tie van zijn eigen familie had be schouwd. Nu echter was er een per soonlijke noot bij gekomen. Norman- by had Piers leiding niet gevolgd en zoiets kon geen Garron dulden. Zijn eigen prestige was er mee gemoeid. En hij was blijkbaar van plan, dat prestige hoog ie houden. „Dank U!" sprak ze zachtjes. „U U is erg goed voor me! Rilla bekeek Jerry kritisch en zei toen verdrietig: „Je ziet er schunnig uit". Jerry haalde de schouders op. ,,'t Zal professor Bernstahl niet kun nen schelen", zei hij flink. „Hij zal alleen op mijn spel letten. Bovendien zit hijzelf altijd slordig in de kleren!" „Ja dat weet ik wel", gaf Rilla, toe „maar je moest heus een nieuw pak hebben, Jerry!" „Als je daarover spreekt, hoe lang is het geleden, dat jij iets nieuw3 hebt gekregen", vroeg Jerry knorrig Om dan, plotseling uitgelaten voort te gaan: „O, Ril, begrijp eens wat het zeggen wil als hij me goed vindt! Op het ogenblik geeft dat natuurlijk niet veel, maar later. Geld en nog eens geld! Genoeg voor jou en mij om samen prettig van te kunnen leven". „O, zo lang behoeven we niet te wachten", zei Rilla kalm. „Volgend jaar ben ik één-en-twintig en dan staan de zaken er anders voor". „Misschien nog vroeger", hernam Jerry nadenkend. „Als die nieuwe man met haar trouwt, zal ze onze arme vijfhonderd pond niet meer no dig hebben. Ik ben benieuwd of hy het zal doen". „Het kan my niet schelen", verze kerde Rilla, koeltjes de schouders op halend. „Laat ons niet over dié twee maar over ons zelf praten. Weet je zeker, dat je me mee wilt hebben? Zal ik je niet zenuwachtig maken?" „Niet, wanneer je maar buiten de kamer blijft", antwoordde hij „Ik wil niet het gevoel hebben, dat je me aanstaart, maar wel, dat je in de buurt bent". Rilla veegde wat pluizen van zijn schamele bak en zei glimlachend: „Dc zal in de buurt zyn. Nu moeten we maar gaan, Jerry. Ik zet even mijn hoed op". Dus togen ze beiden op weg, uiter aard tamelijk langzaam vanwege Jerry's gebrekkige voet. Ze vormden een nogal aandoenlijk paar, Jerry veel te mager, en bleek voor een jongen van zijn leeftijd, Rilla even mager, ofschoon door de zon ver brand en bijna een kind in haar ver schoten jurk en met haar simpel rond vilten hoedje op Het was Rilla's vrije middag, die ze graag wijdde aan Jerry's belangen Ze was verbazend zenuwachtig, om dat ze wist hoeveel deze proef voor hem betekende, maar ze deed haar best het niet te tonen en praatte over alles wat haar maar voor de geest kwam, dat wil zeggen, alles he- lialve het onderwerp, dat haar feite lijk voortdurend bezighield. Professor Bernstahl bewoonde een klein villa'tje aan 't andere einde van het dorp, dus juist aan de tegenover gestelde zjjde van juffrouw Susan's woning. De voorkamer, vroeger woon vertrek, werd nu geheel in beslag genomen door een grote piano. Zes man hadden twee dagen nodig gehad om dit muziekinstrument op zijn plaats te krijgen en wanneer sommi gen de professor, nogal tactloos, de vraag stelden, of hy niet naar zijn ei gen land terugverlangde antwoordde hij steeds: „Onmogelijk! Zij hebben mijn piano wel naar binnen gekregen maar zc krijgen het ding er nooit meer uit. En dus moet ik ook wel blyven!" Toen Jerry zenuwachtig had aan geklopt, kwam professor Bernstahl zelf aan de deur en ging opzy om hen in de kleine hall te laten. Rilla trad echter terug. „O, neen, ik kom niet binnen! Als U 't goed vindt, blyf ik in de tuin", De oude man glimlachte begrij pend. „Juist", zei hij, haar toeknik kend. „En hoor eens ik ben geen monster; ik zal niet onwelwillend zijn". „O, daar ben ik zeker van!" ant woordde Rilla vol vertrouwen, „maar Jerry is ook niet bang voor U: ve leer voor zichzelf. Hij moet weten, of hij werkelijk aanleg heeft of niet. En U moet hem de volle waarheid zeg gen!" „Dat zal ilc", beloofde professor Bernstahl ernstig. „Ilc zal hem niet beledigen door hem iets anders op de mouw te spelden!" Daarop sloot hy de deur en kroop Rilla zachtjes naar het open venster van de kleine kamer met de grote piano, om plaats te nemen op een rustiek bankje. Ze had de handen dicht ineengeklemd en de ogen geslo ten, terwijl haar lippen zich onhoor baar bewogen. „Is er iets niet in orde?" zei plot seling iemand. „Kan ik ook helpen?" Rilla opende de ogen en slaakte een zachte kreet. Piers stond naast haar en sloeg haar met enige ontsteltenis gade. De nieuwe eigenaar van Norman- hurst was na Eve's vertrek niet naar zijn boeken teruggekeerd, maar' had besloten, dadelyk met zyn voorgeno men „toevallige" bezoeken een aan vang te nemen. Intussen had hij ai spoedig moeten erkennen, dat het succes niet bepaald daverend was. Naar alle schijn had Lee gelijk ge had. De mensen waren blijkbaar niet zo heel erg op zijn komst gesteld. "Van openlijke vyandigheid had Piers weliswaar niet bemerkt, maar ze had den, ofschoon heel beleefd, een soort slagboom tussen zichzelf en hem opgericht, die hij onmogelijk had kun nen overschrijden. Na elk bezoek voelde hij zich teleurgesteld en mach teloos. Hij had gesproken over het op handen zijnde feest en doen uitko men, dat z.i. Eve de aangewezen persoon was om de voorbereiding te leiden: hij had herinnerd aan Rex en de generaal, gezinspeeld op zijn plan om zich meer met het beheer van het landgoed te bemoeien dan de gene raal dit hud gekund en voor deze laatste mededeling enige belangstel ling opgemerkt. Maar overigens had hij evengoed <le tafel van twee kunnen opzeggen! Hij scheen hun absoluut onverschillig en ze hielden hem op een afstand! Natuurlijk begreep hij wel. waar de schoen wrong; ze mochten hem niet, maar vergeefs vroeg hij zich af, wat hij dan toch gedaan of niet gedaan had, om hen te ontstemmen, 't Was nogal zonderling, want hij kon er byna een eed op doen. dat er bij zijn eerste verschyning te Normanby een vrmndschapoelyke sfeer had gé- heerst. Er moest dus meer achter de thans zo koele ontvangst schuilen dan het feit, dat hij als vreemdeling de plaats had ingenomen van het twee tal, dat ze zo goed hadden gekend. Kwam het soms door hun onwil je gens Eve, terwijl hij haar de hand boven 't hoofd hield? Dat leek toch al te gek, ofschoon hij wist, dat voor oordelen een taai leven hebben op het platteland. Veeleer had hij de inkruk gekre gen dat ze hem in 't oog hielden en wachtten tot hij iets zou doen al kon hij zich met geen mogelijkheid voorstellen wat. Toch was hg er vrijwel zeker van dat de slagboom nooit zou vallen als hij hen in dit opzicht teleurstelde. Zh zouden als 't ware gericht over hem houden en oordelen, dat liy in gebreke was ge bleven (Wordt vervolgd.) Duitse veteranen wensen boycott van bollenvelden De agitatie in West-Dultsland om terugkeer van de door Nederland ge vangen gehouden oorlogsmisdadigers bleef Dinsdag voortduren. Een Duitse organisatie van vete ranen heeft de Duitsers opgeroepen tot een boycot van Nederlandse goe deren om zodoende Nederland te dwingen, de oorlogsmisdadigers op vrije voeten te stellen. Een veteranen blad stelde voor, dat de Duitsers hun reizen naar de bollenvelden in Neder land staken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9